HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 08:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 24 sij 2011, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
spiritual beggar je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:
kakve ovo ima veze sa varešom?

čak su i prezime krivo napisali u tom članku.


Da si pročit'o, ne bi ni pit'o! :kava

ja budala s tobom raspravljam. :ucelo

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 05 ožu 2012, 02:31 
Offline

Pridružen/a: 05 ožu 2012, 01:20
Postovi: 2
spiritual beggar je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Ipak, ovo je topic o Varešu i u svom postu sam se osvrnuo na post ovoga "duhovnog prosjaka" koji je, kako sam i napisao iznio niz bedastoća o humanosti ABiH i nepotrebnosti evakuacije hrvata sa tog područja.
Praksa na terenu je u to vrijeme bila da skoro gdje god dođe muslimanska vojska u neko hrvatsko selo za vrijeme ratnih dejstava ili neposredno nakon toga, da uslijedi masakr. Sumnjam da bi se mrtvi brojili na tisuće, ali na stotine sigurno da, a ostatak bi većinom bio teško zlostavljan i do kože opljačkan.


Ja te pogađam direktno sa činjenicama, a ti budi mangup pa ih demantuj! Niko ti ne brani. :biceovodobro

Ja sam lično posmatrao kako po kazni pripadnici 1. Muslimanske (Podrinjci) idu nazad, pješice u Kladanj, jer su zapalili nekoliko hrvatski kuća u Duboštici. To što ovdje neki forumaši pokušavaju izjednaćiti 2. i 3. Korpus, i zločine u njihovim zonama odgovornosti je čista propaganda. Kopijari i Vijaka se ne mogu porediti, jer ova druga jeste opljačkana od strane "ljiljana", ali nije spaljena do temelja, jer je Vojna Policija 2.Korpusa osiguravala teren. Da li je to bilo najperfektnije, jer se pljačke u doba kad je kutija cigareta "sa ove strane" kretala do 20 DM nisu mogle spriječiti, nije, al' zločina širi razmjera nije bilo.
Zašto vojne vlasti u Varešu nisu postuple u slučaju Stupog Dola? Tamo nije ni mačka ostala, a vaše laži o istom selu graniče sa naučnom fantazijom. Jebo te, selo u totalnom okruženju pokušalo izvesti sveopšti napad na Vareš?? Je l' to neko sis'o veslo.
Stupni Do su odradili Como i Firga, uz nesebičnu pomoć Varešaka, kako to ovaj prvi reče u svom svjedočenju, jer su ih domicilni doveli do sela i pokazali položaje "mundžosa" iz Stupnog! Znao je za taj napadi Rajić, bez njegovog amina to ne bi bilo izvodljivo, al', koliki ste vi licemjeri, podmečete da je to bio okršaj zbog šverca. Maturice su imale poseban razlog da se napiju muslimanske krvi, pogotovo Como koji je u to vrijeme u Kiseljaku izgubio bližu rodbinu u granatiranju Kiseljaka. Klasičan osvetnički pohod za koji se znao unaprijed rezultat. Da je sve onako kako vi to želite prikazati, onda zbog Stupnog Dola niti jedna hrvatska glava ne bi ostala ni u Magulici, Stojčićima, Maoči i Stipinom Hanu, hrvatskim selima koje se graničili sa vareškom opštinom. A osatli su svi živi i zdravi, Bogu hvala, a kako im je bilo-oni su najpozvaniji da govore o teome. Posebno ovi iz Magulice kojim je signalizirano iz Vareša da napuste vlastito selo.
Ja niti koga favorizujem, niti hvalim, samo govorim o onom što sam svjedočio, a ti, bujrum, ako želiš-provjeri. Ono što je fakat je činjenica da je 2.Korpus bio mnogo tolerantniji prema Hrvatima, i zahvaljujući njima mnogi su Hrvati ostali tamo gdje su vjekovima živjeli, bar kad je riječ o onima sa olovske i zavidovičke teritorije. Kad ste već znali da ste tako "nespremni" odakle vam onda muda da napravite onaj masakr u Stupnom Dolu? :smajl052

a šta su Firga i Como imalo Trojanskog konja,-pa ljudi sve sami odradili?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 tra 2012, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
19. travanj 2012. (četvrtak) u 19.00 sati
BISKUPSKI ORDINARIJAT
Pavlinska 4 Varaždin

Pozivnica za predstavljanje knjige novinara i publiciste Ivice Mlivončića Vareš – od početaka do rata i poraća (1991.-2000. god.)

To je četvrta knjiga o Domovinskom ratu u BiH. Knjige „Zločin s pečatom“ i „Al Qaida“ dožvijele su po dva izdanja. „Zločin s pečatom“ je sastavni dio spisa Haškog Tribuna. S njom je kao svjedok – ekspert nastupio u prosincu 1998. godine u procesu generalu Blaškiću.

Struktura knjige je: prvi dio je sažeta povijest Vareša od početka, a drugi govori o Varešu za sukoba Armije BiH i HVO-a.

O Varešu su mnogi pisali, ali samo parcijalno, a najviše Hamdija Kreševljaković, musliman Hrvat i dr. fra Ignacije Gavran, vareški franjevac.

Još nitko nije napisao monografsko djelo o Varešu i njegovu kraju pa je ovo prvi takav pokušaj.

Vareš sa svojom okolinom i Kraljeva Sutjeska sa svojom danas čine zadnju oazu katoličanstva i hrvatstva prema Drini.

Valja istaknuti važnost vareških stećaka, vareške majdane, rudarstvo i željezni obrt. U tursko doba iz vareškog kraja mladići nisu išli u janjičare jer se zanat majdandžija prenosio s očeva na sinove pa je prijetila opasnost da majdani nestanu, a time je njihova proizvodnja osobito tadašnjih oružja. I danas se na blagdan sv. Duje u Splitu 6. svibnja na splitskom Pazaru može naići na proizvode Oćevije. Važno je istaknuti vareške pisce, među kojima fra Matiju Divkovića, oca BiH i hrvatske književnosti BiH, te fra Filipa Lastrića, oca BiH historiografije. Vareš je dao i četiri biskupa te više provincijala Bosne Srebrene. Valja istaknuti da za sve ratne zločine u Varešu nitko nije odgovarao u Den Haagu.

Na predstavljanju knjige govorit će:

Ivica Mlivončić, autor knjige,
Ante Ivanković, novinar i publicist
Fra Bono Zvonimir Šagi - kapucin
i Ivan Bošnjak, prof. predsjednik HKD “Napredak“

Pozivamo sve članove, simpatizere na Sv. Misu u varaždinskoj katedrali u 18 sati.

Predsjednik HKD "Napredak" Varaždin Ivan Bošnjak, prof.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 25 stu 2012, 16:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
slika

Žrtva vareškog sukoba

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 12 sij 2013, 02:10 
Offline

Pridružen/a: 12 sij 2013, 01:51
Postovi: 1
Graničar Jozo je napisao/la:
MUSLIMANSKO-HRVATSKI RAT U VAREŠU (2)

Autor će reći da su vareški i Hrvati i Muslimani održavali sa Srbima dobre odnose, a kroz grad se odvijao veoma živ krijumčarski promet roba i ljudi. Autor krivi muslimanski prognanički val zbog kojeg je HVO početkom listopada preuzeo kontrolu nad gradom. ABiH je 22. listopada zauzela selo Kopljari kako bi povezala tri muslimanska sela u tom području i otvorila "prolaz u džep kroz koridor pod muslimanskim nadzorom". U fusnoti čitamo, prema svjedočenju sir Martina Garroda, general pukovnika i zapovjednika Britanskih kraljevskih marinaca, kako je selo uništeno u napadu koji je počeo u 17 sati i 30 minuta, ali i to da je ECMM (Promatračka misija Europske zajednice, regionalni ured u Zenici) "kasnije tvrdio kako se ništa nije dogodilo".

A onda slijedi ono najvažnije: svjedočenje o Stupnom Dolu, kriminalu i padu Vareša. U to doba, listopada 1993. godine, Stupni Do brani postrojba TO kojom zapovijeda Avdo Zubača naoružana s trideset pušaka i minobacačem kalibra 60 mm, premda su, prema jednom svjedočenju, tih dana mogli u selu biti i dijelovi postrojbe za posebne namjene "Laste" iz Dabravina (u knjizi stoji Dubrovine?!).

A kad je 21. listopada u Vareš pristigla postrojba HVO-a s dvije stotine ljudi iz Kiseljaka i Kaknja, kaže se u knjizi, "muslimansko ratno predsjedništvo naredilo je evakuaciju civilnog stanovništva iz Stupnog Dola". Ipak, većina je stanovništva odbila evakuaciju i ostala u selu. Sutradan je ta tek pristigla postrojba HVO-a, kaže se, zakrabuljena, napala Stupni Do i otada tri dana nitko (ni UNPROFOR ni promatrači) nije mogao ući u selo i provjeriti tvrdnje o učinjenim grozotama. U fusnoti se kaže da je tadašnji zapovjednik brigade "Bobovac" Emil Harah 24. listopada spriječio očevid. A već sutradan je zapovjedništvo od Haraha preuzeo Krešimir Božić. Tek je 27. listopada UNPROFOR uspio ući u Stupni Do i tamo je našao dvadeset leševa. Poslije je Armija BiH tvrdila, kaže se, da je HVO masakrirao više od 80 od ukupno 260 žitelja sela. Ivica Rajić, zapovjednik Druge operativne grupe Operativne zone Srednja Bosna, preuzeo je odgovornost za napad na selo, a zapovjednik brigade "Bobovac" Krešimir Božić izjavio da su obje strane imale oko 40 mrtvih, uglavnom vojnika. Izvori UN-a spekulirali su da je to učinjeno kao odmazda za napad na Kopijare (u knjizi se kaže Kopljari), a autor nudi i još jedan razlog. Naime, kroz selo je vodio glavni pristup teritoriju pod kontrolom vojske bosanskih Srba, pa je ono bilo važno središte za krijumčarenje različitih roba. Zapovjednik TO-a Ekrem Mahmutović kaže da su se seljani Stupnog Dola, premda su plaćali određene pristojbe HVO-u, ipak trgovinom uspjeli dobrano obogatiti, a kad su Hrvati početkom listopada tražili povećanje postotka pristojbi oni su to odbili. Napad koji je uslijedio, kaže se, nije bila službena akcija HVO-a, nego kriminalnih skupina pod vodstvom Ivice Rajića, ogrezlog u krijumčarenju na crnom tržištu. Njegova je akcija trebala biti "lekcija Muslimanima". Zbog toga su, kaže se u knjizi, general Petković i Mate Boban sredinom prosinca smijenili Rajića.


Iz izvora samog vrha Vareškog HVO-a koji su mi jako bliski, ovo je najbliže istini što se dogodilo tih dana, kojima sam i sam bio prisutan.

Žalosno... pre tužno mi je više uopće posječivati, da mi majci nije grob nikad se više nebi vratio.

Živjeli braćo Hrvati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 21 sij 2013, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
sBo je napisao/la:
Iz izvora samog vrha Vareškog HVO-a koji su mi jako bliski, ovo je najbliže istini što se dogodilo tih dana, kojima sam i sam bio prisutan.

Žalosno... pre tužno mi je više uopće posječivati, da mi majci nije grob nikad se više nebi vratio.

Živjeli braćo Hrvati.

e pa daj malo elaboriraj.

nije da nema nikoga koga ne zanima.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 18 vel 2013, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
I zašto se Hrvati tu nisu vratili nakon rata? Imali bi većinu u općini samo da se dio tih Hrvata vratio.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 18 vel 2013, 00:54 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
hinterland je napisao/la:
I zašto se Hrvati tu nisu vratili nakon rata? Imali bi većinu u općini samo da se dio tih Hrvata vratio.


jel ti palo na pamet to da se nemaju čemu i kome vratit?
čuj lika, što se nisu vratili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 tra 2013, 17:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
Naslov ovog uratka bi trebao biti Kad Pička(ra) čmolji...

Kao dokaz da je ovo istina, na prvi dio su (prometej.ba) stavili načrčkani dokument koji je mogao bilo tko sastaviti. Niti ima potpis, niti ima bilo što kako bi se dokazala autentičnost.

A da i da se dokaže da je autentično, ipak treba imati na pameti da seradi o čovjeku koji je jedan od najodgovornijih aktera zbog kojih je Vareš pao.

http://www.prometej.ba/index.php/home-7 ... edao-vares

http://www.prometej.ba/index.php/home-7 ... pnom-doluw

http://www.prometej.ba/index.php/home-7 ... dus-hrvata

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 tra 2013, 17:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
Citat:
Tokom lipnja 1992.g. pokušali smo na međustranačkom dogovoru naći zajedničko rješenje oko konstitucije nove vlasti između Hrvata i Muslimana i pod nazivom HVO po modusu kako je već bilo urađeno u Mostaru. Stranka SDA je bila apriori protiv toga. Uvažavala je sve što je do tada urađeno ali se nije slagala da buduća vlast funkcionira pod tim nazivom. Obavljeno je niz konzultacija, ali rješenja nije bilo. Ipak smo bili suglasni u tome da tadašnja konstitucija vlasti na čelu s predsjednikom Andrijevićem iz redova SDP, nije u stanju u novonastalim političkim prilikama da dalje obnaša vlast, jer oni praktično ni do tada nisu ništa uradili.


da, kriv je Praljak, kordić, Tuđman i naravno Šušak.


Citat:
Naravno, poslije toga počeli su problemi sa muslimanskom strankom SDA, koja ubrzo nakon toga formira “Ratno predsjedništvo“ općine Vareš u muslimanskom selu Striježevo. Oni ubrzo odcjepljuju jedinice TO od zajedničko štaba, iz stanice javne sigurnosti odvode policajce muslimane i u svojoj zoni odgovornosti na etnički čistom muslimanskom prostoru formiraju muslimansku općinu Vareš.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 tra 2013, 17:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24671
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ti ovo prvi put vidiš? Pa to je objavljivano više puta. Ovo sam ja prvi put čitao još 1995-e godine u Nedjeljnoj Dalmaciji, tjednom izdanju Slobodne.
Vjerujem da je autentično, do sada bi on valjda pokušao negirati to ako je laž. Je li u Kanadi on još?

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 tra 2013, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
Bobovac je napisao/la:
Ti ovo prvi put vidiš? Pa to je objavljivano više puta. Ovo sam ja prvi put čitao još 1995-e godine u Nedjeljnoj Dalmaciji, tjednom izdanju Slobodne.
Vjerujem da je autentično, do sada bi on valjda pokušao negirati to ako je laž. Je li u Kanadi on još?


da, vidim prvi put. sad kad me pitaš nešto kao da mi dolazi u sjećanje.

vidim da se sad pred presudu mnogo toga inteziviralo, pa rekoh da prokomentiram.

ja mislim da je u kanadi još uvijek.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 30 tra 2013, 18:52 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4370
Ma daj ovo je pisao neki musliman, jebote koliko kuka za Supni Do a nigdje nespominje ni jedan zlocin muslimana, da je neko djete od 6 godina procitalo skontalo bi da je musliman piso. Hrvate iz Kaknja naziva "bagrom" ... Vijaka i Borovica "pale" a Stupni Do dozivio neviden masakr... daj mislim ovo je stvarno jedno veliko sranje !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 ruj 2013, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35318
Lokacija: Gl. grad regije
Kad je sad Como opet aktualan:

Citat:
U razgovoru za Slobodnu Dalmaciju od 13. augusta 1994. godine, Dominik Ilijasevic Como je u ime dvadesetak pripadnika "Maturica" i "Apostola" opisao zlocin u Stupnom Dolu svojim rijecima: "Sudjelovali smo i u borbama za Vares, ali Varesu nismo mogli pomoci kada je dvije i po tisuce ljudi bacilo puske i nije se htjelo boriti! Znam, provlaci se teza da smo mi krivi za pad Varesa. Vareski zupnik fra Ilija Pipica, koji je jos tamo, izjavio je da je Ivica Rajic dosao s bojovnicima iz Kiseljaka da namjerno odvede Hrvate iz Varesa. A to nije tacno! Muslimani su vec napadali Vares, uzeli su nekoliko hrvatskih sela i nasi su vec imali 15 mrtvih. Onda smo mi dosli vidjeti sta mozemo uraditi, dosle su i 'Maturice' i 'Apostoli', bilo nas je 150, da vidimo kako mozemo pomoci tim ljudima. Medjutim, tu nije bilo saglasnosti. Varesko vodjstvo s Antom Pejcinovicem na celu svercalo je oruzje za Muslimane, kompletno naoruzanje, gorivo i hranu, koje su oni preko srpskih teritorija navlacili za Vares, isli su i za Tuzlu i za Zenicu. Svi su se bavili svercom, a nitko odbranom! Stupni Do je bio u Donjem Varesu, na samom ulazu u grad. Tu su Muslimani drzali Vogos, dominantnu kotu iznad grada. Morali smo to uzeti da ljudima pokazemo da se Vares moze odbraniti. Smjenjuje se Emil Ara, zapovjednik Bobovacke brigade HVO-a, koji je poceo gubiti polozaje, izgubio je dva brda, i koji je kasnije, a inace je ozenjen Srpkinjom, presao u Srpsku vojsku! Noc prije naseg napada Muslimani su u Stupni Do ubacili svoje specijalce, a nisu izvukli civile misleci da ga mogu obraniti. Dva smo sata probijali njihove rovove, morali smo ih sve pobiti da bismo prosli. I onda pocinje borba u samom selu. Ti udjes u prizemlje, a on s prvog kata puca kroz strop od dasaka. I sta ces onda drugo, nego pali sve redom! Jest, bilo je i nesto ubijenih civila, ali ako vama Muslimanka baca bombu medju momke i momci vam ginu, sto ces drugo uraditi nego je ubiti?! Mi smo u Stupnom Dolu izgubili trojicu, imali smo 20 ranjenih, a jedan momak nam se vratio lud. Poslije je oko svega nastao problem. Zbog cega? Uvijek poslije tih akcija ide sanacija terena; idu ekipe koje ce, ako nadju stradale civile, to zapaliti i zatrpati. Medjutim, ovi iz Varesa to nisu napravili. Dva dana su to drzali tako i rekli nam da je sve odradjeno. Onda ulaze Svedjani, UNPROFOR, onda pocinje snimanje i igra oko Stupnog Dola. A sta su nama Muslimani radili, to niko ne govori!", objasnjavao je Ilijasevic u Slobodnoj Dalmaciji.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 26 ruj 2013, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21673
Junuz Djipalo je napisao/la:
Kad je sad Como opet aktualan:
Citat:
U razgovoru za Slobodnu Dalmaciju od 13. augusta 1994. godine, Dominik Ilijasevic Como je u ime dvadesetak pripadnika "Maturica" i "Apostola" opisao zlocin u Stupnom Dolu svojim rijecima: "Sudjelovali smo i u borbama za Vares, ali Varesu nismo mogli pomoci kada je dvije i po tisuce ljudi bacilo puske i nije se htjelo boriti! Znam, provlaci se teza da smo mi krivi za pad Varesa. Vareski zupnik fra Ilija Pipica, koji je jos tamo, izjavio je da je Ivica Rajic dosao s bojovnicima iz Kiseljaka da namjerno odvede Hrvate iz Varesa. A to nije tacno! Muslimani su vec napadali Vares, uzeli su nekoliko hrvatskih sela i nasi su vec imali 15 mrtvih. Onda smo mi dosli vidjeti sta mozemo uraditi, dosle su i 'Maturice' i 'Apostoli', bilo nas je 150, da vidimo kako mozemo pomoci tim ljudima. Medjutim, tu nije bilo saglasnosti. Varesko vodjstvo s Antom Pejcinovicem na celu svercalo je oruzje za Muslimane, kompletno naoruzanje, gorivo i hranu, koje su oni preko srpskih teritorija navlacili za Vares, isli su i za Tuzlu i za Zenicu. Svi su se bavili svercom, a nitko odbranom! Stupni Do je bio u Donjem Varesu, na samom ulazu u grad. Tu su Muslimani drzali Vogos, dominantnu kotu iznad grada. Morali smo to uzeti da ljudima pokazemo da se Vares moze odbraniti. Smjenjuje se Emil Ara, zapovjednik Bobovacke brigade HVO-a, koji je poceo gubiti polozaje, izgubio je dva brda, i koji je kasnije, a inace je ozenjen Srpkinjom, presao u Srpsku vojsku! Noc prije naseg napada Muslimani su u Stupni Do ubacili svoje specijalce, a nisu izvukli civile misleci da ga mogu obraniti. Dva smo sata probijali njihove rovove, morali smo ih sve pobiti da bismo prosli. I onda pocinje borba u samom selu. Ti udjes u prizemlje, a on s prvog kata puca kroz strop od dasaka. I sta ces onda drugo, nego pali sve redom! Jest, bilo je i nesto ubijenih civila, ali ako vama Muslimanka baca bombu medju momke i momci vam ginu, sto ces drugo uraditi nego je ubiti?! Mi smo u Stupnom Dolu izgubili trojicu, imali smo 20 ranjenih, a jedan momak nam se vratio lud. Poslije je oko svega nastao problem. Zbog cega? Uvijek poslije tih akcija ide sanacija terena; idu ekipe koje ce, ako nadju stradale civile, to zapaliti i zatrpati. Medjutim, ovi iz Varesa to nisu napravili. Dva dana su to drzali tako i rekli nam da je sve odradjeno. Onda ulaze Svedjani, UNPROFOR, onda pocinje snimanje i igra oko Stupnog Dola. A sta su nama Muslimani radili, to niko ne govori!", objasnjavao je Ilijasevic u Slobodnoj Dalmaciji.

Oni su imali marketing, a naši taj dio nisu napravili kak spada


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 28 ruj 2013, 06:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8235
Lokacija: Na rubu egzistencije
Como djelomicno potvrdjuje ono sto sam ranije pisao. Ipak, odgovornost za pad varesa lezi na nama samima, a potom i na ivici rajicu kao glavnom odgovornom. I to ne za stupni dol, nego za zanemarivanje vlastitih duznosti.

A Como je Como. Nikad necu zaboravit to lice.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 stu 2013, 10:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Povodom 20 obljetnice pada Vareša

Privitak:
Izrezak.JPG
Izrezak.JPG [ 97.28 KiB | Pogledano 7434 put/a. ]


više na http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... .g/142.pdf

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 02 stu 2013, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Privitak:
Izrezak.JPG
Izrezak.JPG [ 97.86 KiB | Pogledano 7430 put/a. ]

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 23 lis 2014, 11:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 sij 2014, 16:10
Postovi: 15091
Lokacija: Pod kraljevskim Srebrn'kom
Pokolj u Stupnom Dolu bio je ratni zločin kojeg su počinili pripadnici HVO-a 23. listopada 1993. u Stupnom Dolu (Bosna i Hercegovina) kada su ubili između 31 i 38 Bošnjaka tijekom Bošnjačko-hrvatskog sukoba.

U lipnju 1993., HVO u Varešu izdao je ultimatum Bošnjacima u selima Daštansko i Stupni Do prema kojem bi morali predati svoja oružja. Međutim, HVO je naknadno povukao ultimatum.[6] Nakon što je Armija BiH napala položaje HVO-a u Varešu, Milivoj Petković je naredio Rajiću "preuzimanje kontrole u Varešu". 21. listopada Rajić je napustio Kiseljak s 200-injak vojnika HVO-a, među njima postrojba Maturice i Apostoli, te prošao teritorij pod kontrolom bosanskih Srba te stigao u Vareš idućeg dana. Slobodan Praljak mu je naredio da "sredi situaciju u Varešu" te da "ne pokaže milosti prema nikome".[6] Stupni Dol je tada brojao oko 250 stanovnika, od kojih je 35 bilo vojnika.[6]

Postrojba zakrabuljenih vojnika HVO-a u uniformama, kasnije identificirana kao skupina tek pristigla iz Kiseljaka i Kaknja, ušla je u selo i napala tamošnje vojnike Armije BiH i civile. Rajić je potom svojim ljudima naredio pretraživanje bošnjačkih kuća i skupljanja svih vojno sposobnih muškaraca kako bi ih zadržali.[6] Ni snage UNPROFOR-a, niti promatrači Europske unije, tri dana nisu uspjeli ući u selo i ispitati točnost tvrdnji o grozotama.

Osim što je selo Stupni Do imalo stratešku važnost, bilo je središte za krijumčarenje robe između triju zaraćenih strana. Hrvati su navodno uzimali postotak od trgovine, a kad su zatražili bitno veći postotak, Bošnjaci su odbili platiti. Napad na Stupni Do nije bila službena akcija HVO-a, već su ga poduzeli pripadnici HVO-a koji su, poput Ivice Rajića, duboko ogrezli u krijumčarenje na crnom tržištu, a cilj mu je bio dati lekciju Bošnjacima.[7]

Prema izvještajima, vojnici HVO-a su prisilili Bošnjake da izađu iz svojih domova, potom ih opljačkali te samovoljno smaknuli muškarce, žene i djecu. Dvanaest seljaka je natjerano u štalu koju je HVO zapalio, ali su uspijeli pobjeći. Ipak, nekolicina leševa je nađeno zapaljeno u njihovim kućama. Gotovo cijelo selo je bilo razrušeno. Od 37 žrtava, samo su šestero bili vojnici.[6]

Kako bi se prikrili zločini pred međunarodnom zajednicom, Rajić je pokrenuo lažnu istragu sa pogrešnim informacijama čiji je cilj bio sakriti pravu prirodu zločina u selu.[6] U Stupnom se Dolu radilo tek o bitci bande kriminalaca. Haaški sud za to je optužio samo Rajića.[7]

_________________
Dušom i krvlju iskupit ćemo te, o Al-Aksa!
Bi ruh bi dam nafdika ya Aqsa” By our souls, by our blood, all for you oh Al-Aqsa


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Vareš
PostPostano: 10 stu 2022, 00:04 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24671
Lokacija: Heartbreak Hotel
Fra Ilija Piplica. Dani poslije. Knjiga o stradanju Hrvata Vareša 1993.

https://www.scribd.com/document/5853752 ... slije-Vareš-2009

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 37 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO