HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 11:16.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Lebowski je napisao/la:
Previše volim ovaj forum, nemam srca da ga ostavim.


Kad bi barem ljubav bila uzvraćena.



Vidiš kako imaš puno zajedničkog sa nacionalistima. :D

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Je li ovo demokratski forum? Smijem valjda kopirati slike sa neta, ne vrijeđaju nikoga. Lakše nego pisati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Uozbilji se i prestani se zajebavati. Lako ti dok ti babo u SDA i daje za kave, cigarete još uvijek.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12343
Babo mi komunista bio.

Odjebi. Jebo vas tema ako ne smiješ reći ništa protiv nacionalizma.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Moramo sumnjati u vaše namjere kad ste takvi. Eto i autor teme je ispao lažljivac i da se prodavao za nešto što nije.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Lebowski je napisao/la:
Babo mi komunista bio.

Odjebi. Jebo vas tema ako ne smiješ reći ništa protiv nacionalizma.


Tema je o nacionalizmu, pretpostavljam kao znanstvenoj kategoriji, jer ako ćemo se zadržati na lijepljenju slikica i lumpenproleterskom folkloru koji smatra naciju nazadnjačkom idejom, strogu klasnu podjelu realnošću, a ideju o besklasnom društvu kao praktični cilj, onda smo mogli slobodno nastaviti laprdati na PDFu Chat o nacionalizmu.
Filozofski, sociološki i uopće znanstveni pristup svemu, pogotovo prema nečem plemenitom, uzvišenom i snažnom kao nacionalizam je puno dublji, snažniji i opširniji.

Bobovac, odgovorim ti sutra popodne pa nastavimo raspravu.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 07 lip 2013, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Bobovac je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Ali nacija izvire iz kolektiva tj. iz kolektivne svijesti.


Malo si pogrešno shvatio jer je smisao mojega posta bila da zdravi i čvrsti individualizam kao vrijednost nastupa kao kasnija faza jednog zdravog i čvrstog nacionalizma. Dakle nikava veleumna ideja.


Citat:
Tu se razlikuju dva viđenja nacionalizma:
a) Država stvara narod(zapadni tip, građanska država)
b) Narod stvara državu(europsko-istočni tip, nacionalna država)
Prvog se drže "nove nacije" tipa SAD, Kanada itd... kojima je "čisti" oblik nacionalizma kakav ima Europa, tj. vezanje države i nacije za jednu etničku grupu nepojmljiv. Interesantno je da su i u fašističkoj Italiji držali do ove koncepcije.
Drugog se drže "stare nacije" tj. europske nacije i azijske nacije, povijesno i nacisti su koristili ovakav koncept.


To je zanimljivo, moram priznati da nisam do sada gledao na to na taj način, ali sam uvjeren da je možda to točno ako se primjenjuje na zapadnu civilizaciju u širem smislu dok je pitanje imaju li neke azijske zemlje dovoljno kapaciteta i povijesnog backgrounda za tako nešto, a da o afričkim zemljama i ne govorimo. Dobro, ipak govorimo o nekim zajednicama gdje se nacija tek rađa.

Citat:
Jasno je da nacija izvire iz kolektivne svijesti naroda koji teži političkom samoostvarenju, tj. oblikuje svoju ideju nacionalizma, no nesumnjivo je da svake daljnje generacije istog naroda postižu punu integraciju u društvo tek prihvaćanjem tih bazičnih nacionalnih ideja stvorenih u vrijeme prvog vala nacionalizma (18. i 19. st.) .
Ipak sam narod tj. korijeni nacije sežu duboko u prošlost - to naslijeđe i čini najjače vezivno tkivo svakog nacionalizma i svake nacionalne ideje.


Narod se uzima kao osnova, njegova kultura i tradicija njegova povijest itd, sve se to institucinalizira kroz ili državna tijela ( ako navedeni imaju državu) ili neka druga ako državu pak nemaju. Ali narod sam po sebi nije jamac postanka nacije ako ne postoji dostatna kritična masa društvene elite, i duhovne (inteligencija) i materijalne i (buržoazija) i u velikoj mjeri je razvitak nacije upravo određen interesima te elite koji svoj osobni interes nameću kao nacionalni i odbacivanje ili zadržavanje te neke "prabaštine" je u svezi sa navedenim. Tu dakle kao poseban element treba uzeti i tzv postnacionalizam tj prihvaćanje ili bolje reći odbacivanje tih bazičnih nacionalnih ideja kroz nove oblike društvenih zajednica.

Citat:
Htio sam te pitati Bobovac da vidim tvoje promišljanje o sadašnjosti tj. ovome o čemu sam pisao na početku drugog paragrafa, a tiče se samoostvarenja pojedinca danas u društvu, koje se praktično čini nemogućim bez jedne doze zdravog liberalnog nacionalizma, tj. svatko tko misli drugačije obično ili ne iskazuje svoje misli ili završi kao otpadnik od društva (a i ovi koji ne iskazuju svoje misli isto ne mogu vječno izdržati - za što je najbolji primjer predsjednika Foruma Mladih sa Korčule)?


Ja ipak mislim da oni koji misle drugačije i otvoreno iskazuju svoje protivljenje stavu većine da su uvijek bili i sada su na margini društva u svim zemljama. Istina, svaka zemlja ima svoje specifičnosti i pitanje je što je to odstupanje o vladajućeg trenda. Nekada je taj vladajući trend da se ******** treba pobiti, i onda je onaj tko ide na gay paradu marginalac, nekada je vladajići trend da svi idu na gay paradu, i tada je onaj tko želi pobiti sve ******** marginalac.

Citat:
Dakako držim europski tip nacionalizma i pogled na nacionalnu državu daleko superiornijim zapadnom shvaćanju i građanskoj državi iz proste činjenice što jače veže kolektiv i snažnije definira "naciju". A kao što vidim u SADu gdje se nacija ne temelji na izraženim etničkim obilježjima-osim možda engleskog jezika kao standarda, stvaraju se druge podjele- one na temelju rase.


Nije mi jasna tvoja podjela na europsku i zapadnu definiciju države jer su i u jednoj Francuskoj i Italiji, velikim dijelom i Španjolskoj itd postojali više naroda koji su svi sjedinjeni u jednu naciju, a i sada imamo situaciju da se u takvim državama pokušava stvoriti svojevrsni melting pot. Znači, ne reći možemo da spadaju u europski tip ( po toj podjeli) iako su u Europi. Onda te države više spadaju u zapadni tip nacionalizma. Mislim dakle da je ta podjela možda malo pojednostavljena ili se pak ti nisi jasno izrazio. A što se tiče USA i sličnih zemalja, normalno je da se ljudske grupe identificiraju kroz razne oblike i kada se pokušava zatomiti jedan oblik onda drugi dolazi do izražaja. Jednostavno, svako društvo mora imati jednu količinu mržnje, samo je pitanje kako će se ono kanalizirati i u čijem interesu.


Ma to ti je standardno shvaćanje sociologa o naciji, dakako da sam simplificirao podjelu, no kada govorimo primjerice o Španjolskoj govorimo o Kastiljanskom identitetu koji je prava baza španjolskog identiteta što se ponajbolje vidi na razlici koja se stvara između istih i primjerice Katalonaca, Baska itd...

Nekad se u nekim nacionalizmima poput imperijalnog nacionalizma prisutnog u nacizmu, "Volk" tj. narod uzimao kao mistično tijelo, tj. ta teorija uvelike podsjeća na državnopravnu teoriju "Svete Krune Ugarske" u kojemu svi plemići zajedno predstavljaju mistično tijelo krune, koje jedino cjelovito, može iznjedriti suverenost, a kralj je tek prvi među jednakima. Isto važi i za mistifikaciju termina "Volk" . Konkretno mislim da je mistifikacija istog nepotrebna zbog činjenice da jedan cjelovit narod, odnosno njegova uvjerljiva većina, uistinu može jedini iznjedriti punu suverenost bez ikakve dodatne mistifikacije shvaćanja, kao i stvaranja mitova o prapovijesnom podrijetlu Volka (govorim o suludim mitovima poput onom o Atlantidi, a ne o činjenicama poput dolaska Hrvata i slično) .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 07 lip 2013, 13:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Možete se vi zajebavati. U Njemcima su ubili taj osjećaj i opet su tako ponosni na svoje marke vozila. I nikad neće pristati da se neki Balkanci kite njihovim uspjesima. Imaju tamo građevinu i nek se pokažu koliko vrijede.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 08 lip 2013, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2013, 15:27
Postovi: 1676
Lokacija: Srbija Beograd
djiha-djiha je napisao/la:
A zbog cega bi bosnjacki nacionalizam bio manje opasan i stetan od drugih nacionalizama?

Tako da ne mislim da ga je potrebno izdvajati iz ovog opceg diskursa o stetocinskom djelovanju nacionalizma.

Pa zato što bošnjački nacionalizam ne pripada Evropi, pa samim tim i Balkanu koji je sastavni deo Evrope.
Evropa počiva na hrišćanskim temeljima i tako mora ostati, a islam je uljez.
Čak i evropski nacionalisti koji su ateisti se udružuju sa ostalim evropskim nacionalistima, na osnovu zajedničkih korena, tradicije, istorije itd.

U Evropi postoji nekoliko organizacija odnosno nacionalističkih pokreta koji okupljaju evropske nacionaliste, ali samo hrišćanske veroispovesti, dakle Katolike, Protestante i Pravoslavce.

Evo ti primer Euronat-a
politika/pravasi-i-radikali-u-istom-evropskom-pokretu-t10179.html
ili još bolji primer pre dve godine
http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/ ... sti-i-Srbi
Kod:
Marš nezavisnosti u Varšavi, kojim poljski nacionalisti redovno obeležavaju nacionalni praznik, zabranjen je posle tuče huligana s policijom. [b]Među desničarskim grupama bili su i "predstavnici" iz Srbije, Hrvatske[/b] i Slovačke,


Bošnjaka nema u tim pokretima i okupljanjima, kao i vaše braće albanaca.

Vi ste uspeli da stvorite tu kvazi državu i naciju, zahvaljujući ovoj novoj Evropi koja se odrekla svojih nacionalnih korena, a to su iskoristili i albanci.
Medjutim ničija nije gorela do zore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 11 kol 2013, 21:02 
Offline

Pridružen/a: 11 kol 2013, 14:37
Postovi: 10
volvoks je napisao/la:
Objektivno, Austrija bez Beča je najdesničarskija i najnacionalističkija država u Europi?? Kako ti i Morana preživite među tim desnim divljacima :zubati
ovo je npr poruka premijera jedne multietnicke australije bas me zanima sta bi rekla nasa domaca bosanska "raja" kojoj stalo do mira ljubavi bratsva i jedinstva koji se bore protiv nacionalista, kad usporedis jednu multietnicku-socijalnu-osjecajnu bih i jednu ovaku australiju ostajem bez teksta. bas me zanima da mi hrvati izdamo ovakav proglas sta bi bilo :smajl013


Tekst australskog premijera Kevina Ruuda

“ DOŠLJACI, A NE AUSTRALCI, TREBAJU SE PRILAGODITI. I to je to, bilo da vam odgovara ili ne. Sit sam toga da se ova nacija zabrinjava da nismo možda uvrijedili neke individue ili njihovu kulturu. Od terorističkog napada u ****** do danas, svjedoci smo vala patriotizma koji dolazi od većine Australaca. Ova je kultura izgrađena tijekom dvjesto i više godina muka, truda i pobjeda milijuna muškaraca i žena u potrazi za slobodom.

Govorimo pretežno ENGLESKI, a ne španjolski, libanonski, arapski, kineski, japanski, ili bilo koji drugi jezik. Što znači da ukoliko želite biti dio ovog društva, naučite naš jezik! Većina Australaca vjeruje u Boga. To nije neka kršćanska desna orijentacija, niti je to politički nametnuto, to je ČINJENICA, jer su ovu naciju, a to se vidi i iz dokumenata, utemeljili muškarci i žene kršćanske vjere, na kršćanskim načelima. Naravno da je u tom slučaju adekvatno da se kršćanska obilježja nalaze na zidovima naših škola. Ako je Bog za vas uvrjeda, predlažem vam da odaberete drugi dio svijeta za vaš dom, jer je Bog dio naše kulture. Dopustit ćemo vaše vjere i ne ćemo vas pitati zašto u to vjerujete.
Tražimo od vas da prihvatite našu vjeru i da živite s nama u skladu, mirno i u radosti. Ovo je NAŠA DOMOVINA, NAŠA ZEMLJA i NAŠ STIL ŽIVOTA i dopustit ćemo i vama da u svemu tome uživate. Ali, prije svega, ukoliko se ne prestanete žaliti, protestirati i užasavati NAŠOM ZASTAVOM, NAŠOM ČAŠĆU, NAŠOM KRŠĆANSKOM VJEROM, NAŠIM NAČINOM ŽIVOTA, srdačno vam preporučujem da iskoristite drugu veliku slobodu koju imaju Australci, SLOBODA DA NAPUSTITE NAŠU ZEMLJU.

Ukoliko ste ovdje nesretni, onda OTIĐITE. Nitko vas nije prinudno ovdje doveo. Već ste vi sami tražili da vas ovdje primimo. Dakle, prihvatite državu koju ste SAMI odabrali. “


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 12 kol 2013, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
saintalbans je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Objektivno, Austrija bez Beča je najdesničarskija i najnacionalističkija država u Europi?? Kako ti i Morana preživite među tim desnim divljacima :zubati
ovo je npr poruka premijera jedne multietnicke australije bas me zanima sta bi rekla nasa domaca bosanska "raja" kojoj stalo do mira ljubavi bratsva i jedinstva koji se bore protiv nacionalista, kad usporedis jednu multietnicku-socijalnu-osjecajnu bih i jednu ovaku australiju ostajem bez teksta. bas me zanima da mi hrvati izdamo ovakav proglas sta bi bilo :smajl013


Tekst australskog premijera Kevina Ruuda

“ DOŠLJACI, A NE AUSTRALCI, TREBAJU SE PRILAGODITI. I to je to, bilo da vam odgovara ili ne. Sit sam toga da se ova nacija zabrinjava da nismo možda uvrijedili neke individue ili njihovu kulturu. Od terorističkog napada u ****** do danas, svjedoci smo vala patriotizma koji dolazi od većine Australaca. Ova je kultura izgrađena tijekom dvjesto i više godina muka, truda i pobjeda milijuna muškaraca i žena u potrazi za slobodom.

Govorimo pretežno ENGLESKI, a ne španjolski, libanonski, arapski, kineski, japanski, ili bilo koji drugi jezik. Što znači da ukoliko želite biti dio ovog društva, naučite naš jezik! Većina Australaca vjeruje u Boga. To nije neka kršćanska desna orijentacija, niti je to politički nametnuto, to je ČINJENICA, jer su ovu naciju, a to se vidi i iz dokumenata, utemeljili muškarci i žene kršćanske vjere, na kršćanskim načelima. Naravno da je u tom slučaju adekvatno da se kršćanska obilježja nalaze na zidovima naših škola. Ako je Bog za vas uvrjeda, predlažem vam da odaberete drugi dio svijeta za vaš dom, jer je Bog dio naše kulture. Dopustit ćemo vaše vjere i ne ćemo vas pitati zašto u to vjerujete.
Tražimo od vas da prihvatite našu vjeru i da živite s nama u skladu, mirno i u radosti. Ovo je NAŠA DOMOVINA, NAŠA ZEMLJA i NAŠ STIL ŽIVOTA i dopustit ćemo i vama da u svemu tome uživate. Ali, prije svega, ukoliko se ne prestanete žaliti, protestirati i užasavati NAŠOM ZASTAVOM, NAŠOM ČAŠĆU, NAŠOM KRŠĆANSKOM VJEROM, NAŠIM NAČINOM ŽIVOTA, srdačno vam preporučujem da iskoristite drugu veliku slobodu koju imaju Australci, SLOBODA DA NAPUSTITE NAŠU ZEMLJU.

Ukoliko ste ovdje nesretni, onda OTIĐITE. Nitko vas nije prinudno ovdje doveo. Već ste vi sami tražili da vas ovdje primimo. Dakle, prihvatite državu koju ste SAMI odabrali. “


Izmišljeno još prije 3-4 godine i apsolutna laž, baš kao Putinov govor. Mislio sam napisati članak za novine ovdje tipa "Kako je liberalni socijaldemokrat Rudd postao ikona istočnoeuropskih ksenofoba", no kasno je sad, ovo se najviše dijelilo po EX-YU stranicama 2010 i 2011.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 12 kol 2013, 11:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2012, 23:08
Postovi: 19084
Lokacija: među zvijezdama
Upoznala ja tipa iz Štajerske i prestavim ti se ja njemu ( vezano uz temu ) rekoh :
"Ja sam ponosna bosanskohercegovačka nacionalistica.Nisam mogla reći zmajica od BiH, nego azdaja"...Kad se lik dade u bijeg :(

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 12 kol 2013, 13:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 vel 2012, 03:56
Postovi: 687
djiha-djiha je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
djiha-djiha što si ti po nacionalnosti?


Tesko je to reci posto se ne definiram po tome. Sve zavisno od toga gdje se covjek nalazi i koja vrsta distinkcije se pravi.


Objasnio je vama Srbin Alija Izetbegović u svojoj Islamskoj Deklaraciji da nacionalizam ne valja i da je islam vaš jedini identitet.

Evo isječaka iz Alijine Islamske Deklaracije koji bi svima trebali pojasniti otkud toliko protivljenje muslimana nacionalizmu:

Alija Izetbegović je napisao/la:
Narod, kao i pojedinac, koji je prihvatio Islam nesposoban je da nakon toga živi i umire za bilo koji drugi ideal. Nezamislivo je da se Musliman žrtvuje za bilo kakvog cara ili vladara, ma kako se on zvao, ili u slavu neke nacije, partije ili čega sličnog, jer po najjačem islamskom instinktu on u ovome prepoznaje jednu vrstu bezboštva i idolatrije. Musliman može ginuti samo s imenom Allaha i u slavu Islama ili bježati sa bojnog polja.
...
Polažući pravo da sam uređuje svoj svijet, Islam jasno isključuje pravo i mogućnost djelovanja bilo koje strane ideologije na svom području.
...
Islam sadrži princip ummeta, tj. težnju za ujedinjenjem svih Muslimana u jedinstvenu zajednicu – vjersku, kulturnu i političku. Islam nije nacionalnost, ali jeste nadnacionalnost ove zajednice.
...
Suvremeni panislamizam je stoga prvenstveno nastojanje da se svijest uskladi s osjećanjima, da bismo htjeli ono što jesmo i da nećemo ono što nismo. Ovo stanje opredjeljuje i karakter i sudbinu nacionalizma u današnjem muslimanskom svijetu. Dok je svugdje u svijetu nacionalizam imao obilježje širokog narodnog pokreta, jer je predstavljao afirmaciju narodnih težnji (melosa, folklora, a posebno jezika), u muslimanskim zemljama se po pravilu susreće jedan zakržljali oblik nacionalizma, ili čak jedna vrsta nenarodnog, nacionalnog nacionalizma. Objašnjenje ove činjenice treba tražiti s jedne strane u činjenici što je narodna osjećanja apsorbirao panislamizam, a s druge strane, što je ovdje nacionalizam zamišljen ka zamjena Islamu i kao takav od početka predstavljao antiislamski pokret.
Nalazeći se u prirodnom sukobu s prošlošću i tradicijama naroda – jer su ove tradicije uvijek i samo islamske – nacionalistički pokreti u nizu muslimanskih zemalja dolaze u situaciju da sprovedu jednu vrstu denacionalizacije, veoma sličnu onoj njihovih kolonijalističkih prethodnika. Položaj arapskog jezika, na primjer, u nekim arapskim zemljama – bar što se tiče stava nacionalističke administracije – nije mnogo povoljniji nego za vrijeme anglo-francuske okupacije. Ako se u ovom pogledu nešto i čini, to je bez pravog oduševljenja, ili je djelo snaga koje se nisu odrodile (usporedi: Židovi su u Izraelu uveli skoro zaboravljeni hebrejski jezik). Razlog za ovakav stav prema arapskom jeziku jest jednostavan: ovaj jezik kao jezik Kur’ana i islamske civilizacije, više je instrument islamskih nego arapskih, panarapskih, uopće nacionalističkih osjećanja. Protagonisti nacionalizma točno zapažaju ovu činjenicu (ili je više instinktivno osjećaju) i nalaze izlaz bez presedana: oni i njihova administracija govore jezikom ranijih okupatora(!). U muslimanskom svijetu bez Islama nema ni patriotizma. Ove zaključke na svoj način potvrđuje i činjenica da su nacionalističke ideje u muslimanskom svijetu neislamske i po svom porijeklu. Ovo je najočiglednije na Srednjem Istoku, gdje su pioniri nacionalizma sirijski intelektualci i kršćanski Libanci, školovani na Američkom institutu (prvoobitno: Sirijski protestantski koledž) i na Univerzitetu Sv. Jurja u Bejrutu. Ispitivanje duhovnih i povijesnih korijena Kemalovog pokreta u Turskoj, Sukarnovih “panča šila” u Indoneziji, stranke BAAS u nekim arapskimm zemljama (posebno nekih njenih struja) i čitavog niza nacionalističkih i “revolucionarnih” grupa širom muslimanskog svijeta, potvrđuje ovu konstataciju. Panislamizam je uvijek izvirao iz samog srca muslimanskog naroda, nacionalizam je uvijek bio uvozna roba. Mulimanski narodi nemaju, dakle, “dara” za nacionalizam."
...
Čak i kada bismo za čas zanemarili jasnu istinu da je princip duhovne zajednice superiorniji od principa nacije, morali bismo, s obzirom na trenutak kad pišemo ovu poruku, savjetovati našim narodima da se i ne trude da ovladaju ovom “sposobnošću”. I od naroda koji vijekovima žive u nacionalnim zajednicama budućnost traži da se postupno privikavaju novim formama zajedničkog života, koje omogućavaju okupljanje na široj osnovi.
...
Trebalo je da se do kraja iživi epoha iluzija i zabluda, da se pokaže nemoć lažnih bogova, raznih otaca domovine i spasilaca društva, kraljeva i mehdija, da nas potuku na Sinaju, da ugroze Indoneziju, da uzdrmaju Pakistan, da mnogo pričaju o slobodi, blagostanju i progresu, a da ostvare samo tiraniju siromaštvo i korupciju – sve je ovo bilo potrebno da bi došlo vrijeme otrežnjenja i da bi se rodila generacija kojoj je jasno da je sve bilo isprazno lutanje i da za islamski svijet postoji samo jedan izlaz: okrenuti se vlastitim duhovnim i materijalnim izvorima, što znači Islamu i Muslimanima.


Eto sad bi trebalo biti jasno da to njihovo protivljenje nacionalizmu nije iz nikakvih "naprednih liberalnih" osjećanja, već iz nazadnih bliskoistočnih islamskih ideala o superiornosti vjerskog, islamskog identiteta u odnosu na nacionalni.

"Musliman" je njihov pravi identitet (i to nadnacionalni islamski), "Bošnjaštvo" je samo ime koje služi kao paravan za ostvarivanje velikomuslimanskih pretenzija na 100% Bosne (i Hercegovine) po logici "Bosna Bošnjacima", dakle za stvaranje privida "jedinog temeljnog naroda" u BiH (dok su ostali narodi "došljaci" koje treba istjerati iz BiH u njihove matice Hrvatsku i Srbiju).

A muslimani kao i uvijek lažu i glume kako bi sakrili svoje islamističke ideale za koje se bore. Njima vjera nalaže da lažu u korist islama, taqiyya u praksi. :osama

_________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=8BhSmd5ZWkw[/url]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 12 kol 2013, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Upoznala ja tipa iz Štajerske i prestavim ti se ja njemu ( vezano uz temu ) rekoh :
"Ja sam ponosna bosanskohercegovačka nacionalistica.Nisam mogla reći zmajica od BiH, nego azdaja"...Kad se lik dade u bijeg :(

Mislio čovjek da hoćeš da ga ubiješ. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: O nacionalizmu...
PostPostano: 27 sij 2020, 18:53 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Nacionalni identitet je kolektivan. Ako je zasluga kolektivna, zašto je onda krivnja za zločin individualna? Mi smo imali kralja Tomislava, tako kažemo u prvom licu množine, iako je on postojao davno prije nego je itko od nas živio. Mi smo se borili protiv Turaka, mi smo izumili penkalu itd. Štogod je bilo koji Hrvat učinio, kao da si ti osobno učinio. Ti možeš biti kažnjen za zločin bilo kojeg Hrvata, kao što se hvališ uspjehom bilo kojeg Hrvata.

Naravno da postoji kolektivna krivnja, jer su etnički i nacionalni identitet kolektivni. Podrazumijevaju međusobnu povezanost i uvjetovanost i zajedničku baštinu. Kad igra hrvatska nogometna reprezentacija, ti kao pojedinac nikakav doprinos ne daješ igri niti imaš izravnog utjecaja na ishod. Pasivno promatraš televizijski prijenos daleko od lica mjesta. Međutim, rabiš iduće izraze. Igramo, vodimo, dobro dodajemo, pucali smo, imamo korner, postigli smo pogodak. Nisi ti osobno postigao pogodak, ležiš zavaljen u fotelji i grickaš čips, no budući da je nacionalni identitet kolektivan govoriš u prvom licu množine. Poistovjećuješ se sa strijelcem pogotka jer je pripadnik tvoje nacije. Ako su uspjesi i hvalevrijedna postignuća kolektivni, kako su onda zločini strogo individualni?! Ako se hvališ nekim športašem, znanstvenikom, umjetnikom kojega nisi u životu vidio, a povezanost s njime gradiš samo na istoj nacionalnosti, kako se onda od zločinca ograđuješ? Možeš pod svoja postignuća pisati izume nekog tvog sunarodnjaka izumitelja i njima se hvaliti, onda se može tebe prozvati i za nedjela nekog tvog sunarodnjaka zločinca. Ti si kriv sve da ti kao ti nisi ni čuo ni vidio, jer je bit etničkog i nacionalnog identiteta kolektivizam i poimanje kroz zajedništvo.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO