HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 248 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Grad Orašje
PostPostano: 08 svi 2009, 11:15 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
slika

Nema svoga grba, ovo je grb Posavske županije.

Orašje je grad i središte istoimene općine na krajnjem sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, na rijeci Savi.

Most Županja-Orašje preko Save spaja BiH sa Hrvatskom. Gradnja mosta je završena 1998. godine. Prijašnji most na identičnoj lokaciji je bio srušen od strane Hrvatske vojske u 1991. godini. U međuvremenu, riječna skela je bila jedini način prelaska s desne na lijevu stranu Save, odnosno iz BiH u Hrvatsku i obrnuto.

U 1995. godini pripadnici Vojske Sjedinjenih Država (US Army) grade pontonski most s ciljem prevoženja osoblja i opreme preko Save do baze u Tuzli.

Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Orašje imala je 28.367 stanovnika, raspoređenih u 16 naselja.

Nacionalni sastav:

* Hrvati - 21.308 (75,11%)
* Srbi - 4.235 (14,92%)
* Bošnjaci - 1.893 (6,67%)
* Jugoslaveni - 626 (2,20%)
* ostali - 305 (1,10%)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 22 svi 2009, 16:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Bi li mogao netko postati, kakvi su bili loklni rezulati izbora 2008. godine?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 22 svi 2009, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Evo ga :-top

OPĆINSKO VIJEĆE ORAŠJE

REZULTATI
Ukupno mandata za raspodjelu 25
Stranka Glasovi Mandati

1 HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA BIH 2,843 36,76 % 10

2 HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA 1990 2,177 28,14 % 8

3 HSS - NHI 886 11,45 % 3

4 NEZAVISNA LISTA GLAS ZA ORAŠJE 340 4,40 % 1

5 HRVATSKA STRANKA PRAVA POSAVINE 324 4,19 % 1

6 NARODNA STRANKA RADOM ZA BOLJITAK 268 3,46 % 1

7 STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 254 3,28 % 1

8 STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 209 2,70 % 0

9 DEMOKRATSKA STRANKA INVALIDA TUZLA 192 2,48 % 0

10 SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE 162 2,09 % 0

11 HRVATSKA STRANKA PRAVA BOSNE I HERCEGOVINE - ĐAPIĆ - DR. JURIŠIĆ 80 1,03 %

Ukupno glasova za stranke 7,735


NAČELNIK ORAŠJE

REZULTATI
Kandidat Glasovi
1 TOPIĆ ĐURO
HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA BIH 3,856 49,53 %

2 ORŠOLIĆ MARIJAN
HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA 1990 2,669 34,28 %

3 BUDIMIĆ ZORAN
HSS - NHI 1,260 16,18 %

Ukupno glasova za načelnika 7,785


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 22 svi 2009, 20:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
DaniKU je napisao/la:
Evo ga :-top

OPĆINSKO VIJEĆE ORAŠJE

REZULTATI
Ukupno mandata za raspodjelu 25
Stranka Glasovi Mandati
.
.
.


Orašje ima udjele stanovnika skoro kao Zapadna Hercegovina.

I padaju u vodu one multetniĆarske fore da su posavljaci ovakvi, onakvi, drukčiji. I oni masovno glasuju za iste stranke kao i Hercegovci, ako i Srednja Bosna, kao i Žepče i sl.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 03 lip 2009, 15:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Etnička struktura naselja - Općina Orašje prema popisu iz 1991.

http://img189.imageshack.us/img189/8739/orasje.png


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 04 kol 2009, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
MRSHO je napisao/la:
Etnička struktura naselja - Općina Orašje prema popisu iz 1991.

http://img189.imageshack.us/img189/8739/orasje.png

Poslije rata su srbi capnuli Čović Polje, Donji Žabar i Lončari kao i djelove Bok, Jenjić i Oštra Luka. Ako ništa drugo barem bi se ovi djelovi trebali vratiti natrag 5-10 km2, tamo uopće nije bilo srba po popisima, a i mislim da su se to naši morali povući nakon rata nakon što su ucrtane daytonske granice.
Njima je to malo, a nama :zivili :hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 04 kol 2009, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
markozzz je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Poslije rata su srbi capnuli Čović Polje, Donji Žabar i Lončari kao i djelove Bok, Jenjić i Oštra Luka. Ako ništa drugo barem bi se ovi djelovi trebali vratiti natrag 5-10 km2, tamo uopće nije bilo srba po popisima, a i mislim da su se to naši morali povući nakon rata nakon što su ucrtane daytonske granice.
Njima je to malo, a nama :zivili :hrvatinic

lako je na primjeru daytona vidjeti da su hrvati imali katastrofalne pregovarače...srbi i muslimani su se uspjeli izboriti za mnoštvo sela koja su bila uz granicu(da pripadnu u njihov entitet), a hrvati se uopće nisu ni bavili time i tako bespotrebno oštetili barem nekoliko tisuća hrvata...
navest ću samo par primjera: komušinska sela(teslić), majdan(mrkonjić), župa stjepan krst(stolac-berkovići)...i još mnogi drugi
takvo nešto se događa kad nestručni i neupućeni ljudi pregovaraju na strani hrvata...ljudi koji su živjeli u zg i o stanovništvu BIH kao i o teritorijalnom rasporedu stanovništva nisu znali apsolutno ništa....

Da totalna koma. Sva ta tri primjera su trebala ući u naš entitet. Posebno porazno stanje je za Majdan (mrkonjić) jer je za vrijeme Daytona bio pod nadzorom HVOa, najveće hrvatsko selo u cijeloj mrkonjićkoj općini, a mi ga se odreknemo. Al je zato u Federaciju ušlo Vlasinje, najveće muslimansko selo u Mrkonjiću i naravno isto je pripojeno Jajcu (iako za vrijeme Daytona tamo nije bilo muslimana i isto je držao HVO).
Sjećam se nekog dokumentarca na HTV-u u kojem je bila neka priča da je granica kod Jajca nešto i naknadno mijenjana, tipa da su naši trapili današnju općinu Jezero za Dobretiće (iako je i jedne i druge držao HVO) ali su naši pristali na ustupke u Daytonu. I da su se Srbi još pohlapili za hidroelektranama na Vrbasu, te da se kod utvrđivanja granice skoro i njih izgubilo (ne znam koliko je to sve istina, a i dokumentarac je bio davno).
Ma katastrofa od pregovarača totalna. I još je granicu (P)ederacije sa RS-om crtao Silajdžić (kako bar priča Holbruk u svojim memoarima, ali svejedno).
To, a i međunarodna zajednica nas povrh toga svega gazi. Da je bilo nešto kod Ravnog, da se granica općina pomaknula prije par godina kojih 5 kn (krajnji južni dio, vrh) na našu štetu kod nekog otvaranja neke institucije. A s druge strane te je godine par kvartova na granici u Sarajevu arbitražom pripalo zelenima.
A ovo za Komušinu, Majdan i St. Krst su baš najočitiji primjeri toga (još ima i par sela na jugu Stocca što su bili naši, ali je tamo bilo manje Hrvata, kao i par sela sj. od Ravnog, dio stare općine).
Treba paziti na ta pogranična sela, tu bi se svašta još dalo vratiti (bar se nadam :hrvatinic )


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 05 kol 2009, 20:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
markozzz je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
Da totalna koma. Sva ta tri primjera su trebala ući u naš entitet. Posebno porazno stanje je za Majdan (mrkonjić) jer je za vrijeme Daytona bio pod nadzorom HVOa, najveće hrvatsko selo u cijeloj mrkonjićkoj općini, a mi ga se odreknemo. Al je zato u Federaciju ušlo Vlasinje, najveće muslimansko selo u Mrkonjiću i naravno isto je pripojeno Jajcu (iako za vrijeme Daytona tamo nije bilo muslimana i isto je držao HVO).
Sjećam se nekog dokumentarca na HTV-u u kojem je bila neka priča da je granica kod Jajca nešto i naknadno mijenjana, tipa da su naši trapili današnju općinu Jezero za Dobretiće (iako je i jedne i druge držao HVO) ali su naši pristali na ustupke u Daytonu. I da su se Srbi još pohlapili za hidroelektranama na Vrbasu, te da se kod utvrđivanja granice skoro i njih izgubilo (ne znam koliko je to sve istina, a i dokumentarac je bio davno).
Ma katastrofa od pregovarača totalna. I još je granicu (P)ederacije sa RS-om crtao Silajdžić (kako bar priča Holbruk u svojim memoarima, ali svejedno).
To, a i međunarodna zajednica nas povrh toga svega gazi. Da je bilo nešto kod Ravnog, da se granica općina pomaknula prije par godina kojih 5 kn (krajnji južni dio, vrh) na našu štetu kod nekog otvaranja neke institucije. A s druge strane te je godine par kvartova na granici u Sarajevu arbitražom pripalo zelenima.
A ovo za Komušinu, Majdan i St. Krst su baš najočitiji primjeri toga (još ima i par sela na jugu Stocca što su bili naši, ali je tamo bilo manje Hrvata, kao i par sela sj. od Ravnog, dio stare općine).
Treba paziti na ta pogranična sela, tu bi se svašta još dalo vratiti (bar se nadam :hrvatinic )

dobro si primjetio to za hrvatska sela kod ravnog(dio stare općine ravno)..

inače u majdanu(mrkonjić) je 2004god. živjelo 70 hrvata i od toga bilo je 30 djece :smajl007 ..kad sam vidio da su muslimani dobili vlasinje, a naši nisu ni prdnuli za majdan kojeg je držao HVO smučilo mi se..dobretići za jezero, a oboje pod nadzorom HVO :klanjam (tuđman by šušak)



kad već pričamo o gubicima, praktički smo izgubili i srpsko selo vučilovac( koje je držao oraški HVO) a koje je 2000god. vraćeno brčkom..

koliko gubitaka u miru.brrr


Da, taj vučilovac je trebao biti dio Brčko-Ravne, ali kako je ista ukinuta...
Treba učiti na greškama. A prilikom sljedećih pregovora ih i pokušat ispraviti. Da opet ne bi mjenjali svoje za svoje


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 07 ruj 2009, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Projekcijom filma ''Metastaze'' redatelja Branka Schmidta otvoreni su 14. po redu "Dani hrvatskog filma" u Orašju. U program ovogodišnjeg festivala uvršteno je 7 filmova, između ostalih i filmovi ''Crnci'', redatelja Zvonimira Jurića i Gorana Devića , ''Ljubavni život domobrana'' redatelja Pave Marinkovića , ''Kenjac'' Antonia Nuića …


Hypo Alpe-Adria-Bank dugogodišnji je pokrovitelj ove manifestacije, koja uz filmski program gostima u 8 dana, koliko traje festival, nastoji ponuditi bogat kulturni program uz brojne goste iz BiH i Hrvatske, te na najbolji mogući način prezentirati čari, vrijednosti i specifikume Posavine, pa je tako prije same filmske projekcije otvorena izložba radova od cijenjene hrastovine izvađene iz korita Save i stare po nekoliko stotina godina.



Gosti festivala i ove godine su veleposlanik RH u BiH, konzul RH, predsjednica Federacije gđa Borjana Krišto, ministri kulture BiH.

Ove godine nagrade zlatni dukat sa likom Cara Franje Josipa za veliki doprinos stvaranju hrvatskog filma i kinematografije bit će uručene glumcu Špiri Guberini i redatelju Fadilu Hadžiću.

''Ovaj je regionalni festival nudi vrhunski ugođaj, te uvelike obogaćuje turističku ponudu Posavine , a festival je i prigoda da lokalna zajednica općine Orašje i šire regije iskoristi medijsku pozornost i u najboljem svjetlu prikaže sve svoje turističke potencijale i poduzetnost'' , izjavio je Marjanko Divković, voditelj filijale Hypo Alpe-Adria-Bank u Tuzli.

Festival će 11. 09. 2009. zatvoriti film ''U zemlji čudesa'' redatelja Dejana Šork

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 10:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Pa sam gradić Orašje imao je više Srba nego Hrvata 1991. kao i recimo Stolac. :neznam
Čini mi se da je džamija u centru Orašja, dok je katolička crkva u novom naselju malo južnije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
Vujadin je napisao/la:
Pa sam gradić Orašje imao je više Srba nego Hrvata 1991. kao i recimo Stolac. :neznam
Čini mi se da je džamija u centru Orašja, dok je katolička crkva u novom naselju malo južnije.


ali Orasje je danas vjerojatno vecinski Hrvatski kao i Stolac .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 11:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
frane je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Pa sam gradić Orašje imao je više Srba nego Hrvata 1991. kao i recimo Stolac. :neznam
Čini mi se da je džamija u centru Orašja, dok je katolička crkva u novom naselju malo južnije.


ali Orasje je danas vjerojatno vecinski Hrvatski kao i Stolac .


Da, svakako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 13:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Vujadin je napisao/la:
Pa sam gradić Orašje imao je više Srba nego Hrvata 1991. kao i recimo Stolac. :neznam
Čini mi se da je džamija u centru Orašja, dok je katolička crkva u novom naselju malo južnije.

Kad je netko imao privilijegije u bivšoj jugi :utege


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 13:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
frane je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:
Pa sam gradić Orašje imao je više Srba nego Hrvata 1991. kao i recimo Stolac. :neznam
Čini mi se da je džamija u centru Orašja, dok je katolička crkva u novom naselju malo južnije.


ali Orasje je danas vjerojatno vecinski Hrvatski kao i Stolac .


Mislim da ni jedan ni drugi grad još nisu većinski Hrvatski.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 16:17 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
hercegovac1981 je napisao/la:
frane je napisao/la:

ali Orasje je danas vjerojatno vecinski Hrvatski kao i Stolac .


Mislim da ni jedan ni drugi grad još nisu većinski Hrvatski.

mozda i nije ali uskoro

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 09 lis 2009, 16:22 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
frane je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:

Mislim da ni jedan ni drugi grad još nisu većinski Hrvatski.

mozda i nije ali uskoro


orašje ima hrvatsku većinu, iako je do rata bio obična kasaba s minimalnim brojem hrvata.
u gradu oko 65%

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 10 lis 2009, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
caporegime je napisao/la:
frane je napisao/la:
mozda i nije ali uskoro


orašje ima hrvatsku većinu, iako je do rata bio obična kasaba s minimalnim brojem hrvata.
u gradu oko 65%


U općini Orašje ima nešto manje od 2000 Bošnjaka po mojoj procjeni. I 99% žive u gradu. Ako ih je trećina onda grad ima preko 5000 stanovnika što sigurno nije istina. A i moj je dojam a bio sam tamo nekoliko puta da ih je u gradu više.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 10 lis 2009, 13:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 lip 2009, 13:09
Postovi: 381
Prema bosanskoj wikipediji u Orasju je prije rata bilo 1850 Muslimana, a danas u gradu Hrvati cine 65% stanovnistva


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 10 lis 2009, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Orasje i nije toliko bitno, mislim. Prije su nastala sela koja su oko Orasja nego samo Orasje.. Od Orasja do Samca sve je spojeno. Ko je ikada prolazio tim putem pored Save znat ce o cemu govorim.. Od Orasja prema Samcu imas vise sela koja su veca od samog Orasja 1991. godine. Pocev od Donje Mahale, preko Tolise, Domaljevca.. Orasje 1991. racunato je bez sela Ugljara (dijeli ih samo tabla) koja je spojena sa Orasjem a to selo je 1991. godina imalo oko 1500 stanovnika..Sve Hrvati. Da objasnim Vujadinu, to je sve spojeno kao BL sa Trnom i dalje prema Klasnicama starom cestom..
U bivsoj drzavi bilo je i dosta Srba jer su doseljavali u sam "grad" Orasje jer je bilo puno policajaca, ucitelja i ostalih sa strane.. Hrvati nisu doseljavali u Orasje jer su imali svoje posjede ( i imaju i danas hvala Bogu) odmah u selima do Orasja.. ja grada pa da ti je bitno tamo doseljavat..
sad je vec druga stvar.. Orasje se dosta prosirilo, izgradilo, pa je i Hrvata sa svih strana doselilo tako da danas samo mjesto Orasje (opet bez sela okolnih) ima HRV vecinu..
Jel jasno ili treba da pojasnjavam??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 10 lis 2009, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Tulkas je napisao/la:
Orasje se dosta prosirilo, izgradilo, pa je i Hrvata sa svih strana doselilo tako da danas samo mjesto Orasje (opet bez sela okolnih) ima HRV vecinu..
Jel jasno ili treba da pojasnjavam??


Orasje je jedan prekrasan gradic koji je u zadnjih 10 godina dozivio pozitivne promjene a da nije izgubio svoj stih! Predivno je proci tim gradom, vidjeti kako ti vrijedni i marljivi ljudi napreduju a da pri tome nisu izgubili svoju tradiciju i obicaje! :palacgore2 :hrvatinic

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 10 lis 2009, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 14:44
Postovi: 2447
Da se ne zaboravi, Orasje je u Domovinskom ratu odigralo kljucnu ulogu! Jedini grad u Posavini koji se obranio unatoc nadmoci neprijatelja! Ne smijemo ni zamisliti sto bi se desilo da je Orasje palo!
Iskreno i duboko postovanje 106. brigadi HVOa Orasje i svim braniteljima koji su im prisitgli u pomoc iz svih krajeva! :HVO :hrvatinic

_________________
Kada vrijeme smrti dođe
Neka nitko ne zaplače za mnom
I sve što od vas u tom času tražim
U mojoj me sahranite zemlji

Samo u njoj počivat ću u miru.
Samo u njoj počivat ću mirno...

Isus će mi postelju prostrijeti
Isus će mi prostrijet odar smrti.

U susret mi Spasitelju dođi
Dođe mi u susret na pol puta
Ogrne me brižno svojim plaštom

Želim Bože da u času smrti
Ni jedno oko ne zasuzi za mnom
A jedino što ja tebe molim
Kada umrem da mi dadeš kutak... neba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 03 stu 2009, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2009, 20:08
Postovi: 7
Vujadin je napisao/la:
frane je napisao/la:

ali Orasje je danas vjerojatno vecinski Hrvatski kao i Stolac .


Da, svakako.

Ne bih baš rekao. I danas u Orašju ima najviše muslimana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 03 stu 2009, 20:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 stu 2009, 20:08
Postovi: 7
mara je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Orasje se dosta prosirilo, izgradilo, pa je i Hrvata sa svih strana doselilo tako da danas samo mjesto Orasje (opet bez sela okolnih) ima HRV vecinu..
Jel jasno ili treba da pojasnjavam??


Orasje je jedan prekrasan gradic koji je u zadnjih 10 godina dozivio pozitivne promjene a da nije izgubio svoj stih! Predivno je proci tim gradom, vidjeti kako ti vrijedni i marljivi ljudi napreduju a da pri tome nisu izgubili svoju tradiciju i obicaje! :palacgore2 :hrvatinic

Hvalite me usta moja. Jesi li ti igdje bila osim u Orašju? Orašje je jedna kasaba i u njemu nema ništa lijepo, osim cura naravno.
U zadnjih 10 godina u Orašju nije bilo nikakvih drastičnih promjena. Ako musliš na one kuće koje su bespravno podignute na otetoj zemlji od grofa Živkovića onda te moram razuvjeriti u tu ljepotu. Dobro kuće jesu lijepe, ali upravo one od Orašja prave selo a ne grad. Više stanovnika živi u oraškim lamelama nego u onim svim kućama. A te kuće su koštale kao 10 lamela. Jednostavno glupa politika je dovela do toga. A kad kreneš od tih seoskih kuća preko pijace i stadiona Hajduka iduć prema Savi kroz Orašje vidiš bijedu svojeg Orašja. Usred grada blatnjave ulice. Asfalt propao i nikako da se obnovi. A da ne govorim o ulicama iza lamela. One su još od makadama, a asfalta nisu niti vidjele.
Nažalost tako je.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 29 stu 2009, 11:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 lip 2009, 00:32
Postovi: 191
"Istina" o Orašju...

Svatko tko je na bilo kakav način vezan za svoj rodni kraj poželi da on uvijek ide naprijed i da ga iz godine u godinu doživljava ljepšim, perspektivnijim, uređenijim. Sam gradić Orašje se dosta izmijenio nakon rata i to nabolje. Poprimio je konture gradića mada još dosta na tome treba poraditi. Svi koji su ovdje proveli zadnjih 15-ak godina slažu se u jednom a to je da se moglo napraviti puno više a onda bi svima bilo i ljepše i bolje.

Tu se prvenstveno misli na vrijeme dok je „zlatna skela“ donosila gotov novac kao niti jedna tvornica u regiji a pritom se je još hrvatska strana (općina Županja) bratski odrekla svog dijela prihoda.

Svi razumiju da je taj novac bio potreban za vidanje ratnih rana ali svi znaju i da je velik dio novca iz Orašja „isisan i ispario“.

Carinski terminal je zamijenio „zlatnu skelu“ i temeljni je prihod općine, ali taj novac neide više samo i u općinsku blagajnu,nego i u federalnu.

Niti jedno poduzeće nije uspješno „privatizirano“ i uglavnom je imovina rasprodana ili prenamijenjena pri čemu su se pojedinci nenormalno obogatili.

Spomenimo samo poduzeća „Mehanika“,“Sava konfekcija“, “29.novembar“, “Polirond“, “Tortelinku“, “Ciglanu“, PD „Dusine“ koji su danas tržni centri, skladišta ili preoblikovane privatne firme koje su pokupile bespovratne poticaje i čekaju da na kraju priče sve stostruko skuplje prodaju.“Duhanska“ je nekako privatizirana ali diše na škrge i biti će atraktivan prostor za prodaju ako neuspije.

Orašje je malo mjesto i na općini svatko svakog zna, pa sada vidimo „biznismene“ kojih do rata nije bilo nigdje i koji su na biciklu dolazili kod „Baće na ćevape“ te naslonjeni na zid kod pošte dobacivali četvrtkom (pijačni dan) za srednjoškolkama nakon teškog nadničarenja.

Danas ti „biznismeni“ voze mercedese od 50.000 eur, obukli su odijela koja im loše stoje (za njega treba imati prirodno držanje i bar nekakav stil), u nadnicu su u svojim velebnim poduzećima uzeli „roblje“ koje plaćaju jedva koliko potroše za kavu u dva dana ili koliko im popije mercedes za malo duži put do Zagreba naprimjer (gdje idu proluftati stan jer i to uz biznis ide i eventualno skoknuti do svog apartmana na moru). Osim toga oni su i „nekakvi političari“ od kojih neki za neko kratko vrijeme boravka na prvoj crti zaključili da su do kraja života samo oni zaslužni za nešto i da im domovina za to treba vratiti u tisućama i milionima eura i opet je pitanje dali će oni naplatiti tu svoju „krv i muku“.

Isto tako za rad neki od tog roblja znaju tražiti i malo „nature“ pa tko voli nek izvoli, za „napredovanje“ radi se sve.

Jedino što im je isto ostalo nakon rata (čast izuzecima) je čačkalica u zubima nakon dobrog obroka (a ne više od ćevapa), te nekultura, nepismenost i bahatost.

Tako neke od njih uopće nesmeta što Orašje od 1992. nema u centru pravog nogostupa nego gledate kada ćete iščašiti nogu na asfaltne zakrpe, nema „gradske pješačke zone“ nego onako „seosko-čaršijski“ izgled (sa jednosmjernom ulicom i uskim parkinzima),nesmeta ih što Orašje nema pravo šetalište jer je od nasipa napravljena nakaradna betonska utvrda koju presijeca kriminalno privatizirani kao ruglo grada napušteni hotel „Kej“ koji čeka prodaju u kojoj će neki dobiti svoj tal (deal) na kraju tužne priče.

slika

U Orašju, preko nasipa a u blizu mosta, proteže se kao željezni dinosaurus iz Save zahrđao separator šljunka koji nije u funkciji 15 godina i koji nikom nesmeta.

slika

U Orašju ćete i vidjeti i pravu džunglu-vrbak koji se proteže od restorana „Brod“ na Savi pa tamo prema prigradskom naselju Ugljara, koji zaklanja pogled od rijeke Save i koji je leglo komaraca i lisica koje vrijebaju zimi na koji komad hrane.

Kada dođete na autobusni kolodvor u Orašju vidjet ćete zgradu za koju je na nekom tenderu „usfalilo para“ pa nedovršena čuči s rukom ispisanim natpisom „s nama u Evropu“ kao u nekoj istočnjačkoj zabiti gdje je reklama još skupa.

slika

U centru Orašja je moguće autom otkinuti i točak naručito tamo gdje „gradski oci“ misle da se rjeđe prometuje. U Orašju ćete vidjeti i doista prelijepo novo naselje ali koje je toliko načičkano tako da za zelene površine i igrališta nije ostalo ništa (a mnogi tvrde da su bile predviđene) ali su „planski raskrčmarene“ kako bi tu upao još poneko.

A da pitate sve te biznismene koliko su poreza platili, dali su radnike prijavili (koji rade mjesečno za dva državna topla obroka) od kojih pola bijedne plaće potroše na put do posla, da ih pitate imali tu išta od Boga i pravde ili ljudskosti jer to što imaju i nije njihovo, onda ste ih smrtno uvrijedili i stekli ste neprijatelja kao u nekoj bari u kojoj najdeblji žabac najglasnije krekeće i gdje vas može pojesti ogromnim ustima i svariti politički nepovratno nadutom trbušinom.

Treba li uopće kazati da mnogi od tih "veličina" imaju pored "državnih" funkcija još i po par dodatnih biznisa u koje nitko nesmije dirati a koje vješto vode na supruge,rodbinu i sl. te spajaju ugodno s korisnim.

Orašje ima lijepu modernu novu bolnicu, stadion koji je otvorio Michel Platini, umjetni travnjak, bazene i teniska igrališta, dovršava se ispostava Mostarskog sveučilišta ali to su sve donacije uglavnom RH koja svesrdno pomaže te se još ističu pojedinačne investicije privatnika iz inozemstva.

I onda ispostavi se da „gradski oci“ nisu napravili mnogo od vlastitih sredstava na pravoj urbanizaciji gradića,trga sa pješačkom zonom, po pitanju nogostupa, plinifikacije, nego su ostale samo predizborne laži.

Seosko-čaršijska politika dovela je do toga da je općinsko vijeće predmet ismijavanja u kojem sjede „kritičari i stručnjaci“ bez stručne spreme i ozbiljnijeg radnog staža, koji u radio prijenosima sramote i sebe i one koji ih slušaju.

Ako niste znali u Orašju se gasi gradska rasvjeta u 23 sata svako veče "jer nema para" tako da je lopovima put otvoren a možete mislit na što liči gradić u tom mraku-na kakav vilajet.

Nezavisni kandidati, samostalni strijelci u razjedinjenim strankicama vode privatne ratove i raspravljaju o nebitnim stvarima dok gradić na obali Save čeka prave investicije, nogostupe, krčenje vrbaka, hitnu prenamjenu hotela „Kej“, urednost i čistoću i bar za prvu ruku ublažavanje izgleda šetališta „betonskog bunkera“ istinskog rugla našeg gradića.

Njima sve to možda nije ni potrebno,jer oni svoje "veličine" ne šetaju nego "vozaju" na trošak poreznih obveznika.

I za kraj prozirna je priča tih „intelekta“ da je za sve kriv netko drugi, često tamo neki Mostar a rjeđe Sarajevo ili tko zna tko, jer su navikli prodavati maglu i mrziti sve drugačije što je njima provincijalcima u maloj sredini neuobičajeno, a zdrave konkurencije se već godinama lako rješavaju.

Darko Dominiković/posavski-obzor.info


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Orašje
PostPostano: 13 tra 2010, 23:36 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Korigirani popis stanovništva iz 1991. godine (bez osoba na privremenom radu u inozemstvu)

http://www.hercegbosna.org/kolumne/demo ... e-887.html


Privitak/ci:
Orašje.PNG
Orašje.PNG [ 8.45 KiB | Pogledano 19042 put/a. ]
Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 248 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO