HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 14:41.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 21 pro 2012, 05:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Papa postao kolumnist za Financial Times. Kolumna je odlična, izuzetno sam zadovoljan.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/099d055e-4937-11e2-9225-00144feab49a.html#axzz2Fem3sYgS

Citat:
A time for Christians to engage with the world

By Pope Benedict XVI

slika

Christmas is a time of great joy and an occasion for deep reflection, says Pope Benedict XVI

“Render unto Caesar what belongs to Caesar and to God what belongs to God,” was the response of Jesus when asked about paying taxes. His questioners, of course, were laying a trap for him. They wanted to force him to take sides in the highly charged political debate about Roman rule in the land of Israel. Yet there was more at stake here: if Jesus really was the long-awaited Messiah, then surely he would oppose the Roman overlords. So the question was calculated to expose him either as a threat to the regime, or as a fraud.

Jesus’ answer deftly moves the argument to a higher plane, gently cautioning against both the politicisation of religion and the deification of temporal power, along with the relentless pursuit of wealth. His audience needed to be reminded that the Messiah was not Caesar, and Caesar was not God. The kingdom that Jesus came to establish was of an altogether higher order. As he told Pontius Pilate: “My kingship is not of this world.”

The Christmas stories in the New Testament are intended to convey a similar message. Jesus was born during a “census of the whole world” ordered by Caesar Augustus, the emperor renowned for bringing the Pax Romana to all the lands under Roman rule. Yet this infant, born in an obscure and far-flung corner of the empire, was to offer the world a far greater peace, truly universal in scope and transcending all limitations of space and time.

Jesus is presented to us as King David’s heir, but the liberation he brought to his people was not about holding hostile armies at bay; it was about conquering sin and death forever.

The birth of Christ challenges us to reassess our priorities, our values, our very way of life. While Christmas is undoubtedly a time of great joy, it is also an occasion for deep reflection, even an examination of conscience. At the end of a year that has meant economic hardship for many, what can we learn from the humility, the poverty, the simplicity of the crib scene?

Christmas can be the time in which we learn to read the Gospel, to get to know Jesus not only as the child in the manger, but as the one in whom we recognise that God made man. It is in the Gospel that Christians find inspiration for their daily lives and their involvement in worldly affairs – be it in the Houses of Parliament or the stock exchange. Christians should not shun the world; they should engage with it. But their involvement in politics and economics should transcend every form of ideology.

Christians fight poverty out of a recognition of the supreme dignity of every human being, created in God’s image and destined for eternal life. They work for more equitable sharing of the earth’s resources out of a belief that – as stewards of God’s creation – we have a duty to care for the weakest and most vulnerable. Christians oppose greed and exploitation out of a conviction that generosity and selfless love, as taught and lived by Jesus of Nazareth, are the way that leads to fullness of life. The belief in the transcendent destiny of every human being gives urgency to the task of promoting peace and justice for all.

Because these goals are shared by so many, much fruitful co-operation is possible between Christians and others. Yet Christians render to Caesar only what belongs to Caesar, not what belongs to God. Christians have at times throughout history been unable to comply with demands made by Caesar. From the emperor cult of ancient Rome to the totalitarian regimes of the past century, Caesar has tried to take the place of God. When Christians refuse to bow down before the false gods proposed today, it is not because of an antiquated worldview. Rather, it is because they are free from the constraints of ideology and inspired by such a noble vision of human destiny that they cannot collude with anything that undermines it.

In Italy, many crib scenes feature the ruins of ancient Roman buildings in the background. This shows that the birth of the child Jesus marks the end of the old order, the pagan world, in which Caesar’s claims went virtually unchallenged. Now there is a new king, who relies not on the force of arms, but on the power of love.

He brings hope to all those who, like himself, live on the margins of society. He brings hope to all who are vulnerable to the changing fortunes of a precarious world. From the manger, Christ calls us to live as citizens of his heavenly kingdom, a kingdom that all people of goodwill can help to build here on earth.

The writer is the Bishop of Rome and author of ‘Jesus of Nazareth: The Infancy Narratives’

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 sij 2013, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Fra Vjeko Ćurić (Lupoglav, Žepče, BiH, 26. travnja 1957. - Kigali, Ruanda 31. siječnja 1998.) – katolički svećenik, bosanski Hrvat, franjevac, misionar, mučenik, ubijen u Ruandi. Poznat kao “ruandski Oskar Schindler” zbog svoje uloge u spašavanju pripadnika plemena Tutsija tijekom genocida u Ruandi 1994. Dan nakon njegova ubojstva, papa Ivan Pavao II. spomenuo ga je u govoru na Trgu Sv. Petra u Vatikanu rekavši: "Fra Vjeko još je jedna žrtva dodana dugom nizu misionara koji su svoju ljubav prema Kristu i afričkim narodima potvrdili žrtvujući vlastiti život."

slika

Dokumentarni film Jakova Sedlara o Vjeki Ćuriću - Vjeko, bosanski fratar mučenik

http://vimeo.com/12637250

Po motivima iz njegova života i rada u Ruandi snimljen odličan, no mučan film „Shooting Dogs“.

http://www.imdb.com/title/tt0420901/

The setting of the film is the École Technique Officielle (ETO) in Kigali, Rwanda, in 1994, during the Rwandan Genocide. Hurt plays a Catholic priest (loosely based on Vjekoslav Ćurić) and Dancy an English teacher, both Europeans, who are caught up in the events of the genocide.

Centar Otac Vjeko, Kivumu, Ruanda

http://vjeko-rwanda.info/

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 sij 2013, 15:52 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Obukao sam iznošenu odjeću i u jednoj katoličkoj crkvi, tri pravoslavne crkve i jedinoj džamiji u Beogradu učtivo rekao da sam gladan i pitao da li mogu da mi daju da jedem, počinje svoju šokantnu priču reporter “Blica” Momčilo Petrović.


http://www.6yka.com/novost/32620/novina ... -na-ispitu


Dakako, hranu je dobio samo u katoličkoj crkvi.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 sij 2013, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
tu katoličku crkvu na Zvezdari vode naši bosanski franjevci.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 sij 2013, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Bobovac je napisao/la:
Obukao sam iznošenu odjeću i u jednoj katoličkoj crkvi, tri pravoslavne crkve i jedinoj džamiji u Beogradu učtivo rekao da sam gladan i pitao da li mogu da mi daju da jedem, počinje svoju šokantnu priču reporter “Blica” Momčilo Petrović.


http://www.6yka.com/novost/32620/novina ... -na-ispitu

Dakako, hranu je dobio samo u katoličkoj crkvi.


Pročitaj još jednom tekst...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 11:41 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Metemma je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Obukao sam iznošenu odjeću i u jednoj katoličkoj crkvi, tri pravoslavne crkve i jedinoj džamiji u Beogradu učtivo rekao da sam gladan i pitao da li mogu da mi daju da jedem, počinje svoju šokantnu priču reporter “Blica” Momčilo Petrović.


http://www.6yka.com/novost/32620/novina ... -na-ispitu

Dakako, hranu je dobio samo u katoličkoj crkvi.


Pročitaj još jednom tekst...


Nešto sam propustio??

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 12:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Bobovac je napisao/la:
Metemma je napisao/la:

Pročitaj još jednom tekst...


Nešto sam propustio??


Posao prosjaka brzo se uči. U Crkvu Svetog Aleksandra Nevskog, na Dorćolu, ušao sam rutinski: od koga da se stidim, govorio sam sebi, tu sam bio ljubazno saslušan i jedan mi je mladić s bradom objasnio da tu u blizini, u dobrotvornoj kuhinji SPC, svakako mogu dobiti obrok…

Ni njega Bože, ako čitaš “Blic” ne zaboravi. Ni onog sekretara u kuhinji koji iako sam zakasnio, nije htio da me vrati praznih ruku, već me je nagovarao da ponesem pasulj, a da mu posudu vratim sutra kad opet dođem!

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 13:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Dakle nije dobio u crkvi već u dobrotvornoj kuhinji, u crkvi su ga uputili na tu kuhinju.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Dobro, ali je ipak dobio, pa neće ga voditi u protin stan :neznam

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Bobovac je napisao/la:
Dakle nije dobio u crkvi već u dobrotvornoj kuhinji, u crkvi su ga uputili na tu kuhinju.


A pravila igre nalažu da slanik mora da stoji na oltaru? :D Mislim, whateva.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 15:07 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
Metemma je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:
Dakle nije dobio u crkvi već u dobrotvornoj kuhinji, u crkvi su ga uputili na tu kuhinju.


A pravila igre nalažu da slanik mora da stoji na oltaru? :D Mislim, whateva.


Ne nego mu je fruštuk morala da u korpi donese lepa protina kći lično!! :zubati

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 05 sij 2013, 18:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Pa, onda katolička crkva otpada kao opcija, ne? :D

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 srp 2013, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 srp 2013, 21:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Ministry of Sound je napisao/la:
slika



je, je kažu vrsni matematičari već 2041. vrlo precizan izračun. :kava

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 srp 2013, 23:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Makar, u Brazilu je stanje daleko od bajnog, katolici bi mogli uskoro izgubiti apsolutnu većinu, osim ako se to koncertiranje u orotestante naglo ne uspiri. Jednostavno, RKC nije uspjela dovoljno ponuditi neškolovanim masama, kojima je spektaktl od mise draži od katoličke tradicije...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 21 svi 2014, 08:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
National Geographic je prošlog mjeseca izdao specijalno, luksuzno opremljeno izdanje o Isusu i Apostolima i razvojem kršćanstva do 4 stoljeća na 128 stranica.

Pisani materijal se sastoji od mješavina evanđelja (ovo je možda 60-70% sadržaja), povijesnih dokumenata te interpretativnih tumačenja. Ponijeli su se sa puno poštovanja prema religiji, pa me ne bi začudilo i da se crkva posluži izdanjem.

Obiluje jako lijepim slikama raznih biblijskih i povijesnih prizora kao i raznih grafikona i karti.

Preporučio bih svima.

slika

http://shop.nationalgeographic.com/ngs/product/magazines/national-geographic-magazine/national-geographic-jesus-and-the-apostles-special-issue

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 21 svi 2014, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
Ministry of Sound je napisao/la:
National Geographic je prošlog mjeseca izdao specijalno, luksuzno opremljeno izdanje o Isusu i Apostolima i razvojem kršćanstva do 4 stoljeća na 128 stranica.

Pisani materijal se sastoji od mješavina evanđelja (ovo je možda 60-70% sadržaja), povijesnih dokumenata te interpretativnih tumačenja. Ponijeli su se sa puno poštovanja prema religiji, pa me ne bi začudilo i da se crkva posluži izdanjem.

Obiluje jako lijepim slikama raznih biblijskih i povijesnih prizora kao i raznih grafikona i karti.

Preporučio bih svima.


Tumačenje čega konkretno?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 22 svi 2014, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
National Geographic je prošlog mjeseca izdao specijalno, luksuzno opremljeno izdanje o Isusu i Apostolima i razvojem kršćanstva do 4 stoljeća na 128 stranica.

Pisani materijal se sastoji od mješavina evanđelja (ovo je možda 60-70% sadržaja), povijesnih dokumenata te interpretativnih tumačenja. Ponijeli su se sa puno poštovanja prema religiji, pa me ne bi začudilo i da se crkva posluži izdanjem.

Obiluje jako lijepim slikama raznih biblijskih i povijesnih prizora kao i raznih grafikona i karti.

Preporučio bih svima.


Tumačenje čega konkretno?


Povijesnog konteksta, rimljanska okupacija i kaste bogataša koja se sa njima slizala, te narodnog odgovora na sve to, razni ustanci, sveprisutni terorizam (znao sam za zelote, ali ispada da su ulice tih gradova bile smrtna polja za sve imućnije ljude i državnike koji su se usudili spustiti među narod). Zatim background tih velikaških obitelji (Herodove), apostola i drugih likova.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 22 svi 2014, 06:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2011, 20:26
Postovi: 1431


Duboko preporucam. Evo i knjige:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 27 svi 2014, 14:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2360
Nisam znao gdje ću staviti ali evo ovdje bi mogao.

Brotnjak fra Antonio Šakota pjevao evanđelje na povijesnom susretu Pape i Patrijarha u Jeruzalemu

Jučer je u Jeruzalemu održan povijesni susret pape Franje i carigradskog patrijarha Bartolomeja, prigodom pedesete godišnjice susreta tadašnjeg pape Pavla VI. i patrijarha Atenagore. Nakon stoljeća "hladnih odnosa", njihov susret iz 1964. označio je početak novoga dijaloga između Katoličke i Pravoslavne crkve. Jedan od sudionika zajedničke molitve koja je jučer održana u jeruzalemskoj crkvi sv. Groba bio je mladi hercegovački franjevac fra Antonio Šakota, kojemu je pripala čast pred papom i patrijarhom otpjevati evanđelje na latinskom jeziku.

https://www.youtube.com/watch?v=bb-zdkcHvbc

Izvor: http://www.brotnjo-online.com/index.php ... 6&Itemid=1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 lip 2014, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
http://www.telegraf.rs/vesti/1100626-st ... ickoj-jami

04/06/2014 - 12:59 STRAVA I UŽAS: Skeleti 800 mrtvih beba otkriveni u septičkoj jami Ustanova u Irskoj, pored koje je pronađena masovna grobnica je osnovana 1925. godine, a ukinuta 1961. Ovde su dolazile sve devojke koje su zatrudnele pre braka, što je u to vreme bila najveća greška na svetu, ali i žene koje se nisu udale do određenog broja godina

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 lip 2014, 17:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Metemma je napisao/la:
http://www.telegraf.rs/vesti/1100626-strava-i-uzas-skeleti-800-mrtvih-beba-otkriveni-u-septickoj-jami

04/06/2014 - 12:59 STRAVA I UŽAS: Skeleti 800 mrtvih beba otkriveni u septičkoj jami Ustanova u Irskoj, pored koje je pronađena masovna grobnica je osnovana 1925. godine, a ukinuta 1961. Ovde su dolazile sve devojke koje su zatrudnele pre braka, što je u to vreme bila najveća greška na svetu, ali i žene koje se nisu udale do određenog broja godina


Nema to veze sa katoličkim učenjem, ako me razumiješ, to je više stvar zatucanosti jednog naroda.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 lip 2014, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Vjerujem, ali odgovornost se ne može poreći.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 04 lip 2014, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
ovi nasi jednom katolici, nikad vise katolici

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 17 lip 2014, 15:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 lip 2014, 21:10
Postovi: 21
Lokacija: Sarajevo
Ognoman broj ljudi je prirodom obdaren da ne moze izaci iz okvira arhaizma,stanja gdje su strahovi i praznovjerje dominantne strukture psihe. Ta stanja mogu biti prilicno korisna i stititi pojedinca od tjeskobe, anksioznosti, i uzasa jer se ritualmima ( kako su antropoloske studije pokazale) brzo prevazidje psihicka napetost i tako pridonese stanju relaksacije ili smisla( objasnjenja svih pojava). Sve to je ukorijenjeno u covjeko od pamtivjeka a tradicija je duzna da to saciva i prenosi. Ovakva stanja imaj prednost za pojedinca s jedne strne, a sa druge veliku blokadu u pravcu razvoja licnosti, tj.stagnacija ili degradiranje. Razbijanjem postojecih primitivnih( arhajicnih) stanja psihe se postize osvjescenjem, prosvjecivanjem i kulturalizacijom.
Ovo ne mogu svi ljudi postici, pored inteligencije potrebna je i hrabrost probijati barijere i kriticki se odnositi prema grani na kojoj covjek sjedi. Samo ovakkvim putem se moze postici progres i izaci iz mracnih ostataka visevjekovnih zabluda.

Religiske institucije imaju svrhu da populaciju drze pod kontrolom i da se izbjegne anarhija i zivotinjsko ponasanje regresijom na prethodna razvojna stanja. Ovo vjerski autoriteti dobro znaju i mnogi od njih su ateisti a glume vjernike, savjesno obavljaju duznost svoje institucije kako bi narod imao orijentaciju.
Zasto je konzervativna crkva vremenom morala praviti promjene koje se kose sa ucenjem i prilagodjavati se vremenu ? Zato sto se samo na taj nacin moze odrzati njena '' validnost''. A pri tome ne vidi ogromnu kontradikciju u svom ponasanju i ucenju. Ekskomunikacija je cesta danas i nije cudo zasto je to tako u urbanijim sredinama. Religioznost ako i postoji poprima sasvim drugi kvalitet i puno je modifikovano, a u ruralnim sredinama je prisutna tradicionalnost i vise oblik neke neprosvjecenosti koja ima dvostruku dasku na kojoj se oslanja: narodni folklor i mitovi o nacionalnom identitetu i vjera u boga spasitelja zbog straha od smrti. Ko pobjedi strah od smrti ( a ne u drskom inatskom smislu u obliku prkosa) na nacin spoznaje zivota i istinskih vrijednosti zivota taj nece imati tjeskobu tokom zivota niti bilo kakva mentalna izoapcenja.

_________________
Cornix cornici oculos non effodiet.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO