HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 18:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 440 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 11:16 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
UPOZNAJTE ZEMUN I ISTORIJSKI MUZEJ: Ovo su mesta u kojima je Beograd sakrio svoju dušu i bogatu istoriju! (VIDEO)
https://www.espreso.rs/vesti/beograd/16 ... jski-muzej

Nakon sređivanja fasada ta "selendra" postaje joše lepša i ne samo Zemuncima, već mnogima koji su se deli u nekoj obodnoj vukoyebini lepog nam Beograda.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Lep pozdrav svima iz obodne vukojebine. I dalje ne volim Zemun (bratsku obodnu vukojebinu), ružan mi je i svima koje poznajem, a koji nisu Zemunci ili proveli jedan deo života u Zemunu, kao što neki ovde jesu, je Zemun odvratan. To je jednostavno činjenica. Moraš da živiš tamo neko vreme, stvoriš emotivnu povezanost sa Zemunom, da bi mislio pozitivno o Zemunu. Jedini deo koji je lep i koji stvarno liči na nešto je deo oko keja. Ovo ostalo, selendra sa uskim ulicama i kućama s dvorištima iz kojih se čuju brusilice i limarski čekići.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 14:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 10009
A Zemun Polje,Batajnica i Surčin ?

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 15:00 
Offline

Pridružen/a: 04 srp 2019, 22:20
Postovi: 3546
Stara slika Trga hrvatskih velikana (Trg Burze)

slika

Stara slika Trga bana Jelačića (Trg Republike)

slika

Hotel Esplanade

slika

Hrvatsko narodno kazalište

slika

Pogled s Gornjeg grada

slika

Cvjetni trg

slika

Palace hotel

slika

Nacionalna sveučilišna knjižnica

slika

Commie blocks Novi Zagreb, Srednjaci, Savica

slika

slika

slika

slika

Nova poslovna zona Radnička-Vukovarska

slika

slika

Vukovarska

slika

Jezero Jarun

slika

ZG arena

slika

Maksimirska ljepotica

slika

Stara slika Cibone i stadiona u Kranjčevićevoj

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Graničar18 je napisao/la:
A Zemun Polje,Batajnica i Surčin ?


Batajnica je gradić iza Zemuna. Zemun Polje je u zadnjih 15 godina postalo masivna industrijska zona (sve fabrika do fabrike, stvarno moćno i impresivno), takođe iza Zemuna u pravcu prema Batajnici. A Surčin je bliži Novom Beogradu nego Zemunu, mada su delovi Surčina ipak bliži Zemunu, ne znam da li je predgrađe Zemuna ili NBGD, slabo znam Surčin. Prigradska naselja sa mirnim tempom života, nemam ništa protiv njih. Nemam ništa ni protiv Zemuna, ali mi je uzdizanje Zemuna kao nečeg fantastičnog smešno, pošto je u konkurenciji drugih gradskih opština ispodprosečan što se tiče izgleda, mada ne što se tiče sadržaja, tamo imaš sve što ti treba da ne ideš u centar. Isti slučaj je i sa Banovim brdom, ima sav sadržaj koji ti je potreban da nikad ne moraš u centar, izuzetno dobro mesto za život. Moj problem sa Vujadinovim uzdizanjem Zemuna je što ga on uzdiže na način da govori o njemu kao mestu izuzetne arhitektonske lepote. A Zemun nije mesto izuzetne arhitektonske lepote, nego Stara Pazova sa soliterima, što sam mu i rekao u sledećem postu nakon ovog koji je na prethodnoj strani izvađen iz naftalina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 15:41 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Amiđa je napisao/la:
Zagreb i Beograd se mogu mjeriti jedino s glavnim gradovima Madarske, Bugarske, Rumunije, Ceske i Slovacke. A tu je teski pusing i za Zagreb i za Beograd.

Zapravo ne, to je plus.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 28 ožu 2020, 16:06 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Ima nešto istina što Vujadin priča. Zagrebački mentalitet je malograđanski u naravi. Sada kako svi glavniji političari u Hr dolaze iz Zagrebu svoju malograđanštinu prenose u sferu međunarodne politike, prema EU i Americi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 13 srp 2020, 08:56 
Offline

Pridružen/a: 13 srp 2020, 07:47
Postovi: 1
Sticajem okolnosti, naleteh na ovaj chat, pročitao sam neka pređašnja zapažanja i pošto sam iz Vojvodine, imam potrebu da prokomentarišem po nešto vezano za prestoni grad AU Vojvodine.
Prvo, nije tačno da su Novi Sad mahom gradili tkz. bosanski Srbi. Tačnije, oni grade ( Dodikova firma Galens) tek poslednjih 7 godina. Istina, dobro su ga za to kratko vreme upropastili (na više lokacija porušene su kuće koje su bile zaštićene kao spomenici kulture da bi se podigle bezlične, visoke moderne zgrade, poslovne i stambene) ali hvala bogu ranijih decenija Novi Sad su gradili Austro Ugari, pa čak nešto i u Kraljevini, pa dosta i u vreme komunista (mada su i oni nažalost takođe porušili dobar deo starog istorijskog jezgra grada, uključujući i spomenik svetom Trojstvu. Bio je valjda isuviše dekadentan i prenakićen za njihov ukus). No i posle svega za Novi Sad se sa pravom može reći da je pravi srednjeevropski grad. Ništa manje od Segedina, Zagreba ili Maribora na primer. U tom smislu mi je čudno poređenje sa Splitom, koji je mediteranski grad i naravno turistički centar. Naravno da Split poseti mnogo više ljudi tokom godine, pa splićani žive od mora i turizma, to im je glavno, kao što je u Vojvodini značajno npr. žito ili plodna zemlja. Ali ako bi se urbanost i značaj mesta merili brojem noćenja onda bi po toj logici Split trebao da prevazilazi i Zagreb i Beograd ali svi znamo da nije tako, zar ne?
Drugo, neko je spomenuo da je centar Novo Sada užasno provicijalan, čak i bezličan. Pa sad. Da je to rekao neki gospodin iz npr. Pariza mogao bih taj stav da razumem. Ali da to kažu ljudi iz Zagreba i Splita i sličnih gradova, e to ne razumem. Centar NS ne razlikuje se previše od npr. centra Zagreba. Da, Zagreb je nešto veći i bogatiji ali u osnovi su slični. U centru su katolička neogotska crkva, još nekoliko manjih crkava, veći trg, kuće u stilu secesije, kaldrma...Kako u ZG tako i u NS. Neko ovde napisa "idite na google" , otkucajte NS i videćete da se uvek pojaviti jedna razglednica! A izvinite gospodine nije li tako i sa Zagrebom? Ja tvrdim da jeste. A vi proverite. Svaki put kada otkucate Zagreb u 90 posto slučajeva će vam izaći Jelačić plac i katedrala. Vrlo retko nešto drugo. I sada vi sa visine govorite o provincijalnosti Novog Sada? Spustite se na zemlju. Ipak, niste iz Pariza.
Treće, jedan gospodin iz Beograda stalno kinji uske ulice i male kuće. A hvali bulevare i nebodere. Što se mene tiče, meni su kud i kamo lepši i finiji gradovi sa manjim zgradama i u centru sa uskim ulicama. To je razlog zašto i volim NS ili npr Ljubljanu;
Četvrto: NS ipak ima više stanovnika od Ljubljane, iako ne misli da je to nešto posebno bitno za kvalitet života.
Podaci “Informatike” pokazuju da Novi Sad s prigradskim naseljima ima 402.681 stanovnika, dok u samom gradu živi 283.429 a u Ljubljani živi oko 274 826 stanovnika.) Inače, sam grad je doživeo veliku demografsku ekspanziju, verovatno kao nijedno drugo naselje sa prostoraa ex YU. Naime, krajem osamdesetih gradska eria je imala oko 200.00, trideset godina kasnije broj ljudi se poduplao! Pa eto, možda sad i dobijemo aerodrom, usotalom o tome se u gradu uveliko govori...xD
Peto, i ono što me je najviše motivisalo da sve ovo napišem je stav (više puta ovde ponovljen) da navodno NS nema svoj identitet? To bi značilo da gradu za 3oo godine istoruje niko nije udahnuo život, da je grad bez duše. Mhm, možda ne bi bilo loše da prošetate tim uskim NS ulicama na Podbari, Strom gradu, Rotkvariji, Podgrađu...pa da osetite i doživite ovaj ljupki grad. A što se ljudi tiče neko se sprda pa kaže Dara Bubamara. Da vas podsetim gospodo da kulturno smeće imate i u svojoj kući ( Severina, Rozga, Nives, Lidija, Minea...ni broj im se ne zna) te nema potrebe za cinizmom. A kako čujem ta Dara (i njoj slične) rado se slušaju po klubovima u Zagrebu, svakako više nego Josipa. Ali Novi Sad je najmanje Dara. Jer tu je jedan Balašević Đorđe, čuli ste za njega? Ne? Ajd na Ytub. A da li ste čuli za književnika Aleksandra Tišmu? Pesnika Miku Antića? Književnike Lasla Vegela pa i Lajoša Zilahija (umro u NS) Da li ste čuli za ženu Albeta Anštajna, Milenu, rođenu novosađanku sa kojom je Anštajn živeo u NS (kuća sačuvana i danas). Da li ste čuli za Moniku Seleš teniserku? Da li ste čuli...ma mogao bi ovako do sutra...Dakle NS ima itekako dušu jer su ovi ljudi "iznikli" iz njega i deo sebe utkali u grad i njegovu istoriju. A to što ste vi čuli samo za estradnu umetnicu i propalog fudbalera više govori o vama i vašim interesovanjima negoli o Novom Sadu. Ipak, navratite ponekad. Mi vojvođani smo fini svet. Otvorene duše. A možda naletite i na Natašu Bekvalac, negde u prolazu kod futoške pijace. :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 13 srp 2020, 09:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Googlao sam i Novi Sad izgleda kao ozbiljan grad. Nešto između Zagreba i Osijeka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 13 srp 2020, 09:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Novi Sad je perfektan grad. Naravno da nema istorijski identitet poput Beograda ili Niša al je zato urbanistički savršeno isplaniran.
Dok u BG život potrošiš u autu u Novom Sadu si za minut gdje god kreneš. Nevjerovatno da grad takve veličine toliko dobro funkcioniše.
BTW Đole je *** od čovjeka. Sreća njegova pa će kad umre biti upamćen po muzici umjesto kakav ljudski otpad je bio.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 13 srp 2020, 14:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
okdeckonja je napisao/la:
Sticajem okolnosti, naleteh na ovaj chat, pročitao sam neka pređašnja zapažanja i pošto sam iz Vojvodine, imam potrebu da prokomentarišem po nešto vezano za prestoni grad AU Vojvodine.
Prvo, nije tačno da su Novi Sad mahom gradili tkz. bosanski Srbi. Tačnije, oni grade ( Dodikova firma Galens) tek poslednjih 7 godina. Istina, dobro su ga za to kratko vreme upropastili (na više lokacija porušene su kuće koje su bile zaštićene kao spomenici kulture da bi se podigle bezlične, visoke moderne zgrade, poslovne i stambene) ali hvala bogu ranijih decenija Novi Sad su gradili Austro Ugari, pa čak nešto i u Kraljevini, pa dosta i u vreme komunista (mada su i oni nažalost takođe porušili dobar deo starog istorijskog jezgra grada, uključujući i spomenik svetom Trojstvu. Bio je valjda isuviše dekadentan i prenakićen za njihov ukus). No i posle svega za Novi Sad se sa pravom može reći da je pravi srednjeevropski grad. Ništa manje od Segedina, Zagreba ili Maribora na primer. U tom smislu mi je čudno poređenje sa Splitom, koji je mediteranski grad i naravno turistički centar. Naravno da Split poseti mnogo više ljudi tokom godine, pa splićani žive od mora i turizma, to im je glavno, kao što je u Vojvodini značajno npr. žito ili plodna zemlja. Ali ako bi se urbanost i značaj mesta merili brojem noćenja onda bi po toj logici Split trebao da prevazilazi i Zagreb i Beograd ali svi znamo da nije tako, zar ne?
Drugo, neko je spomenuo da je centar Novo Sada užasno provicijalan, čak i bezličan. Pa sad. Da je to rekao neki gospodin iz npr. Pariza mogao bih taj stav da razumem. Ali da to kažu ljudi iz Zagreba i Splita i sličnih gradova, e to ne razumem. Centar NS ne razlikuje se previše od npr. centra Zagreba. Da, Zagreb je nešto veći i bogatiji ali u osnovi su slični. U centru su katolička neogotska crkva, još nekoliko manjih crkava, veći trg, kuće u stilu secesije, kaldrma...Kako u ZG tako i u NS. Neko ovde napisa "idite na google" , otkucajte NS i videćete da se uvek pojaviti jedna razglednica! A izvinite gospodine nije li tako i sa Zagrebom? Ja tvrdim da jeste. A vi proverite. Svaki put kada otkucate Zagreb u 90 posto slučajeva će vam izaći Jelačić plac i katedrala. Vrlo retko nešto drugo. I sada vi sa visine govorite o provincijalnosti Novog Sada? Spustite se na zemlju. Ipak, niste iz Pariza.
Treće, jedan gospodin iz Beograda stalno kinji uske ulice i male kuće. A hvali bulevare i nebodere. Što se mene tiče, meni su kud i kamo lepši i finiji gradovi sa manjim zgradama i u centru sa uskim ulicama. To je razlog zašto i volim NS ili npr Ljubljanu;
Četvrto: NS ipak ima više stanovnika od Ljubljane, iako ne misli da je to nešto posebno bitno za kvalitet života.
Podaci “Informatike” pokazuju da Novi Sad s prigradskim naseljima ima 402.681 stanovnika, dok u samom gradu živi 283.429 a u Ljubljani živi oko 274 826 stanovnika.) Inače, sam grad je doživeo veliku demografsku ekspanziju, verovatno kao nijedno drugo naselje sa prostoraa ex YU. Naime, krajem osamdesetih gradska eria je imala oko 200.00, trideset godina kasnije broj ljudi se poduplao! Pa eto, možda sad i dobijemo aerodrom, usotalom o tome se u gradu uveliko govori...xD
Peto, i ono što me je najviše motivisalo da sve ovo napišem je stav (više puta ovde ponovljen) da navodno NS nema svoj identitet? To bi značilo da gradu za 3oo godine istoruje niko nije udahnuo život, da je grad bez duše. Mhm, možda ne bi bilo loše da prošetate tim uskim NS ulicama na Podbari, Strom gradu, Rotkvariji, Podgrađu...pa da osetite i doživite ovaj ljupki grad. A što se ljudi tiče neko se sprda pa kaže Dara Bubamara. Da vas podsetim gospodo da kulturno smeće imate i u svojoj kući ( Severina, Rozga, Nives, Lidija, Minea...ni broj im se ne zna) te nema potrebe za cinizmom. A kako čujem ta Dara (i njoj slične) rado se slušaju po klubovima u Zagrebu, svakako više nego Josipa. Ali Novi Sad je najmanje Dara. Jer tu je jedan Balašević Đorđe, čuli ste za njega? Ne? Ajd na Ytub. A da li ste čuli za književnika Aleksandra Tišmu? Pesnika Miku Antića? Književnike Lasla Vegela pa i Lajoša Zilahija (umro u NS) Da li ste čuli za ženu Albeta Anštajna, Milenu, rođenu novosađanku sa kojom je Anštajn živeo u NS (kuća sačuvana i danas). Da li ste čuli za Moniku Seleš teniserku? Da li ste čuli...ma mogao bi ovako do sutra...Dakle NS ima itekako dušu jer su ovi ljudi "iznikli" iz njega i deo sebe utkali u grad i njegovu istoriju. A to što ste vi čuli samo za estradnu umetnicu i propalog fudbalera više govori o vama i vašim interesovanjima negoli o Novom Sadu. Ipak, navratite ponekad. Mi vojvođani smo fini svet. Otvorene duše. A možda naletite i na Natašu Bekvalac, negde u prolazu kod futoške pijace. :sega


Dobro je dečkonja, ajd smiri se malo.
Novi Sad je predivan grad, kao što uvek kažem, i nisu ga gradili samo tvoji ljubljeni Austro-Ugari (bazdiš malo na autonomaša), već prvenstveno Srbi, kako lokalni vojvođanski, tako i doseljeni bosanskohercegovački i krajiški.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 13 srp 2020, 21:51 
Online
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20772
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Googlao sam i Novi Sad izgleda kao ozbiljan grad. Nešto između Zagreba i Osijeka.

Puno bliže Osijeku, 250k ljudi ima NS.

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja

Niko nema što pupi imade, četrdes’t centara od HDZ vlade


Vrh
   
 
 Naslov: Re: 1995.-2019. Krah multietniĆarsko-demografske politike bošnji
PostPostano: 24 svi 2021, 07:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
novovrijeme je napisao/la:
Grunf je napisao/la:

I za Hrvate i za Europljane i za svijet.


:smijeh
Beograd je jedina metropola u Jugi i ne moze se porediti ni sa jednim drugim gradom.
Ko dva Zagreba u svakom pogledu. Osim u umjetnosti, tu je kao 50 Zagreba.
Beograd mozes porediti sa Budimpestom, Atinom, Sofijom, Pragom i tako to. Ne sa Zagrebom.
Dobar je Zagreb ali druga je to liga.


Jel sad malo jasnije šta sam vam govorio prije 2 godine? :palacgore2

Jussi je napisao/la:
Vucic danas razgovarao sa Cesima o ovom projektu. :zivili

Marina Dorcol, u Centru BG na Dunavu. :palacgore1


slika


slika


slika


slika


slika


slika


Ladno postajemo ko Evropski Miami, a ovi susjede vele, nema turista. :zubati


Jussi je napisao/la:
Evo i ovo, tacno preko puta sadasnjeg BG na Vodi, je Zepter City. Posle BG na Vodi, novi projekat, za projektom...

Gradi se narednih 10 godina minimum, punom parom, GDP samo raste, Mini-Sengen, Musli, Siptariski, radnici, i td...

Ovo k'o neke OZBILJNE Evropske prestonice. Toga na Balkanu do sada nema. Ziveo Srpski Svet! slika



slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


Grobar je napisao/la:
BG H2O "a litl bit of pikčures"


slika

slika

slika

slika

slika


...


Jussi je napisao/la:
Ova se vec zazidala, nije render. :zivili

slika

slika

slika


Skyline Beograd,

slika

slika

slika




Luka Beograd, Masterplan, mnogo ozbiljna prica,

slika


Jussi je napisao/la:
Novi most Beograd,

slika

slika


Novi Pesacki most Beograd,

slika

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 24 svi 2021, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Bgd i Zg nije usporedivo.

Zg je provincijski grad koji nikada nije bio stolni neke veće imperije. Dok Bgd jeste 73 god.

Žao mi je Zagrepčaci, ali prihvatite to.
Imate mali basen za doseljavanje.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zagreb vs Beograd i ostalo
PostPostano: 24 svi 2021, 10:37 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2021, 13:58
Postovi: 540
Fin je ZG, vuce na Bratislavu, ali BG je metropola ovog prostora i sire.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 440 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO