HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 06:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 14:16 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Svaka ti ka u Njegosa. Valah.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
KASAP je napisao/la:
=))

Hajd sve to, ali da se cevap prodavao po komadu. Joe, priznaj, koliko godina imas? :D

To sto kazes, osilili smo se, nako sveljudski, na tudju stetu. A nebi moralo biti. Jednostavno nebi. I u tome je fora. I kad mi neko kaze ima boga i mi cemo u raj iako cinimo stvari koje cinimo...


Imam dovoljno godina , nego što se tiče prodavanja ćevapa na komad o tome sam slušao i čitao više puta.
Na pijacama i vašarima početkom 20.veka i nešto kasnije je po prvi put neko izneo rešetku i stavio meso na nju ne bi li prodavao ljudima(isključivo zimi) , a onda je neko usitnio meso nožem jer nije bilo mašina za mlevenje i krenuo ga peći za mušterije(jedan komad, ne zna se veličina).
Ovo što danas vidiš je novotarija i nastalo je posle 2.sv.rata , što znači da sarajevskih "5 upola s'lukom" npr.nije postojalo u kraljevini Jugoslaviji.

Mi sa ovih prostora smo se 'nako baš seljački osilili i to se vidi po kulturi ishrane , jer Kasape verovatno si primetio da se ovde jede najviše hleba u odnosu na sve narode u Evropi , a to je zato što smo u istoriji vazda bili teška sirotinja pa uz retka parčad mesa i pomalo masnoće uz dosta hleba ljudi su mogli napuniti svoj stomak.
Ali čim je skočio malo standard ljudi su krenuli jesti meso k'o budale u ogromnim količinama , i zato danas ja npr.vidim da redovno u moj komšiluk dolazi dostavljač iz ćevapdžinice zato što mladi bračni parovi sa decom i ne kuvaju ništa nego samo naruče mesine i to je to.

Umerenost je majka svake civiliziranosti , ali mi sa ovih prostora kažemo NE , i smatramo da je pojam hranjenja validan tek kad otkopčamo dogme sa pantalona da nam ne steže prepun stomak.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 15:03 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
joe enter je napisao/la:
KASAP je napisao/la:
=))

Hajd sve to, ali da se cevap prodavao po komadu. Joe, priznaj, koliko godina imas? :D

To sto kazes, osilili smo se, nako sveljudski, na tudju stetu. A nebi moralo biti. Jednostavno nebi. I u tome je fora. I kad mi neko kaze ima boga i mi cemo u raj iako cinimo stvari koje cinimo...


Imam dovoljno godina , nego što se tiče prodavanja ćevapa na komad o tome sam slušao i čitao više puta.
Na pijacama i vašarima početkom 20.veka i nešto kasnije je po prvi put neko izneo rešetku i stavio meso na nju ne bi li prodavao ljudima(isključivo zimi) , a onda je neko usitnio meso nožem jer nije bilo mašina za mlevenje i krenuo ga peći za mušterije(jedan komad, ne zna se veličina).
Ovo što danas vidiš je novotarija i nastalo je posle 2.sv.rata , što znači da sarajevskih "5 upola s'lukom" npr.nije postojalo u kraljevini Jugoslaviji.

Mi sa ovih prostora smo se 'nako baš seljački osilili i to se vidi po kulturi ishrane , jer Kasape verovatno si primetio da se ovde jede najviše hleba u odnosu na sve narode u Evropi , a to je zato što smo u istoriji vazda bili teška sirotinja pa uz retka parčad mesa i pomalo masnoće uz dosta hleba ljudi su mogli napuniti svoj stomak.
Ali čim je skočio malo standard ljudi su krenuli jesti meso k'o budale u ogromnim količinama , i zato danas ja npr.vidim da redovno u moj komšiluk dolazi dostavljač iz ćevapdžinice zato što mladi bračni parovi sa decom i ne kuvaju ništa nego samo naruče mesine i to je to.

Umerenost je majka svake civiliziranosti , ali mi sa ovih prostora kažemo NE , i smatramo da je pojam hranjenja validan tek kad otkopčamo dogme sa pantalona da nam ne steže prepun stomak.


Apsolutno se slazem.

I to s hljebom, cista istina. To je toliko preslo u "gene" da se ja ne mogu najesti bez hljeba. Jedino pite. Nista drugo, cak ni pomfrita. A i kad pojedem spagete, makarone i to, ogladnim nakon dva sata. Znam, nema logike, ali tako je.

Nego, nismo mi jedini. Kod Talijana se takodjer hljeb sluzi uz sve. Tako da ne znam da li je to iskljucivo plod siromastva. Treba tu pogledati i "siromaske" kuhinje ostalih naroda. Kad kazem siromaske, mislim na tradicionalne, jer koja to kuhinja, "pucka", nije siromaska? Vecina naroda je i ovdje u sredistu Evrope gdje sam ja do prije sto i kusur godina zivjela skromno. No, austrijska kuhinja je po tom pitanju vise koncentrisana na tjestenine, sireve. Ja ovo onako napamet, dakle ne tvrdim da tu nema nijansi, cisto ono sto sam ja uspio upratiti.


U vezi cevapa: kako sebi objasnjavas turcizam, dakle kebap - meso, od kebapa nastaje cevap. Ipak su, kao sto kazes, nastali pocetkom 20. vijeka (sto i ima logike), da li su u to vrijeme u nasem jeziku turcizmi bili jos izrazeniji nego danas?

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 16:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
KASAP je napisao/la:
Apsolutno se slazem.

I to s hljebom, cista istina. To je toliko preslo u "gene" da se ja ne mogu najesti bez hljeba. Jedino pite. Nista drugo, cak ni pomfrita. A i kad pojedem spagete, makarone i to, ogladnim nakon dva sata. Znam, nema logike, ali tako je.

Nego, nismo mi jedini. Kod Talijana se takodjer hljeb sluzi uz sve. Tako da ne znam da li je to iskljucivo plod siromastva. Treba tu pogledati i "siromaske" kuhinje ostalih naroda. Kad kazem siromaske, mislim na tradicionalne, jer koja to kuhinja, "pucka", nije siromaska? Vecina naroda je i ovdje u sredistu Evrope gdje sam ja do prije sto i kusur godina zivjela skromno. No, austrijska kuhinja je po tom pitanju vise koncentrisana na tjestenine, sireve. Ja ovo onako napamet, dakle ne tvrdim da tu nema nijansi, cisto ono sto sam ja uspio upratiti.


U vezi cevapa: kako sebi objasnjavas turcizam, dakle kebap - meso, od kebapa nastaje cevap. Ipak su, kao sto kazes, nastali pocetkom 20. vijeka (sto i ima logike), da li su u to vrijeme u nasem jeziku turcizmi bili jos izrazeniji nego danas?


Ma hleb se služi tamo gde treba , ali poenta je u tome što ga mi jedemo gde ne treba i to u velikim količinama.

Da smo sirotinja vazda bili govore mnogi zapisi putopisaca iz 19.veka koji su posetili ove prostore , pa vele da je ovde narod jako gostoljubiv ali toliko preteruju sa nutkanjem hrane da je mnogima pozlilo od toga jer nisu mogli odbiti da ih ne bi uvredili.
Verovatno znaš kad si dolazio u neke kuće pa te nečija majka,baba,tetka,...nutka raznim kiflicama,kolačima,mesom,...a ti u sebi govoriš "pusti me ženo u pichku materinu sa tom hranom" , ali ne možeš da ih odbiješ pa na silu jedeš.

Turcizmi su bili malo izraženiji u ono vreme , ali u principu isto kao i danas.
Nego kad smo kod reči , meni je super kako se sve menja i kako reči dolaze i odlaze , na primer kad sam čitao letopis fojničkih fratara oni non-stop pišu "pasulj,pasulj,..." a meni čudno jer bi trebalo biti "grah" kako se i kaže u Bosni , međutim tad se grah nije sejao pa su ga franjevci kupovali iz Banata i tako je došla reč.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
KASAP je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Zato što voliš životinje. Miševi su životinje. Zbroji dva i dva.


Da li si citao temu? Ali iskreno.

Radi se o uslovima u kojima milijarde krava, svinja i peradi, obitavaju samo zato da bi mi imali dovoljno jeftinog mesa i da bi oni koji ih drze napravili sto veci profit.

Dakle mozemo i opstefilozofski, ima dovoljno prostora - tema je tako postavljena, dakle da li je ok uopste zivotinjama nanositi bol, itd., ali prije svega se radi o tome da ih drzimo na nacin na koji ih ne bismo morali drzati. I da u ovom pitanju ferceramo isto kao i kad se radi o masi drugih pojava i dogadjaja kad se drugima nanosila bol a mi potiskivali, sutili i ignorisali. A znamo da im time nanosimo ogromnu tjelesnu i dusevnu patnju.

Problem je što su potrošači navikli da plaćaju meso po jeftinoj ceni i onda trgovinski lanci traže od proizvođača meso po jeftinoj ceni i onda proizvođači drže životinje u takvim uslovima da bi uopšte mogli da posluju. Da su ljudi spremni da plaćaju meso četiri puta skuplje, tvoja želja bi bila ispunjiva, pošto nisu, ostaće ovako kako jeste, nažalost. Mi ljudi smo najodvratnija životinjska vrsta na planeti bez ikakve konkurencije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 18:12 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Držali bi i da je meso skuplje i ostvarivali veći profit, ne bi bilo životinjama nešto bolje.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 27 pro 2019, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Da, slažem se. Jedino zakonska regulativa o tome bi mogla nešto da promeni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 11:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Carmello Šešelj je napisao/la:
Trebaju nam proteini. Neophodno je.

Pitanje jos u kvalitetu taj neprirodne hrane. Čime se hrane ovih životinja prije toga da meso stigne stola s kojeg jedemo.

Prije za večinu ljudi meso je bilo rjetkost, al znali su odakle je i sto jede. Sad neki meso jede skoro svaki dan, al u potponosti nezna sto je stvarno to meso, koji ima sustav...Kako je bilo skladišteno u skladištima, u trgovini.
Ja ne kazem to za seljaka, a oni mislim također nisu jede meso svaki dan. Nego za gradskih...koje jede kobasice i sl.iz velikih trgovina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 vel 2018, 07:02
Postovi: 318
Svarog je napisao/la:
Mislim da treba jesti raznovrsnu hranu . Znači i meso . I ...ima ona...ne živjeti da jedeš , nego jesti da živiš.

Koliko znam npr. Talijani sasvim je malo jede čistog mesa u odnosu na drugu sastajke ishrane(kao to riba, povrće, salate maslin ojl i sl) To je klasika mediteranske kuhinje. I imaju drugu prosjećnu trajnost života u Europi, vise od njemaca i sl koji bas vole meso.

Za mene idealana varijanat nije vegan, već lajt vegiterianac(to znaći moze koristiti mleko, jaja, a u mom slućaju i ribu).
Al mozemo i mesa pojesti, samo goveđe(ne volim svinje), al to vise iznimka za neke prazniki.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 12:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Ancient Order je napisao/la:
Za mene idealana varijanat nije vegan, već lajt vegiterianac(to znaći moze koristiti mleko, jaja, a u mom slućaju i ribu).
Al mozemo i mesa pojesti, samo goveđe(ne volim svinje), al to vise iznimka za neke prazniki.

Light vegetarijanac je najekonomičnija verzija. I relativno najzdravija, ako se smanji konzumacija (slatkog) mlijeka na max 15%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Divlja svinja5 je napisao/la:
Držali bi i da je meso skuplje i ostvarivali veći profit, ne bi bilo životinjama nešto bolje.



Pa valjda nam DRZAVA icemu sluzi, sem da mozemo da se kurcimo brojem aviona, tenkova, topova..?

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 14:47 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Mar-kan je napisao/la:
Ancient Order je napisao/la:
Za mene idealana varijanat nije vegan, već lajt vegiterianac(to znaći moze koristiti mleko, jaja, a u mom slućaju i ribu).
Al mozemo i mesa pojesti, samo goveđe(ne volim svinje), al to vise iznimka za neke prazniki.

Light vegetarijanac je najekonomičnija verzija. I relativno najzdravija, ako se smanji konzumacija (slatkog) mlijeka na max 15%.


Kad skontam, vec sam u tom nekom fazonu. Sto manje mesa. Doduse zavisi pomalo i od intenziviteta treninga, ali tad treba jednostavno udariti po grahu i buraniji itd..bananama..jajima..ponekad snicla, i ako je moguce kupljeno od seljaka ili u prodavnici koja garantuje da je meso proizvedeno od lokanih seljaka (iako, kao sto sam vec nekoliko puta naglasio, ni to nije mnogo humanije prema zivotinjama ali barem covjek ne podrzava te strahote iz videa koji sam postavio a na koji se direktno slabo ko osvrnuo).

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 15:42 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
KASAP je napisao/la:
Divlja svinja5 je napisao/la:
Držali bi i da je meso skuplje i ostvarivali veći profit, ne bi bilo životinjama nešto bolje.



Pa valjda nam DRZAVA icemu sluzi, sem da mozemo da se kurcimo brojem aviona, tenkova, topova..?


To je preduslov da imaš državu. Bez toga si kindergarden.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 16:38 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Rukavina je napisao/la:
KASAP je napisao/la:


Pa valjda nam DRZAVA icemu sluzi, sem da mozemo da se kurcimo brojem aviona, tenkova, topova..?


To je preduslov da imaš državu. Bez toga si kindergarden.


Zavisi..

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 18:11 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
KASAP je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

To je preduslov da imaš državu. Bez toga si kindergarden.


Zavisi..


Znaš da sam u pravu.

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 18:16 
Offline

Pridružen/a: 02 stu 2019, 16:04
Postovi: 584
Rukavina je napisao/la:
KASAP je napisao/la:

Zavisi..


Znaš da sam u pravu.



Rekao sam vec da zavisi. Ali nije to tema. Imas drzava koje nemaju nesto jake vojske a bogate su i bitne. Diferencijacija je majka znanja. Nista nije crno-bijelo, gotovo nista.

_________________
Jesu li "Bošnjaci" genocidofili ili genocidofobi ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 30 pro 2019, 19:00 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
KASAP je napisao/la:
Rukavina je napisao/la:

Znaš da sam u pravu.



Rekao sam vec da zavisi. Ali nije to tema. Imas drzava koje nemaju nesto jake vojske a bogate su i bitne. Diferencijacija je majka znanja. Nista nije crno-bijelo, gotovo nista.


Suverenitet tih zemalja se ne može staviti u istu ravan sa Rusijom ili SAD. Švajcarska je bila nominativno neutralna u ratovima, a realno čuvala je zlatne zube koje su Nemci teškom mukom čupali Untermesch narodima. Stara priča da i kad ništa ne valjaš, tvoje pare i vredni predmeti ipak ne smrde...

Države koje se pitaju sede u Savetu beznednosti UN, od ostalih poneke imaju para. Ali nemaju svoje ja. Kako im se mišljenje instalira, tako kokodaču svom narodu putem državnih medija. Juče slušam na radiju o klimatskom aktivizmu u nas, evo ni petarde više nećemo rokati za novaka, kažu plašimo kučiće... Ne znamo kako bi Srpsku imali da smo na kerove i mačke pazili. Opljačkaše nas do gaća, a mi brinemo o učestalosti kiša u Bagladešu...

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 12 tra 2020, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 12 tra 2020, 11:44
Postovi: 8
Ancient Order je napisao/la:
Talijani sasvim je malo jede čistog mesa u odnosu na drugu sastajke ishrane


Kak izgledaju njihove bolnice kad se pojavi neka epidemija? :smajl006


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 12 tra 2020, 18:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Nutricionizam je obicna izmisljotina. Svaki covjek ima odredjene i razlicite prohtjeve za nekom vrstom hrane. Nekima prija povrce, nekima veca kolicina mesa, neko je umjeren u jelu, neko neumjeren, neko jede vise obroka dnevno, neko jede jedan obrok u toku dana...Sam organizam zahtijeva ono sto mu je potrebno i ne treba o tome praviti nauku, nego samo poslusati svoj organizam.
Meso je najvaznija namirnica u ljudskoj ishrani, pogotovo crveno. Zdrav covjek moze da jede sve sto je jestivo, a organizam ce od toga uzeti ono sto mu je potrebno.

Zdravo je jesti zdravo meso, ali dodatkom hormona meso postaje upitno i moze da nanese stetu ljudskom organizmu


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 13 tra 2020, 10:50 
Offline

Pridružen/a: 12 tra 2020, 11:44
Postovi: 8
Lapo-lapo je napisao/la:
Nutricionizam je obicna izmisljotina. Svaki covjek ima odredjene i razlicite prohtjeve za nekom vrstom hrane. Nekima prija povrce, nekima veca kolicina mesa, neko je umjeren u jelu, neko neumjeren, neko jede vise obroka dnevno, neko jede jedan obrok u toku dana...Sam organizam zahtijeva ono sto mu je potrebno i ne treba o tome praviti nauku, nego samo poslusati svoj organizam.
Meso je najvaznija namirnica u ljudskoj ishrani, pogotovo crveno. Zdrav covjek moze da jede sve sto je jestivo, a organizam ce od toga uzeti ono sto mu je potrebno.

Zdravo je jesti zdravo meso, ali dodatkom hormona meso postaje upitno i moze da nanese stetu ljudskom organizmu


Da, nekima prija ovo i ono, nekome je organizam zakiseljen pa bi trebalo malo tu kiselinu razbit sa hranom koja je suprotno od kisele, pa razni minerali i potrebe za vitaminima koji se mjenjaju iz sata u sat, sve je to previše komplicirano.

U teoriji, da ljudi ne jedu meso, da li bi bilo dovoljno hrane za sve?? Ima li u vrhunskom sportu biljojeda?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 13 tra 2020, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Meso nije zdravo u većim količinama za bilo koga , i to se vidi po bolistima i samom uticaju mesa na zapadni svet čim je počela masovna industrijska proizvodnja sa izbegavanjem hrišćanskog posta.

Najbolji dokaz sa zdrav i dugovečan život vegeterijanaca su svetogorski monasi.



=))

Evo primera uljuđenog zapadnog hrišćanina , pravi hrišćansko-karnivorski saveti jednog duhovnika-gurmana. :zubati

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Trebamo li doista jesti meso?
PostPostano: 14 tra 2020, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
joe enter je napisao/la:
Meso nije zdravo u većim količinama za bilo koga , i to se vidi po bolistima i samom uticaju mesa na zapadni svet čim je počela masovna industrijska proizvodnja sa izbegavanjem hrišćanskog posta.

Najbolji dokaz sa zdrav i dugovečan život vegeterijanaca su svetogorski monasi.



=))

Evo primera uljuđenog zapadnog hrišćanina , pravi hrišćansko-karnivorski saveti jednog duhovnika-gurmana. :zubati


Ни превише воде у организму није добро, замисли. Немој се наждеравати црвеним месом па нећеш оболети. Месо је интегрални део избалансиране и здраве људске исхране, искључиво биљчице једу углавном девијантни и дементни типови личности. Њима месо продире на испусни отвор, па ту донекле доживе компензацију. Али није то то...

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO