HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 15:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 173 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 23 kol 2013, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Bošnjanin je napisao/la:
joe enter je napisao/la:

Odakle ti znaš da su ti preci bili katolici?! , jel ti dedo na tavanu čuvo svećeničku odoru da se ne zaboravi?!

Poenta kod Muslimana je što je osnova njihovog identiteta prezir,zaborav i potpuno odvajanje od pravoslavnih i katolika i onoga što su bili ranije.
Vrlo malo Bošnjaka zna nešto o svojim neislamskim precima da se na prste mogu prebrojati.

Ti imaš veze sa ljiljanima,Kulinom,Kotromanićima,crkvom bosanskom,...kao Hrvati sa rimskim carem Dioklecijanom ili Srbi sa rimskim carem Konstantinom , znači nikakve.

Ne možeš izmišljati identitet i izmišljati tradiciju , jer niko te neće poštovati jer svi onda znaju da te suštinski boli *** za to jer ga koristiš u datima političkim trenucima da bi profitirao.
Tradicija je ono što su bili tvoji preci , Srbi imaju svoju a Hrvati svoju mada im se ponekad mešaju , lai današnji Bošnjaci nemaju ni sa srednjovekvnom Bosnom,ni sa srpskom i hrvatskom tradicijom mama baš ništa.

Eki da mene bh kurdi uce mojoj historili :sega
Bosne je bilo i bit ce, nisu je mogli evo sad ce hiljadu godina, unistiti, nece ni sad, ratovi i carstva su se ovdje lomila ali idalje stoji, dok god budes imao svoje loze, zivjet ce u Bosni i Hercegovini zemlji bh muslimana, katolika, pravoslavaca, nikada nece biti hrvatska zemlja, niti srbska, niti bosnjacka( ili kako vi kazete muslimanska) bit ce bosanska
i kao sto reko ja se ponosim svojom krscanskom prosloscu kao i svaki bosnjak ali isto tako se ponosim i sto sam musliman
ugodan dan svima koji dozivljavaju Bosnu i Hercegovinu svojom zemljom, dusmani nek crknu :bih :bih


Nisi odogovorio šta sam te pitao već ovde mi pišeš govore.

Zašto većina Srba i Hrvata kad vidi ovako nešto napisano ama baš ništa vam ne veruje?! , pa sad ću ti reći , zato što vas iskreno zabole i za srednjovekvnu Bosnu i za tradiciju hrišćana već to korisitite u svoje političke svrhe , i čim svoj plan jednom ostvarite popišaćete se i na katoličanstvo i na pravoslavlje i na stećke i na Tvrtka kao što su se popišali i tvoji preci.

Biće srpska zemlja , tj.jedan deo današnje BiH koji nače već postoji kao entitet , a vi brate pravite multietničku zemlju pa se sahranjujte ispod stećaka niko vam neće braniti jer kad jednom se konačno razdvojimo savršeno će nas boleti briga za vas i šta je vaše nasleđe i šta vi volite ili ne.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 23 kol 2013, 18:51 
Offline

Pridružen/a: 23 kol 2013, 10:09
Postovi: 10
Pa sta sad hoces da ti ja pisem historiju svoje porodice? ne pada mi na pamet.
Kazem opet, evo sad hiljadu godina niste mogli da je unistite necete ni sad ni u buducnosti, republika sumska, smrdska, genocidna, pitanje vremena je samo kad ce nestati, jer je zasnovana na ubijanju, mrznji, genocidu, protjerivanju, terorizmu i korupciji i to je svima jasno, ne samo u BiH, trazi se samo najbezbolniji nacin da se vas ukine, pa onda traktorijada preko drine ko ne zeli zivot u RBiH.
Evo ja sam najbolji primjer da mi je stalo do moje krscanske proslosti(ovdje da ti objasnim da pravoslavlje i katolicanstvo ne znaci automatski srbin ili hrvat, inace na svijetu imamo milijardu hrvata i citavu rusiju i grcku srba) i dobrih bosnjana, bogumila i stecaka, i garantujem ti da 90% bosnjaka osjeca isto.
A jedini koji je se popisao na predke i zemlju ste vi bh srbi i hrvati okrenuli ste ledja svojoj zemlji zarad religije, i vi ste jedini posrbice, jer ja sam ostao bosnjak a ti ne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 23 kol 2013, 20:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Bošnjanin je napisao/la:
E u toj gdje zivis ce citav tvoj rod i korijen da se radja i umire, osim naravno da odes u tudjinu, u hrvatsku recimo :D
I vise imaju bosnjaci i bosna veze sa ljiljanima nego hrvati sa sahovnicom, vozdra


Kako si tako siguran da si Bošnjak? Znaš i koliko je muslimana doselilo u Bosnu iz Mađarske (Mađari), Hrvatske(Hrvati), Srbije (Srbi), znaš li koliko je janjičara ovdje ostalo i ti tvrdiš da si Bošnjak :) što bi bilo da ti se dokaže da si porijeklom Mađar :)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 23 kol 2013, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Bošnjanin je napisao/la:
A jedini koji je se popisao na predke i zemlju ste vi bh srbi i hrvati okrenuli ste ledja svojoj zemlji zarad religije, i vi ste jedini posrbice, jer ja sam ostao bosnjak a ti ne.


Bošnjak, koje bošnjačko ime nosiš? =))


Opsss pa ti nemaš Bošnjačko ime nego nosiš Tursko ili arapsko =))

Toliko o izdaji :smijeh

-----------

Da ti slikovito opišem,

tvoji preci su uradili slično kao i Emir Kusturica, rođeni kao katolici prodali se turcima radi večere. No da ne bude zabune obično je iz svake katoličke kuće po jedan momak prešao na tursku vjeru, kako bi lakše zaštitio ostatak obitelji. Par stoljeća poslije, svi oni koji ne uzeše tursku vjeru, na prvom popisu stanovništva izjasniše se kao Hrvati ili Srbi, tj ono što su generacijama ranije i bili .

Kad već spomenu Kusturicu, čovjek se osjeća Srbinom, kao što jedan ovdje naš kolega tvrdi da je Hrvat islamske vjere :)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 23 kol 2013, 22:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ovi muslimani stvarno ne pripadaju u BiH. Pola države im "kamenjar", pola "šumska". Neka probaju pronaći bolji reljef u Anadoliji. Možda ljude i pijesak vuče.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:02 
Offline

Pridružen/a: 23 kol 2013, 10:09
Postovi: 10
ManInBlack je napisao/la:
Bošnjanin je napisao/la:
E u toj gdje zivis ce citav tvoj rod i korijen da se radja i umire, osim naravno da odes u tudjinu, u hrvatsku recimo :D
I vise imaju bosnjaci i bosna veze sa ljiljanima nego hrvati sa sahovnicom, vozdra


Kako si tako siguran da si Bošnjak? Znaš i koliko je muslimana doselilo u Bosnu iz Mađarske (Mađari), Hrvatske(Hrvati), Srbije (Srbi), znaš li koliko je janjičara ovdje ostalo i ti tvrdiš da si Bošnjak :) što bi bilo da ti se dokaže da si porijeklom Mađar :)

Siguran sam da sam bosnjak ;) a ti se nauci kada se ljudi pocinju nacionalno osjecati a kada su nazivi kao hrvat, srbin, bosnjak koristeni samo za teritorijalnu pripadnost :bih


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Bošnjanin je napisao/la:
Pa sta sad hoces da ti ja pisem historiju svoje porodice? ne pada mi na pamet.
Kazem opet, evo sad hiljadu godina niste mogli da je unistite necete ni sad ni u buducnosti, republika sumska, smrdska, genocidna, pitanje vremena je samo kad ce nestati, jer je zasnovana na ubijanju, mrznji, genocidu, protjerivanju, terorizmu i korupciji i to je svima jasno, ne samo u BiH, trazi se samo najbezbolniji nacin da se vas ukine, pa onda traktorijada preko drine ko ne zeli zivot u RBiH.
Evo ja sam najbolji primjer da mi je stalo do moje krscanske proslosti(ovdje da ti objasnim da pravoslavlje i katolicanstvo ne znaci automatski srbin ili hrvat, inace na svijetu imamo milijardu hrvata i citavu rusiju i grcku srba) i dobrih bosnjana, bogumila i stecaka, i garantujem ti da 90% bosnjaka osjeca isto.
A jedini koji je se popisao na predke i zemlju ste vi bh srbi i hrvati okrenuli ste ledja svojoj zemlji zarad religije, i vi ste jedini posrbice, jer ja sam ostao bosnjak a ti ne.


Neću da ulazim u priču oko žrtava i traktorijada jer će uništti svaku raspravu , a to što je tvoja vrsta argumentacije govori koliko zapravo nemaš nikakvih argumenata jer na osnovu žrtava i rata gradiš identitet i državu.
Ali nema veze.

Aj zakuni se u veš mašinu da ti je stalo do hrišćanske prošlosti i stećaka?! , a kako to da Srbima i Hrvatima nije stalo do islamske prošlosti,turbeta i džamija?? , verovatno zašto smo mi zli a vi tako dobri??
Zašto vi širite ljubav spram svih relgija a mi mržnju???
Zašto smo mi zli Gargamel a vi dobri Štrumpfovi??

Da vas nema trebalo bi vas izmisliti , čuj poštuje druge vere , a musliman je.
To možeš prodavati sebi i svojima ali vamo nama nema šanse , jer svi znaju da besomučno lažeš.

Nisi ti Bošnjak , tj,jesi od nedavno , ali ti si Turčin kao i svi tvoji preci što bili i kako su voleli se zvati , i zamisli nijedan od njih nije voleo stećke ni svoju hrišćansku prošlost sve dok su bili glavni u svome vilajetu , i sad odjednom njhov potomak voli , e zašto je to tako to samo Alah,Srbi i Hrvati znaju.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Bošnjanin je napisao/la:
Siguran sam da sam bosnjak ;)

a ti se nauci kada se ljudi pocinju nacionalno osjecati a kada su nazivi kao hrvat, srbin, bosnjak koristeni samo za teritorijalnu pripadnost :bih


Kako si siguran? Imaš obiteljsko stablo do Abdulaha?

Nemam ja što 'naučiti', dovoljno je pogledati u sve obiteljske dokumente u zadnjih 100 godina i vidjeti jedan kontinuitet ;)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:11 
Offline

Pridružen/a: 23 kol 2013, 10:09
Postovi: 10
ManInBlack je napisao/la:
Bošnjanin je napisao/la:
A jedini koji je se popisao na predke i zemlju ste vi bh srbi i hrvati okrenuli ste ledja svojoj zemlji zarad religije, i vi ste jedini posrbice, jer ja sam ostao bosnjak a ti ne.


Bošnjak, koje bošnjačko ime nosiš? =))


Opsss pa ti nemaš Bošnjačko ime nego nosiš Tursko ili arapsko =))

Toliko o izdaji :smijeh

-----------

Da ti slikovito opišem,

tvoji preci su uradili slično kao i Emir Kusturica, rođeni kao katolici prodali se turcima radi večere. No da ne bude zabune obično je iz svake katoličke kuće po jedan momak prešao na tursku vjeru, kako bi lakše zaštitio ostatak obitelji. Par stoljeća poslije, svi oni koji ne uzeše tursku vjeru, na prvom popisu stanovništva izjasniše se kao Hrvati ili Srbi, tj ono što su generacijama ranije i bili .

Kad već spomenu Kusturicu, čovjek se osjeća Srbinom, kao što jedan ovdje naš kolega tvrdi da je Hrvat islamske vjere :)

Ime je nesto licno :D mogu se zvati i karl to nista ne mijenja sto se tice mojih osjecanja prema drzavi i naciji ;)
Ne ne, ti si posrbica, ja sam samo prihvatio drugu religiju, a ti si iizdao svoj narod i drzavu zbog religije i zbog drzave u kojoj si stranac :) za razliku od tebe ja sam ostao bosnjak i kazem ti bosnjak mi je vaznije od musliman ;) zato emir ima nesto i moje i tvoje, moje jer je presao na drugu vjeru sto je apsolutno irelevantno jer religija i nije toliko vazna u ovoj diskusiji, a tvoje jer je izdao narod :) posrbice, isto vazi i za ove bh "hrvate" potpuno isto. :evotigana


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Kako si se izjasnio na popisu 1991-e ? Jesi bio unutar onih nekoliko stotina Bošnjaka.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Bošnjanin je napisao/la:
Ime je nesto licno :D mogu se zvati i karl to nista ne mijenja sto se tice mojih osjecanja prema drzavi i naciji ;)
Ne ne, ti si posrbica, ja sam samo prihvatio drugu religiju, a ti si iizdao svoj narod i drzavu zbog religije i zbog drzave u kojoj si stranac :) za razliku od tebe ja sam ostao bosnjak i kazem ti bosnjak mi je vaznije od musliman ;) zato emir ima nesto i moje i tvoje, moje jer je presao na drugu vjeru sto je apsolutno irelevantno jer religija i nije toliko vazna u ovoj diskusiji, a tvoje jer je izdao narod :) posrbice, isto vazi i za ove bh "hrvate" potpuno isto. :evotigana


Izdati se može samo ono u što si se zaklinjao. Ja se u države nikada nisam, niti imam namjeru :smijeh

Nego, imam osjećaj kako si ti ovdje došao da se obračunaš sa forumašima :zubati

Ajd jadan bio metla na svoj islambosnia i bosnjaci net :zubati

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:33 
Offline

Pridružen/a: 23 kol 2013, 10:09
Postovi: 10
joe enter je napisao/la:
Bošnjanin je napisao/la:
Pa sta sad hoces da ti ja pisem historiju svoje porodice? ne pada mi na pamet.
Kazem opet, evo sad hiljadu godina niste mogli da je unistite necete ni sad ni u buducnosti, republika sumska, smrdska, genocidna, pitanje vremena je samo kad ce nestati, jer je zasnovana na ubijanju, mrznji, genocidu, protjerivanju, terorizmu i korupciji i to je svima jasno, ne samo u BiH, trazi se samo najbezbolniji nacin da se vas ukine, pa onda traktorijada preko drine ko ne zeli zivot u RBiH.
Evo ja sam najbolji primjer da mi je stalo do moje krscanske proslosti(ovdje da ti objasnim da pravoslavlje i katolicanstvo ne znaci automatski srbin ili hrvat, inace na svijetu imamo milijardu hrvata i citavu rusiju i grcku srba) i dobrih bosnjana, bogumila i stecaka, i garantujem ti da 90% bosnjaka osjeca isto.
A jedini koji je se popisao na predke i zemlju ste vi bh srbi i hrvati okrenuli ste ledja svojoj zemlji zarad religije, i vi ste jedini posrbice, jer ja sam ostao bosnjak a ti ne.


Neću da ulazim u priču oko žrtava i traktorijada jer će uništti svaku raspravu , a to što je tvoja vrsta argumentacije govori koliko zapravo nemaš nikakvih argumenata jer na osnovu žrtava i rata gradiš identitet i državu.
Ali nema veze.

Aj zakuni se u veš mašinu da ti je stalo do hrišćanske prošlosti i stećaka?! , a kako to da Srbima i Hrvatima nije stalo do islamske prošlosti,turbeta i džamija?? , verovatno zašto smo mi zli a vi tako dobri??
Zašto vi širite ljubav spram svih relgija a mi mržnju???
Zašto smo mi zli Gargamel a vi dobri Štrumpfovi??

Da vas nema trebalo bi vas izmisliti , čuj poštuje druge vere , a musliman je.
To možeš prodavati sebi i svojima ali vamo nama nema šanse , jer svi znaju da besomučno lažeš.

Nisi ti Bošnjak , tj,jesi od nedavno , ali ti si Turčin kao i svi tvoji preci što bili i kako su voleli se zvati , i zamisli nijedan od njih nije voleo stećke ni svoju hrišćansku prošlost sve dok su bili glavni u svome vilajetu , i sad odjednom njhov potomak voli , e zašto je to tako to samo Alah,Srbi i Hrvati znaju.

Pogledaj prvo svoju argumentaciju Gargamele :sega
Ma sta ti ja imam govoriti kome je stalo kome nije :D kako to da u mom 99% bosnjackom i muslimanskom mjestu postoje 3 nekropole stecaka na kojima ne fali ni kamencic, gdje je sve ocisceno, pokoseno i sredjeno, kako to da postoji groblje na kojem nije niti jedan nisan ilti ga nadgobni spomenik, prevrnut niti oskrnavljen? i takvih primjera imas koliko zelis :) ljudi dolaze i prolaze a sve ostaje kako i jeste, to sto su vas pogresnu ucili, to sto djeca slusaju pjesme gdje se velicaju ratni zlocici, gdje jedno dijete na turniru u zvorniku na druzenju psuje drugoj djeci ****** majku, nije moja krivnja, da moje dijete nekome opsuje majku, ne srpsku, hrvatsku.. samo majku ja bi se podobro zapitao gdje sam pogrijesio.
Ja sam bosnjak, sve dok su nam drugi govorili kako cemo da se zovemo, nismo bili, ali samo na papiru, kako je moj dedo prije 50-60 godina znao da je bosnjak a izjasnio se kao neopredijeljen? jer su mu dali samo tu mogucnost.
a da vam nije bilo svecenika da vas vrbuju po bosni u 17. stoljecu i danas bi bio bosnjak pravoslavne ili katolicke vjeroispovjesti :D
a ono malo srba sto je i bilo su potomci vlaha, tako da i to nisu srbi ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Bošnjanin je napisao/la:
Ime je nesto licno :D mogu se zvati i karl to nista ne mijenja sto se tice mojih osjecanja prema drzavi i naciji ;)
Ne ne, ti si posrbica, ja sam samo prihvatio drugu religiju, a ti si iizdao svoj narod i drzavu zbog religije i zbog drzave u kojoj si stranac :) za razliku od tebe ja sam ostao bosnjak i kazem ti bosnjak mi je vaznije od musliman ;) zato emir ima nesto i moje i tvoje, moje jer je presao na drugu vjeru sto je apsolutno irelevantno jer religija i nije toliko vazna u ovoj diskusiji, a tvoje jer je izdao narod :) posrbice, isto vazi i za ove bh "hrvate" potpuno isto. :evotigana


Jel ti znaš nesrećniče da u Srbiji ima bar tri miliona ljudi poreklom sa prostora BiH?? , i Hrvatskoj bar 1 milion starijih ili novijih doseljenika.

I ako si toliko pravi ljubitelj svoje zemlje njenog bosanskog naroda i obožavaš sve tri religije onda po defolitu moraš ova 3 miliona u Srbiji i preko 1 miliona u Hrvatskoj smatrati svojim sunarodnicima , ali eto ne smatraš.

E sad da vidimo u čemu je problem.

Kako to da od vas pravih Bošnjaka koji vole svoju Bosnu nijedan se nikad nije našao da okupi svoj narod u jednoj državi , i da svi budu ponosni Bosanci iliti Bošnjaci?? , jer prosto pravi patriota i onaj koji voli svoj bosanski narod ne sme odbaciti toliko svojih sunarodnika preko Drine,Save,..i mnogih planina.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Musliman nemoj lagati puno i vrdati. 1991-e ste bili slobodni izjasniti se kao Bošnjaci.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:36 
Offline

Pridružen/a: 23 kol 2013, 10:09
Postovi: 10
BBC je napisao/la:
Kako si se izjasnio na popisu 1991-e ? Jesi bio unutar onih nekoliko stotina Bošnjaka.

Cini mi se da nisi ni pogledao popis iz 91.?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23305
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Bošnjanin je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Kako si se izjasnio na popisu 1991-e ? Jesi bio unutar onih nekoliko stotina Bošnjaka.

Cini mi se da nisi ni pogledao popis iz 91.?


1.9 mio Muslimana i nešto preko 1 tisuća Bošnjaka. Najslobodnije i najliberalniji popis u BiH.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 24 kol 2013, 09:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Slikom na sliku, da se prepoznaju lažovi i prevaranti.

slika

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 15 stu 2013, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
slika

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 16 stu 2013, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
ManInBlack je napisao/la:
slika


Pitanje za milion KM: zašto Gospino srce sija kao Sunce???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 31 ožu 2014, 18:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
SAINT MARY'S CATHEDRAL BASILICA in HALIFAX:

slika


Marcenat, Francuska

slika


EASTLEIGH, UK

slika


Saint Mary (Jersey)

slika


Budimpesta, Mađarska

slika

Antananarivo, FR
slika

...
slika


Koblenz, DE

slika


...
slika


slika

itd itd

www.google.com/search?q=site:www.ngw.nl+lily prebaiti na pretraživanje slika

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 01 tra 2014, 14:15 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843


Odgovorno u pobjede krenuli su borci slavni putevima do slobode kalesijski ljiljani. To zapamti hej dušmane na Drini će ljiljan sjati mi gazije dolazimo ti ćeš Drinu preplivati. Ljiljan se spominje u još mnoštvu pjesama. Simbole može svatko tumačiti po volji. Npr. u četničkim pjesmama Velika Srbija i Nasred gore Romanije pojam Herceg-Bosna označava cijelu (srpsku) Bosnu i Hercegovinu.

Kralju Pero mi bi hteli znati mi bi hteli znati kako će se ova zemlja zvati ova zemlja zvati. Do Mostara sve Srbija stara sve Srbija stara od Mostara i nova i stara. Vojvodina, Kosovo, Srbija, Kosovo, Srbija, Crna Gora i Makedonija, i Makedonija. Herceg-Bosna, Kordun i Banija, Kordun i Banija, Slavonija, Lika, Dalmacija, Lika, Dalmacija. Poručuje kraljica Marija kraljica Marija nek' se zove Velika Srbija Velika Srbija. Ova mi je pesma najmilija pesma najmilija kad zapevam živela Srbija živela Srbija.

Nasred gore Romanije četnički se barjak vije pa neka ga nek' se vije donet nam je iz Srbije. Doneo ga čiča Draža i njegova gorska straža nosila ga čvrsta ruka major Dangić osmog puka. Predao ga Herceg-Bosni da se ona s njim ponosi Herceg-Bosna barjak voli junački se pod njim bori.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 05 svi 2014, 15:10 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2843
https://commons.wikimedia.org/w/index.p ... st+Dominus

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 05 svi 2014, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Evo malo da razjasnimo stvari odakle Tvrtku ljiljani i zašto je tu katoličanstvo zaista osnova.

Kralj Tvrtko kad se zakraljio on je u svojoj povelji se pozvao na praroditelje gospodu srpsku(Nemanjiće) , tj.da je potomak kralja Dragutina , a kralj Dragutin je bio katolik koji je inače doveo franjevce u Bosnu i po prvi put katoličku crkvu zapravo tim potezom utvrdio u Bosni jer je doveo franjevce vične domaćem jeziku(Hrvate iz primorja).

Evo njegovog novčića i Dragutinove krune sa ljiljanima:

slika

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 05 svi 2014, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32129
joe enter je napisao/la:
Evo malo da razjasnimo stvari odakle Tvrtku ljiljani i zašto je tu katoličanstvo zaista osnova.

Kralj Tvrtko kad se zakraljio on je u svojoj povelji se pozvao na praroditelje gospodu srpsku(Nemanjiće) , tj.da je potomak kralja Dragutina , a kralj Dragutin je bio katolik koji je inače doveo franjevce u Bosnu i po prvi put katoličku crkvu zapravo tim potezom utvrdio u Bosni jer je doveo franjevce vične domaćem jeziku(Hrvate iz primorja).



Dragutin nije bio katolik u početku,bio je oženjen katolkinjom,i mater mu je bila katolkinja.Franjevci su i prije toga dolazili u Bosnu (središnji dio današnje Bosne-na jugu granica je bila Ivan planina,zapad rijeka Sana,istok rijeka Drina,sjever obronci bosanskih planina) zbog problema sa banom Ninoslavom.
Prije franjevaca,legati su bili prisutni u Bosni,dominikanci...
Područje Bosne,Soli i Usore je bilo pod brigom dubrovačkog biskupa,pa je 1233. prešlo pod neposrednu brigu Sv.stolice,poslije pod mađarskog kaločkog biskupa itd.

Sve je lijepo opisano od strane fra Ignacija Gavrana...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ljiljan – Simbol Katoličanstva i odanosti Papi
PostPostano: 05 svi 2014, 22:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Mar-kan je napisao/la:
joe enter je napisao/la:
Evo malo da razjasnimo stvari odakle Tvrtku ljiljani i zašto je tu katoličanstvo zaista osnova.

Kralj Tvrtko kad se zakraljio on je u svojoj povelji se pozvao na praroditelje gospodu srpsku(Nemanjiće) , tj.da je potomak kralja Dragutina , a kralj Dragutin je bio katolik koji je inače doveo franjevce u Bosnu i po prvi put katoličku crkvu zapravo tim potezom utvrdio u Bosni jer je doveo franjevce vične domaćem jeziku(Hrvate iz primorja).



Dragutin nije bio katolik u početku,bio je oženjen katolkinjom,i mater mu je bila katolkinja.Franjevci su i prije toga dolazili u Bosnu (središnji dio današnje Bosne-na jugu granica je bila Ivan planina,zapad rijeka Sana,istok rijeka Drina,sjever obronci bosanskih planina) zbog problema sa banom Ninoslavom.
Prije franjevaca,legati su bili prisutni u Bosni,dominikanci...
Područje Bosne,Soli i Usore je bilo pod brigom dubrovačkog biskupa,pa je 1233. prešlo pod neposrednu brigu Sv.stolice,poslije pod mađarskog kaločkog biskupa itd.

Sve je lijepo opisano od strane fra Ignacija Gavrana...


I šta si mi replicirao?? , i šta je bila poenta??

Bez Dragutina nema domaćih franjevaca niti njihovog pravog uticaja , bez njega nema Bosne Agrenitne(ne utakmice) tj.Srebreničkog franjevačkog samostana.
Da su mnogi dolazili to je sigurno istina , ali ovo je suština prvo zbog toga što je tad Srebrenica bila u sastavu raške države , a posle su se nafranjevce oslonili bosanski vladari pa je Tvrtko na osnovu svoga pretka Dragutina i dobio krunu , i nosio je ljiljane na glavi isto kao i Dragutin što ih je imao jer su ljiljani uglavnom katolički ornament(mada ne uvek).

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 173 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 86 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO