HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 13:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 237 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 29 stu 2012, 23:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Glazbeniče ti si naš novi Milan Šufflay :palacgore2

Evo jedan grčko-albanski mix :D Valjda se sokoli neće naljutit :zubati

Uglavnom taj Epirus je i dalje sporan(potražuju ga cijelog i jedni i drugi)

@sokoli prevedi šta ak moš :zubati



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sokoli je napisao/la:
Glazbenik cudi me kako si napiso u originalu ime dede gjo luli.O relacijama medju albancima iz rajona malesije i crne gore mozhesh procitati knjigu: At gjergj fishta-lahuta e malcise.
Iako i theodor pasko -koji najvishe pjesme je napiso pod pseudonimom Mitrush kuteli govore o tim relacijama.
Shta se napoleonu zervasu tice on je izvrshio poslednji udarac.Inace etnicko cishcenje cama i laba je pocello puno ranije.I na nashu zhallost mi moramo priznati da taj genocid nisu napravilli grci.To su uradilli nashi allbanci arvanitasi ili sulioti.I oni su to uradilli samo i samo radi toga shto cami i llabi su bili muslimanske veroispovjesti.No kad su zavrshilli taj poso grci ni njima nisu ostali duzhni.To mozhe se zakljuciti po pisanju krista bocarija i njegovog sina marko bocari.


Jedna zanimljivost vezana uz ep franjevca Gjergja Fishte "Lahuta e Malcíse" ("Gorska gusla") jest da je prvo izdanje tiskano u gradu Zadru.

Arvaniti jesu jezično albanofona populacija, ali nacionalno imaju grčki osjećaj.

Markos Botsaris (Μάρκος Μπότσαρης), na albanskom: Marko Boçari je poginuo 1823.g. u grčkom Ratu za neovisnost.
Mislimo li na istu osobu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:15 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Nekoliko pisanih dokumenata o ubijenim i masakriranim camima.Pretezhno dece i staraca u paramithiji, parga, janina, perveza, igumenica, fanairija.Rezulltat pokolja zervista prema neduzhnim i nenaoruzhanim civilima.Pa i nekoliko slika i prihvacanju istih u allbaniju.
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-7/
deo spiska masakriranih zhena
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-8/
ijelle familije sa brojem clanova
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-1/
Ubitana deca
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-6/
Neke fotografije sllabog kvaliteta
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-5/
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-2/
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-4/
http://gazeta-shqip.com/lajme/2012/06/2 ... ia-came-3/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:24 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Ibar je napisao/la:
Glazbeniče ti si naš novi Milan Šufflay :palacgore2

Evo jedan grčko-albanski mix :D Valjda se sokoli neće naljutit :zubati

Uglavnom taj Epirus je i dalje sporan(potražuju ga cijelog i jedni i drugi)

@sokoli prevedi šta ak moš :zubati



Ibar to je jedno grcko allbanska deformacija muzike.Znaci muzika ko ona tallava u cega ima svega ima arabskog, turskog, grckog, bugarskog, allbanskog, srpskog.Ma svega samo muzicke vrijednosti nema.
da gledamo stvari reallno ja volim muziku sllusham muziku, uzhivam u muziku.
volim blues, soul,rock, hard rock, heavy metal.Ne volim black metal, dead metal,rap hip hop.
Volim allbansku narodnu i folklornu muziku.Folklorna muzika je cista hitorija pjeva se jednom istorijskom nastanu.Narodna muzika to je muzika samog naroda koja se pjeva pri razlicitim obredima.A ta muzika je nikakva muzika.ja takve pevace bi strpao u zatvor i nikad ne bi im dozvolio da se javno izlazhu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Može ova :zubati



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:36 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Glazbenik je napisao/la:
sokoli je napisao/la:
Glazbenik cudi me kako si napiso u originalu ime dede gjo luli.O relacijama medju albancima iz rajona malesije i crne gore mozhesh procitati knjigu: At gjergj fishta-lahuta e malcise.
Iako i theodor pasko -koji najvishe pjesme je napiso pod pseudonimom Mitrush kuteli govore o tim relacijama.
Shta se napoleonu zervasu tice on je izvrshio poslednji udarac.Inace etnicko cishcenje cama i laba je pocello puno ranije.I na nashu zhallost mi moramo priznati da taj genocid nisu napravilli grci.To su uradilli nashi allbanci arvanitasi ili sulioti.I oni su to uradilli samo i samo radi toga shto cami i llabi su bili muslimanske veroispovjesti.No kad su zavrshilli taj poso grci ni njima nisu ostali duzhni.To mozhe se zakljuciti po pisanju krista bocarija i njegovog sina marko bocari.


Jedna zanimljivost vezana uz ep franjevca Gjergja Fishte "Lahuta e Malcíse" ("Gorska gusla") jest da je prvo izdanje tiskano u gradu Zadru.

Arvaniti jesu jezično albanofona populacija, ali nacionalno imaju grčki osjećaj.

Markos Botsaris (Μάρκος Μπότσαρης), na albanskom: Marko Boçari je poginuo 1823.g. u grčkom Ratu za neovisnost.
Mislimo li na istu osobu?


Ne mogu u vezi toga da ti odgovaram jer kod nas je jedan obicaj.Dok je otac zhiv ne mozhe se staviti sinu ime oca.Kad umire otac prvome sinu ili prvome unuku koji dobija sina se stavlja ime umrijellog oca.
Uzimamo sllucaj ime gllazbenik koji je recimo moj otac.Dok je on zhiv njegovo ime se ne stavlja.Zashto se ne stavlja? dete ko dete greshi.Roditelji ko roditelji ga grde.Mali napravi greshku i majka mu kazhe:glazbenik djubre jedno smiri se.
Ispada da starome ocu kazhesh djubre jedno.Ali prvo dijete u kuci koje se rodi ima ime preminullog oca.Isto i kod majke.Marko bocari i kristo bocari da su otac i sin to je sigurno al nisam siguran koji je otac a koji je sin.Znam da je jedan od njih formiro drushtvo arvaniti o stvaranju prijatelstva medju grcke i allbanije i pocela i jedna novina da se tiska u grckoj al uspjella je do treceg broja i kraj.Zato ne mogu da ti odgovorim tacno.Al bash cu sad da prelistam allbanske novine za to


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:41 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Ibar je napisao/la:
Može ova :zubati


To uvjek mozhe kao shta i ovo mozhe.Ovu pesmu prvi put sam cuo u crikvenici nekada davno u diskoteku TERAPIJA.Pozdrav od sokolija
http://www.youtube.com/watch?v=Zv5NAJceHN0


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 00:56 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Glazbeniku sam osto duzhan odgovoriti za arvanitase suliote.Glazbenik ibar je reko jednom da mi allbanci kazhemo da je nasha vera albanstvo.To je istina.Ja sam allbanac ja sam musliman.Ako mi se jedan allbanac katolika bije sa jednim allbancem muslimanom cu u sredini da ih podelim i kazhem nemojte ljudi sramota, braca ste.Ako se jedan allbanac katolika bije sa jednim arapinom ili turcinom e bogami hvatam shta mi padne pod ruke i udaram svom snagom da odbranim mog brata katolika.Oni su moja braca.Allbance ortodokse mi vec nemamo.Oni su se skoro asimiliralli u tim drzhavama gde smo bili pod okupacijom.Allbanci iz gornje reke u makedoniju vishe ne postoje.Oni se deklarishu kao makedonci.Arvanitasi iako imaju onu allbansku tradiciju skoro i da su se asimiliralli.Allbanmstvo je ostallo sacuvano kod allbanaca muslimana i kod allbanaca katolika.To ti je ono zhestoko jezgro allbanaca.Mi i allbance ortodokse smatramo bracom ali eto u allbansku pravosllavnu crkvu nikad nisam sllusho misu.Dok u katolicku da.Ovog leta sam posetio manastir ardenas u centralnu albaniju.Isto sam bio i u manastiru zvernec u vlori.Al eto katolicke crkve i katedralle su mi neshto blizhe od ortodoksnih.
Shta se arvanitasa tice oni se pollako trezne.Narocito od ekonomske krize se neshto brzhe trezne.Postaje im jasno da nije grcizam sve.I da nisu pllanine sulija centar sveta.Al jezicno su skoro pri kraju.A isto i sa allbanskim osjecajima isto.
Pocece i oni postepeno da izgovaraju rjeci od pashko vase: leni kisha e xhamija feja e shqiptarit eshte shqiptarija.
Ostavite crkve i xhamije vjera allbanca je allbanstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 01:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Dobro sokoli ali reci nam nešto više o pravoslavcima Albancima.. Jel istina da te Albance pravoslavne vjere iz južne Albanije često puta muslimani Albanci zadirkuju da su oni Grci i da nisu pravi Albanci? Kakva je budućnost Albanske Pravoslavne Crkve? Može li ona uspjeti ili misliš da će ti Albanci pravoslavci postati katolici?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Ibar je napisao/la:
Dobro sokoli ali reci nam nešto više o pravoslavcima Albancima.. Jel istina da te Albance pravoslavne vjere iz južne Albanije često puta muslimani Albanci zadirkuju da su oni Grci i da nisu pravi Albanci? Kakva je budućnost Albanske Pravoslavne Crkve? Može li ona uspjeti ili misliš da će ti Albanci pravoslavci postati katolici?


Ma ne zadirkujem ih nego im otvoreno kazhem vi ste grci.Vas tamo krsti neki janullatos grkin.Ko da nema allbanskih popova.Hoxhe allbanci iz albanije, dervishi isto allbanci iz allbanije.Katolici isto popovi iz allbanije.Jedino pravosllavci grcki pop.Pa ne da grcka neovisnu allbansku ortodoksnu crkvu.Pa nek je cuvaju sebi ondak.Nek je nose u atini.Promeni krst na crkvi pa i nije neka velika razlika izmedju katolike i pravosllavce.Trebash jedino menjati kalendar prosllave.Pa ondak idi tamo gde ide cella civilizirana evropa.Bar ces imati zashtitu i pomoc vatikana.
Promene ce ubrzo imati. Onaj prvi tallas kad je vecina allbanaca otishlla za italiju i billa blizhe katolicizmu grcka je pozhurilla da to odmah ballansira u drugom pllanu.Allbancima ortodoksima pocella je da deli penzije 400 evra mesecno.To je znacillo odmah uclanjivanje u grcke partije i biti redovan vjernik kod janulatosa.Grcka je godinama delilla 40 000 penzija u allbaniji.Ali ekonomska kriza je ucinilla svoje i penzije vishe nema.Zato sad juzhna allbanija onaj deo gde je pretezhno pravosllavno vjerovanje ima sasvim drugi izvor prihoda.Turizam ili bolje receno hotelijerstvo.ne mozhemo da govorimo za neki nivo hrvatske ili turske u turizmu ali juzhna allbanija ima ekstremno cisto more.i to more je ideallno mesto za italiane i njemce.Cene su minimallne ljudi su veoma ljubazni i gostoprimljivi.Veci kontakt sa zapadno katolickim svetom znaci veca simpatija i veca mogucnost.Po mome mishljenju ima reallnih shansi da ubrzo ima i promjena u tom pllanu.
Prije dvije godine posetio sam crkvu shen ndou u laç.Razgovarao sam sa tamoshnjim fratrom.Prvo billo mi je interesno zashto pale cvijece na kamenima do crkve a ne u samu crkvu.Gospodin perikli mi je rekao smejuci se pa nema tehnickih mogucnosti.Ova crkva je malla a toliko vernika crkva bi se zapalilla od tolikog cveca.
U dalnjem toku razgovora ja sa mojom llogikom sam zamjerio katolickoj allbanskoj crkvi zashto je toliko pasivna u jugu zemlje i zashto ne naprave neshto da budu blizhe tim hristijanima da naprave promene ili bolje receno da pokushavaju da te vernike prisvoje sebi ili bolje receno da ih privuku ka allbanskoj katolickoj crkvi.On se nasmio i rekao mi je u dvije reci.Vera nije politika.Katolicka vera nije vera koja prinudjuje.Katolicka vera je vera ljubavi.I ona treba te vernike koji ispoljavaju ljubav prema toj veri.A ne interes


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 30 stu 2012, 21:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2620
Sokoli, vrlo lijepa i interesantna tema, sve pohvale. :D
Poštujem mnoge narode, a među njima su i Albanci, osobito zbog vjerske raznolikosti unutar vas o kojoj si pisao.
Također, imala sam dugo vremena nešto poput grižnje savjesti jer smatram da se Hrvati nisu lijepo ponijeli prema vama u cijelom kaosu raspada Juge.

U Jugoslaviji smo predugo, govorim o svojoj okolini, doživljavali Srbe i ostale kao južnoslavensku braću, a vas kao dežurne krivce,bundžije, neslavene u slavenskoj državi, tek su nas Milošević i tenkovi otrijeznili od toga.
Ja sam bila zaista malo dijete, ali sjećam se da su Albanci bili ljudi trećeg reda.
Kažem, samo nastavi, vrlo mi je zanimljivo čitati tvoje upise. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
sokoli je napisao/la:
Ibar je napisao/la:
Dobro sokoli ali reci nam nešto više o pravoslavcima Albancima.. Jel istina da te Albance pravoslavne vjere iz južne Albanije često puta muslimani Albanci zadirkuju da su oni Grci i da nisu pravi Albanci? Kakva je budućnost Albanske Pravoslavne Crkve? Može li ona uspjeti ili misliš da će ti Albanci pravoslavci postati katolici?


Ma ne zadirkujem ih nego im otvoreno kazhem vi ste grci.Vas tamo krsti neki janullatos grkin.Ko da nema allbanskih popova.Hoxhe allbanci iz albanije, dervishi isto allbanci iz allbanije.Katolici isto popovi iz allbanije.Jedino pravosllavci grcki pop.Pa ne da grcka neovisnu allbansku ortodoksnu crkvu.Pa nek je cuvaju sebi ondak.Nek je nose u atini.Promeni krst na crkvi pa i nije neka velika razlika izmedju katolike i pravosllavce.Trebash jedino menjati kalendar prosllave.Pa ondak idi tamo gde ide cella civilizirana evropa.Bar ces imati zashtitu i pomoc vatikana.
Promene ce ubrzo imati. Onaj prvi tallas kad je vecina allbanaca otishlla za italiju i billa blizhe katolicizmu grcka je pozhurilla da to odmah ballansira u drugom pllanu.Allbancima ortodoksima pocella je da deli penzije 400 evra mesecno.To je znacillo odmah uclanjivanje u grcke partije i biti redovan vjernik kod janulatosa.Grcka je godinama delilla 40 000 penzija u allbaniji.Ali ekonomska kriza je ucinilla svoje i penzije vishe nema.Zato sad juzhna allbanija onaj deo gde je pretezhno pravosllavno vjerovanje ima sasvim drugi izvor prihoda.Turizam ili bolje receno hotelijerstvo.ne mozhemo da govorimo za neki nivo hrvatske ili turske u turizmu ali juzhna allbanija ima ekstremno cisto more.i to more je ideallno mesto za italiane i njemce.Cene su minimallne ljudi su veoma ljubazni i gostoprimljivi.Veci kontakt sa zapadno katolickim svetom znaci veca simpatija i veca mogucnost.Po mome mishljenju ima reallnih shansi da ubrzo ima i promjena u tom pllanu.
Prije dvije godine posetio sam crkvu shen ndou u laç.Razgovarao sam sa tamoshnjim fratrom.Prvo billo mi je interesno zashto pale cvijece na kamenima do crkve a ne u samu crkvu.Gospodin perikli mi je rekao smejuci se pa nema tehnickih mogucnosti.Ova crkva je malla a toliko vernika crkva bi se zapalilla od tolikog cveca.
U dalnjem toku razgovora ja sa mojom llogikom sam zamjerio katolickoj allbanskoj crkvi zashto je toliko pasivna u jugu zemlje i zashto ne naprave neshto da budu blizhe tim hristijanima da naprave promene ili bolje receno da pokushavaju da te vernike prisvoje sebi ili bolje receno da ih privuku ka allbanskoj katolickoj crkvi.On se nasmio i rekao mi je u dvije reci.Vera nije politika.Katolicka vera nije vera koja prinudjuje.Katolicka vera je vera ljubavi.I ona treba te vernike koji ispoljavaju ljubav prema toj veri.A ne interes


Tako je sokoli :palacgore2 Zapad i Zapadna kultura i civilizacija je nešto najljepše što je svijet ikad vidio.. Drago mi je da se vi Albanci i Albanija sve više vraćate ondje gdje pripadate .. U EUropu.. Na Zapad.. Vi ste prije Turaka bili katolici.. I naša Crkva neće na silu nikoga zadržavati. U katoličkim zemljama sve su vjere dopuštene i nema nikakvih problema. U muslimanskim i pravoslavnim je jako tesko skoro nemoguće napraviti novu crkvu ili održavati normalan vjerski život bez raznih opstrukcija od strane vlasti ili društva.

Skenderbeg, Majka Tereza te Ibrahim Rugova(prije smrti prešao na katoličanstvo neznam jesi znao) dakle tri najpoznatija Albanca svih vremena su katolici. :palacgore2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 20:14 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Glazbenik je napisao/la:
sokoli je napisao/la:
Glazbenik mi cemo uspjeti u te ciljeve.Sve te allbance koje gledash ce da se dvizhu jedan prema drugome bez granica bez pasosha bez viza bez icega.Allbanska narodna pogovorka kazhe ovako:pametni ljudi uce od greshaka drugih.Budalle uce od svojih greshaka.Onaj ko ne mozhe i od svojih greshki da nauci njemu nek je bog u pomoci.Srbija je htella da bude velika svaki dan postaje manja i manja.Grcka pretencije prema svima propada.Mi necemo njihove greshke da napravimo.Mi djellujemo mi radimo na tome da UJEDINJENJE SVIH ALLBANACA JE MOGUCE SAMO I SAMO U UJEDINJENU EVROPU.
Koristeci ovu parollu mi tezhimo da patriotizmom dostignemo i unutrashnje ciljeve.


Postoji li opasnost od građanskog rata među Albancima:
a) u Albaniji
b) na Kosovu, ako bi se Amerikanci povukli?

Impresioniran sam snagom volje, mislim na izgradnju autoceste Prishtinë - Vërmicë u tako kratkom vremenu, ali upad veterana OVK-a koji su spriječili ceremoniju otvaranja me potiče da pitam kolika je opasnost od građanskog rata?

sokoli je napisao/la:
Na kosovu je billo krvne osvete vjekovima starih sllucajeva.Sa parollom neovisno kosovo smoi oprostilli krvne dugove.Sa parollom ujedinjenje svih allbanaca u zajednicku evropu mi cemo da dellujemo to zllo da iskorenimo iz svih allbanskih krajeva.Mi djellujemo medju narodom.Mi razgovaramo sa narodom.Mi objashnjavamo narodu da evropa dok se josh ubijamo medju sebge nece da nas primi.Ako oprostish krv tvoga sina ti ne oprashtash to neprijatelju nego oprashtash tu krv allbanskom narodu i allbanskim ciljevima.


Nije li do iskorijenjenja krvne osvete na Kosovu došlo u velikoj mjeri još 1980.-ih posredovanjem Ibrahima Rugove, Rexhepa Qosje i katoličkih svećenika (franjevaca)?

Tko ste vi (mi)?

Članak u kojem se spominje da na Kosovu ima još 130-140 obitelji koje se boje krvne osvete:
http://www.dw.de/potpisi-protiv-krvne-osvete-me%C4%91u-albancima/a-16294321

sokoli je napisao/la:
parollom svi allbanci u jednu drzhavu najveci deo allbanskih ucenika uci u privatnim shkollama gde se nastava izvodi na engleski i njemacki jezik.


Gdje većina albanskih učenika polazi privatne škole? U kojoj državi?

Na Kosovu, u Albaniji, u Makedoniji? Možeš li pojasniti?

Ili misliš da oni učenici koji polaze privatne škole, većinom uče parolu svi Albanci u jednu državu?

sokoli je napisao/la:
delluju.Allbanci ce uspeti. jerr zhele to.Rjetko se mozhe sresti allbanac koji ne govori jedan strani jezik.Allbanci iz allbanije do jednog govore italijanski.Allbanci iz zapadne makedonije pretezhno njemacki i taljanski.Kicevo debar oni su vecinom u usa govore engleski.Kosovo isto drugi jezik u kosovo je njemacki.Uspjecemo jer zhelimo to


Možeš li staviti poveznicu na web-stranice koje bi pokazivale koliki postotak učenika u kosovskim školama uči engleski, a koliki njemački?

slika

Prijevod:
Velika Albanija (Shqiperia e madhe)
Jedna nacija (nje komb), jedan jezik (nje gjuhe),
jedna država (nje shtet)


Glazbenik opasnost od gradjanskog rata nema.Protest koji si ti naznacio je protest protiv hapshenja fatmira lima.Fatmir lima i jakup krasniqi u samu demokratsku partiju kosova stvarali jaku frakciju protiv drenicke grupe hashima thacija sami lushtakua i marksistima leninistima iz uroshevca.Josh dan danas emrush xhemaili xhavit haliti i jedna shiroka grupa marksista leninista koji su unutar DPK dobijaju direktive od udovice envera hoxhe.Sada ce se odrzhati izbori unutar DPK i ekstra je hashim thaci podneo nizak udarac da limaj bude u zatvoru dok se ne zavrshe izbori u partiji.Posle toga bit ce sllobodan.Cudno mi je u ovom sllucaju zashto igraju na tu kartu eulex i eu.
U 1980 godinu rugova mozhda je josh bio u SKJ.Nemoj me hvatati za rijec.Josh jednom sam kod tebe procito rijec franjevac to stvarno ne razumem shta znaci ali Gllava takve operacije ili bolje receno takve ideje bio pokojni profesor ANTON CETA.Pishem ekstra velikim sllovima jer taj covek je stvarno bio veliki humanista.On je bio na cellu organizacije KESHILLI I PAJTIMIT.Mislim da u prevodu znaci savjet za pomirenje.Mislim da je taj proces uzeo zamaha posle 1990 godine kan su se gledale vec konture oruzhanih sukoba u kosovo.I uvjek u allbansku istoriju prije velikih konflikta dollazillo do pomirenja svih krvnih dugova i nesugllasica.
Probleme su nam stvaralli allbanci katolici.Oni nikako i nikad ne oprashtaju.Oni su zhestoki osvetnici.Ali kod allbanaca katolika nam je pomoglla veoma mnogo katolicka crkva.Zato volimo katolicku crkvu.Don lush gjergji je u jednu misu reko:taj ko ne oprashta krv nema shta trazhiti u jednu crkvu.Jezu krishti se zhrtvovao za ljubav ne za osvetu i omrazu.Kakvi ste vi hristijani kada blizhnjem svome nanosite strah i zllo.Isus hristos je reko da je osveta osobina sllabih a ne cast i herojstvo.

Tko smo MI
Mi smo ti oni koji smo protiv osvete.Mi smo ti oni koji smo protiv prolivanja krvi medju allbancima.Mi smo ti oni koji smo svatili da taj zakon osvete drobi nash narod.Nismo mi toliko finansiski jaki da cjelle familije stoje zatvorene da nishto ne rade kao paraziti sve radi jednog idijotskog zakona.Mi smo taj deo naroda koji smatra da je junak onaj ko oprashta a ne onaj ko podigne ruku za osvetu.Ima nas svakakvih.Ima nas veterana, ima studenata, ima profesora, ima novinara, ima nas obicnih radnika i poljoprivrednika.Ima nas svakakvih

Shta se tice kosova ja slabije poznajem bukvallno svaku shkollu koja tamo postoji.Jer ja nisam sa kosova.Ja sam iz zapadne makedonije grad tetovo.Moji roditelji su zhivjeli u hrvatsku u dubrovnik i vukovar.Ja sam veoma mllad pobjego od roditelja nisam voleo da budem konobar i da sa svakome budem fin i usluzhan.Pobjego sam od kuce odmah posle osnovne shkolle.Sa 16 godina ja sam sam sebi zaradjivo.
Moja cijella familija je u svicarsku i njemacku i jednog brata imamo u neko mesto kenosha do cikaga ili bog ga zna gde se to nalazi.Al konkretan sllucaj necak ili sin od brata zavrshio srednju shkollu ovde
http://www.ykc.edu.mk/index.php?option= ... 22&lang=sq
ovaj je kolexh uvjek pun iako koshta oko 3 hiljade evra godishnje.Iako je privatan turski kolexh nastava se odvija na engleski jezik.Necak kao kadar iz te shkole nastavio marketing u engleskoj i trenutno radi u swiskom.
Shta se parolle svi allbanci u jednu drzhavu tice to zhivi u samom narodu.To nas niko ne uci mi to hocemo mi to osecamo tako.Ali ne trebam tu zajednicku drzhavu da se izgradi na grobove dece neallbanaca.Jer ko otvara grobove za tudju decu na kraju to mu postane njegov grob.Zato svi allbanci u jednu drzhavu je moguce bez problema u eu.I mi cemo uspeti glazbenik budi siguran.
Mislim da nisam izbjego nijedno pitanje.Ako jesam budi siguran da nisam namerno.Pa ponovo pitaj koliko znam odgovoricu ti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
sokoli je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Postoji li opasnost od građanskog rata među Albancima:
a) u Albaniji
b) na Kosovu, ako bi se Amerikanci povukli?

Impresioniran sam snagom volje, mislim na izgradnju autoceste Prishtinë - Vërmicë u tako kratkom vremenu, ali upad veterana OVK-a koji su spriječili ceremoniju otvaranja me potiče da pitam kolika je opasnost od građanskog rata?



Nije li do iskorijenjenja krvne osvete na Kosovu došlo u velikoj mjeri još 1980.-ih posredovanjem Ibrahima Rugove, Rexhepa Qosje i katoličkih svećenika (franjevaca)?

Tko ste vi (mi)?

Članak u kojem se spominje da na Kosovu ima još 130-140 obitelji koje se boje krvne osvete:
http://www.dw.de/potpisi-protiv-krvne-osvete-me%C4%91u-albancima/a-16294321



Gdje većina albanskih učenika polazi privatne škole? U kojoj državi?

Na Kosovu, u Albaniji, u Makedoniji? Možeš li pojasniti?

Ili misliš da oni učenici koji polaze privatne škole, većinom uče parolu svi Albanci u jednu državu?



Možeš li staviti poveznicu na web-stranice koje bi pokazivale koliki postotak učenika u kosovskim školama uči engleski, a koliki njemački?

slika

Prijevod:
Velika Albanija (Shqiperia e madhe)
Jedna nacija (nje komb), jedan jezik (nje gjuhe),
jedna država (nje shtet)


Glazbenik opasnost od gradjanskog rata nema.Protest koji si ti naznacio je protest protiv hapshenja fatmira lima.Fatmir lima i jakup krasniqi u samu demokratsku partiju kosova stvarali jaku frakciju protiv drenicke grupe hashima thacija sami lushtakua i marksistima leninistima iz uroshevca.Josh dan danas emrush xhemaili xhavit haliti i jedna shiroka grupa marksista leninista koji su unutar DPK dobijaju direktive od udovice envera hoxhe.Sada ce se odrzhati izbori unutar DPK i ekstra je hashim thaci podneo nizak udarac da limaj bude u zatvoru dok se ne zavrshe izbori u partiji.Posle toga bit ce sllobodan.Cudno mi je u ovom sllucaju zashto igraju na tu kartu eulex i eu.
U 1980 godinu rugova mozhda je josh bio u SKJ.Nemoj me hvatati za rijec.Josh jednom sam kod tebe procito rijec franjevac to stvarno ne razumem shta znaci ali Gllava takve operacije ili bolje receno takve ideje bio pokojni profesor ANTON CETA.Pishem ekstra velikim sllovima jer taj covek je stvarno bio veliki humanista.On je bio na cellu organizacije KESHILLI I PAJTIMIT.Mislim da u prevodu znaci savjet za pomirenje.Mislim da je taj proces uzeo zamaha posle 1990 godine kan su se gledale vec konture oruzhanih sukoba u kosovo.I uvjek u allbansku istoriju prije velikih konflikta dollazillo do pomirenja svih krvnih dugova i nesugllasica.
Probleme su nam stvaralli allbanci katolici.Oni nikako i nikad ne oprashtaju.Oni su zhestoki osvetnici.Ali kod allbanaca katolika nam je pomoglla veoma mnogo katolicka crkva.Zato volimo katolicku crkvu.Don lush gjergji je u jednu misu reko:taj ko ne oprashta krv nema shta trazhiti u jednu crkvu.Jezu krishti se zhrtvovao za ljubav ne za osvetu i omrazu.Kakvi ste vi hristijani kada blizhnjem svome nanosite strah i zllo.Isus hristos je reko da je osveta osobina sllabih a ne cast i herojstvo.

Tko smo MI
Mi smo ti oni koji smo protiv osvete.Mi smo ti oni koji smo protiv prolivanja krvi medju allbancima.Mi smo ti oni koji smo svatili da taj zakon osvete drobi nash narod.Nismo mi toliko finansiski jaki da cjelle familije stoje zatvorene da nishto ne rade kao paraziti sve radi jednog idijotskog zakona.Mi smo taj deo naroda koji smatra da je junak onaj ko oprashta a ne onaj ko podigne ruku za osvetu.Ima nas svakakvih.Ima nas veterana, ima studenata, ima profesora, ima novinara, ima nas obicnih radnika i poljoprivrednika.Ima nas svakakvih

Shta se tice kosova ja slabije poznajem bukvallno svaku shkollu koja tamo postoji.Jer ja nisam sa kosova.Ja sam iz zapadne makedonije grad tetovo.Moji roditelji su zhivjeli u hrvatsku u dubrovnik i vukovar.Ja sam veoma mllad pobjego od roditelja nisam voleo da budem konobar i da sa svakome budem fin i usluzhan.Pobjego sam od kuce odmah posle osnovne shkolle.Sa 16 godina ja sam sam sebi zaradjivo.
Moja cijella familija je u svicarsku i njemacku i jednog brata imamo u neko mesto kenosha do cikaga ili bog ga zna gde se to nalazi.Al konkretan sllucaj necak ili sin od brata zavrshio srednju shkollu ovde
http://www.ykc.edu.mk/index.php?option= ... 22&lang=sq
ovaj je kolexh uvjek pun iako koshta oko 3 hiljade evra godishnje.Iako je privatan turski kolexh nastava se odvija na engleski jezik.Necak kao kadar iz te shkole nastavio marketing u engleskoj i trenutno radi u swiskom.
Shta se parolle svi allbanci u jednu drzhavu tice to zhivi u samom narodu.To nas niko ne uci mi to hocemo mi to osecamo tako.Ali ne trebam tu zajednicku drzhavu da se izgradi na grobove dece neallbanaca.Jer ko otvara grobove za tudju decu na kraju to mu postane njegov grob.Zato svi allbanci u jednu drzhavu je moguce bez problema u eu.I mi cemo uspeti glazbenik budi siguran.
Mislim da nisam izbjego nijedno pitanje.Ako jesam budi siguran da nisam namerno.Pa ponovo pitaj koliko znam odgovoricu ti


@sokoli:

Puno ti hvala na tako detaljnom odgovoru.

Franjevci = françeskanët, katolički redovnici članovi franjevačkog reda O.F.M. (Urdhëri françeskan), kao što je bio i Gjergj Fishta.

Anton Çetta - da, on je imao veliku ulogu. U pravu si, akcija izmirenja je krenula tek od 1990., mislio sam da je ranije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 21:15 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Ibar je napisao/la:
sokoli je napisao/la:

Ma ne zadirkujem ih nego im otvoreno kazhem vi ste grci.Vas tamo krsti neki janullatos grkin.Ko da nema allbanskih popova.Hoxhe allbanci iz albanije, dervishi isto allbanci iz allbanije.Katolici isto popovi iz allbanije.Jedino pravosllavci grcki pop.Pa ne da grcka neovisnu allbansku ortodoksnu crkvu.Pa nek je cuvaju sebi ondak.Nek je nose u atini.Promeni krst na crkvi pa i nije neka velika razlika izmedju katolike i pravosllavce.Trebash jedino menjati kalendar prosllave.Pa ondak idi tamo gde ide cella civilizirana evropa.Bar ces imati zashtitu i pomoc vatikana.
Promene ce ubrzo imati. Onaj prvi tallas kad je vecina allbanaca otishlla za italiju i billa blizhe katolicizmu grcka je pozhurilla da to odmah ballansira u drugom pllanu.Allbancima ortodoksima pocella je da deli penzije 400 evra mesecno.To je znacillo odmah uclanjivanje u grcke partije i biti redovan vjernik kod janulatosa.Grcka je godinama delilla 40 000 penzija u allbaniji.Ali ekonomska kriza je ucinilla svoje i penzije vishe nema.Zato sad juzhna allbanija onaj deo gde je pretezhno pravosllavno vjerovanje ima sasvim drugi izvor prihoda.Turizam ili bolje receno hotelijerstvo.ne mozhemo da govorimo za neki nivo hrvatske ili turske u turizmu ali juzhna allbanija ima ekstremno cisto more.i to more je ideallno mesto za italiane i njemce.Cene su minimallne ljudi su veoma ljubazni i gostoprimljivi.Veci kontakt sa zapadno katolickim svetom znaci veca simpatija i veca mogucnost.Po mome mishljenju ima reallnih shansi da ubrzo ima i promjena u tom pllanu.
Prije dvije godine posetio sam crkvu shen ndou u laç.Razgovarao sam sa tamoshnjim fratrom.Prvo billo mi je interesno zashto pale cvijece na kamenima do crkve a ne u samu crkvu.Gospodin perikli mi je rekao smejuci se pa nema tehnickih mogucnosti.Ova crkva je malla a toliko vernika crkva bi se zapalilla od tolikog cveca.
U dalnjem toku razgovora ja sa mojom llogikom sam zamjerio katolickoj allbanskoj crkvi zashto je toliko pasivna u jugu zemlje i zashto ne naprave neshto da budu blizhe tim hristijanima da naprave promene ili bolje receno da pokushavaju da te vernike prisvoje sebi ili bolje receno da ih privuku ka allbanskoj katolickoj crkvi.On se nasmio i rekao mi je u dvije reci.Vera nije politika.Katolicka vera nije vera koja prinudjuje.Katolicka vera je vera ljubavi.I ona treba te vernike koji ispoljavaju ljubav prema toj veri.A ne interes


Tako je sokoli :palacgore2 Zapad i Zapadna kultura i civilizacija je nešto najljepše što je svijet ikad vidio.. Drago mi je da se vi Albanci i Albanija sve više vraćate ondje gdje pripadate .. U EUropu.. Na Zapad.. Vi ste prije Turaka bili katolici.. I naša Crkva neće na silu nikoga zadržavati. U katoličkim zemljama sve su vjere dopuštene i nema nikakvih problema. U muslimanskim i pravoslavnim je jako tesko skoro nemoguće napraviti novu crkvu ili održavati normalan vjerski život bez raznih opstrukcija od strane vlasti ili društva.

Skenderbeg, Majka Tereza te Ibrahim Rugova(prije smrti prešao na katoličanstvo neznam jesi znao) dakle tri najpoznatija Albanca svih vremena su katolici. :palacgore2


Ibar mi svi znamo da je ibrahim rugova prije smrti smenio veru u katolika.Pogledaj snimak njegove sahrane i vidjecesh da muslimanske hoxhe otidnu i iako je on konvertiro oni mu pjevaju molitvu na njihov nacin kako vjeruju.Ako ti jedan predsjednik u iranu konvertira i umre pa ce neki hodzha da otidne da mu pjeva dovu ne daj bozhe.Stari iliri su bili paganskog vjerovanja.Katolicku vjeru su nashi preci uzeli od venedika.Dollaskom sllavjana iz rusije i stvaranjem njihovog carstva pocello je nasillno menjanje vjere nashih predaka od katolicke u pravosllavno ortodoksnu veru.Poznat je kod stefana prvovencana koje se odnosillo bash na taj pritisak o nasillnom promjenu vere.To je izazivallo veliki otpor i krvoprolica.Osmanska imperija ojaca ullazi u konstantinopol i ekspandira.na ballkan su oni pronashli pogodno tllo jer je postojalla veliko nezadovoljstvo.Zato jedan deo nashih predaka cim dodju turci bace pravosllavnu vjeru i primaju islam.Ako ne mogu da budem katolika bar necu ni pravosllavnu veru ili bolje receno veru porobljaca.oni koji nisu konvertirali turci su spretno raznim benificijama preinacilli u islam.Za sve narode u turskoj imperiji postojalle su shkolle samo allbanske shkolle ne.Mozhesh razumjeti da je skoplje bio grad sa najvishe allbanaca.Billo ih je vishe i od tirane i od prishtine.Billo je vllashke shkolle u skoplje allbanska shkolla nikako.Znaci turci nisu htelli da se mi sabudimo.Billi smo pogodan teren za regrutaciju legionera.Iako su postajali oni verski muslimanski zakoni sherjat to nije vazhillo za nas.Jer ondak bi se ishlo na verske zakone i mi bismo se medjusobno pomirilli.A treballo je allbanci da se ne pomirimo medju sebe .Znaci parolla podeli i vlladaj.Al opet su oni dobilli batine.Samo Dervish cara u radicku klisuru likvidira hajredin pashu sa 12 hiljada vojnika.Znaci nije smetallo dervishu shto je musliman i vije druge muslimane on je pre svega bio allbanac.
Naj interesno mi je billo jedna emisija u top chanel u allbaniji koja je prikazivalla slavlje kurban bajrama u allbaniju.Novinarka gleda mlladice sa krstovima oko vrata izllaze iz dzamije i njoj je to cudno.Na pitanje novinarke oni odgovaraju da sllave zajedno i bozhic i bajram bez problema.Na pitanje kako su proslavili bajram mlladi odgovaraju pa billoi kod prijatelja imali domacu rakiju od borovnice pili do ujutro i otishli u xhamiju.
Kod allbanaca ne mozhesh pronaci onih ortodoksnih vjernika ni muslimana ni katolika ni pravosllavaca.Allbanci iz zapadne makedonije su u nekom smislu patrijarkalniji muslimani od drugih allbanaca.Inace allbanija kosovo ne.
Pocelli su neki sa bradama neke vehabije koji su izvodilli majmunske scene ali i njima pollako pobjelelle im brade sve manje stizhe novca iz kavkaza i nije niko llud da nosi toliko vune na licu bez para onako gratis za ideollogiju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 21:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Inače, gledao sam albanska groblja na Kosovu, spomenici su im puno sličniji srpskim ili hrvatskim nego onih kod bosanskih muslimana.

I kad su prikazivali sahrane onih nesuđenih svjedoka protiv Haradinaja, vidjeh da je u pitanju kovčeg a ne tabut...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 23:28 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Metemma je napisao/la:
Inače, gledao sam albanska groblja na Kosovu, spomenici su im puno sličniji srpskim ili hrvatskim nego onih kod bosanskih muslimana.

I kad su prikazivali sahrane onih nesuđenih svjedoka protiv Haradinaja, vidjeh da je u pitanju kovčeg a ne tabut...

U principu spomenici u zadnje vreme su nashi specificno albanski.Ne lice ni na bosanske ni na srpske ni na hrvatske.Evo pogledaj
http://www.kosovachat.net/daja-rrah-rre ... eshmoreve/

Kod nas je dozvoljeno da se sahranjuje i sa kovceg i sa tabut.Moguce da nekrunisani svedok je bio hristijan.A moguce da mu je tijello billo masakrirano pa nije billo shanse da se stavi u tabut.Moguce da je tijello doshllo negde izvan kosova pa kao takvog niko ne dozvoljava da se transportuje sa tabut preko granica.Znaci postoje razlicite mogucnosti


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 23:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
sokoli je napisao/la:


Pocelli su neki sa bradama neke vehabije koji su izvodilli majmunske scene ali i njima pollako pobjelelle im brade sve manje stizhe novca iz kavkaza i nije niko llud da nosi toliko vune na licu bez para onako gratis za ideollogiju.


Koji`s ti car :zubati

Ma da riješite se tih debilčeka dok je vrijeme.. Ne treba vam taj radikalni islam i te vehabije..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 01 pro 2012, 23:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
sokoli je napisao/la:
Metemma je napisao/la:
Inače, gledao sam albanska groblja na Kosovu, spomenici su im puno sličniji srpskim ili hrvatskim nego onih kod bosanskih muslimana.

I kad su prikazivali sahrane onih nesuđenih svjedoka protiv Haradinaja, vidjeh da je u pitanju kovčeg a ne tabut...

U principu spomenici u zadnje vreme su nashi specificno albanski.Ne lice ni na bosanske ni na srpske ni na hrvatske.Evo pogledaj
http://www.kosovachat.net/daja-rrah-rre ... eshmoreve/

Kod nas je dozvoljeno da se sahranjuje i sa kovceg i sa tabut.Moguce da nekrunisani svedok je bio hristijan.A moguce da mu je tijello billo masakrirano pa nije billo shanse da se stavi u tabut.Moguce da je tijello doshllo negde izvan kosova pa kao takvog niko ne dozvoljava da se transportuje sa tabut preko granica.Znaci postoje razlicite mogucnosti

Sokoliću, da budem iskren, grobovi vam dosta slice partizanskim, kod njih je isto bila moda samo horizontalna ploča...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ovo je valjda nešto novo, gledao sam nekoliko seoskih grobalja, lokalnih.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 07:55 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
volvoks je napisao/la:
sokoli je napisao/la:
U principu spomenici u zadnje vreme su nashi specificno albanski.Ne lice ni na bosanske ni na srpske ni na hrvatske.Evo pogledaj
http://www.kosovachat.net/daja-rrah-rre ... eshmoreve/

Kod nas je dozvoljeno da se sahranjuje i sa kovceg i sa tabut.Moguce da nekrunisani svedok je bio hristijan.A moguce da mu je tijello billo masakrirano pa nije billo shanse da se stavi u tabut.Moguce da je tijello doshllo negde izvan kosova pa kao takvog niko ne dozvoljava da se transportuje sa tabut preko granica.Znaci postoje razlicite mogucnosti

Sokoliću, da budem iskren, grobovi vam dosta slice partizanskim, kod njih je isto bila moda samo horizontalna ploča...


Folfoks prijatelju izvini skroz sam zaboravio na tebe.Tvoja njezhna dusha i narav ne podnose takve slike groblja i teme o vjecnim llovishtima.Zaboravio sam da se veoma brzo shokirash i radi toga dalje cemo o lepim stvarima da govorimo.Recimo allbanska muzika, svadbe tradicija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 09:44 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Albanski jezik je specifican i nije blizak sa drugim ballkanskim jezicima.Nisam lingvista ni istoricar al po mom misljenju neshto je blizhi italjanskom jeziku recimo puno imena stvari su skoro ista.
Konj-kali-kavali
masa-tavolina-tavola
lift -ashensor-aschensorio
zashto-pse -perke,
Albanski je veoma tezhak i da se nauci i izgovara radi toga shta ima nekoliko sllova koje drugi narodi nemaju.
dh,ë,gj, nj,th,rr,y.Allbanski jezik ima dva gllavna dijalekta tosk i geg koji se razlikuju medju sebe recimo ko Zagorski i dallmatinski ili recimo onaj carapanski nagllasak od beogradskog.tosk pricaju juzhni deo allbanskog etnosa.Dok dijalekat geg pricaju centrallna i severna allbanija, kosovo, i makedonija.Na kongresu allbanske azbuke u Bitolju je resheno da azbuka ili pismo bude llatinica (Turske vllasti su insistiralle da se nametne arabska azbuka) dok slluzhbeni jezik bude jezik plemena iz severne grcke ili bolje receno camerije.Znaci dijalekat plemena llabi i cami.Taj isti dijalekat su govorilli i arbereshi iz italije.Interesno je nagllasiti da kod nas allbanasa u veoma uzhem prostoru recimo od 3-5 killometara udaljenosti medju naseljima ima razlicite dijalekte i izgovore.Izmedju tetova i gostivara u polloshku kotlinu distanca je 20 kilometra mozhesh da nadjesh do pet razlicnih izgovora.
I nacionallna noshnja se razlikuje izmedju severa i juga pa cak i muzika.Kod juzhnih allbanaca je karakteristicna tradicionallna fustanela koja prilica skotskoj narodnjoj noshnji, dok kod njih je karakteristican zhanr muzike koji je samo njih svojstven koji mi zovemo polifonija ili juzhne polifonicne pjesme.Evo jedne takve:
http://www.youtube.com/watch?v=WuUrN-rBuo4.
Sevjernije od camerije ali isto u juzhnoj allbaniji u rajonu korce gjirokastre leskovika delvina popullarne su starogradske pjesme koje narodno se josh zovu korcanske serenade.Pokushacu da nadjem jedan kolazh takvih pesama koji ispunjava kriterium korcanskih serenada i tipicnih allbanskih purpurnih pjesama
http://www.youtube.com/watch?v=H-HCOtULDaE.
Ove pjesme se pjevaju i jesu tradicionallne u svim dellovima gde zhive allbanci.
Vredno je spomenuti allbansku folklornu muziku.To se drugacije zovu i krajinske jer pretezhno tekst je istorijat nekog dogadjaja u jedan kraj ili region.Te pesme se pevaju pretezhno u sobe za mushkarce i jedna takva pjesma mozhe da traje i do cijellog sata.Soba za mushkarce zashto se tako zove?
tu je zhenama zabranjen dostup i tu mozhe da padne neka niska rijec koje se ne smije upotrebiti javno recimo neko psovanje u stillu UPICKMATERINU.To mi nikad ne kazhemo u zhenskom ili decjem prisustvu.Drugo u transu od tih pjesmi zna i da se puca.Izbjegava se pucnjava gde ima zhena e dece.Zhene su poshtedjene i od krvne osvete isto i deca.Ako jedna zhena napravi ubistvo ne kazhnjava se ona ne kazhnjava se muzh nego njegov sin ako je dovolno veliki da nosi pushku.Ako toga nema ondak osveti podlezhe njen brat, otac i dljna familija.Znaci u nashoj tradiciji zhena je svetinja.Ko se osveti na zhene i decu koji ne mogu da nose pushku taj postaje uklet i cijella sredina ustaje da ga unishti.Evo jedne takve pjesme.Ima svoj istorijski kontinuitet i defakto pjeva se jednom dellu allbanske proshllosti u rajonu severne allbanije potocno rajon vranine.Pjesma se zove pllakanje sestre avdije hise.
To je period Kada crnogorska drzhava pokazuje pretencije prema skadru.Kralj nikolla komanduje vulja iz cetine da sa svojim komitima upada u allbanske sredine.Da bi plackali ubijalli da bi se allbanci odselilli iz tog kraja.Posle ubistva sina jedinca avdije i otetih mu 600 ovaca i koza narod se elektrizuje.Hasan kuka poznat i kao oso kuka resio da se osveti i da zaustavi zamah vulje iz cetine.Skuplja drushtvo od 40 prijatelja i suprostavlja se vulje iz cetinje. U elanu borbe i dvoboja dvoje vodja oso kuka povuce vulju u magazin gde su drzhali barut i municiju.Pa upali barut tako da je odleteo u vazduh sa sve vuljom iz cetinje
http://www.youtube.com/watch?v=YZVkJ09S3is.
Albanska istorija nije napisana.Neprijatelj kad zheli da te asimilira prvo ti unishti knjige, napishe ti svoju istoriju, prosto ti ispere mozak i ondak ti nametne tradiciju i jezik.Kod nas je bio problem shto ta istorija je ostalla u nas i prenosi se u pjesmama.Josh dan danas kad se pjevaju te pesme albanci padaju u trans.svaki istoriski dogadjaj ima svoju pesmu.Gledajte reakcije onih koji sllushaju te pjesme.Iako je ovo zaostallo ali moje je nek se gledaju i llosha i negativna strana.U vreme skender bega nije billo pushke njemu se pjevallo u guslle.Znaci pucanje nije tradicija
http://www.youtube.com/watch?v=Uh5ofaPH4-M


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 13:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
sokoli je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Sokoliću, da budem iskren, grobovi vam dosta slice partizanskim, kod njih je isto bila moda samo horizontalna ploča...


Folfoks prijatelju izvini skroz sam zaboravio na tebe.Tvoja njezhna dusha i narav ne podnose takve slike groblja i teme o vjecnim llovishtima.Zaboravio sam da se veoma brzo shokirash i radi toga dalje cemo o lepim stvarima da govorimo.Recimo allbanska muzika, svadbe tradicija.


@Volvoks reci da nije car :zubati :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Citat:
Razbijena albanska narko-banda

Italijanska policija razbila veliku međunarodnu mrežu narko-dilera i uhapsila 94 osobe. Nakon dve i po godine opsežne istrage, rasturena mreža albanskih, italijanskih i tunižanskih dilera.

Policija u Italiji razbila veliku međunarodnu mrežu narko-dilera i uhapsila 94 osobe, javljaju italijanski mediji.

Policija Firence i Pize uspela je da rasturi mrežu dilera koji su delovali širom Italije nakon dve i po godine opsežne istrage, prenosi agencija Ansa.

U središtu organizacije nalazila se banda albanskih narko dilera koja je, kako je pokazala istraga, drogu uvozila sa plantaža opijuma iz Avganistana i Tajlanda preko Grčke.

Njima su pomagale bande italijanskih i tunižanskih dilera koji su drogu rasturali po Italiji.

Istraga je počela u aprilu 2010, nakon otkrića tovara od 15 kilograma heroina vrednosti oko 300.000 evra, kada je uhapšeno nekoliko Albanaca, navodi Ansa.

Izvor: http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/1221960/Razbijena+albanska+narko-banda.html

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Albanske teme
PostPostano: 02 pro 2012, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Ibar je napisao/la:
sokoli je napisao/la:

Folfoks prijatelju izvini skroz sam zaboravio na tebe.Tvoja njezhna dusha i narav ne podnose takve slike groblja i teme o vjecnim llovishtima.Zaboravio sam da se veoma brzo shokirash i radi toga dalje cemo o lepim stvarima da govorimo.Recimo allbanska muzika, svadbe tradicija.


@Volvoks reci da nije car :zubati :zivili

Dobar je sokolić, kad se probiješ kroz pravopis, shvatiš da je lik izuzetno pametan i informantivan :palacgore1

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 237 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 66 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO