HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 17:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 209 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 06 svi 2009, 11:06 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:55
Postovi: 19
Tko je drzao Pisvir u ratu, zna netko?

Gledajuci tu planinu, brdo, sto li je.. ko god je bio gore, drzao je u saci one ispod. Ako su muslimani bili gore, u Gracacu i Ustirami nisi mogao disati? ako je HVO bio gore, drzi se cijela kotlina Doljana na dlanu, do Jablanice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 06 svi 2009, 11:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
tiha voda je napisao/la:
Tko je drzao Pisvir u ratu, zna netko?

Gledajuci tu planinu, brdo, sto li je.. ko god je bio gore, drzao je u saci one ispod. Ako su muslimani bili gore, u Gracacu i Ustirami nisi mogao disati? ako je HVO bio gore, drzi se cijela kotlina Doljana na dlanu, do Jablanice.


Na početku rata držao HVO. Izgubljen bez borbe, Par domobrana se jednostavno povuklo.

U toku akcije Neretva 93, napao je HVO na Pisvir i uspio uzeti pola brda. Tako je ostalo do primirja.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 06 svi 2009, 13:31 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:27
Postovi: 104
Koliko sam ja Upucen akcija Neretva 93 kompletno neslavno propala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 svi 2009, 22:50 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 22:42
Postovi: 16
Vrdi su vrata Mostara a smjesteni su na obroncima Čabulje. Sa Vrdi, kao i obronaka Čabulje, kontroliraju se sjeverni i zapadni prilazi Mostaru, Bijelo polje ali i Mostarsko Blato.
To je značaj Vrdi. O detaljima nekom drugom zgodom..............


Vrh
   
 
 Naslov: Pisvir
PostPostano: 07 svi 2009, 22:58 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 22:42
Postovi: 16
Pisvir su do srpnja 1993. držali mještani Gračaca. Formacijski oni su u početku pripadali bojni Mijat Tomić iz Doljana a kasnije brigadi Kralj Tomislav. Pripadnici ABiH Pisvirom su ovladali u noci 26. na 27. srpnja 1993. Kako se čini tamo nikoga tada nije bilo. S Pisvira su dan kasnije napadnute druge kote oko Doljana. Ostalo je manje-više poznato.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pisvir
PostPostano: 08 svi 2009, 08:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
ivek je napisao/la:
Pisvir su do srpnja 1993. držali mještani Gračaca. Formacijski oni su u početku pripadali bojni Mijat Tomić iz Doljana a kasnije brigadi Kralj Tomislav. Pripadnici ABiH Pisvirom su ovladali u noci 26. na 27. srpnja 1993. Kako se čini tamo nikoga tada nije bilo. S Pisvira su dan kasnije napadnute druge kote oko Doljana. Ostalo je manje-više poznato.


Otprilike tako. Bio je određeni broj domobrana gore al su napustili položaj. što meni ne ide u glavu da u jeku najžešćeg rata sa muslimanima na cijelom Pisviru bude desetak domobrana. Poslije ga moraš vraćat. To je dokaz koliko smo vojnički bili nepismeni.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 09:37 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 22:42
Postovi: 16
Mislim, ipak, da gore nije u to vrijeme bio nitko. Bila je sezona kosidbe i ti su ljudi otišli raditi svoje poslove i nisu se vraćali. Muslimani su to zamjetili i ušli bez ispaljenog metka na Pisvir. I ne samo na Pisvir. U noći 26. na 27. srpnja ušli su i u Oklanicu te minirali cestu Doljani-Gračac. To je bila granična zona između ZP Tomislavgrad i ZP Mostar. Tako su ušli iza leđa postrojbama iz ZP Mostar koje su se nalazile na tt 944 iznad Kosnih luka.
Tek ujutro 27. srpnja kad je jedno vozilo naletilo na minu vidjelo se da nesto ne valja.
Potom je uslijedio napad...............!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 09:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
ivek je napisao/la:
Mislim, ipak, da gore nije u to vrijeme bio nitko. Bila je sezona kosidbe i ti su ljudi otišli raditi svoje poslove i nisu se vraćali. Muslimani su to zamjetili i ušli bez ispaljenog metka na Pisvir. I ne samo na Pisvir. U noći 26. na 27. srpnja ušli su i u Oklanicu te minirali cestu Doljani-Gračac. To je bila granična zona između ZP Tomislavgrad i ZP Mostar. Tako su ušli iza leđa postrojbama iz ZP Mostar koje su se nalazile na tt 944 iznad Kosnih luka.
Tek ujutro 27. srpnja kad je jedno vozilo naletilo na minu vidjelo se da nesto ne valja.
Potom je uslijedio napad...............!


pa o tome ti i pričam. Strateški najvažnije mjesto a ljudi otišli na sezonu kosidbe. :roll:

mislim ono, to nije za priču, da netko sa strane ne pročita. Sramotu je nekada potrebno sakriti.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 09:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Inkvizitor je napisao/la:
Mislim, ipak, da gore nije u to vrijeme bio nitko. Bila je sezona kosidbe i ti su ljudi otišli raditi svoje poslove i nisu se vraćali. Muslimani su to zamjetili i ušli bez ispaljenog metka na Pisvir. I ne samo na Pisvir. U noći 26. na 27. srpnja ušli su i u Oklanicu te minirali cestu Doljani-Gračac.

pa o tome ti i pričam. Strateški najvažnije mjesto a ljudi otišli na sezonu kosidbe. :roll:

mislim ono, to nije za priču, da netko sa strane ne pročita. Sramotu je nekada potrebno sakriti.


slika

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 19:50 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 22:42
Postovi: 16
Da uistinu bi to netko mogao saznati.... :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 21:46
Postovi: 87
Inkvizitor je napisao/la:
neki diverzanti navodno. No ako ovdje navrati okobrb, dat će informacije iz prve ruke.

Oni nikad nisu uzeli HUM, čak ni polovicu istog. Na Hum su upali tako da su prošli kroz dio Rodoča zvani Kolonija te tu napravili masakr. Na Humu im je potporu davala VRS sa svojom artiljerijom. Ali nisu uspjeli zauzeti 2 najbitnije kule niti centralni položaj na istom. Kontru su odradili momci koji su došli iz **** (ko zna zna). Kad su stjeravi s vrha zaglavili su na klisuri gdje ih je počistio naš tenk. Ja sam u to vrijeme tj tad bio na smjeni kod Franjevačke crkve(Pothum). Momcima su u Pothum uplali s leđa i tad je počeo pakoa odjednom su po nama počele padati oni njihovi "lonci" ili što je već al se mi i prvenstveno momci prekoputa nas u Hrvoju nismo dali. Hrvoje je tu odigrao veliku ulogu jer da su oni izašli tj. predali se ovi bi uspostavili kakvu takvu liniju, a ovako je to bio tanak pojas. Nego da nastavim. Znači zora ja lagano bortam ono klasika ništa se ne dešava tek pokoji pucanj. I onda od jednom par rafala, al i dalje ne trzamo(stanje normalno) I u tom trenutkku rafali počinju iz čudnog smjera, par detonacija. Kolega s "rupe" uleće riječima "Evo drame". I tu počinje situacija s početka lonci i čuda al se nedamo. Odjednom se pojavljuje nekakvo auto al pod onim adrebnalinom nismo ni razmišljali previše. A onda nered. AUTOBOMBA puca a nas djeli "samo" stari zid. Kažem samo jer mi ni dan dansa nije jasno kako smo ostali živi. Inače je riječ o staroj gradnji s velikim kamenim zidovima. Uglavnom od iste nitko nije poginuo niti teže nastradao. KAKO? NE ZNAM, al na taj dan uvijek odem pješke u Međugorje. Uglavnom mise nismo dali a ovi su žestoko pušili. I tad dolaze pojačanja glavno od SP koji su bili ludi ko struja. Njih desetak je očistilo to područje. Uglavnom ovamo na jugu nisu ništa zauzeli a gubici su im bili ogromni. Hum+Pothum oko 160 poginulih(njihovi izvori).

Neko je pitao da mu nije jasno kako su uopće uspjeli ovo odraditi. Inkviju sm privatno pričao kako je situacija nakon stabilizacije(poslije pada BP) postala opuštena tipa od 10 ljudi 4 na starom ili kod punice na večeri 3 spavaju, a 3 na rupi(karikiram) I to upravo iz razloga što u Mostaru nikad nije bilo prave akcije s naše strane osim one s Juga koja je stopirana(sabotirana) iz ZG. Kad pomješaš to i manjak stege dobijaš situaciju i osjećaj da je sve dogovoreno i da osim puškaranja tru niko neće pokušati ništa ozbiljnije. Ova situacija je sve trgla pogotovu jer se to događalo u trenutku pregovora Alije i Franje, pa su se i iz ZG ozbiljnije postavili. Nakon ovoga je i trgovina na liniji suzbijena na prihvatljiviju mjeru(ne do kraja).

Ovo mi je nabrzinu onako iz glave pa ako nekome nešto nije jasno ili povezano...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 22:25 
Offline

Pridružen/a: 08 svi 2009, 22:19
Postovi: 45
Jako dobra analiza stari..............!

potpisujem !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 08 svi 2009, 22:40 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68955
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dobro nam došao okobrb.

Tvoje priče su nam uvijek zanimljive. ;)

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 09 svi 2009, 10:26 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
okobrb ako sam dobro shvatio oni su PROSLI kroz koloniju ( nisu ostavili neku stražu ili slično) popeli se na Hum s juga praktično i naši ih odbili te su se onda oni spustili u Podhum vama iza leđa i tu su nastradali?

Ps kolika je procjena, koliko ih je sudjelovalo u napadu i jeli se iko od njihovih uspio probiti nazad preko bulevara?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 09 svi 2009, 10:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 21:46
Postovi: 87
Ultras1986 je napisao/la:
okobrb ako sam dobro shvatio oni su PROSLI kroz koloniju ( nisu ostavili neku stražu ili slično) popeli se na Hum s juga praktično i naši ih odbili te su se onda oni spustili u Podhum vama iza leđa i tu su nastradali?

Ps kolika je procjena, koliko ih je sudjelovalo u napadu i jeli se iko od njihovih uspio probiti nazad preko bulevara?


Ne Ultras , to su 2 različite grupe i to je dio sinkronizirane akcije.

E sad jel se iko uspio vratit preko ne znam ali znam da je u toku fajta auto svako malo izvlačio ranjene i mrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 09 svi 2009, 15:32 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Pa kako su upali s ledja a vi na liniji?
PS zna li se koliko je bilo njihovih, koliko je poginulo i sl.?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 09 svi 2009, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 21:46
Postovi: 87
Jesi iz Mostara??? Predpostavljam da jesi. E onda znaš da se padine huma protežu čitavom mahalom do Pothuma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 09 svi 2009, 18:57 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
ta nisu se valjda ko koze pentrali, zar nije bilo nasih na stotini da vide tu masu ljudi kako se penje Humom?

Ps nek se to rjesilo .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 10 svi 2009, 22:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 21:46
Postovi: 87
Ultras1986 je napisao/la:
ta nisu se valjda ko koze pentrali, zar nije bilo nasih na stotini da vide tu masu ljudi kako se penje Humom?

Ps nek se to rjesilo .


Sa stotine su ih kasnije dokrajčili ove što su stjerani s vrha. A kako nisu odmah viđeni je već gatanje. Ove u Pothumu praktiči ni nisu mogli vidjeti. Za taj dio je bolje pitanje zašto ih oni sa solitera nisu vidjeli. Kao što sam rekao trenutno opuštanje i nedisciplina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 06 lip 2009, 20:49 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 19:28
Postovi: 93
Citat:
ABiH se hvali da je razbila prednji dio HV-a i izišla 8 km od Širokog Brijega i da je samo intervencija tj. Alijino naređenje spasilo HVO


Tako je kota medvjed prema Sirokom.Mala Cvrsnica, Veliki Vilinac, izbijanju na Cabulju ovladavanje dijela Cabulje prema vrhu Velika Vlajna 1776 metara, gdje je bila linija razdvajanja

Naravno

Cak i Zalik je do 30 juna bio kontrolom Hvo.Zalik, Sjeverni Logor,Kute, Livac, Hume, Lisane, Potoci

U Potocima linija je isla dijelom uz cestu Sarajevo-Mostar.

Pravoslavna crkva u Potocima, koja je stotinjak metara lijevo od magistrale bila je pod kontrolom Armije Bih

Mislim da je glupo da su Bosnjaci mogli izbiti na more, kada je trecina grada Sarajeva bilo pod cetnickom kontrolom, nije postojalo ljudstvo za ovladavanjem Neuma!

Mislim, da je cilj bio izbijanje na Cabulju, ovladavanje Jablanickim jezerom, spajanje Mostara i Sarajeva, i uzimanje Vrda i Goranaca.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 06 lip 2009, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
okobrb je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
neki diverzanti navodno. No ako ovdje navrati okobrb, dat će informacije iz prve ruke.

Oni nikad nisu uzeli HUM, čak ni polovicu istog. Na Hum su upali tako da su prošli kroz dio Rodoča zvani Kolonija te tu napravili masakr. Na Humu im je potporu davala VRS sa svojom artiljerijom. Ali nisu uspjeli zauzeti 2 najbitnije kule niti centralni položaj na istom. Kontru su odradili momci koji su došli iz **** (ko zna zna). Kad su stjeravi s vrha zaglavili su na klisuri gdje ih je počistio naš tenk. Ja sam u to vrijeme tj tad bio na smjeni kod Franjevačke crkve(Pothum). Momcima su u Pothum uplali s leđa i tad je počeo pakoa odjednom su po nama počele padati oni njihovi "lonci" ili što je već al se mi i prvenstveno momci prekoputa nas u Hrvoju nismo dali. Hrvoje je tu odigrao veliku ulogu jer da su oni izašli tj. predali se ovi bi uspostavili kakvu takvu liniju, a ovako je to bio tanak pojas. Nego da nastavim. Znači zora ja lagano bortam ono klasika ništa se ne dešava tek pokoji pucanj. I onda od jednom par rafala, al i dalje ne trzamo(stanje normalno) I u tom trenutkku rafali počinju iz čudnog smjera, par detonacija. Kolega s "rupe" uleće riječima "Evo drame". I tu počinje situacija s početka lonci i čuda al se nedamo. Odjednom se pojavljuje nekakvo auto al pod onim adrebnalinom nismo ni razmišljali previše. A onda nered. AUTOBOMBA puca a nas djeli "samo" stari zid. Kažem samo jer mi ni dan dansa nije jasno kako smo ostali živi. Inače je riječ o staroj gradnji s velikim kamenim zidovima. Uglavnom od iste nitko nije poginuo niti teže nastradao. KAKO? NE ZNAM, al na taj dan uvijek odem pješke u Međugorje. Uglavnom mise nismo dali a ovi su žestoko pušili. I tad dolaze pojačanja glavno od SP koji su bili ludi ko struja. Njih desetak je očistilo to područje. Uglavnom ovamo na jugu nisu ništa zauzeli a gubici su im bili ogromni. Hum+Pothum oko 160 poginulih(njihovi izvori).

Neko je pitao da mu nije jasno kako su uopće uspjeli ovo odraditi. Inkviju sm privatno pričao kako je situacija nakon stabilizacije(poslije pada BP) postala opuštena tipa od 10 ljudi 4 na starom ili kod punice na večeri 3 spavaju, a 3 na rupi(karikiram) I to upravo iz razloga što u Mostaru nikad nije bilo prave akcije s naše strane osim one s Juga koja je stopirana(sabotirana) iz ZG. Kad pomješaš to i manjak stege dobijaš situaciju i osjećaj da je sve dogovoreno i da osim puškaranja tru niko neće pokušati ništa ozbiljnije. Ova situacija je sve trgla pogotovu jer se to događalo u trenutku pregovora Alije i Franje, pa su se i iz ZG ozbiljnije postavili. Nakon ovoga je i trgovina na liniji suzbijena na prihvatljiviju mjeru(ne do kraja).

Ovo mi je nabrzinu onako iz glave pa ako nekome nešto nije jasno ili povezano...


E vala da i ja koju prozborim pa makar :-zubati

Zanima me zašto se uvijek nađe neko ko preuveličava i možda svjesno laže i na taj način obmanjuje javnost.

Ja sam upravo te 93' iz Stoca protjeran u Gnojnice gdje sam proveo čitav rat.

I bio sam svjedok priprema naših boraca prije napada na Hum jer sam živio u blizini naše komande.
Ono što mogu da kažem jeste da su akciju na Hum izvodile tada najelitnije trupe ABIH.
Ova grupa koja se pripremala za napad, koja se nalazila kod komande, zvala se grupa odnosno diverzantski vod "VE LA HAVLE", ...naziv dovoljno govori o samoj grupi.Ta grupa je brojala 10-15 momaka,i sve su to bili momci od 20-25 godina, i bili su mogu slobodno reći ludi na neki čudan način...
Sjećam se samo da im niko od armijaca nije smio ništa, a i vojna policija je imala dosta problema sa njima...na belaj udarili...
Od te čitave ekipe samo jedan je poginuo na Humu.

Ono što mogu sa sigurnošću da tvrdim jeste da je tada u akciji poginulo 8 pripadnika naše armije.

To mi je pričao jedan stočanin, inače dobar borac, koji je i sam učestvovao u tom napadu na Hum.On navodi da su naši na Hum izašli pravo sa bulevara, a ne iz rodoča kao što kaže ovaj okobrb.Možda je bila i neka grupa koja je trebala iz rodoča da izađe na hum, al neznam.
Koliko je gubitaka bilo među vosjkom hvo-a neznam, al mi je taj isti pričao da su je vidio tijela mrtvih vojnika hvo-a oko bunkera na Humu koje su osvojili toga jutra.

A ta cifra od 160 mrtvih :shock: SMIJEŠNO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 lip 2009, 02:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Sultan je napisao/la:

E vala da i ja koju prozborim pa makar :-zubati

Zanima me zašto se uvijek nađe neko ko preuveličava i možda svjesno laže i na taj način obmanjuje javnost.

Ja sam upravo te 93' iz Stoca protjeran u Gnojnice gdje sam proveo čitav rat.

I bio sam svjedok priprema naših boraca prije napada na Hum jer sam živio u blizini naše komande.
Ono što mogu da kažem jeste da su akciju na Hum izvodile tada najelitnije trupe ABIH.
Ova grupa koja se pripremala za napad, koja se nalazila kod komande, zvala se grupa odnosno diverzantski vod "VE LA HAVLE", ...naziv dovoljno govori o samoj grupi.Ta grupa je brojala 10-15 momaka,i sve su to bili momci od 20-25 godina, i bili su mogu slobodno reći ludi na neki čudan način...
Sjećam se samo da im niko od armijaca nije smio ništa, a i vojna policija je imala dosta problema sa njima...na belaj udarili...
Od te čitave ekipe samo jedan je poginuo na Humu.

Ono što mogu sa sigurnošću da tvrdim jeste da je tada u akciji poginulo 8 pripadnika naše armije.

To mi je pričao jedan stočanin, inače dobar borac, koji je i sam učestvovao u tom napadu na Hum.On navodi da su naši na Hum izašli pravo sa bulevara, a ne iz rodoča kao što kaže ovaj okobrb.Možda je bila i neka grupa koja je trebala iz rodoča da izađe na hum, al neznam.
Koliko je gubitaka bilo među vosjkom hvo-a neznam, al mi je taj isti pričao da su je vidio tijela mrtvih vojnika hvo-a oko bunkera na Humu koje su osvojili toga jutra.

A ta cifra od 160 mrtvih :shock: SMIJEŠNO


Kako smiješno? Stalno nešto tipa, 2 tu, 8 tamo, 3 vamo, kad ono na kraju dođe do 579, a po vašim pričama bi čovjek reko 20ak u vrh glave :-neznam

4 korpus ABiH (Mostar) je na kraju sukoba imao 8,544 pripadnika. Gubici od 1993 do 19.1.94 po brigadama

1. Komanda korpusa - 18 poginulih i 27 ranjenih
2. 4 bVP - 20 poginulih i 96 ranjenih
3. 41 smbtr - 340 poginulih i 638 ranjenih
4. 42 bbr - 95 poginulih i 126 ranjenih
5. 49 ihbbr - 99 poginulih i 281 ranjenih
6. RB Mostar - 7 poginulih i 0 ranjenih

Ukupni gubici - 579 poginulih i 1168 ranjenih.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 lip 2009, 11:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
RajvoSa je napisao/la:
Sultan je napisao/la:

E vala da i ja koju prozborim pa makar :-zubati

Zanima me zašto se uvijek nađe neko ko preuveličava i možda svjesno laže i na taj način obmanjuje javnost.

Ja sam upravo te 93' iz Stoca protjeran u Gnojnice gdje sam proveo čitav rat.

I bio sam svjedok priprema naših boraca prije napada na Hum jer sam živio u blizini naše komande.
Ono što mogu da kažem jeste da su akciju na Hum izvodile tada najelitnije trupe ABIH.
Ova grupa koja se pripremala za napad, koja se nalazila kod komande, zvala se grupa odnosno diverzantski vod "VE LA HAVLE", ...naziv dovoljno govori o samoj grupi.Ta grupa je brojala 10-15 momaka,i sve su to bili momci od 20-25 godina, i bili su mogu slobodno reći ludi na neki čudan način...
Sjećam se samo da im niko od armijaca nije smio ništa, a i vojna policija je imala dosta problema sa njima...na belaj udarili...
Od te čitave ekipe samo jedan je poginuo na Humu.

Ono što mogu sa sigurnošću da tvrdim jeste da je tada u akciji poginulo 8 pripadnika naše armije.

To mi je pričao jedan stočanin, inače dobar borac, koji je i sam učestvovao u tom napadu na Hum.On navodi da su naši na Hum izašli pravo sa bulevara, a ne iz rodoča kao što kaže ovaj okobrb.Možda je bila i neka grupa koja je trebala iz rodoča da izađe na hum, al neznam.
Koliko je gubitaka bilo među vosjkom hvo-a neznam, al mi je taj isti pričao da su je vidio tijela mrtvih vojnika hvo-a oko bunkera na Humu koje su osvojili toga jutra.

A ta cifra od 160 mrtvih :shock: SMIJEŠNO


Kako smiješno? Stalno nešto tipa, 2 tu, 8 tamo, 3 vamo, kad ono na kraju dođe do 579, a po vašim pričama bi čovjek reko 20ak u vrh glave :-neznam

4 korpus ABiH (Mostar) je na kraju sukoba imao 8,544 pripadnika. Gubici od 1993 do 19.1.94 po brigadama

1. Komanda korpusa - 18 poginulih i 27 ranjenih
2. 4 bVP - 20 poginulih i 96 ranjenih
3. 41 smbtr - 340 poginulih i 638 ranjenih
4. 42 bbr - 95 poginulih i 126 ranjenih
5. 49 ihbbr - 99 poginulih i 281 ranjenih
6. RB Mostar - 7 poginulih i 0 ranjenih

Ukupni gubici - 579 poginulih i 1168 ranjenih.


Ja sam naveo samo podatke za akciju na Humu, a to je da je tada ABIH imala samo 8 mrtvih, a ne 160 kako kaže onaj okobrb...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 lip 2009, 18:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 21:46
Postovi: 87
Sultan je napisao/la:


E vala da i ja koju prozborim pa makar :-zubati

Zanima me zašto se uvijek nađe neko ko preuveličava i možda svjesno laže i na taj način obmanjuje javnost.

Ja sam upravo te 93' iz Stoca protjeran u Gnojnice gdje sam proveo čitav rat.

I bio sam svjedok priprema naših boraca prije napada na Hum jer sam živio u blizini naše komande.
Ono što mogu da kažem jeste da su akciju na Hum izvodile tada najelitnije trupe ABIH.
Ova grupa koja se pripremala za napad, koja se nalazila kod komande, zvala se grupa odnosno diverzantski vod "VE LA HAVLE", ...naziv dovoljno govori o samoj grupi.Ta grupa je brojala 10-15 momaka,i sve su to bili momci od 20-25 godina, i bili su mogu slobodno reći ludi na neki čudan način...
Sjećam se samo da im niko od armijaca nije smio ništa, a i vojna policija je imala dosta problema sa njima...na belaj udarili...
Od te čitave ekipe samo jedan je poginuo na Humu.

Ono što mogu sa sigurnošću da tvrdim jeste da je tada u akciji poginulo 8 pripadnika naše armije.

To mi je pričao jedan stočanin, inače dobar borac, koji je i sam učestvovao u tom napadu na Hum.On navodi da su naši na Hum izašli pravo sa bulevara, a ne iz rodoča kao što kaže ovaj okobrb.Možda je bila i neka grupa koja je trebala iz rodoča da izađe na hum, al neznam.
Koliko je gubitaka bilo među vosjkom hvo-a neznam, al mi je taj isti pričao da su je vidio tijela mrtvih vojnika hvo-a oko bunkera na Humu koje su osvojili toga jutra.

A ta cifra od 160 mrtvih :shock: SMIJEŠNO


Kažeš samo 10-15 ljudi išlo u akciju??? Ajde bola ne laži. U zoru ste upali u Koliniju te poklali izbjeglice i uhvatili ekipu na Stotini na spavanju( što će vam se kasnije obiti o glavu). Na Humu ste uspjeli uzeti samo jednu kulu i to je to. Nit ste uzeli centralni dio s kontejnerima nit talijansku kulu. More bit da je na samom vrhu poginulo samo osmero jer je bilo bješte noge usrat će vas guzica kad je krenula kontra. Stjerani ste na klisuriu gdje vas je dokrajčio tenk sa stotine.
U Pothumu vam je isto bio debakl. Nakon početnog upada ekipa iz Hrvoja i mi iz samostanske kjnižnice se nismo dali. Bijeli auto vam je konstantno izvlačio mrtve i ranjene. To što je u akciji sudjelovalo masa ljudi sa strane pa umanjujete svoje "gradske" gubitke je vaša stvar. Ostaje činjenica da ste uzeli jedan bunker, napravili pokolj u koloniji i upali u Pothum. Poslije toga debakl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija Neretva 93
PostPostano: 07 lip 2009, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2009, 15:26
Postovi: 118
Nisam bio tu, mogu jedino da potvrdim sve sto je kolega OKOBRB napisao, jer sam istovjetnu verziju cuo od momka koji je bio pri jedinici Vojne Policije u Mostaru, koji je osobno ranjen u ovom devru!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 209 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO