HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: BiH u predvečerje rata (Jesen 91 - Proljeće 92)
PostPostano: 26 kol 2012, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 svi 2009, 13:12
Postovi: 5635
Lokacija: sisak
Vladimir RUS je napisao/la:
Ova tema moze slobodno da se preimenuje u "Srbi su jedini krivci za rat u BiH i regionu".


realno i jesu, oni su zakotrljali grudu snijega, a kad je ona porasla nitko je više nije mogao zaustaviti.u principu uvijek je najviše kriv onaj najbrojniji i naj jači, jer slabiji ne počinju ratove...

_________________
Ne postoje vječni prijatelji i vječni neprijatelji!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH u predvečerje rata (Jesen 91 - Proljeće 92)
PostPostano: 03 lis 2014, 22:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Lista zemalja koje su priznale Bosnu i Hercegovinu (http://www.mfa.ba/vanjska_politika_bih/bilateralni_odnosi/datumi_priznanja_i_uspostave_diplomatskih_odnosa/default.aspx?id=6)

siječanj
BULGARIA 31.01.'92

veljača
TURKEY 06.02.'92.
SLOVAKIA 08.02.’92.

ožujak
SPAIN 12.03.'92
LIBYA 17.03.'92
IRAN 31.03.'92.

travanj
GERMANY 06.04.’92.

CROATIA 07.04.'92
CANADA 07.04.'92.
DENMARK 07.04.’92.
IRELAND 07.04.'92.
NETHERLANDS 07.04.’92.
NORWAY 07.04.'92.
LUXEMBOURG 07.04.'92.
UNITED KINGDOM 07.04.’92.

AUSTRIA 08.04.’92.
FRANCE 08.04.’92.
SWITZERLAND 08.04.'92.
USA 08.04.'92.

HUNGARY 09.04.'92.
ICELAND 09.04.'92.
ITALY 09.04.'92.
POLAND 09.04.'92.
SLOVENIA 09.04.'92

BELGIUM 10.04.'92.
FINLAND 10.04.'92.

Baš sam gledao popis država po datumu kada su priznale BiH koji vodi Lagumdžijino ministarstvo.

I zapalo mi je za oko da su po tom popisu Bugarska, Turska i Slovačka priznale BiH prije nego je uopće održan referendum o neovisnosti, a Španjolska, Libija i Iran prije nego je BiH proglasila neovisnost???


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH u predvečerje rata (Jesen 91 - Proljeće 92)
PostPostano: 03 lis 2014, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19058
Lokacija: među zvijezdama
Bobovac je napisao/la:
Ja sam 1991 bio srednjoškolac, komunjara i titoist, totalno ispranog mozga. Sjećam se da sam navijao za JNA sve negdje do pada Vukovara kada su mi se konačno otvorile moje slijepe oči. U mojoj obitelji, rodbini, prijateljima Hrvatima dileme nije bilo - za dom spremni! Ali eto, ja sam bio crna ovca, vjerovao sam u Jugoslaviju, bio budala. Sjećam se da sam se dosta svađao sa nekim rođacima, kako nisu u pravu a ja jesam (budala... ipak shvatite, bio sam nositelj titove štafete, prvak BiH natjecanju Titovim Stazama Revolucije, te Istorije radničkog pokreta). Balavac bio, što sam ja znao o životu?
Bogu hvala, u jesen 1991 otvoriše mi se oči, ali postupno. Prvo sam malo kao bio neutralan, pa onda malo pomalo "naš". Sjećam se iskrenog slavlja i moje sreće kada je došlo do međunarodnog priznanja naše domovine Hrvatske.
Sjećam se dalje nestašice goriva, bio je kao neki djelomični nafni embargo. Autobusi su slabo prometovali. Ipak, roba iz svih dijelova (ex) Juge je još nalazila svoj put do Bosne, pa smo se častili Filterom 160... to je onda bilo nešto kao sada Ronhill.
Zanimljivo, na samom početku rata... travanj 1992 pojavile se neke ogromne količine kvalitetnih cigareta koje su se prodavale na ulici po bagatelnim cijenama. Uglavnom Bond i HB, jako jeftino, mislim milijun dinara kutija (kao sad možda marka) A onda odjednom... nestadoše te cigarete i kutija cigareta odjednom postade 20 milijuna. Praktički preko noći, za 24 sata se sve izmjeni. I to mi je bio prvi znak rata u BiH.



:sega

Ne mogu da ne reagiram!

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH u predvečerje rata (Jesen 91 - Proljeće 92)
PostPostano: 06 svi 2015, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Petak, BHRT, 14.15
http://www.bhrt.ba/bht1/pregled-programa/

Sat iz pola noći, šestog svibnja 1991. Godine, zapovjednik 4. korpusa JNA general-major Milovan Zorc, dobiva iz Generalštaba u Beogradu, tajnu depešu u kojoj mu se naređuju da iz Mostara premjesti dio 10. Oklopne mehanizirane brigade i spoji je sa ostatkom tenkovskih jedinica u Hrvatskoj u Sinju. Duga tenkovska kolona opremljena bojevim granatama i vojnicima-ročnicima koji prvi put za vrijeme služenja vojnog roka, dobivaju puške i pištolje s bojevim metcima u rano jutro 7. svibnja 1991. godine iz Mostara kreće prema Sinju. Na 15-om kilometru od Mostara, tenkovska kolona nailazi na višekilometarsku barikadu sastavljenu od građana i teških kamiona i osobnih vozila. General-major Milovan Zorc obavještava zapovjedništvo JNA u Beogradu, da su civili zaustavili kolonu.
Dok traju verbalni sukobi, mimoilaženje u zapovjednom lancu JNA, do preplašenih vojnika u tenkovima, sastavljenih od svih naroda s prostora bivše Jugoslavije, koji i sami ne znaju kuda i zašto s bojevim streljivom zapravo idu, stižu informacije da će prvi put morati upotrijebiti vatreno naoružanje. Samo 30-ak metara dalje pred tenkovskim cijevima, stoji goloruki narod, odlučan da se oklopna brigada vrati nazad u vojarnu u Mostar. Prvi put generali, pukovnici bivše JNA i politički dužnosnici SFRJ, iznose svoje svjedočanstva i osjećaje. Svoje priče iznose obični građani, vojnici JNA, njihovi zapovjednici, politički dužnosnici svećenici, policajci…
U filmu se prikazuje sva kompleksnost situacije koja je vladala. Kroz njihove izjave vidi se cijeli spektar problema, sukoba s pretpostavljenima, s običnim prosvjednicima koji su pod velikim adrenalinom bili spremni svoje živote ostaviti pod tenkovskim gusjenicama.
Film ulazi u intimu ljudi u birokratskim uredima, ulazi u duše zapovjednika, vojnika, običnih građana! Kroz igrane scene, autentične kadrove, izjave, radijska i novinska izvješća, film „3 Dana“ prikazuje kaos, neizvjesnost, strahovanja koje su među ljudima s jedne i druge strane barikade uoči početka raspada Jugoslavije dominirala.
---

I posle nemate svoj tv kanal... da vidim da objave emisiju o proboju Koridora recimo...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BiH u predvečerje rata (Jesen 91 - Proljeće 92)
PostPostano: 06 svi 2015, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
to je u terminu poslje ovog

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO