HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Muzej Hrvatskog vijeća obrane
PostPostano: 26 lip 2011, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2009, 01:57
Postovi: 1410
Lokacija: Hrvatska republika Herceg Bosna
Muzej Hrvatskog vijeća obrane i 1. pješačke (gardijske) pukovnije OS BiH

IDEJNO RJEŠENJE VOJNOG MUZEJA


Privitak:
Muzej Hrvatskog vijeca obrane.jpg
Muzej Hrvatskog vijeca obrane.jpg [ 195.74 KiB | Pogledano 1817 put/a. ]

Piše: Valerija Kopilaš

Uvodni dio

Idejnim rješenjem muzeja napravljenje prvi korak. Nakon njegova prihvaćanja, slijedi izrada glavnog te izvedbenog projekta u kojem će se napraviti troškovnici. Uređenje muzejskog kompleksa odvijat će se u više faza. U prvoj fazi uredit će se vanjski dio zgrade za smještaj zbirki Domovinskog rata i povijesnog nasljeđa bosanskohercegovačkih Hrvata, kao i prostor na otvorenom za izlaganje borbene tehnike (strojni radovi na uređenju platoa za vanjske eksponate i piste za postrojavanje).
Druga faza uključuje uređenje unutarnjeg dijela zgrade i konzervaciju eksponata za vanjsku postavku. Prema pravilima građevinske struke, u trećoj fazi će se urediti postolja za postavljanje eksponata. Četvrta faza predviđa uređenje šetnica za prilaz eksponatima, a peta postavljanje reljefnih retrospektiva i uređenje spomeničko-umjetničkog dijela projekta.
Cjelokupni projekt tematskog parka trebao bi zaživjeti kroz tri četiri godine, kada će grad na Neretvi oplemeniti turističku i
kulturnu ponudu autentičnom pričom o umijeću ratovanja. Kompleks Muzeja 1. pješačke (gardijske) pukovnije namijenjen
je hrvatskim braniteljima, studentima i đacima, ali i najširem krugu publike koju zanimaju vojne vještine i tehnike ratovanja. S gospodarskoga gledišta, važnost muzeja je i ta jer ćemo moći kroz kulturni turizam na autentičnome mjestu ponuditi vrijedne povijesne izloške te multimedijalnom prezentacijom povijesti HVO-a prezentirati jedinstvenu rekonstrukciju zgrade nastale u austrougarskom vremenu. Također, osigurat ćemo i financijsku korist te ambijentalni prostor učiniti sadržajnijim.

Lokacija i vanjske postavke

U dijelu vojarne Stanislava Baje Kraljevića planira se moderni tematski park posvećen ratovanju, vojnim vještinama i tehnikama. Postojeće prometnice vojarne osiguravaju dva odvojena ulaza u kompleks, jedan za posjetitelje, a drugi za službene osobe. Prometnicau pravcu istok-zapad je i granica parcele s južne strane kompleksa. Parcela je nepravilnog
izduženog oblika, a prostor za muzej je smješten u istočnom dijelu. Teren je ravan, obrastao sitnim raslinjem i podesan za buduću gradnju. Kompleks je obogaćen postojećim zelenilom koje se planira sačuvati. Prilaz Vojnom muzeju od ulaza za posjetitelje vodi asfaltiranom prometnicom do novoplaniranog prostora za parkiralište koje se nalazi u neposrednoj
blizini zgrade. Prostor za parkiralište ima dvojaku namjenu. Može se koristiti i kao pista za postrojavanje. Dio parcele namijenjen ovoj površini je trenutačno zapušten i bez zelenila, što daje dodatne razloge aktiviranja za izgradnju parkirališta. U blizini se nalazi zgrada muzeja, postojeći objekt koji je potrebno renovirati. Pored zgrade i paralelno s postojećom južnom prometnicom položena je pješačka aleja, s uzdužnim vizurama od zgrade Zapovjedništva prema muzeju i vanjskoj postavi. Formiranjem aleje nastojalo se obogatiti urbanističko parkovno rješenje i šire sagledavanje zelenog izložbenog prostora. Aleja je okomitim šetnicama povezana s prometnicom pješački i po potrebi voznim (kolskim)
prometom. Prostor oko zgrade muzeja nije ostao zanemaren, već naglašen i proširen trgom okruženim reljefnim retrospektivama Domovinskog rata (Zborno područje Mostar, Tomislavgrad, Vitez i Orašje), fontanom i zelenilom te vanjskom pozornicom.
Šetnja alejom vodi do središnjeg platoa vanjske postave namijenjenog za smotre, okupljanja i dodatne informacije. Prostor vanjskih postava podijeljen je u pet polja sortiranih po vrstama naoružanja. Pješačke šetnice uređene prirodnim oblogama povezuju eksponate i aleju u zanimljiv prsten s mnoštvom dodatnih informacija na info panelima uz eksponate.
Odmorišta, klupe, hortikulturna uređenja su dio parkovnog rješenja koji je nezanemarljiv u doživljaju posjetitelja. Temeljna ideja je da posjetitelji tijekom šetnje po aleji naiđu na opće info panele s informacijama o eksponatima u
određenom polju. Zainteresirani posjetitelji mogu nastaviti daljnje razgledavanje aleje ili istraživati određeni eksponat.

Kameni blokovi povezani u krunicu

U središtu vanjskih eksponata nalazit će se polje sa spomenparkom, kamene kocke povezene u cjelinu, a simbolizirat će krunicu. Na kamenim blokovima bit će ispisana imena žrtava hrvatskih branitelja Hrvatskog vijeća obrane. Svaka od općina u Bosni i Hercegovini, koja je imala žrtve Domovinskog rata, imat će kameni blok, a povezani u zajedništvo krunice povezat će sve žrtve bosanskohercegovačkih Hrvata. Krunica, koju su tijekom ratovanja tako masovno nosili Hrvati, tada je uz nacionalne simbole postala i naš znak raspoznavanja.
Spomen-park bit će mjesto molitve i sjećanja na žrtve, a podno križa, posjetitelj će moći zapaliti svijeće za članove obitelji ili prijatelje, ali i za one kojima nema tko zapaliti svijeću i koji su pokopani po neznanim grobljima.

Unutarnja postava Vojnog muzeja

Zgrada muzeja se sastoji od četiri etaže: podruma, prizemlja i dva kata. Postojeći prostor je moguće prilagoditi i organizirati prema potrebama muzeja. U dispoziciji podruma predviđa se smještanje instalacijske prostorije, depoa i prostora za pripremanje izložbi.
Na etaži prizemlja planiraju se izložbeni prostori i sanitarije. Na prvom katu potrebno je smjestiti i višenamjensku predavaonicu i izložbene prostore. Drugi kat je namijenjen za knjižnicu, čitaonicu i urede. Unutarnju muzejsku postavu čine sljedeće zbirke: naoružanja, tehničko-tvarnih sredstava, odora, ratnih zastava i amblema, dokumentarne građe,
audiozapisa i videozapisa, kulturno-povijesna zbirka, zbirka nakladništva i hemeroteka,fotografija, sredstava veze, spomen-soba poginulim pripadnicima HVO-a, zbirka posebnih te novijih događaja.

Zaključak

Vojni muzej s vanjskom izložbenom postavom je lociran u vojarni Stanislava Baje Kraljevića u Mostaru. U kompleksu vojarne se nalaze i zgrada Zapovjedništva, Mauzolej kapelica i zgrada Muzeja izgrađena u razdoblju austrougarske vlasti.
Projektnim zadatkom postavile su se temeljne smjernice za vanjske eksponate, a to je prikazati prostor kao bojišnicu podijeljenu u pet polja. Kako bi muzej poprimio i zadržao višenamjenski karakter, u rješavanju prostora koristili su se urbanističko-parkovni principi. Formirana je pješačka aleja, položena uzduž, paralelno s južnom prometnicom. Aleja je unijela nove urbanističke vizure prema zgradi Zapovjedništva.
Ideja položene pješačke aleje je vizualan doživljaj parka iz središta kompleksa. Vertikalnim stazama aleja je vozno povezana s prometnicama, i to samo za službene potrebe.
Da bi simulacija bojišnice bila što vjerodostojnija koristit će se stvarni eksponati od kojih će nekoliko njih biti izloženo u stvarnom borbenom položaju. Eksponati će biti položeni na betonske podloge oko kojih su pješačke staze. Uz svaki eksponat pridruženje broj, tj. oznaka kojom će se pratiti karakteristike i izgled eksponata u ostalim dijelovima projektne dokumentacije. Posebno mini-polje predviđeno je za eksponat zrakoplovstva. Ova lokacija ima veliku tradiciju zrakoplovstva.
Iduće godine je 100. obljetnica od kada su građani Mostara prvi put mogli vidjeti zrakoplov na motorni pogon.
Mjesto sjećanja na poginule pripadnike HVO-a u Domovinskom ratu zauzima središnji prostor parka. Akcent prostoru daje vertikalna skulptura križa od kojeg se spuštaju kameni blokovi. Ti blokovi su raspoređeni na travnatoj površini kao kamene skulpture na kojima su ispisana imena poginulih vojnika po općinama. Svaki kamen predstavlja jednu općinu. Spomen-kamen desetica će nositi prikaze iz ratne povijesti Hrvata BiH. Kameni blokovi su povezani metalnim sponama u simbol krunice koja je simbolizirala vjeru hrvatskog vojnika. Značaj Mjesta sjećanja je u tome što se na jednome mjestu želi odati počast svim poginulim pripadnicima HVO-a.
Sjeverno od zgrade bit će smještena vanjska pozornica muzeja. Trenutačno su to ostatci jedne terase, pa se prostor planira renovirati i obogatiti. Osnovna namjena vanjske pozornice muzeja je u ljetnim mjesecima organizirati kulturne manifestacije u sklopu kojih se mogu održavati kazališne predstave, izložbe, koncerti i predstavljanje knjiga. Prostor se može koristiti kao govornica posjetitelja, te za razne vojne svečanosti, obljetnice i sl.
Ispred zgrade u postojećem parku se planira postavka reljefnih retrospektiva. To će biti prikaz ratnih operacija Zbornog
područja Mostar, Vitez, Orašje i Tomislavgrad. Na ovaj način se želi cijeli prostor vojarne uključiti u Vojni muzej i povezati s postojećim Mauzolejom kapelicom koji se ne zanemaruje nego postaje dio cjeline. Zgrada muzeja se sastoji od četiri etaže: podruma, prizemlja i dva kata. Postojeći prostor je moguće prilagoditi i organizirati prema potrebama muzeja. U dispoziciji podruma predviđa se smještanje instalacijske prostorije, depoa i prostora za pripremanje izložbi. Na etaži prizemlja planiraju se zbirka naoružanja, tehničko tvarna sredstva, zbirka odora i spomen-soba poginulim pripadnicima HVO-a.
Na prvoj etaži muzeja smješteni su izložbeni prostori. Na drugoj etaži su zajednički prostori, sanitarije i uredi, a od javnih sadržaj, tu je knjižnica, čitaonica i dvorana za sastanke.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muzej Hrvatskog vijeća obrane
PostPostano: 28 lip 2011, 10:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Stvarno genijalno osmišljeno, ostadoh bez riječi. Nadajmo se da će se uspjeti i realizirati u potpunosti.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muzej Hrvatskog vijeća obrane
PostPostano: 29 lip 2011, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Sjajno!

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO