HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 17:11.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 482 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Vujadin je napisao/la:
pagan je napisao/la:
zemun silom prilika tek od "neki dan" postade beograd. njegov razvoj, trgovacki znacaj i unistenje ne treba ni spominjati


Kakvo unistenje?

Znas li da su na toj mapi, odnosno Sremu kao istorijskom regionu, Srbi bili i jesu vecina i 1910. i 2011.


kaze Dzoni da su srbi vecina u vojvodini zadnjih 300 godina :zubati



vecina su bili i u kninu,dijelovima like, banije... i gle cuda,zamal i tu prekrajanje granica :kava

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 11:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
storaB je napisao/la:
Ksenija je napisao/la:
Meni je ovo nejasno: http://hr.wikipedia.org/wiki/Srijem (http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%BC)

Čuj, Srijemska Mitrovica, Srijemski Karlovci. slika.
To bi bilo kao da moje lično (osobno) ime izgovarate ijekavicom a to tako ne može kao što ne mogu izgovarati Osek jer postoji samo Osijek. Lična/vlastita imena se pišu u izvornom obliku.

Zemun je jedna od gradskih opština Beograda i čini njegov sastavni i neodvojivi deo.


Ksenija ne možeš ti to objasniti nepismenim ljudima. Silčno rade i sarajevski novinari.... Desi se da koriste zvijezda umjesto Zvezda i sl... Nepismenost.


nepismen jedino ispadas ti

procitaj Pessimusa par puta dok ne udje

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 13:38 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Pessimus dux je napisao/la:
Ksenija je napisao/la:
Čuj, Srijemska Mitrovica, Srijemski Karlovci. slika.
To bi bilo kao da moje lično (osobno) ime izgovarate ijekavicom a to tako ne može kao što ne mogu izgovarati Osek jer postoji samo Osijek. Lična/vlastita imena se pišu u izvornom obliku.

Hrvatski nazivi za ta naselja, ništa neobično i sablažnjivo, štoviše, prirodno i normalno. Kao što Beč ne zovemo Wien, niti Budimpeštu Budapest, a bogami ni Pečuh Pecs itd.


Znaš kako Pessimus dux, npr. na pitanje gde sam rođena ja odgovorim u Oseku, ljudi u sred Beograda bi se prekrstili baš kako sam i ja jednim smajlićem. Ne postoji Osek, ali postoji Osijek kao što ne postoji Srijem već samo i samo Srem. U čemu je problem?

Neko se zove Snežana a neko Snježana? Imam li pravo da se igram nečijim imenom? Samo mi na to odgovori?!

A što se tiče Beča i Pešte, to je stvar mesta i vremena kada i kako ćemo izgovoriti tu ličnu (vlastitu) imenicu. U sred Beograda pa i Zagreba rećuću Beč, Budimpešta-Budim-Pešta i sve ok. (spomenuh mlađanom volvoksu transkripciju).

Bona fide!

Dodatak: http://www.teleprompter.rs/zasto-kazemo ... viena.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 13:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Ksenija je napisao/la:
Znaš kako Pessimus dux, npr. na pitanje gde sam rođena ja odgovorim u Oseku, ljudi u sred Beograda bi se prekrstili baš kako sam i ja jednim smajlićem. Ne postoji Osek, ali postoji Osijek kao što ne postoji Srijem već samo i samo Srem. U čemu je problem?

Ja ne znam postoji li u srpskom standardu varijanta Osek za grad u kojem sam rođen. Ukoliko postoji, nemam nikakav problem s time da ju koristite. :palacgore1

Međutim, u hrvatskom standardu regija u kojoj se nalaze i Zemun i Srijemska Mitrovica i Petrovaradin i Vukovar naziva se Srijemom, kao što se na mađarskom naziva Szerém, na engleskom Syrmia, na njemačkom Syrmien, a na srpskom Srem, koliko god ti pokušavala ignorirati te činjenice.

Ksenija je napisao/la:
Neko se zove Snežana a neko Snježana? Imam li pravo da se igram nečijim imenom? Samo mi na to odgovori?!

Vlastita imena osoba pripadaju nešto drugačijoj specifičnoj kategoriji, no i tu su moguće varijacije, npr. hrvatski lingvist iz Mađarske u Mađarskoj je Blazsetin István, a u Hrvatskoj Stjepan Blažetin, no to je plod njegove želje i osobnog odabira.

Tako da, Snežana bi trebala ostati Snežana, bez obzira gdje se nalazila, ukoliko je to njezina želja i odluka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 13:55 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
pagan je napisao/la:
kaze Dzoni da su srbi vecina u vojvodini zadnjih 300 godina :zubati


Citat:
U Zemunu su Srbi starosedioci.Njih je ovde od doba kada su se Srbi po Balkanu pojavili.Zato ne moze biti govora o doseljenju Srbalja u Zemun.Doba doseljenja je u magli proslih vremena uvijeno.
Kada su Turci posle bitke na Mohacu 1526 Ugarsku pokorili, bilo je u Zemunu u veliko Srba.Na mestu danasnje sv. Nikolajevske crkve bila je crkva srpska vec 1578. i to neka stara sa slamom pokrivena.Mogla je dakle dugo vec postojati.

Ali se o celom srpskom zivotu u Zemunu pre 1526. vrlo malo znade.Mi znamo sta su srpske despote u Sremu radile, dokle se njihova vlast sirila, ali o pojedinostima Srbalja u Sremu pre despota ne zna se gotovo nista.Zato o tome ne mozemo nista napisati.

Ali iz polovine XVIII. veka vec vise znamo.Znamo i zabelezena su imena mnogih prota, kojih cemo imenik danas da zabelezimo.Bice da je srpskih prota u Zemunu bilo vec od prve seobe 1690. no njihova imena nisu zabelezena.Poznat je pak prota Vasilije Ostojic, koji je 1780. umro.On je u Zemunu protoprezviterao za vreme Mitropolita Pavla Nenadovica.Godine 1769. bio je prota na srpsko crkvenom saboru, kada je posle Nenadovica za mitropolita izabran Jovan Djordjevic.

Za njime je izabran 1782. za zemunskog protu David Geordgijevic, koji nije dugo prota bio.Izgleda da je umro posle 1786. valjda 1788.

Na mesto njega dodje znameniti prota Mihajlo Pejic, nazvan "Irizanin".Bice da je iz Iriga bio i da se onde oko 1750. rodio.Za Zemunskog protu potavljen je oko 1790. godine.Za njegovo doba zbili su se u obliznjoj Srbiji znameniti dogadjaji:Kocina krajina, kako se nazvao rat pod Josifom II. protiv Turaka, Dahije u Beogradu 1803-1804. i ustanak Karadjordjev na Dahije 1804.

Prota Mihajlo Pejic izescavao je iz Zemuna mitropolita Stratimirovica o dogadjajima posle 1804.Ti njegovi izvestaji su danas vazan izvod za istoriju doba Karadjordjevog.Oni se nalaze danas kao rukopisi zajedno sa Stratimirovicevom dopiskom u biblioteci srpske kraljevske akademije u Beogradu.

Mihajlo Pejic poznat je i sa svog, konflikta sa Joakimom Vujicem srpskim knjizevnikom, usljed koga je Vujic u zatvor bio stavljen.Pejic je umro u Zemunu 1811. godine i na ovdasnjem groblju sahranjen.Njegov grob i danas je jost vidljiv i nadpis citljiv.Njegov lik je sacuvan u dvorani danasnje srpsko-crkvene opstine. Izgleda da je bio krupan.Brada proseda a pogled energican.

Posle smrti Mihajla Pejica postavljen je za zemunskog protu Jeftimije Ivanovic rodjen 1773. a umro 1849.Pre svog dolaska u Zemun, bio je prota u Sidu od 1811-1812.Ove potonje godine postavljen je za zemunskog protu, gde je od 1812. 1834. ziveo.Od godine 1834. do 1839. bio je prota u Vukovaru a od 1839. do 1849. u Mitrovici gde je iste godine umro.Kad je 1813. Karadjordje iz Srbije prebegao i u Fensk dosao, posetio ga je tu prota Jeftimije i tesio ga.

Posle odlaska Jeftimija Ivanovica postavljen je 1835. za Zemuskog protu Lazar Savic, otac kasnijeg paroha i protojereja zemuskog Nikole Savica.Prota Savic umro je godine 1858. u Zemunu.Njegov cemo zivot posebno doneti.Za time dodje za protu Avram Zivanovic, o kome cemo takodjer poseban izvestaj doneti.Prota Avram umro je 1869.A na njihovo , mesto dodje Jeftimije Vukadinovic, koji se medju znamenite prote takodjer moze racunati.Vukadinovic je za protu biran 1870. a umro je 16. Aprila (p. r.) 1906. u Zemunu.Bio je dakle punih trideset i sest godina zemunski protoprezviter.I o njemu cemo doneti poseban zivotopis.Vukadinovic je bio covek visoke ucenosti, vrlo obrazovan, covek liberalnih ideja i svetskog pogleda.Voleo je knjigu, znao je dobor srpsku istoriju i bio je valjan bogoslov.

Posle smrti prote Vukadinovica nastade, duzi interkalar, kome je na celu bio kao uprazitelj protoprezviterata paroh Nikola Savic.Tek je u februaru 1909. izabran za zemunskog protu Pavle Milin koji danas na celu protoprezviterata stoji.Pre svog dolaska bio je paroh u Basahidu.

Izvor: home.swipnet.se


Citat:
vecina su bili i u kninu,dijelovima like, banije... i gle cuda,zamal i tu prekrajanje granica :kava


Nema više ko šta da kroji, iskrojeno već ali svaki šav puca kad-tad i najčešće na drugom mestu. :smajl034


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 14:07 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
Pessimus dux je napisao/la:
Ja ne znam postoji li u srpskom standardu varijanta Osek za grad u kojem sam rođen. Ukoliko postoji, nemam nikakav problem s time da ju koristite. :palacgore1

Neformalno možeš da izgovaraš kako god hoćeš (a verujem da bi i tada ljudi bili u čudu) a zvanično, nema govora da bi ti iko u bilo kakav zvanični spis upisao Osek. Osek NE POSTOJI!!!
Citat:
Međutim, u hrvatskom standardu regija u kojoj se nalaze i Zemun i Srijemska Mitrovica i Petrovaradin i Vukovar naziva se Srijemom, kao što se na mađarskom naziva Szerém, na engleskom Syrmia, na njemačkom Syrmien, a na srpskom Srem, koliko god ti pokušavala ignorirati te činjenice.

Transkripcija ali samo za one unutar ex-YU, dopalo se to nekome ili ne.

Citat:
Vlastita imena osoba pripadaju nešto drugačijoj specifičnoj kategoriji, no i tu su moguće varijacije, npr. hrvatski lingvist iz Mađarske u Mađarskoj je Blazsetin István, a u Hrvatskoj Stjepan Blažetin, no to je plod njegove želje i osobnog odabira.

Zbog čega, vlastito ime je vlastito ime i mora se pisati ispravno a može se izgovarati po sopstvenoj želji ali zvanično, kada se upisuje u pravni ili bilo kakav službeni akt, lično/vlastito ime se mora ubeležiti baš onako kako je u izvoru iz matične knjige rođenih/rodni list.

Citat:
Tako da, Snežana bi trebala ostati Snežana, bez obzira gdje se nalazila, ukoliko je to njezina želja i odluka.

Zašto bi Snežana imala privilegiju a Sremljani ne? Na kraju to i nije bitno, mogu me zvati kako god, moje je da se odazovem ili ne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
pagan je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Kakvo unistenje?

Znas li da su na toj mapi, odnosno Sremu kao istorijskom regionu, Srbi bili i jesu vecina i 1910. i 2011.


kaze Dzoni da su srbi vecina u vojvodini zadnjih 300 godina :zubati



vecina su bili i u kninu,dijelovima like, banije... i gle cuda,zamal i tu prekrajanje granica :kava


Srbi su vecina u Vojvodini ne zadnjih 300, nego zadnjih 500 godina, od Mohacke bitke 1526. godine.

Tokom dva vijeka turske uprave prostorom Vojvodine, tu zive samo pravoslavci i muslimani. Ni k od katolika.

Madjari, Nijemci, Slovaci, Hrvati... sve njih doseljava Bec tek u 18. vijeku i jos vise u 19. vijeku, pa srpska vecina sa apsolutne, pada na relativnu od 30-35%.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Ksenija je napisao/la:
pagan je napisao/la:
kaze Dzoni da su srbi vecina u vojvodini zadnjih 300 godina :zubati


Citat:
U Zemunu su Srbi starosedioci.Njih je ovde od doba kada su se Srbi po Balkanu pojavili.Zato ne moze biti govora o doseljenju Srbalja u Zemun.Doba doseljenja je u magli proslih vremena uvijeno.
Kada su Turci posle bitke na Mohacu 1526 Ugarsku pokorili, bilo je u Zemunu u veliko Srba.Na mestu danasnje sv. Nikolajevske crkve bila je crkva srpska vec 1578. i to neka stara sa slamom pokrivena.Mogla je dakle dugo vec postojati.

Ali se o celom srpskom zivotu u Zemunu pre 1526. vrlo malo znade.Mi znamo sta su srpske despote u Sremu radile, dokle se njihova vlast sirila, ali o pojedinostima Srbalja u Sremu pre despota ne zna se gotovo nista.Zato o tome ne mozemo nista napisati.

Ali iz polovine XVIII. veka vec vise znamo.Znamo i zabelezena su imena mnogih prota, kojih cemo imenik danas da zabelezimo.Bice da je srpskih prota u Zemunu bilo vec od prve seobe 1690. no njihova imena nisu zabelezena.Poznat je pak prota Vasilije Ostojic, koji je 1780. umro.On je u Zemunu protoprezviterao za vreme Mitropolita Pavla Nenadovica.Godine 1769. bio je prota na srpsko crkvenom saboru, kada je posle Nenadovica za mitropolita izabran Jovan Djordjevic.

Za njime je izabran 1782. za zemunskog protu David Geordgijevic, koji nije dugo prota bio.Izgleda da je umro posle 1786. valjda 1788.

Na mesto njega dodje znameniti prota Mihajlo Pejic, nazvan "Irizanin".Bice da je iz Iriga bio i da se onde oko 1750. rodio.Za Zemunskog protu potavljen je oko 1790. godine.Za njegovo doba zbili su se u obliznjoj Srbiji znameniti dogadjaji:Kocina krajina, kako se nazvao rat pod Josifom II. protiv Turaka, Dahije u Beogradu 1803-1804. i ustanak Karadjordjev na Dahije 1804.

Prota Mihajlo Pejic izescavao je iz Zemuna mitropolita Stratimirovica o dogadjajima posle 1804.Ti njegovi izvestaji su danas vazan izvod za istoriju doba Karadjordjevog.Oni se nalaze danas kao rukopisi zajedno sa Stratimirovicevom dopiskom u biblioteci srpske kraljevske akademije u Beogradu.

Mihajlo Pejic poznat je i sa svog, konflikta sa Joakimom Vujicem srpskim knjizevnikom, usljed koga je Vujic u zatvor bio stavljen.Pejic je umro u Zemunu 1811. godine i na ovdasnjem groblju sahranjen.Njegov grob i danas je jost vidljiv i nadpis citljiv.Njegov lik je sacuvan u dvorani danasnje srpsko-crkvene opstine. Izgleda da je bio krupan.Brada proseda a pogled energican.

Posle smrti Mihajla Pejica postavljen je za zemunskog protu Jeftimije Ivanovic rodjen 1773. a umro 1849.Pre svog dolaska u Zemun, bio je prota u Sidu od 1811-1812.Ove potonje godine postavljen je za zemunskog protu, gde je od 1812. 1834. ziveo.Od godine 1834. do 1839. bio je prota u Vukovaru a od 1839. do 1849. u Mitrovici gde je iste godine umro.Kad je 1813. Karadjordje iz Srbije prebegao i u Fensk dosao, posetio ga je tu prota Jeftimije i tesio ga.

Posle odlaska Jeftimija Ivanovica postavljen je 1835. za Zemuskog protu Lazar Savic, otac kasnijeg paroha i protojereja zemuskog Nikole Savica.Prota Savic umro je godine 1858. u Zemunu.Njegov cemo zivot posebno doneti.Za time dodje za protu Avram Zivanovic, o kome cemo takodjer poseban izvestaj doneti.Prota Avram umro je 1869.A na njihovo , mesto dodje Jeftimije Vukadinovic, koji se medju znamenite prote takodjer moze racunati.Vukadinovic je za protu biran 1870. a umro je 16. Aprila (p. r.) 1906. u Zemunu.Bio je dakle punih trideset i sest godina zemunski protoprezviter.I o njemu cemo doneti poseban zivotopis.Vukadinovic je bio covek visoke ucenosti, vrlo obrazovan, covek liberalnih ideja i svetskog pogleda.Voleo je knjigu, znao je dobor srpsku istoriju i bio je valjan bogoslov.

Posle smrti prote Vukadinovica nastade, duzi interkalar, kome je na celu bio kao uprazitelj protoprezviterata paroh Nikola Savic.Tek je u februaru 1909. izabran za zemunskog protu Pavle Milin koji danas na celu protoprezviterata stoji.Pre svog dolaska bio je paroh u Basahidu.

Izvor: home.swipnet.se


Citat:
vecina su bili i u kninu,dijelovima like, banije... i gle cuda,zamal i tu prekrajanje granica :kava


Nema više ko šta da kroji, iskrojeno već ali svaki šav puca kad-tad i najčešće na drugom mestu. :smajl034


sramota tetka ja ti moram pisat o tvom kraju...

zemun=vojvodina :nono tek "odnedavno" se vodi pod vojvodinu i njega vodis kao mjerodavnog za ostatak regije :wacko

jedna subotica na pocetku proslog vijeka, skoro nije ni imala srbe kao populaciju

knjigu u ruke i ne pisat nove istine

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Vujadin je napisao/la:
pagan je napisao/la:

kaze Dzoni da su srbi vecina u vojvodini zadnjih 300 godina :zubati



vecina su bili i u kninu,dijelovima like, banije... i gle cuda,zamal i tu prekrajanje granica :kava


Srbi su vecina u Vojvodini ne zadnjih 300, nego zadnjih 500 godina, od Mohacke bitke 1526. godine.

Tokom dva vijeka turske uprave prostorom Vojvodine, tu zive samo pravoslavci i muslimani. Ni k od katolika.

Madjari, Nijemci, Slovaci, Hrvati... sve njih doseljava Bec tek u 18. vijeku i jos vise u 19. vijeku, pa srpska vecina sa apsolutne, pada na relativnu od 30-35%.



:001_huh sokci nisu katolici

sve laz na laz...ima li iko pri sebi kod suseda da sacuva dignitet

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
pagan je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Srbi su vecina u Vojvodini ne zadnjih 300, nego zadnjih 500 godina, od Mohacke bitke 1526. godine.

Tokom dva vijeka turske uprave prostorom Vojvodine, tu zive samo pravoslavci i muslimani. Ni k od katolika.

Madjari, Nijemci, Slovaci, Hrvati... sve njih doseljava Bec tek u 18. vijeku i jos vise u 19. vijeku, pa srpska vecina sa apsolutne, pada na relativnu od 30-35%.



:001_huh sokci nisu katolici

sve laz na laz...ima li iko pri sebi kod suseda da sacuva dignitet


Zanemarljiv je procenat katolika u Vojvodini u 16. i 17. vijeku.

Sve je to doseljeno kad je Austrija okupirala nase prostore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Vujadin je napisao/la:
pagan je napisao/la:


:001_huh sokci nisu katolici

sve laz na laz...ima li iko pri sebi kod suseda da sacuva dignitet


Zanemarljiv je procenat katolika u Vojvodini u 16. i 17. vijeku.

Sve je to doseljeno kad je Austrija okupirala nase prostore.



prvo velis nema ni K od katolika, pa onda zanemariv broj =))

napredujes, uskaces sam sebi u usta, pletes u svoje lazi...dominiras

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 15:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
pagan je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Zanemarljiv je procenat katolika u Vojvodini u 16. i 17. vijeku.

Sve je to doseljeno kad je Austrija okupirala nase prostore.



prvo velis nema ni K od katolika, pa onda zanemariv broj =))

napredujes, uskaces sam sebi u usta, pletes u svoje lazi...zahvaljujem


Koliko vas je bilo, 80%, 90%? :w00t

Cak su i Bunjevci naseljeni na napustena srpska mjesta na sjeveru Backe.

Citat:
During Ottoman administration (16th-17th century), two villages with this name were mentioned: Bajmok and Novi Bajmok. Both villages had about 20 houses. Population was composed of ethnic Serbs. These villages existed until the beginning of the 18th century when they were abandoned.
The village was rebuilt between 1770 and 1785. In this time, settlers were mainly Bunjevci and Hungarians.


http://en.wikipedia.org/wiki/Bajmok


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 16:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Vujadin je napisao/la:
pagan je napisao/la:


prvo velis nema ni K od katolika, pa onda zanemariv broj =))

napredujes, uskaces sam sebi u usta, pletes u svoje lazi...zahvaljujem


Koliko vas je bilo, 80%, 90%? :w00t

Cak su i Bunjevci naseljeni na napustena srpska mjesta na sjeveru Backe.

Citat:
During Ottoman administration (16th-17th century), two villages with this name were mentioned: Bajmok and Novi Bajmok. Both villages had about 20 houses. Population was composed of ethnic Serbs. These villages existed until the beginning of the 18th century when they were abandoned.
The village was rebuilt between 1770 and 1785. In this time, settlers were mainly Bunjevci and Hungarians.


http://en.wikipedia.org/wiki/Bajmok


kojih nas vujo, pricamo o sokcima, a tek bunjevci... oladi, poceo si da pjenis

nemoj se vise zamarat...ubedio si nas sve

adio lipi

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 16:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Vujadin je napisao/la:
pagan je napisao/la:


:001_huh sokci nisu katolici

sve laz na laz...ima li iko pri sebi kod suseda da sacuva dignitet


Zanemarljiv je procenat katolika u Vojvodini u 16. i 17. vijeku.

Sve je to doseljeno kad je Austrija okupirala nase prostore.

Ljepše bilo pod turskom upravom jel? Srbi se isto masovno naseljavaju pod AU vlašću, prije je taj prostor uistinu imao srpsku većinu, kao i pola Mađarske, ali bio je izrazito rijetko naseljen, praktički pust. Nakon odlaska Turaka naseljavaju se Srbi, Hrvati i Mađari, a kasnije Nijemci, Slovaci, Rusini, Česi, ti narodi kroz 19. stoljeće.

Autohtonost u Vojvodini me nemoguće gledati, no činjenica je da taj prostor nije bio dio srpske države sve do 1918.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 19:51 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 19:51
Postovi: 5940
pagan je napisao/la:
Ksenija je napisao/la:
Nema više ko šta da kroji, iskrojeno već ali svaki šav puca kad-tad i najčešće na drugom mestu. :smajl034


sramota tetka ja ti moram pisat o tvom kraju...

zemun=vojvodina :nono tek "odnedavno" se vodi pod vojvodinu i njega vodis kao mjerodavnog za ostatak regije :wacko

jedna subotica na pocetku proslog vijeka, skoro nije ni imala srbe kao populaciju

knjigu u ruke i ne pisat nove istine


To dečko slika to sam čekala. Ipak ti se otrgla pametna misao.

Živ bio susjed! :skripari_1 (a vala ni ova se nije zavijorila od 2012. :laugh )


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 19:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
volvoks je napisao/la:
Vujadin je napisao/la:

Zanemarljiv je procenat katolika u Vojvodini u 16. i 17. vijeku.

Sve je to doseljeno kad je Austrija okupirala nase prostore.

Ljepše bilo pod turskom upravom jel? Srbi se isto masovno naseljavaju pod AU vlašću, prije je taj prostor uistinu imao srpsku većinu, kao i pola Mađarske, ali bio je izrazito rijetko naseljen, praktički pust. Nakon odlaska Turaka naseljavaju se Srbi, Hrvati i Mađari, a kasnije Nijemci, Slovaci, Rusini, Česi, ti narodi kroz 19. stoljeće.

Autohtonost u Vojvodini me nemoguće gledati, no činjenica je da taj prostor nije bio dio srpske države sve do 1918.


Isto kao i crncima pod spanskom ili portugalskom upravom. Robovska radna snaga, koja je i naselila ispraznjene prostore nakon tursko-ugarskih i tursko-austrijskih ratova. Postojalo je desetak tadasnjih kasaba na prostoru Panonske nizije i naravno da je radi prehrane, okolo bilo sela u kojima se stanovnistvo, srpsko, bavilo poljoprivredom.

http://www.vojvodinacafe.rs/showthread. ... -Vojvodine

Cinjenica je i da Istra i Baranja nisu bili dio hrvatske drzave do 1945. godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
A ni Dalmacija ni Slavonija :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
I Medjimurje tek 1939. postaje dio neke Hrvatske, al bitno da se oni bave "Srijemom" i Zemunom.

Kazu da su srpske skupstine 1918. nelegalne, a jel ovo legalno? :kava

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dan_dono%C ... r%C5%BEave

Licemjeri na kub.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 23:02 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
volvoks je napisao/la:
Ljepše bilo pod turskom upravom jel? Srbi se isto masovno naseljavaju pod AU vlašću, prije je taj prostor uistinu imao srpsku većinu, kao i pola Mađarske, ali bio je izrazito rijetko naseljen, praktički pust. Nakon odlaska Turaka naseljavaju se Srbi, Hrvati i Mađari, a kasnije Nijemci, Slovaci, Rusini, Česi, ti narodi kroz 19. stoljeće.

Autohtonost u Vojvodini me nemoguće gledati, no činjenica je da taj prostor nije bio dio srpske države sve do 1918.


:eek

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 23:15 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Metemma je napisao/la:
A ni Dalmacija ni Slavonija :zubati


Stalno se povećava i jača. :palacgore1 (a ima naznaka da će se taj trend nastaviti i u budućnosti).

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 20 ožu 2015, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Divlja svinja5 je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
Ljepše bilo pod turskom upravom jel? Srbi se isto masovno naseljavaju pod AU vlašću, prije je taj prostor uistinu imao srpsku većinu, kao i pola Mađarske, ali bio je izrazito rijetko naseljen, praktički pust. Nakon odlaska Turaka naseljavaju se Srbi, Hrvati i Mađari, a kasnije Nijemci, Slovaci, Rusini, Česi, ti narodi kroz 19. stoljeće.

Autohtonost u Vojvodini me nemoguće gledati, no činjenica je da taj prostor nije bio dio srpske države sve do 1918.


:eek

Područje južno od Budimpešte je u 17. st imalo relativnu srpsku većinu, no naseljenost istoga je bila oko 6 puta manja od onog pod upravom Habsburgovaca. Oslobođenjem tih područja Srbi su brzo poklopljeni.
Citat:
The ethnic composition of the territory that formerly was part of the medieval Kingdom of Hungary was fundamentally changed through deportations and massacres, so that the number of ethnic Hungarians in existence at the end of the Ottoman period was substantially diminished.[11]

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 21 ožu 2015, 14:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 vel 2012, 03:56
Postovi: 687
Vujadin je napisao/la:
I Medjimurje tek 1939. postaje dio neke Hrvatske, al bitno da se oni bave "Srijemom" i Zemunom.

Kazu da su srpske skupstine 1918. nelegalne, a jel ovo legalno? :kava

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dan_dono%C ... r%C5%BEave

Licemjeri na kub.


A nisi se udostojao pročitati povijest Međimurja prije nego što si dao usporedbu:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Me%C4%91imurska_%C5%BEupanija#Povijest

Međimurje je originalno i bilo dio Hrvatske, Mađarska ga je kasnije okupirala, a za vreme bana Jelačića je opet vraćeno hrvatskom delu.

Srijem je originalno bio dio Hrvatske, a na kraju je u Austro-Ugarskoj i vraćen Hrvatskoj kao županija u Slavoniji.

Neusporedivo.

Ksenija je napisao/la:
Citat:
U Zemunu su Srbi starosedioci.Njih je ovde od doba kada su se Srbi po Balkanu pojavili.Zato ne moze biti govora o doseljenju Srbalja u Zemun.Doba doseljenja je u magli proslih vremena uvijeno.
Kada su Turci posle bitke na Mohacu 1526 Ugarsku pokorili, bilo je u Zemunu u veliko Srba.Na mestu danasnje sv. Nikolajevske crkve bila je crkva srpska vec 1578. i to neka stara sa slamom pokrivena.Mogla je dakle dugo vec postojati.

Ali se o celom srpskom zivotu u Zemunu pre 1526. vrlo malo znade.Mi znamo sta su srpske despote u Sremu radile, dokle se njihova vlast sirila, ali o pojedinostima Srbalja u Sremu pre despota ne zna se gotovo nista.Zato o tome ne mozemo nista napisati.

Ali iz polovine XVIII. veka vec vise znamo.Znamo i zabelezena su imena mnogih prota, kojih cemo imenik danas da zabelezimo.Bice da je srpskih prota u Zemunu bilo vec od prve seobe 1690. no njihova imena nisu zabelezena.


Ovo je uobičajena matrica povijesne krivotvorine koju Srbi koriste za potrebe prisvajanja krajeva koji im nikad u povijesti nisu pripadali dok ih Turci nisu u te krajeve doselili.

Dakle o vremenu prije dolaska Turaka i velike seobe Srbalja se "vrlo malo zna" (a zapravo se prešućuju povijesne činjenice koje govore o hrvatskoj prirodi tih krajeva), pa se onda na temelju populacije nakon Turaka izvode zaključci "da ih je onda i prije njih moralo biti" i onda se vrlo brzo dođe do turskog doba od kojeg napokon mogu izvući nešto o Srbima na tom prostoru, pa se onda ostatak teksta oslanja na to.

Za zapadni i središnji Srijem postoji mnoštvo činjenica koje potvrđuju da je to bio dio srednjovjekovne Hrvatske i da je ostao u hrvatskom dijelu hrvatsko-ugarskog kraljevstva koliko i Slavonija.

Hrvatski plemić Nikola Iločki je bio iz Iloka:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Ilo%C4%8Dki

Porodica Iločkih je najbolji dokaz srednjovjekovnog Hrvatstva središnjeg Srijema:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ilo%C4%8Dki

Dakle središnji i zapadni Srijem su neosporno bili hrvatski krajevi prije dolaska Turaka.

A nakon dolaska Turaka, bježanja katolika iz tih prostora i velike seobe Srbalja na te prostore Hrvati su i dalje ostali većina u zapadnom i središnjem Srijemu. Šid je sve do 2. svjetskog rata imao hrvatsku većinu, pa je zato i bio dio Banovine Hrvatske. Petrovaradin je također imao hrvatsku većinu, a granice Banovine su obuhvaćale i Srijemsku Kamenicu.

Dakle sve do 2. svjetskog rata i srbokomunističkog genocida nad Hrvatima i novog planskog doseljavanja Srbalja na taj prostor s ciljem otimanja te hrvatske zemlje, Hrvati su etnički držali i središnji Srijem. Samo je istočni dio (onaj krug na istoku) s Srijemskom Mitrovicom imao srpsku većinu (mada je i u Mitrovici bila značajna hrvatska populacija).

I dok su Srbi prisvajali cijeli Srijem na temelju etničke većine (koncentrirane ponajviše na samom istoku), Hrvati su u Vojvodini (pod tim ću obuhvatiti mađarske prostore - Baranju, Bačku i Banat) činili značajan udio stanovništva. Baranja i zapadna Bačka su etnički bile većinski hrvatske.

I onda dolazimo do srži velikosrpskog licemjerja.

Dakle Srijem koji je stotinama godina bio županija u Slavoniji je trebao biti podijeljen po etničkom principu, a cijela Vojvodina (Baranja, Bačka i Banat) je trebala biti srpska unatoč hrvatskoj većini u dijelu te pokrajine.

A opravdanje za takvu ponižavajuću podjelu je to što su Srbi mogli uzeti Veliku Srbiju, a oni su odabrali Yugoslaviju, pa bi eto Hrvati trebali biti večno zahvalni i bez prigovora namiriti velikosrpske apetite zbog tog "bratskog čina".

Srijem je trebao ostati u Slavoniji, a Hrvati iz Vojvodine (Baranje, Bačke i Banata) su trebali biti razmijenjeni sa Srbima u Srijemu.

Srbi bi bili apsolutna većina u Vojvodini i borili bi se protiv mađarskog separatizma, a Hrvati bi imali svoju "povijesnu zemlju", a na Vojvodinu ne bi mogli polagati pravo jer ti prostori nikad nisu bili dio Hrvatske, već su hrvatske pretenzije na to bile samo po etničkom kriteriju.

Pa sad zamisli koliko bi krvoprolića bilo zaustavljeno da se to tako uredilo. Ne bi bilo ustaških logora u Srijemu, niti srpskih logora za Hrvate po Vojvodini. Ne bi bilo Vukovara i Ovčare.

Kakvi bi bili odnosi Hrvata i Srba danas da je bilo malo razuma i da su se suspregnule megalomanske srpske pretenzije i da se išlo na poštenu podjelu s Hrvatima?

A šta su Srbi dobili s tim? Kad bi uzeli da hrvatski dio Baranje skoro potpuno teritorijalno kompenzira središnji Srijem, srpski teritorijalni dobitak je isključivo ovaj krug na samom istoku Srijema. A Mađara i dalje ima značajan broj na sjeveru Bačke i predstavljaju opasnost ako im dođe povoljna povijesna okolnost. Da se napravilo preseljenje, Srbi bi to držali s apsolutnom većinom, a da se umjesto Hrvata tlačilo samo Mađare, bilo bi ih značajno manje i ne bi predstavljali nikakvu opasnost. Cijela Vojvodina (Baranja, Bačka i Banat, bez Srijema) bi bila srpska.

Da je Zemun ostao u Hrvatskoj, u Titovoj Jugoslaviji, Zemun se mogao ujediniti s Beogradom u jedan grad, npr. Beozemun i pošto bi grad bio dijelom Hrvatski (a na tim prostorima ne bi bilo zločina u 2. svjetskom ratu), Hrvatima ne bi smetalo kad bi novci odlazili u Beozemun, jer bi se razvijao i hrvatski dio grada. Možda bi se i Jugoslavija održala, barem kao nekakva konfederacija samostalnih država, a onda bi i Kosovo ostalo u Srbiji...

Ali Srbi nit su ikad htjeli Jugoslaviju niti su ikad htjeli bratske ravnopravne odnose s ostalim narodima u zajedničkoj državi. Srbi su Jugoslaviju gledali isključivo kao sredstvo za ostvarenje velikosrpskih ciljeva, kao što "Bošnjaci" gledaju današnju BiH.

Sada nit ima Velike Srbije, nit ima Kosova u Srbiji. Od teritorija su Srbi iživljavanjem nad Hrvatima dobili samo krajnji istok Srijema (jer je središnji dio kompenziran Baranjom). Kosovo je šiptarsko i sve više se protjeruju Srbi i uništava predturska srpska kulturna ostavština. Al bitno da je Petrovaradin srpski. Jeben dobitak, nema šta... :smajl007

_________________
[url]http://www.youtube.com/watch?v=8BhSmd5ZWkw[/url]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 21 ožu 2015, 15:00 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
volvoks je napisao/la:
Područje južno od Budimpešte je u 17. st imalo relativnu srpsku većinu, no naseljenost istoga je bila oko 6 puta manja od onog pod upravom Habsburgovaca. Oslobođenjem tih područja Srbi su brzo poklopljeni.
Citat:
The ethnic composition of the territory that formerly was part of the medieval Kingdom of Hungary was fundamentally changed through deportations and massacres, so that the number of ethnic Hungarians in existence at the end of the Ottoman period was substantially diminished.[11]


edit

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 21 ožu 2015, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Tomislav Dijabola:
Citat:
a Hrvati bi imali svoju "povijesnu zemlju"


Kakvu jebenu povijesnu zemlju? Koga boli *** sto je austrougarska administrativno drzala Srem pod Slavonijom. I srusili smo je, sa zadovoljstvom smo je srusili, sto je radila na desrbizaciji naseg tla kako u Vojvodini, tako i u BiH, naseljavajuci strani katolicki element.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Beograd
PostPostano: 21 ožu 2015, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Vujadin je napisao/la:
Tomislav Dijabola:
Citat:
a Hrvati bi imali svoju "povijesnu zemlju"


Kakvu jebenu povijesnu zemlju? Koga boli *** sto je austrougarska administrativno drzala Srem pod Slavonijom. I srusili smo je, sa zadovoljstvom smo je srusili, sto je radila na desrbizaciji naseg tla kako u Vojvodini, tako i u BiH, naseljavajuci strani katolicki element.

Pravoslavci su strani element ako ćemo se tako izražavati, 1526. g teško da je bilo više od tisuću Pravoslavaca na području Vojvodine i zapadne Srpske.

A da ne govorimo da bi bez tog stranog katoličkog elementa Vojvodina bila daleko slabije razvijena, obična blatna stepa.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 482 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 99 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO