Autor je na temelju postojeće znanstvene literature i arhivskog gradiva te dostupnoga suvremenog tiska prikazao političke koncepcije dr. Ive Pilara o preuređenju državno-pravnog položaja južnoslavenskih zemalja u Austro-Ugarskoj Monarhiji. On se, u početku, zalagao za koncepciju “prikrivenog trijalizma”, odnosno za formalno očuvanje postojećega dualističkog sustava, prema kojoj bi se Bosna i Hercegovina ujedinila s banskom Hrvatskom, Dalmacijom i Istrom u jednu jedinstvenu državno-pravnu jedinicu. U posljednjim danima postojanja Monarhije, Pilar se opredijelio za federalističko uređenje države: Bosna i Hercegovina, zajedno s banskom Hrvatskom, Dalmacijom i Istrom, ali i slovenskim zemljama, trebala je sačinjavati federalnu jedinicu unutar države Habsburga.
Jedan čovjek – jedan glas ili “hodte nami vi na viru”.
„Humano rješenje“ koje je Muhamed Hevaji svojedobno nudio umjesto bitke, robljenja, sječe, ubijanja i paljenja kuća između kršćana i muslimana, suštinski je isto ono što danas nudi i A. Mujkić – u 17. stoljeću kršćani su „samo“ trebali ostaviti svoju „neviru“, a na početku 21. stoljeća njihovi daleki potomci trebaju „samo“ ostaviti svoj hrvatski ili srpski „etnopolitički okvir“, i eto vječite sreće bilo u dženetu s hurijama, bilo u raju „deliberativne liberalne demokracije“ u bošnjačkoj interpretaciji. Što drugo dakle na kraju zaključiti osim toga da od sve priče o „deliberativnoj liberalnoj demokraciji“ ostadoše samo načela „jedan čovjek – jedan glas“ i „pobjednik uzima sve“, odnosno grubi, neosviješteni i agresivni nacionalizam usmjeren na majorizaciju i asimilaciju, istoga onakvog tipa kakav zastupa H. Silajdžić kad ustvrdi „jedan čovjek – jedan glas i točka“.
Konfederacije nisu ništa loše čega bismo se trebali stidjeti ili unaprijed odbijati kao nešto loše. Radi ostvarivanja nacionalnih, ekonomskih i političkih cijeljeva one su ponekad poželjne. Njima države članice rješavaju zajedničke probleme. Mislim da bi zajedničke probleme Hrvatske i Bosne i Hercegovine riješila solidna konfederacija država Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske uz očuvanje vlastitih suvereniteta i nadležnosti.
Detaljna analiza političkih opcija Hrvata u BH; prošlosti, sadašnjosti i problematizirane budućnosti
Nastavak uspješnice «Gospodari kaosa» (također dostupne za preuzimanje na ovom situsu). Poglavlja su sljedeća: 1.GEOSTRATEGIJA I GEOPOLITIKA - POLAZIŠTA ZA PRONICANJE POLITIČKIH PROCESA BUDUĆNOSTI; 2. RAT GOSPODARA KAOSA PROTIV VRJEDNOTA; 3. MIMOHOD KLONOVA STRATIŠTIMA ZAPADNE CIVILIZACIJE; 4. JURIŠ KLONOVA NA ZEMLJU "NEUSTRAŠIVIH SVJEDOKA EVANĐELJA"; 5. 'PREVENTIVNI RAT' PROTIV IRANA - UVOD U APOKALIPTIČNA, POSLJEDNJA VREMENA; 6. TKO JE ZA PROGONSTVO, U PROGONSTVO ĆE IĆI.
Preuzeto s http://e-knjige.4shared.com/
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva Republike BiH, održane 02.01.1994. godine; Magnetofonski snimak 235. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 14.1.1994. godine; Magnetofonski snimak 236. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 16.januara 1994. godine; Magnetofonski snimak 237. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 28.januara 1994. godine ....
Skinuto sa: http://www.nsf-journal.hr/issues/v8_n4/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva Republike BiH, održane 18.10.1993. godine; Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 19. oktobra 1993. godine, u 17,00 sati;
Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 21. oktobra 1993. godine . . . .
Sa stranice: http://www.nsf-journal.hr/issues/v8_n3/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak 183. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 11. januara 1993. godine; Magnetofonski snimak 185. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 22. januara 1993. godine; Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva RBiH i predsjednika stranaka održane 2. februara 1993. godine ; Magnetofonski snimak 189. sjednice Predsjedništva RBiH i Vlade RBiH sa parlamentarnim strankama održane 21. februara 1993. godine; Magnetofonski snimak 192. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 25. marta 1993. godine ...
Dostupno na: http://www.nsf-journal.hr/issues/v8_n2/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak 153. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 6. avgusta 1992. godine; Zapisnik 155. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održane 13. avgusta. godine 1992.; Magnetofonski snimak 155. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 13. avgusta 1992. godine septembra 1992. godine . . .
Dostupni na:http://www.nsf-journal.hr/issues/v8_n1/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak 108. sjednice Predsjedništva RBiH održane 1.06.1992. godine; Magnetofonski snimak 113. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine održane 6.Juna.1992. godine; Magnetofonski snimak 114. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, održana 9. 6. 1992. godine . . .
Dostupno na: http://www.nsf-journal.hr/issues/v7_n4/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama: Magnetofonski snimak sjednice Predsjedništva SRBiH sa generalom Veljkom Kadijevićem, održane u Sarajevu 21. Juna 1991. godine; Magnetofonski snimak sastanka Predsjednika i članova Predsjedništva SRBIH i predsjednika vlade SRBIH s najvišim ličnostima SSNO i generalštaba OS SFRJ, održanog 15. oktobra 1991. godine u Sarajevu; Magnetofonski snimak 83. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine održane 6. Maja 1992. godine; Magnetofonski snimak 84. sjednice Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine održane 6. 5. 1992. godine ...
Dostupno na stranici http://www.nsf-journal.hr/issues/v7_n3/index.htm
Neke od tema zabilježenih u ovim diskusijama:
4.1 O političkim ciljevima i razlikama u Predsjedništvu BiH ; 4.2 Predsjedništvo BiH o sustavu vrijednosti "zapadne civilizacije" ;4.3 Hrvatski predstavnici osporavaju članstvo R. Delića u Predsjedništvu BiH ; 4.4 Stavovi predsjedništva BiH o uniji triju republika; 4.5 Predsjedništvo BiH o muslimanskoj ofanzivi u Srednjoj Bosni; 4.6 Paritet vlasti veliki je, ogroman ustupak; 5. Djelovanje Predsjedništva BiH u uvjetima bitno smanjene komunikacije između Sarajeva i drugih dijelova BiH, o neorganiziranosti sustava i tijela vlasti pod kontrolom tog istog Predsjedništva, o stvarnom mjestu donošenja svih bitnih odluka, o pregovorima s bosanskim Srbima za vrijeme opsade Sarajeva; 5.1. Odvojenost Predsjedništva BiH od "ostatka BiH i svijeta" te njihova nepripremljenost za nadolazeće događaje; 5.2. Ured Alije Izetbegovićeva mjesto je gdje se uistinu donose sve bitne odluke; 5.3. Pregovori bosanskih Muslimana i bosanskih Srba ; 5.4. Nepovjerenje članova Predsjedništva prema Republici Hrvatskoj te prema Hrvatima iz većeg dijela BiH, što dovodi do napada na srednju Bosnu; 5.5. Zašto je počeo rat u Srednjoj Bosni; 6. Djelovanja i podjele između muslimanskih članova Predsjedništva BiH; 6.1. Alija Delimustafić; 6.2. Sefer Halilović; 6.3. Rasim Delić...
Opsežna zbirka svih relevantnih dokumenata o Bosni i Hercegovini ratnoga razdoblja, uključujući razne saborske i parlamentarne rezolucije, planove međunarodne zajednice poput Cutilheirovog, Vance-Owenovog,.., sporazume Bobana i Karadžića, Tuđmana i Izetbegovića, bilaterlane razgovore Izetbegovića i Karadžića o istočnoj Bosni itd.
Raščlana četiriju modela društvenoga preustroja BiH: građanske države, regionalizirane građanske države, triju nacionalnih republika i kantonalne države, s argumentima za i protiv, te prikazom pristaša i protivnika pojedinih predloženih modela.
Knjiga poznatog hrvatskog sociologa i politologa Anđelka Milardovića raščlanjuje poteze svjetskih sila (EU, SAD,..) koji smjeraju strpati Hrvatsku u njoj nepožljne regionalne asocijacije. Iz predgovora: «U sociologijskom i politologijskom smislu polazimo od teze da je hrvatsko društvo u procesu globalizacije i da će s tim povezani procesi uvelike odrediti njegovu budućnost.
Budućnost središta ili periferije u europskom prostoru. Globalizacija podrazumijeva različite oblike integracija. Različiti oblici integracije imaju strategije. Strategija Europske unije prema zemaljama bivše Jugoslavije - minus Slovenija plus Albanija - izražena je pojmom zapadni Balkan.
Hrvatsko je društvo svrstano pod kišobran zapadnoga Balkana, bez obzira na razvoj u odnosu na ostala društva ex-Jugoslavije minus Slovenija i plus Albanija, na utkane sredozemne i srednjoeuropske kulturne krugove, zahvaljujući političkim propustima hrvatske politike iz bliske prošlosti, ali i međunarodnim interesima i okolnostima. Unatoč tom svrstavanju izabralo je individualni, a ne kolektivni regionalni pristup, za koji je pristup potrebno normativno i praktično prihvaćanje i prakticiranja standardâ iz Agende 2000. i šire od nje. U kontekstu procesa globalizacije, knjiga pokušava odgovoriti na pitanje: Što je to zapadni Balkan? Odgovoru prethodi prikaz političkih ideja i inicijativa o rekonstrukciji prostora bivše Jugoslavije od godine 1993.-2000., koje su u znatnoj mjeri sukladne idejama zapadnog Balkana.
....
Nadamo se da će izlazak ove knjige na svjetlo dana omogućiti bolje razumijevanje globalizacijskih procesa, ideja i projekata, te strategija i procesa koji uvelike određuju budućnost ovog prostora. Bez pretjerivanja se može reći da je ovo vrijeme preslagivanja, preuređenja, stvaranja nove političke slike, formatiranja novih odnosa koji će odrediti naše živote u idućih pedeset i više godina.Prema tomu, ti preformatirajući procesi nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim, jer doista nije svejedno kako će nam izgledati budućnost za koju moramo biti svi odgovorni da bismo uopće bili slobodni.»