HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 01:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Jedna tema da analiziramo povijest današnjih uspješnih modernih višenacionalnih država, da vidimo njihov nastanak i razvoj te poredimo mogućnosti BiH da se razvije u takvo nešto.

Povijest Belgije

Vremeplov Belgije i ostvarenja njenih naroda

slika

Belgija relativno kasno postaje samostalna država tek 1830. prije toga pripada gotovo svim moćnim državama Europe svoga doba Rimskom Carstvu, Franačkom kraljevstu, Svetom Rimskom Carstvu, Habsburškoj Monarhiji i Ujedinjenom Kraljevstvu Nizozemske.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Pa baš europskih, pa baš višenacionalnih?

Od jevropskih imaš Vretanijska Ostrva, Belegiju... i Rusiju (ako nju hoćeš ubrojat u Europu). Međutim, zajedničko je Vretanijskim Ostrvima i Belegiji da su jednovjerske države. Vretanijska Ostvra su protestantli/anglikanli, a Belegija je katolikli.

Belegija je inače kamen zaglavni za Bosnu i Jercegovinu, tako bar Horvati smatraju. Čim pokatoličimo Srbe i Bošnjake, stvorit ćemo Belegijsku Republiku Bosnu i Hercegovinu Bošnjaka katolika, Srba katolika i Hrvata katolika.

EDIT:

I Španija jeste multinacionalna, ali jeste stara katolička kraljevina. Zaštitnica jedine prave vjere. Kralj im nosi titulu Rex Catholicissimus, a oslovljava se sa "Njegovo katoličko veličanstvo". Tako i mene oslovljavaj, može?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Mislim da bi za Bosnu i Jercegovinu uzor trebale bit neke Bliskoistočne zemlje, koje imaju i višenajsjonal i moltajreliđus iskustvo. Najviše me se sviđa Irak i Sirija. Mislim da Iračani svih nacija i vjera imaju isto iskustvo ratno kano i mi, a opet žive zajedno. Belegije uopće nisu ratovale međuse kano i mi, i svi su jedne vjere.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Moderna Belgija

Belgija ostaje pod španjolskom vlašću sve do 1713., kada je ustupljena natrag Austriji nakon rata o španjolskog sukcesiji. Regija je službeno dio Kraljevine Njemačke, u okviru Svetog Rimskog Carstva, sve do 1792. godine, kada je u aneksirana od Francuske.
Francuzi u potpunosti politički reorganiziraju Nizinske zemlje u departmane sličnih veličina, koje su bile preteća modernih provincija.

U 1815. nakon Napoleona konačnog poraza kod Waterlooa, 17 km južno od središa Bruxellesu, Belgija nakratko dolazi pod nizozemsku upravu i ulazi u Ujedinjeno Kraljevstvo Nizozemske.

15 godina kasnije, katolički Belgijanci pobunili su se protiv protestantske nizozemske uprave i dobili nezavisnost.
Njemački princ poznat kao Leopolda Saxe-Coburg-Gotha, izabran je da postane prvi kralj Belgijanaca.
On je bio stric kraljice Viktorije Velike Britanije.

Belgija je ubrzo postaje industrijska i kolonijalna sila.
Kralj Leopold II osigurava kontrolu nad Kongom kao privatnim posjedom 1885.
Godine 1908. je optužen za eksploataciju i masovna ubojstva, kralj je bio prisiljen ustupiti Kongo belgijskoj državi. Situacija u Kongu se dramatično poboljšava, grade se škole i bolnice, a belgijski Kongo se razvija.

Iz ovoga jasno vidljivo da nema sličnosti s BiH jer se Belgija tek razvija kad je oslobođena inovjernog protestantskog utjecaja.
Dakle Belgija se razvija kao uspješna katolička država, odnosno kao jednovjerska država.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Iz ovoga jasno vidljivo da nema sličnosti s BiH jer se Belgija tek razvija kad je oslobođena inovjernog protestantskog utjecaja.
Dakle Belgija se razvija kao uspješna katolička država, odnosno kao jednovjerska država.


Pa to ti ja i pisahu. Čitava ta horvatska usporedba Belegije i BiH je promašena. Bezveze usporedba.

Da su Bošnjaci katolici, meni ne bi smetala njihova prevlast... Ne bi boga mi. Čak bi npr. nekom Bošnjaku po imenu i prezimenu Stjepan Tvrtković ponudio sestru lično da je oženi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
Daramo, znaš gdje se zajebala austrijska uprava u Bosni i Hercegovini? Pa i Benjamin Kalaj lično se zajebao...

Bi li uvjereni da će nakon okupacije svi muslimani prijeć sami od sebe u katoličanstvo, jer su to smatrali nekim civilizacijskim napretkom. Šta misliš ti jesu li se zajebali? Baš bi bilo fino da su se ukatoličili.

Bože mili, ja nekad legnem, pa zamislim da su se ukatoličili... A je li to grijota? I zaspem tako i živim u Kondominiju BiH, a svi smo Bošnjaci... ali katolici smo svi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Koliko ja znam BiH je višenacionalna i europska država a tebi nitko ne brani da navedeš sličnosti sa Sirijom.
Kako smo krenuli nije ni i daleko da se opet višenajsjonal i moltajreliđus rokamo.

Unatoč malim dimenzijama, Belgija je postao jedan od glavnih svjetskih sila, zahvaljujući uspješnom gospodarstvu.
Godine 1900. ima najveći BDP po glavi stanovnika u Europi.
Zemlja je domaćin četiri Svjetske izložbe prije I. svjetskog rata, odnosno 1897. godine, 1905., 1910. i 1913.
Samo su Sjedinjene Države i Francuska postavili više izlaganja.
Prva Svjetska izložba nakon Drugog svjetskog rata održana je u Bruxellesu 1958. godine.

Dakle još jedna poredba ne stoji, Belgija relativno brzo postaje bogata a BiH kako vrijeme prolazi sve siromašnija.
Dakle jel vi očekujete da BiH 2060. bude zemlja s največim bdp u Europi =))

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Koliko ja znam BiH je višenacionalna i europska država a tebi nitko ne brani da navedeš sličnosti sa Sirijom.
Kako smo krenuli nije n i daleko da se opet višenajsjonal i moltajreliđus rokamo.

Unatoč malim dimenzijama, Belgija je postao jedan od glavnih svjetskih sila, zahvaljujući uspješnom gospodarstvu.
Godine 1900. ima najveći BDP po glavi stanovnika u Europi.
Zemlja je domaćin četiri Svjetske izložbe prije I. svjetskog rata, odnosno 1897. godine, 1905., 1910. i 1913.
Samo su Sjedinjene Države i Francuska postavili više izlaganja.
Prva Svjetska izložba nakon Drugog svjetskog rata održana je u Bruxellesu 1958. godine.

Dakle još jedna poredba ne stoji, Belgija relativno brzo postaje bogata a BiH kako vrijeme prolazi sve siromašnija.


Pa dobro, Belgija je dio jednog civilizacijskog kruga. Fino sam ti rekao. Koliko bi ljutodočana pristalo da im kćer sprči neki Muhamed Turlin, a koliko neki Giovanni, veliki katolik iz Italije? Odgovor je prost ko pasulj. Sam se nameće. Zato ti je jasno da je suživot bio "mogućiji" u Belgiji, nego u BiH. U nas je neka sramota kad ti kćer ode za muslimana... a ako si je dao nekom Talijanu ili Nijemcu, to nema veze ako su katolici. Tako ti je i u Belgiji. Ti misliš da ja sad pišem pizdarije, ali ti se sve svodi na to, i ta misao ti utječe i na tvoj svjetonazor... Sramota je da te ugnjetava musliman, ali kad te ugnjetava katolik, može proć.

Imaš i historijski primjer u Imotskom. U Imotskom u vrijeme turske okupacije, narod živio teško, ali moglo se. Došli Mleci, ekonomija uništena, sve propalo. Ali džaba, draža im bila katolička okupacija. Nisu tu jadni Imoćani krivi, već su takvi ljudi. Niti kažem da je to loša osobina, čovjek je duhovno biće, nije sastavljen samo od mesa, krvi i plinova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35951
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Tuta je napisao/la:
Daramo, znaš gdje se zajebala austrijska uprava u Bosni i Hercegovini? Pa i Benjamin Kalaj lično se zajebao...

Bi li uvjereni da će nakon okupacije svi muslimani prijeć sami od sebe u katoličanstvo, jer su to smatrali nekim civilizacijskim napretkom. Šta misliš ti jesu li se zajebali? Baš bi bilo fino da su se ukatoličili.

Bože mili, ja nekad legnem, pa zamislim da su se ukatoličili... A je li to grijota? I zaspem tako i živim u Kondominiju BiH, a svi smo Bošnjaci... ali katolici smo svi.


Sumnjam, Austrijanci nisu imali takve namjere jer bi prema muslimanima imali veće restrikcije.
Njima muslimani u BiH postaju glavni oslonac za uspostavu vlasti i drže se one podržat ćemo prvo muslimane i nećemo im dirati većinu povlastica, ako ne uspjemo s njima onda ćemo probati s pravoslavnim ako nas i oni otkantaju naši će nas i onako podržati.

I šta onda bi Tuta probudi te ezan, baš grijota.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijest i nastanak uspješnih europskih višenacionalnih država
PostPostano: 31 sij 2017, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 21:41
Postovi: 9853
daramo je napisao/la:
Tuta je napisao/la:
Daramo, znaš gdje se zajebala austrijska uprava u Bosni i Hercegovini? Pa i Benjamin Kalaj lično se zajebao...

Bi li uvjereni da će nakon okupacije svi muslimani prijeć sami od sebe u katoličanstvo, jer su to smatrali nekim civilizacijskim napretkom. Šta misliš ti jesu li se zajebali? Baš bi bilo fino da su se ukatoličili.

Bože mili, ja nekad legnem, pa zamislim da su se ukatoličili... A je li to grijota? I zaspem tako i živim u Kondominiju BiH, a svi smo Bošnjaci... ali katolici smo svi.


Sumnjam, Austrijanci nisu imali takve namjere jer bi prema muslimanima imali veće restrikcije.
Njima muslimani u BiH postaju glavni oslonac za uspostavu vlasti i drže se one podržat ćemo prvo muslimane i nećemo im dirati većinu povlastica, ako ne uspjemo s njima onda ćemo probati s pravoslavnim ako nas i oni otkantaju naši će nas i onako podržati.

I šta onda bi Tuta probudi te ezan, baš grijota.


Čitao sam to u nekom Kallayevom pisaniju, ne mogu se sjetit gdje. Stvarno su vjerovali da će se ukatoličit. Kad nađem citiram ti. Zato je vjerska politika bila laissez faire, jer je Austrija mislila da će se svi ukatoličit nekom zakonitošću napretka. I Džaja je pisao o tome.

Probudi me ezan... Pizda mu materina... Nije mi daleko od kuće.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 67 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO