HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 02:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Novak Kilibarda: "Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija"
PostPostano: 07 stu 2014, 15:10 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
Kako glupa rasprava. Po takvoj vrsti zadojenih teorija karadzicevi Srbi u Srebrenici nisu pobili Bosnjake vec Dubrovcane i Nijemce, tj. Saksonce.

Mislim na vas dvojicu bisera.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novak Kilibarda: "Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija"
PostPostano: 07 stu 2014, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
herceg1 je napisao/la:
bezimeni12 je napisao/la:
Ma pogledaj kakvim jezikom pjeva Petar Hektorovic sa Hvara.

Ne samo on, Marko Marulić, Petar Hektorović, Hanibal Lucić, Mikša Pelegrinović, Petar Zoranić, Juraj Baraković, Brne Karnarutić, Džore Držić,svi oni u svojim djelima koriste čakavštinu .
Još se daju naći čakavski arhaizmi u Crnoj Gori u luci Bigovo i središnjoj Crnoj Gori(selo Markovići) ,gle čuda i u djelima Muhameda Uskufija iz Tuzle u prvim stoljećima Turskog zaposjednuća.



i na kraju Zmaj veli da ste vi *** a Hrvati prava ekipa. I sta sad..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novak Kilibarda: "Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija"
PostPostano: 08 stu 2014, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Upravo otkrih da riječ Muslimani znači seljak. Dalje se mogu izvući zaključci.
slika
A i u pismu papi kralj BiH govori da bi mogliu seljaci preći na Islam.

Obaviješten sam da turski car Muhamed misli idućega ljeta s vojskom da me udari da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja (Kastriotu) Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonost. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati, a neće se ni Turci osmjeliti na moje zemlje napasti, jer su ulazi u njih vrlo tegotni, a gradovi na monogim mjestima gotovo neosvojivi. Tvoj predšasnik Eugenije ponudio je mom ocu krunu i još htio podići u Bosni biskupske crkve. Otac se ustručavaše da ne izazove protiv sebe mržnje Turaka; bijaše nov kršćanin i nije još izagnao maniheja (patarena) iz kraljestva. Ja sam pak kao dijete kršten i učio sam latinsku knjigu i čvrsto prihvatio kršćansku vjeru, pak se ne plašim čega se otac bojao. Stoga želim da mi krunu pošalješ i svete biskupe, što će biti znak da me nećeš ostaviti, ako bi rat planuo. Od tebe krunjen, donijet ću pouzdanje podanicima, strah neprijateljima. Za života moga oca bio si naredio da mu se pošalje oružje, skupljeno za križarsku vojsku a spremljeno u Dalmaciji u mletačkoj ruci; ali to nije mletačkom vijeću bilo po volji; zapovijedi da se sada meni pošalje. Sada ćeš valjda naći više odziva, budući da i mlečani drgačije misle, jer nakaniše, kako se govori, rat Turčinu navijestiti.Još molim da izašalješ poslanika također u Ugarsku, koji će moju stvar kralju preporučiti i naputiti ga da sa mnom pođe u vojnu. Tim se načinom može Bosna spasiti, inače će propasti. Turci su u mojoj kraljevini podigli nekoliko tvrđava i ljubezni se prema seljacima pokazuju; obećavaju da će svaki od njih biti slobodan koji k njima otpadne. Prosti um seljaka ne razumije prijevare te misli da će ona sloboda vazda trajati. Lako da će puk, tim varanjem zaveden, od mene otpast, ako se ne vidi da sam tvojom vlašću ojačan; ni vlastela nisu se dugo održala u svojim gradovima, ostavljena od seljaka. kada bi Muhamed samo moju kraljevinu tražio, a ne bi htio dalje poći, onda bi me mogli sudbini prepustiti, te ne bi trebalo uzbuniti ostalo kršćanstvo radi moje obrane. Ali nezasitljivo vlastoljublje nema granica; nakon mene napast će na Ugarsku i Dalmaciju, potčinjenu Mlecima, i preko Kranjske i Istre potražit će Italiju koju želi svladati. I o Rimu često govori te mu onamo srce čezne. Ako on nemarom kršćana moju kraljevinu osvoji, naći će najprikladniju zemlju i naj zgodnija mjesta da ispuni svoju želju. Ja prvi dočekujem buru, a za mnom će Ugri i Mlečani i ostali narodi okusiti svoju sudbinu. Ovako misli neprijatelj: ono što iskusih tebi obznanjujem, da ne bi jednom rekao da nije bilo prijavljeno i da ne bi mene s nemarnosti potvorio. Moj je otac tvomu predšasniku Nikoli i Mlecima udes Carigrada proricao; kršćanstvo je na veliku štetu izgubilo carski stol, stolicu patrijaršije i stup Grčke. Sada ja o tebi proričem: ako mi vjerujete i pomognete, spasit ću se; inače ću propasti i sa mnom mnogi drugi. Ovo ti doglasuje Stjepan; ti, koji si otac kršćanstva, daj savjet i pomoć.

U ovom video se vidi kako su se neki Staroslavenski običaji zadržali i dan danas kod Bošnjaka ali pod Islamom.
http://www.federalna.ba/bhs/vijest/1121 ... ja-8112014

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novak Kilibarda: "Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija"
PostPostano: 09 stu 2014, 16:43 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
joe enter je napisao/la:
ahmo88 je napisao/la:

"Trebali" je pomalo maglovit izraz jer ta fora jednostavno nije bila moguca sve da su se Srbi upirali da muslimane prihvate kao svoje / a znamo da nisu i znamo na cemu bazira ustvari srpski nacionalni mit, naime na mitu srpske pravoslavne crkve a to je ipak vjerska institucija. Dakle, sve da su muslimani, Bosnjaci, to htjeli a nisu. Zasto nisu? Pa zato sto su u vrijeme nastanka srpske nacije, a govorimo o periodu devetnaestog vijeka - u Srbiji, nakon Karadjordjevog ustanka, Bosnjaci vec bili - iako ne kao nacija u tada modernom smislu rijeci - zaseban etnicki korpus.

Kriviti ih za to jednostavno nekorektno jer su Bosnjaci, kao uostalom i Srbi i Hrvati, bili vecinom podlozeni geopolitickim kretanjima koja su veca od njih samih. Osmanlije nije niko zvao na Balkan, kao uostalom ni Habzburgovce, a dosli su..dosli i u svoje svrhe i jedni i drugi upregli nase male narodcice. Pa nama su i granice iscrtane tudjom rukom. Sta je danas granica Bosne i Hrvatske? Pa gotovo stopostotno granica koja se izdiferencirala nakon mira iz 1699. godine, tj. okoncavanja Beckog rata..dakle granica izmedju OC i AU.

A prica o kmetovima. Da li znas koliki je postotak Bosnjaka bio koji su bili zemljoposjednici, tj. aga i begova? Drugo je ta danasnja prica po kojoj bi svako da je iz "begovske famlije".

To je sad politika. Ta prica o zajednistvu. I uopste ne vidim razloga da se ovdje poteze. A sto se tice identiteta. Ponavljam, identitet danasnjih Bosnjaka, Hrvata i Srba / po abecedi / je zasnovan na religiji. Zajebi pricu o mitovima jer mitovi su lazi, lazi koje se vrlo lako mogu mijenjati a i mijenjaju se. Cinjenica je da su se i jedni i drugi i treci medjusobno izdiferencirali na osnovu religije, tj. pripadnosti ovoj ili onoj crkvi. Ne samo Bosnjaci. (Jedino, naravno, ako ne vjerujes u tezu o srpstvu iz stoljeca sestog..ali onda nemamo o cemu raspravljati jer se na takve gluposti mogu samo grohotom nasmijati)

To zvuci onako od oka razumno i pravedno ali nije. Nije posto su granice, ove granice AVNOJevske, ustvari ono za sta su se Bosnjaci, uz tih par bosanskohercegovackih patriota iz redova srpskog i hrvatskog naroda, izborili u ratu u kojem su bili daleko najvece zrtve. Rusenje tih granica znaci istovremeno i mijenjanje Daytonskog sporazuma tj. rezultata rata/mira. Zato ce ta prica, a ionako nema veze s temom, jos da se odugovlaci u nedogled..sve dok neko sa strane ne dodje i kaze "bice vako a ne tako"...ili dok opet sve ne zaglibi u krvi do koljena / do cega ce isto tako doci cim neko sa strane, neko ko je dovoljno mocan, dodje na tu ideju.

Puka je cinjenica, a niko nece vratiti tocak historije unazad, da su i jedni i drugi i treci samo unutar drzave kao sto je bila bivsa Jugoslavija mogli do neke mjere da unutar globalno povezanog svijeta, u kojem vladaju zna se koji i ciji zakoni, sacuvati makar tracak samostalnosti i utjecati barem minimalno na vlastitu sudbinu. Sto je najsmijesnije, svi ovi danasnji borci za nacionalne interese na tim prostorima o kojima govorimo, se bore za balon od sapunice jer ce sva njihova nacionalna sloboda za koju se ikad izbore - ako se ikad izbore - ustvari biti i ostati jedan obicni prdez u prasinu. Eto, Srbi pripremili paradu a Putin zavrno slavinu. :dragobojic


Srspki nacionalni mit je samo nacionalni i crkva je tu sporedna bila uvek.
U prilog tome govori da kod Srba svi nacionalni prvaci i prosvetitelji su bili upravo nasuprot crkvi , od Dositeja do Vuka i još njih sijaset , a crkvenih prvaka kao vođa nije ni bilo niti je ijedan direktno učestvovao u tome.

Religija i religijsko spajanje kod Srba zarad uzidzanja nacije ima najmanju ulogu , zato nemoj praviti pandan sa Bošnjacima jer je to prosto netačno i služi tebi da se lakše osećaš.

Mi se nismo imali šta izdifencirati kad nismo ništa ni birali već su to uradili tvoji preci tj.osmanlijski sistem šerijata koji je bio osnovni identitet muslimana iz BiH i okoline.

Međutim, osim verskog razdvajanja koje su uradili Turci to je nosilo i klasno odvajanje tj.klasno podčinjavanje , e to je postao glavni identitet predaka današnjih Bošnjaka.

Znači , kad je Karađorđe digao ustanak i ponudio muslimanima u beogradskom pašaluku i okolini da budu Srbi muslimanske vere , ovi su sa prezirom odbili i svi se iselili jer prosto je njima bilo neprihvatljivo da "vlah" vlada muslimanima pa čak i da dele vlast.

Mržnja je pojačana u konačno ustanovljena za novo doba time što muslimani iz Srbije nisu stali na stranu svojih sunarodnika koji su hteli osloboditi svoju zemlju od okupatora.
A pri tome su bosanski muslimani svim silama učestvovali da spreče i uguše srpske ustanke i borbu za slobodu naroda.

Moraš probati gledati sliku iz svoga ugla tako da sebe staviš u sličnu situaciju kao što su Srbi bili , i mislim da ne bi imao dilemu na koji način treba gledati na saradnike okupatora.

Samo pogledaj kako gledate danas Kusturicu , pa najrađe bi ga okrenuli na ražnju kao janjca , mislim da ti to govori dosta a kamoli o ljudima onoga vremena gde je vlašadija bila pokorena od izdajnika i saradnika okupatora dok to Kustorica nije ni blizu.

Albanci su rešili svoj problem i svi su Albanci bez obzira nas veru , ovde toga nije bilo i zato imamo ovo što imamo , a to je "ćeraćemo se još".

Muslimani i Srbi su ili jedan narod pod srpskim imenom ili nas nema kao zajedničkog naroda , a bez zajedničkog naroda i zajedničkog imena nema ni BiH jer to je onda simbolički proces vraćanja u osmanlisjko doba gde svi žive "jedni pored drugih" tako što jedni drugima bez svoje volje kroje kapu kako ko uzme vlast.

Zato ja mislim da je BiH nemoguća zemlja sa tri naroda , jer prvo ona je napravljena da postoji u Jugoslaviji i ništa više , i čim je ona nestala, BiH je svoje odsvirala i počela je bespoštedna borba svakog naroda za svoje , pa ko kome dohaka i šta ko ugrabi.


Izvinjavam se, nisam vidio da si vec odgovorio. Dotakao si se mnogo razlicitih stvari od kojih bi maltene svaka zahtijevala repliku. Odgovoricu na dvije. Jedna se tice sadasnjice i te takozvane nemogucnosti postojanja BiH. Prvo, stvarnost te demantira jer - iako ne funkcionise kako treba - ta drzava ipak postoji. Drugo, nemoguca je samo ako cemo nacionalne i nacionalisticke principe shvatati kao jedinu mogucu varijantu. A i u tom slucaju stvarnost govori drugim jezikom: postoje mnoge drzave, ne samo van Evrope, koje ne funkcionisu na nacionalnom principu..Svicarska, Belgija, primjera radi.


Sto se tice nacionalnih mitova i toga da bosnjacki identitet bazira na nekoj vrsti sluzenja okupatoru. Mislim da nebi trebao biti do te mjere strog, a kad malo bolje sagledas vidjeces da si cak i pomalo nepravedan, prema Bosnjacima. Ostavimo nakratko po strani to da srpski nacionalni identitet u stvarnosti ne bazira na Dositeju Obradovicu i njemu slicnima, vec je stvarnost zazidana od SPC-a i govori slijedece: Srbin si, ravnopravan Srbin, samo ako si pravoslavac. Tacka. Ali ostavimo to po strani vec bacimo kratko pogled na srpske reformatore, nacionalne, one na koje se prosvijetljeni ljudi poput tebe pozivaju. Nebi trebao zaboraviti na "cijem su mlijeku oni dojeni", tj. nacionalna misao nije nesto sto je nastalo medju Srbima vec medju "omrzenim" Svabama a isto tako su svi srpski nacionalni ideolozi 19. vijeka, pocevs od Vuka pa do Dositeja, uzgajani..gdje? Pa na Beckom dvoru ;) a to - naravno - nije slucajno, vec su to Habzburzi radili da bi napakostili svojim neprijateljima Osmanijama. Habzburzima je u to vrijeme srpska nacionalna ideja bila u interesu pa su je gurali na sve moguce nacine. Kasnije se to dakako promijenilo ali mi govorimo o temeljima. A sta su to Bosnjaci mogli u to vrijeme uraditi? Da preuzmu nacin razmisljanja od - doista - tada vec vjekovnih neprijatelja (Bosnjaci su, da te podsjetim, iako unutar Osmanske carevine, bili ti koji su se vijekovima handrili sa "Svabama" i "Ugarima" dok su Srbi, govorimo li cisto o ucescu u ratovima, uzivali status "povlastene raje", tj. ljudi koji doista nisu morali krvariti za sultane od Perzije do Ukrajine)? Od neprijatelja koji im - u slucaju osvajanja Bosne - nisu jamcili ni pravo na egzistenciju? Dok u Carigradu takvih mogucnosti nije bilo. i uprkos tome su se - ideoloski naravno apsolutno nedovoljno potkovani - digli pod Husejin Begom Gradascevicem / bez obzira na pocetne razloga za ustanak (ni Karadjordjevo u tom smislu maslo nije za ramazana..podsjeti se na pocetni impuls za njegov ustanak) / i cak uspjeli da Osmanije vise puta poraze...jednom cak na Kosovu.

Tako da bi ipak, iako ti je mescini srce na mjestu, trebao pokusati da budes malo objektivniji kad se tice ocjenjivanja bosnjacke nacionalne ideologije..identiteta uopsteno..jer nije ni bilo lako razviti bilo kakvu vrstu vlastitog kolektivnog identiteta smjesten s jedne strane izmedju vecih, i itekako agresivno orijentisanih Srba i Hrvata, a s druge strane Osmanlija...a bogami i islama koji kao vjera nema neku posebnu vrstu tolerancije prema etnickim skupinama pojedinacno / s jedne strane je to naravno dobro jer onemogucava bilo kakvu vrstu klasicnog rasizma, s druge je naravno pogubno kad govorimo o razvitku nacionalne svijesti u onom evropskom, citaj njemackom-francuskom-engleskom smislu rijeci 19. vijeka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novak Kilibarda: "Nije bilo Srba i Hrvata u Bosni prije Osmanlija"
PostPostano: 10 stu 2014, 20:02 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
A sta ako je "Srbin" naziv za Hrvata koji se mijesao s Turcima?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 74 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO