HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 29 svi 2009, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Pošto sam primjetio da se na ovom forumu vojne teme tretiraju ozbiljnije nego na većini drugih rekoh da sa vama podijelim jedan zanimljiv blog pripadnika Zelenih Beretki iz Starog Grada u Sarajevu u kojem se opisuju neke značajne bitke za Sarajevo (rani aprilski dani rata, 2.maj, 8.juni itd.) i u kojem se mogu pročitati vrlo zanimljivi opisi dešavanja unutar grada i na samim linijama odbrane.
Blog svakako pruža sasvim drugačiji uvid u neke akcije i događaje koje su putem mahalskih priča i podrumaške filozofije vremenom postale "kontroverzne".
Ono što se meni lično sviđa na blogu su detaljni opisi i prilično profesionalno odrađene karte...vrlo rijetka stvar na ovakvim tipovima blogova.

http://zbsg.blogger.ba/

Nije reklama, nego više doprinos realnijem sagledavanju prošlih događaja.

:-top2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 30 svi 2009, 20:50 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:26
Postovi: 449
Ne znam koliko je objektivno i vjerodostojno misljenje covjeka kojem je Musan Topalovic heroj.

Musan Topalovic, ortodoksni koljac i ubojica, izmedju ostalih, i sarajevskih Hrvata, obicnih civila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 31 svi 2009, 12:45 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
pročitao sam mu i ja par postova na blogu ,što kažeš Caco mu heroj , ok svaka čast što je uradio za odbranu tog kraja , ali šta poslje napravi ni rođena mater mu nebi oprostila


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 05 lip 2009, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Ja sam više mislio na vrijednost zapisivanja događaja koji nigdje nisu zapisani (koliko mi je poznato) a koji su većini ljudi poznati samo preko rekla-kazala priča i samim tih dosta iskrivljeni.
O Žuči se koliko toliko zna, poznato je i dosta toga o Otesu, Azićima, Stupu, ima blogova i o liniji 2.brdske itd. dok je cijelo to Trebevićko ratište bilo prilično velika nepoznanica.
Volio bih kada bi se našao i neko ko bi ovako pričao o zoni odgovornosti 101 ili 5 motorizovane (Dobrinja).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 05 lip 2009, 16:17 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:26
Postovi: 449
Je da, ali opat kazem, koliko je vjerovati covjeku kojem je Caco heroj.

Subjektivan je, ukratko.

Recimo nigdje u njegovom blogu nisam vidio nijednu kritiku na racun Armije BiH, a svi dobro znamo kakve su zlocine pocinili pripadnici 10. brdske brigade.

Uz to, komentari su mu profasisticki, nerijetko, lik se nalozio na unistenje srpskog naroda u BiH, koji je za njega ukratko "cetnici". Meni dovoljno da zakljucim da se radi o nekoj dilajli sa manjkom mozga.
Vrlo vjerovatno i ratnom profiteru, s obzirom na vise puta spomenute "poslove" koje je prije rata obavljao sa kojekakvim bjelosvjetskim svercerima, u njegovoj interpretaciji tek poslovi privatne prirode. Bas me zanima jel i on opuhao koju napustenu muslimansku kucu ispod Zlatista i trebevicke ceste. Znam da su sve opuhane, ali ne od "cetnicke" ruke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 05 lip 2009, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Vala blog ko blog ali uništenje Srpskog naroda ( :shock: ) ili ratno profiterstvo ( :-\ ) nisam mogao iz ničega isčitati...mislim da se ipak radi o tvom subjektivnom mišljenju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 05 lip 2009, 16:58 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
pa pročitaj mu komentara , koristi se riječima Vlasi , četnici , treba ih sviju pobit ...čekaj dok dođe do dijela gdje su kokali Hrvate u Grabovici ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 00:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 19:55
Postovi: 174
Lokacija: Herceg Bosna
Na trebevićkom ratištu je bilo jako malo ofanzivnih akcija od strane muslimaske vojske. Nepristupačnost terena i jako dobro utvrđeni srpski položaji skoro da su pa onemugućili bilo kakvu akciju koja ionako nebi imala nikakvog smisla jer su svugdje u zaleđu bili srbi. Od onog dana kad su tzv Crni labudovi dobili po pički na Zlatištu skoro da i nije bilo ofanzivnih akcija od strane muslimana........ ;) ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 02:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Zrinski je napisao/la:
Na trebevićkom ratištu je bilo jako malo ofanzivnih akcija od strane muslimaske vojske. Nepristupačnost terena i jako dobro utvrđeni srpski položaji skoro da su pa onemugućili bilo kakvu akciju koja ionako nebi imala nikakvog smisla jer su svugdje u zaleđu bili srbi. Od onog dana kad su tzv Crni labudovi dobili po pički na Zlatištu skoro da i nije bilo ofanzivnih akcija od strane muslimana........ ;) ;)


Ako se ne varam bile su 4 velike akcije ARBiH na Trebeviću (dvije u 1992 i dvije u prvoj polovini 1993) i pregršt malih.

Za Crne Labudove prvi put čujem da su ikada bili na Trebeviću.
Pomiješao si Zlatište sa Špicatom stijenom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Zna li tko nešto više za te Crne labudove ? Kome su formacijski pripadali i sl.?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 13:04 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:27
Postovi: 104
Mar-kan je napisao/la:
Zna li tko nešto više za te Crne labudove ? Kome su formacijski pripadali i sl.?


koliko sam ja upucen oni su ti Kakanjci neznam koji je tamo korpus bio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 13:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Bilo ih je i iz Viteza.Znam dvojicu , jedan je poginuo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Bili su formacijski pod direktnom komandom Generalštaba Armije kao i kasnija Gardijska brigada.
Pored crnih uniformi, upadali su u oči i zaista dobrom opremom i naoružanjem koje je u dobrom broju bilo Američke prozivodnje (m-16-tke, šljemovi, borbeni prsluci itd.)
Inače ovo što se tiče Špicaste Stijene, jedan zanimljiv tekstić.

Citat:
Bio sam pripadnik OPSN CSB-a Sarajevo LASTA, u zimu '93 u bazu su nam dosla 5-ca Crnih Labudova, odmah poslije toga smo izasli u izvidjanje polozaja oko Spicaste Stijene (Kule) koju je drzala 9MBR. Sjecam se da se tih dana sve vise spominjala u izjestajima kao mjesto odakle se non-stop snajperskom vatrom tuce po gradu, mislim da se polako pocela stvarati fama o tome kako je nemoguce zauzeti Spicastu Stijeu i naravno doslo je naredjenje "odozgo". Uzeti Spicastu po svaku cijenu. U izvidjanje sem nas (I Ceta OPSN Lasta) isla su i ta petorica momaka iz Labudova i diverzanti 9MBR. Ovako tece razgovor izmedju mene i jednog diverzanta 9MBR u toku jednog izvidjanja:
D: Jeli vi ovo ozbiljno?
Ja: Haa
D: Sta Ha? Gdje ces sad?
Ja: Kako gdje trazim jel' ova strana minirana!!!
D: Jebote pa vas drogiraju stvarno...
Ovdje se prica prekida jer je ispaljena svjetleca raketa na nase polozaje nekih 50 m iza nas.
Poslje povratka sa izvidjanja (ja sam nastavio a D se vratio nazad) trazim ga da ga pitam sto se vratio i da mi objasni sta mu znaci ono oko drogiranja...
Naso sam ga u kuci u kojoj je bila priprema bataljona koji je drzao taj dio linije.
Ja: Jeli sta ti bi gore...
D Kroz zalogaj (jede razvodnjene makarone): Eee.. dje si drot aj' sjedi... os' jest..
Ja: Jok samo ti, nego sta ti znaci ono drogirani i to..
D: Ma zajebancija buraz, sto s' navalio ko mutav na mine
Ja: ??? Pa sta treba da se sjebemo prije i nego krenemo..
D: Ma jok' ba, djes' kretat...
Ja: Sta pricas?!?
D: Slusaj ... Lasta, kaka ba' Kula (Spicasta Stijena) nemoj se ti meni sekirat... izadjemo sutra zarokamo iz LPG a pa bombe pa malo ta vasa Nitroglicerinka rokamo jedno dvaes' pola sata onda Cete krenu sa artiljerijom ... i to je to.... mi nazad ..jebiga u komandi kazes cekali nas i to ... ma koga boli ku...
Ja sam se samo ustao i izasao van, nadje me "sef" vani kako pusim pita gdje sam traze me da idemo u bazu.
Sutra je Spicasta odradjena bez diverzanata, mi i ti momci iz Labudova. Momci su za 10 svaka im cast.
Cete su ponovi uzele Spicastu ni 24h poslije, Armija nije mogla da odrzi polozaje.
Cijena koju smo platili za to je prevelika (o tome mozda neki drugi put) po mom misljenu. Ako nista raji u gradu smo malo digli moral i naravno razbili famu oko Spicaste Cijene.
E dodjosmo i do placanja, poslije akcije smo culu da su Labudovi dobili pare za to. Ja iskreno nisam vjerovao u to sve dok se nismo opet sreli sa tim istim momcima kad se radila akcija Trebevic. Bio sam malo razocaran kad su mi rekli da je istina da su dobili pare (koliko para nije bito sada) ali poslje se kako sto znate "izvjesio" cjenovnik koliko sta kosta kada zarobis odnosno koliko Korpus placa za pusku, 84 ku, minomacac, itd..
DA istina je da se PLACALO za neke akcije. Nemislim da je to nesto lose sada, tada mozda ali sada ne.
I jos nesto, CRNI LABUDOVI su momci prva liga i svaka im cast i tu nema niko sta da im zamjeri. Bosanci od glave do pete. Kamo srece da je bilo vise takvih na pravim mjestima ...
Pozdrav


Što se tiče nastanka Crnih Labudova ovako govori njihov komadant Hase Tirić.

Citat:
TIRIĆ: Ovu su jedinicu stvarali ljudi koji su osnivali i Patriotsku ligu u tuzlanskoj regiji. Prvi komandant bio je rahmetli Senad Mehdin Hodžić - nekadašnji specijalac MUP-a. Rahmetli Hajro kapetan Mešić i ja smo bili zamjenici. Ova jedinica, dakle, ima tradiciju još iz prijera-tnih dana. Kontinuitet te tradicije sada održavamo i ovom lafetom - iznad teritorija Republike Bosne i Hercegovine crni labud koji je čuva. A objasnit ću vam i zašto naziv "Crni labudovi". Kada je počeo rat, onda smo se mi služili sredstvima veze koje je bilo vrlo lahko "provaliti". Senad rahmetli tokom korištenja tih sredstava predstavljao se kao "kapetan labud", a nerijetko su ga tako i četnici prozivali. Kada je on poginuo u jednoj bici na Zaseoku kod Zvornika, gdje smo uništili nekoliko četničkih tenkova i transportera, mi smo odlučili da jedinici damo naziv po nadimku njenog prvog komandanta, ali sa dopunom "crni" jer su crni labudovi endemska vrsta i mnogo su ljepši od bijelih. I tako je došlo do imena ove jedinice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 18:11 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:26
Postovi: 449
Za Crne labudove je poznato da nijednu akciju nisu radili, ako nisu placeni unaprijed za to.

Onako odokativno, ekipa skupljena sa koca i konopca, sjecam se da ih je profasisticki Ljiljan forsirao zbog naglasenog islamskog elementna, posebno neku Muslimani, Hrvata koji je presao na islam, on im je valjda bio instruktor borilackih vjestina.

Takve ekipe su opcenito psi rata, Labudovi, Maturice, Mauzerovi panteri, dzamijski golubovi, zute ose i slicna bagra, da prostite. Kazem bagra jer su te formacije popunjene uglavnom tipovima sa kojima se ne zelite sresti u mracnom prolazu.
Malo je "specijalaca" kojima je primarni zadatak bio na prvoj crti. Kao recimo Blagin turbo vod.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 19:31 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Da li su Crni Labudovi sa Naserom Orićem orgijali oko Srebrenice `93. i `94?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 09 lip 2009, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
vanjushka je napisao/la:
Za Crne labudove je poznato da nijednu akciju nisu radili, ako nisu placeni unaprijed za to.

Onako odokativno, ekipa skupljena sa koca i konopca, sjecam se da ih je profasisticki Ljiljan forsirao zbog naglasenog islamskog elementna, posebno neku Muslimani, Hrvata koji je presao na islam, on im je valjda bio instruktor borilackih vjestina.

Takve ekipe su opcenito psi rata, Labudovi, Maturice, Mauzerovi panteri, dzamijski golubovi, zute ose i slicna bagra, da prostite. Kazem bagra jer su te formacije popunjene uglavnom tipovima sa kojima se ne zelite sresti u mracnom prolazu.
Malo je "specijalaca" kojima je primarni zadatak bio na prvoj crti. Kao recimo Blagin turbo vod.


Baš tako.To su ljudi , većina njih , koji u normalnim armijama nisu mogli biti ni obični prašinari.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 12 lip 2009, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
vanjushka je napisao/la:
Za Crne labudove je poznato da nijednu akciju nisu radili, ako nisu placeni unaprijed za to.

Onako odokativno, ekipa skupljena sa koca i konopca, sjecam se da ih je profasisticki Ljiljan forsirao zbog naglasenog islamskog elementna, posebno neku Muslimani, Hrvata koji je presao na islam, on im je valjda bio instruktor borilackih vjestina.

Takve ekipe su opcenito psi rata, Labudovi, Maturice, Mauzerovi panteri, dzamijski golubovi, zute ose i slicna bagra, da prostite. Kazem bagra jer su te formacije popunjene uglavnom tipovima sa kojima se ne zelite sresti u mracnom prolazu.
Malo je "specijalaca" kojima je primarni zadatak bio na prvoj crti. Kao recimo Blagin turbo vod.


Pa baš da je sve to isto i nije.

CL koliko znam nigdje nisu osumljičeni ni za bilo kakav zločin niti ih se proziva danas za tako nešto.
Ljudi jesu išli po svim terenima i ratištima a nisu bili nekakva divlja jedinica koja radi stvari na ho-ruk nego je postojala za te uslove dobra obuka, dobar i organizovan pristup napadnim akcijama.

Što se tiče prve linije i kod jednih i kod drugih i kod trećih postojala je poslije prve godine rata ta podjela na "linijaše" koji su smatrati nepodesnim za ofanzivne akcije i "manevarce" (izraz kod ARBiH) tj. interventno-napadne jedinice koje bi odradile zadatak, obezbjedili liniju za pripomredaju linijašima i onda se povukli do novog zadatka.

HV je po meni do kraja rata najviše napredovala po ovom pitanju do kraja rata tj. napravila je čitave vrlo snažne brigade sa integrisanim ofanzivnim sredstvima unutar njih, kod VRS je to rješavano jurišnim odredima unutar samih brigada, dodjeljivanjem recimo oklopnih borbenih jedinica prije samih operacija i sa par specijalnih brigada dok je kod ARBiH taj proces tokom 1995 tekao preformiranjem ljudstva i sredstava svih brigada tako da su se od postojećih napravile brdske koje su uglavnom imale defanzivne zadatke i lahke koje su bile četnog sastava i koje su imale ofanzivnu ulogu dok su oklopi, teza artiljerija, inzinjerija itd. bile grupisane na nivou divizija koje su imale po nekoliko brdskih i lahkih brigada.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 12 lip 2009, 12:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Nije postrojba optužena , pojedinci su druga priča...
HV je prva uvela profesionalne brigade.


Vrh
   
 
 Naslov: Sarajevo-mapa
PostPostano: 08 stu 2009, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 22 pro 2009, 10:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 lis 2009, 11:17
Postovi: 57
Lokacija: Madarska
MAY 1992 Sarajevo

slika

Juni 1992. Sarajevo


slika

Jan. 1994. Sarajevo

slika


JNA position around Sarajevo

http://img36.imageshack.us/img36/7604/jnasarajevo.jpg

_________________
Oprostite za pogrešno pisanje, ja ne govorim dobro hrvatski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 22 pro 2009, 11:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
outlaw1000 je napisao/la:


@outlaw1000:

Thank you very much on the maps! / Puno ti hvala na kartama!

Do you need any help with reading the cyrillic text in the lower right corner of of the map?
Trebaš li pomoć oko čitanja ćirilićnog teksta u donjem desnom kutu karte?

OБOCTPAНИ PACПOPEД CHAГA HA CAPAJEBCKOM ПPCTEHУ (Извод из радне мапе команданта Cараjевско-романиjског корпуса – jули 1994.)

OBOSTRANI RASPORED SNAGA NA SARAJEVSKOM PRSTENU (Izvod iz radne mape komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa - juli 1994.)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 22 pro 2009, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 lis 2009, 11:17
Postovi: 57
Lokacija: Madarska
Hy .
Thx .
I can do to read cyrillic text , i had learnt on a Russian language yet in the 1980- years in Hungary. :-)))


"""The Serbian and bosnian/muslin forces the mutual position of strengths sarajevo and on its neighbourhood. (source from war-time map in july 1994.- serbs HQ "sarajevsko -romanijskog " maincoprs-""""

_________________
Oprostite za pogrešno pisanje, ja ne govorim dobro hrvatski.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 22 pro 2009, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
outlaw1000 je napisao/la:
Hy .
Thx .
I can do to read cyrillic text , i had learnt on a Russian language yet in the 1980- years in Hungary. :-)))


Some good out of Russian, after all. :zubati

outlaw1000 je napisao/la:
"""The Serbian and bosnian/muslin forces the mutual position of strengths sarajevo and on its neighbourhood. (source from war-time map in july 1994.- serbs HQ "sarajevsko -romanijskog " maincoprs-""""


:palacgore1

OBOSTRANI RASPORED SNAGA NA SARAJEVSKOM PRSTENU (Izvod iz radne mape komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa - juli 1994.)

Mutual deployment of forces around Sarajevo [literally: on the Sarajevo ring] (Derived from the work map of the commander of Sarajevo-Romanija Corps - July 1994)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo-Zelene Beretke-Trebevićko ratište
PostPostano: 11 lis 2014, 17:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Kina je napisao/la:
Inače ovo što se tiče Špicaste Stijene, jedan zanimljiv tekstić.

Citat:
Bio sam pripadnik OPSN CSB-a Sarajevo LASTA


Šehidi i poginuli borci OPSN "Lasta"
slika

Uglavnom šehidi, vjerojatno 49 od 57 ili 85.96%.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO