HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 17:48.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pasha
PostPostano: 06 tra 2012, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Danas počinje jevrejski blagdan Pasha koji traje sedam dana,a blagdan počinje sa zalaskom sunca.
slika
Da ga provedu u Božjem miru i blagoslovu.

Više o tome:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Pasha


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 06 tra 2012, 13:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
Pridružujem se čestitkama.
Lijep blagdan koji poznajemo i mi iz Biblije.
Po njemu se računa i nadnevak Uskrsa.
Još jednom sve najljepše, a posebno dvojici forumskih mušketira.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 07 tra 2012, 02:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Srećan Pesah!

Svima koji slave svako dobro, mir i blagostanje.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 07 tra 2012, 12:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Jevreji u BiH obilježili svoj najveći praznik Pesah

slika

Članovi Jevrejske zajednice u BiH večeras su molitvom u sarajevskoj sinagogi i seder večerom dočekali najveći jevrejski praznik Pesah.

Istraživač Jevrejske zajednice u BiH Eli Tauber je u izjavi Feni tim povodom kazao da se pretpostavlja da se ovaj praznik obilježava više od 3.000 godina, a označava izlazak Jevreja iz egipatskog ropstva.

"U isto vrijeme, on predstavlja simbol slobode. Za nas je značajan jer predstavlja i praznik dobijanja Tore, znači dobijanje deset Božijih zapovijedi što se kasnije definira kao zvanično stvaranje monoteizma", naveo je Tauber.

Jevrejska zajednica u BiH je organizovala molitvu, a poslije nje već poznatu seder večeru na kojoj je čitava zajednica sjedila zajedno, a tom prilikom se čitala Hagada koja opisuje događaje o izlasku Jevreja iz egipatskog ropstva.

U sklopu obilježavanja ovog blagdana, u galeriji Novi hram je otvorena Tauberova izložba "Pesah a la mano", koja govori o samom Pesahu i seder večeri.

Izložba će biti otvorena do 20. aprila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 08 tra 2012, 06:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 stu 2009, 06:00
Postovi: 1071
Ima jedan lijep običaj kod Židova u dijaspori da se Židova koji je stranac u tvom mjestu poziva na večeru. Većina sinagoga ima programe koji spajaju te ljude sa svojim članovima. Jednostavno ako se zadesiš u nekom drugom gradu dok je Šabos, nazoveš sinagogu i oni ti nađu obitelj koja će te primiti na večeru. Obično se neka simbolična donacija da pogrebnom društvu u sklopu te sinagoge.

Sinoć je bio i Šabos i prva noć Pashe, tj. Seder večera. Ja imam sinagogu par blokova od mog studentskog smještaja. Nisam uopće bio otkad sam doselio, ali sam ih nazvao zbog Pashe. Rabin mi je rekao da nazovem jednu obitelj samo desetak minuta hoda od mene. Nazvao sam ih i zvučali su jako sretni da me mogu ugostiti. Ja sam otišao do njih i očekivao nešto u uskom krugu obitelji, a kad sam došao, vidio sam da je pravi dernek. Osim domaćina i njegove obitelji, tu je još bio njegov brat s obitelji, jedan brat domaćice s obitelji, jedna sestra s obitelji, i još jedan poslovni čovjek koji se slučajno zadesio u gradu i kao i ja nazvao rabina.

Čitava večer je bila super. Najveći židovski praznik Yom Kippur je u biti tužan i dostojanstven, pa je lijepo proslaviti Pashu uz pjesmu i veselje. A još kad uzmeš da se tradicionalno popiju 4 čaše vina u tijeku večere i da je meni domaćin sipao u pozamašnu čašu, bilo je malo gadno hodati kući po mraku. Odjednom su pločnici bili kao malo nakrivljeni. "It's a Passover miracle, Charlie Brown." :D

Jedino mi je bilo žao što sam malo zahrđao s ritualom pa sam skoro zaboravio oprati ruke prije no što smo jeli peršin.

P.S. Hvala svima na čestitkama i Sretan Uskrs.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 08 tra 2012, 06:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Čestitam Pashu svima vama :zivili

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pasha
PostPostano: 15 tra 2012, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
men se cini da sam bio cestito, al upisa nema

Pavo, sretni ti blagdani


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: LastBattle i 58 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO