HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Šta prvo primjetite kada dođete u neki grad ili mjesto. U čemu su razlike između npr srpskih, bošnjačkih i hrvatskih gradova na području BiH ali i šire, u Hrvatskoj i Srbiji.

Vjerski objekti, arhitektura, održavanje čistoće i kulture, razvijenost...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
U bošnjačkim gradovima primjetim drugačije krovove, u srpskim dosta više komunističkih zgrada nego u hrvatskim i bošnjačkim, u hrvatskim dosta malih privatnih firmi...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Dovoljno je posjetit Mostar i obići istočnu i zapadnu stranu, slabo sam prolazio kroz srpska sela(osim istočne hercegovine) ali po meni hrvatska sela za razliku od bošnjačkih djeluju dosta uređenija, kuće su nekako ljepše, veće, održavanije, možda nisam objektivan ali svakako mi je ljepše vidjeti crkvu u središtu sela nego dzamiju sa minaretom na kojem je okačena ona zelena zastava sa polumjesecom i nekim arapskim slovima

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
http://www.msnbc.msn.com/id/32789005/ns/travel-destination_travel/t/bosnia-model-planet/#.UO_zYfLNkYI

:D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Lebowski je napisao/la:

Tu se više piše o republičkosrpskim opčilištima vukova nego samim gradovima :D
I daj svoje mišljenje o temi...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Znam o čemu se piše. :D

Nemam još uvijek do kraja formirano mišljenje o gradovima, moram još istraživati.
Prvo mi upada u oči čistoća grada, starost objekata, jesu li oronuli, gledam izgled ulica, koliko blata ima, smeća, itd, itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Što se tiče Sarajeva, iznervira me što više nema ledina gdje smo igrali lopte...zamijenili ih trgovački objekti.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Ja volim da putujem, obisao sam bivsu Jugu uzduz i popreko...

Posto sam preterani fan geografije, kad putujem, trudim se da uocim svaki detalj, i kao GPS pronadjem mu mesto u mentalnoj karti...od samog ulaska, table sa natpisom, sta je pored puta, kakvo je predgradje, kakva je konfiguracija terena, natpisi na prodavnicama, boje i arhitektura kuca, stambeni blokovi, parkovi, uzi centar...svaki taj detalj krije neku pricu, i zato prezirem ljude koji kad putuju negde gde nisu bili, spavaju ko zaklani, a onda posle mamurni bauljaju ulicama kao po kazni...

Nije dobra podela na hrvatske, bosnjacke i srpske gradove i sela...falicna po mnogo osnova...

Stvar je oblasti, podneblja, klime, kulture... ne moze se porediti jedno Vranje i Subotica, selo oko Pirota i oko Zrenjanina...razlika je u skoro svakom momentu, jer iako je ista drzava, kulturni obrazac je potpuno drugaciji...

Isto tako npr Hrvatska...jedno slavonsko selo, pa Zagreb, Istra, Krajina, Dalmacija... i ljudi, i mentalitet, i arhitektura, obicaji, kultura, stagod...sve je razlicito...mnogo je bliza Vojvodina sa Slavonijom, nego Slavonija sa Istrom....ali bas ta razlicitost delova nasih drzava je velika prednost, ako si dovoljno pozitivan da to tako dozivis....

U samoj BiH, vidi se gde zive Srbi, gde Bosnjaci, gde Hrvati...rat je ucinio vidljivom segregaciju po svakom zivotnom pitanju... kad dodjem u sredine gde zive Bosnjaci, oseti se ostatak orijentalne kulture, od arhitekture, verskih objekata, izgleda prodavnica, kafana, cevabdzinica... stila oblacenja nekih ljudi... treba mi neko vreme da se uzivim u to...da nije bilo sve sto je bilo, mogao bi bez neke distance da udjem u dublje pore tog sveta...ovako uvek mi negde prolazi kroz glavu da tu nisam dobrodosao, iako skoro sva iskustva koja sam imao sa pojedinacnim ljudima je da su obicni Bosnjaci cak preterano ljubazni kad ih nesto pitas da ti pokazu, objasne, recepcionarke u hotelu, taksisti... sta je iza te fasade, samo bog zna... al to nije mnogo ni vazno na ovoj temi....

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Smeta mi kada vidim zatvorene i puste poslovne prostore koji stoje tako godinama, što su prije 10 godina radili neki objekti a sada su zatvoreni, tgrade propadaju.

Smeta mi što nema javnih WC-a, smeta mi izgled autobuskih stanica na kojima naplaćuju pišanje 1,5 KM u neuslovnom WC-u. Smetaju mi i svi objekti(kafići) sa lošom higijenom i WC-om.

Smetaju mi pijace, štandovi po gradu, paljenje vatre oko kuće.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
@dzoni, mislim da je leb mislio isključivo na područje BiH, nitko nije toliko lud da uspoređuje Poreč i Živinice...
Sam kažeš da si prošao skoro cijelu zemlju te da voliš gledati detalje, pa opiši tri mjesta koja su ajmo reći tipična za svaki narod...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 12:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Meni najvise smeta kad vidim rasturene kuce, do temelja sjebane, ili prosarane kroz sito sa granatama...

Toga sam se nagledao i u Slavoniji, Krajini, Podrinju, onom nesretnom Olovu gde svaka zgrada vristi od gelera... pomislis jbt, neko je tu ziveo, neko je to zidao...bas onako...bedak...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
DzoniBG je napisao/la:

U samoj BiH, vidi se gde zive Srbi, gde Bosnjaci, gde Hrvati...rat je ucinio vidljivom segregaciju po svakom zivotnom pitanju... kad dodjem u sredine gde zive Bosnjaci, oseti se ostatak orijentalne kulture, od arhitekture, verskih objekata, izgleda prodavnica, kafana, cevabdzinica... stila oblacenja nekih ljudi... treba mi neko vreme da se uzivim u to...da nije bilo sve sto je bilo, mogao bi bez neke distance da udjem u dublje pore tog sveta...ovako uvek mi negde prolazi kroz glavu da tu nisam dobrodosao, iako skoro sva iskustva koja sam imao sa pojedinacnim ljudima je da su obicni Bosnjaci cak preterano ljubazni kad ih nesto pitas da ti pokazu, objasne, recepcionarke u hotelu, taksisti... sta je iza te fasade, samo bog zna... al to nije mnogo ni vazno na ovoj temi....


Svi su izgleda ovakvi prema drugima, pogotovo na selu, ljudi u srpskim selima su ljubazni, raspituju se, ispričaju, nude pomoć ako treba, odvoje svoje vrijeme na tebe prolaznika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Bošnjaci imaju svoju izvornost i ljepotu arhitekture, npr. Počitelj, sahat kula u Stocu, tekija na izvoru Bune kod Blagaja i sl., međutim ova "moderna" zdanja, ponaprije vjerska, su mahom očajna i ne prate nijedan od postojećih stilova. uvijek se u takvim prilikama sjetim one džamije u Donjem Vakufu s plavim krovom, a ta još ima solidne linije kakvih sam sve viđao. pa su to onda i očajni izbori boja kućnih fasada, sjedišta firmi, reklama na putu, sve to odaje dojam pravog vašara. međutim, to je u velikoj mjeri i opis cijele BIH, ove neke poslijeratne estetike, da ti se život smuči. teško je tu biti do kraja objektivan jer sam prema svim našim mjestima u BIH koja sam obišao subjektivan. svaki put kad prolazim kroz naše selo, mozak to negdje registrira. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
slika

Živio sam 100 metara od ove dzamije i preglasna je bila. I to mi smeta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
volvoks je napisao/la:
@dzoni, mislim da je leb mislio isključivo na područje BiH, nitko nije toliko lud da uspoređuje Poreč i Živinice...
Sam kažeš da si prošao skoro cijelu zemlju te da voliš gledati detalje, pa opiši tri mjesta koja su ajmo reći tipična za svaki narod...


Bas hocu reci da nema sablona, da svako mesto ima nesto unikatno...

Ne znam, svaki put kad prolazim ili odem u Bosnu, sive misli nagrnu ko poplava... mnogo je gradova i sela sjebano...onako ljudski kad to posmatras, bez odlaska u nepotrebne politicke dimenzije... ne mozes da se prepustis samim pejzazima koji su tamo sjajni u mnogim predelima...

Nisam turista iz Australije, zanimalo me je to, i znam gde su bile najvece tuce, gde je bila linija fronta, gde se ginulo, ko je gde kome rusio... a onda vidis te ljude koji sasvim normalno idu na posao, seljaci obavljaju svoje svakodnevne poslove, sve je nekako normalno... smeju se ljudi, klinci sutiraju loptu, piju ljudi po kafanama, pisu tikete po kladionicama... i onda nekako formatiram proslost i uzivam, kao na Vrelu Bosne, sjajno je tamo prosetati...

Nisam bio u hrvatskim mestima u BiH, prolazio sam samo kroz Zepce gde se vidi nekako da su tu Hrvati vecina, nesto je drugacije...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Lebowski je napisao/la:
slika

Živio sam 100 metara od ove dzamije i preglasna je bila. I to mi smeta.


i gdje ćeš i s čime uklopiti ovakvu džamiju, to je šaka u oko, i po obliku i po izboru boja. Hrvatska napravi dvije džamije i s te dvije po izgledu razvali sve do jedne u BIH. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
DzoniBG je napisao/la:

Nisam bio u hrvatskim mestima u BiH, prolazio sam samo kroz Zepce gde se vidi nekako da su tu Hrvati vecina, nesto je drugacije...


A Bošnjo to već prefarbao u zeleno. :zubati

Kontradiktoran si. Prvo radiš uvod kako nisu dobre podjele na SHB, a onda dva odlomka dalje priznaješ da se vidi gdje tko živi.

Baš čitam.

Yes, You’re Racist: The Casual Comments Permeating Twitter
82 Comments

Saying “I’m not racist, but . . .” is no excuse.

:laugh

To je valjda obilježje dobro odgojenih salonaca diljem svijeta. Daš oduška utopijskim razmišljanjima na početku pa se vratiš u stvarni svijet.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Poseban dozivljaj mi je kad posmatram te dzamije...

Nisam odrastao u sredini gde ih ima, nisam se navikao na njih, svaki put se iznenadim kad ih vidim, i utonem u neke misli, stavove, predrasude...

Kao ping-pong...sta ce ovo ovde, pa dobro to je samo verski objekat kao i mnogi drugi, al to je agresivna religija koja je tvoj narod gurnula na margine kroz proslost, a mozda ja to sve nedovoljno poznajem... trgne me ezan sa munare, zastanem i poslusam to, katapultira me u Arabiju...pomislim dal taj lik sto zove na molitvu na arapskom posle kad sidje i vidi se sa drustvom dal je u fazonu - djes ba raja, ili do kraja fura svoj arabijski bluz...

Kazu da mozes da mrzis ono samo sto nedovoljno poznajes... taj islamski svet jos nisam dokucio, imam odbojni stav jos uvek, duboki osecaj da medju ovim narodima to ne pripada...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
doc je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:

Nisam bio u hrvatskim mestima u BiH, prolazio sam samo kroz Zepce gde se vidi nekako da su tu Hrvati vecina, nesto je drugacije...


A Bošnjo to već prefarbao u zeleno. :zubati

Kontradiktoran si. Prvo radiš uvod kako nisu dobre podjele na SHB, a onda dva odlomka dalje priznaješ da se vidi gdje tko živi.

Baš čitam.

Yes, You’re Racist: The Casual Comments Permeating Twitter
82 Comments

Saying “I’m not racist, but . . .” is no excuse.

:laugh

To je valjda obilježje dobro odgojenih salonaca diljem svijeta. Daš oduška utopijskim razmišljanjima na početku pa se vratiš u stvarni svijet.


Kranuo sam generalno, jer sam temu doziveo malo sire od okvira BiH, pravio paralele u tom smislu...a onda kad sam se sveo na BiH, stvari su drugacije.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Moj leb gdje ćeš otovoriti ovakvu temu. Unaprijed im znaš odgovore.

Hrvati i Srbi ovako zamišljaju svoje gradove

slika

A ovako Bošnjačke

slika


Što se tiče džamija o kojim pričate, ove u Bosni mi nisu nešto, ali u Hercegovini su prelijepe jer su građene u osmanskom stilu. Volim jednostavnost naših džamija, taj kamen...volim što su male i simpatične.
Nikako ne volim ogromne vjerske objekte.. Neki dan gledam dokumentarac o meksičkoj katedrali...sve samo zlato, skupocjeni ukrasi, a u njoj se moli sirotinja koje Meksiko ima na pretek. Koji kontrast i koje nebuloze.

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:45 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
DzoniBG je napisao/la:

Nisam bio u hrvatskim mestima u BiH, prolazio sam samo kroz Zepce gde se vidi nekako da su tu Hrvati vecina, nesto je drugacije...


Ozbiljno? Jer ja baš nisam zadovoljan izgledom svoga grada pogotovo kad si u sred njega. I dalje izgleda onako čaršijski, svaka druga kuća izgleda sirotinjski (ovo pričam za uži centar grada, Radovlje je već druga priča), zatim uske ulice i ružni nogostupi na kojima se naredaju auta jer u gradu nemoš pronaći 5 poštenih parkinga.

Volio bih da se više ugleda na Vitez ili Livno pa da ima prave obrise grada, a ne općinskog centra. Nažalost, povijesna ostavštvina je slaba. Nemamo klasicističkih zgrada koje bi krasile centar grada. Nemoš razlikovat biro ili općinu od kafane. Srećom, prostor za širenje je ogroman, a potrebno je tako malo da se dotjera.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 sij 2012, 02:15
Postovi: 5115
Lokacija: Mali noćni razgovori
Što se tiče Mostara rado vam dajem širinu zapadne obale, moderne zgrade i Mepas. Ali neka nama starog grada s mostom, lijepih uličica, Brankovca, Šehitluka, Ćorića i Muslibegovića kuća, kao i Šantićevog doma. I onako je to ono što turisti obilaze :)

_________________
Pomozite mi da vas ne ubijem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:49 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Sayuri je napisao/la:
Što se tiče džamija o kojim pričate, ove u Bosni mi nisu nešto, ali u Hercegovini su prelijepe jer su građene u osmanskom stilu. Volim jednostavnost naših džamija, taj kamen...volim što su male i simpatične.


Tu se svakako slažem. Bez obzira što je riječ o džamiji, ljepše ju je vidjet u hercegovini u svom stilu, nego one space shuttleove kakve sam viđo po Sarajevu, Zenici, Maglaju...

Isto stoji i za crkve. Uvijek su mi starinske crkve, bilo da su kamene, ili pak barokne koje su prelijepo ukrašene bile ljepše od novogradnje, jer od modernih crkava osim par slika nema se više ništa interesantno vidjeti.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Sajo, a koji su to unapred ocekivani odgovori...

Mozemo da se lazemo da je to sve super, ili da nista ne valja...ja sam izneo svoj dozivljaj toga, koji mislim da nije stereotipan...

@Novi, nisam imao vremena da obidjem duze sve to sto tvoj gradic ima, rekao sam samo na prvu loptu da sam zapazio da je nesto drugacije nego u okolnim bosnjackim sredinama...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Izgled naših gradova
PostPostano: 11 sij 2013, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
DzoniBG je napisao/la:
Kazu da mozes da mrzis ono samo sto nedovoljno poznajes... taj islamski svet jos nisam dokucio, imam odbojni stav jos uvek, duboki osecaj da medju ovim narodima to ne pripada...


Nisam baš siguran. Na jednom području koje mene intrigira većina ljudi koji imaju negativan stav o nekom drugom ga imaju zbog iskustva s tim drugima, a ne iz neznanja. Oni koji nemaju dodira s tim drugima fantaziraju kako su oni kao mi.

Čini mi se kao uspješan spin. Poput onog da si latentni homo ako ne voliš homostvorenja.

Za islam se slažem. Simpatični mi mogu bit samo u Lawrenceu od Arabije.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 52 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO