HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 22:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 18 sij 2011, 00:22 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Zanima me da li postoje podaci o Hrvatima sudionicima u antifašističkoj borbi koji su porijeklom iz Lašvanske doline, te njihov eventualni kasniji angažman u organima vlasti SFRJ?

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 18 sij 2011, 09:14 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ako može, mene također zanimaju podaci o solunskim borcima iz Lašvanske doline, te nešto o sudjelovanju istih u zauzimanju Kajmakčalana.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 18 sij 2011, 15:52 
Offline

Pridružen/a: 19 stu 2010, 10:27
Postovi: 90
Polako komšije.... je napisao/la:
Zanima me da li postoje podaci o Hrvatima sudionicima u antifašističkoj borbi koji su porijeklom iz Lašvanske doline, te njihov eventualni kasniji angažman u organima vlasti SFRJ?



Što bi naš narod rekao - e jesi naš'o crkvu đe'š se Bogu molit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 18 sij 2011, 23:32 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Ma znam, al reko možda ipak.....

Meni je evo poznato da je bio Žarko Kolenda. Navodno je negdje minirao prugu pa kasnije bio direktor svemira

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 19 sij 2011, 09:00 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Polako komšije.... je napisao/la:
Ma znam, al reko možda ipak.....

Meni je evo poznato da je bio Žarko Kolenda. Navodno je negdje minirao prugu pa kasnije bio direktor svemira


Žarko Kolenda je bio domobran još je živ i u TR pa možeš provjerit... Samo poznanstvi i prijateljstvo sa Đurom Pucarem Starim ga le lansiralo u te i političke vode... i naravno imao je opasnu ekipu komunjara koja se držala skupa... Stjepana Dojčinovića Kokana iz Bugojna, Stjepana Blaževića Stolu iz TR, Mijata Gavrića iz Novog Travnika... sve male sitne ribe.. ili bolje reći mali šaravi u velikoj mašini komunizma... ako bilo ko napiše štagod o njihovom herojstvu u partizanskom vremenu taj post ču ismijat sa stvarnim podacima o njima.. tko su i što su bili...

Travnik je imao nešto predradnih (mislim na II Svjetski rat) komunista.. svi su oni bili pohapšeni i transportirani u Zagreb u Kerestinac po uspostavih NDH... to je ova poznata čelija komunista iz Polja tj Polja Slavka Gavrančića kako su komunisti preimenovali ovo naselje... Ova ekipa je radila u Tvornici šibica Dolac n/l i bili pravi komunisti, non stop pričali o Rusiji, Staljinu, o vremenu kad če se jest zlatnim kašikama, bit vjećna pravda i poštenje i sl... mještani ovog kraja koji je katolički i hrvatski.. su ih ismijavali i smatrali budalama te njihovim roditeljima sugerirali da im stavljaju svete soli pod jastuk kad spavaju i škrope ih svetom vodom i vladalo je mišljenje neko da se radi o nabacku ili zapisu nekog hodže koji im je oduzeo pamet.... možda ovo izgleda smiješno ali iz tih sam krajeva i osobno su mi pričali ljudi koji su s njima radili poznavali ih živili i žive i danas tu...

Epilog je da su oni stradali pri pokušaju bjega iz zatvora Kerestinac... ova novonastala banda partizanska je upravo to bila.... Avdo Maglić je najobićniji lažov a ne komunista iz antifašističke borbe on je partizan koji je sredio potvrdu da je to bio vjerum mi tad je toga bilo više nego danas... Ilija Slavnić je bio četnik koji je na vrijeme presvukao uniformu u partizansku....

Najiskrenije nitko od mojih nije bio na toj crvenoj strani... većina na suprotnoj što ih je koštalo... možda bi bolje bilo da je ekipa Slavka Gavrančića, Petra Božića preživila rat i ostala u TR nakon rata... možda bi bilo drugačije... Žarko i ovi su bili poltroni i uvijek su se bojali da im prošlost izađe na vidjelo... tako da su veći sad Hrvati nego ikad... i sad pričaju detalje u povjerenju tko je i što bio npr. Đuro Pucar Stari i što je se najbolje moglo vidjeti nakon dobre pijanke na Romaniji prilikom evociranja na usponeme iz narodnooslobodilačke borbe... tad je iz alkohola izlazilo pravo lice mnogih komunista...

Komšija evo ti malo za uvod teme pa eto istraživaj traži samo nemoj da te netko odvede stramputicama...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 19 sij 2011, 23:20 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Moje informacije o Kolendi su prilično nepouzdane. To da je bio domobran nisam znao. Uglavnom sve vezano za njega mi je pričao čovjek koji je za vrijeme II. svj. imao 13-14 godina, inace cio život prohrvatski orijentiran i gleda sa simpatijama na NDH.

Dakle prema toj prici Kolenda je negdje oko Nove Bile minirao prugu preko koje je išao Njemački transport, vjerojatno se radilo o 1943. godini kada je Tito pozvao na saboterske aktivnosti u vrijeme operacije Bijelo II ili kasnije Crno, dakle Neretva i Sutjeska. Kolenda je navodno nakon sabotaže nestao, a biliža i daljnja rodbina je, također navodno, bila u velikom strahu od odmazde.

Vratio se potkraj rata kada su partizani bili respektabilna sila.

U poraćju je navodno spasio nekoliko svojih rođaka od sigurne smrti koji su se krili po šumama nakon što je rat završio. Među njima i jednog okorjelog Ustašu kojeg je nekakav Omer Masni uhvatio godinu dana po završetku rata i osudio odmah na smrt.

Kolendina obitelj je navodno u to vrijeme bila vrlo siromašna i za tadašnje prilike pa je on bio, kako se to tada zvalo, "u najmu" kod nekog gazde ćije je ovce čuvao na Vlašiću, pa ako je to točno nije mi jasno gdje se sprijateljio sa Đurom Pucarom osim ako ih nije s njim čuvao.

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 20 sij 2011, 00:10 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Polako komšije.... je napisao/la:
Moje informacije o Kolendi su prilično nepouzdane. To da je bio domobran nisam znao. Uglavnom sve vezano za njega mi je pričao čovjek koji je za vrijeme II. svj. imao 13-14 godina, inace cio život prohrvatski orijentiran i gleda sa simpatijama na NDH.

Dakle prema toj prici Kolenda je negdje oko Nove Bile minirao prugu preko koje je išao Njemački transport, vjerojatno se radilo o 1943. godini kada je Tito pozvao na saboterske aktivnosti u vrijeme operacije Bijelo II ili kasnije Crno, dakle Neretva i Sutjeska. Kolenda je navodno nakon sabotaže nestao, a biliža i daljnja rodbina je, također navodno, bila u velikom strahu od odmazde.

Vratio se potkraj rata kada su partizani bili respektabilna sila.

U poraćju je navodno spasio nekoliko svojih rođaka od sigurne smrti koji su se krili po šumama nakon što je rat završio. Među njima i jednog okorjelog Ustašu kojeg je nekakav Omer Masni uhvatio godinu dana po završetku rata i osudio odmah na smrt.

Kolendina obitelj je navodno u to vrijeme bila vrlo siromašna i za tadašnje prilike pa je on bio, kako se to tada zvalo, "u najmu" kod nekog gazde ćije je ovce čuvao na Vlašiću, pa ako je to točno nije mi jasno gdje se sprijateljio sa Đurom Pucarom osim ako ih nije s njim čuvao.


Ovako Žarko Kolenda je bio pripadnik 9 domobranske pukovnije, jedna od zadača ove pukovnije je bila zaštita pruga u lašvanskoj dolini posebice onih industrijski jer se pokušavala zadržati gospodarska aktivnost na ovom području gdje je se sačuvao relativan mir osim gore na vlašiću i djelom prema ravnom rostovu gdje su djelovale partizanske ili četničke snage koje su često upadale ili pak na subverzivan način djelovale prema lašvanskoj dolini..

Nikakva on herojstva nije pravio nigdje... to ti je jedna bistra seljačka glava, sa otprilike ovakvom prošlošću kakvom si je napisao iz brojne obitelji u najmu i borbi za život... vjerovatno je ovo od njega napravilo vještog i pronicljivog čovjeka, rukovodioca druga što bi rekli vi komunisti... Žarko Kolenda je volio i voli ovaj kraj to je sigurno tako, pomagao je drugima, Hrvatima ali i Srbima i Muslimanima ali najviše ovom kraju, možda od svih ovih gore nabrojanih bio je najinteligentniji sa nekom seljačkom urođenom inteligencijom... moralo ga je se slušat i nije puno volio neistomišljenike ali ipak je bio ok... Nikada ga nisam pitao gdje srete druga Starog ali i ne bitno, on je znao da se Starog mora slušat i radio je to dobro... a ovaj ga još bolje nagradio jer je bio prototip Hrvata kakvog traži sad Lagumdžija a tad drug Stari i ostali drugovi...

Mislim da bi o mnogim stvarima imao šta reć... pa ako te zanima u TR je i mislim da bi imao o čemu reć o svemu osim o ovoj temi o Doprinosu Hrvata u antifašističkoj borbi... Hrvati lašvanske doline su žrtve ove borbe koja je zloupotrijebljena da bi se što više zla njima nanijelo.. to je fakat.. možda je bizarno ali su tu komunističku ideju u TR i okolinu donijeli Hrvati, kažem donijeli da bi pod krinkom te komunističke i antifašističke borbe hrvati masovno proganjani i uništavani... to ako ti ne kaže ja ti kažem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 20 sij 2011, 19:08 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Zanči Kolenda nije imao ama baš nikakve veze sa antifašizmom?

I polako brate sa tim proganjanjima i uništavanjima Hrvata oko Lašve. Jest istina je, al partizani su ubijali svoje protivnike zato što su im bili protivnici i predstavljali opasnost za novoformiranu državu za koju vjerojatno niti oni nisu pretpostavljali da će izdržati toliko dugo(nisam čuo da su žene i djecu ubijali). A fašisti (i domaći izdajnici) su ubijali ljude ne zato što su im neprijatelji nego zato što su bili to što jesu (djecu, žene, starce, sve....).

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 20 sij 2011, 19:32 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
Polako komšije.... je napisao/la:
I polako brate sa tim proganjanjima i uništavanjima Hrvata oko Lašve. Jest istina je, al partizani su ubijali svoje protivnike zato što su im bili protivnici i predstavljali opasnost za novoformiranu državu za koju vjerojatno niti oni nisu pretpostavljali da će izdržati toliko dugo(nisam čuo da su žene i djecu ubijali). A fašisti (i domaći izdajnici) su ubijali ljude ne zato što su im neprijatelji nego zato što su bili to što jesu (djecu, žene, starce, sve....).


Onda je po tebi i Srebernica u redu jer srbi nisu ubijali žene i djecu.

A nastranu to što uopće nije točno da partizani nisu ubijali civile, doduše ne znam za dolinu Lašve isto kao što ne znam ni za četničke ili ustaške zločine na tom predjelu.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 20 sij 2011, 23:02 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Pa ako ne znaš pitaj nekog Židova možda nešto zna o tome. Samo što sigurno nećeš naći ni jednog

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 20 sij 2011, 23:49 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Polako komšije.... je napisao/la:
Zanči Kolenda nije imao ama baš nikakve veze sa antifašizmom?

I polako brate sa tim proganjanjima i uništavanjima Hrvata oko Lašve. Jest istina je, al partizani su ubijali svoje protivnike zato što su im bili protivnici i predstavljali opasnost za novoformiranu državu za koju vjerojatno niti oni nisu pretpostavljali da će izdržati toliko dugo(nisam čuo da su žene i djecu ubijali). A fašisti (i domaći izdajnici) su ubijali ljude ne zato što su im neprijatelji nego zato što su bili to što jesu (djecu, žene, starce, sve....).


Moj susjed opet ti tako o nama Hrvatima od Lašve sa predrasudama i diskriminaciji... gdje bi netko mogao da je Hrvat bit ili još nedo Bog u vojnoj službi NDH a da nije zločinac koji kolje sve što stigne... to je klalo, ubijalo i danju i noču samo možda sat vremena dnevno oštrilo noževe i hladilo cijevi a potom opet pokretalo industriju smrti... moj susjed nikad o tebe ni povjesničara a svega mi ni pravog i čestitog susjeda ili ti komšije kad nas tako opisuješ i ne samo nas Hrvate nego i muslimane Travnika... svaka ti čast

Razgovaram ja nedavno sa Mirkom Blaževićem,onim iz Uprave za branitelje ŽSB inače po rođenju i podrijetlu iz mjesta Koričani a u tom mjestu je se desio zločin tih tvojih koji nisu ubijali onog ko pušku ne nosi a i nisu ni jabuke ili šljive smijeli otrgnut sa grane a lažu i to da se strijeljalo i zbog najsitnije krađe... a štaš takvi su partizani i komunjare sve je u njih laž.... nego ovaj ti je Mirko istraživao i fin tekst napisao o stradanju mještana Hrvata u tom selu... i pitam ga ja za izvore jer ne volim šupljatore i romantičarski raspoložene nadri povjesničare... Kaže on meni sreča ovi partizani su bili toliko bahati i vjerovali da če komunizam trajat vjećno pa ni u svojim izvorima nisu krili kakva su zlodjela radili i činili... i tu opisaše i napad na ovo selo... napad koji je bio napad bez povoda i razloga...

Izvor ti je ovaj; Čamil Kazazović, Travnik u narodnooslobodilačkom ratu, izdanje 1969 (imaš je u travničkoj Knjižnici ako nemaš u svojoj vlastitoj a što bi trebao imat kao drug i komunista koji se bavi ovom problematikom)

A o Židovima nemoj puno, dosta ih je preživjelo kao dva liječnika u Travničkoj bolnici za razliku od svojih pacijenata koji ne preživiše partizanske osloboditelje... Imovina im je konfiscirana i oduzimana već od 1941 i oni su dobrim djelom otad selili prema vani... ali to je bio zakonski teror države isti onaj koji su provodili partizani... i zato znaj nikakvih njihovih veliki stratišta u Travniku nema jedina su hrvatska (možeš smatrati da su Smrike stratište al proući šta su pa čemo onda o njima)....

A kakav ti je Kolenda antifašista otiđi pa ga pitaj reko sam ti još je živ i vjerujem da če ti reć... U Zagrebu imaš Udrugu Hrvatski domobran pošalji upit da provjere ime Žarka Kolende gdje je bio.... a ako ti se ne da više nema mraka komunizma pa če ti i Žarko sam reč....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 21 sij 2011, 22:41 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Brate sve ti stoji , al ne znam šta ti ovo treba za Židove. Ja jednostavno ne mogu vjerovat da postoje ljudi koji imaju riječi opravdanja za nacističke zločine (i zločine domačih izdajnika). Pa cijeli svijet je davno zatvorio tu stranicu još samo Hrvati iz BiH pokušavaju oprat.

Takvim stavom ličimo na Srbe. Jedini su oni u zadnjem ratu ubijali sustavno, dakle zarobljavali pa u sabirni centar pa na stirjeljanje. Bilo je zločina sa svake strane, al to je bilo nako više stihijski, a samo oni su ubijali sustavno i kad su imali priliku reči OK riješili smo se Miloševića i njegove zločinačkre politike oni to nisu napravili pa se sada stalno pokušavaju oprat itd.

E sad, s obzirom da sam ja Hrvat (ako nisam veći, onda sigurno nisam ni manji od tebe), a ne mislim kao ti i koliko znam velika večina, mogu slobodno reči: "Isti ste Srbi"!

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 21 sij 2011, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Polako komšije.... je napisao/la:
Pa cijeli svijet je davno zatvorio tu stranicu još samo Hrvati iz BiH pokušavaju oprat.



Krajnja desnica osvaja Europu.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 22 sij 2011, 17:51 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Polako komšije.... je napisao/la:
Brate sve ti stoji , al ne znam šta ti ovo treba za Židove. Ja jednostavno ne mogu vjerovat da postoje ljudi koji imaju riječi opravdanja za nacističke zločine (i zločine domačih izdajnika). Pa cijeli svijet je davno zatvorio tu stranicu još samo Hrvati iz BiH pokušavaju oprat.

Takvim stavom ličimo na Srbe. Jedini su oni u zadnjem ratu ubijali sustavno, dakle zarobljavali pa u sabirni centar pa na stirjeljanje. Bilo je zločina sa svake strane, al to je bilo nako više stihijski, a samo oni su ubijali sustavno i kad su imali priliku reči OK riješili smo se Miloševića i njegove zločinačkre politike oni to nisu napravili pa se sada stalno pokušavaju oprat itd.

E sad, s obzirom da sam ja Hrvat (ako nisam veći, onda sigurno nisam ni manji od tebe), a ne mislim kao ti i koliko znam velika večina, mogu slobodno reči: "Isti ste Srbi"!


Susjed moj znaš zašto mislim da si musliman a ne Hrvat... imaš onu njihovu naglašenu notu za generalizaciju, brate u njih je sve crno bijelo, papci-raja, zločinci -sveci, sve im je nekako iracionalno, ne znam... njušim da si taj ali ako ti kažeš da si Hrvat ok, ..... mada si mi sumnjiv kažeš isti ste tj isti smo (valda i ti sa nama) Srbi.... ne slažem se s tobom jer i Srbi su skloni mitomaniji kao i muslimani a u mojim ti postovima i nema neke mitomanije jer se bavim lokalnim temama..
Kad si počeo pisati obradovao sam se da ču naći razumnog sugovornika za ovu temu... jer su ti prvi upisi bili vezani za Gučogorski samostan i njegovu paljevinu od strane partizana.... međutim evo i ti prelaziš na etiketiranje i propagandu, ideologiju i sl partizanske metode kolektivne halucinacije ... samo čemu to gledaj ja se zanimam za povijest ali neku lokalnu koja je lišena svih klišeja znanstveno provjerljiva a ne unaprijed zadana... Npr... zašto od Žarka Kolende praviti antifašističkog heroja kad on to nije, bio je komunista, drug rukovodioc i možda mu je nekad odgovaralo da se od njega pravi ono što nije ali sad je to vrijeme prošlo... i sad možemo o tom vremenu pisati sa nekim odmakom i bez potrebe da poštujemo unapred zadane istine po kojim moramo pisati.... Radio sa jedno vrijeme sa kčerkom navedenog, moja rođena baka je it istog sela kao i on (Pokrajčići) pa nešto znam i iz tog izvora... a ponešto i od samog Žarka mada nisam blizak sa njim...
Kada govoriš o stradanju Židova u TR evo izvoli piši koliko god želiš.... a ne ovako kako to sad radiš "isti ste Srbi" jer to je obićno partizansko etiketiranje za koje ču ti reći da si teška komunjara i ništa drugo a ti se sam zovi i Hrvatom ili nekim poznavateljem povijesti ili šta već hoćeš..
Slićnu nam je priču nedavno pustila naša novinararka Nadja Ridjić koja je školovani branitelj komunizma i komunjara (jebiga završila Obranu i zaštitu a to ti je to i taj fakultet samo za to služi i nizašto drugo) i onda ona oplela o travničkim Židovima koji su stradali od Ustaša a slike joj u prilogu iz ko zna kojeg logora tamo negdje u Njemačkoj, pričaju ljudi koji veze nemaju ni sa povijesti ni sa čim drugim, al su spremni etiketirati i pljuvati... Ovo ti govorim iz prve ruke osobno sam bio u organizaciji one dokumentarne izložbe Fotografija iz II svjetskog rata i ona je najobićnija izložba fotografija iz jednog razdoblja povijesti i nikakve veze nije imala ni sa Ustašama ni sa Njemcima ni sa čim, samo je govorila o vremenu i prostoru te o ljudima u tom vremnu i prostoru.... al to smeta komunjarama koji su sad u službi lagumdžijine FTV (Fašističke TV vjeruj mi nažalost tako je)

E zato nebudi komunjara pa makar se ti i Hrvatom zvao velikim ili malim meni svedno... nego ako imaš kojih spoznaja, dokaza, činjenica koji se tiču ove tematike slobodno piši .. vjeruj da ču željno očekivati svaki tvoj upis... napiši gdje su ti Židovi stradali, ko ih je ubijao u TR, gdje je grobnica masovna, pojedinačna, slobodno piši to nam treba a ne komunističke i partizanske laži... Ja sam samo rekao da su dva travnička liječnika Židova preživila rat i NDH ali njihovi pacijenti, teški ranjenici i naša nejać nije preživjela partizanske osloboditelje poklali su ih i poubijali u toj istoj bolnici... to je fakat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 23 sij 2011, 01:43 
Offline

Pridružen/a: 14 vel 2010, 20:40
Postovi: 1575
Lokacija: Zaljev svinja
Ma komšija je provokator, a čemu služi ova tema kad već ima ona o Travniku u 2. sv. ratu (na kojoj se propisno izblamiro)? :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 26 sij 2011, 19:44 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2010, 02:19
Postovi: 18
Smiješno je što si napisao o generaliziranju!!! Ja kao generaliziram, a tebi su svi muslimani isti!
U Travniku nisu ubijani Židovi nego su odvođeni u Kruščicu i ti to dobro znaš.
Partizani su pobili sve ranjenike u bolnici, ali je isto tako njihovih oko 2500 pobijeno na Sutjesci, pa nećemo plakat kad nam se netko osveti za zlo koje smo počinili.
Što se tiće mojih krvnih zrnaca, Hrvat jesam, i crvena su mi krvna zrnca (dakle Komunist jesam), ali sam i šahovnicu nosio na glavi i ramenu i "bubrege ostavio" tamo od kud je tvoja Baba.

Hrvati Lašvanske doline izgubili su dva rata u zadnjih 50 godina i ne zna se u kojem su više desetkovani. Vidim dva rata nisu bila dovoljna da se shvati kako bi se možda nešto trebalo promijeniti, ako ne u načinu razmišljanja, onda u načinu djelovanja u ostvarivanju svojih stoljetnih težnji. Tvoje razmišljanje je nacinalno neodgovorno poput razmišljanja vojnog vodstva Hrvata Travničkog kraja1993 godine kad su olako dozvolili da ih muslimani rastjeraju ko malu djecu, ubijaju im civile koje su morali štiti. Takve govore imali su 1993 ljudi koje sam kasnije (08.06.1993.) vidio kako bacaju puše i bježe ( i to ti dobro znaš).

Da imalo možete vidjeti dalje od Poljenika bilo bi i nacinalno zrelije razmišljanje. Jednom je netko rekao "Uska mahala uski ljudi"

_________________
Zastava će nova viti, Iznad naših glava tad. Radnik seljak jedno biti, Isti im je trud i rad!

Juriš


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 26 sij 2011, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 15:46
Postovi: 494
sioux111 je napisao/la:
Polako komšije.... je napisao/la:
Zanči Kolenda nije imao ama baš nikakve veze sa antifašizmom?

I polako brate sa tim proganjanjima i uništavanjima Hrvata oko Lašve. Jest istina je, al partizani su ubijali svoje protivnike zato što su im bili protivnici i predstavljali opasnost za novoformiranu državu za koju vjerojatno niti oni nisu pretpostavljali da će izdržati toliko dugo(nisam čuo da su žene i djecu ubijali). A fašisti (i domaći izdajnici) su ubijali ljude ne zato što su im neprijatelji nego zato što su bili to što jesu (djecu, žene, starce, sve....).


Moj susjed opet ti tako o nama Hrvatima od Lašve sa predrasudama i diskriminaciji... gdje bi netko mogao da je Hrvat bit ili još nedo Bog u vojnoj službi NDH a da nije zločinac koji kolje sve što stigne... to je klalo, ubijalo i danju i noču samo možda sat vremena dnevno oštrilo noževe i hladilo cijevi a potom opet pokretalo industriju smrti... moj susjed nikad o tebe ni povjesničara a svega mi ni pravog i čestitog susjeda ili ti komšije kad nas tako opisuješ i ne samo nas Hrvate nego i muslimane Travnika... svaka ti čast

Razgovaram ja nedavno sa Mirkom Blaževićem,onim iz Uprave za branitelje ŽSB inače po rođenju i podrijetlu iz mjesta Koričani a u tom mjestu je se desio zločin tih tvojih koji nisu ubijali onog ko pušku ne nosi a i nisu ni jabuke ili šljive smijeli otrgnut sa grane a lažu i to da se strijeljalo i zbog najsitnije krađe... a štaš takvi su partizani i komunjare sve je u njih laž.... nego ovaj ti je Mirko istraživao i fin tekst napisao o stradanju mještana Hrvata u tom selu... i pitam ga ja za izvore jer ne volim šupljatore i romantičarski raspoložene nadri povjesničare... Kaže on meni sreča ovi partizani su bili toliko bahati i vjerovali da če komunizam trajat vjećno pa ni u svojim izvorima nisu krili kakva su zlodjela radili i činili... i tu opisaše i napad na ovo selo... napad koji je bio napad bez povoda i razloga...

Izvor ti je ovaj; Čamil Kazazović, Travnik u narodnooslobodilačkom ratu, izdanje 1969 (imaš je u travničkoj Knjižnici ako nemaš u svojoj vlastitoj a što bi trebao imat kao drug i komunista koji se bavi ovom problematikom)

A o Židovima nemoj puno, dosta ih je preživjelo kao dva liječnika u Travničkoj bolnici za razliku od svojih pacijenata koji ne preživiše partizanske osloboditelje... Imovina im je konfiscirana i oduzimana već od 1941 i oni su dobrim djelom otad selili prema vani... ali to je bio zakonski teror države isti onaj koji su provodili partizani... i zato znaj nikakvih njihovih veliki stratišta u Travniku nema jedina su hrvatska (možeš smatrati da su Smrike stratište al proući šta su pa čemo onda o njima)....

A kakav ti je Kolenda antifašista otiđi pa ga pitaj reko sam ti još je živ i vjerujem da če ti reć... U Zagrebu imaš Udrugu Hrvatski domobran pošalji upit da provjere ime Žarka Kolende gdje je bio.... a ako ti se ne da više nema mraka komunizma pa če ti i Žarko sam reč....



Svaka čas na ovom postu. :palacgore2
Puno sam puta pisao na ovu temu,da stvarno više nemam volje.
Jedino što ću reći,pokakim vam se na antifašizam.
Sačuvaj nas Bože takvih osloboditelja pored kojih su svaki okupatori kao pitoma janjad.
Ako bi i kada jednog dana opet nas okupirala neka strana sila,jedin o što bih molio dragoga Boga samo da nas ne oslobađaju onakvi kao partizani.
Ta kokošarska banda tifusara poubijala je ljudi u samo par mjeseci pred kraj i nakon rata,mnogo više nego svi njihovi neprijatelji(Njemci,Talijani,Ustaše,Četnici zajedno) u 4 god. koliko je trajao rat.
A da su tifusarski antifašisti gori i od fašista govori činjenica da su oni više ljudi poubijali u miru nakon rata,nego za vrijeme rata.

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 27 sij 2011, 11:55 
Offline

Pridružen/a: 28 ruj 2009, 21:16
Postovi: 1154
Lokacija: Tamo gdje je Srednja Bosna gdje je Vlasic planina, Vilenica, Bukovica, Lasvanska dolina...
Polako komšije.... je napisao/la:
Smiješno je što si napisao o generaliziranju!!! Ja kao generaliziram, a tebi su svi muslimani isti!
U Travniku nisu ubijani Židovi nego su odvođeni u Kruščicu i ti to dobro znaš.
Partizani su pobili sve ranjenike u bolnici, ali je isto tako njihovih oko 2500 pobijeno na Sutjesci, pa nećemo plakat kad nam se netko osveti za zlo koje smo počinili.
Što se tiće mojih krvnih zrnaca, Hrvat jesam, i crvena su mi krvna zrnca (dakle Komunist jesam), ali sam i šahovnicu nosio na glavi i ramenu i "bubrege ostavio" tamo od kud je tvoja Baba.

Hrvati Lašvanske doline izgubili su dva rata u zadnjih 50 godina i ne zna se u kojem su više desetkovani. Vidim dva rata nisu bila dovoljna da se shvati kako bi se možda nešto trebalo promijeniti, ako ne u načinu razmišljanja, onda u načinu djelovanja u ostvarivanju svojih stoljetnih težnji. Tvoje razmišljanje je nacinalno neodgovorno poput razmišljanja vojnog vodstva Hrvata Travničkog kraja1993 godine kad su olako dozvolili da ih muslimani rastjeraju ko malu djecu, ubijaju im civile koje su morali štiti. Takve govore imali su 1993 ljudi koje sam kasnije (08.06.1993.) vidio kako bacaju puše i bježe ( i to ti dobro znaš).

Da imalo možete vidjeti dalje od Poljenika bilo bi i nacinalno zrelije razmišljanje. Jednom je netko rekao "Uska mahala uski ljudi"


Ovo što sam napisao o muslimanima može se svesti kao analiza sadržaja (ovo ti je znanstvena metoda) javnog mijenja naših susjeda muslimana, jednostavno ovo ti je provjerljivo sve uzmi si za analizirat njihove tiskovine, izjave i stavove njihovih političkih stranaka, vjerskih vođa i sl... a ti dokazivaj suprotno nema problema to nam je donijela sloboda od komunističkog mraka - nema zadanih istina nego put do istine je upravo ovim i drugim metodama...

Kruščica je osnovana još za kraljevine Jugoslavije, tamo nikakvih velikih ubijanja nije bilo, jeste ali je to zanemariv broj i večinom pod nerazjašnjenim okolnostima tj u incidentima gdje su pojedinci više pod uticajem alkohola ili tako nešto ubili nekog i to u par slučajeva za čitavog vremena NDH (logor je držalo redarstvo NDH i to redom bivši žandari iz Jugoslavije). Više je korišten kao privremeni pritvor za dalji tranzit prema logorima Stara Gradiška i Jasenovac mada to su male brojke vjeruj mi (ne umanjujem značenje logora niti minimiziram bilo koji zločin al treba bit korektan)

Ja samo želim doči do istine a to vi komunjare ne želite, znam ja i za sutjesku i za puno drugih vojišta i bojišta pa i stradanja... meni je cilj to objektivno gledat i vagat a to ne možemo ako smo ideološki vođeni, i to pričom kako si počeo napise - nema crno bijelog svijeta - niste vi komunjare najvidovitiji, najhumaniji, najčasniji, i sve drugo naj naj- a mi ovi koji se s tim ne slažemo sušta suprotnost maltene debili koji ne vide dalje od Paljenika - Ne vodi to nigdje dobro nema jer apsolutnog monopola za istinom - pa ga i vi nemate... sve se mora dokazivat i uvijek preispitivat - pa kako to prakticiram krenut ču o tvojih istina koje si napisao o ovom zadnjem ratu a uvijek se mogu vratiti i na predhodni II Svjetski....

Po meni glavna greška travničkog vojno-političkog vodstva iz 1993 je što su dopustili inflitraciju komunjara u najviši vrh HVO Travnik, među kojima je Zdravko Lovrinović,tada pukovnik KOS-ovac i mislim dan danas predsjednik OO SDP Travnik,...
O djelovanju Filipa Filipovića isto pukovnika JNA ti mogu pričati i pisati al sam pisao dosta a vjerujem da i ti znaš al ako treba mogu još... Ima ih dosta, i vjeruj mi poduga je lista komunista u dvijema brigadama i Travničkoj i Frankopanu... otezali su sa sukobom sa svojim kolegama iz JNA maltene do vremana kad je se bilo teško i maltene nemoguče obranit, šurovali su sa Srbima i pregovarali sa svojim kumovima na Vlašiću itd... Sve je to dovelo te njihove umne glave i vojna razmišljanja i taktike te politika da treba voditi razumnu politiku odgovornu, da bojovnici koji su ratovali već i držali straže dok su ove komunjare bili po JNA Kasarnama u Doboju ili organi bezbednosti JNA, dođu u situaciju da bacaju puške i bježe... e tako je bilo i to pamtim, sječam se i kad je se organiziralo i radilo a ovi bili u JNA i čim su ovi došli pravit pravu vojsku napravili su je tako da izgubi i ostavi svoj narod.... E to ti je ta razumna politika koja sad uživa sva prava i beneficije....,

Malo bi parafrazirao ovu tvoju izreku pa tebi rekao jednu svoju "Kakav nam usud ili ti sudbina takvi i mi" ne vjerujemo vama komunjarama i vašu istinu, više volimo gledat u one padine Vlašića i vrhove Paljenika, te ovu Lašvu koja teče jer nam je to izvor, utjeha, život i sve drugo... Istine i laži, ideologije dolaze i prolaze, nekog zavedu i odvedu, napune mu glavu raznoraznim glupostima te ne vidi da je opet u naš Vlašić u svoje ljude i ovaj prostor gledat i tu tražit modus vivendi što bi rekli di smo "nikli i obikli" u "u pravoj viri rimskoj" kako piše na onom stečku u Brajkovićima... u to ja vjerujem a ne u ono da mi je veči prijatelj neki sa širokim pogledima i velikom pameču ko Lagumdžija ili nedo Bog Lijan veliki bjelosvjetski švercer.... eto ti bolan ti veliki ljudi pa sa njima mjenjaj šta kontaš mijenjat i vodi odgovornu politiku... al nemoj me uvjeravat da prihvatim vašu istinu... jer ja imam svoju...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Doprinos Hrvata u antifašističkoj borbi na području Lašvanske doline
PostPostano: 27 sij 2011, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Kakvi Hrvati u NOBu? Jedini Hrvati sta su sudjelovali u njemu si bili nasilno odvedeni. A ono malo sta je dobrovoljno, oni su vecinom iz mjesanih obitelji

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 72 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO