HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 12:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 02:15 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2009, 14:24
Postovi: 45
Sarajevo je po preporuci Lonely Planeta, najpoznatijeg turističkog vodiča, ušlo u top 10 gradova na svijetu koje treba svako posjetiti.
'Best in Travel 2010' peto je izdanje Lonely Planeta u kojem se nalaze najbolja mjesta na svijetu koja treba posjetiti te stvari koje treba uraditi.

'Ovo je izbor destinacija i iskustava koje ocjenjujemo, a koje bi vrijedilo posjetiti i iskusiti u idućoj godini. Svako može naći nešto po svom ukusu i pronaći inspiraciju u tim odredištima. Radi se o dalekim, ali i bližim mjestima, svejedno je li riječ o geografskom ili kulturološkom kriteriju', rekao je Adam Bennett iz Lonely Planeta.

Top 10 zemalja koje treba posjetiti: El Salvador, Grčka, Njemačka, Malezija, Maroko, Nepal, Novi Zeland, Portugal, Surinami i SAD.

Top 10 regija: Alzas (Francuska), Bali (Indonezija), Fernando de Noronha (Brazil), Goa (Indija), Koh Kong (Kambodža), Bajkalsko jezero (Rusija), Oaxaca (Meksiko), Južna Afrika, Lake District (Engleska), Jugozapadna Australija.

Top 10 gradova: Abu Dhabi (UAE), Charleston (SAD), Cork (Irska), Cuenca (Ekvador), Istanbul (Turska), Kyoto (Japan), Lecce (Italija), Sarajevo (BiH), Singapur, Vancouver (Kanada).

http://www.sarajevo-x.com/lifestyle/put ... /091103071


http://www.news.com.au/travel/gallery/0 ... -2,00.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 03:12 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13378
Lokacija: ZG
Bravo za Saraj'vo

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 11:54 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2009, 14:24
Postovi: 45
jazivim u sarajevu od rodjenja, al opet meni nije jasno zasto sarajevo izabrase pored toliko metropola...

mozda ima nesto sto strance ovdje privlaci..
kako kusturica kaze "magican grad"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Drago mi je da je Sarajevo izabrano. Uz dužno poštovanje za sve kvalitete Sarajeva, u toj ocjeni sigurno ima velika doza jedne vrste voajerizma iliti "ratnog" turizma, gdje ljudi dolaze fascinirani činjenicom da je to grad koji su gledali na TV tokom 90ih kao poprište ratnih događaja.

Tu su i zbog orijentalnog "šarma", dolaze zbog džamija/islama i turske ostavštine i sl, a da ne moraju ići u tursku ili arapske zemlje.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58216
Lokacija: DAZP HQ
umjesto da putuju tisućama kilometara do bliskog istoka, sve to ima u srcu europe.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
A ja budala..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 16:26 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2009, 14:24
Postovi: 45
opet..BG i ZG jesu i bolji iljepsi od Sa..ali Sa ima nest osto nema nijedan od ovih gradova..

spoj modernog i orienta!
spoj zapada i istoka!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 18:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58216
Lokacija: DAZP HQ
neven je napisao/la:
opet..BG i ZG jesu i bolji iljepsi od Sa..ali Sa ima nest osto nema nijedan od ovih gradova..

spoj modernog i orienta!
spoj zapada i istoka!


meni je beograd pravi orijent.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
neven je napisao/la:
opet..BG i ZG jesu i bolji iljepsi od Sa..ali Sa ima nest osto nema nijedan od ovih gradova..

spoj modernog i orienta!
spoj zapada i istoka!



Ima, ima 100 dzamija..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 18:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
dudu je napisao/la:
neven je napisao/la:
opet..BG i ZG jesu i bolji iljepsi od Sa..ali Sa ima nest osto nema nijedan od ovih gradova..

spoj modernog i orienta!
spoj zapada i istoka!


meni je beograd pravi orijent.

apsolutno se slazem, kad sam dosao u Bg kao da sam dosao u drugi svijet, neka orijentalno-komunisticko-socijalisticka mjesavina :zubati , a sto se Sarajeva tice mislim da mi nisu jasni kriteriji po kojima je uvrsten, duh sarajeva je skrsen 1991 iako se mora priznat da je prekrasan osjecaj na barscarsiji pojest cevape :zubati

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 09 stu 2009, 19:41 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2009, 14:24
Postovi: 45
opet ti u beogradu mrze sve sto je orijentalno..


dok ovdje sve dobro prolazi..i orient ,i zapadni trendoivi...
drugacije je ...
od sva tri grada ,ovdje je najveca opustenost...

al iskren da budem ni ja ne kontam zasto izabrase..pored toliko gradova..

mozda bas zbog te opustenosti ,neukocenosti...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 10 stu 2009, 00:12 
Offline

Pridružen/a: 01 lis 2009, 23:41
Postovi: 29
neven je napisao/la:
jazivim u sarajevu od rodjenja, al opet meni nije jasno zasto sarajevo izabrase pored toliko metropola...

mozda ima nesto sto strance ovdje privlaci..
kako kusturica kaze "magican grad"


Lonely Planet svake godine izdaje ovakve vodiče, dakle svake godine novi gradovi...tako od 70. i neke. :thumbup


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 10 stu 2009, 08:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
neven je napisao/la:
jazivim u sarajevu od rodjenja, al opet meni nije jasno zasto sarajevo izabrase pored toliko metropola...

mozda ima nesto sto strance ovdje privlaci..
kako kusturica kaze "magican grad"


Slažem se sa tobom, jer ne vidim neku turističku ponudu, ali da se radi o nekom egzotičnom turizmu je najbliže razlogu zašto je uvršteno Sarajevo na tu listu, jer ne pada mi na pamet ništa što liči na turistički potencijal pa sam pomalo zbunjen.
Ono zbog čega sigurno nije uvršten jesu prirodne ljepote, zračna banja, čistoća rijeka,...ostaje gastro ponuda, a tu su ćevapi, ćevapi i opet ćevapi kakvih valjda nema nigdje samo u Sarajevu, tako kažu, možda i lažu...ali po meni ćevap ko ćevap, a na ovim bruci-luci epidemijama gdje je SBK izvorište, ostaje samo rizik da se dobije bruceloza, pa mi pada na pamet da nije u pitanju ekstremni avanturizam.

Fakat ne znam,.. :neznam

Očekujem nekoga iz maglovitog Šehera, a da to nije Slavko Rako, da nam objasni razloge uvrštavanja Sarajava,...ili je u pitanju opet, hauška i propaganda,...e onda jbga. :bored


p.s. Kad već spomenu Kusturicu, zadnja njegova ocjena Sarajeva je da je to "guzno crijevo",...bez magije, vidno iziritiran naravno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 10 stu 2009, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
bumbar92 je napisao/la:
neven je napisao/la:
jazivim u sarajevu od rodjenja, al opet meni nije jasno zasto sarajevo izabrase pored toliko metropola...

mozda ima nesto sto strance ovdje privlaci..
kako kusturica kaze "magican grad"


Slažem se sa tobom, jer ne vidim neku turističku ponudu, ali da se radi o nekom egzotičnom turizmu je najbliže razlogu zašto je uvršteno Sarajevo na tu listu, jer ne pada mi na pamet ništa što liči na turistički potencijal pa sam pomalo zbunjen.
Ono zbog čega sigurno nije uvršten jesu prirodne ljepote, zračna banja, čistoća rijeka,...ostaje gastro ponuda, a tu su ćevapi, ćevapi i opet ćevapi kakvih valjda nema nigdje samo u Sarajevu, tako kažu, možda i lažu...ali po meni ćevap ko ćevap, a na ovim bruci-luci epidemijama gdje je SBK izvorište, ostaje samo rizik da se dobije bruceloza, pa mi pada na pamet da nije u pitanju ekstremni avanturizam.

Fakat ne znam,.. :neznam

Očekujem nekoga iz maglovitog Šehera, a da to nije Slavko Rako, da nam objasni razloge uvrštavanja Sarajava,...ili je u pitanju opet, hauška i propaganda,...e onda jbga. :bored


p.s. Kad već spomenu Kusturicu, zadnja njegova ocjena Sarajeva je da je to "guzno crijevo",...bez magije, vidno iziritiran naravno.


A jesi se ti svezao cevapa ko pijan plota. Kao prvo, Sarajevo je evropski Jerusalem, mjesavina istoka i zapada, turske i a/u arhitekture, i jos mnogo toga. Sarajevo jednostavno ima dusu, a to mogu osjetiti samo oni koji ga posjete. Naravno da to ne mozete preko monitora. Od mnogobrojnih znamenitosti Sarajeva tesko je izabrati samo jednu i reci to je to, iliti cevapi.
Trenutno najveca atrakcija seher Sarajeva ili Teherana kako ga vi volite nazvati :neznam jeste novi Avazov toranj, ma strava. To treba vidjeti i dozivjeti.

A rekla je Hanka Paldum> Sarajevo, Sarajevo, ima cudnu moc, ko ga jednom vidi ponovo ce doc :thumbup :klanjam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 10 stu 2009, 11:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
Sultan je napisao/la:
Trenutno najveca atrakcija seher Sarajeva ili Teherana kako ga vi volite nazvati :neznam jeste novi Avazov toranj, ma strava. To treba vidjeti i dozivjeti.

A rekla je Hanka Paldum> Sarajevo, Sarajevo, ima cudnu moc, ko ga jednom vidi ponovo ce doc :thumbup :klanjam


Daj Bože da turisti dolaze u Sarajevo iz istih razloga kao u Jeruzalem, i u istoj brojnosti, ali nije tako, to zna i Hanka.

Broj turističkih noćenja je minoran, a ljepših i brojnijih visokih atrakcija sazdanih od betona, željeza i stakla ne fali ni u mnogim gradovima, nisam primjetio da se turisti pale na te stvari.

I dalje mi ostaje nepoznanica koji je objektivan razlog da je Sarajevo uvršteno u "top" destinacije... :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 11 stu 2009, 20:37 
Offline

Pridružen/a: 10 srp 2009, 02:24
Postovi: 32
Zašto je Braco Dimitrijević jedan od najvećih živućih umjetnika sadašnjice ?

http://www.nacional.hr/clanak/21143/bra ... una-dolara

A kada ga pogledate,vrlo je "neugledan" koliko god to zvučalo zlonamjerno ?

A šta je to u Sarajevu pa da se on baš tu rodio i sa takvim darom ? Ili npr. Andrić ? Ili Prelog ?

Evo ja ću ti odgoviriti po sljedećem konceptualnom scenariju:

Ništa posebno.
A ako kažem da baš zbog toga što su se tu rodili (Andrić igrom slučaja nije,ali je njegova obitelj sarajevska) sa nevjerovatnim darom možda i ima nešto zanimljivo oko tog grada "magično".
Budući je Braco konceptualni umjetnik, i ja sam pokušao u tim okvirima objasniti.
Subjektivno.

"if one looks from the moon there is virtually no distance between louvre and the zoo" - njegov citat

Zavisi što želiš vidjeti i iz kog kutka. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 02 pro 2009, 12:19 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
Jeste samo sto ni Ivo ni Prelog ni Braco ne spadaju u milje danasnjeg Sarajeva, iz tog kuta gledanja je nevjerovatna opsjednutost recimo zagrepcana sarajevom.

Imaju li ti ljudi uopce svijesti da "obozavaju" grad iz kojeg su krscani manje vise protjerani na ovaj ili onaj nacin, shvataju li oni uopce da je danas to grad sa jedva 10% krscana a ne tako davno krscani su bili nadpolovicna vecina... i da takav grad zapadnoj kulturi ne moze biti pozeljan ni po kojem osnovu... samo da naglasim, Adam Bennet ima svoje privatne razloge zasto protazira bas Sarajevo, proguglajte malo i vidjet cete da on karijeru gradi izmedju ostalog i na reklamiranju Sarajeva kojeg ce poneki zapadnjak ako nista uvrstiti u svoj "moram vidjeti" plan zbog egzotike, rata, istoka na zapadu i tako dalje... covjek samo stiti svoje poslovne poduhvate.

List za koji on radi nije Nacionalna geografija pa da je uopce vrijedno teme... to sto multietnicari sa sa-x bacaju drkicu na takve vijesti, to je njihova stvar.

Sto se tice cevapa, jos jedna mitologija, odite u Kiseljak u konobu pa da vidite sta su cevapi... ili kod Srba bilo gdje... nema cevapa do onog sa svinjskim mesom, a sarajevske preporucujem sa desetak minuta cekanja, pa cete vidjeti u sta se to pretvori kad se malo ohladi. Gomila loja.

Bumbar, di si se sjetio Slave Rake :D on je sad u Zagrebu, HDZ ga je nagradio stancinom, a i inace nije iz Sarajeva nego je zivio u tom gradu zbog zene. Koja takodje nije sarajka, vec je od Stambaka iz Dalmacije, Slavo je imocanin.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 02 pro 2009, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
Crni bombarder je napisao/la:
Bumbar, di si se sjetio Slave Rake :D on je sad u Zagrebu, HDZ ga je nagradio stancinom, a i inace nije iz Sarajeva nego je zivio u tom gradu zbog zene. Koja takodje nije sarajka, vec je od Stambaka iz Dalmacije, Slavo je imocanin.


Slavko Rako je izvještavao za HRT u ratu iz Sarajva, njegov mi je telefonski glas ostao u sjećanju po ne baš lijepim vijestima iz šehera pa sam mislio da će se neko javiti sa veselijom pričom da opiše današnje ljepote šehera...

Ljepota ondašnjeg, prijeratnog Sarajeva i jeste bila u tome da su u izgradnji njegove kulture (duha?!?!?) učestvovali ljudi iz različitih krajeva, kultura, nacija,...a danas... :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 02 pro 2009, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
SARAJEVO - Nakon objavljene vijesti da je Sarajevo uvršteno u top 10 gradova svijeta kao najpoželjnija destinacija u 2010., a, po preporuci najpoznatijeg svjetskog turističkog vodiča Lonelya Planeta, u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo povećan je broj upita turističkih agencija i turista za dolazak u Sarajevo.

- Turistički infocentri u Sarajevu svakodnevno odgovore na desetine adresa s upitima hoće li biti organiziranog dočeka Nove godine na otvorenom, kakve su cijene i sadržaji zimskih aranžmana, kako najbrže doputovati u Sarajevo, koliko turisti mogu računati na dobar provod, zatim, što nude olimpijske planine, ima li organiziranog obilaska grada i drugih turističkih atrakcija u blizini Sarajeva, priopćeno je iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo

Predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo Midhat Kulo ističe da je povećano zanimanje turista za posjetu Sarajevu, prije svega, u dobroj i kontinuiranoj promociji turizma na prestižnim međunarodnim turističkim sajamskim manifestacijama.

Kanton Sarajevo u listopadu posjetilo više od 19.000 turista iz 81 zemlje svijeta, što je u odnosu na isto razdoblje prošle godine više za 12,4 posto, kaže se u priopćenju županijske Turističke zajednice.

bitno.ba

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 02 pro 2009, 20:42 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
Oni lazu sami sebe.

Iz dana u dan sami sebe bombarduju vijestima o nevjerovatnom razvoju drzave, o velikom interesovanju turista, stranih ulagaca, o prilivu sredstava, a odmah zatim set vijesti: penzije kasne pet dana, invalidnine kasne mjesec dana, zlatni ljiljani demonstriraju na ulicama gladni, moramo stegnuti kais, federacija na rubu bankrota, pocrkat cemo do nove godine


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 03 pro 2009, 08:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Dobro, ne moramo im dati negativan spin na svaku pozitivnu vijest, nek se i oni malo vesele, možda će se onda posvetit sami sebi i pustit nas na miru.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 03 pro 2009, 11:58 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
Ma ne mogu mitologije, jer to povlaci jedno za drugim, nakon sto sami sebe slazu da je Sarajevo svjetska metropola, odmah zatim ide ono "sta bolan, Siroki selendra, Hrvati seljacine iskompleksirane ba, Sarajevo do Pariza, mi smo gradjani".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 03 pro 2009, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32013
Crni bombarder je napisao/la:
Ma ne mogu mitologije, jer to povlaci jedno za drugim, nakon sto sami sebe slazu da je Sarajevo svjetska metropola, odmah zatim ide ono "sta bolan, Siroki selendra, Hrvati seljacine iskompleksirane ba, Sarajevo do Pariza, mi smo gradjani".


A jesi ti vidio lift,asfalt i sl. prednosti metropole :zubati ?Poslije ću ti reći što te to pitam...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 11 lis 2010, 17:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2010, 22:36
Postovi: 178
slika
slika

:bih


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sarajevo medju top 10 gradova za posjetiti u 2010
PostPostano: 11 lis 2010, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
Ne moraš sad u svaku temu stavljat jedne te iste slike, imaš li kakvih privatnih slika sarajva da vidimo?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO