HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 01:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 24 tra 2022, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
Beogradske "Novosti"
18.1.2022.

Citat:
SA SIGURNOŠĆU danas možemo tvrditi da su Savu Kovačevića na Sutjesci likvidirali njegovi partizani, praveći od njega kasnije veliki mit o kome su se pevale pesme i izmišljale legende. Reč je bilo o predratnom šverceru duvana iz Grahova, neobrazovanom, nabusitom i prekom čoveku.

Ivana Strižek, bolničarka, borac Treće divizije, Treće sandžačke brigade, iz Segeta Donjeg kod Trogira, koja je partizanima pristupila 1942. sa 15. godina, i koja je bila u neposrednoj blizini Savine pogibije na Krekovima, svedočila je mnogo godina kasnije:

"Pokojni Sava kaže: Napred moji sokolovi! Komandant Planić ga ubija pored mene!... Došlo je do rasula... Biće, mnogo sam rekla. Smem li dalje..." ("LJudi 20 stoleća", 7. 3. 2009. Hrvatski radio)

DAKLE, SAVU KOVAČEVIĆA je na Sutjesci ubio prvoborac Milovan Planić, komandant Petog bataljona, Treće sandžačke brigade, iz Vrulje kod Pljevalja, koji sa zamenikom Božom Milićem Bjelicom (poslednjim četničkim odmetnikom u Jugoslaviji) i Vojom Kovaljskim, komesarom Brigade, posle proboja sa Sutjeske, prelazi u odrede Jugoslovenske vojske u otadžbini, pod komandom Pavla Đurišića.

BOGDAN JAKOVČEVIĆ, sa Šolte, borac Prateće čete Treće divizije: "Priđem mrtvom Savi, rupa na čelu, krv oko glave, kosa krvlju ulijepljena... Kad smo se tri mjeseca kasnije vratili tamo, da ga sahranimo, bio je u istom položaju. Takneš ga a on se raspadne..." I Miloš Radović, prvoborac je tvrdio da je Sava izdan i ubijen na Sutjesci: "Ko ga je izdao i ubio, niko nije pitao, niti smio reći." Da su Savu Kovačevića na Sutjesci likvidirali njegovi partizani tvrdio je i general Petar Popivoda: "Za vrijeme rata mnogi istaknuti komandanti i najviši rukovodioci ginuli su tajanstveno: Žikica Jovanović Španac, Sava Kovačević, Ivo Lola Ribar, Ivan Milutinović, Rifat Burdžević... Treba znati da je Sutjeska i sve što se dogodilo tamo rezultat najsramnijeg i najpodlijeg izdajstva u periodu rata, za koje je Tito odgovoran." ("Pod zastavom internacionalizma", broj 11. od 15. oktobra 1959)

https://bit.ly/3LhgMGu


_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 25 tra 2022, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
Negdje sam pročitao da mu nisu kosti pokupili dugo godina nakon rata, da ga dostojno sahrane.
Intervju njegove nećakinje ili neke druge bliže rodbine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 25 tra 2022, 22:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 17:09
Postovi: 18542
U CG i Hercegovini ga pamte kao velikog zlocinca. Ucesnik je "Levih skretanja". Cak je i ubijao pripadnike svoje familije.
Nije neverovatno da su ga njegove komunjare smaknuli.

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 25 tra 2022, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
Mar-kan je napisao/la:
Negdje sam pročitao da mu nisu kosti pokupili dugo godina nakon rata, da ga dostojno sahrane.
Intervju njegove nećakinje ili neke druge bliže rodbine.


Da.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 05:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lip 2021, 15:54
Postovi: 5615
Srbija je okupirana dok doticni i Koca Popovic imaju ulice u Beogradu.

_________________
Srbija je vazda ratovala protiv najjacih imperija, Otomanska, Austro Ugarska, Hitlerova Nemacka, NATO pakt.


A njene komsije, najveca imperija protiv koje su ratovali, je Srbija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 07:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Pošto sam poreklom iz CG i partizanke porodice , Savo je uvek bio izrazito voljen kao gotovo hrabri mitski junak , ali sam još kao osnovac čuo priče da je ubijen po naređenju Tita i bratije , jer je Sava ma koliko bio lud i žrtvovao svoje čete jurišajući kao mahniti , on je takođe znao da je Tito isti takav bio pa čak i gori ali iz bezbrižne pozicije , i onda je po pričama Sava poručio Titu posle pogibije više partizana u tom jurišanju :"Kad Tito navrati , neka se dobro drži zbog uludo prolivene krvi ovih momaka".
Glavni štab i najbliži Titu su kasnije psila hvalospeve o najvećem parrizanskom junaku Savi pogotovo Milovan Đilas , ali eto ja sam čuo priču da je on išamarao Đilasa i da je svojom pojavom prestravljivao Titove prve saradnike.

Ovo su bili okoreli komunisti a Sava je bio previše prek i nepredvidiv a samim time i nestabilan što znači da je bio preopasan za Tita glavni štab.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24632
Lokacija: Heartbreak Hotel
Znam da je Đilas u jednoj svojoj knjizi spominjao Savu Kovačevića u dijelu koji se odnosi na tzv "Martovske pregovore" 1943, kada mu je Savo (njemu i drugima) prijetio ukoliko "slučajno" zaključe kakav mir sa Nijemcima.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 08:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3936
aleksije radicevic je napisao/la:
U CG i Hercegovini ga pamte kao velikog zlocinca. Ucesnik je "Levih skretanja". Cak je i ubijao pripadnike svoje familije.
Nije neverovatno da su ga njegove komunjare smaknuli.
Drugi važan sudionik tih događaja, Petar Drapšin je 1945 "poginuo nesretnim slučajem igrajući se pištoljem", nije jasno je li se sam ubio ili su mu drugovi pomogli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 08:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
A kako je to onda preživio glavni u "levim skretanjima" Milovan Đilas. Čuj Srbi uvjereni. Kad napišeš Srbi uvjereni to je kao kad kaže, mačke mijauču..

A zanimljivo je ovo..

DAKLE, SAVU KOVAČEVIĆA je na Sutjesci ubio prvoborac Milovan Planić, komandant Petog bataljona, Treće sandžačke brigade, iz Vrulje kod Pljevalja, koji sa zamenikom Božom Milićem Bjelicom (poslednjim četničkim odmetnikom u Jugoslaviji) i Vojom Kovaljskim, komesarom Brigade, posle proboja sa Sutjeske, prelazi u odrede Jugoslovenske vojske u otadžbini, pod komandom Pavla Đurišića.

Znači oni su još u 43-ćoj đorali petokarke za kokarde.

A kad bolje vako razmisliš i sitiš se 90-tih i ne tzv JNA kod Šljivančanina, Mladića i sve te koljaček bagre ..ono na kapi im petokraka a izgleda ko kokarda. To se zove kontinuitet.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 10:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24632
Lokacija: Heartbreak Hotel
Dr. Van Nostrand je napisao/la:
aleksije radicevic je napisao/la:
U CG i Hercegovini ga pamte kao velikog zlocinca. Ucesnik je "Levih skretanja". Cak je i ubijao pripadnike svoje familije.
Nije neverovatno da su ga njegove komunjare smaknuli.
Drugi važan sudionik tih događaja, Petar Drapšin je 1945 "poginuo nesretnim slučajem igrajući se .pištoljem", nije jasno je li se sam ubio ili su mu drugovi pomogli.


Jedan detalj. Za vrijeme bitke na Sutjesci južna partizanska grupacija (Savina III proleterska, 7. Banijska i Centralna bolnica VŠ) su bili pod zapovjedništvom Đilasa.
Dakle na dan svoje pogibije Kovačeviću je izravno nadređeni bio Đido.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
Gluposti.

Savu su ubili cetnici i ova revizionisticka sranja ne treba uzimati za ozbiljno.

Iz tog sam kraja i ponosam sam na Bitku na Sutjesci i ono sta su nasi partizani tamo istrpili i prezivjeli. Svaki put kad sam u Bosni, tj. u tom kraju, skoknem do Tjentista. Prvo jer me podsjeca na djetinjstvo, prva i jedina ekskurzija, a drugo jer je predivno. Priroda, vazduh, hotel i komunisticka glorija i velicina. Preporucujem svakom ko nije bio da ode. Nema tu puno turista a i ono sto ima je iz Srbije i BiH. Velika steta..toliko puno ta zemlja ima da ponudi, a ovo je samo jedan mali djelic.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 10:48 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
A Bozo Bjelica se skrivao godinama u selima i brdima Gornjeg podrinja. Na kraju su ga roknuli i objesili s tablom oko vrata ko medjeda u sred Cajnica da ga raja gleda. Cetnik kapitalac.
Ali da im je dugo trebalo, jeste. Imao je jatake a i bio je poprilicno vjest. Jedna anekdota: najavi lik miliciji da ce proci "s tockom kroz Cajnice". I murija zaustavlja svakog s biciklom itd..a on objesi kolski tocak o rame i prodje carsijom.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 10:51 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
Budale stvarno misle da je u onom metezu i frci, u onoj panici i beznadju, neko imao vremena da se "bavi Savom". Kakve gluposti i mitove neces sve cuti iz tog jebenog smrdljivog Balkana, da to nije normalno.

Revizionisticke gnjide i zmije izmilile iz svake rupe. Umjesto da se barem s RESPEKTOM odnose prema najslavnijem dijelu nase zajednicke proslosti.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24632
Lokacija: Heartbreak Hotel
jednoumlje je napisao/la:
Gluposti.

Savu su ubili cetnici i ova revizionisticka sranja ne treba uzimati za ozbiljno.
.



Jesi ti svjestan da upravo tvrdnja da su Savu ubili četnici predstavlja povijesni revizionizam?

Zvanična verzija glasi da je poginuo u jurišu na njemačke rovove.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Po nekim pričama Savu je ubio jedan Todorić iz Imotskog. je liza to ima dokaza ili je to još jedna legenda ne znam. Il je bio Ustaša il Domobran ne znam, jesu li ustaše sudjelovale u bici na Sutjesci , domobrani jesu, neki njihov gorski zdrug.

Bio je intervju s jednim Širokobriježaninom u Globusu tamo 90-tih. Čovjek bio na Staljingradu i na Sutjesci i preživio sve to. Rekao je da je borba na Sutjesci bila krvava, da su komadi ljudskog tijela visjeli s grana kakavo je bombardiranje bilo, i da je sve bilo naokolo puno lešeeva i partizanskim i njemačkih. Rekao je da su našli Savu poginulog, bio je prekriven lijeskovinom ( vjerojatno da ga ne rastrgaju npr divlje zvijeri) : i rekao je da su se Nijemci probili preko osječkih domobrana i SS divizije prinz Eugen koja se sastojala od banatskih Švaba.

Đilas u svojim sjećanjima "Wartime" navodi da su bili potpuno okruženi Nijemcima i da su skupili iznad jedne litice. Cijeli vrhovni štab. Na vrh litice su stajali SS-ovci. veli, mogli su nas sve poubijati bombama ili kako već. Stajali su gore i gledali ih. Netko je predložio kolektivno samoubojstvo. Tome se piše Đilas suprostavio Svetozar Vukmanović- tempo riječima da se pravi komunist bori do posljednjeg metka a tek zadnjim metkom sebi presudi. nakon nekog vremena , piše Đilas, SS ovcvi su se samo pokupili s vrha litice i nestali iz vidokruga.

Tako da je i ta Sutjeska jedna neistražena priča. Odjednom se otvorila breša i izišao samo vrhovni štab i prateće čete a onda se opet zatvorio obruč i ostatak partizana izmasakriran.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 12:49
Postovi: 9252
Bobovac je napisao/la:
jednoumlje je napisao/la:
Gluposti.

Savu su ubili cetnici i ova revizionisticka sranja ne treba uzimati za ozbiljno.
.



Jesi ti svjestan da upravo tvrdnja da su Savu ubili četnici predstavlja povijesni revizionizam?

Zvanična verzija glasi da je poginuo u jurišu na njemačke rovove.


Ja mislim da je crvenima povijesni revizionizam ok ako ide u tom smjeru, "dobro, nije poginuo u jurisu na Nijemce ali onda su ga ubili cetnici, sa ledja".

Gdje ce Savu ubiti suborci, pade cijela konstrukcija svetosti partizanskog ratovanja.

Nije nikakva tajna da je partizanska povijest prepuna izmisljotina, sto je i logicno, kao ultimativni pobjednici i apsolutni vladari posljeratne Jugoslavije, maksimalno su usminkali sebe. Meni je samo nejasno da i dalje postoje ljudi koji vjeruju u te njihove bajke. Posebno sto su komunisti poznati po sminkanju povijesti, ta ljudi su ucili od sovjeta, a oni su brisali nepodobne ex komuniste sa slika, nakon likvidacije.

Rocko Colakovic je u memoarima iznio mozda 1% istine, da su srpski seljaci uvijek imali u dzepu petokraku ili kokardu, ovisno o tome sta je na kapi. I da su proleterske brigade odnosno Titova pretorijanska garda, vise pazili na srpske "partizanske" odrede nego na neprijatelja. A sta je govorio privatno, necu ni pisati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:31 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
Bobovac je napisao/la:
jednoumlje je napisao/la:
Gluposti.

Savu su ubili cetnici i ova revizionisticka sranja ne treba uzimati za ozbiljno.
.



Jesi ti svjestan da upravo tvrdnja da su Savu ubili četnici predstavlja povijesni revizionizam?

Zvanična verzija glasi da je poginuo u jurišu na njemačke rovove.



Upravu si, pobrkao sam stvari. Boska Buhu su ubili cetnici iz zasjede kod sela Bukovica izmedju Cajnica i Pljevalja.

No, nebitno. Nisu ga ubili partizani.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:32 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
A vec vidim prvi se zakacio za lapsus. :kava I sad sere li sere...

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
Ovde nema ni jedan Hrvat koji ima barem priblizno misljenje o partizanima. Tacno bi covjek pomislio da ste svi takvi. A znam da niste. Jer znam Hrvate koji o partizanima, Titu i Jugoslaviji imaju samo najbolje misljenje. Da, cak i bosanski Hrvati.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:35 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
U 2 dijela je. Ima i prvi - povijest cetvrtkom, Bitka na Sutjesci

Drugi dio
https://www.youtube.com/watch?v=gtYFwKmNrJg

Kome ovde makar oci ne zasuze, taj nema ni srca, ni dushe. Mislim na kraj.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27386
Bio sam na Tjentištu i pio vode s onog malog potočića.
Krajolik je doista lijep.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:40 
Offline

Pridružen/a: 04 ožu 2022, 19:09
Postovi: 1827
novem je napisao/la:
Bio sam na Tjentištu i pio vode s onog malog potočića.
Krajolik je doista lijep.



Ne znam da li si znao, ali nedaleko odatle, dakle mozes i pjeske, je staza, put ustvari makadamski (nekad je bio bolji - sad jos samo tu i tamo ostaci asfalta), koji vodi prema vrhu najvise planine BiH, Maglic.

Usput su postavljene informacije o polozajima snaga tokom Bitke n.S. itd..

Kad se popnes, onda imas dvije mogucnosti: ili jos jedan dio koji oku izgleda blizi nego sto jeste - do samog vrha planine, ili nanize s druge strane, dakle u pravcu onog PREDIVNOG jezera koje se samo odjednom pojavi kao iz niceg. Scena u filmu "Sutjeska" - jezero, partizanke peru i suse carsave i zavoje ranjenika itd. Dakle to je vec Crna Gora..i samo jednom vidis manju tablicu, zakucanu za drvo, da si usao u CG. I mozda sretnes granicara na konju..kao sto smo mi..samo se pojavi i pita kuda smo krenuli, reko tu i tamo, kaze ok, sve najbolje. Nista, ni dokument, ni nista..ne trazi.

Ako nisi nikad bio, a ako budes opet isao na Tjentiste, obavezno bih ti preporucio to.

_________________
Der Staat bin ich!


za vise savjeta zapratiteme


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ovaj Jednoumlje se ponaša kao da je sad iskočio iz emisije Dozvolite Da Povratimo , a sa druge strane Inkvizitor je još uvek UjoMoj sve onako mator i blesav.

Ja odavno nema priistup spram 2.sv.rata da držim nečiju stranu , ranie sam to činio jer mi je porodica učestvolala u njemu na strani partizana , ali vremeno vidiš da ovde nikad nije bilo podele na Dobre Štrumpfove i zlog Gargamela , već su svi bili kolektivno seljačka *** koja voli da ubija,pljačka i lažunja.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3936
novem je napisao/la:
Beogradske "Novosti"
18.1.2022.

Citat:
SA SIGURNOŠĆU danas možemo tvrditi da su Savu Kovačevića na Sutjesci likvidirali njegovi partizani, praveći od njega kasnije veliki mit o kome su se pevale pesme i izmišljale legende. Reč je bilo o predratnom šverceru duvana iz Grahova, neobrazovanom, nabusitom i prekom čoveku.

Ivana Strižek, bolničarka, borac Treće divizije, Treće sandžačke brigade, iz Segeta Donjeg kod Trogira, koja je partizanima pristupila 1942. sa 15. godina, i koja je bila u neposrednoj blizini Savine pogibije na Krekovima, svedočila je mnogo godina kasnije:

"Pokojni Sava kaže: Napred moji sokolovi! Komandant Planić ga ubija pored mene!... Došlo je do rasula... Biće, mnogo sam rekla. Smem li dalje..." ("LJudi 20 stoleća", 7. 3. 2009. Hrvatski radio)

DAKLE, SAVU KOVAČEVIĆA je na Sutjesci ubio prvoborac Milovan Planić, komandant Petog bataljona, Treće sandžačke brigade, iz Vrulje kod Pljevalja, koji sa zamenikom Božom Milićem Bjelicom (poslednjim četničkim odmetnikom u Jugoslaviji) i Vojom Kovaljskim, komesarom Brigade, posle proboja sa Sutjeske, prelazi u odrede Jugoslovenske vojske u otadžbini, pod komandom Pavla Đurišića.

BOGDAN JAKOVČEVIĆ, sa Šolte, borac Prateće čete Treće divizije: "Priđem mrtvom Savi, rupa na čelu, krv oko glave, kosa krvlju ulijepljena... Kad smo se tri mjeseca kasnije vratili tamo, da ga sahranimo, bio je u istom položaju. Takneš ga a on se raspadne..." I Miloš Radović, prvoborac je tvrdio da je Sava izdan i ubijen na Sutjesci: "Ko ga je izdao i ubio, niko nije pitao, niti smio reći." Da su Savu Kovačevića na Sutjesci likvidirali njegovi partizani tvrdio je i general Petar Popivoda: "Za vrijeme rata mnogi istaknuti komandanti i najviši rukovodioci ginuli su tajanstveno: Žikica Jovanović Španac, Sava Kovačević, Ivo Lola Ribar, Ivan Milutinović, Rifat Burdžević... Treba znati da je Sutjeska i sve što se dogodilo tamo rezultat najsramnijeg i najpodlijeg izdajstva u periodu rata, za koje je Tito odgovoran." ("Pod zastavom internacionalizma", broj 11. od 15. oktobra 1959)

https://bit.ly/3LhgMGu

Može li netko pronaći tu emisiju Hrvatskog radija iz 2009? Bolničarka iz okolice Trogira bi se trebala prezivati Strižak, a ne Strižek.

Ne vidim zašto bi 82-godišnjakinja iz Dalmacije 2009. imala interes nešto konstruirati o tome.

Za razliku od nje, Petar Popivoda koji se spominje dalje u tekstu je 1948 prebjegao u Sovjetski Savez gdje je i umro:
https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%BE_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0
Za njega je jasno da je kao jedan od vođa informbiroovske emigracije govorio i pisao protiv Tita i režima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Srbi uvjereni. Savu Kovaćevića na Sutjesci ubio partizan
PostPostano: 26 tra 2022, 12:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Mora biti jasno ljudima da se komunistički ideolozi moraju zarad efikasnosti revolucije se okružiti fanaticima,ološem,ubicama,....koji reć raditi prljave poslove , i kao po defoltu kasnije ide čistka tj.međusobni sukobi.

Sava je bio previše lud i prek čovek da bi ostao živ , jer Tito je znao da bi ovaj iz besa i nekog njegovog pravdoljublja rutinski puco u glave ideologa iz vrhovnog štaba.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 48 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 53 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO