HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zenica
PostPostano: 28 lis 2009, 15:44 
Offline

Pridružen/a: 28 lis 2009, 14:53
Postovi: 2
Lijep pozdrav svima .Zovem se Beno i dolazim iz Zenice.
Listajući net. došao sam do ovog foruma i slučajno pročitao ovo gore što piše.
Ljudi moji pa jel vi vjerujete u sve to.
Evo ja sam živi svjedok svega ovoga jer dolazim baš iz dijela prema Gornjoj Zenici,inače sam 1970 godište tako da sam tada imao 23 godine i naravno bio pripadnik vojske.E sad se svi pitate koje.Da.
Ja sam bošnjak muslimanske vjeroispovijesti i ako kome ne smeta mogu se nazvati i ustašom jer sam bio pripadnik HOS-a još od vremena njegovog osnutka i ubistva "našeg" komadanta od strane HVO-a,što i jeste istina.Pokoj mu duši.
No da se vratimo na temu.Kao pripadnik HOS-a bio sam stacioniran u medicinskoj školi u naselju Crkvice i pripadnik vojne policije HOS-a ,tačnije desetnik.Usko smo bili povezani i sa HVO jedinicom " Jure Francetić" koja je bila u Travničkoj ulici točnije u osnovnoj školi tadašnjoj "Sestre Dietrich".E sada ono glavno,ulica u kojoj sam živio je tada imala 50-ak kuća od kojih je oko 40 hrvatskih a tako je i danas i svi moji "prijatelji" su bili pripadnici HVO-a a ja HOS-a.Redovno smo se vidjali i naravno komunicirali.Onda dolazi do osnivanja jedne mudžahedinske brigade ili jedinice kako god u naselju Trokuće i tada nastaju problemi u mom gradu u kom i danas živim.Jednostavno ti ljudi su išli gradom i maltretirali sve redom(mislim na žene i muškarce).Žene zbog toga što nisu "pokrivene" a muškarce kao šta će tu u gradu zašto nisu na brdu,nadam se da sam jasan.Eh sada dolazi ono glavno par ekscesa u gradu oko HVO-a i tih mudžahedina doveo je do toga da je HVO tražio da se HOS priključi njima i ukine,što su ovi naravno odbili i onda (napominjem HOS je imao oko 60% muslimana) svi katolici pripadnici HOS-a prelaze u HVO tako da jedinica više nije imala smisla i onda je bilo kud koji mili moji.Ljudi su se rasuli po tadašnjim jedinicama u gradu (303,314,7MB .....),i ja sam prešao u Vojnu policiju armije BiH.Noć prije incidenta na Kuberu,upravo sam sjedio sa svojim prijateljem (ime nebih naveo a ako treba mogu i poslije) i on mi kaže :"joj sutra je frka moramo svi na Vlašić da četnike otjeramo."Naravno ja sam mu poželio sretan put ,jer sam baš sutradan bio slobodan.No tog dana ranom zorom počeli su pucnji iz pravca Kubera ,a razorne detonacije po gradu koje su dolazila iz pravca pješčare u Vitezu su odjekivale zrakom.Naravno ja sam dobio hitan poziv da se javim u jedinicu i odmah bio upućen na teren .Predhodnica nam je bila 7MB koja je prije nas došla na Kuber i kada smo gore stigli javljeno nam je da su tri pripadnika Armije i dva HVO-a poginula ,te da su dva pripadnika HVO-a ranjena te su nam trebali biti predani kako bismo ih odveli do bolnice a poslije toga sproveli istragu,i gledaj čuda ,moj komšija i prijatelj profulao Vlašić i ranjen u nogu(lakše) nadje se tu na Kuberu.""""Samo da napomenem da je on i danas moj prijatelj i da je živ i zdrav ,sretno oženjen bla bla...."""
E sad šta je prije sijećanj ili travanj,ko je koga i gdje i kako ,pitanja bezbroj -odgovora malo.Naravno nakon što je moj komšija bio izliječen sproveden je u KPD gdje je nakon odležanih 30 dana(takva su pravila istrage),odveden u Lašvansku dolinu i gdje je izvršena razmjena,te je on svoj ratni put nastavio u Vitezu ili Busovači,to Vam nemogu potvrditi.
Svi pripadnici HVO-a ili Vojske RS koji su bili zarobljeni bili su samo pod istragom vojne policije Armije BiH i nikako drugo,tako da ona teza kako je Muzička škola bila neki "logor" zaista nepije vode jer je ona ustvari bila vojna bolnica 7MB i u njoj se nalazilo oko 30-tak ranjenika te jedinice.
E jedina istina svega što sam pročitao iznad (vezano uz rat) je ono što se nije smjelo desiti a to je Dusina.
Sve gore navedeno je istina ,istina je da je pripadnik Armije točnije 7MB baš na lokaciji tog sela saznao da mu je brat poginuo i onda jednostavno uzeo AP i ispucao kompletan okvir u mještane koji su bili tu u tom momentu.Isti je uhapšen od strane njegove policije i predan nama i naravno sproveden u KPD.Gdje i kako je on završio poslije ja neznam ali mislim da nije pušten tek tako,a i njegovo ime znam,pa ako kome treba ja ću ga objaviti.
I da završim .
Zenica je i danas kao i 92 godine grad za sve,a sela ko sela vjerujte mi gade mi se kako muslimanska-bošnjačka tako i katolička,ja bi molio da se niko ne uvrijedi jer ovo ne mislim nacionalno već zbog njihovog ponašanja.Ovi prvi se prave veliki muslimani a drugi veliki Hrvati i tako u krug,a kad dodju u grad skontaju da su glupi i ovaj brzi ritam života ih otjera tamo odakle su i došli,nazad u njih same.Što se tiče ovog prijatelja sa muzikom u gradu ,evo ja ga pozivam u Hrvatski dom na muziku pa da vidi da se tu Thompson svira bolje već u Švicarskoj ili pak u Rijeci ili Zagrebu,i prijatelju nisi jedini koji pusti gradom "Čavoglave" ili bilo što ima nas još i nebrini ljudi su zauzeti ovom recesijom da te niko neće ni primijetiti ,bilo da si pojačao ili neslušaš ništa.
btw. ako sam šta pogriješio eto Vam ispod pa napišite i molio bi ove koji su te 93 otišli a nisu bili tu nek ne valjaju gluposti,nek dodju do mene ,pa ćemo ja i moje komšije katolici koji su bili tu cijeli rat reći šta i kako,naravno uz kazan rakije i suho meso po izboru jer nije svinja zabranjena u Zenici kako neki misle.Nadam se da nisam nikoga uvrijedio a ako ovaj moj post ne leži ovom forumu molio bih admine ili modove da ga sklone a meni po zaslugama.

Lijep pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 29 lis 2009, 16:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Jel' ti čitaš ove postove?

http://www.hic.hr/dom/367/dom04.htm
----------------------------------------------------------------------------------

Na području Zenice je prijavljeno nekoliko logora. Svi su bili pod vlašću BiH vlade ili Muslimanskih snaga. ICRC je potvrdio 6 logora sa oko 500 zatočenika ukupno.

Zatvor Zenica - KPD dom (potvrđen od UN i ICRC)

- logor pod kontrolom muslimanske teritorijalne obrane. Zatočenici su bili civili i vojnici hrvatske i srpske nacionalnosti. KPD je bio podijeljen u pet paviljona. Svaki od tih paviljona je imao ćelije od 15 - 20 m2. Unutar logora je bila i bolnica za zatočenike u kojoj su čuvari (prema izvješću ICRC) imali posebni "tretman" nad zatočenicima. Prije rata ovaj se zatvor koristio za teške kriminalce. Čak i u vrijeme logora, paviljon 4 je bio rezerviran za kriminalce. Prema svjedočenjima zatočenih u logor je dolazila srpska sutkinja i povremeno su imali "vojna suđenja" prema jugo zakonu. Međunarodni crveni križ je dobio dozvolu pristupa samo paviljonu 5 u kojem je bilo 200 do 300 zatočenika, uglavnom vojnika. U drugim paviljonima su bili civili. Premlaćivanje, izgladnjivanja i drugi oblici torture bili su svakodnevnica u logoru. Jedna od specifičnosti ovog logora je bilo vezanje zatočenika lancima za pod i premlaćivanje.

Muzička škola (potvrđen od UN i ICRC)

- nalazi se u samom centru grada. Uz zatvor to je još jedno mjesto koje se smatra logorom. Bio je pod kontrolom Muslimana odnosno MOS-a. U ovom logoru držani su isključivo Hrvati. Zatočenici su držani na nekoliko mjesta. Podrum je bio vlažan i bez danjeg svjetla. U kutu su imali kantu za nuždu koja se prelijevala i izazivala smrad. Spavalo se na drvenim paletama. Potkrovlje - na kojem je ljeti bilo vruće, a zimi hladno (15 m2),u prostorijama na katovima , na 3 katu su ispitivani tamo je bilo sjedište čuvara. Točan broj zatočenika nije poznat. Prema nekim izvješćima kreće se oko 1.500 Hrvata.

Prema nekim svjedočenjima zatočenici su držani i po 45 dana u prostorijama bez svjetla, a stražari su stalno puštali glasnu muziku tako da nisu mogli spavati. Zatočenici su tučeni policijskim palicama, telefonskim kablovima, drškom od lopate i čizmama.


--------------------------------------------------------------------------------

ZEN.-1241
Medicinski centar za prava čovjeka

I S K A Z

U Zenici je počela opća hajka na pripadnike HVO 17.04.1993. godine. Sišao sam u grad s majkom, bratom, suprugom i djecom. Njih sam smjestio kod rodice od bratove supruge. Ja sam se mislio vratiti u čardaš, ali je sve bilo blokirano tako da se nisam mogao vratiti. Pošto sam uvidio situaciju pronašao sam najbolje rješenje da odem kod majkine kume u Blatušu iza autobusne stanice, mislio sam i ubjeđen sam bio da me niko nije vidio kad sam došao zorom. Vrlo su me srdačno prihvatile, poslije mog objašnjenja pristale su da me kriju.

Drugi dan upadaju 4 MOS-ovaca i pod prijetnjom oružja ja sam ih zamolio da se obučem i u tom su me odveli, kao da idem na informativni razgovor. Oni su izveli mene i uveli me u kombi. Zatim su me odvezli u Muzičku školu kod parka. U Muzičkoj školi sprovode me u podrum. Tamo zatičem prof. Mašinskog fakulteta dopredsjednika HVO Zenica, N.N. i pripadnika HVO K.K. Taj dan nisam ispitivan tako da sam mogao krunicu i ostala lična dokumenta i sve što je ličilo na šahovnicu da uništim (to su osobni dokumenti). Krunicu sam sakrio. Drugi dan (noć) izvode K.K., nakon 10-20 minuta ga vračaju, sav je bio krvav. Odmah smo ga pitali što su mu radili, a on je rekao: "Samo su me izveli i udarali po glavi i cijelom tijelu drvenom palicom (drškom od lopate). Tu noć izvode ga ponovo ali su ga zadržali 2-3 sata, ali je bio mokar od znoja. Na naša pitanja od čega je mokar; rekao je da je kopao grob za sebe i nisu mu dali da odmori cijelo vrijeme. Ja sam pomislio da me žele preplašiti ako i mene izvedu da bi mogao pričati. što se tiče. N.N. vrlo je bio preplašen šta će se desiti s njegovom porodicom i sa njim. Iste noći su i njega izvodili i nisu ga tukli, bio je dan - dva i odveden je u nepoznatom pravcu i do dan danas ne znam gdje se nalazi.

Mene su izveli i uzeli mi lične podatke, kao i podatke moje familije, ime djece, žene, komplet uže familije. Tu noć me više nisu ispitivali, ta tri dana ništa mi nisu dali da jedem, ono što smo dobivali kruha stavljali smo u jednu vreću. Ispitivanja su već počela sutradan naveće od 24 - 06 sati ujutro. Izveli su me na treći kat gdje je kancelarija njihove policijske postaje. Svako postavljeno pitanje bila je i direktna optužba po mene, koliko sam dovezao oružja, gdje si ga ostavio. Ja sam rekao da nemam nikakve veze sa nabavkom oružja. Nakon što su mi postavili još bezbroj pitanja konstatacija na koje je bilo bespredmetno bilo što reći, jer su oni pitali i odgovarali optužbom o stvarima koje nisu imale nikakve veze sa mnom, te bi se u neko vrijeme njihovo "ispitivanje" i završilo. Oslovljavali su me isključivo "Ustašo". Vratili su me ponovo u podrum da bi me u toku noći ponovo izveli. Pri tom izvođenju počeli su me odmah tući, od samog izlaska iz podruma i tukli me do trećeg kata (nogama i policijskom palicom). Tukli su me muslimanski policajci:

1. OSMANOVIĆ SMAJO
2. OSMANOVIĆ SEJDO

Ta su dvojica braća. Uveli su me u jednu prostoriju i natjerali me da sjednem na fotelju tako da mi leđa budu nezaštićena. Policajci su mi bili s lijeve i desne strane,a predamnom je bio ISIĆ JASMIN prosvjetni radnik iz Busovaće.Optužili su me da sam krivotvorio dokumente i lažno se predstavio. Rekao sam da to nije istina jer imaju moju putovnicu, a da moj identitet mogu provjeriti kod mojih roditelja i susjeda. Oni su bili nezadovoljni mojim odgovorom pa me je ISIĆ JASMIN počeo šamarati, a policajci su me po leđima tukli šakama i nogama. Potom su me optužili da sam sa V.V. koja je tehnolog za ispitivanje voda, a u čijem stanu su me uhapsili, zasigurno trebao i pripremao trovanje vode kako bi otrovao VII muslimansku na Bilmištu. Kada sam to zanijekao uslijedile su nove batine i nisu me više ispitivali. Ispitivanje i batinanje je trajalo uobičajenih 30-tak minuta. Nakon toga su me poveli u podrum tukući me pri tom drvenom drškom od lopate. Tukli su me po cijelom tijelu jer sam pokušao zaštititi glavu, a udarci su me svaki put oborili na stubištu, gdje sam se dodatno izrazbijao. U podrumu su se već nalazili:

1. Š. F.RANJO
2. Š. A., pripadnici HVO, i 5 policajaca HVO:
1. J. D.
2. G. D.
3. G. D.
4. Š. M.
5. T. Z.
Sa njihovim dolaskom povećale su se do tad uobičajene porcije batinanja. Nakon jednog vremena te iste noći ponovno su me izveli uz batine na treći kat. U sobi je bio ISIĆ JASMIN koji me optuživao ponovno za pokušaj trovanja vode, za moje navodno obučavanje u Hrvatskoj, što sam ja sve nijekao jer nije bila istina. Također me je pitao tko su moji vanjski suradnici. Nakon što sam rekao da nisam imao nikakve suradnike on mi je zaprijetio da će me predati Mudžahedinima, da ne može slušati moje laži i vratio me u podrum bez batina.

Hranu smo dobivali vrlo rijetko - jedan dan bi je dobili, drugi dan ne bi. No, međutim od silnih batina nismo mogli ni to malo hrane što smo dobijali da jedemo, pa smo kruh odlagali u jednu vreću. Kasnije kad su batinanja bila nešto manja jeli smo i taj ustajali kruh jer drugog nije bilo. Naročit problem svima bilo je vršenje nužde. U podrumu je bila samo jedna kanta od oko 3-5 litara u kojoj smo obavljali nuždu. Kako nas je ponekad u prostoriji bilo i do 20 to su se urin i fekalije prelijevali preko te posude šireći nesnosan zadah u prostoriji, u kojoj inače nije bilo niti svjetla niti zraka. Podrum je bio do te mjere vlažan da bi zidovi bili mokri. Prozore smo morali držati zatvorene, jer bi vojnici pri povratku s ratišta (Muslimani) vrlo često kroz taj prostor znali zapucati, nakon što je jedan od zatočenika A.A. pokušao straži skrenuti pozornost od otvorenog prozora. Stražar DIZDAREVIĆ VEHID iz Vrselja kod Poljska je obećao da će on to srediti. No, međutim za desetak minuta došli su po A.A. i predali ga Muslimanima zatočenim u susjednoj prostoriji, zatočenim zbog odbijanja odlaska na ratište, da ga isprebijaju što su oni izuzetno "savjesno" i napravili. Kad su A.A. dovukli u našu prostoriju zadali su nam pred našim očima preko 100 udaraca drvenom palicom, dok je A.A. bespomoćno ležao na tlu. Jedan od onih koji su ga tukli fotografirao ga je. Vršenje nužde je bio naročit problem po mene s obzirom da imam trajni infekciju uretera, što podrazumijeva često i bolno mokrenje. Od posljedica batinanja 5 danaza redom mokrio sam krv. Izbjegavao sam koliko god sam mogao piti vodu i jesti hranu kako bi što rijeđe morao vršiti nuždu. Dodatni problem je bio što se za hranu i vodu i vršenje nužde uvijek moralo obratiti stražarima, što je njima bio dodatni povod za nova batinanja. S obzirom na prirodu moje bolesti tjelesna higijena je nešto što je čini snošljivom, no međutim 75 dana nisam se niti presvukao, niti okupao. Moji "isljednici" su znali za to jer su imali uvid u moju medicinsku dokumentaciju. Tražio sam da me pregledaju liječnici, no tom mom zahtjevu nikad nije bilo udovoljeno. Spavali smo na drvenim paletama s obzirom na veliki pritok Hrvata zatočenika kroz ovu prostoriju. Vrlo često nije bilo dovoljno mjesta na tim paletama, pa su ljudi na paletama spavali na smjenu, jer je pod bio betonski i vrlo vlažan.

Ispitivanje se vršilo isključivo noću čime su nam razbili potpuno bioritam, pa je boravak u ovim prostorijama i u ovim okolnostima bivao psihički sve neizdržljiviji. Kako bi zatomili krike ljude koji su bivali mučeni, na razglas su puštali nesnošljivo bučnu "Arapsku muziku". Naročit metod mučenja bilo je učenje arapskih pjesama i molitava. Moje isljednike naročito je mučilo to što ja nisam poznavao velik broj ljudi, niti su ljudi previše poznavali mene jer sam u Zenicu poradi zaposlenja pristigao u srpnju 1991. godine, pa je njih to navodilo na zaključak da sam ja neka misteriozna osoba s misterioznim zadacima, ili im je takvo izmišljanje bila zgodna prilika za sve torture koje su vršili nad mnom. U jednom momentu ISIĆ JASMIN nakon što me je oborio i nogama mi skočio na prsa rekao je da mu je dosta mojih laži i da za mene ima "domaći zadatak" o čijem rješenju će zavisiti moj život. Dao mi je papir na kojem je bilo ispisano 10 pitanja u kojima oni traže odgovore na ista već postavljena pitanja. Naprimjer, tko su mi moji prvi suradnici među Hrvatima, koje sam Muslimane iz vojnih i policijskih struktura zavrbovao za svoje suradnike, da li poznajem ove ili one ljude, da li sam išao na obuku u Hrvatsku i gdje mi se nalazi brat. Postavljena pitanja su kod mene izazivala brojne dileme, jer sam znao da će moji stvarni ili izmišljeni odgovori prouzročiti određene posljedice po mene ili po druge Hrvate. Kako na većinu upita u istinu nisam znao odgovore a po dosadašnjem ispitivanju bilo mi je jasno da u to neću moći uvjeriti moje isljednike, te sam bio prinuđen se konzultirati sa ostalim zatočenim Hrvatima. Uz njihovu pomoć složio sam odgovore gdje su se spominjala i određena imena, ali u glavnom ljudi koji su bili već ubijeni ili su već na teritoriju pod kontrolom HVO. Također sam im odgovorio da mi se brat nalazi ili u Vitezu ili u Busovaći. Nakon što sam im predao papir s odgovorima više me nisu ispitivali ni odvodili. Tako je prošlo mojih prvih 10-tak dana. U naredna 2-3 dana nisu me više ispitivali ali si jednog dana ispraznili kompletnu prostoriju od hrvatskih zatočenika koje su odveli u meni nepoznatom pravcu. Ostali smo ja i P.P. po nacionalnosti Srbin i punac od Z.Z. U vremenu mog boravka u Muzičkoj školi u prostoriji u kojoj sam se ja nalazio (bile su još tri prostorije u Muzičkoj školi gdje su naši ljudi bili zatvoreni) prodefiliralo je što ja znam oko 47 Hrvata, s različitim vremenom boravka u toj prostoriji. Također je bio i različit tretman ljudi - nikome nije bilo ni malo lako, ali nekima je bilo stravično teško. Sjećam se jednog krhkog mladića kojem ne znam ime, uvukli smrvljena u prostoriju, nastavili su ga tući i pred nama do te mjere da se je raspala "zastavina" automatska puška raspala od siline kojom su ga tukli. Naročito se po okrutnosti isticao jedan stražar koji je nosio naočale, imao je falično oko (vjerojatno je bio ranjen ili tako nešto).

Nakon što su prosudili da taj mladić ne može ostati živ iznijeli su ga i više ne znam ništa o njegovoj sudbini. Znam samo da je taj siroti mladić iz hrvatskog naselja Brist. Naročito teško bili su tuženi A.A., ugledni civil iz Vjetrenica, S.S. pripadnik HVO, B.B. sa svojim sinom. Kad su bila batinanja pred nama mi smo nastojali da ničim ne izazovemo svoje mučitelje. Jedne prilike su me izveli pred zgradu gdje je bila raka koju je iskopao K.K. i rekli su mi da je to moj grob, u koliko ne budem dovoljno kooperativan. Z.Z., kojeg su strašno puno tukli, jedne prilike je stražar pitao da li bi mu bilo žao da ga zakolje, na što je MANDIĆ koji je već bio sav izgubljen od silnih batina, rekao da ne bi. Stražar mu je potom velikim vojničkim "Bowie" nožom odsjekao okovratnik na košulji, koja je i onako sva krvava i poderana, a potom ga zarezao tim istim nožem po vratu.

5. lipnja 1993. godine svi zatočenici odvedeni su u meni nepoznatom pravcu, osim mene i D.D. Isti dan su mene i D.D. odveli u potkrovlje Muzičke škole u prostoriji dimenzije 2 x 2 metra u kojoj je bila neka užasno prljava spužva i jedan deka za nas dvojicu, nismo imali posude za nuždu, niti bilo svjetlosti. Ponekad su nam znali donijeti i hranu. U susjednoj prostoriji oni su obavljali muslimanske vjerske obrede. U tih tjedan dana koliko smo u potkrovlju bili zatočeni, ja sam u par navrata išao čistiti njihove WC-e i u tim prilikama sreo sam i nekoliko "ARAPSKIH DRŽAVLJANA" koji su bili u civilu. Svi su od reda nosili brade i komunicirali na arapskom, a i sve radnje i kompletan dnevni ritam održavao se i bio je "arapskim". Na vratima sobe u kojoj su obavljali molitvu pisalo je flomasterom napisano na latiničnom pismom "HEZBOLAH". Na tom istom papiru na vratima bilo je napisano još nešto na arapskim pismom. U samoj molitvenoj prostoriji na zidovima se nalazilo dosta fotografija sa arapskim molitvenim motivima. Moram pripomenuti da su svi zatvorenici po dolasku u Muzičku školu bili temeljito opljačkani, a uzeli su nam čak i cipele pa i donji veš, tako da je većina hrvatskih zatočenika bila bosa. Htio bi svakako spomenuti neke momente vezane uz rad međunarodnih humanitarnih organa. Negdje po 20-tom danu mog boravka u Muzičkoj školi u jednom trenutku stražari su ispraznili naše prostorije, što je i do tada bila praksa smo što ja nisam znao smisao. Radilo se o tome da su najavljeni Evropski promatrači TIBO (Thibean) koji je Francuz i sa njim je bila prevoditeljica koja se meni predstavila kao SLAVICA, što je mene navelo na zaključak da je riječ o Hrvatici, pa sam se odvažio odgovoriti o stravičnim torturama kojima su izloženi Hrvati zatočeni u Muzičkoj školi. Kasnije sam zaključio da je moja procjena bila pogrešna, jer sam doznao da je prevoditeljica Muslimanka po imenu Senada. Ta prevoditeljica je bila visoka 1.60 cm. sa kratkom crnom kosom sa razdiobom, tamnije puti. Pravo ime od ove prevoditeljice koja se lažno predstavila saznao sam od jedne svoje prijateljice kojoj je ta SENADA i donijela vijest o mjestu na kojem sam zatočen. Moj navod o podvali muslimanske prevoditeljice moguće je u Evropskoj promatračkoj misije s obzirom da se taj posjet dogodio točno 20-tog dana po mom uhićenju. >Uhićen sam 19.04.1993. godine. Nakon što sam gospodinu Tibou prezentirao sve jade hrvatskih zatočenika on mi je uzvratio: "Nije to ništa što vaši rade Muslimanima" i po toj njegovoj reakciji shvatio sam da on nije došao kao netko tko će mi pomoći. Kad sam se vratio u našu prostoriju tamo su već bili i ostali zatočenici, dosada sklonjeni od Evropskih promatrača. Kada su doznali da sam razgovarao sa gospodinom Tibom bili su vidno deprimirani, jer oni su bili sklonjeni i nisu imali prilike razgovarati, pa su dakle bili sigurni da oni kao zatočenici nisu registrirani ni od kakve međunarodne organizacije, pa su im samim time i šanse za preživljavanje znatno manje. Istog dana dobio sam ponajveće batine od kad sam bio zatočen u školi. Napominjem da su to bile prve batine nakon možda 10-tak dana ničim izazvane i bez ikakvog ispitivanja koje je uobičajeno prethodilo batinanju. Također napominjem da nitko od drugih zatvorenika nije dobio batina, a mene su stražari neposredno prije razgovora sa gospodinom Tibeom upozorili da će me ubiti u koliko budem govorio išta o stvarnom stanju u školi. Sve to ukazuje da je prevoditeljica SENADA Muslimanka, na tom razgovoru sa mnom sve ove stvari protivno međunarodno humanitarnom pravu prenijela mojim muslimanskim mučiteljima. Nažalost, isto iskustvo s muslimanskim prevodiocima imali su kasnije i drugi brojni hrvatski zatočenici. Ponovo se vraćam na kronologiju zatočeničkih događanja. 13. lipnja 1993. godine napokon su nas oslobodili zatočeništva iz potkrovlja i prebacili nas u jednu garažu u Tetovu. Ta garaža je bila prepuna smeća i ja sam pretpostavljao da će nas vjerojatno ubiti. Međutim, u toku dana dolazili su nam mještani upućujući nam razne pogrde i prijeteći da će nas ubiti. Neshvatljiva mi je količina mržnje koju su tom priliko iskazivali. Na večer su nam priopćili da nas odvode u KP dom. Kad smo došli u KP dom odveli su me u samicu. Krevet je bio na zidu a mogao sam se pokriti jednom dekom, danju sam smio sjediti i hodati, a na krevetu sam mogao biti jedino noću zbog silnih bolova izazvanih uretrom. Noću najčešće spavao bih kad bi mi to bolovi dopuštavali. U prvih 8 dana nisam dobio kruha. Dva puta dnevno donosili bi mi kašu u kojoj je plivalo neko zrno graha ili riže. Svi su se ponašali kao da ne postojim. S obzirom da mi je brat u ovom istom KP domu radio kao stražar 15 godina i sa ljudima koji su između ostalog istraživali i pred mojom ćelijom, a neke od njih sam i sam poznavao pokušao sam nekako stupiti sa njime u kontakt ne bi li izmolio makar kupanje, brijanje, ili da mi prenese informaciju majci. BILIĆ EDINA nadzornika straže molio sam da dojavi majci gdje sam. Rekao mi je da za mene ne može i ne smije ništa učiniti, jer za mene nitko ne smije i ne znati. AHMIĆ SIRAĐA poznanika iz Lokvina molio sam da mi omogući da se makar u hladnoj vodi operem. Odveo me je do jednog korita i dao mi sapun i hladne vode. Na tjemenu glave mi se uhvatila tjemenjača pola centimetra i nikako to hladnom vodom nisam uspijevao istrljati, a slično je bilo i po cijelom tijelu. Tom prilikom otpalo mi je užasno puno kose, što me je dodatno ojadilo i deprimiralo. Nakon toga AHMIĆ SIRAĐ se više nije pojavljivao u mojoj blizini, a tako su micani i svi drugi koji su mi učinili i najbezazleniju uslugu. Ovo kupanje je inače moje prvo kupanje nakon 75 dana. Užasna depresija silila me ja da od kreveta naoštrim poklopac od konzerve i počeo sam se pripremati za samoubojstvo rezanjem žila. Po dolasku u KP dom Zenica i po ulasku u samicu upozoren sam da ne smijem koristiti prozor na ćeliji, jer ću u suprotnom biti kažnjen batinama. Kako sam cijelo vrijeme svog boravka čuo glasove kroz taj prozor i kako sam vidio da još dugo neću moći podnijeti ovakovo stanje, to sam bez obzira na moguću cijenu odlučio potražiti slamku spasa na tom prozoru. Prilikom šetnje zatvorenika po krugu kroz taj prozor prepoznao sam H.H. jednog od zapovjednika HVO, te sam pokušao stupiti u kontakt sa njim. To je bilo vrlo teško jer sam ja bio zarastao u bradu i imao vrlo dugu kosu, osim na dijelovima gdje mi upramenovima nije opala. Uz to mogao sam ga sa prozora vidjeti u vrlo kratkom dijelu zatvoreničkog kruga. Naša komunikacija usprkos prijetnjama stržara za koje mi je već bilo sasvim svejedno potrajala je nekoliko dana dok mu nisam objasnio tko sam i kakvoj sam poziciji. Valja pomenuti da sam kao pripadnik HVO- bio smješten u civilnom dijelu zatvora i to samo kao broj, tako da me u eventualnim posjetama vojničkom dijelu zatvora međunarodne organizacije nisu mogle registrirati.

Već spominjani susjed Musliman BILIĆ EDIN je ipak otišao do moje majke, obavjestio je o mome stanju i ishodio meni nužne lijekove i sedative i majčinu posjetu. Kad mi je majka došla s obzirom na moje psihičko i fizičko stanje te na zapušten izgled nije me uopće mogla prepoznati. Koliko god mi je bilo drago vidjeti majku, toliko je to i istodobno bilo teško, jer sam vidio koliko je i ona pri tom stradala, a uz to u meni se pobudila nada koja me je činila sve nestrpljivijim i svakim danom sve teže sam podnosio boravak u samici. Mišići su mi već atrofirali, a prilikom jednog pokušaja da H.H. dadem do znanja da sam živ, u ćeliju je upao stražar KARAMIJA VEHID iz Kaknja, oborio me za zid i teško nanio ozljede po glavi. Istodobno zbog problema sa ureterom pogoršalo mi se opće zdravstveno stanje, otpočela je neizdržljiva bol u nogama, leđima, a odrazilo se to i na srce. Moja agonija dokinuta je 05.rujna 1993. godine kada sam bio razmjenjen. Pošto nisam mogao hodati, brat me je uz pomoć sumještana u Busovaču donio na rukama. Za kraj ovog iskaza pobrajat ću po sjećanju imena Hrvata koji su prošli muke slične mojima, ali i imena mučitelja Muslimana koje sam prepoznao i kojih se sjećam;
Popis Hrvata koje sam sretao u zatočeništvu (a kojih se sjećam):

1. Prof. I. B.
2. I.V.
3. Š.F.
4. Š.A.
5. V.A.
6. R.K.
7. R.M.
8. otac R.M.
9. brat R.M.
1
0.dvojica rođaka od ovih R.-a
11.Z.R., pok. otac R.M.
12.Š.M.
13.G.D.
14 G.D.
15.T.Z.
16.J. D.
17.Č.N. (srbin)
18.B. I.
19.B. J.
20.B. I.
21.P. J.
22.S.H.
23.Č. K.
24.V. A.
25.M.A.
26.L.P.
27.otac L. P.
28.J. J. (mlađi)
29.J. F.
30.G.B. (Srbin)

Muslimani koji su odgovorni za smrt mnogih Hrvata u okrugu Zenice:

1. ISIĆ JASMIN
2. PIJANIĆ MENSUR
3. PERENDA BESIM (Šukrija)
4. TALIĆ NESIB
5. DIZDAREVIĆ VEHID
6. AVDIĆ FARUK
7. PAŠANOVIĆ HAJDAR
8. KARALIĆ JUSUF
9. DELABIĆ NAHID
10.OSMANOVIĆ SMAJO
11.SARAJLIĆ SAHUDIN
12.KARALIĆ FUAD
13.DRAGILOVIĆ NESIB
14.ĐULAN HAJRUDIN
15.OSMANOVIĆ SEJDO
16.Efendija EMIR Mahmutefendija KARALIĆ glavni za ove ekstreme
17.ŠETA JUSUF (upravnik doma ispred 7 muslim.)
18.PATKOVIĆ ŠERIF
Iskaz dajem dobrovoljno i potpisom svojim svjedočim autentičnost i povjerljivost na svakoj stranici.

Zatvor Zenica (potvrđen od UN i ICRC)

Muzička škola (potvrđen od UN i ICRC)
Stadion Bila
Rudnik
Tvornica
Bolnica
Škola
Vojni Zatvor


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 15:28 
Offline

Pridružen/a: 28 lis 2009, 14:53
Postovi: 2
jesi ti bio tu ili samo činiš copy paste?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 16:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Jesi ti bio možda jedan od gore navedenih,pošto spominješ da si bio u VP armije?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Sta vam je s komandirom, gosp. Holmanom?? Sta on bi general HOS-a ili pukovnik??

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 16:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Tulkas je napisao/la:
Sta vam je s komandirom, gosp. Holmanom?? Sta on bi general HOS-a ili pukovnik??


Javi se ponekad i on...

http://www.pbase.com/image/45513247


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ma znam , al pitam ovog HOS-ovca.. Inece svi krimosi Zenice koji su bili u HOS-u poslije raspada istog otisli su u Zelenu legiju..
Upozno sam lika koji je bio u spec. policiji (ovoj civilnoj jel) u pocetku rata pa su uhapsili nekog iz HOS-a pa ovi opkolili stanicu, trazili ga nazad.
Cuo sam tad da je Holman usao unutra s dvije bombe u rukama ali nije bas uspio nista.. tamo se nasla veca budala..s pumparicom

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 19:52 
Offline

Pridružen/a: 17 svi 2009, 21:48
Postovi: 1387
Kolko je ljudi brojao taj HOS u Zenici , u Sarajevu su bili jako mali , daj boze 30 ljudi da je bilo , izgledau Zenici puno veca formacija ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ja zaista neznam koliko ej HOS-a bilo ali evo jednog lijepog snimka skupa mundzosa u Zenici.
Obavezno pogledajte i poslusajte...



_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 30 lis 2009, 22:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ogroman broj HOS-ovaca je bio možda 4.000 ljudi, u početku Ze HVO je bio jako mali a oni su već imali ustrojeno sve, manje više sva naša bagra + sva njihova. Mislili su rat će malo potrajat pa da nahapaju što mogu. Kad su vidjeli da to neće bit tako, većina ih je razgulila u Švabiju, a onaj dio što je ostao bio po privatnim vojskama.

Ti su sad najglasniji "borci" za slobodu jerbo valja od nečeg živit a radit se nije naučilo a krast se nema šta kad je svugdje bijeda, barem ne mogu ovi "pošteni" prijeratni lopovi. Sad se krade drukčije na višim razinama.

A što reći ovome Beni, ne znaš ti što su Hrvati prolazili jer se očito nisi potrudio da saznaš. Mogao bi mi reći i zbog koga ste u selima Gornje Zenice pravili bunkere još u ljeto 92. Za KPD se slažem da nije bilo koliko sam ja čuo ali muzička će još dugo bit na glasu kao jedno od najmonstruoznijih mjesta u BiH. Danas kad prolazim kraj nje pomislim "Bože kako pitomo i nevino izgleda". Bezbroj je ljudi koji i dan danas ne spavaju noću zbog nje. A zanimljivo sve je "pratio" crveni križ.

Uglavnom Zenica tih godina ni nalik današnjim "bosanskim" pričama, teški Teheran i dok su dirali Hrvate nije nikom smetalo ali kada su počeli im djecu (curice) otimat i napadat ljude po čaršiji malo se promijenila spika. A i Turci su pomogli da ih se rastjera. Turci su poslužili kao primjer našim Muslimanima kakvi trebaju bit, zar nije ovo zanimljivo prije će oni u EU nego naši Muslimani. A ako ćemo pravo Zenica je iz te priče izišla otprilike negdje oko 2000. a pravo tek nakon 2001. tj. 11.09. i udara aviona. Iz tog vremena još imamo džamije razasute na sve strane, jedna veća od druge.

I otprilike tad odlaze izbjeglice, u ratu je Zenica imala gotovo duplo stanovnika. I otprilike tad počinju puhat novi vjetrovi i počinje priča "Bosanaca", to je ova Komšićeva (Željka) svi smo mi Bosanci ko nas bre zavadi. Problem je što to bosanstvo postaje agresivno polagano. No to više osjećaju Vitežani Hrvati i sl. gdje je miješano nego mi. Mi možemo imat svake godine proslavu Sv. Roka u Podbriježju nedaleko od ove nekadašnje baze mundža u Trokućama i stijegova koliko hoćeš i nema nekih problema već dugo. No to je samo dokaz da se mora znat što je čije. Jer kad se jednom sazna onda nema problema ne osjećaju ljudi strah jedni od drugih.


_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 18:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
I nasao se javljat neko iz Zenice, te ratne dzamahirije u kojoj su unistavani kafici, udarane cure, samo jer su se ponasali kontra serijata..
Bolje bi ti bilo da se zamislis nad cinjenicama da rahmetli halija i njegova svita nikad kurcem mrdnuli nisu za istocnu Bosnu, a valjali su im kad su trebali glasat za nezavisnu drzavu.. Imate svoje price, probleme bavite se njima..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 00:25
Postovi: 595
geronimO je napisao/la:

jel i ja sada trebam poći vrijedjanjem ili da ocekujem kao neku opomenu?

****** se odnosilo na ******, a ne na narod. Ako si se u tome prepoznao, tko ti je kriv?

Nego, vidim iz Zenice si... aj reci koliko je Hrvata živjelo u Zenici prije rata, a koliko poslije rata? I je li i to dio dogovora FT - SM? Mislim ono, oni se dogovorili da Bošnje iz Zenice protjeraju 12 tisuća Hrvata... normala. Ili su oni pak sami otišli?

_________________
Hercegbosnizacija budućeg većinskog hrvatskog entiteta u BIH osnovni je preduvjet nastanka Trećeg!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 19:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
geronimO je napisao/la:
niko hrvate nije tjerao da oformljavaju neustavne i nelegalne kategorije na tlu bosne poput HR HB! u tome je problem!


Ma što je to u to vrijeme u BiH bilo ustavno i legalno. Da nije ona Alijina vlada?! Daleko je to od legalnosti i ustava.

Sve tri republike koje su u to vrijeme postojale su bile legalne i predstavljale po jedan narod i nije u tome problem bio.

Problem je bio koliki je teritorij koje republike i što se na njemu čini!

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Junuz Djipalo je napisao/la:
geronimO je napisao/la:
niko hrvate nije tjerao da oformljavaju neustavne i nelegalne kategorije na tlu bosne poput HR HB! u tome je problem!


Ma što je to u to vrijeme u BiH bilo ustavno i legalno. Da nije ona Alijina vlada?! Daleko je to od legalnosti i ustava.

Sve tri republike koje su u to vrijeme postojale su bile legalne i predstavljale po jedan narod i nije u tome problem bio.

Problem je bio koliki je teritorij koje republike i što se na njemu čini!



jedina priznata vlada je bila ona u u Sa iz koje vas niko nije otjerao!

tako da je sa te tacke gledista svaka druga nelegalna!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Vuco je napisao/la:
geronimO je napisao/la:

jel i ja sada trebam poći vrijedjanjem ili da ocekujem kao neku opomenu?

****** se odnosilo na ******, a ne na narod. Ako si se u tome prepoznao, tko ti je kriv?
Nego, vidim iz Zenice si... aj reci koliko je Hrvata živjelo u Zenici prije rata, a koliko poslije rata? I je li i to dio dogovora FT - SM? Mislim ono, oni se dogovorili da Bošnje iz Zenice protjeraju 12 tisuća Hrvata... normala. Ili su oni pak sami otišli?


eto sad smo svi mi glupi! ajd neka ti bude!

od prijasnjeg broja u Ze sada zivi nesto manje od 50%! oko 10 000! a bilo ih je oko 20 000!

ali mi je najsmjesnije da je hvo imao plan osvajanja zenice :sega , zaboravih mu ime! ako cemo vec trolati! ali opet cu ja popit opomenu, a ne ti!

alli zaboli me i za to!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Citat:
jedina priznata vlada je bila ona u u Sa iz koje vas niko nije otjerao!


Ma ja Bošnjaci i mundže nisu niotkuda tjerali, par stotina tisuća ljudi otišlo samo od sebe. E tako je i za ovu vladu o kojoj pričaš. Na kojoj temi su nam bajke da ga pošaljem.

Nije ni ta bila priznata, bila je samo jedna strana u pregovorima.

Netočno je i za Zenicu, bilo nas je > 25000 a sada manje od trećine tog broja i to uglavnom starije populacije.

Za grad u kojem je bila većina katolika još 1948. (tad se nije brojala nacionalnost) - blago rečeno katastrofa.

Da u pravu si za ideje pripajanju Vitezu, bilo je ideja da i sve sjeverno od Hrvatskog doma ide u HB jer su hrvatska sela sve do Viteza. Koliko su bile ozbiljne ne znam. Sve takve priče sam slušao od Muslimana kao i one o podjeli po rijeci Bosni između Srba i Hrvata. Mislim da je to samo bila priprema za sukob za tadašnje muslimanske strane. Uostalom nije slučajno što je prvi masakr civila u MH sukobu se dogodio upravo na području Zenice.

Danas je Vitez hrvatska Zenica. I lagano se Hrvati Zeničani preseljavaju u njega.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 20:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
geronimO je napisao/la:
ali mi je najsmjesnije da je hvo imao plan osvajanja zenice


Ima tema H-M sukob,pa bujrum,daj nam te teze da se malo i mi nasmijemo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 21:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ma ja Bošnjaci i mundže nisu niotkuda tjerali, par stotina tisuća ljudi otišlo samo od sebe. E tako je i za ovu vladu o kojoj pričaš. Na kojoj temi su nam bajke da ga pošaljem.


pa nisu! u Zenici se ne sjecam da je bilo protjerivanja od stana do stana, kao kod vas u Z.Mostaru! ja cak sad u Ze imam prijatelja hrvata! ali ti to ne razumijes!

Citat:
Za grad u kojem je bila većina katolika još 1948. (tad se nije brojala nacionalnost) - blago rečeno katastrofa.

vecina katolika? i kakve to veze ima? bila je vecina u banja luci muslimana, pa? sta sad? nista! vecina postajete dolaskom A-U na ove prostore, i naseljavanjem kako hrvata tako i stranaca koji se hrvatiziraju! ali ni to neces razumijeti

Citat:
Da u pravu si za ideje pripajanju Vitezu, bilo je ideja da i sve sjeverno od Hrvatskog doma ide u HB jer su hrvatska sela sve do Viteza. Koliko su bile ozbiljne ne znam. Sve takve priče sam slušao od Muslimana kao i one o podjeli po rijeci Bosni između Srba i Hrvata. Mislim da je to samo bila priprema za sukob za tadašnje muslimanske strane. Uostalom nije slučajno što je prvi masakr civila u MH sukobu se dogodio upravo na području Zenice.

nisu hrvatska sela sve do viteza!
a zasto nije ni cudo? sto vas u Ze ima sigurno desetak hiljada? sto su vam je crkve tamo gdje i jesu bile? i to svaka!
nemate vi sta prigovoriti Zenici koju ste granatirali! i od kojih granata su i hrvati ginuli u istoj toj Zenici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Mar-kan je napisao/la:
geronimO je napisao/la:
ali mi je najsmjesnije da je hvo imao plan osvajanja zenice


Ima tema H-M sukob,pa bujrum,daj nam te teze da se malo i mi nasmijemo.


znam uglavnom toliko da se nasmijem o osvajanju Zenice!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 21:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Citat:
Sve gore navedeno je istina ,istina je da je pripadnik Armije točnije 7MB baš na lokaciji tog sela saznao da mu je brat poginuo i onda jednostavno uzeo AP i ispucao kompletan okvir u mještane koji su bili tu u tom momentu.Isti je uhapšen od strane njegove policije i predan nama i naravno sproveden u KPD.Gdje i kako je on završio poslije ja neznam ali mislim da nije pušten tek tako,a i njegovo ime znam,pa ako kome treba ja ću ga objaviti.
I da završim


evo covjek na ovome forumu napisao sta je bilo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Da, nije išla vojska po danu od stana do stana nego su išli noću i to što dalje od centra grada to žešće, da ne pričamo kako je prošao bespotrebni napad na Podbrežje i Stranjane.

Jedine dvije pobjede "slavne" i "viteške" ABiH su i bile te: Podbrežje i Drivuša i u jednom i u drugom slučaju poslano par tisuća vojnika na par desetaka ljudi koji i nisu mislili pružat otpor.

Prođi uokolo i džamije su sve gdje su i bile, doduše novonapravljene, samo kakav je to dokaz.

Da tebi u gradu u kojem je bilo 200.000 ljudi ne smeta 7-8.000 Hrvata i to starijih i mahom su ti u gradu. Sva hrvatska sela su mahom počišćena i od ljudi i od imovine. A Boga mi bilo je i logora.

Zeničanima na čast! Ostali Bošnjaci mogu se javljati i prozivati Hrvate za Dretelj ili Heliodrom ali vi Zeničani se poklopite po ušima i ni jedne.

I za Vitez, nije Vitez napadao Zenicu nego je Zenica napadala Vitez. To je velika razlika.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
geronimO je napisao/la:
a zasto nije ni cudo? sto vas u Ze ima sigurno desetak hiljada? sto su vam je crkve tamo gdje i jesu bile? i to svaka!
nemate vi sta prigovoriti Zenici koju ste granatirali! i od kojih granata su i hrvati ginuli u istoj toj Zenici!


Zamolio bih moderatore da upozore ovog stjupid indijanca zbog tipčnog trollanja i mantranja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 22:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 00:25
Postovi: 595
Ma da je rat potrajao još koju godinu "počistili" bi Bošnjaci i one preostale Hrvate u Zenici. Isto kao što su, usput rečeno, "počistili" od Srba. U biti Bošnjaci su provodili etničko čišćenje isto kao i Srbi u RS. Jedan od razloga zašto uvijek govore negativno o Oluji.

_________________
Hercegbosnizacija budućeg većinskog hrvatskog entiteta u BIH osnovni je preduvjet nastanka Trećeg!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Junuz Djipalo je napisao/la:
Da, nije išla vojska po danu od stana do stana nego su išli noću i to što dalje od centra grada to žešće, da ne pričamo kako je prošao bespotrebni napad na Podbrežje i Stranjane.

Jedine dvije pobjede "slavne" i "viteške" ABiH su i bile te: Podbrežje i Drivuša i u jednom i u drugom slučaju poslano par tisuća vojnika na par desetaka ljudi koji i nisu mislili pružat otpor.

Prođi uokolo i džamije su sve gdje su i bile, doduše novonapravljene, samo kakav je to dokaz.

Da tebi u gradu u kojem je bilo 200.000 ljudi ne smeta 7-8.000 Hrvata i to starijih i mahom su ti u gradu. Sva hrvatska sela su mahom počišćena i od ljudi i od imovine. A Boga mi bilo je i logora.

Zeničanima na čast! Ostali Bošnjaci mogu se javljati i prozivati Hrvate za Dretelj ili Heliodrom ali vi Zeničani se poklopite po ušima i ni jedne.

I za Vitez, nije Vitez napadao Zenicu nego je Zenica napadala Vitez. To je velika razlika.


ko vas je napadao kada ste se digli u Cajdrasu i okolini gore? niko! mislili oni osvajat nesto! njih 1000-2000 protiv Zenice, mislili vasi ce povaljati one uznad i spojiti se sa Vitezom! i iako je Cajdras rijesen, eno hrvati jos uvijek gore, i uvijek bili!
bilo je logora, a sve ukupno oko 500 ljudi bilo u njima! prilicno mal broj u odnosu na 10 000- 15 000 hrvata, zar ne? da bi se moglo govoriti kako su hrvati zatvarani! u logoru su bili oni koji su napadali Zenicu, a ne obicni hrvati, obicni ljudi!
i da, napadana su i ociscena sela u kojim ste vi pokusavali nemoguce-napadati Zenicu!

u Heliodromu i Dretelju su bile hiljade!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zenica
PostPostano: 24 sij 2010, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2010, 00:31
Postovi: 66
Lokacija: Zenica, Bosna!
Mar-kan je napisao/la:
geronimO je napisao/la:
a zasto nije ni cudo? sto vas u Ze ima sigurno desetak hiljada? sto su vam je crkve tamo gdje i jesu bile? i to svaka!
nemate vi sta prigovoriti Zenici koju ste granatirali! i od kojih granata su i hrvati ginuli u istoj toj Zenici!


Zamolio bih moderatore da upozore ovog stjupid indijanca zbog tipčnog trollanja i mantranja.



to sam ja jednini koji trola??

pogledaj malo, pa onda "moli" moderatore!

i da, "stjupid te :evotigana !


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO