HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 03:12.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 253 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 24 lis 2015, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Nema od suda ništa, inače bi se na istom našlo 80% pripadnika vrs, posebno onih iz topništva. Ni danas dan mi nije jasno koji je strateški cilj bio potrošiti onolike granate tukući sela i gradove kilometrima od borbene crte. 92 i i 93 niste štedjeli, ležao sam u tuzlanskoj bolnici kada ste istu sa Jablanice granatirali, sjedio kod prijatelja na selu kada ste selo zasuli sa 40 tak granata, po tri u plotunu, srećom sve su padale u šumu stotinjak metara od prvih kuća. Pričalo se da to gađa neki Slavko vodnik koji je tu imao vikendicu / kuću. Bio u kući kada ste ispalili lunu ili šta već na termoelektranu...

Koliko sam puta sa Visora gledao bespomoćno tenk koji tuče Tuzlu i okolna sela, a koliko tek puta nismo dirali vaše civile kada dođu na Visore...

Iskreno nemam pojma tko je uništio taj sanitet, jer je to bilo vrijeme kada se nije znalo tko pije, a tko plaća. No znam da smo vam ulazili duboko (kilometrima) iza leđa, čak smo i pili kod jednog djeda, koji je vjerovao da smo srpska vojska, a bilo je i vaših junaka koji su dolazili u TZ, dogovoriti trgovinu municije, granata itd.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 24 lis 2015, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lis 2015, 09:55
Postovi: 6
Na žalost istina je da nema pravde, i da će od suda teško šta da bude, jer samo mi srbi odgovaramo dok vi titrate kako vam zapad diriguje. Ali sve će se otkriti.
Pričaš da ne znaš o ovom slučaju, a sam si spomenuo Gredu. Drugog zločina sličnom ovome, na Staroj Majevici, pod kontrolom III Majevičke nije bilo.

A vaš ,,časnik,, iz 115. Zrnjski je često išao i stotinu km duboko sve do Beograda, svaki mjesec, a ti si mogao jedino sa onim iz ,,10. div. odreda,, da piješ kod djeda. Oni su često vas vodali ,a vi njih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 24 lis 2015, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ManInBlack je napisao/la:
Pukla osa i ljudi živi izgorjeli u sanitetskom vozilu? Protuoklopna oružja izazivaju trenutnu smrt unutar pogođenih meta...


Ovisi o puno čimbenika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 24 lis 2015, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
III Majevicka je napisao/la:

Pričaš da ne znaš o ovom slučaju, a sam si spomenuo Gredu. Drugog zločina sličnom ovome, na Staroj Majevici, pod kontrolom III Majevičke nije bilo.


Malo se saberi i razmisli tko će nosati OSU kilometrima kroz šumu i žbunje? Ose su se čuvale i dužile isključivo na tenkovsko prohodnim dijelovima crte, nikako se nisu nosile u diverzantske akcije, barem tako je bilo u nas jer smo istim sredstvima oskudijevali.

Provjerio sam, taj sanitet vam je uništila ista ekipa koja je bila na brčanskoj malti, tuzlanska manevarska policija, a ne kako vi tvrdite armija BiH / muslimansko-hrvatske snage, a pogotovo drugi korpus, u toj policiji bilo je i srba koji i danas dan žive u Tuzli.

Točno da nije bilo 'sličnog zločina', jer uništavanje terenca u kojemu je stradao nekakav oficir , iz kojega su pokupljeni škorpioni, te dva kamiona od kojih je jedan pogođen zoljom uopće nisu ratni zločin, nego akcija po vojnom cilju.

Moguće je da je sve bila jedna noćna mora :kava

Mar-kan je napisao/la:
Ovisi o puno čimbenika.


Ma nema šanse da ostanu živi u vozilu sa slike. To je vozilo lako oklopljeno, a osa ima jak kumulativni mlaz, sve sprži.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 24 lis 2015, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ManInBlack je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Ovisi o puno čimbenika.


Ma nema šanse da ostanu živi u vozilu sa slike. To je vozilo lako oklopljeno, a osa ima jak kumulativni mlaz, sve sprži.


Da ne idemo u off puno,vozila koja nisu "zatvorena" (poput tenka i bov-a),daju puno veću šansu za preživljavanje jer sekundarni mlaz-udar ne može napraviti veliki nadpritisak u unutrašnjosti vozila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 25 lis 2015, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2011, 22:11
Postovi: 7987
A sta je sa onim jadnikom koji je ranjen, pa onda ovjeren pistoljem, ali ipak prezivio?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 25 lis 2015, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lis 2015, 09:55
Postovi: 6
ManInBlack je napisao/la:

Malo se saberi i razmisli tko će nosati OSU kilometrima kroz šumu i žbunje? Ose su se čuvale i dužile isključivo na tenkovsko prohodnim dijelovima crte, nikako se nisu nosile u diverzantske akcije, barem tako je bilo u nas jer smo istim sredstvima oskudijevali.

Provjerio sam, taj sanitet vam je uništila ista ekipa koja je bila na brčanskoj malti, tuzlanska manevarska policija, a ne kako vi tvrdite armija BiH / muslimansko-hrvatske snage, a pogotovo drugi korpus, u toj policiji bilo je i srba koji i danas dan žive u Tuzli.

Točno da nije bilo 'sličnog zločina', jer uništavanje terenca u kojemu je stradao nekakav oficir , iz kojega su pokupljeni škorpioni, te dva kamiona od kojih je jedan pogođen zoljom uopće nisu ratni zločin, nego akcija po vojnom cilju.

Moguće je da je sve bila jedna noćna mora :kava



Sad se izvlačiš i prebacuješ nedjelo na druge svoje saborce. Osim paljenja šumarskih vozila ,,gredera,, na Poljanicama (bez ljudskih žrtava) 92., takođe u blizini Grede i Kapljevca sličnih događaja nije bilo. Kao što rekoh možda na dijelu ratišta oko Teočaka i Seljublja.

Možda je to tako i bilo kao što ti tvrdiš, ali sigurno nije bilo u zoni odgovornosti III Majevičke, naročito ne oko Grede i Kadine česme.

Zamolio bih te da mi kažeš gdje je to tačno bilo ?

Inače taj dio linije od početka rata od Ravnog Lještaka, preko Kapljevca i K. česme i Grede do, čak Spasojevića u Piperima je zbog nedostatka ljudstva bio veoma pogodan za diverzantska dejstva. Naši mineri su navodno te ,,rupe,, do ,,zapriječili,, minskim poljima, ali kao što znaš bez nekih efekata...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 17 vel 2016, 12:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 lip 2015, 15:01
Postovi: 1643
ono što je bitno u priči oko kolone u tuzli, je data REČ ... vo se veže za rogove a čovek za reč...

dodju pregovaraju dogovaraju, I PRUŽE TI RUKE, GLEDAJUĆI U OČI !

ISTOVREMENO POSTAVE ZASEDE PO GRADU I ČEKAJU DA KRENEŠ DA TE UBIJU...

to je poenta

LJIGE I SMRADOVI

ako si vec dao rec,dogovorio, pruzio ruku , onda to ispostuj... samo za to mroas biti covek... posto su ucinili suprotno daleko su oni od epiteta covek...

ista prica je i u sarajevu... a psole tu serendaju o toboz agresoru...

TE GNJIDE TUZLANSKE koje su dosle dogovorile, pruzile ruku gledajuci u oci znajuci da su postavili zasede i tv koja ce snimati "pokolj" uz komentar "jel ko za pivu mnogo je vruce"... ne zasluzuju nista osim bljuvotine...

ceo grad je ucestvovao u toj podmukloj igri koju moze samo pizda od coveka... i u bolnici su se izviljavali na ranjenicima koji su nekako dospeli do bolnice... a mnoge su napali i ubijali po ulicama kako su stigli...

dakle u pitanju je REČ

to dovoljno govori s kim se ima posla...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 20 vel 2016, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
kolubara je napisao/la:
ono što je bitno u priči oko kolone u tuzli, je data REČ ... vo se veže za rogove a čovek za reč...

dodju pregovaraju dogovaraju, I PRUŽE TI RUKE, GLEDAJUĆI U OČI !

ISTOVREMENO POSTAVE ZASEDE PO GRADU I ČEKAJU DA KRENEŠ DA TE UBIJU...

to je poenta

LJIGE I SMRADOVI

ako si vec dao rec,dogovorio, pruzio ruku , onda to ispostuj... samo za to mroas biti covek... posto su ucinili suprotno daleko su oni od epiteta covek...

ista prica je i u sarajevu... a psole tu serendaju o toboz agresoru...

TE GNJIDE TUZLANSKE koje su dosle dogovorile, pruzile ruku gledajuci u oci znajuci da su postavili zasede i tv koja ce snimati "pokolj" uz komentar "jel ko za pivu mnogo je vruce"... ne zasluzuju nista osim bljuvotine...

ceo grad je ucestvovao u toj podmukloj igri koju moze samo pizda od coveka... i u bolnici su se izviljavali na ranjenicima koji su nekako dospeli do bolnice... a mnoge su napali i ubijali po ulicama kako su stigli...

dakle u pitanju je REČ

to dovoljno govori s kim se ima posla...


Steta sto je ostalo zivih.

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Citat:
"Tuzlanska kolona"- Zločin koji se ne može i ne smije zaboraviti (VIDEO)

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je da u BiH ne može biti pomirenja i povjerenja među narodima dok zločinci ne budu kažnjeni, napomenuvši da još niko nije procesuiran za ubistvo 59 pripadnika ЈNA u "Tuzlanskoj koloni" prije 24 godine.

slika

On je podsjetio da je 2007. godine u Beogradu uhapšen Ilija Јurišić i osuđen na 12 godina zatvora jer je naredio napad na kolonu ЈNA u Tuzli u kome je ubijeno 59 pripadnika ЈNA, ali je i on na kraju oslobođen.

"To najbolje govori koliko smo daleko od pomirenja, iskrenosti i koliko imamo različit pristup onome što se zove zločin, a zločin je zločin bez obzira nad kim bio počinjen", rekao je Savanović na konferenciji za novinare u Banjaluci povodom predstojećeg obilježavanja 24 godine od stradanja pripadnika ЈNA u Tuzli 15. maja 1992. godine.



Savanović, koji je i predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, naveo je da tuzlanska vlast i vlasti u Sarajevu nisu dozvolile ni postavljanje spomen-obilježja na mjestu stradanja.

On je podsjetio da su muslimanske snage napale 15. maja 1992. godine kolonu ЈNA u Tuzli koja je, na osnovu postignutog dogovora, trebalo da napusti BiH i pređe preko Bijeljine u Srbiju.

"Tada je ubijeno najmanje 59 vojnika, a 44 ih je ranjeno. Odgovornost za ovaj mučki napad u kojem su ubijeni regruti, rezervisti i vojne starješine leži na vlastima opštine Tuzla koje su garantovale bezbjedan izlazak pripadnicima ЈNA iz grada", naglasio je Savanović.

Predsjednik Pododbora Vlade Republike Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Velimir Dunjić rekao je da je dobijena dozvola za obilježavanje 24 godine od stradanja pripadnika ЈNA u Tuzli.

- To je sigurno jedan od zločina nad srpskim narodom i uvod u protjerivanje Srba sa područja tuzlanske regije, preko 100.000 Srba danas tamo više ne živi, rekao je Slavno Novaković, učesnik tuzlanske kolone.



Programom je predviđeno u nedjelju, 15. maja, u 8.00 časova okupljanje građana ispred Gradske uprave Bijeljina, u 8.30 polazak autobusa za Tuzlu, a u 10.00 časova mirna šetnja Brčanskom maltom.

U 12.00 časova biće služen parastos na gradskom groblju Pučile u Bijeljini, u 12.30 biće položeni vijenci, a za 12.45 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika.

Izvor: RTRS/SRNA

Izvor: http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=201428

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 17:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Ima tu pretjerivanja, kao i svugdje.

- Ovaj spominje preko 100.000 protjeranih srba. OK, daj da vidimo gdje nedostaju ti srbi, u kojim općinama.

- Drugo, napad na naoružanu vojnu kolonu u biti nije zločin, no ako se vojska iz te kolone predaje i ona budu ubijeni, to je zločin.

- 59 poginulih u tuzlanskoj koloni ? Mašala. sa 200 i nešto spustili na 59, a za koju godinu govoriti će se o realnim i istinitom broju stradalih srspkih rezervista.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 17:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ManInBlack je napisao/la:
- Drugo, napad na naoružanu vojnu kolonu u biti nije zločin, no ako se vojska iz te kolone predaje i ona budu ubijeni, to je zločin.

Da li je bio dogovoren izlazak i prolaz kolone?Pa nisu valjda na svoju ruku krenuli iz kasarne,sa suncem u kosi!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Mar-kan je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:
- Drugo, napad na naoružanu vojnu kolonu u biti nije zločin, no ako se vojska iz te kolone predaje i ona budu ubijeni, to je zločin.

Da li je bio dogovoren izlazak i prolaz kolone?Pa nisu valjda na svoju ruku krenuli iz kasarne,sa suncem u kosi!?


Bio je dogovoren miran izlazak i prolazak, sa točnim vremenom polaska i rutom kojom trebaju proći. Međutim, srpski vojnici su već ranije izvjesili svoju zastavu u "Husinskoj Buni", onda su u par navrata bez najave sa vozilima pokušali ući u grad, odnosno krenuti u suprotnom pravcu od dogovorenoga, prema Doknju i Crnom Blatu, dalje na Majevicu gdje su bili već ukupani. na kraju su i zapucali iz kolone, te je nastao haos.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 19:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Evolucija srpske propagande, mitomanije i laži

https://www.google.ba/?ion=1&espv=2#q=u+tuzlanskoj+koloni+preko+200+poginulih
slika

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 19:23 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
@Man in Black, da li vas progone ratne scene iz komandoskih akcija i plasite li se necega ???

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
MiB, poslije svih novih spoznaja o Aliji, "abih" i muslimanima jesi ti 100% siguran da su te ispravno ažurirali sa informacijama tih ratnih godina kad si bio u Tuzli ?
Pričaš stvari koje se pričale u ulici i koje raja pričala.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 20:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
KiM je napisao/la:
@Man in Black, da li vas progone ratne scene iz komandoskih akcija i plasite li se necega ???


Dešavalo se nekoliko puta poslije rata da sanjam kako ležim u travi u smrtnom strahu, pored mene prolaze neprijateljski vojnici, pravim se mrtav, ali od silnog uzbuđenja glasno dišem i tresu mi se noge. I taman da nagaze na mene, probudim se, sav zadihan, srce hoće da iskoči, tutnji u glavi.

Plašim se da ne napravim kakvu glupost, npr prije deset godina sreo sam vehabiju na mostu i dok sam išao prema njemu, došlo mi da ga uhvatim i bacim sa mosta. Mislim da je primjetio.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 20:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
BBC je napisao/la:
MiB, poslije svih novih spoznaja o Aliji, "abih" i muslimanima jesi ti 100% siguran da su te ispravno ažurirali sa informacijama tih ratnih godina kad si bio u Tuzli ?
Pričaš stvari koje se pričale u ulici i koje raja pričala.


Nisu me muslimani ažurirali, nego naši dečki. Inače na istom mjestu, 14 mjeseci poslije tog napada na kolonu, zaustavljeni su autobusi 115 HVO brigade. Zadržani smo pola sata bez objašnjenja, što je bilo dovoljno da neki naši pijani momci počnu provocirati slučajne prolaznike i prodavačicu švercane robe (čokolada sa lješnjakom iz aldija 20 DM )

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ManInBlack je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Da li je bio dogovoren izlazak i prolaz kolone?Pa nisu valjda na svoju ruku krenuli iz kasarne,sa suncem u kosi!?


Bio je dogovoren miran izlazak i prolazak, sa točnim vremenom polaska i rutom kojom trebaju proći. Međutim, srpski vojnici su već ranije izvjesili svoju zastavu u "Husinskoj Buni", onda su u par navrata bez najave sa vozilima pokušali ući u grad, odnosno krenuti u suprotnom pravcu od dogovorenoga, prema Doknju i Crnom Blatu, dalje na Majevicu gdje su bili već ukupani. na kraju su i zapucali iz kolone, te je nastao haos.


Ovo mi ne pije vode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 21:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Mar-kan je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:

Bio je dogovoren miran izlazak i prolazak, sa točnim vremenom polaska i rutom kojom trebaju proći. Međutim, srpski vojnici su već ranije izvjesili svoju zastavu u "Husinskoj Buni", onda su u par navrata bez najave sa vozilima pokušali ući u grad, odnosno krenuti u suprotnom pravcu od dogovorenoga, prema Doknju i Crnom Blatu, dalje na Majevicu gdje su bili već ukupani. na kraju su i zapucali iz kolone, te je nastao haos.


Ovo mi ne pije vode.


Pilo ili ne pilo vode, još 91 su pucali po Tuzli, npr na Jalsku džamiju.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
ManInBlack je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Ovo mi ne pije vode.


Pilo ili ne pilo vode, još 91 su pucali po Tuzli, npr na Jalsku džamiju.


Nebitno.Ovo je bila klasična sačekuša,dogovor da se JNA izvuče van iz kasarne jer su znali da napadom na nju nemaju šanse,nego izvući kolonu vanka i onda udri.Hinjski u svakom slučaju.Isti fazon kao i Dobrovoljačka u Sa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 13 svi 2016, 21:46 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2015, 23:16
Postovi: 6025
@MIB tvoj san je svojstven i mnogim drugim ljudima. Kada sam bio mali i kada sam gledao neke ratne uzasne scene i ja sam ponekad sanjao isto. Kao pravis se mrtav, ono prica o medi da ga prevaris. Mozda bi mir u samostanu i neke molitve pomogle.

SPC ima tih molitvi protiv proganjanja i straha, neznam kako je u KC. Neki poznanici su isli i po 2 do 3 tjedna u konacima manastira na ispoved, gde su nasli kakav takav dusevni mir i ravnotezu. Jebeno je i u ratu pucati i ubijati ljude, pa i u samodbrani.

_________________
Kako smo svi opljackani.Film "Tezina lanaca" https://youtu.be/waEYQ46gH08

Film o propasti imperije duge 1.123 g. Vizantijska lekcija https://youtu.be/_fLuI92iHR4


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 14 svi 2016, 05:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
ManInBlack je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Da li je bio dogovoren izlazak i prolaz kolone?Pa nisu valjda na svoju ruku krenuli iz kasarne,sa suncem u kosi!?


Bio je dogovoren miran izlazak i prolazak, sa točnim vremenom polaska i rutom kojom trebaju proći. Međutim, srpski vojnici su već ranije izvjesili svoju zastavu u "Husinskoj Buni", onda su u par navrata bez najave sa vozilima pokušali ući u grad, odnosno krenuti u suprotnom pravcu od dogovorenoga, prema Doknju i Crnom Blatu, dalje na Majevicu gdje su bili već ukupani. na kraju su i zapucali iz kolone, te je nastao haos.


Teško je vjerovati jer u Hrvatskoj nije bilo sličnih događaja (ispravite me ako griješim). Kada je dogovoreno izvlačenje JNA, bilo je ispoštovano od strane i jednih i drugih.

Samo je navodno JNA u Tuzli u Sarajevu krenula u samoubilačku akciju, pucajući iz neblindiranih kamiona i vozila na špalir kroz koji su prolazili.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 14 svi 2016, 08:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32148
Ministry of Sound je napisao/la:
ManInBlack je napisao/la:

Bio je dogovoren miran izlazak i prolazak, sa točnim vremenom polaska i rutom kojom trebaju proći. Međutim, srpski vojnici su već ranije izvjesili svoju zastavu u "Husinskoj Buni", onda su u par navrata bez najave sa vozilima pokušali ući u grad, odnosno krenuti u suprotnom pravcu od dogovorenoga, prema Doknju i Crnom Blatu, dalje na Majevicu gdje su bili već ukupani. na kraju su i zapucali iz kolone, te je nastao haos.


Teško je vjerovati jer u Hrvatskoj nije bilo sličnih događaja (ispravite me ako griješim). Kada je dogovoreno izvlačenje JNA, bilo je ispoštovano od strane i jednih i drugih.

Samo je navodno JNA u Tuzli u Sarajevu krenula u samoubilačku akciju, pucajući iz neblindiranih kamiona i vozila na špalir kroz koji su prolazili.


Mislim čak da na području koje je bilo pod kontrolom HVO,nije bilo problema tijekom izvlačenja JNA,da se ginulo i sl.,iako je HVO "prekršio" dogovor i razoružavao JNA nakon izlaska u par slučajeva? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Napad na kolonu JNA-15.05.1992- 20 godina
PostPostano: 14 svi 2016, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Mar-kan je napisao/la:
Nebitno.Ovo je bila klasična sačekuša,dogovor da se JNA izvuče van iz kasarne jer su znali da napadom na nju nemaju šanse,nego izvući kolonu vanka i onda udri.Hinjski u svakom slučaju.Isti fazon kao i Dobrovoljačka u Sa.


Prvo to nije bila JNA, nego dobrovoljačka vojska SDS-a, sve rezervisti sa šireg tuzlanskog područja. Koji su danima bez ometanja sa kokardama i 4c izlazili iz kasarne, odvozili oružje u okolna srpska sela ili direktno išli u borbe u obližnjoj Kalesiji. Tuzlanska kasarna je prostorom mala, smještena između visokih brda, u blizini su u neboderi itd. Neobranjiva.

U dijelu kasarne gdje su bili čvrsti objekti (crveni krug), kasarna je široka jedva 300m. Isprekidana crvena linija, pokazuje pokušaj izlaska srpske vojske i kretanje u pravcu Majevice. Puna crvena linija je dogovoreno kretanje.

slika


i srpski položaji okolo Tuzle tog 15 maja.

slika


U toj koloni su kao garant mirnog i sigurnog izvlačenja bili predstavnici tuzlanske vlasti. Jesu li oni krenuli u samoubilačku misiju??? U manevarskoj policiji i TO Tuzla je bio znatan broj ne muslimana,uključujući i tuzlanske srbe, neki i rođaci onih koji su bili u koloni.

Srbi su čitav dan pucali u kasarni, slavili skoro oslobođenje Tuzle.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 253 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Primarijus i 32 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO