HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Zagovarate sljedeću teoriju o podrijetlu Hrvata?
slavensku 55%  55%  [ 24 ]
ilirsku 11%  11%  [ 5 ]
iransku 18%  18%  [ 8 ]
gotsku 2%  2%  [ 1 ]
bugarsku 0%  0%  [ 0 ]
tursku 14%  14%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 44
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 04 vel 2014, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Popis plemića (muškaraca) po županijama proveden 1785./1787.

Hrvatska i Slavonija = 9764

Hrvatska
Zagrebačka ž. = 5759
Križevačka ž. = 2576
Varaždinska ž. = 611
Severinska ž. = 513

Slavonija
Virovitička ž. = 150
Požeška ž. = 100
Srijemska ž. = 55


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 04 vel 2014, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Imaš li možda popis za Dalmaciju?

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 04 vel 2014, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Zadar1993 je napisao/la:
Imaš li možda popis za Dalmaciju?


Na žalost nemam. Tada je Dalmacija bila mletačka, pa je popis nije zahvatio.


Postoji objavljeni popis plemstva (i ostalih stanovnika) grada Omiša iz 1805. i analize za brojne pojedine plemićke obitelji.

Općenito članci o plemstvu: http://hrcak.srce.hr/search/?q=plemstvo&next=31

***

Članak o tvojim Karinjanima:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=29010
Dodatni članci slijede na PP. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 04 vel 2014, 12:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Glazbenik je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Imaš li možda popis za Dalmaciju?


Na žalost nemam. Tada je Dalmacija bila mletačka, pa je popis nije zahvatio.


Postoji objavljeni popis plemstva (i ostalih stanovnika) grada Omiša iz 1805. i analize za brojne pojedine plemićke obitelji.

Općenito članci o plemstvu: http://hrcak.srce.hr/search/?q=plemstvo&next=31

***

Članak o tvojim Karinjanima:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=29010
Dodatni članci slijede na PP. :zubati


Hvala hvala, ovo što si mi preko PPa poslao znam :zubati .
Oj Karine rano na mom srcu =))

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 04 vel 2014, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Zadar1993 je napisao/la:
Hvala hvala, ovo što si mi preko PPa poslao znam


Malo brojčanih pokazatelja o dalmatinskom plemstvu od str. 99
http://www.matica.hr/media/pdf_knjige/1005/PH%20I%20091a.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 03 vel 2015, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Izvanredno sustavna i poticajna studija o VLFBERHT mačevima:
http://www.jenny-rita.org/Annestamanus.pdf

***

Citat:
“Više je radioničkih oznaka na mačevima ranog srednjeg vijeka u Europi, među kojima je ulfberht najčuvenija. Dosadašnja literatura pretpostavlja da joj je središte proizvodnje bilo negdje u Porajnju u Njemačkoj, no moguća su i druga rješenja, primjerice da je lokacija te radionice ipak bila u Skandinaviji. Druga pretpostavka je vjerojatnija budući da se topografski raspored europskih nalaza uglavnom preklapa s trgovačkim putovima, poglavito plovnim rijekama, kojima su Vikinzi sa sjevera prodirali u europsko kopno.

Za nas je zanimljivo da su u južnoj Europi do sada pronađena dva mača s takvom radioničkom oznakom, i to oba u Hrvatskoj. Prvi u Prozoru, u Lici, danas se čuva u Muzeju Like u Gospiću, dok je drugi otkriven na nekadašnjem vladarskom dvoru u Crkvini, u Biskupiji kod Knina, i čuva se u trezoru MHAS-a”, pojašnjava nam dr. Ante Milošević, ravnatelj splitskog MHAS-a.

http://slobodnadalmacija.hr/Reflektor/tabid/92/articleType/ArticleView/articleId/252571/Default.aspx

***
Zdenko Vinski: Ponovno o karolinškim mačevima... (karta na str. 187)
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=42049


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 03 vel 2015, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Opa. Pratila se vrhunska moda.

Respekt Ličani.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 05 vel 2015, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Ne mora značiti da je postotak bio 30%, ali jeste oko prilike.

Šta je s dinarskim područjima gdje taj postotak nije ni 10% po tome Slaveni nisu ni zašli u to područje?

Što se tiče dominacije Slaveni nisu bili toliko civilizacijski i kulturno razvijeni da nametnu jezik i običaje romaniziranom gradskom ali i ostalom ruralnom ilirskom stanovnišvu.
Zašto bi se Iliri odrekli svog jezika (romanskog) kad su većina i nema nikakve zapreke da ga ne koriste?
Njima su Slaveni mogli vojno upravljati ili nisu imali kulturne mogućnosti da slaveniziraju Ilire kao što su ih romanizirali Rimljani.

Zašto je taj slavenski faktor u jezičnom, vjerskom, kulturnom smislu ostao tako jak?
Jedino ima smisla u tome ako je bio apsolutna većina.


Replika nakon tri godine. Slučaj Mađara samo da kažem...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 05 vel 2015, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 svi 2013, 19:17
Postovi: 732
Lokacija: Glavni grad
osa je napisao/la:
današnji hrvati su miks mnogih naroda koji su nastanjivali ova područja u većem ili manjem omjeru i dužem ili kraćem periodu. temeljem morfoloških karakteristika koje su vidljive golim okom, može se zaključiti da kao narod nismo genetski identični. jednom sam pročitao nekakav rad koji su objavili znanstvenici iz nekog laboratorija u kanadi, isti su ustvrdili da su stanovnici današnje hrvatske, bih i crne gore(osim područja gdje dominiraju albanci) praktički isti narod, naravno ne i ista nacija...
svakako da su morfološki sličniji, a time i genetski recimo hrvati iz dalmacije i hercegovine i srbi iz istočne hercegovine, te crnogorci, nego hrvati iz navedenih područja i recimo hrvati iz zagorja...
što se tiče slavena, meni se čini da su slaveni više jezična skupina nego narod, jer jezik je ono što danas snažno određuje neki narod. uzmimo mađare koji po genetskim istraživanjima, imaju više tzv. slavenskog gena od mnogih tzv. slavenskih naroda, a formalno ne spadaju u slavensku skupinu naroda, baš zbog jezika, koji ih određuje kao pripadnike ugro-finske skupine naroda, iako bi oni po svojoj genetskoj pripadnosti trebali spadati u slavenske narode, a po jeziku u ugro-finsku skupinu...


Ovo.

Jednostavno, izgledom i mentalitetom se vidi da smo mi s kamena tu i prije Slavena. Poprimismo jezik.

Paleo-balkanski Vlasi :D

_________________
Audaces fortuna iuvat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 11 vel 2015, 23:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
White Croatians => http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CW%5CH%5CWhiteCroatians.htm

Stilsko => http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CS%5CT%5CStilskofortifiedsettlement.htm

Boikos => http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CB%5CO%5CBoikos.htm
Citat:
Boikos are believed to be the descendants of the ancient Slavic tribe of White Croatians that came under the rule of the Kyivan Rus’ state during the reign of Prince Volodymyr the Great.


***

Ante Škegro: Javni natpisi s dviju mramornih ploča iz grčkog grada Tanaisa na ušću Dona u Azovsko more, 2002. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=45096&lang=hr

***

Konstantin VII. Porfirogenet: De administrando imperio / Πρὸς τὸν ἴδιον υἱὸν Ῥωμανόν (Sinu svome Romanu) [grčki izvornik i engleski prijevod]
http://homepage.univie.ac.at/ilja.steffelbauer/DAI.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 12 vel 2015, 15:46 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2014, 15:40
Postovi: 3307
Lokacija: S forumaššem na sunećenju.
Tolika opsjednutost s Turcima i Islamom, to mora biti zbog turske krvi u venama.

_________________
A nation which makes the final sacrifice for life and freedom does not get beaten.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 12 vel 2015, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Amidza je napisao/la:
Tolika opsjednutost s Turcima i Islamom, to mora biti zbog turske krvi u venama.


Činjenica jest da su Turci velik i važan narod, tako da ne vjerujem kako bi nekomu smetalo srodstvo s njima. Većina nas Hrvata jest srodno povezana s Perzijancima koji su danas također većinom muslimani. Vjera je jedno, a narod drugo. Uostalom i među turskim narodom ima mali postotak kršćana. Tako da i čisti Turčin može biti veći katolik od nekog Hrvatine.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 14 vel 2015, 12:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35609
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Nema tu nikakve opjednutosti nego samo žal za jadom kojeg su Turci ostavili iza sebe na Balkanu.
Od samostalnih kraljevstava koja su se mogla razvijati uporedno s ostatkom europske civilizacije mi smo postali rubna vukojebina i ostali sve odo danas zaostali rub Europe.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 09:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Tema za nastaviti s neodgovarajuće teme o Kosovu.

Teorije o velikim seobama su po meni šuplje zato što je rasna struktura Europe točno takva da uvažava klimatske zone od juga do sjevera, teško da se ljudi u 1500 godina promjene fizički zbog druge klime, zapravo znamo da se to ne događa jer imamo primjere autohtonog stanovništva Amerike i recimo Indije, gdje se do danas jasno vide razlike između ljudi različitog podrijetla, u Indiji ni tisuće godina zajedničkog života nije rezultiralo da Indoeuropljani i Dravidi izgledaju isto, nisu ista rasa.

S obzirom da nitko ne zna što su bili ilirski jezici (osim da ih klasificiraju kao indoeuropske) otkud dokaz da ilirski jezici naprosto nisu slavenski oduvijek ili da im korijen nije isti.

Zaključujem da nismo došli nego smo oduvijek ovdje, iako sam u anketi davnih dana glasao za doseljeničku tezu. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
Je li moguce da je vulgarni latinski kao u slucaju Rumunjske bio govorni jezik romaniziranih ilira? I zasto je slavenskim utjecajem Rumunjski i dalje zadrzao osnovu romanskog, a kod drugih naroda potpuno preuzet slavenski

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:09 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
dudu je napisao/la:
Tema za nastaviti s neodgovarajuće teme o Kosovu.

Teorije o velikim seobama su po meni šuplje zato što je rasna struktura Europe točno takva da uvažava klimatske zone od juga do sjevera, teško da se ljudi u 1500 godina promjene fizički zbog druge klime,



tu nema više nikakvih teorija. Arheologija, lingvistika i genetika su to sve rješile. to više nije tema za raspravu, rješeno je ko pitanje heliocentričnog sustava. case closed.

fizičke razlike među Europljanima su više posljedica različitih udjela određenih genetskih supstrata (paleoeuropljana, neolitičkih poljodjelaca i Indoeuropljana) nego klimatskih zona.

također, fakto prilagodbe i selekcije se ne smije ignorirati. Koker-španijel je 100% genetski potomak vuka. 100%. razmislite o tome akd na temelju izgleda zaključujete o genetskom porijeklu

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:10 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
krstjanin je napisao/la:
Je li moguce da je vulgarni latinski kao u slucaju Rumunjske bio govorni jezik romaniziranih ilira? I zasto je slavenskim utjecajem Rumunjski i dalje zadrzao osnovu romanskog, a kod drugih naroda potpuno preuzet slavenski


zato đšto na prostoru Rumunjske nisu uspostavljenne slavenske države. Tamo gdje su Slaveni uspostavili države su slavizirali starosjedioce.

tam ogdje nisu, nisu.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:17 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Vukan je napisao/la:

Ovo.

Jednostavno, izgledom i mentalitetom se vidi da smo mi s kamena tu i prije Slavena. Poprimismo jezik.

Paleo-balkanski Vlasi :D


ne vidi se. izgled i mentalitet ništa ne govore o tvom porijeklu od prije 1500 godina.

pa u SAD si u 150 godina dobio poprilične razlike u mentalitetu sjevera i juga uslijed različitog podneblja i načina života.

mi nismo nikakvi Vlasi. jesmo manjim djelom, ali uglavnom ne. Udio vlaškog suspstrata raste prema jugoistoku kod Crnogoraca, Srba i ostalih.

to da smo mi tu nešto ukamenjeni je glupost, s tog kamena su se horde preslile u Slavoniju i Vojvodinu onda pjevaju "ne dirajte mi ravnicu" i "ej salaši". Vidiš li ti na Bunjvecu i Šokcu da je s kamena? nisu ni 300 godina u ravnici a ukorijenjeni ko hrast.
Da su ljudi toiko ukorijenjeni u kamen ne bi ga takvom lakoćom napuštali.

Ljudi previše značaja daju svojim subjektivnim dojmovima, a premalo činjenicama.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 tra 2012, 10:30
Postovi: 5132
divizija je napisao/la:
krstjanin je napisao/la:
Je li moguce da je vulgarni latinski kao u slucaju Rumunjske bio govorni jezik romaniziranih ilira? I zasto je slavenskim utjecajem Rumunjski i dalje zadrzao osnovu romanskog, a kod drugih naroda potpuno preuzet slavenski


zato đšto na prostoru Rumunjske nisu uspostavljenne slavenske države. Tamo gdje su Slaveni uspostavili države su slavizirali starosjedioce.

tam ogdje nisu, nisu.


Zar nisu Bugari drzali to podrucje

_________________
“Doći će vrijeme kad će ljudi poludjeti, i kad budu vidjeli jednoga koji nije luda kao oni, vikat će na njega “lud si” samo zato što nije lud kao što su oni.”


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
divizija je napisao/la:
dudu je napisao/la:
Tema za nastaviti s neodgovarajuće teme o Kosovu.

Teorije o velikim seobama su po meni šuplje zato što je rasna struktura Europe točno takva da uvažava klimatske zone od juga do sjevera, teško da se ljudi u 1500 godina promjene fizički zbog druge klime,



tu nema više nikakvih teorija. Arheologija, lingvistika i genetika su to sve rješile. to više nije tema za raspravu, rješeno je ko pitanje heliocentričnog sustava. case closed.

fizičke razlike među Europljanima su više posljedica različitih udjela određenih genetskih supstrata (paleoeuropljana, neolitičkih poljodjelaca i Indoeuropljana) nego klimatskih zona.

također, fakto prilagodbe i selekcije se ne smije ignorirati. Koker-španijel je 100% genetski potomak vuka. 100%. razmislite o tome akd na temelju izgleda zaključujete o genetskom porijeklu


Ne postoji nikakav traumatičan trenutak u povijesti 7. stoljeća koji bi se povezao s najezdom osvajača (osim propasti Salone), ako je i postojalo doseljavanje onda je ono moglo trajati samo stoljećima, neprimjetno bez da ne dođe do pobune većinom romaniziranih naroda koji su uz to dominirali u svim gradovima. Čudno je da taj narod ne daje nikakav otpor osvajačima koji u par desetljeća preuzimaju cijeli prostor i onda takvi zajebani osvajači postanu povjesna žrtva svih okolnih naroda, čak ih i Mađari nadjačaju, a sve te slavenske sklavnije budu relativno slabe. Ne drži vodu.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Da ne idemo u takve detalje da ne mogu dvije posve različite halogrupe biti slavenske, i dominantno slavenska R1a koja dominira među Slavenima, svim istočnim i zapadnim i onda opet I2a2 koja dominira samo među južnim Slavenima, s tim da su nam po toj halogrupi bliži rođaci skandinavci nego ostali Slaveni.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:35 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
divizija je napisao/la:
Vukan je napisao/la:

Ovo.

Jednostavno, izgledom i mentalitetom se vidi da smo mi s kamena tu i prije Slavena. Poprimismo jezik.

Paleo-balkanski Vlasi :D


ne vidi se. izgled i mentalitet ništa ne govore o tvom porijeklu od prije 1500 godina.

pa u SAD si u 150 godina dobio poprilične razlike u mentalitetu sjevera i juga uslijed različitog podneblja i načina života.

mi nismo nikakvi Vlasi. jesmo manjim djelom, ali uglavnom ne. Udio vlaškog suspstrata raste prema jugoistoku kod Crnogoraca, Srba i ostalih.

to da smo mi tu nešto ukamenjeni je glupost, s tog kamena su se horde preslile u Slavoniju i Vojvodinu onda pjevaju "ne dirajte mi ravnicu" i "ej salaši". Vidiš li ti na Bunjvecu i Šokcu da je s kamena? nisu ni 300 godina u ravnici a ukorijenjeni ko hrast.
Da su ljudi toiko ukorijenjeni u kamen ne bi ga takvom lakoćom napuštali.

Ljudi previše značaja daju svojim subjektivnim dojmovima, a premalo činjenicama.

Slavonske ravnice su zapravo jasan ,kristalan pokazatelj da se nikakva prilagodba na teren i klimu nije dogodila. Posebno Požega te njena okolica gdje se jasno razaznaju ljudi s kamenjara od ovih domicilnih gdje su prvi većinom nositelji I2a1 u odnosu na R1a. Naravno da na "sjeveru" i ostatku ne žive pripadnici istog naroda što se jasno vidi u fizionomiji, ponašanju itd...

Kad smo kod same teorije o podrijetlu o Hrvatima ,nacuo sam novu teoriju među arheoloskim krugovima gdje postoji velika mogućnost da su Iliri zapravo nametnuti naziv za mix domicilnih te ranih slavenskih plemena koja se nastanise. Znači ti isti Iliri nisu uopće jasna genetska jezična,politička skupina nego mix svega što je tada živjelo na ovim prostorima

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 10:48 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Diablo je napisao/la:
Slavonske ravnice su zapravo jasan ,kristalan pokazatelj da se nikakva prilagodba na teren i klimu nije dogodila. Posebno Požega te njena okolica gdje se jasno razaznaju ljudi s kamenjara od ovih domicilnih gdje su prvi većinom nositelji I2a1 u odnosu na R1a. Naravno da na "sjeveru" i ostatku ne žive pripadnici istog naroda što se jasno vidi u fizionomiji, ponašanju itd...


ovo je rezoniranje na razini babe s placa. Mens čini i ja ti kažem priče...

ali ne govori zapravo ništa o onome o čemu mi govorimo, a to su seobe. prvo, muške haplogrupe nisu isto što i autosomalna genetika.

drugo, i R1a i 12A2 su kod nas došle iz istog geografskog izvora.

Panonija ti je najbolji primjer koliko su te sudbonosne razlike koje vi uočavate zapravo novotarija. Uzmi samo Bunjevce, možeš li ti na njima uočiti to njihovo kamenjarsko porijeklo: https://www.selo.hr/wp-content/uploads/ ... 9990_n.jpg

jesu li na ovoj slici Panonci ili Dinarci?

postoje stvari poput genetskog drifta i efekta osnivača koji mogu uvjetovati razlike u fizionimiji, recimo kod nas je omjer R1a i I2a2 obrnut omjeru kod sjevernih Slavena. To je čisto stvar uzorka.

Diablo je napisao/la:
Kad smo kod same teorije o podrijetlu o Hrvatima ,nacuo sam novu teoriju među arheoloskim krugovima gdje postoji velika mogućnost da su Iliri zapravo nametnuti naziv za mix domicilnih te ranih slavenskih plemena koja se nastanise. Znači ti isti Iliri nisu uopće jasna genetska jezična,politička skupina nego mix svega što je tada živjelo na ovim prostorima


što su iliri bili s ovime veze nema.

mi nismo iliri niti uglavnom vučemo porijeklo od istih. naše porijeklo je mahom od doseljenika iz ranog srednjeg vijeka iz istočne Europe.

koliko su stvari poput drifta i founder effecta utjecale na nas + različita podneblja je druga stvar.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Sicanje i stećci su dva očita predslavenska običaja, vezani za isti prostor. Čuo sam ua to da mongolske države postanu turkijske, da si turkijski Bugari slavenizirani, da Erdodiyi postanu Hrvati, ali nigdje nisam čuo da manjina uzme običaje od većine kao kod nas. Taj autohtoni element je prejak na našem prostoru i to je suludo ignorirati.

Koliko smo samo kompetitivniji od ostalih Slavena, koliko je kod nas individua jača nego kod drugih Slavena, postoje i neke sličnosti naravno, ali mi smo baš priča za sebe.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Podrijetlo Hrvata
PostPostano: 23 sij 2024, 12:29 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
divizija je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Slavonske ravnice su zapravo jasan ,kristalan pokazatelj da se nikakva prilagodba na teren i klimu nije dogodila. Posebno Požega te njena okolica gdje se jasno razaznaju ljudi s kamenjara od ovih domicilnih gdje su prvi većinom nositelji I2a1 u odnosu na R1a. Naravno da na "sjeveru" i ostatku ne žive pripadnici istog naroda što se jasno vidi u fizionomiji, ponašanju itd...


ovo je rezoniranje na razini babe s placa. Mens čini i ja ti kažem priče...

ali ne govori zapravo ništa o onome o čemu mi govorimo, a to su seobe. prvo, muške haplogrupe nisu isto što i autosomalna genetika.

drugo, i R1a i 12A2 su kod nas došle iz istog geografskog izvora.

Panonija ti je najbolji primjer koliko su te sudbonosne razlike koje vi uočavate zapravo novotarija. Uzmi samo Bunjevce, možeš li ti na njima uočiti to njihovo kamenjarsko porijeklo: https://www.selo.hr/wp-content/uploads/ ... 9990_n.jpg

jesu li na ovoj slici Panonci ili Dinarci?

postoje stvari poput genetskog drifta i efekta osnivača koji mogu uvjetovati razlike u fizionimiji, recimo kod nas je omjer R1a i I2a2 obrnut omjeru kod sjevernih Slavena. To je čisto stvar uzorka.

Diablo je napisao/la:
Kad smo kod same teorije o podrijetlu o Hrvatima ,nacuo sam novu teoriju među arheoloskim krugovima gdje postoji velika mogućnost da su Iliri zapravo nametnuti naziv za mix domicilnih te ranih slavenskih plemena koja se nastanise. Znači ti isti Iliri nisu uopće jasna genetska jezična,politička skupina nego mix svega što je tada živjelo na ovim prostorima


što su iliri bili s ovime veze nema.

mi nismo iliri niti uglavnom vučemo porijeklo od istih. naše porijeklo je mahom od doseljenika iz ranog srednjeg vijeka iz istočne Europe.

koliko su stvari poput drifta i founder effecta utjecale na nas + različita podneblja je druga stvar.

Samo sam skrenuo pažnju o jasnoj razlici između nositelja r1a te i2a1 gdje onda očito postoji i ogromna razlika u autosomalnoj genetici , zapravo nazovi je kako hoćeš al te dvije grupacije nisu isti narod niti su stigli iz istog prostora na ove krajeve... Doslovno je preocita razlika da bi se i posumnjalo u njihovu istu pradomovinu a kamo li da se ista jasno potvrdi jer da jesu ,imali bi bar neku slicnost (barem drustvenu) dok mi nemamo ni to.

Kad smo kod Ilira, isti uopće nisu jedinstvena genetska cjelina nego mix svega i svačega tako da nije zahvalno uspoređivat ikoga s njima...

Teza da smo mi potomci doseljenika ranog srednjeg vijeka iz istočne Europe je više politička nego što je ikada jasno dokazana.

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 170 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO