HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 15:26.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 00:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ono šo sam pričao o kompleksima po pitanju imena jeste istina:

http://hrvatska-danas.com/2018/03/07/evo-koja-su-najpopularnija-imena-roditelji-davali-djeci-lani-u-hrvatskoj/

https://www.blic.rs/vesti/beograd/evo-koja-imena-za-decu-su-bila-najpopularnija-u-2017-godini-u-beogradu-a-koja/9qn9t00

Po meni zaista poražavajuće , kod Hrvata nijedno jebeno hrvatsko ime nije među najpopularnijih 20 , a kod Srba je eto malo bolja situacija ima ih cirka 5 srpskih od 20.

:sad

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 01:19 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2844
Najgluplje je ime Ratomir, koje nema nikakvog smisla. Romana i Helena/Elena su bezvezna imena jer nema smisla Slavenki dati ime Rimljanka ili Grkinja. Teo/Tea je neobičan izbor, jer to znači bog/boginja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 04:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
A Tito i Naser? Poznavala sam par ljudi koji su se tako zvali.

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 07:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
joe enter je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Nemanja nije od negacije imanja, Nemanja je od neman.


Ne bih se složio , jer će pre biti da je klasično zaštitno ime kod Srba i Hrvata.

https://www.znacenje-imena.com/nemanja

Mada i sam pojam "neman" počinje sa negacijom tj.nešto neprivlačno,nezamislivo,.. iliti strašno.

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search
od starijega *nemьnь ← ne- + v. mniti (prvotno značenje: ono o čemu se ne smije misliti)

Pa na prvom linku koji si okačio i piše da je jedno od tumačenja korena imena Nemanja- neman.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 13:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Carmello Šešelj je napisao/la:
Moj drugar gao kćerci ime Helena.:rolleyes

Šta fali Jeleni, jebo te retartiranog!


Pa eto, čovjek je htio da mu kćer bude i Zapadnjak i ˝Grk˝ u isto vrijeme :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 13:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
joe enter je napisao/la:
Ono šo sam pričao o kompleksima po pitanju imena jeste istina:

http://hrvatska-danas.com/2018/03/07/evo-koja-su-najpopularnija-imena-roditelji-davali-djeci-lani-u-hrvatskoj/

https://www.blic.rs/vesti/beograd/evo-koja-imena-za-decu-su-bila-najpopularnija-u-2017-godini-u-beogradu-a-koja/9qn9t00

Po meni zaista poražavajuće , kod Hrvata nijedno jebeno hrvatsko ime nije među najpopularnijih 20 , a kod Srba je eto malo bolja situacija ima ih cirka 5 srpskih od 20.

:sad


@joe enter

Ti si poprilično dobar poznavatelj povijesti južnoslavenskih naroda i ljubitelj njihove onomastike i tradicije, no shvati da u 21. stoljeću ljudi jednostavno ne moraju davati imena koja potječu iz 9. stoljeća, niti zato što to ne rade znači da su iskompleksirani.

Imena su svojevrsna moda, svako doba ima svoja (popularna) imena, neka traju i kroz stoljeća, a neka nova dolaze.

To što ti želiš da djeci nadjenemo imena tipa : Svetoslav, Svetimir, Gojislav, Rudoslav i neka slična ne znači da je to loše (samo naprijed :zubati ) al shvati da preko 90 % današnje (mlade) populacije ne vidi ta imena kao lijepa i privlačna.

U Hrvatskoj jako puno ljudi i dalje daje narodna imena tipa Borna, Krešimir, Zvonimir, Tomislav, no ima i jako puno judeo-kršćanskih i zapadnjačkih imena.

To ne znači da su ljudi iskompleksirani.

Imena poput Darka, Gordane, Mirka, Branka su bila popularna u drugoj polovici 20. stoljeća i danas više nisu. I šta sad. Ne kažem da neki ljudi (ne)daju neko ime iz određenih kompleksa, no barem u sredini di živim takvi su definitivno u manjini. Dakle, mani se mitomanije di je nema i dvaput razmisli prije nego sinu daš ime Gojislav :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 14:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Inače, iako se za vrijeme ex-YU u BiH teško moglo (po imenu) razlikovati Hrvate, Bošnjake i Srbe, odnosno katolike, pravoslavce i muslimane, kroz koje desetljeće to će se moći u 90+ % slučajeva.

Bošnjaci definitivno odoše svojim putem sa svojim narodno-vjerskim imenima (arapskim, turskim, perzijskim):

https://www.znacenje-imena.com/top_100_ ... a_BiH_2017

https://www.znacenje-imena.com/top_100_ ... a_BiH_2017

Imena poput Dino i Hana i dalje će postojati no u 90% slučajeva znaš da se radi o Bošnjacima ili eventualno etničkim Bosancima.


Hrvati i Srbi pak svaki svojim putem, uz par jakih iznimaka.

Zajednička (popularna) bi bila : Ana, Marija, Sara, Marko, Luka, Filip i David.

Iako, čini mi se da ime David među Srbima uopće nije bilo rašireno do prije samo koju godinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
A imena nickova? Joe, Klark, Wine-tu....digger, Missy.... kao da nema nasih imena, rijeci?

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ibar je napisao/la:
@joe enter

Ti si poprilično dobar poznavatelj povijesti južnoslavenskih naroda i ljubitelj njihove onomastike i tradicije, no shvati da u 21. stoljeću ljudi jednostavno ne moraju davati imena koja potječu iz 9. stoljeća, niti zato što to ne rade znači da su iskompleksirani.

Imena su svojevrsna moda, svako doba ima svoja (popularna) imena, neka traju i kroz stoljeća, a neka nova dolaze.

To što ti želiš da djeci nadjenemo imena tipa : Svetoslav, Svetimir, Gojislav, Rudoslav i neka slična ne znači da je to loše (samo naprijed :zubati ) al shvati da preko 90 % današnje (mlade) populacije ne vidi ta imena kao lijepa i privlačna.

U Hrvatskoj jako puno ljudi i dalje daje narodna imena tipa Borna, Krešimir, Zvonimir, Tomislav, no ima i jako puno judeo-kršćanskih i zapadnjačkih imena.

To ne znači da su ljudi iskompleksirani.

Imena poput Darka, Gordane, Mirka, Branka su bila popularna u drugoj polovici 20. stoljeća i danas više nisu. I šta sad. Ne kažem da neki ljudi (ne)daju neko ime iz određenih kompleksa, no barem u sredini di živim takvi su definitivno u manjini. Dakle, mani se mitomanije di je nema i dvaput razmisli prije nego sinu daš ime Gojislav :zubati


Nisi me shvatio , ja ne govorim da mi moramo davati imena iz svoje ponosne istorije čitajući razne rodoslove i pokojnike sa stećaka , već da se promeni paradigma oko davanja imena u smislu da se ne daje ime zbog zvučnosti ili statusa i lepote , nego iz istih razloga kako su naši preci davali imena deci , a to su čiste životne prilike u duhu našeg jezika.

Primera radi , evo ti sad si napisao post na forumu i onda ti upravo jave da si dobio sina , i ti mu daš ime Postomir ili Forumota ili čak Trollonja. :zubati
Danas su naravno drugačije životne prilke nego kad su se naši preci strepeli svakodnevno hoće li im pasti nebo na glavu , ali kontaš šta hoću reći.

Ima onaj naš film Braća Po Materi kad onaj seljak veli da su dali ime sinu Veselin da im u kući bude sve veselo.

Jesi se pitao zašto mi odavde imamo najviše imena sa korenom "mio,drag,.."?? , pa zato što su naše pramajke prosto volele svoju decu govoreći im Milo moje, Drago moje malo,....znači koren je čista majčinska ljubav koja je spontana i dolazi iz obične životne prilike.
A da ne govorim o silnim zaštitnim imenima koja su nastala iz surovih životnih prilika smrtnosti i samim time drugačijeg koncepta života.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Ateist je napisao/la:
Najgluplje je ime Ratomir, koje nema nikakvog smisla. Romana i Helena/Elena su bezvezna imena jer nema smisla Slavenki dati ime Rimljanka ili Grkinja. Teo/Tea je neobičan izbor, jer to znači bog/boginja.


Ateiste , ti si iz Dubrovnika i trebalo bi da te krasi logika , i zato razmisli o permutaciji i jednačenju po zvučnosti.
Ime Ratomir je novojeg datuma i nastalo je od imena Ratko koje je izvorno RaDko.
Dakle , ime Ratomir nema veze sa ratom i mirom(war&peace) već mu je koren "rad".

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 26 lis 2018, 21:52 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2018, 23:31
Postovi: 1511
Lokacija: Mareva Ljut
Jedva čekam da napravim djecu, dat ću sinu ime Ante/Antonio/Toni, a kćeri Antonela.
Možda bude i Paulo, jako lijepo ime.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 29 lis 2018, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Istin je napisao/la:
Jedva čekam da napravim djecu, dat ću sinu ime Ante/Antonio/Toni, a kćeri Antonela.
Možda bude i Paulo, jako lijepo ime.

Razmisli i o Giuseppe ili Luigi...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 04 stu 2018, 23:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4423
Ibar je napisao/la:
Inače, iako se za vrijeme ex-YU u BiH teško moglo (po imenu) razlikovati Hrvate, Bošnjake i Srbe, odnosno katolike, pravoslavce i muslimane, kroz koje desetljeće to će se moći u 90+ % slučajeva.

Bošnjaci definitivno odoše svojim putem sa svojim narodno-vjerskim imenima (arapskim, turskim, perzijskim):

https://www.znacenje-imena.com/top_100_ ... a_BiH_2017

https://www.znacenje-imena.com/top_100_ ... a_BiH_2017

Imena poput Dino i Hana i dalje će postojati no u 90% slučajeva znaš da se radi o Bošnjacima ili eventualno etničkim Bosancima.


Hrvati i Srbi pak svaki svojim putem, uz par jakih iznimaka.

Zajednička (popularna) bi bila : Ana, Marija, Sara, Marko, Luka, Filip i David.

Iako, čini mi se da ime David među Srbima uopće nije bilo rašireno do prije samo koju godinu.

Kak mislis imena bosnjaka u yugi se nisu razlikovala od srpskih i hrvatskih?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bosanska imena iz SFRJ
PostPostano: 04 stu 2018, 23:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4423
Istin je napisao/la:
Jedva čekam da napravim djecu, dat ću sinu ime Ante/Antonio/Toni, a kćeri Antonela.
Možda bude i Paulo, jako lijepo ime.

Antonela je super zvucno ime a i sve antonele su ekako napete kao i petre pa ja neznam nijednu nelu ili petru da nije macka ;)


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 155 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO