HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 13:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 97  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 24 kol 2015, 20:22 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Erazmo je napisao/la:
Poštovanje Marine,

prvo, hvala i čestitke na trudu oko geneze prezimena. Posebno me zainteresirao tekst u vezi prezimena Sušac pa bih te molio još nekoliko podataka. Možeš li mi molim te, ako ti je dostupno, iznijeti podatke o lozi Ivana Sušca Jozinog iz Blatnice, rođenog 1900. godine, a oženjenog Matijom, rođenom Knezović. Po nekim predanjima, a iz tvoga teksta zaključujem da vuče porijeklo od Martina krštenog kao Šušac 1821, ali nisam siguran. Ono što me zbunjuje je činjenica da postoji i dan danas loza Vučića iz Donje Blatnice, dok su Sušci uglavnom iz Gornje Blatnice. Iz teksta bi se dalo zaključiti da je prezime Vučić u potpunosti zamijenjeno prezimenom Sušac. Hvala.


Sùšac←(sùšac („suhi, suhonjav čovjek“))

Migracijsko ishodište roda Sušac je Blatnica u Broćnu, gdje im je staro prezime bilo Vučić. U Blatnici su 1742. godine zatečena 4 njihova kućanstva (Fabijanovo s 11, Lukino s 6, Marijanovo s 4 i Ivanovo s 5 čl.), a 1768. u obliku Vučić jedno (Grgino 4 čl.) i u vjerojatno pogrešno upisanom obliku, Vuičić tri kućanstva (Markovo s 15, Mijino s 4 i Jozino s 4 čl.).
Ni u jednome popisu nije zabilježeno prezime Sušac (Šušac - Šuščević) a prezime Sušac matice bilježe tek od 1818. godine.

Oblik pisanja ovoga roda je: Vucich, Vucich Susçevich, Susçevich alias Vucich, Suscsevich, Shushcsevich, Shushçevich, Scuscacz, Shushacz, Šuščević, Šušac i Sušac.

IVAN ŠUŠAC sin JOZIN ženio je 24.11.1928. u Mostaru MATIJU KNEZOVIĆ – REVENIĆ iz Goranaca kći Mate i Anđe Soldo r. 6.10.1902. Svjedoci su bili Mirko ŠUŠAC pok. Martina i Marko ŠUŠAC Mate iz Blatnice. Vjenčao ih je o. Bernardin Smoljan (MVMo 48). Do 1945. imali su šestero djece: Mate r. 1932. (ož. 1957. Zoru Grbavac), Jozo r. 1934., Jure r. 1937. (ož. 1979. Anicu Markota), Žarko r. 1939. (ož. 1967. Vladmilu Sivrić), Ruža r. 1942., i Vinko r. 1945. (ož. Miru Jasnu Bošnjak).

IVAN je bio sin JOZE ŠUŠCA i LUCIJE ZOVKO iz Uzarića r. 1.5.1900. (MKČe 274.). Ali 26.2.1903. rađa se IVAN ŠUŠAC mlađi sin istog Joze (MKČe 172). Osim starijeg brata Ivana, Ivan mlađi, imao je i stariju sestru Katu r. 1897. (ženi je 1928. Marko Barišić), te mlađe sestre Ružu r. 1907. (ženi je 1933. Stojan Puce) i Veroniku r. 1913. te još jednog brata Juru r. 1910. upisanog prezimenom ŠUŠČEVIĆ (ženi 1935. Anicu Zovko, MVČe 17).

JOZO ŠUŠČEVIĆ r. 29.2.1864. sin je DOMINIKA ŠUŠČEVIĆA r. 2.10.1831. i majke KATARINE ĆORIĆ alias BELJO iz Blatnice r. 11.3.1829. godine. Dominik ženi Katarinu 26.11.1860. prezimenom ŠUŠAC (MVGr 28) a bio je sin, također DOMINIKA ŠUŠCA i majke ILKE PINU (Pinjuh) iz Čerina. Ilku kada ženi (1828.) bio je udovac a i Ilka je bila udovica (MVGr 153). Prva žena bila mu je BOŽICA BUNTIĆ iz Paoče koju ženi 1825. prezimenom ŠUŠAC (MVGr 62). Dominik je imao osmero djece a na krštenjima upisivani su prezimenom Šušac i Šuščević a umro je 10.12.1876. godine.

Dominik je šesto dijete ŠIMUNA VUČIĆA i KATARINE BARBARIĆ iz Blatnice r. 3.6.1800. (MKGr 23). Šimun Vučić i Katarina imali su osmero djece (svi su kršteni prezimenom Vučić). Katarina umire 20.11.1831. a upisana je prezimenom Sušac (Katarina žena Šimuna Šušca 65 godina, MUGr 271).

Šimun Vučić četvrto je dijete JOZE VUČIĆA i MATIJE JURIČIĆ (kći Nikole iz Čitluka) a rođen je oko 1760. godine. Jozo Vučić otac Šimuna, umro je u 65 godini života 11.6.1781. što znači da je rođen oko 1715. godine (MUGr 71).

Ovaj Jozo (Josip) Vučić predak je svih današnjih broćanskih Sušaca. To je onaj isti Jozo što je zatečen u drugom popisu s 4 čl. Osim sina ŠIMUNA imao je sina Blaža (vj. 1778. Jelu Barbarić iz Blatnice, MVGr 60), kći Martu vj. je 1780. Mate Raičević iz Ljutog Doca (MVGr 36), sina Stjepana (vj. 1783. Jelu Andačić iz Čalića, MVGr 96) i sina Ivana (vj. 1790. Kristu Brkić iz Dobrog Sela, MVGr 212).

Joze Vučića rođaci ili braća GRGO, MARKO i MIJO (iz popisa 1768.) rodonačelnici su broćanskih VUČIĆA. Potomci ove trojice nisu dobili nadimak, nisu mijenjali prezime, manje sele iz Blatnice i danas su brojniji od Sušaca u Brotnju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 kol 2015, 07:55 
Offline

Pridružen/a: 18 kol 2015, 21:25
Postovi: 2
Marine, velika ti hvala! Svi Ivanovi potomci, 22 unučadi i brojna praunučad, bit će ti vrlo zahvalni. Samo jedna nadopuna, ne znam iz kojih razloga, ali nije upisano Ivanovo prvo dijete, sin Nikola, živio i umro u Čapljini.

Još jednom, moje poštovanje i zahvala uz srdačan pozdrav iz Zadra.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 kol 2015, 13:39 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2014, 12:23
Postovi: 36
Erazmo je napisao/la:
Marine, velika ti hvala! Svi Ivanovi potomci, 22 unučadi i brojna praunučad, bit će ti vrlo zahvalni. Samo jedna nadopuna, ne znam iz kojih razloga, ali nije upisano Ivanovo prvo dijete, sin Nikola, živio i umro u Čapljini.

Još jednom, moje poštovanje i zahvala uz srdačan pozdrav iz Zadra.



Istina, zaboravio sam upisati Nikolu r. 31.10.1929. jer mu je majka na krštenju upisana prezimenom REVENIĆ (MKČe 47). Nikola će u Čapljini 25.7.1970. ženiti Ljubicu Kalauz iz Tasovčića r. 12.5.1932. Tada mu je majka Matija upisana prezimenom KNEZOVIĆ (MVČa 12).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 18 ruj 2015, 17:52 
Offline

Pridružen/a: 15 ruj 2015, 19:39
Postovi: 1
Pozdrav !

Ja bih molila malo informacija o prezimenu Babaja, iz Grabovca....
Ako se može saznati, naravno.
Unaprijed hvala :thumbup


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 23 ruj 2015, 22:43 
Offline

Pridružen/a: 23 ruj 2015, 22:34
Postovi: 2
zanima me porijeklo prezimena Matković


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 25 ruj 2015, 15:53 
Offline

Pridružen/a: 25 ruj 2015, 15:35
Postovi: 1
Pozdrav,
Zanima me koliko se zna o prezimenu Preradović, okolina Derventa, Miškovci, Prnjavor. Tata mi ne zna puno reči, a babe i djedi pomrli su več. Radim porodično drvo i nemam puno informacija. Djed je bio Ilija(1925) a baba Jelena rođ. Bajić(1923), znam da ima jednog živog brata Dušana, i da je umrla sestra Zora. Ne znam po kojoj strani ali je ime majke Savica... Slava je sv. Nikola. Ako trebate još informacija, javite. Voljela bi naprviti drvo i sa tatine strane. Nadam se, da mi možete pomoći.

Pozdrav iz Slovenije,
Nives


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 ruj 2015, 00:42 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2015, 15:32
Postovi: 3
Pozdrav, dosta je vremena proslo, a eto zivi se... :)
Ima li ista o Arapovicima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 lis 2015, 21:42 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
postovanje svima.malo znam o svome podrijetlu,a jako me zanima,sve u vezi toga.prezivam se Puljic,podrijetlom sam iz Breze(srednja bosna),to je nazalost sve sto znam.na internetu sam procitao,da puljici vuku korijene iz Z hercegovine,to mi je uostalom potvrdio i jedan covjek,sa istim prezimenom.zanima me i podrijetlo za prezime Pavlic.znam samo to,da mi je deda rodjen u selu radosevici kraj varesa(srednja bosna).ako netko zna,malo vise,bio bi mu jako zahvalan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 13 lis 2015, 10:09 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2013, 13:51
Postovi: 2
pozdrav, zanima me porijeklo Miškovića u Srednjoj Bosni, ako netko ima informacije da podijeli, bio bih jako zahvalan...


Vrh
   
 
 Naslov: Rukonić
PostPostano: 13 lis 2015, 16:36 
Offline

Pridružen/a: 23 ruj 2015, 22:34
Postovi: 2
Prezime Rukonić više obitelji nalazi se sad u Nerezinama na lošinju a pričalo se da su došli iz Crne Gore.
Ja sam tražio po prezimenima i plemenima u crnoj gori ali nema pa pretpostavljam da su došli iz bosne.
Molim nađite mi bilo koju informaciju,
unaprijed hvala,
Boris


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 stu 2015, 02:03 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2015, 01:51
Postovi: 2
Pozdrav,,

moze li netko nesto reci ako zna o prezimenu Bosnjak iz Sirokog Brijega-G.CRNAC;

Unaprijed hvala....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 02 stu 2015, 02:10 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2015, 01:51
Postovi: 2
ima verzija da su dosli iz Rame u Grabovu Dragu kod S.BRIJEGA pa otisli u Crnac pa na Risovac,ako netko nesto zna moze napisati,,,,

veliko hvala....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 10 stu 2015, 17:31 
Offline

Pridružen/a: 08 stu 2015, 18:00
Postovi: 1
Pozdrav
Procitala sam jedan dio ovih postova pa sam se rijesila i ja nesto zapitati.
Prevrtala sam po internetu u nadi da cu pronaci nesto vise o prezimenima srednje Bosne tocnije Travnik, no razocarenje je bivalo sve vece i vece iz dana u dan, slabo skoro nista, nazalost. Sa nadom nekog veceg objasnjenja podrijekla familija iz zupe Ovcarevo i opcenito Lasvanjska dolina obracam se vama , radi se o prezimenima Solomun, Kesten , Didak, Lovrinovic i jednom prezimenu Bugojanske zupe Breljak. Ova prezimena odstupaju od obicnog osim jednog Lovrinovic (ic) nastavak. Moje istrazivanje je doslo do 1840 godine otprilike i dalje mi treba nastavak, odakle su dosli ili koliko prezime se zadrzava na istom teritoriju, jednom rijecju migracije stanovnistva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 13 stu 2015, 04:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Ako Pavo jošte obitava ovde ili ako navrati nekada, šta može reć o prezimenu Blagojević?


Vrh
   
 
 Naslov: Što nam je s Pavom???
PostPostano: 26 stu 2015, 19:22 
Offline

Pridružen/a: 05 stu 2014, 09:29
Postovi: 1
Tuta postavi pitanje da li Pavo jošte obitava ovde ili da li navraća nekada. Ja bih se samo pridružio. Ne vjerujem da nas se Pavo zasitio i ostavio. Na jednom drugom portalu (ne bih ga reklamirao) spominju Pavu I. B. Pavo, radi li se o istoj osobi???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 04 pro 2015, 06:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2009, 21:48
Postovi: 12
Lokacija: S Y D N E Y
Pozdrav opet iz Oz,

Možete li molim vas pronaći dvije više obitelji za mene.

1. Pavo Gagro - r. 1927 - Veliki Ogradenik, Hercegovina, zena Vinka
2. Prskalo - iz selo Gabela, kod Capljina. Ivan r. 1915, Baba Matija (Zvonic ja mislim), djeca Janja, Lllja, Mijo, Jela, Mara, Damijen, pok. Frane.

Kako ja znam da pok. Dida Ivan Tata je bio Franjo.

Hvala !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 06 pro 2015, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 pro 2015, 22:50
Postovi: 684
Lokacija: Okupirani teritorij
Pavo B. je napisao/la:
Katoličko stanovništvo konjičke okolice se rasule 1524. godine, kad je spaljen franjevački samostan u gradu. Franjevci su pobjegli u Kreševo, a narod se vjerojatno dijelom odselio a dijelom prešao na islam. Zahvaljujući samostanu, znamo i za jedno od tadašnjih prezimena iz tog kraja, jer je Pavao Čivić Konjičanin postao provincijalom Bosne Srebrene 1567. On je možda čak i zaređen u tom samostanu.


Pozdrav, ako može potpitanje.

U arhivi BIH(http://www.arhivbih.gov.ba/arhiv-bosne-i-hercegovine) se nalazi pasus:

Citat:
Na drugoj strani od zvaničnih vlasti, skupljala se u BiH arhivska građa uglavnom po samostanima. Upravo od bosanskih franjevaca potječe i prvi pomen arhiva u bosanskohercegovačkoj povijesti, i to iz 1544. godine, kad je zaslugama fra Pavla Civića, osnovan Arhiv Redodržave Bosne Srebrene. Osobito su u ovom pogledu značajni franjevački samostani u Fojnici, Kraljevoj Sutjesci i Kreševu. Požari su uništili kroz historiju velike količine samostanske građe.


kao i na hb.org (http://www.hercegbosna.org/STARO/ostalo/pabirci.html):

Citat:
Matija Konjičanin, koji je g. 1532 bio gvardijan u obnovljenom samostanu u Fojnici i fra Pavao Civić, provincijal bosanske provincije g. 1544.


Zbog čega je negdje Civić a negdje Čivić ?
I da li vuče porijeklo od prezimena Civico, tj. gdje/kako istražiti ?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yBEVC-YZTVU
pax tibi marce evangelista meus

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Srbi RAUS!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 11 pro 2015, 23:41 
Offline

Pridružen/a: 11 pro 2015, 23:10
Postovi: 3
Pozdrav za gospodina Pavu.
Interesuje me dali znate nesto o prezimenu Mahmutović mjesto Butmir kod Ilidže.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 22 pro 2015, 06:32 
Offline

Pridružen/a: 06 lis 2015, 20:58
Postovi: 14
zakljucaj temu,u zadnjih 5,6 stranica nema ni jednog odgovora


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 27 pro 2015, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Vucko84 je napisao/la:
Pozdrav za gospodina Pavu.
Interesuje me dali znate nesto o prezimenu Mahmutović mjesto Butmir kod Ilidže.


Svjestan da je to prezime nastalo od imena Mahmut- što znači hvale vrijedan.
Mahmud je muško ime arapskog porijekla. Značenje imena je: pohvaljen, hvale vrijedan. Drugi oblik ovog imena je Mahmut.

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 pro 2015, 10:51 
Offline

Pridružen/a: 19 srp 2009, 16:36
Postovi: 54
Pozz Pavo B. Prezivam se Šantić i rodom sam iz Bihaća. Trenutno radim na obiteljskom stablu i prikupio sam dosta materijala. Temelj su mi župne matice i dobacio sam do 1820.g., ali dalje ne ide, jer ne ne mogu pronaći starije matice, koje se navodno vode od 1771.g. Karanovićeve podatke imam, a koliko vidim ti barataš sa podacima biskupskih popisa, pa me zanima imali li u njima nešto o Šantićima. Unaprijed hvala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 pro 2015, 16:52 
Offline

Pridružen/a: 11 vel 2011, 21:11
Postovi: 3
Kako već dosta dugo vremena, istražujem zajedno s jednim jednim prezimenjakom Raštegorac-Žulje. Tako sam onda odlučio napraviti jedan blog, gdje će biti objavljeni prikupljene podatke o porijeklu Raštegoraca. Ako netko ima predaje o porijeklu i njihovoj migraciji, ili neke druge podatke. Neka se slobodno javi.
Pozdrav!

Link: https://rastegorac.wordpress.com/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 26 sij 2016, 12:50 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2016, 12:27
Postovi: 1
Poštovani, zanimalo bi me porijeklo nekih prezimena.
1. Čutura iz Tribistova ( Landekušići)
2. Dobroslav Petrovići ( Studena vrila)
3. Ćurić Ivo ( pretpostavljaju da je prezime iz Prisoja) Tri brata ( Marjan, Marko( Zenica) , Ivo ( Kotor Varoš ( Bilice))


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 26 sij 2016, 12:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nažalost, ne mislim da ćeš ovdje dobiti odgovor od gospodina Pave B. jer on razvija svoju stranicu sa ovom tematikom. Znao sam ime stranice, ali se nikako ne mogu sjetiti. Možda odgovori forumaš nkovac, on je imao neke odgovore za šire područje Livna (i možda Duvna).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Porijeklo prezimena i rodova
PostPostano: 30 sij 2016, 20:23 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2016, 19:49
Postovi: 2
Marine,
svaka čast na trudu i vrijednim informacijama. Sa velikim sam zanimanjem pročitao tekstove u vezi prezimena Sušac, teško da bih do tih detalja i vezi sa Vučićima došao na bilo koji drugi način. Možeš li mi, ukoliko je to moguće, dati više podataka o lozi Andrije Sušca iz Blatnice (rođ. cca 1906.), oženjenog Lucijom, djevojački Šarić (rođ. koliko znam 1912. u Velikom Ograđeniku)?
Hvala unaprijed!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2402 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 97  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 30 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO