HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 17:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 716 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 29  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 27 kol 2013, 16:22 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
BBC je napisao/la:
Zašto većina njih u Tomislavgrad općini gradi zgrade umjesto kuća ? Kao da boluju od klaustrofobije.


hahah istina ima takvih kolko oš, ima par godina u mom selu isto diga pajdo trokatnicu, žutu, more je se iz orbite vidit, a najjače je što prazna zjapi 11 mjeseci u godini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 13 stu 2013, 07:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Izdominirao vas hodža u TG:

Citat:
Hodža Edin skinuo grb Hercegbosanske županije, a komšije i Hrvate nazvao fašistima

"Dina ti, efendijo, priča raja u Duvnu kako si uoči Kurban bajrama smion bio da si u Skupštini Hercegosanske županije grb skinuo i hrvatski komšiluk fašistima nazvao“.

Ovo je, između ostalog, na portalu Tomislavcity napisala novinarka Zora Stanić, ciljajući na postupak i govor imama Islamske zajednice u Tomislavgradu Edina Kukića na Preporodovom skupu 29. rujna uoči Kurban Bajrama i popisa stanovništva u BiH. Zbog tog teksta je, na tužbu hodže Edina Kukića, Zoru i vlasnika portala Marka Bagarića policija prije par dana pozvala da dadnu izjavu.

- Ja sam napisala ono što mi je izjavio Ante Tadić, predsjednik Općinskog izbornog povjerenstva koji se zatekao na tom skupu, kaže Zora. To su mi potvrdili još neki svjedoci koji, doduše, sada pred policijom šute.

- Nakon objavljenog teksta efendija Edin Kukić me nekoliko puta zvao tražeći da tekst skinemo s portala, kaže Marko Bagarić. Pošto imamo svjedoke da je skinuo grb HBŽ, to je modificirani hrvatski grb, i da je održao vatreni govor o ugroženosti Bošnjaka u Duvnu, nazvavši „hrvatske komšije" fašistima, to sam odbio njegove ultimatume. Znam također da su se protiv njegovih riječi pobunili organizatori skupa i da mu je predsjednik Preporoda oduzeo riječ. Ipak je govorio prejake riječi, tim prije što ovdje nema nekih međunacionalnih sukoba. Rekao sam mu da me može tužiti sudu. I evo, on me prijavio policiji gdje sam dao izjavu zbog objavljenog teksta. Bilo je na policiji još 14 Bošnjaka, sudionika skupa, ali ga nitko nije izravno optužio. Ja razumijem ljude. Nije zgodno zamjeriti se vjerskom poglavaru. No tu su bili nazočni i dvojica visokorangiranih Bošnjaka iz Sarajeva, Sejfudin Tokić, predsjednik udruge „Bitno je biti Bošnjak" i profesor dr. Senadin Lalić. Možda bi policija i od njih trebala uzeti izjavu.

Naravno da sam nazvao Antu Tadića koji mi je potvrdio ono što je kazao policiji.

- Bio sam u dvorani Skupštine HBŽ kada se sve to dešavalo, kaže Ante. Nisam ni primijetio da na zidu nema grba dok hodža nije kazao: Skinuli smo fašistički znak ja i moje džematlije. A onda je pričao kako su Bošnjaci ugroženi od fašističkog hrvatskog komšiluka. Stvarno je bilo mučno slušati. Onda mu je Senad oduzeo riječ.

Novinarski je red čuti i drugu stranu, pa nazovem imama Edina Kukića.

- Sve su to podvale, grba nije bilo kad sam ja došao, revoltirano mi je kazao imam Edin. Nisam ni komšiluk ni grb nazvao fašističkim, ali su Bošnjaci u Duvnu ugroženi. Bošnjaci, pa i moja djeca, moraju učiti po hrvatskom programu i na hrvatskom jeziku. To je diskriminacija. A meni podvaljuju, čak i neki Bošnjaci. Uostalom, mogao bi se raspitati o svemu kod Senada Džankovića.

Senad Džanković je nerado pristao na razgovor, ali je ipak kazao nekoliko ključnih rečenica koje oslikavaju kako ovaj incident, tako i međunacionalne odnose u Tomislavgradu i BiH.

- Svega toga nije trebalo biti, prvo mi je kazao. Grb jer bio skinut, ali nisam vidio ko ga je skinuo ni kada. Ali, taj naš imam, naš hodža je iz Travnika, ne razumije on potpuno naše odnose tu u Duvnu, a malo je plah. Izleti. Ja sam ga stvarno prekinuo tada na skupu i kazao da to nije tema skupa. Znate, mi imamo dosta dobre međunacionalne odnose. Nakon rata nije bilo nekih većih incidenata, ljude skupa rade, druže se, a općinska vlast je stvarno puno učinila što se tiče popravka i uređenja naših vjerskih objekata u Mokronogama, Stipanićima, Oplećanima, Omerovićima, u gradu..., pa i djeca u školama imaju vjeronauk....Treba biti pošten i to kazati. Šteta bi bila da ovakav incident sve pokvari.

Kada sam više informacija pokušao doznati od PU Livno, Glasnogovornik Ivica Vrdoljak je kazao kako spomenuti incident nitko nije prijavio niti o njemu zna išta osim prijave efendije Edina Kukića protiv novinarke Zore i vlasnika portala Bagarića. Kako to da svi o tome znaju sve, osim policije. Pa nazovem predsjednika HBŽ Stipu Pelivana. Pa ga pitam kako to da on nije prijavio policiji spomenuti incident skidanja županijskog grba pošto ga je Ante Tadić, po vlastitom priznanju, o svemu informirao. On je odmah ljutito osuo paljbu po Anti Tadiću.

- Ma, kad je mene taj Tadić obavijestio? Kada? Deset dana nakon što se to dogodilo.

Kada sam primijetio da je otada proteklo mjesec dana i da je bilo vremena za raščišćavanje stvari, Stipe je kazao kako ima posla i da će me kasnije nazvati. Naravno, nije me nazvao. Ali mu ne zamjeram, jer ni sam ne znam kako bih se ponio na njegovu mjestu. Stipe vjerojatno drži kako bi sve to najbolje bilo „pomutapiti", prešutjeti bez „talasanja" i tretirati kao izdvojeni incident pojedinca iz manjinskog naroda. Uostalom, tako to tretiraju i duvanjski Hrvati. Nije se na Bošnjake digla kuka i motika nakon objavljenog teksta. Naprotiv, ostalo je sve isto, a Hrvati drže da se hodži „malo otelo". No, institucije bi ipak trebale raditi svoj posao glede činjenice da su spomenutom incidentu nazočili visoki bošnjački dužnosnici iz Sarajeva te da glavni akter također nije iz Tomislavgrada. Žurnom i poštenom pravosudnom intervencijom spoznalo bi se je li to pojedinačni incident ili pak dio nekog političkog projekta. To bi bilo bolje i za Bošnjake i za Hrvate i za njihove „komšijske" odnose. Skinuti nečiji grb u kafiću i nazvati fašistima njegove goste može se tretirati incidentom, ali je , sasvim druga stvar skinuti legalni županijski grb i s govornice u županijskoj dvorani etiketirati „hrvatski komšiluk" fašističkim. Pa makar se radilo o „božjem čovjeku".

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 13 stu 2013, 17:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 lis 2013, 21:06
Postovi: 121
Lokacija: Zagreb,RH i Jajce,HB
Kako tog islamofašističkog hodžu nije sram vrijeđati Hrvate i pozivati na međunacionalnu mržnju u jednom debelo većinski hrvatskom gradu i općini (preko 90%) ?

_________________
Tebe krasi vodopad i Pliva,Dobratići i cijela dolina....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 18 stu 2013, 22:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Na tronu sve mlade selekcije HNK -a Tomislav!

Citat:
Na kraju jesenskoga djela prvenstva, juniori, kadeti, pioniri i početnici Tomislava nalaze se na 1. mjestu prvenstvenih ljestvica.

Mlađe selekcije HNK Tomislav protekloga vikenda odigrale su zadnje kolo jesenskoga djela prvenstva. Juniori i kadeti ugostili su ljubušku Bigestu. Juniori su pobijedili rezultatom 4:1, dok su kadeti Tomislava goste iz Ljubuškoga pregazili rezultatom 13:0.


Strijelci za juniore bili su: Aner Selimović s dva postignuta zgoditka, te Marko Škorić i Kol Gegaj.

Za kadete su po četiri gola dali Marijan Bagarić i Ivan Petrović, po dva gola Stipe Jurić i Stipe Čuić, te jedan gol Zvonimir Lovrić.

Početnici i pioniri HNK Tomislav gostovali su u Glamoču protiv momčadi Šatora. Početnici su pobijedili rezultatom 6:0. Po dva gola dali su Petar Ledušić i Vinko Rozić, a po jedan Mario Čuić i Filip.

Pioniri su vršnjake Šatora svladali rezultatom 5:2. Dva zgoditak dali su Ilija Bagarić i Petar Bandić, a jedan Stipan Križanac.


Samo jako samo gazi :zubati , ovaj mali mi je rođo :001_cool

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 24 stu 2013, 09:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23319
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
EP HZHB otvorila novu zgradu u Tomislavgradu

slika

Kako bi osigurali preduvjete za rad i uspješniju realizaciju kapitalnih investicija, danas je u Tomislavgradu svečano otvorena novoizgrađena poslovna zgrada Proizvodnje električne energije Elektroprivrede HZHB.Prigodnoj svečanosti osim članova upravljačkih tijela Elektroprivrede HZ HB i uposlenika, bili su nazočni i brojni gosti iz tijela zakonodavne i izvršne vlasti općine Tomislavgrad, općinskih javnih ustanova, poduzeća i udruga, te županije Hercegbosanske, Federacije BiH i drugi.Zgradu su zajednički otvorili načelnik općine Tomislavgrad Ivan Vukadin i generalni direktor Elektroprivrede HZ HB d.d. Mostar Nikola Krešić, koji je ovom prigodom pored ostaloga kazao:„Smatram da ovo poduzeće i općina Tomislavgrad zaslužuju primjeren i funkcionalan poslovni objekt. Na taj način pokazujemo našu odlučnost da realiziramo planirane investicije, u suradnji s ovom općinom na čijem području posljednjih godina imamo najviše projekata kada su u pitanju novi proizvodni kapaciteti“.

Direktor Krešić je istaknuo kako JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar nastoji u svim općinama gdje obavlja djelatnosti osigurati adekvatne prostore koji će pridonijeti učinkovitijem radu, i stalnom poboljšanju kvalitete pružanja usluga našim kupcima, strankama i partnerima.
Tomislavgradski načelnik Ivan Vukadin, u pozdravnom obraćanju okupljenima izrazio je zadovoljstvo uspješno obavljenim poslom, i očekivanja kako će novi proizvodni objekti na području općine biti realizirani u zajedničkom interesu građana Tomislavgrada, općine i Elektroprivrede HZ HB.Predsjednik Vlade Hercegbosanske županije dr. Nediljko Rimac, na poseban je način zahvalio Elektroprivredi HZHB što je prepoznala potencijale općine Tomislavgrad i županije, čije će iskorištavanje kroz kvalitetne projekte donijeti brojne koristi ovome kraju.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 03 pro 2013, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Eto, bez puno buke svjetski priznato i uvaženo. Ne kao "faraoni i piramide" u Visokom.


Citat:
Tomislavgrad mjesto nalazišta praslona

Potvrda o nalazištu senzacionalnog paleontološkog otkrića stigla je iz usta svjetski priznatih paleontolog


Autor:
Zdenko Jurilj

“Izuzetno bogato nalazište neogenskih surlaša Cebara otkriveno je nedavno zaslugom sakupljača prirodnina Vinka Ljubasa južno od Tomislavgrada u BiH. Fosili su akumulirani u sedimentima krške strukture dimenzija oko 20 metara visine, 17 metara širine i 40 metara dubine, na jugozapadnom obodu Duvanjskog polja. Ovo polje, površine oko 240 četvornih metara, ima dinarsko pružanje sa smjerom sjeverozapad-jugoistok. Geološki, radi se o intraplaninskom bazenu, nastalom početkom miocena prije 17 milijuna godina, u istočnom dijelu nekad puno većeg, s Livanjskim poljem povezanog, bazena. Ovo su ključne rečenice kojim je struka priznala da se u blizini Tomislavgrada nalazi jedno od najvećih i najstarijih nalazišta kostiju praslona, što je među arheološkom strukom u svijetu pravi raritet.

Analize paleontologa

Potvrda o nalazištu senzacionalnog paleontološkog otkrića stigla je iz usta svjetski priznatih paleontologa, a nakon provedenih višemjesečnih analiza na engleskom jeziku kolegama iz cijelog svijeta prezentirao je ugledni svjetski paleontolog iz prirodoslovnog muzeja u Beču prof. dr. Oleg Mandić na 14. kongresu Mediteranskog odbora za stratigrafiju neogena održanog u Istanbulu. Prema tvrdnjama struke, kako piše u tekstu, “geološki stup od oko 10 m, snimljen na lokalitetu Cebara, pokazuje dva taložna ciklusa podjednake debljine i generalnog okrupnjavanja veličine zrna sedimenata prema gore. Donjim ciklusom dominira glina s (deci)metarskim uklopcima, dijelom, fosilifernih pijesaka i konglomerata. Sedimentne strukture ukazuju na transport vodom, dok nalaz akumuliranih ostataka slatkovodnih puževa dokazuje jezersko podrijetlo sedimenta. Gornji taložni ciklus sastoji se od konglomerata u koje su uklopljena tri (deci)metarska paketa blokovskih breča. Breče, najvjerojatnije, predstavljaju događaje urušavanja svoda paleo-špilje”. Fosilni nalazi kostiju sisavaca, piše dalje u izvješću, ograničeni su na interval od oko 1,5 metar u donjem dijelu stupa. Kosti, zubi i kljove su akumulirani u tri sloja, debljine 10 do 30 centimetara. Koliko je moguće vidjeti iz snimljenog profila, ostaci su dobro sačuvani, no potpuno izdvojeni s originalnih pozicija u skeletu, što upućuje na njihov kraći transport prije taloženja u konačnu poziciju. Do sada izdvojeni fosilni ostaci ukazuju na dominaciju ostataka praslona iz izumrle obitelji Gomphotherida.

Treća lokacija u svijetu

Iako će mještanima Tomislavgrada ova stručna elaboracija djelovati zbunjujuće, pojednostavljenim rječnikom rečeno, radi se o vrlo važnom paleontološkom otkriću zbog kojega je Tomislavgrad na globalnoj paleontološkoj mapi, uz Pakistan i München, pozicioniran kao nova, treća najvažnija lokacija o kojoj će raspravljati stručnjaci i znatiželjnici iz cijelog svijeta. Izvješćem sa skupa paleontologa održanom u Istanbulu, najviše je zadovoljan Vinko Ljubas, zaljubljenik u arheologiju, skupljač prirodnina, koji je sasvim slučajno na blagdan Velike Gospe prije više od dvije godine nabasao na nalazište praslona. Njegovo zadovoljstvo je tim veće jer je “začepio” usta dežurnim kritičarima koji su njegov pronalazak dočekali s podsmijehom i otvorenom ironijom. “Naravno da mi je drago, a još kad struka da potvrdu za ono što sam otpočetka i sam mislio, tada je zadovoljstvo još veće”, tvrdi Vinko Ljubas, kojeg danas Duvnjaci moraju častiti na svakom koraku. I prije godinu dana, i prije nego što su došli stručnjaci, Vinko je bio uvjeren da je našao nešto važno. “Kao zaljubljenik u minerale i arheološka nalazišta otišao sam vidjeti ima li okamina i ugledao sam nešto što po izgledu i težini nije sličilo na mineralošku formu. Bilo je lakše i nije podsjećalo na mineral, već na kost, odnosno okaminu kosti. Znao sam da sam nešto važno našao”, rekao je Vinko Ljubas za Večernjak. Svjesni veličine i važnosti ovog otkrića, načelnik općine Tomislavgrad Ivan Vukadin obećao je pomoć općinskih i županijskih vlasti. Planira se otvaranje muzeja u kojem će biti izloženi otkriveni ostaci praslona iz novog miocena.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 03 pro 2013, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58878
Lokacija: DAZP HQ
hehe, kad se sjetim kad mi je Vinko banuo u firmu prije dvije godine s manjim uzorkom tih kostiju. =))

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 15 tra 2014, 11:39 
Offline

Pridružen/a: 11 sij 2011, 12:22
Postovi: 2999
Happy (Tomislavgrad)



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 15 tra 2014, 12:35 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 13:09
Postovi: 3485
Hercegovci se ponovno iseljavaju u tuđinu trbuhom za kruhom
Citat:
Zbog velike nezaposlenosti, sve veće besperspektivnosti i nemogućnosti pronalaska zaposlenja, mladi iz naše zemlje, posebice iz Hercegovine, po uzoru na djedove gastarbajtere, odlaze “trbuhom za kruhom” u zemlje Europske unije i Amerike.



Frapantan je podatak da se samo u posljednjih nekoliko mjeseci više od 600 mladih, među kojima je veliki broj bračnih parova s djecom, iselilo iz Livna u potrazi za poslom. Uglavnom je riječ o Hrvatima, koji imaju prednost da s hrvatskim pasošem slobodno putuju zemljama EU i traže posao.U Tomislavgradu je još drastičnija situacija. U posljednje vrijeme iselilo se više od 1.000 osoba, uglavnom mladih, i taj trend se nastavlja. Nisu to samo oni sa srednjom školom ili zanatom. Ima ih i s fakultetskim diplomama.


:wacko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 04 lip 2014, 21:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Nije baš da svi iseljavaju, neki se i vračaju, bome dosta stoke su doteglili za sobom :zubati

Citat:
Iz Banja Luke su poveli svoja stada od tristotinjak ovaca, stotinjak krava i pedesetak konja i jednom kamp kućicom...

Jednu nesvakidašnju ljudsku životnu priču pronašli smo u tomislavgradskoj općini, u blizini Šujice. U gotovo zaboravljenom seocetu Baljci koje se nalazi na duvanjskim livadskim proplancima, na kojima slobodno uz ponekog pastira hodaju ovce i krave u potrazi za dobrom ispašom i lokvom s vodom, posljednjih desetak dana odvija se neobična radna akcija i započinje gotovo zaboravljeni način života, kao u nekadašnjim vremenima.

Naime, Mihajlo Velimir i njegov sin Marko, odlučili su se iz Banja Luke vratiti u svoje rodno seoce, na imovinu koja se sastoji od puno zemlje, jedne lokve za stoku i gotovo ničega više izuzimajući ostatke ruševina njihove nekadašnje kuće i staje, koje su pod utjecajem vremena gotovo potpuno zarasle.

Iz Banja Luke su poveli svoja stada od tristotinjak ovaca, stotinjak krava i pedesetak konja s jednom kamp kućicom u kojoj spavaju noću, te psima čuvarima koji vrše ulogu pastira. A po danu, dok se blago nalazi na nepreglednim proplancima na ispaši, uz pomoć svojih susjeda iz Šujice, polako rade na raščišćavanju ruševina, s namjerom da prvo za stoku osiguraju krov nad glavom do početka zime, a onda možda i za sebe, ako uspiju.

Govoreći o povratku na svoje prijeratno ognjište, Mihajlo kaže da je sa svojom suprugom nekada imao plan da za sitne novce proda imovinu u selu Baljci, ali da ga upravo sin Marko u presudnom momentu odvrati od te namjere riječima:

“Oče, nemoj da ti se kosti u grobu okreću, nemoj ništa prodavati, jer ja ću se jednom vratiti”. Čuvši te riječi Mihajlo je odustao od prve namjere, te se mnogo godina kasnije upravo sam sa sinom Markom i svojim blagom vratio u duvanjske Baljke.

I sada kada se vratio, Mihajlo ne spominje nedostatak krova nad glavom kao problem, niti spominje nedostatak električne energije kao problem, već kao najveći problem ističe to što mu povremeno noću “neka živina odnosi najmanju janjad”, a on još nije otkrio o kojoj se “živini” radi. Mudro zaključuje da nije “živina na dvije noge”, jer bi takva “živina” odnosila najbolju, a ne najmanju janjad.

Govoreći o planu za opstanak u Baljcima Mihajlov sin Marko kaže da mu je “plan za početak očistiti jedan razrušeni zidani objekt te ga pokriti nekako kako bi mogao na zimu, kada krenu snjegovi, svoje ovce, krave, konje i pse zbrinuti i skloniti od mećave.”

A za njih dvojicu, veli, “pokušat će izgraditi neku drvenu kućicu, brvnaru, ukoliko stigne jer ima puno posla kako bi se sve stiglo do zime.” Ni on, kao ni Mihajlo, ne govori o problemima, niti traže bilo kakvu pomoć, već su s osmijesima na licima i uz šalu odlučno prionuli poslu.

Svjesni su da priključak el. energije kojeg su nekada imali, teško mogu očekivati, jer ne vjeruju da će neko “dovesti kabl sa strujom” za jednu kuću jer je najbliža trafo-stanica daleko, a nekadašnja koja je bila bliže je razmontirana i odnesena. Ipak, pitaju se gledajući u obližnji HT-ov odašiljač postoji li način da od tamo “dovedu struju”, ali to ostavljaju za neka buduća vremena kad i ako izgrade brvnaru za stanovanje. Nadu im budi informacija o povratku i obitelji Križanac u isti zaseok. U tom zaseoku prije rata živjele samo dvije obitelji, kako kažu “pravoslavnih Velimira i katoličkih Križanaca”. I to kuća do kuće, prag do praga, a sada je i jednima i drugima sve zaraslo i razrušeno.

Odgovarajući na pitanja kažu da im ni imovina na kojoj se trenutno nalazi nije do kraja “riješena”, iako je njihova, jer su u vrtlogu rata izgubili papire sa nekadašnje ostavinske rasprave gdje su sa svojom rodbinom dogovorili raspodjelu imovine, pa nisu sigurni da li je to provedeno negdje u sudovima ili ne. Samim tim su svjesni da ako bi i tražili neku podršku ili pomoć, teško je mogu ostvariti bez tih papira, pa će uz ponuđenu pomoć neočekivanih gostiju za početak pokušati provjeriti kakvo je stvarno stanje u “papirima” i šta trebaju uraditi kako bi ostvarili taj uvjet.

Uz te planove, kao prioritet su postavili i popravljanje lokve za stoku koja nije dugo čišćena, a nalazi se na njihovom imanju kako bi povećali njen kapacitet za skupljanje vode koja im je potrebna za blago, a sijeno za zimski period će osigurati košenjem na okolnim nepreglednim proplancima, jer kako kažu “hrane za stoku ima u izobilju”. Sigurni su da, unatoč trenutnoj situaciji, mogu živjeti baveći se stočarstvom i poljoprivredom čak i u takvim uvjetima.

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 01:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69266
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Apsolutno vjerujem u ove brojke o ogromnom iseljavanju iz općine Tomislavgrad. U tijeku je potpuno pražnjenje Tomislavgrada i mislim da nema potrebe za spinovima koji bi to uljepšavali.

http://tgportal.net/opcina-tomislavgrad ... 0-prvasica

Citat:
U prvi razred devetogodišnjega obrazovanja na području tomislavgradske općine u školsku 2014./ 2015. u prvom roku upisano je 188 učenika.
Za desetero djece odgođen je upis za sljedeću školsku godinu, a upisu nije pristupilo 41 dijete. Razlog zbog kojega se toliki broj djece nije odazvao pozivu u najvećem broju slučajeva je preseljenje obitelji u inozemstvo.


Citat:
Prema informacijama iz općinske Službe za društvene djelatnosti ove je godine broj upisanih u prve razrede u odnosu na prošlu manji za 33 djece, što je ujedno i najveći pad broja upisanih u odnosu na ranije godine. Sve ovo govori u prilog tomu da, uz konstantan pad nataliteta, danak u smanjenju broja upisane djece u duvanjske škole, zbog nemogućnosti pronalaska bilo kakvoga zaposlenja u općini, sve više uzima i migracija stanovništva, odnosno odlazak obitelji u neke od europskih, ali i prekooceanskih zemalja.



U Tomislavgradu neće ostat više od 10 000 ljudi do 2030. i to što ostane će bit starci.

"Zbog neimanja bilo kakvog posla", ali bitno je da su oni iz Kongore bili protiv 800 radnih mjesta i investicije od 900 mil. KM.

Od kućerina na tri kata (uskoro bezvrijedne nekretnine) se ne može živjeti. Neće jesti zidove.

Inače 2008. godina je bila po natalitetu rekordna u Federaciji i sve općine će imati blagi rast prvašića: U Mostaru se prošli tjedan upisalo čak 970 djece (prošle godine 905) što je rekord u zadnjih 7 godina. Rama bilježi također rast.

Tomislavgrad 2050. zamišljam kao nakupinu kuća u kojima živi 1500 baba u crnini, te ogromno slovo "U" od 80 metara kao pokušaj dijaspore da nekom investicijom oživi taj kraj.

Za par desetljeća "duvnjak" će biti pojam koji će se morati tražiti u riječniku stranih riječi da se vidi šta je to, s time da će prvi rezultat biti taj gore slon.
Rijetki znalci će reći: "Duvno, a to je ono kraj Glamoča, ne?"

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 03:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69266
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Gdje je moj najdraži Duvnosaurus, dudu? Trebam njegovo mišljenje što može spasit Tomislavgrad od toga da za najkasnije 15 godina postane ghost town??

Razlozi novog emigracijskog vala su očito ekonomski. Još preciznije: ogromna nezaposlenost i nepostojanje radnih mjesta.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 05:06 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
poljoprivreda?
neka industrija a da nisu termoelektrane :zubati ?
turizam? (NP TG) :zubati (mislim bit će NP kako god okreneš kako stvari stoje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 05:07 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
u biti cili HBŽ je/ će bit jedan veliki NP...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 06:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Treba poravnat sve one kuće trokatnice i napraviti salone za vjenčanja, diskoteke, restorane i casina. Tomislavgrad treba brzom cestom spojit sa Buškim jezerom na kojem treba sagradit ogroman aqua park. Isto tako sva okolna sela u duvanjskoj općini ( osim roškog polja) bi trebalo pretvorit u etno sela, u selu obavezno mora biti bar jedna baba od 80 godina koja će turistima pričat kako se nekad žito vršilo, kako su cure ručak prostirale po ledini dok su momci oštrili kose, kako je cilo selo grmilo od dičijeg plača i smiha, kako su nekad pješačile u imacki na pazar, itd... uglavnom ima tu potencijala. Sad se sjetih pošto u Duvnu ima dosta ponornica mogao bi se organizirat i neki podzemni rafting. Sjedište općine bi trebalo premjestit u Roško polje, iz praktičnih razloga.

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 08:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58878
Lokacija: DAZP HQ
mogu samo poruciti svim skepticima: pricekajmo i drugi krug, ne sumnjam da idemo preko 220 i ove godine, sto je vise od nekih kantona.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2012, 23:31
Postovi: 1384
Lokacija: Hercegovina
Zanimljivo koja razlika između Posušja i Tomislavgrada, općina do općine.
Po korigiranom popisu iz 1991. godine, Posušje je imalo 14131 stanovnika, a Tomislavgrad 22083 stanovnika.
2014. godine nakon prvog kruga upisa, Posušje ima 203 prvašića, a Tomislavgrad 188 prvašića.
Šteta što je takva situacija u Tomislavgradu, predivna priroda , velike kuće :zubati , uz malo gastarbajterskog znanja i kapitala su se čuda mogla napraviti(i još mogu).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 21:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69266
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ogromna nezaposlenost i nikakav posao u općini, logično je da tu više nitko neće živjeti za 15 godina. U tijeku je panično iseljavanje iz TG isključivo zbog ogromne nezaposlenosti. Zadnji čavao u lijes je zatvaranje tvornice Kapis koja je zapošljavala 200 ljudi i otvaranje granica EU.

Jedino svjetlo u tunelu kojeg vidim je predviđena gradnja termoelektrane i rudnika 5.5 km od Tomislavgrada, prilog iz dokumenta EP HZHB povodom 20 obljetnice tvrtke:

Budući projekti:
slika

Predviđeno 790 radnih mjesta, koliko trenutno zapošljava Aluminij. Taj kraj može spasiti samo veliki gospodarski gigant.

Treba i u Mostaru jedna TE što je već postojeća ideja, u Mostaru je svakako industrija dobrodošla.

Dijaspora je protiv ovog projekta, ali o svemu će odlučiti općinsko vijeće i ljudi koji žive tamo. Koliko vidim ljudi koji žive tamo i nemaju nikakvog posla u načelu i nisu protiv, nego imaju prigovor što cijeli projekt ne vodi općina nego EP HZHB:

Sa stranice tomislavcity:
Citat:
Kako to drugi rade?

Trenutno je u Zenici sličan projekt u fazi izgradnje, tamo se gradi toplana i termoelektrana čija je vrijednost oko 500 milijuna KM. Nositelj ovog projekta je švicarska firma KTG AG Lugano sa 75% vlasništva, a ostalih 25% je u vlasništvu općine Zenica.
Pitanje ostaje - može li općina Tomislavgrad sama, po zeničkom uzoru odraditi ovaj projekt, naravno ako ovaj narod takav projekt uopće želi?
Mi se nadamo da će uskoro karte pasti na stol i da će domaći političari zauzeti jasan stav o ovome, a građani dobiti informacije koje i zaslužuju.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 21:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 pro 2009, 22:59
Postovi: 247
Lokacija: HRHB
Prosječan Duvnjak da radi u rudniku za par stotina maraka? Teško, jako teško.
Napuštaju se i bolji poslovi da bi se išlo žbukati po Njemačkoj. Takav je mentalitet, takva je tradicija.

_________________
Da je sloboda i demokracija, bila bi Herceg Bosna a ne Federacija


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69266
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Treba se malo informirati. U svim elektranama i pogonima EP HZHB su plaće odlične.

Citat:
Kako je istaknuto u ovom izvještajnom razdoblju u JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar prosječna neto plaća po uposleniku na bazi ostvarenih sati rada iznosila je 1662,10 KM; broj uposlenih sa stanjem na dan 30. juna 2013. godine iznosio je 1847, a za neto plaće izdvojeno je 18.678.686 KM.


Ne radi se o nikakvim "rudarima" koji idu s lopatom pod zemlju tipa Alija Sirotanović, za površinski kop trebaju bageristi i ovakve mašine

slika
a za elektranu radnici u elektrani, ne vidim ni jedan razlog zašto bi plaća bila mala, ili manja od ostalih radnika EP HZHB.

Sigurno neće biti manje nego u Kapisu.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 21:48 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13485
Lokacija: ZG
Nemoj matere ti robi bi li ti sebi dimnjak TE u dvoriste ?!
Ulozit ce dijaspora turizam vjetrenjace solarni parkovi visoka tehnologija, odrzivi razvoj sheme ovo ono kuis ?

800 radnih mjesta i dimnjak - fuj ...

Nasima katkad jednostavno demokracija previse daje treba ta prava debilima reducirat...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 08 lip 2014, 22:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 pro 2009, 22:59
Postovi: 247
Lokacija: HRHB
TG je dugoročno pušiona, sa ili bez TE. Primitivna sredina.

_________________
Da je sloboda i demokracija, bila bi Herceg Bosna a ne Federacija


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 10 lip 2014, 07:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 lip 2009, 05:17
Postovi: 330
Robbie MO je napisao/la:
Tomislavgrad 2050. zamišljam ......... ogromno slovo "U" od 80 metara kao pokušaj dijaspore da nekom investicijom oživi taj kraj.



Ne kontam Robija, isti stereotip kakav lokacijom privilegirani "Hrvati" u Matici imaju spram vas tu. To tako misliš prijatelju, ili sam nešto pogrešno protumačio?

_________________
Right


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 10 lip 2014, 08:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35317
Lokacija: Gl. grad regije
Franz Ferdinand je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Tomislavgrad 2050. zamišljam ......... ogromno slovo "U" od 80 metara kao pokušaj dijaspore da nekom investicijom oživi taj kraj.



Ne kontam Robija, isti stereotip kakav lokacijom privilegirani "Hrvati" u Matici imaju spram vas tu. To tako misliš prijatelju, ili sam nešto pogrešno protumačio?


Pa nije daleko od istine. Najpoznatiji Duvnjak u Zg je vlasnik Europatrade-a, a kako se "odužio" rodnom kraju? Napravio spomenik dijaspori. Inače ta stara duvanjska dijaspora je ustašoidna, srbomrzačka i muslimanoidna i bez problema bi čak i skupio lovu i ekipu za napravit 80-metarski U.

Ono za što ne bi bili jeste otvaranje novih radnih mjesta i doseljavanje Hrvata iz ostatka BiH te živost u umrtvljenom parkiću kakav istoj dijaspori odgovara za doći preko ljeta na tjedan dana. Ne žele oni da se njima domaći pokazuju su mercedesima nego je dobro obratno. Oni dođu u mečkama i onda znaju da su ispravno postupili što su otišli. Najgore što može dijasporac doživjet u Bosni i Hercegovini jest vidjet da neko bala livade i ima farme krava, proizvodi sir i od toga živi nekoliko puta bolje nego radnik na željeznici u Njemačkoj.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tomislavgrad
PostPostano: 10 lip 2014, 08:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 lip 2009, 05:17
Postovi: 330
Teške generalizacije Junuze, teške. Ne vidim to tako, al eto. Znači oni vas gledaju sa pogrešne strane dvogleda, pa ste im mali i ne kontaju, a vi njih sa pravilne pa ih čitate ko pod mikroskopom? Ili su predrasude u pitanju? Obostrane ako treba, da ne bi bilo da biram strane, jer nije bitno ni najmanje.

_________________
Right


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 716 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 29  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO