HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 06:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 13:21 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
Evo, ne znam jeli itko čuo za zadnju točku obrane NDH! Ovo mjesto je palo tek nakon Drugog Svijetskog rata u ruke partizana.

Kula je naselje u općini Gacko, u Rupublici Bosni i Hercegovini. Poznatija je pod imenom Kula Fazlagića.
Kula Fazlagića je dobila svoje ime po utvrdi koju je sagradio Ahmed Fazlagić u 17. vijeku. Fazlagići su bili velikaška obitelj iz Herceg Novog. Kada su Venećani opsjeli Herceg Novi je obitelj potražila utočiste u Hercegovini. Obitelj se kretala u tri smjera, dio je utišao u Čapljinu, dio u Trebinje, a dio u današnju Kulu Fazlagića. Njihovi potomci i danas žive na tim prostorima. Kula Fazlagića je poznata u drugom svjetskom ratu kao zadnja neporažena utvrda Nezavisne države Hrvatske 1945. Branili su je Hrvati Muslimani (danas Bošnjaci), a vrhovni zapovjednik je bio Memiš(aga) Džubur koji je kazao partizanima da Hrvatska nije propala. Branilo je zemlju 210 vojnika, koji su znali da idu u smrt, ali se nisu predavali.

Fazlagića Kula bijaše opkoljena i poslan je zahtjev zapovjedniku iste Mešagi Džuburu da se preda. Poziv je glasio ovako: ˝Predaj se Mešaga. Pala ti NDH.˝
Legendarni Mešaga je odgovorio:˝Kako bolan pala, još se drži Fazlagića Kula!˝ :HercegBosanac

http://www.youtube.com/watch?v=Qv-68uyt7Y8 :ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 13:53 
Offline

Pridružen/a: 16 lip 2009, 13:37
Postovi: 900
Isti ti gacani, poskoci, sargani ili kako vec su sami sebe zvali, u zadnjem ratu su bili najzesci tlacitelji ono malo Hrvata sto su zatekli na istocnoj obali Mostara.

Oni i nevesinjci.

Toliko o njihovom hrvatstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 14:21 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
Ne ulazim u ovaj sad rat. Ja govorim o II. WW. A ovi koji su tu živjeli za vrijeme Drugog Svijetskog su poubijani 45., nije nitko od njih ostao iza te 45. godine. A ti koji su došli na lijevu obalu su potomci komunjara iz 2. Svjetskog koji su se naselili tamo nakon što su pobijeni ovi Mešagini. A doselili su se u Istočni Mostar jer su ih četnici potjerali otamo. I potpisujem- najveća su đubrad. Ali opet kažem, Mešagini nemaju veze sa ovima današnjim stanovnicima Kule. Samo sam napisao po meni jednu interesantnu crticu iz II. Svjetskog rata koju dosta ljudi ne zna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 14:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
Slična stvar je i sa pukovnikom Avdagom Hasićem iz Kladnja, i obranom Odžaka nakon pada Berlina...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Galinjo je napisao/la:
Evo, ne znam jeli itko čuo za zadnju točku obrane NDH! Ovo mjesto je palo tek nakon Drugog Svijetskog rata u ruke partizana.

Kula je naselje u općini Gacko, u Rupublici Bosni i Hercegovini. Poznatija je pod imenom Kula Fazlagića.
Kula Fazlagića je dobila svoje ime po utvrdi koju je sagradio Ahmed Fazlagić u 17. vijeku. Fazlagići su bili velikaška obitelj iz Herceg Novog. Kada su Venećani opsjeli Herceg Novi je obitelj potražila utočiste u Hercegovini. Obitelj se kretala u tri smjera, dio je utišao u Čapljinu, dio u Trebinje, a dio u današnju Kulu Fazlagića. Njihovi potomci i danas žive na tim prostorima. Kula Fazlagića je poznata u drugom svjetskom ratu kao zadnja neporažena utvrda Nezavisne države Hrvatske 1945. Branili su je Hrvati Muslimani (danas Bošnjaci), a vrhovni zapovjednik je bio Memiš(aga) Džubur koji je kazao partizanima da Hrvatska nije propala. Branilo je zemlju 210 vojnika, koji su znali da idu u smrt, ali se nisu predavali.

Fazlagića Kula bijaše opkoljena i poslan je zahtjev zapovjedniku iste Mešagi Džuburu da se preda. Poziv je glasio ovako: ˝Predaj se Mešaga. Pala ti NDH.˝
Legendarni Mešaga je odgovorio:˝Kako bolan pala, još se drži Fazlagića Kula!˝ :HercegBosanac

http://www.youtube.com/watch?v=Qv-68uyt7Y8 :ujko



Poruka od Džubura nije upucena krajem rata,nego 43.
Ispada da je mit o padu nakon Berlina.

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 12 stu 2009, 21:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
neo je napisao/la:
Poruka od Džubura nije upucena krajem rata,nego 43.
Ispada da je mit o padu nakon Berlina.


ne mit nego najobicnija izmisljotina. '45. :sega


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 14:33 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
Zabilježeno je i pismo koje je upućeno poglavniku Anti Paveliću krajem 1944, u kome, između ostalog, stoji: „Poglavniče, ukoliko ti nije sigurno u Zagrebu, dođi među svoje u Kulu Fazlagića.” Dakle, poruka ovog sadržaja nije mogla biti upućena ako je Kula pala 43. Kula je pala tridesetak dana nakon pada NDH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Galinjo je napisao/la:
Zabilježeno je i pismo koje je upućeno poglavniku Anti Paveliću krajem 1944, u kome, između ostalog, stoji: „Poglavniče, ukoliko ti nije sigurno u Zagrebu, dođi među svoje u Kulu Fazlagića.” Dakle, poruka ovog sadržaja nije mogla biti upućena ako je Kula pala 43.

:ucelo

nije nitko tvrdio da je pala '43., nego si ti tvrdio da se to sve dogadalo nakon pada berlina.
sto jednostavno nije tocno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 15:01 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
horus je napisao/la:
Galinjo je napisao/la:
Zabilježeno je i pismo koje je upućeno poglavniku Anti Paveliću krajem 1944, u kome, između ostalog, stoji: „Poglavniče, ukoliko ti nije sigurno u Zagrebu, dođi među svoje u Kulu Fazlagića.” Dakle, poruka ovog sadržaja nije mogla biti upućena ako je Kula pala 43.

:ucelo

nije nitko tvrdio da je pala '43., nego si ti tvrdio da se to sve dogadalo nakon pada berlina.
sto jednostavno nije tocno.


Budimo realni, ni ja ni ti ne možemo tvrditi sa sigurnošću kad je pala jer nismo bili tih dana tamo.. Kao što ne možemo sa pouzdanošću znati kad je koja planina pala, odnosno kad su partizani pobili sve škripare..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 15:03 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
Galinjo je napisao/la:
horus je napisao/la:
:ucelo

nije nitko tvrdio da je pala '43., nego si ti tvrdio da se to sve dogadalo nakon pada berlina.
sto jednostavno nije tocno.


Budimo realni, ni ja ni ti ne možemo tvrditi sa sigurnošću kad je pala jer nismo bili tih dana tamo.. Kao što ne možemo sa pouzdanošću znati kad je koja planina pala, odnosno kad su partizani pobili sve škripare koji su dale daleko iza rata držali te planine.. Ja nisam tvrdio, nego pišem o nečemu što sam čitao.. I što je interesantna crtica iz 2. SV. rata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Tu se spominje Fazlagica kula.
Daje se podatak o padu 45 godine.
Ne spominje se datum niti okvirno vrijeme.
http://www.safaric-safaric.si/knjige/1998%20hos/1998%20HOS%201941-45.htm

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 17:45 
Offline

Pridružen/a: 20 lis 2009, 21:15
Postovi: 72
neo je napisao/la:
Tu se spominje Fazlagica kula.
Daje se podatak o padu 45 godine.
Ne spominje se datum niti okvirno vrijeme.
http://www.safaric-safaric.si/knjige/1998%20hos/1998%20HOS%201941-45.htm



Opet kažem, to je diskutabilno.. Teško je sad reći kada je zapravo pala.. Ja sam našao na podatak da je pala otprilike 30 dana nakon ulaska komunista u Zagreb. :neznam


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 13 stu 2009, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Koje stranice ??

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 09 sij 2010, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 ruj 2009, 09:10
Postovi: 4387
Lokacija: Grobnik
Odžak i Fazlagića Kula se pamte kano jedna od najjunačkijih mjesta u NDH. Inače, poznam jednog muslimana koji je izbjeglica iz Fazlagića Kule i taj dan danas diše hrvatski.

_________________
RH-BiH-Sandžak-Sriem-Boka Kotorska-Trst
KREPAT MA NE MOLAT
http://hrvatska-bosna.eu5.org/znanost/zamjena_zarulje-prednje_kratko_svietlo-reno_clio_3.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 09 sij 2010, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Borba za Fazlagica Kulu zbila se 1943 godine, zabunili ste se za Odzak koji je 1945 posljednji slobodni grad Nezavine nam HRVATSKE...

Evo citat za Fazlagica Kulu, kada Memsiga uzvraca pravoslavnom popu koji vodeci cetnike im javlja da je 1943 cijela NDH pala:

A sto mi pises, pope, da je nestalo Drzave Hrvatske, onda neka znades, ako je vise odista nema, onda je ona sada ovdje , u Fazlagica Kuli i mi cemo je braniti dok i jedan od nas mogne pusku posluziti...

Zbog hrabrosti Hrvata Fazlagica Kule Vrancic je osobno im predao Poglavnikovu zlatno svilenu zastavu u ruke zastavnika Custovica

izvor-hrvatski domobran god. XIX. broj 1

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 20 vel 2010, 07:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 vel 2010, 21:02
Postovi: 125
Galinjo je napisao/la:
Zabilježeno je i pismo koje je upućeno poglavniku Anti Paveliću krajem 1944, u kome, između ostalog, stoji: „Poglavniče, ukoliko ti nije sigurno u Zagrebu, dođi među svoje u Kulu Fazlagića.” Dakle, poruka ovog sadržaja nije mogla biti upućena ako je Kula pala 43. Kula je pala tridesetak dana nakon pada NDH.


Prije par dana sam čuo od mišćana tog sela da su istu poruku poslali 45. iz Vaganca pokraj Drežnik Grada. Da sve to nije malo prošireniji mit? Inače je Fazlagića bilo i u Prološcu do 1717. Ne znam di su otišli.

_________________
Gango moja ko te je donijo škutor Mate đava ga odnijo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 22 vel 2010, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Škutor Mate je napisao/la:
Galinjo je napisao/la:
Zabilježeno je i pismo koje je upućeno poglavniku Anti Paveliću krajem 1944, u kome, između ostalog, stoji: „Poglavniče, ukoliko ti nije sigurno u Zagrebu, dođi među svoje u Kulu Fazlagića.” Dakle, poruka ovog sadržaja nije mogla biti upućena ako je Kula pala 43. Kula je pala tridesetak dana nakon pada NDH.


Prije par dana sam čuo od mišćana tog sela da su istu poruku poslali 45. iz Vaganca pokraj Drežnik Grada. Da sve to nije malo prošireniji mit? Inače je Fazlagića bilo i u Prološcu do 1717. Ne znam di su otišli.


Fazlagića Kula je iz 1943, ovaj citat za Poglavnika se odnosi na Odžak. On je posljednji grad Nezavisne Hrvatske. Servski komunisti su počinili velik zločin nakon pada grada i sela. Ubili su sve muškarce starije od 15 godina, te danas kada rijeka mjenja svoj tok često se mogu naći kosti ili predmeti iz NDHa

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 28 vel 2010, 17:00 
Offline

Pridružen/a: 05 sij 2010, 20:43
Postovi: 306
Odzak je zadnji pao i to 45 dana nakon pada Berlina,tako da nije tacno da je Kula zadnja pala...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GLusVOAzJ0c


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 01 ožu 2010, 21:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2009, 20:15
Postovi: 914
Lokacija: Dobretići
Odzak pao nedje 25.5., znaci oprilike 25 dana nakon Berlina...a to sto su neki "17 baba" drzali "2 bunkera" jos misec dana poslje, to nema smisla racunat...pa Skripari su po 'ercegovini pruzali otpor jos 2-3 godine poslje rata..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 26 ruj 2011, 15:44 
Offline

Pridružen/a: 15 ožu 2011, 05:39
Postovi: 128
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Borba za Fazlagica Kulu zbila se 1943 godine, zabunili ste se za Odzak koji je 1945 posljednji slobodni grad Nezavine nam HRVATSKE...

Evo citat za Fazlagica Kulu, kada Memsiga uzvraca pravoslavnom popu koji vodeci cetnike im javlja da je 1943 cijela NDH pala:

A sto mi pises, pope, da je nestalo Drzave Hrvatske, onda neka znades, ako je vise odista nema, onda je ona sada ovdje , u Fazlagica Kuli i mi cemo je braniti dok i jedan od nas mogne pusku posluziti...

Zbog hrabrosti Hrvata Fazlagica Kule Vrancic je osobno im predao Poglavnikovu zlatno svilenu zastavu u ruke zastavnika Custovica

izvor-hrvatski domobran god. XIX. broj 1

Ovo je istina, a Fazlagica Kula je pala 18.5.1945.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 26 ruj 2011, 16:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
U noći sa 24 na 25.5.1945 pale su zadnje linije obrane i uporišta vojnika NDH. Ulaskom u sela Vojskova i Prud, završena je jedna epohalna i besmislena bitka i počeo krvavi komunistički pir. Taj dan je desetkovana moja familija!

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fazlagića Kula
PostPostano: 16 sij 2012, 17:43 
Offline

Pridružen/a: 30 pro 2011, 22:14
Postovi: 3
"Branili su je Hrvati Muslimani (danas Bošnjaci)"

Ispravak:

Fazlagić-kulu su u II. svjetskom ratu branili Hrvati, a ne nikakvi "Hrvati Muslimani", niti ikakvi "Bošnjaci"...

Za vrijeme II. svjetskog rata nisu postojali nikakvi "Hrvati Muslimani", dok "Bošnjaci" kao nacionalnost opstoje tek od kraja rujna 1993.

Prema tome, Fazlagić-kulu su branili Hrvati, jednako kao što su Hrvati branili i Sarajevo i Zagreb i Travnik i mnoge druge gradove N. D. Hrvatske

To što se većina Hrvata iz Fazlagića-kule nakon II. svjetskog rata rata više nije smatrala Hrvatima, te se izjašnjavala nacionalno "neopredijeljenima", kasnije Muslimanima po nacionalnosti, a od rujna 1993. Bošnjacima to je njihova stvar!

Za obranu Fazlagić-kule su zaslužni jedino i isključivo Hrvati, a ne nikakvi "Hrvati Muslimani" niti ikakvi "Bošnjaci".


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 39 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO