HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 11:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
vidim ima o dosta mjesta srednje bosne, pa neka bude i o najmladjoj, najsiromasnijom, najvisom opcini Herceg-Bosne, opcini Dobretici, mome zavicaju :palacgore1

Pougarje je naziv za skup od 18 'rvacki sela sa lijeve obale rijeke Ugar, pa po tome i naziv Pougarje. Rijeka Ugar je dobila ime po tome sto je bila granica Jajcacke banovine tj. Ugarske s Osmanlijama. Danas na prostoru Pougarja dijeluje opcina Dobretici, nazvana po ajmo reci centralnom selu, zbog toga sto je u njemu zupna crkva Sv. Ante. Danas prostor opcine Dobretici prostire se: na sjeveru dolinom i kanjonom rijeke Ugar (nekad Brzica), s istoka dvorac Ostrac (Koricanske Stijene) i dvorac Tisac, s juga Gostilj, te sa zapada jajacka tvrdjava Komotin. Nazivi sela su: Brnjići, Bunar, Davidovići, Dobretići, Donji Orašac, Gornji Orašac, Kričići, Melina, Mijatovići, Milaševci, Pavlovići, Prisika, Slipčevići, Vitovlje, Vukovići, Zapeće, Zasavica i Zubovići.
Sve su eto etnicka hrvatska sela...prije rata na popisu je bilo oko 5000 stranovnika, a jos barem 5000 ih je bilo izvan Pougarja...danas polovica Hrvata jajcakog kraja ima korijene iz Pougarja...jer na 1400 m visine lakse nas je mogo 'ebat medvid nego musliman :nanana
danas nacelnik opcine je HSP-ovac Marko Drazetic, inace moj neki daljni rodjo...
i to bi bilo ono ukratko...

ako vas sta zanima samo recite...uskoro cu stavit i malo slika da vidite lipotu toga moga rodnog kraja :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 10:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
slika

slika

[img]=http://img23.imageshack.us/img23/7640/30888231.jpg][/img]

slika

slika

slika

slika

slika

slika


a mozete nas posjetiti i na www.pougarje.net


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Fino, fino, svakako zaslužuje biti "sticky" topic pri vrhu sa ostalim općinama. :palacgore1

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 20:38 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Da, baš lijepo. Iskreno nisam čuo za taj kraj, ali drago mi je da sad jesam ;)
Nego, kakva je situacija sada tamo? Jel ima mladih, koliko je sada stanovnike gore?
Najljepši pozdrav tebi i svim tvojima gore :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 20:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
eto sada jesi :nanana

a situacija je slicna kao i u ostatku Bosne, novac najveci problem...vec u jednoj temi spomenuto da ima nedje oko 950 registriranih biraca, a dok stalnih stanovnika ima najvise 400-500...i to nazalost sve starije osobe, ajmo reci one koje su dosle ostavit kosti na didovini...
ovog rata stradalo je oko 90% objekata, tako da se sada obnavlja naveliko...neko samostalno a neko pomocu donacija...uspavo se radi 9 kuca sistem "kljuc u ruke"...
na zadnjim izborima HSP je dobio vlast nakon 2 mandata HDZ-a i barem se ovako prica medju da je to bio pun pogodak...gos. nacelnik Marko Drazetic stalno poziva Pougarce da dodjemo i da barem napravimo osobnu iskaznicu, ja planiram to sto prije obavit...

evo npr. ko prati malo nogomet :pepam ...u HNL igraju 3 Pougarca, 3 nasa dragulja..Ilija Sivonjic u Dinamu, Evlis Kokalovic i Franjo Tepuric u Slavenu...inace sva trojica nosila ili nose dres mlade hrvatske repke, a ako Bog mozda nastupe i za prvu momcad...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 21:02 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
A daj mi reci sa kim ste vi imali najjače sukobe tokom rata? Da li sa ArBiH ili VRS?
I lijepo je to što se narod polako vrača, nikad se ne smije zaboraviti odakle smo :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
mi smo sukobe imali samo sa srbima, jer smo pali zajedno sa Jajcem 28.-29.10.1992. a tada nisu bili djiru sukobi s muslimanima...u obrani Pougarja je sudjelovala 1. bojna Kotor Varos gdje je pola pripadnika bilo muslimana ...dok smo mi u obrani imali svoju Pougarsku bojnu koja je djelovala sve do pada Jajca, mislim da je brojala nedje oko 900 pripadnika, al ne drzite me za rijec...caca mi je bio u njoj i bio gore do zadnjeg dana... :HVO


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 08 lis 2009, 22:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Sa VRS-om! Pougarci su oslobođeni kad i Jajce, Olujom.

I oni su jedan od primjera muslimanske hegemonije, trebali su se pripojit Jajcu, jer su prije bili općina Skender Vakuf, ali su se muslimani pobojali da će se ionako velika većina tad Hrvata još više uvećat, i još su malo umjetno preselili Donjovakufljana i dobili izbore u Jajcu.
No taj kraj je itekako hrvatski i dalje (Jajce i Pougarje), još jedna enklava za koju se jako treba borit. No u tom Jajcu, problem kao i u mnogim drugim našim mjestima, postave HDZ-ovci najveće seljobere (neobrazovane a ne seljake) i lopova kojeg imaju i onda taj mezi pare i glumi nešto i onda kad popuše, kriva Hr i Bošnjaci.

Sami smo si krivi...

Inače cijeli grad i Pougarje mogu od turizma živjet kao Međugorje, samo da uđu u Hr entitet i dobiju dobro vodstvo.

Sve čekam kad ću čut da je na Ranči napravljeno pravo, sa dima nekakvo, skijalište sa topovima i sjedežnicama, to je Zagrebu najbliže skijalište u BiH.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 09 lis 2009, 09:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
oslobodjeni smo 13.9.1995. ali operacijom Maestral...

prije par miseci nas je posjetio taj neki cica koji je odgovoran za svijetski skijaski kup, i reko da imamo idealne uvjete za napravit pravu skijasku stazu...tako da bi moglo bit nesto od tog zimskog turizma...

Pougarje je uvijek bilo vezano uz Jajce, i tamo nedje 60. i neke su nas pripojili Skender Vakufu samo da bi oslabili Jajce s Hrvatskim zivljem, a isto su tako napravili mislim i s Liskovicom, tako da su je pripojili Mrkonjicu...prva zgrada opcine u Skender Vakufu nam je bila najobicnija stala...mozda nas za par godina opet vrate Jajcu, ko ce ga znat? :ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 09 lis 2009, 19:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21182
Da, Pougarje je sve do 60 i neke bilo dio Jajca, a onda je neko odlučio da Jajce više ne smije biti hrvatska općina pa su presjekli četvrtinu življa u Skender Vakuf.
A sada vjerojatno zeleni nedaju objedinjavanje s Jajcem...
Ma


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 13 lis 2009, 00:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68095
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Do sada nismo imali nikakvih informacija iz tog kraja.
Baš mi je drago da vas ima ovdje...

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 17 stu 2009, 23:19 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2009, 12:04
Postovi: 92
Dragi Pougarci,

-Da li je u potpunosti asfaltiran put Jajce-Dobretici?
-Moze li se racunat sa povratkom veceg dijela nekadasnih stanovnika?

Cuo sam da ce se obnavljat nakadasnja zgrada sa vise stanova. Znali netko nesto vise o tome?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 23 pro 2009, 19:40 
Offline

Pridružen/a: 23 pro 2009, 19:25
Postovi: 3
Put Jajce-Dobretici nije u cijelosti asvaltiran, a i postavlja se pitanje kada ce se to dogoditi, kada u Pougarju nema dovoljno mladih svjezih kadrova, koji bi mogli i koristiti takve puteve, pa se i drugi pitaju cemu zurba za velikim investicijama. Moj prijedlog bi bio da se novac koji se odvaja za taj put usmjeri u razvojne-proizvodne svrhe.Znatno bi vecu korist doprinjelo obnovi Pougarja, nego sam put. Put kojim nema tko putovati, ne znam da li se moze nazvati put.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 23 pro 2009, 22:42 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
gdje su uglavnom iselili tih nekih 4.000 ljudi ?

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 24 pro 2009, 07:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
U Zagreb! Znam puno Pougaraca.

Put treba forsirati. Išao sam tim putem, mjestimično izgleda kao neka magistrala a mjestimično kao kozja staza. Meni izgleda gradnja tog puta kao inače i većina HDZ-ovih projekata u BiH, nedovršeno, stagnirajuće, beskorisno u konačnici.

No put je od iznimne važnosti, kakvi vražji proizvodni kapaciteti, neće vam država pravit iste više nikad prošao je vakat Juge. Tim putem se središnja Bosna povezuje sa Jajcem indirektno i Zagrebom, i to kroz čisto hrvatska područja.

Da je upotrebljiv sav promet vozila bi išao tuda a ne preko Komara. Što bi to značilo za Pougarje. Pa i dosad se iseljavalo odtale upravo zbog prometne izoliranosti. Ukini slijepo crijevo i eto ti poduzeća i turizma, a samim time i zaposlenosti i opstanka ljudi.

Prekrasan kraj u planu mi je skoknut na skijalište na Ranči prvom prilikom.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 24 pro 2009, 12:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
frane je napisao/la:
gdje su uglavnom iselili tih nekih 4.000 ljudi ?


kakvih 4000? po nasim nekim demografima ima nas oko 12 000, od Australije, Kanade Amerike, a za Europu ne moram ni govorit...
mi kad smo izbjegli i kad smo isli vadit domovnice u Zagreb, vecinu nas je odredilo za Daruvar, jer je tamo bilo puno napustenih srpskih kuca...tako sam i ja zivio u Daruvaru 13 god...u prvi razred sam kreno sa 12-13 ucenika s kojima bi kreno u skolu u Pougarju da nije bilo rata...poslje se ih je dosta iselilo, kako je ko zavrsavo srednju skolu, uglavnom u Zagreb, a evo ja sam npr. zavrsio u Rijeci...evo skorom smo osnovali i KUD Pougarje, uglavom od "daruvarskih" Pougaraca
velika prije ratna kolonija je bila u Sloveniji, Novo Mesto, Crnomelj, Koper...tako da danas tamo zivi nas hrpa...
isto tako ih je prije rata dosta iselilo u Djakovacke Selce, i taj tamo dio Slavonije...cuo sam da je jedna obitelj bila stradala kod Vukovara, i da je cak po toj prici snimljen film..
u Jaksicu pokraj Pozege cuo sam da nas ima 50 kuca...
danas u Zagrebu su malte ne cijela manja naselja Pougarskih kuca...

da, istina je da se obnavlja stambena zgrada, i jos je nedavno sagradjeno 9 kuca sistemom "kljuc u ruke"...

prije 7 dana nam je cak u selo bio u Bandic...svaka mu cast, doso po najvecoj zimi, na nekim nanosima je bilo i 2m snjega..

sigurno neka perspektiva postoji, nacelnik je duboku uvjeren u to...nema razloga sumnjat...ako Bog da eto i mene za koju godinu tamo :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 02 sij 2010, 11:35 
Offline

Pridružen/a: 02 sij 2010, 11:30
Postovi: 2
Bravo pougarac samo naprijed, :hajduk


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 02 sij 2010, 11:42 
Offline

Pridružen/a: 02 sij 2010, 11:30
Postovi: 2
Dragi prijatelji posjetite nasu stranicu www.pougarje.de


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 10 sij 2010, 14:24 
Offline

Pridružen/a: 23 pro 2009, 19:25
Postovi: 3
A što se događa sa pougarskom stranicom, već dva dana se ne može ući na nju?! Jel to svima tako ili kod mene nešto ne funkcionira?!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 10 sij 2010, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
pito sam od Admina zene, inace moje neviste, kaze problemi sa serverom...bit ce za koji dan, ne sikiraj se... :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 11 sij 2010, 09:05 
Offline

Pridružen/a: 23 pro 2009, 19:25
Postovi: 3
Hvala Cakara! :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 11 sij 2010, 20:06 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Fino, fino! :HercegBosanac :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 20 sij 2010, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
evo jedan video, gdje mozete na najjednostavniji nacin saznati puno toga o Pougarju :HercegBosanac



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 20 sij 2010, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
cakara je napisao/la:
evo jedan video, gdje mozete na najjednostavniji nacin saznati puno toga o Pougarju :HercegBosanac




Super, predivan krajolik. :palacgore1

Vidio sam u videu grafični prikaz kretanja broja stanovnika u Pougarju pa ako imaš taj prikaz postavi ga ovdje, baš me zanima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Pougarje
PostPostano: 20 sij 2010, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ima li kakva detaljnija karta tog područja?

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 678 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO