HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 18:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nikola Kalabić
PostPostano: 03 lip 2012, 23:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Molio bih ako netko ima kvalitetne informacije ili izvore o kontroverznoj ličnosti Nikole Kalabića jer me zanima više o njemu.

Hvala


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 03 lip 2012, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
http://ravnogorskamisao.blogspot.com/20 ... _2810.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Citat:
Dimitrijević: Nema sumnje, Kalabić je izdao Dražu!

Ubeđen sam u autentičnost dokumenata koji potvrđuju da je komandant Gorske garde Nikola Kalabić izdao Dražu Mihailovića i ne ostavljam mogućnost da je reč o nekakvom podmetanju, kaže za Press istoričar Bojan Dimitrijević, koji je lično pre nekoliko meseci u arhivama BIA pronašao ove materijale

Press nedelja, 20. septembar 2009.

On dodaje i da pronađeni rukopis četničkog ideologa Stevana Moljevića (vidi okvir), u kome on opisuje svoje poslednje susrete sa Dražom Mihailovićem, potvrđuje da ga je izdao čovek od najvećeg poverenja. Međutim, on nije bio upoznat sa razmerama i detaljima operacije, navodi Dimitrijević, i kaže da ni iz novih dokumenata ne može da se utvrdi šta se kasnije dešavalo sa komandantom Gorske garde, ali je ustanovljeno da je on bio živ mesec ili dva nakon operacije hapšenja Mihailovića. Dimitrijević, ipak, nema visoko mišljenje o Kalabiću ni tokom Drugog svetskog rata, ističući da je njegova uloga „idealizovana".

- Vrlo sam skeptičan u njegove zasluge kao komandanta tokom rata. Istraživanja pokazuju da na njegovoj teritoriji nije bilo idealno stanje, ni približno onome kako to pesme opisuju. On nije bio aktivan oficir, a kao rezervni drugačije je vodio svoju jedinicu, što je vrlo često stvaralo velike probleme i samoj ravnogorskoj organizaciji. To što je izdao svog generala, a govorio da su mu tri svetinje „otadžbina, kralj i đeneral Draža", treba posmatrati u kontekstu cele situacije. Treba uzeti u obzir da se on krio pola godine na terenu, što je veoma mučno, naročito tokom zime 1945/1946, koja je bila veoma jaka, i da mu je, verovatno, obećan život ako sarađuje sa novom vlašću. Tim gestom, bez sumnje, bacio je senku i na svoje početno rodoljublje - objašnjava Dimitrijević.

On ističe da nađena pisma, depeše, fotografije, mape i prateći materijal iz vremena hapšenja Draže Mihailovića nedvosmisleno ukazuju na Kalabićevu umešanost u akciju Ozne.

- I tokom mojih ranijih istraživanja o Kalabiću, razgovarao sam sa preživelim članovima grupe koja je hvatala Mihailovića, kao i onima koji su bili uhapšeni na tom terenu, i svi su mi potvrdili da je Kalabić umešan. Za mene je novost bila njegova prepiska sa rukovodstvom Ozne Srbije, što ovi podaci dokumentuju. I pronađene fotografije potvrđuju sve to. Do tada me je zbunjivala jedina poznata fotografija, toliko puta preštampavana i umnožavana, za koju se nije znalo da li je u pitanju fotomontaža ili ne. Ovih novih sedam fotografija, na kojima se vidi Kalabić sa pripadnicima Ozne, otklanjaju sve dileme - nema govora o fotomontaži - priča Dimitrijević.

Na tvrdnje porodice Nikole Kalabića da postoje mnogi podaci koji negiraju vezu njihovog pretka sa hapšenjem Mihailovića, Dimitrijević odgovara da „razume porodicu, jer je teško prihvatiti neoborivu istorijsku činjenicu".


Citat:
Kalabić je napisao oba pisma

Sudski veštak Jovan M. Krstic, grafolog i psiholog, tvrdi da je Nikola Kalabic zaista autor dva pisma koja je juce objavio „Blic“ – jednog, od 29. aprila 1946. adresiranog na Slobodana Penezica Krcuna, ministra unutrašnjih poslova Srbije, i drugog, iz decembra 1945, upucenog partizanskim vlastima, u kojem Kalabic navodi da mu je Krcun licno predložio da izda Dražu Mihailovica i u kojem objašnjava zašto je to prihvatio.

Grafolog Krstic je takav zakljucak izveo nakon što je rukopis iz oba pisma uporedio sa potpisom Kalabica, na katastarskom dokumentu od 26. oktobra 1932.

Isti su potpis Nikole Kalabica na pismu i katastarskom dokumentu. To je posebno uocljivo kod slova K. Takode, isti covek je pisac oba pisma – isti je rukopis na onom iz decembra 1945. i aprila 1946. godine. To se posebno vidi po dijakritickim znakovima. Neka slova su zajedno pisana na originalan nacin, kao na primer „pr“ – objašnjava grafolog Krstic.

Na naše pitanje da li je moguce da je neko falsifikovao rukopis Krstic odgovara odrecno. Rukopis je precizan, a Kalabic je bio geometar i obicno ljudi koji su tehnicki obrazovani imaju takav rukopis – navodi Krstic.

Na naše pitanje da li se iz rukopisa može videti da li je pisan pod prisilom, Krstic navodi da se u pismima vidi da je pisanje spontano sa sopstvenim pobudama.

Kada se piše pod prisilom, u rukopisu se vidi emocionalni naboj. Takav rukopis je obicno isprekidan, drhtav, a ovde toga nema, redovi su pravilni i jednako nakošeni – objašnjava grafolog Krstic.


Naravno, ništa od ovoga ne stoji ako se pita npr Miloslav Samardžić.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
teranova je napisao/la:
http://ravnogorskamisao.blogspot.com/2009/04/blog-post_2810.html


U proljeće 1944. godine za gorsku gardu neprijatelj broj jedan postaju komunisti. Do tada, djelovi garde su vodili samo lokalne sukobe sa komunistima, uglavnom na svom terenu u centralnoj Šumadiji, zbog velike nesrazmere snaga, to su više bile potjere nego prave borbe. Po engleskom naređenju, partizanima su pristupile dve kompletne italijanske divizije, i pripalo im je sve italjiansko naoružanje do koga se moglo doći, zbog engleske podrške, preko radio Londona i na licu mjesta, komunističke mobilizacije su imale uspjeha, naročito među hrvatskim zivljem. Vlatko Maček je pozvao hrvate da priđu komunistima, a Ante Pevelić im je dao amnestiju za taj prelazak. Cilj komunista i engleza bio je jasan.Osvojiti Srbiju po svaku cijenu. Tako je četnicima Ðenerala Draže Mihajlovića nametnut nov zadatak.Odbraniti Srbiju po svaku cijenu. U tu svrhu, proljeća 1944. godine Ðeneral Mihajlović osniva do tada najveće jedinice. Najbolja među njima bila je četvrta grupa jurišnih korpusa, na čelu sa majorom Dragoslavom Račićem i načelnikom štaba kapetanom Neškom Nedićem.


Jel ovo stvarno sve bilo tako?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Koje godine je umro Kalabic?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Ibar je napisao/la:
Koje godine je umro Kalabic?


Haha, ko to zna...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Pa taj čovjek je stvarno jedna misterija :D

Ko zna mozda je ziv :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
1946, zvanicna verzija, ali ko sto jagnje rece tko bi to znao. Inace, fakat je Draza uhvacen predajom, samo tko je to uradio...I to se najvjerojatnije saznati. I dakako, ne bi bio ni prvi ni zadnji slucaj izdaje od najblizih suradnika. Zasto bi Draza i cetnici bili privilegirani izdajnicima iz svojih redova? Ovo je posebno aktualno u srbiji, zadnjih godina. Svi zagrizli srpski nacionalisti padaju u komu na samo pominjanje kalabica kao glavnog covjeka u aferi Draza.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ibar je napisao/la:
Pa taj čovjek je stvarno jedna misterija :D

Ko zna mozda je ziv :D




Krije ga nas Agathonikos.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
totem je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
Pa taj čovjek je stvarno jedna misterija :D

Ko zna mozda je ziv :D




Krije ga nas Agathonikos.


Možda je Agat njegov unuk :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 09:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ibar je napisao/la:
totem je napisao/la:



Krije ga nas Agathonikos.


Možda je Agat njegov unuk :D




Ne vjerujem, A :zubati ga nema izdajnickih gena.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 10:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Sada vidio...Pa on iz dervente. Ja svo vrijeme mislio sumadinac. Zivio neko vrijeme i u novom pazaru. Otud dakle ljubav prema muslimanima...Zanimljivo je da se i on pominje u pjesmi "ko to kaze, ko to laze...". Dakle, pominju se on i Draza, sto znaci da je de facto vazio za drugi covjek kod cetnika.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 10:17 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Aga je unuk drugog nikole, nikole kavaje. :zubati

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 10:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Evo, sada sam se bas zacitao o kalabicu. Nema tijela, nema dokaza da je uopce ubijen. Teworija da je pusten, nakon suradnje sa OZNA, je malo vjerojatna. Ali ne i nemoguca. Draza na sudjenju nije uopce bio, kako kazu, iznenadjen cinjenicom da ga je Kalabic izdao.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 04 lip 2012, 16:23 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24665
Lokacija: Heartbreak Hotel
Malo smo se bili dotakli te teme ovdje:

post383912.html?hilit=kalabi%C4%87#p383912


Btw, moje je osobno mišljenje da je Nikola radio za OZNU, vjerojatno jer su mu djecu zakačili na kuku ispod prozora ćelije u kojoj je bio pa više nije mogao slušati njihove urlike.
A nakon odrađenog posla je dakako dobio metak u čelo, sukladno uobičajenoj komunističkoj praksi sa osobama koje im više ne trebaju. Vjerojatno se deal i nije odnosio na njegovu kožu, već na kožu njegove obitelji.
A bilo je raznih teorija, da su ga pustili pa ga ubili njegovi u Derventi, da je Draža izjavio Stevanu Moljeviću - Pade Nikola mrtav pred mojim očima itd.
Uglavnom, teško da ćemo ikada saznati istinu, ali vjerujem da je ako je i izdao Dražu da je to učinio zbog života svoje djece a ne svoje, a posebno vjerujem da je nakon odrađenog posla odmah likvidiran - zašto bi se komunisti još i oko njega zajebavali kad je to bilo najelegenatnije rješenje.

Zanimljivo je da je glumac Zoran Rankić, koji ga glumi u čuvenoj tv seriji "Poslednji Čin", također iz Dervente kao i on, a navodno su čak iz susjednog sela pa čak i neki dalji rod!?


_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 13 lip 2012, 12:56 
Offline

Pridružen/a: 13 lip 2012, 12:42
Postovi: 2
Ibar je napisao/la:
Koje godine je umro Kalabic?


Zadnji pu je viđen 1946. Šepurio se po BG,a onda su ga (po pisanju tipa koji je sudjelovao u Dražinom hvatanju) namamili u jedan stan i ondje objesili.
Lista njegovih zločina bila je duga da bi mu se moglo oprostiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nikola Kalabić
PostPostano: 13 lip 2012, 16:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Trkulja je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
Koje godine je umro Kalabic?


Zadnji pu je viđen 1946. Šepurio se po BG,a onda su ga (po pisanju tipa koji je sudjelovao u Dražinom hvatanju) namamili u jedan stan i ondje objesili.
Lista njegovih zločina bila je duga da bi mu se moglo oprostiti.


Što su mu sve stavili na teret?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 30 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO