HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 07:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 142 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 15 lis 2010, 17:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ukupno ih evidentirano 69.136 u cijeloj regiji. Od toga u Hrvatskoj je evidentirano 4.450 biliga (na 247 lokaliteta), a najviše ih ima u okolici Sinja, oko 1.313; Bosna i Hercegovina ima 59.593, (zapadna i sjeverozapadna) Crna Gora 3.049 i zapadna Srbija 2.267 biliga.

slika


Samo šire mostarsko područje (s Čitlukom, Stocem, Širokim Brijegom, Čapljinom i Nevesinjem) ima skoro 20.000 stećaka ili skoro 30% svih otkrivenih.


Radoslav Dodig u novom broju magazina Status se s pravom pita zašto se stećci ne zovu humski bilizi, jer je u Hercegovini sa Završjem uvjerljivo najgušća koncentracija stećaka i tu je smješteno preko 2/3 svih otkrivenih.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 15 tra 2012, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Evo iskopaše neke "nove" stećke , čak je nađen jedan sa očuvanim natpisom.

"ase pisa vlkan pribičević (n)a svojem s(t)rjeci"

http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-ticicima-pronadjen-jos-jedan-stecak-s-natpisom/101029078

Pravo "naše" ime i prezime.

Ojj Vukane ilirsko-gotski sine dobar ti ovaj biljeg! :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 15 tra 2012, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
vidi Vukana muslemana.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 15 tra 2012, 20:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Pribina je tradicionalno ime u muslimana, samo se zbog preslovljavanja s arapskog na bošnjački pogube neki glasovi pa na kraju ispadne kao Hajrudin. Takve sporedne sitnice ipak ne bi trebale baciti sjenu sumnje u bošnjaštvo navedenog stećka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 02 svi 2012, 19:39 
Offline

Pridružen/a: 02 svi 2012, 16:25
Postovi: 16
mirv je napisao/la:
Pribina je tradicionalno ime u muslimana, samo se zbog preslovljavanja s arapskog na bošnjački pogube neki glasovi pa na kraju ispadne kao Hajrudin. Takve sporedne sitnice ipak ne bi trebale baciti sjenu sumnje u bošnjaštvo navedenog stećka.



Hajrudin...baš si me nasmijao...

Pribina je bio ban Gacke, Krbave i Like u 10. stoljeću. Ugrožen vladavinom kralja Miroslava koji mu je htio ograničiti banska prava, vodi pobunu koja je dovela do svrgavanja kralja, pri čemu je kralj ubijen. O njemu ne postoje drugi povijesni podaci. Pribina je na tron doveo Mihajla Krešimira II. Dakle, Pribina je tradicionalno hrvatsko ime...

"ase pisa vlkan pribičević (n)a svojem s(t)rjeci"

...nisu naveli kojim je pismom to napisano...

...da, zanimljivo je pitanje stećaka (biliga), uglavnom su vezani za područje Bosne i Huma, pa ih se zato najčešće poistovjećivalo s crkvom bosanskom, odnosno krstjanima...no, takvo objašnjenje mi nije pretjerano uvjerljivo, prije će biti neki ostatak pradavnih vremena ili jednostavno estetski zahvat u prostoru


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 02 svi 2012, 20:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Kojom crkvom bosanskom?

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 11:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Šta uradiše od stećaka na Radimlji. Kao restaurirali ih, pa sad izgledaju kao da su friško uzeti iz kamenorezačke radnje i pobacani po livadi. Užas!
Valjda će s vremenom poprimiti stari izgled, ali meni je ovo sad grozno. Nemaš uopšte osjećaj da su stari toliko koliko jesu.

slika

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Što su uradili, vodeno pjeskarenje? skinuli lišajeve, čađ i prašinu?

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 12:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sklesali po par centimetara sa svake strane. Usput skinuli i eventualne križeve, da malčice prilagode muslimanskoj povijesnoj propagandi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 12:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Opet trčiš pred rudu :thumbdown

inače si mi drag forumaš

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
BBC je napisao/la:
Sklesali po par centimetara sa svake strane. Usput skinuli i eventualne križeve, da malčice prilagode muslimanskoj povijesnoj propagandi.


:ucelo


Ne znam šta su radili, ali ružno izgleda.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 03 svi 2012, 13:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Sayuri je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Sklesali po par centimetara sa svake strane. Usput skinuli i eventualne križeve, da malčice prilagode muslimanskoj povijesnoj propagandi.


:ucelo


Ne znam šta su radili, ali ružno izgleda.


Spasili ih od propadanja, vjerojatno vodenim pjeskarenjem. Uklonili su lišaj koji uništava kamen, tako što svoje žilice pusti u oku nevidljive pukotine iz kojih se onda razvija dalje, usput uzimajući minerale sa tog kamena (jede kamen). Te su pukotine idealne za skupljanje vlage, koja pak dalje uništava kamen, pogotovo ako je padala kisela kiša. Produžili su vijek trajanja tim stećcima.. Bez brige.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 06:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
evo ima i kod nas u Pougarju

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 10:11 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Na području općine Kakanj je u prošlosti bila vjerojatno najveća koncentracija monumentalnih stećaka. Nažalost, u svojoj mržnji prema svemu kršćanskom muslimani su ih stoljećima uništavali, rijetki su preostali. Nisu ih uništavali samo iz mržnje već i iz pohlepe jer su smatrali da u njima ima zlata!
Jedan od rijetkih preostalih je upravo najpoznatiji Bosanskohercegovački "Zgošćanski stećak" koji krasi Zemaljski muzej u Sarajevu. A i on je bio prebijen u najmanje 2 dijela.

slika


Tko zna što je sve tu bilo i koliko kulturno blago je zauvjek uništeno od strane onih čiji se potomci tim stećcima kao eto ... diče i kao eto... smatraju da polažu neko pravo na njih.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Gledao sam nedavno neku emisiju o stećcima u BiH, prilog BHT iz okoline Tuzle i priča neki lik mještanin musliman o skupini stećaka zaraslim u šumu i šikaru, a na pitanje novinara kako se zove taj lokalitet on sa podsmijehom odgovara: Pasje groblje...

Ovo licemjerje koje pokazuju tobožnjom brigom za groblja onih kojima su oteli zemlju, uništili kulturu, nedavno prisvojili obilježja, a evo na kraju i ime,...nije dovoljno da im plan uspije, jer nije bez veze ona "oteto-prokleto".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 12:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
imas u nas svatovsto groblje, 7 spomenina na okupu di je pogubljena cerka Stipana Dobrete i njen zarucnik Pavo Pokrajcic..slike stavljam cim mi posalju :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Evo ga jedan s područja Drinovaca, lokalitet Bili greb - danas je ondje groblje i filijalna crkva.

Još jedan u nizu primjera kontinuiranog pokapanja kršćana na istim lokalitetima u BIH od srednjeg vijeka do danas...

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Pessimus dux je napisao/la:
Još jedan u nizu primjera kontinuiranog pokapanja kršćana na istim lokalitetima u BIH od srednjeg vijeka do danas...

U okolici Tuzle ,točnije u mom selu Dokanj ,a vidjeh i u ostalim selima, stećaka ima usred a i odmah pored katoličkih groblja.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
bumbar92 je napisao/la:
Gledao sam nedavno neku emisiju o stećcima u BiH, prilog BHT iz okoline Tuzle i priča neki lik mještanin musliman o skupini stećaka zaraslim u šumu i šikaru, a na pitanje novinara kako se zove taj lokalitet on sa podsmijehom odgovara: Pasje groblje...

Ovo licemjerje koje pokazuju tobožnjom brigom za groblja onih kojima su oteli zemlju, uništili kulturu, nedavno prisvojili obilježja, a evo na kraju i ime,...nije dovoljno da im plan uspije, jer nije bez veze ona "oteto-prokleto".


Slažem se da Muslimani nemaju prava da se hvataju stećaka kao svoje baštine i onda na osnovu njih grade politička stremljenja.

Međutim ako ćemo iskreno ni Srbi ni Hrvati nemaju ama baš nikakvo narodno sećanje niti ikakvu tradiciju vezanu za stećke.
Oni su bili za nas isto kao kad se kaže "Prošao sam pored kao pored turskog groblja".

Ali nisu samo stećci u pitanju već za svo bosansko srednjovekovlje niko nema nikakvu tradiciju od Srba i Hrvata a o Bošnjama i da ne govorim.

Bošnjake iskreno zabole za stećke , i priča oko njih je isključivo politički obojena , i kad prestanu da služe svrsi završiće kao i svako kaursko groblje u šikari.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 12:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
ManInBlack je napisao/la:
Opet trčiš pred rudu :thumbdown

inače si mi drag forumaš


I meni je bio OK ispočetka dok nisam shvatio da je dečko pataloški lažov i da nešto definitivno njie u redu sa njim.

Laže čim zine , izmišlja stvari čak i po pitanju dnevne politike a kamoli neće ovo za stećke , pravi neke izmišljene zaplete kroz propagandu naspram Bošnjaka , ma bilo čega i bilo koga .

Momak nije sav pri sebi to je očito.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 14:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
joe enter je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
Gledao sam nedavno neku emisiju o stećcima u BiH, prilog BHT iz okoline Tuzle i priča neki lik mještanin musliman o skupini stećaka zaraslim u šumu i šikaru, a na pitanje novinara kako se zove taj lokalitet on sa podsmijehom odgovara: Pasje groblje...

Ovo licemjerje koje pokazuju tobožnjom brigom za groblja onih kojima su oteli zemlju, uništili kulturu, nedavno prisvojili obilježja, a evo na kraju i ime,...nije dovoljno da im plan uspije, jer nije bez veze ona "oteto-prokleto".


Slažem se da Muslimani nemaju prava da se hvataju stećaka kao svoje baštine i onda na osnovu njih grade politička stremljenja.

Međutim ako ćemo iskreno ni Srbi ni Hrvati nemaju ama baš nikakvo narodno sećanje niti ikakvu tradiciju vezanu za stećke.
Oni su bili za nas isto kao kad se kaže "Prošao sam pored kao pored turskog groblja".

Ali nisu samo stećci u pitanju već za svo bosansko srednjovekovlje niko nema nikakvu tradiciju od Srba i Hrvata a o Bošnjama i da ne govorim.

Bošnjake iskreno zabole za stećke , i priča oko njih je isključivo politički obojena , i kad prestanu da služe svrsi završiće kao i svako kaursko groblje u šikari.


Joe bolan,...ako se ne pišu knjige u turskom vaktu o tome, bar se djetetu dadne ime, ostane prezime i slične stvari koje čuvaju sjećanje na Bosnu i Bošnjake. Mislim da je dovoljno i to što se vjera i imena očuvala nakon toliko stoljeća zatiranja i represalija, jeste tanko i nedovoljno ali budućnost je pred Herceg-Bosnom... :wink


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 14:21 
Offline

Pridružen/a: 15 pro 2010, 23:03
Postovi: 576
Lokacija: Kičmanovićevo rodno selo
joe enter je napisao/la:

Ali nisu samo stećci u pitanju već za svo bosansko srednjovekovlje niko nema nikakvu tradiciju od Srba i Hrvata a o Bošnjama i da ne govorim.

Bošnjake iskreno zabole za stećke , i priča oko njih je isključivo politički obojena , i kad prestanu da služe svrsi završiće kao i svako kaursko groblje u šikari.


Stoji, ali svejedno, kada smo ih već otkrili, zašto ih ne iskoristiti kao nekakvu turističku atrakciju, pa nije turistima zanimljivo slušati o broju poginulih u proteklom ratu. U Hrvatskoj se prodaju suveniri sa vučedolskom golubicom, dioklecijanovom palačom i sličnim, bez obzira što Hrvati nemaju nikakve veze sa tim objektima i predmetima; to je jednostavno lokalno naslijeđe koje je upečatljivo i pamtljivo.

_________________
Izlizani ideali i misali
po hrvatskin stranputican
sokolaške procesije

pričešćene demonstracije
od vinotočnica do vinotočnica
svjetlošću krv časna
vijekom navikli trpeć
nasljeđivat pogrda balkana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 14:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
joe enter je napisao/la:

Međutim ako ćemo iskreno ni Srbi ni Hrvati nemaju ama baš nikakvo narodno sećanje niti ikakvu tradiciju vezanu za stećke.
Oni su bili za nas isto kao kad se kaže "Prošao sam pored kao pored turskog groblja".

Ali nisu samo stećci u pitanju već za svo bosansko srednjovekovlje niko nema nikakvu tradiciju od Srba i Hrvata a o Bošnjama i da ne govorim.



Što se tiče stećaka vjerojatno si u pravu, međutim što nam to govori? Što je i tko je odgovoran za to?
Što bi se desilo da nije bilo turske okupacije ovih krajeva? Tada bi najvjerojatnije ostalo sjećanje ili tradicija i do današnjih dana. Dakle imamo jednu situaciju da je vještački prekinuta jedna kultura.
Ne mogu se sada neki okrivljavati zašto nisu u potpunosti sačuvali svoju kulturu i tradiciju kada za to nije bilo uvjeta i kada im je jatagan bio pod grkljanom.

A to da nitko nema neku tradiciju glede srednjovjekovne Bosne naprosto nije točno jer je Hrvati Središnje Bosne imaju.
Znam, ti ćeš onda navesti to da je riječ o lažnoj tradiciji koja svoje korijene vuče najdublje od konca XVIII stoljeća, propagandi bosanskih fratara itd. Da su sve one priče o Kraljici Katarini, crnoj marami koje nose sutješke žene zbog žalosti za zadnjom kraljicom Bosanskom, od Kulina Bana i dobrijeh dana, i Knezu Radaku i izdaji Bobovca itd itd, zapravo samo krivotvorene priče iz fratarske kuhinje.
Ipak to nije u potpunosti točno. Npr. moja pokojna baka je nosila narodnu nošnju kojoj su preostali neki srednjovjekovni ornamenti, mislim da je to jaka poveznica.
Ali i da si i u pravu, da je sve to fratarska rabota, pa to i nije krivotvorenje kulture i tradicije već vraćanje istoj, vraćanje svojim korjenima. Ako je još 1740 u analima Sutješkog samostana napisano da sutješke žene nose crnu maramu u znak žalosti za zadnjom kraljicom Bosanskom, tko onda ima pravo reći gdje je tu tradicija a gdje je tu krivotvorina??
Naposljetku, i jedan od povjesno najznačajnijih simbola Bosne - sadašnji fratri su baština te srednjovjekovne tradicije i kulture. To je osobito bitno jer ako je i bilo nekakvih artificiranja tradicije onda je do toga došlo pod njihovim utjecajem, dakle posredno pod utjecajem Bosanskog srednjovjekovlja, pa je u tom smislu i sve ono što je nastalo u XVIII i XIX stoljeću, kroz fratre, spona sa srednjovjekovnom Bosnom.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
PilotInstruktor je napisao/la:

Stoji, ali svejedno, kada smo ih već otkrili, zašto ih ne iskoristiti kao nekakvu turističku atrakciju, pa nije turistima zanimljivo slušati o broju poginulih u proteklom ratu. U Hrvatskoj se prodaju suveniri sa vučedolskom golubicom, dioklecijanovom palačom i sličnim, bez obzira što Hrvati nemaju nikakve veze sa tim objektima i predmetima; to je jednostavno lokalno naslijeđe koje je upečatljivo i pamtljivo.


Ma slažem se , turizam je odlična stvar ali nažalost i to mi se čini neizvodljivo.

Evo npr.sad dovedete turiste iz Nemačke i sad prva tura ide kroz istočnu Hrcegovinu pa onda kod vas na zapad i na kraju u Bosnu kod Bošnjaka , i šta misliš hoće li se razlikovati vodiči i njihov pristup materiji kod sva tri naroda?!
E pa ja mislim da hoće , i čim je tako cirkus i ludilo neće izostati i sa tim nesrećnim nadgrobnim spomenicima.

Žao mi je ali ja ne vidim gotovo ništa drugo šta će raditi sa stećcima osim nacionalne i političke propagande , a tu će naravno prednjačiti Bošnjaci.

Ne treba zaboraviti osnovno , a to je da su ipak nadgrobni spomenici a ne neke građevine koje su se pravile za žive ljude i tadašnje živo društvo.
Tako da je bezveze instirati na njima kao nečem kulturnom i kao nekom obeležju naroda,države,... , ali jbg stećci su jedino što postoji iz humskog i bosanskog srednjovekovlja jer ako ćemo iskreno bosanska i humska vlastela je slabo šta ostavila iza sebe , pa tako i ne čudi da narodno sećanje na njih i ne postoji.

Da sa ja pitam ja bih ih zaštitio,sredio i ostavio na miru na dogledno vreme dok se ne reši nacionalno pitanje u BiH jednom za svagda , a dotle svaki pokušaj reklame stećaka će se osuđivati kao nečija propaganda , a od toga se oni nesrećnici ispod stećaka okreću u grobu i to izgleda kao pišanje po njima.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stećci - Humski bilizi
PostPostano: 05 svi 2012, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
joe enter je napisao/la:
bumbar92 je napisao/la:
Gledao sam nedavno neku emisiju o stećcima u BiH, prilog BHT iz okoline Tuzle i priča neki lik mještanin musliman o skupini stećaka zaraslim u šumu i šikaru, a na pitanje novinara kako se zove taj lokalitet on sa podsmijehom odgovara: Pasje groblje...

Ovo licemjerje koje pokazuju tobožnjom brigom za groblja onih kojima su oteli zemlju, uništili kulturu, nedavno prisvojili obilježja, a evo na kraju i ime,...nije dovoljno da im plan uspije, jer nije bez veze ona "oteto-prokleto".


Slažem se da Muslimani nemaju prava da se hvataju stećaka kao svoje baštine i onda na osnovu njih grade politička stremljenja.

Međutim ako ćemo iskreno ni Srbi ni Hrvati nemaju ama baš nikakvo narodno sećanje niti ikakvu tradiciju vezanu za stećke.
Oni su bili za nas isto kao kad se kaže "Prošao sam pored kao pored turskog groblja".

Ali nisu samo stećci u pitanju već za svo bosansko srednjovekovlje niko nema nikakvu tradiciju od Srba i Hrvata a o Bošnjama i da ne govorim.

Bošnjake iskreno zabole za stećke , i priča oko njih je isključivo politički obojena , i kad prestanu da služe svrsi završiće kao i svako kaursko groblje u šikari.


Zašto neko ne bi imao pravo pa čak i Muslimani(naročito ako idemo tezom da su današnji muslimani bivši hrišćani)?

To isto kao da kažeš današnjim Egipćanima da nemaju pravo na piramide, faraone, Dolinu Kraljeva i slično.

Zašto takav odnos pojedinih prema stećcima-zato jer su dosta raspostranjeni, nisu neki monumantalni i toliko upadljivi spomenici.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 142 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 59 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO