HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 15:54.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Obnova Dubrovačke Republike
PostPostano: 09 sij 2011, 01:52 
Offline

Pridružen/a: 14 vel 2010, 20:40
Postovi: 1575
Lokacija: Zaljev svinja
Zna li netko nesto vise o ovom bolesnom projektu Milosevica, JNA i ekipe? Na netu nema podataka o ovom, a ono sto ja znam da je tzv. Dubrovacka Republika proglasena u Cavtatu 1991. ili 1992., i da je za kneza, predsjednika, sto vec proglasen Aleksandar Apolonio, bivsi javni tuzitelj u Dubrovniku. Mene zanima koliko su jadnika i ocajnika uspjeli prikupiti i koji su im bili potezi, te kako su zavrsili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 14 sij 2011, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 pro 2009, 22:01
Postovi: 354
divlja svinja je napisao/la:
Zna li netko nesto vise o ovom bolesnom projektu Milosevica, JNA i ekipe? Na netu nema podataka o ovom, a ono sto ja znam da je tzv. Dubrovacka Republika proglasena u Cavtatu 1991. ili 1992., i da je za kneza, predsjednika, sto vec proglasen Aleksandar Apolonio, bivsi javni tuzitelj u Dubrovniku. Mene zanima koliko su jadnika i ocajnika uspjeli prikupiti i koji su im bili potezi, te kako su zavrsili.


Više o tome možeš pročitati ovde:

http://www.nezavisne.com/forum/index.ph ... 704.0.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 15 sij 2011, 16:55 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Meni sad nije jasno, jel ovo neka srpdnja ili? Čitam onog Matovila, i nije mi jasno jel to sprdnja kao što je bio slučaj sa onim legendardnim stickypondkrajina forumom, ili on stvarno misli to što piše? Vatikansko, Germanske zavjere, ustaške struje, izjednačavanje židova i Srba?!
O Bože degenerika na ovom svijetu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 15 sij 2011, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
vidiš da se radi o isfrustriranom Srbinu koji je mučki pobjegao iz Dubrovnika 1991.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 15 sij 2011, 17:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 stu 2010, 12:35
Postovi: 2762
Lokacija: Zadar
dudu je napisao/la:
vidiš da se radi o isfrustriranom Srbinu koji je mučki pobjegao iz Dubrovnika 1991.

Mučko jedno đubre :D

_________________

K tebi lete naših želja jata,
naša radost tvojoj se veseli,
naša tuga tvojoj pomoć želi.
Herceg-Bosno, - kol'jevko Hrvata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 26 sij 2011, 10:32 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2010, 10:03
Postovi: 281
Lokacija: Svugdje
Kako su završili vidilo se 1992 godine kada su ih naši razjurili u maticu Srbiju,kada su im krenuli Tigrovi.Ode im san od Sprskoj Dubrovačkoj Republici za vijeke vijekova.

_________________
Nikad više brat na brata.Rame uz rame,brat uz brata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 31 sij 2011, 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8081
Lokacija: Na rubu egzistencije
Bog-i-Hrvati je napisao/la:
dudu je napisao/la:
vidiš da se radi o isfrustriranom Srbinu koji je mučki pobjegao iz Dubrovnika 1991.

Mučko jedno đubre :D

jedna dobra verzija


_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 03 tra 2011, 10:26 
Offline

Pridružen/a: 03 tra 2011, 10:08
Postovi: 6
divlja svinja je napisao/la:
Zna li netko nesto vise o ovom bolesnom projektu Milosevica, JNA i ekipe? Na netu nema podataka o ovom, a ono sto ja znam da je tzv. Dubrovacka Republika proglasena u Cavtatu 1991. ili 1992., i da je za kneza, predsjednika, sto vec proglasen Aleksandar Apolonio, bivsi javni tuzitelj u Dubrovniku. Mene zanima koliko su jadnika i ocajnika uspjeli prikupiti i koji su im bili potezi, te kako su zavrsili.

mislim da je sam gradonačelnik dubrovnika rekao da je Dubrovnik u Hrvatskoj tako da sumnjam da je bilo puno jadnika koji su pristali na tu bolesnu ideju


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 17 stu 2013, 17:33 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
http://www.mojnet.com/video-aleksandar- ... aef6f5a733

Dubrovačka Republika bila je međunarodno nepriznata država koju je 24. studenog 1991. u Cavtatu (okupiranom od 15. listopada) uz vojnu podršku okupatorske Jugoslavenske narodne armije proglasio javni tužitelj Aleksandar Aco Apolonio. Plan je bio proglasiti državu koja bi obuhvaćala ozemlje nekadašnje Dubrovačke Republika koja se protezala od Neuma do Prevlake, a ista bi bila u sastavu Jugoslavije (Velike Srbije).[1][2][3] Država je prestala postojati nakon povlačenja JNA 4. svibnja 1992., a njen osnivač umro je u Beogradu.

Početkom 1991. iznimno malobrojni dubrovački autonomaši uvidjeli su priliku za proglašenje Dubrovačke Republike koja bi bila nalik Monaku, San Marinu ili Hong Kongu. Po proglašenju u cavtatskom hotelu Croatia, na kojem se okupilo dvjestotinjak ljudi, oko 300 ljudi napustilo je Cavtat. Apolonio nikada nije izjavio da je pobornik Velike Srbije, ali je po početku ratnih djelovanja na dubrovačkom području vidio priliku za obnovu Republike. Srbi su ovom idejom željeli oživjeti staru ideologiju srbokatoličkog pokreta koji je postojao u Gradu krajem 19. i početkom 20. stoljeća, te tako izdvojiti dubrovačko područje iz Hrvatske. U siječnju 1992. vođa srpskih radikala Vojislav Šešelj izrazio je namjeru za osnivanjem Velike Srbije koja bi se sastojala od Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske Krajine i Dubrovačke Republike.[4] Šešelj i njegova Srpska radikalna stranka podržali su projekt Aca Apolonia.[5] Razmišljalo se o bescarinskoj zoni južne Europe.
Aleksandar Aco Apolonio rođen je 11. studenog 1916. godine u Kamenarima kraj Herceg-Novog. Otac mu je bio Virgilio, Istranin iz Pirana, a majka Dubrovkinja Marica rođ. Šuković. U Dubrovniku postaje vođa autonomaškog pokreta zbog čega biva osuđen na 12 godina zatvora. Stoga bježi u Cavtat gdje proglašava Dubrovačku Republiku. Tijekom suđenja Slobodanu Miloševiću na Haškom sudu svjedok je rekao da je Apolonio po nacionalnosti Hrvat, na što je Vojislav Šešelj reagirao rekavši da je on katolički Srbin. Apolonio je sebe nazvao isključivo Dubrovčaninom. Nakon oslobođenja Dubrovnika bježi i umire u Beogradu, a biva pokopan u svom rodnom mjestu.

Iako je osnovana uz pomoć JNA, srpska vlada nije davala nikakve izjave u prilog novoj vlasti niti je uključivala Republiku u svoje političke rasprave. Međutim, želja rukovodstva Srbije bila je uključiti Dubrovnik u pansrpsku državu, što pokazuje dnevnik Borisava Jovića i komunikacije unutarnjeg kruga savjetnika srbijanskog predsjednika Miloševića. Luka Ploče zamišljena je kao mjesto na kojem bi pansrpska država graničila s Hrvatskom.[6] U studenom 1991. srpsko i crnogorsko rukovodstvo iznosilo je planove Konavle pripojiti Crnoj Gori, a ostatak dubrovačkog područja dijelu Bosne i Hercegovine pod srpskim nadzorom, budućoj Republici Srpskoj.[7][8] Zbog nužnosti uporabe bosanskohercegovačkog ozemlja za napad na Dubrovnik čelnik bosanskohercegovačkih Srba Radovan Karadžić izjavio je početkom listopada 1991. da Dubrovnik treba spremiti za Jugoslaviju, te da podržava ideju posebne republike unutar buduće Jugoslavije. Tjedan dana kasnije u telefonskom razgovoru s Gojkom Đogom Karadžić je rekao da se Grad mora staviti pod vojno zapovjedništvo te da nikada nije bio dio Hrvatske. Đogo je odgovorio da dubrovačko područje treba etnički očistiti: "Spali sve i zbogom! ... Gore sjeverno od Rijeke dubrovačke ubiti svakoga!"

Tijekom opsade Dubrovnika srpske i crnogorske neregularne snage i rezervisti JNA su podivljali. Civilno stanovništvo nije pošteđeno od nasilja. Mala sela i imanja su opljačkana i zapaljena, požari su zahvatili polja i voćnjake, a stoka je ubijena. Dubrovačko hrvatsko stanovništvo je uglavnom napustilo grad uslijed nasilja.[9] Dio stanovništva završilo je u sabirnim logorima u Bileći i Morinju. Poharane su Konavle, Župa dubrovačka i Dubrovačko primorje, granatiran je Grad, a Pelješac je ostao netaknut. Nakon što je JNA u siječnju 1992. pristala na primirje, dubrovačko područje južno od Stona ostalo je pod opsadom. Snage JNA bit će protjerane u svibnju 1992., a bobe između hrvatskih i vojnih snaga bosanskohercegovačkih Srba trajat će sve do 23. listopada iste godine. Granate će tu i tamo padati na dubrovačko područje sve do listopada 1995. godine. Projekt Republike je po odlasku JNA neslavno propao, a Dubrovnik i okolica ostali su u sastavu Republike Hrvatske.

Malo vijeće Dubrovačke Republike imalo je 12 članova među kojima su bili Aleksandar Apolonio, Ivo Lang, Miro Bratoš, Mirko Vujačić, Blažo Zlopaša i Uglješa Jović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 15 pro 2015, 05:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431
Stanovništvu s područja nekadašnje DR bilo bi puno pametnije da su samostalni, poput Monaka ili San Marina, nego što su u sastavu RH.

_________________
The only true national autonomy is the freedom of the individual against the state and society.

Mises


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 17 pro 2015, 14:10 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Moji osobni utisci o ratu... Dakle, moj otac se u trenutku početka agresije 1. listopada 1995. našao na brodu u dalekom inozemstvu pošto je pomorac. Poslao je s broda 1 000 dolara za obranu Hrvatske, nadam se da je taj novac završio gdje treba. Majka je s dvjema kćerima od 13 i 5 godina bila sve do 15. studenog ovdje, zatim išla na provjeru u Zeleniku i naposljetku izbjegla u Berlin u stan moga ujaka. Đed, baba i ujak iz Banića također su konačno izbjeglište našli u Berlinu gdje im se pridužio otac kad se vratio s broda. Preci s očeve strane su mi iz Ponikava na Pelješcu koje srećom nisu zahvaćene ratom, dok se pucalo na Ston stričevi bližnji bili su kratko na Korčuli. Stric je proveo preko 460 dana u MUP-u, ima status branitelja. Otac i ostali izbjegli u Berlin vratili su se ovdje u travnju 1992. godine. Po povratku otac je bio 52 dana na straži na Ivanici, ima status branitelja. Jedan moj drugi rođak po majčinoj crti bio je zatočen u sabirnom logoru u Bileći. Selo Banići u cijelosti je bilo spaljeno, a barke potopljene. Đedovu kuću su polijevali fosforom i benzinom, čak su dovezli bager da ju ruši. Moja kuća u Prijevoru izgrađena 1984. bila je znatno uneređena. Porazbijali su stakla na automobilu, ukrali relativno nov televizor i još ponešto, izvršili veliku nuždu u tavu. Što se tiče mene koji se ne sjeća zbivanja, ja sam lako mogao biti žrtva rata jer su granate povremeno padale sve do listopada 1995. godine! Pravo je čudo da sam ja uopće živ! Naime, trebao sam biti rođen 3. rujna, a rođen sam 24. kolovoza 1995. godine. Dvije granate iz smjera istočne Hercegovine pale su na marinu u Komolcu i pupčana vrpca u majci se dvaput okrenula tako da sam ostao bez kisika. Hitno je majka prevežena na Medarevo i izvršen je hitan carski rez, rođen sam bez svijesti, beživotan. Dugo su me oživljavali i liječnik je zaključio da je pravo čudo što je porođaj uspješno završio. Tako je po mene sve dobro prošlo, materijalna šteta je sanirana (osim kuće u Slanome koju otac sada obnavlja kako bi iznajmljivao ljeti).

Sada neke zanimljive pretpostavke tko su i kako su završili napadači koju su nanijeli štete mojoj obitelji. Moj instruktor vožnje, inače iz Ponikava na Pelješcu, rekao mi je da je među prvima ušao u oslobođene Baniće. Prema njemu nije bilo borbe za selo jer su oni pobjegli prije. Oni koji su uneredili kuću u Prijevoru negdje su se potpisali. Jedan se potpisao kao "rt Oštro". Otac insiunira da bi to mogao biti jedan pomorac iz Rosa na Luštici (općina Herceg-Novi) s kojim je još 1990. zajedno radio na brodu. Navodno je taj bio agresivan i na brodu zavrnuo ruku nekom Hrvatu iz Neuma dok je Neumljanin oslikavao zid stojeći na ljestvama. S mojim ocem nije bio u kontaktu jer je bio nešto na palubi dok je moj otac brodostrojar. Moj otac i sada radi s nekim Crnogorcima na jednoj francuskoj kompaniji. Jednoga je iz Rosa pitao gdje je sada taj koji je vjerojatno bio u kući. Navodno taj sada radi na nekoj grčkoj kompaniji. Navodno je u pljačkanju i uneređivanju kuće u Prijevoru sudjelovao i neki Njeguš koji je prije rata živio u Splitu, nakon rata netko je mom ocu saopćio neprovjerenu informaciju da je taj Njeguš poginuo. Prije par godina došao je u nas kupiti ulje jedan očev kolega iz Tivta, bokeljski Hrvat (Anton) oženjen vasojevkom. Ja sam se rukovao s njime, a kasnije smo saznali da je ta ruka punila bacače uperene prema Dubrovniku! Na brodu je pijući priznao da je sudjelovao u napadu na Dubrovnik. Pravdao se mome ocu kako je bio primoran jer bi inače bio smješten u zatvor u Nikšiću. Kćer mu je godinu mlađa od mene, na Facebooku je pod materinski jezik stavila hrvatski. Osjeća se Hrvaticom i govornicom hrvatskog jezika, a otac joj bokeljski Hrvat pristao sudjelovati u agresiji na Hrvatsku! Nisam znao da su i neki bokeljski Hrvati napadali Dubrovnik. Što se tiče ovih što su spalili Slano i Baniće, na jednoj baraci napisali su "Leskovac". Na jednoj neobnovljenoj kući u Slađenovićima piše "Trebinje". Čitao sam u Glasu Grada nedavno kako je neki Bjelopoljac prije rata dolazio u Slanjanina Iva koji mu je uz to zbrinuo dvoje rahitične djece. Kad mu je 1991. spalio obje kuće, napisao je na spepeljanim zidovima "ustaši Iveku-(puno svoje ime i prezime)-Bijelo Polje". Inače, ni više ni manje nego stric Vojislava Šešelja gradio je mom đedu u Banićima prije rata komin i staje. Kad bi se napio rakije vikao je: "hajde reci, Antune, da ovo nije moje k'o i tvoje, hajde reci!" Teško mi je bilo povjerovati da su moji poznavali strica predsjednika Srpske radikalne stranke, ali sam kasnije našao potvrdu i na svemreži. Sin Vojislavova strica sve do pred rat je živio u Slanome, onda je iselio u Ljubinje. Vojislavov stric imao je kuću u Slanome koju su naši uništili pri oslobađanju. Sve sam ovo samo načuo i sumnjao u istinitost dok nisam našao i potvrdu i to iz tuđih izvora. http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtop ... 7d8ab7447c "Stric Vojislava Šešelja, Jovan, danas živi u Beogradu. Jovan Šešelj je imao kucu u Slanom koju su ustaše u ovom ratu poharale, te se tako Jovan danas nalazi u izbeglištvu u Beogradu. " Inače, prema tvrdnjama otočana JRM je sama organizirano napustila Vis i Lastovo, po dubrovačkom području obuhvaćenom ratom sigurno je bilo nešto borbe. Otac mi je rekao da mu se učinilo dok je šetao 30. prosinca 2012. Herceg-Novim da je vidio jednoga bradonju za kojega je prilično siguran da ga je već vidio u reportažama s dubrovačkog ratišta. Trnci su ga prošli, a takvih što slobodno šeću vjerojatno ima na tisuće. Po portalima, YouTube-u i drugdje po svemreži mnogi otvoreno priznaju da su sudjelovali ili da su im neki poznanici sudjelovali i još se hvale time.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 17 pro 2015, 15:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Šta ti znači ovo "po dubrovačkom području obuhvaćenom ratom sigurno je bilo nešto borbe"?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 17 pro 2015, 15:25 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
JNA se više sama povlačila kad je Hrvatska primljena u UN krajem svibnja 1992. nego što su ju naši vojnim putem istjerali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 17 pro 2015, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
"sama" se povlačila,... jesi razmišljao zbog čega?

pričaš gluposti, ukratko.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 19 pro 2015, 18:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
bumbar92 je napisao/la:
"sama" se povlačila,... jesi razmišljao zbog čega?

pričaš gluposti, ukratko.


Baš! Sami su se "povukli" i u Bljesku i u Oluji i na Maslenici...

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovacke Republike
PostPostano: 21 pro 2015, 01:41 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
Zaboravih istaknuti da je u Banićima sve bilo spaljeno osim groblja, crkve (pokradeno zlato s Gospe i spaljene crkvene knjige) i jedne kuće u kojoj je ostala jedna starica kojoj nisu naudili. Barke su potopljene.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Obnova Dubrovačke Republike
PostPostano: 26 ruj 2020, 19:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4689
Bio je jedan podlistak na internetu u kojem je obrađena rana faza Domovinskog rata na dubrovačkom području, pa se dotaklo i teme petokolonaša, nojeva i paničara.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO