HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 22 kol 2024, 09:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 160 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 18:40 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2024, 14:30
Postovi: 275
snowflake je napisao/la:
Ništa u ovom što sam rekla nema patetičnog. To je patetično onda i samo onda ako u svoje riječi ne vjeruješ i do njih ne držiš.
Ja stojim iza ovoga što kažem. Danas jesu ostvareni neki ustaški ideali, ali bez sustavnih zločina prema nevinim pojedincima i cijelim društvenim grupama, što je vrlo velika razlika.
Ovaj tvoj diskurs pretpostavlja potpuno odvajanje etičkog i političkog, a to je neprihvatljivo i put u pakao etičkog relativizma i poptpunog moralnog izjedanja, gore nego što karijes izjeda zub.
Slažem se da je izražavanje ustaških sentimenata danas uglavnom folklor, ali to je folklor koji odlično služi onima koji nas ne vole.


U ono vrijeme su sustavni zločini prema nekim skupinama bili norma svugdje, a ako malo bolje razmisliš i danas su, i nitko se ne uzbuđuje oko toga. Dapače, uglavnom svi imaju neku racionalizaciju za svoje. Nametnaje grupnog kompoleksa krivnje je zapravo pokušaj slabljenja protivnika. Misliš li da se trebamo recimo sramiti što smo krajem 17. stoljeća sustavno i temeljito počistili Hrvatsku od islama i muslimana i zatrli im svaki trag? Ili da se trbeaju Španjolci? Ili smo zapravo SRETNI što je to tada izvršeno? Kao što smo zapravo sretni što je remetilački faktor uglavnom pobjegao 1995.

Mi smo devedesetih uspjeli ostvariti neke stvari s manje krvi, ali i u puno boljim okolnostima. Da su bile drugačije, pitanje je što bi bilo. I ovako je svega bilo, iako srećom minimalno. Ali ne zavaravaj se, da je trebalo, mi bi protivnika uništili i izraelskim metodama da nam je to bila stvar opstanka, pobjede ili poraza.

Ustaški sentimenti danas jesu folklor, ali su isto tako i posljedica jednostavne činjenice da je iz tog porketa borbeni nacionalizam Hrvata proizišao. Oni imaju copyright naprosto, i to se na intuitivnoj razini osjeti. Zato kad god Hrvati padnu u nacionalni trans i naboj, povuče se i taj folklor. Neizbježno je. Tamo je taj ratnički naboj nacionalizma najbolje ukorijenjen.

Hrvati ne vole nikakve zločine ni išta slično, ali kad je stani pani, kad je borba za opstanak, do istrage naše ili vaše, mi se znamo postaviti. I tad ne bih bio u koži naših protivnika. I ustaše tu nisu nikakva specifičnost. Nisu Zrinski i Frankopani ili pop Mesić, uskoci i hajduci s manje elana tamanili muslimane i martologe.

Naravno, postoje geopolitičke okolnosti i realitet poretka nakon ww2., koji uvjetuje da se poražene na specifičan način tretira, i Hrvatska se tu logično ponaša. Ali u suštini, to je patetika. Ne zato jer treba odvojiti politiku od etike, nego zato jer ima puno gorih od ustaša kojima se i ulice imenuju, i obljetnice obilježavaju i hodaju po paradam pobjednika itd....I kod nas i u svijetu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
konzerva je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:

A vidiš li ti kako ti njihove priče polijevaš benzinom.

Znam da ima pozitivnih stvari u ustaškom pokretu ali generalno nam je teret i treba ga minimalizirat. Uopće spominjanje. Izgubljen je taj rat odavno i neće se promijeniti rezultat. I ne treba na kraju krajeva a ovakvi upisi samo pomažu upravo onima protiv kojih se navodno boriš.

Osuđujemo mi prvi Jasenovac i ustaški režim, i sve pojave koje danas porizlaze iz toga. To misli 90 % Hrvata i ugrađeno je u zakone RH. Dobronamjerni ljudi će tu stati i završiti s tim a ne davat municiju avetima.



Ja njima ne priadjem toliki značaj. Srbi misle da će vikanjem okolo da su Hrvati ustaše nešto postići kontra nas.

Davno prošlo vrijeme i svakim danom sve manje bitno. Nakon Ukrjaine i Gaze svijet ide u vrijeme kad će se takvim metodama sve teže išta moći unovčiti.

90% Hrvata osuđuj svaki zločin. A ovo politčki, režim, Jasenovac itd...tu se zna što moramo, dok moramo. A drugo je što tko intimno misli.


Neće Srbi ali hoće Hrvati poput tebe. Imamo mi i u Hrvatskoj još njih koji bi ustaške guje gazili.

Čemu im davat gorivo i dizat ih iz mrtvih. Još ih ima dosta. Ne treba nam to.

Niti nam treba bilo kakva poveznica Hrvatska i NDH.

Propalo je sve što je bilo povezano s njom. I savez sa cvijećem, i stradali ljudi a đubrad je na kraju rata pobjegla i obukla djecu u ustaške uniforme da ih crveni pobiju.

Nema tu se što više pozitivnog vadit.

Ako ti je do ustašovanja, ima muslimanskih foruma, slobodno tamo širi svoje ideje.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
konzerva je napisao/la:
snowflake je napisao/la:
Ništa u ovom što sam rekla nema patetičnog. To je patetično onda i samo onda ako u svoje riječi ne vjeruješ i do njih ne držiš.
Ja stojim iza ovoga što kažem. Danas jesu ostvareni neki ustaški ideali, ali bez sustavnih zločina prema nevinim pojedincima i cijelim društvenim grupama, što je vrlo velika razlika.
Ovaj tvoj diskurs pretpostavlja potpuno odvajanje etičkog i političkog, a to je neprihvatljivo i put u pakao etičkog relativizma i poptpunog moralnog izjedanja, gore nego što karijes izjeda zub.
Slažem se da je izražavanje ustaških sentimenata danas uglavnom folklor, ali to je folklor koji odlično služi onima koji nas ne vole.


U ono vrijeme su sustavni zločini prema nekim skupinama bili norma svugdje, a ako malo bolje razmisliš i danas su, i nitko se ne uzbuđuje oko toga. Dapače, uglavnom svi imaju neku racionalizaciju za svoje. Nametnaje grupnog kompoleksa krivnje je zapravo pokušaj slabljenja protivnika. Misliš li da se trebamo recimo sramiti što smo krajem 17. stoljeća sustavno i temeljito počistili Hrvatsku od islama i muslimana i zatrli im svaki trag? Ili da se trbeaju Španjolci? Ili smo zapravo SRETNI što je to tada izvršeno? Kao što smo zapravo sretni što je remetilački faktor uglavnom pobjegao 1995.

Mi smo devedesetih uspjeli ostvariti neke stvari s manje krvi, ali i u puno boljim okolnostima. Da su bile drugačije, pitanje je što bi bilo. I ovako je svega bilo, iako srećom minimalno. Ali ne zavaravaj se, da je trebalo, mi bi protivnika uništili i izraelskim metodama da nam je to bila stvar opstanka.

Ustaški sentimenti danas jesu folklor, ali su isto tako i posljedica jednsotavne činjenice da je iz tog porketa borbeni nacionalizam Hrvata proizišao. Oni imaju copyright naprosto, i to s ena intuitivnoj razini osjeti. Zato kad god Hrvati padnu u nacionalni trans i naboj, povuće se i to. Neizbježno je.


Da, mislim da bismo se trebali oko toga uzrujavati. Posve je drugačije kad netko puca u tebe, pa ga ti ubiješ.
Ili ako je netko realna prijetnja tvom opstanku jer su mu politike ekstremno nasilne.
Nego ako sustavno pobiješ ljude koji ti nisu opasnost jer ti to kažu "saveznici", propaganda ili pukne svaki poredak, nastupi apokalipsa ljudskih duša i sve je dopušteno.
Ne, nije sve dopušteno.
Jako se čuvaj takvog vremena. I čak i sebe u njemu, a kamoli drugih.
Ne dao nam ga Bog ikada više.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:00 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2024, 14:30
Postovi: 275
Junuz Djipalo je napisao/la:

Neće Srbi ali hoće Hrvati poput tebe. Imamo mi i u Hrvatskoj još njih koji bi ustaške guje gazili.

Čemu im davat gorivo i dizat ih iz mrtvih. Još ih ima dosta. Ne treba nam to.

Niti nam treba bilo kakva poveznica Hrvatska i NDH.

Propalo je sve što je bilo povezano s njom. I savez sa cvijećem, i stradali ljudi a đubrad je na kraju rata pobjegla i obukla djecu u ustaške uniforme da ih crveni pobiju.

Nema tu se što više pozitivnog vadit.

Ako ti je do ustašovanja, ima muslimanskih foruma, slobodno tamo širi svoje ideje.


Ne da mi se ponavljati opet, ali suštinski stvari uopće nisu takve, kad se malo zagrebe. Kako rekoh, sama realizacija Hrvatske nacionalne države oružanim putem je ostvarenje esencije ustaškog programa. Esencije koju je kompletna hrvatska politika preuzela. Shvaćaš li ti to? Kompletna hrvatska politka je preuzela OD USTAŠA srž njihova programa. I ostvarila ga. I ti podržavaš esencijalni dio ustaškog programa i njegovo ostvarenje.

Druga stvar je pragma i oprtunizam politike, koji je nužan i koji se mora provoditi, dok se mora.

Nisam ja ni za kakvo ustašovanje, jer nije oportuno ni pametno. Ali s druge strane, mi smo na EUROPSKU valutu stavili simbol s ustaške valute. Netko bi rekao da smo perfidni, ja bih samo rekao da igramo igru po zadatim pravilima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:05 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2024, 14:30
Postovi: 275
snowflake je napisao/la:
Da mislim da bismo se trebali oko toga uzrujavati. Posve je drugačije kad netko puca u tebe, pa ga ti ubiješ.
Ili ako je netko realna prijetnja tvom opstanku jer su mu politike ekstremno nasilne.
Nego ako sustavno pobiješ ljude koji ti nisu opasnost jer ti to kažu "saveznici", propaganda ili pukne svaki poredak, nastupi apokalipsa ljudskih duša i sve je dopušteno.
Ne, nije sve dopušteno.
Jako se čuvaj takvog vremena. I čak i sebe u njemu, a kamoli drugih.
Ne dao nam ga Bog ikada više.


Ja ti smao kažem da mi i drugi imamo niz ulica i trgova posvećenih ljduima koji su sustavno pobiuli neke ljude, čak i masovno, kad su to smatrali oportunima. Neke smo i u narodnim epovima opjevali.

Nisu tu ustaše iznimka, samo su dobili specifičan tretman zato jer su bili poraženi u ww2.

Slažem se, treba se čuvati takvog vremena. Ali, kad je ratnički nacionalizam potreban, nema tu fino, ne zavaravaj se. Pogledaj sadašnji svijet i trenutak i koliko brutalnosti ima. Jel to moralno? Valjda nije, ali je činjenica da u erama kad se vodi borba na život i smrt brutalnosti ne nedostaje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
konzerva je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:

Neće Srbi ali hoće Hrvati poput tebe. Imamo mi i u Hrvatskoj još njih koji bi ustaške guje gazili.

Čemu im davat gorivo i dizat ih iz mrtvih. Još ih ima dosta. Ne treba nam to.

Niti nam treba bilo kakva poveznica Hrvatska i NDH.

Propalo je sve što je bilo povezano s njom. I savez sa cvijećem, i stradali ljudi a đubrad je na kraju rata pobjegla i obukla djecu u ustaške uniforme da ih crveni pobiju.

Nema tu se što više pozitivnog vadit.

Ako ti je do ustašovanja, ima muslimanskih foruma, slobodno tamo širi svoje ideje.


Ne da mi se ponavljati opet, ali suštinski stvari uopće nisu takve, kad se malo zagrebe. Kako rekoh, sama realizacija Hrvatske nacionalne države oružanim putem je ostvarenje esencije ustaškog programa. Esencije koju je kompletna hrvatska politika preuzela. Shvaćaš li ti to? Kompletna hrvatska politka je preuzela OD USTAŠA srž njihova programa. I ostvarila ga. I ti podržavaš esencijalni dio ustaškog programa i njegovo ostvarenje.

Druga stvar je pragma i oprtunizam politike, koji je nužan i koji se mora provoditi, dok se mora.

Nisam ja ni za kakvo ustašovanje, jer nije oportuno ni pametno. Ali s druge strane, mi smo na EUROPSKU valutu stavili simbol s ustaške valute. Netko bi rekao da smo perfidni, ja bih samo rekao da igramo igru po zadatim pravilima.

Ma sve je "ustaško" prihvatljivo bez zločina i nasilja.
Kao što je sve nacističko prihvatljivo, ili bilo bi, da nije bilo zločina i nasilja.
Jedini problem jest što je bit tih pokreta neodvojiva od zločina i nasilja što su ih počinili.
Nemoj svodit ozbiljne probleme isključivo na simboliku.
P.S. Ustaše niti nemaju simboliku koja bi bila specifično njihova kao što nacisti imaju kukasti križ, sva njihova simbolika je više-manje
prerađena hrvatska simbolika i simboli iz prethodnih razdoblja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:39 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2024, 14:30
Postovi: 275
snowflake je napisao/la:
Ma sve je "ustaško" prihvatljivo bez zločina i nasilja.
Kao što je sve nacističko prihvatljivo, ili bilo bi, da nije bilo zločina i nasilja.
Jedini problem jest što je bit tih pokreta neodvojiva od zločina i nasilja što su ih počinili.
Nemoj svodit ozbiljne probleme isključivo na simboliku.
P.S. Ustaše niti nemaju simboliku koja bi bila specifično njihova kao što nacisti imaju kukasti križ, sva njihova simbolika je više-manje
prerađena hrvatska simbolika i simboli iz prethodnih razdoblja.


Samo ti kažem da zločini i nasilje nisu ustaška specifičnost, niti se oni po tome nešto izdvajaju. Oni su samo dobili poseban tretman kao ratni gubitnici u ključnom ratu za trenutni svjetski poredak. Zato ti se recimo Srbi ubijaju dokazati da su četnici bili antifašisti. Jer ako ih prebaciš na tu stranu, njihovi zločini ne dobivaju više isti tretman.
Ne bih se složio nikako da su zločini bit ustaškog pokreta. To je narativ pobjednika koji im je prišiven. Ali mi se moramo tog narativa službeno držati u svijetu kakav jest. Ma koliko bio glup narativ. Službeno, Hrvatska ga se drži i mora držati. Drugo su naša lupetanja na forumu ili uz čašicu kod Pere. Nismo mi ovdje Grlić-Radman.

p.s. i kukasti križ je prerađena indoeuropska simbolika. To ti je indoeuropski simbol pobjede i sreće, imaš ga dan danas u budizmu i hinduizmu, a prije nacista su ga u Europi na razglednice stavljali for good luck. Ali ne bih tu stavljao poveznicu, jer kako rekoh, povezanost ustaša s nacistima je bila oportunistička, ne suštinska. Sve do travnja 1941. nacisti nisu računali na ustaše. Ustaše sve do tad rasnu ideologiju nisu uopće prepoznavali. Kako rekoh, da je SAd podržao hrvatksu neovisnost, ustaše bi i protestanti postali. To je njima nebitno, to nikako nije bit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2023, 17:17
Postovi: 1124
Ceha je napisao/la:
U RH nema Ustaša.

Ima senimenta prema toj nepriznatoj državi i to je manje-više sve.
I naravno, ima alergije na srpske laži, a poziva se i na malo preispitivanje nekih stvari iz ww2.

NDH je hrvatski Vichy, jbg.
S time da su Hrvati bili tlačeni 20ak godina u prvoj Jugoslaviji, pa da je to onda eruptiralo u ww2.

DP ekipa ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2023, 17:17
Postovi: 1124
konzerva je napisao/la:
Neznam je napisao/la:
Zapravo nemaju ništa ako ćemo uzeti kontekst WW2. Hrvatska je danas oblikovana potpuno po partizanskoj ideologiji, od ustava do praznika itd, a taj folklor s kvaziustaškim pjesmicama i sl. ne znači baš ništa. Ustaštvo, tj. kvaziustaštvo je svedeno na nekakve pjesmice koje čak nisu izvorne, čak ni taj Jure i Boban i Korak za korakom, to su partizanske verzije haha Ne smiju se pjevati ni izvorne ustaške pjesme, pa o čemu dalje pričati? Presmješno


Hrvatska je po definiciji antipartizanska, jer partizanstvo bilo antihrvatsko. Sama činjenica da postoji neovisna Hrvatska je totalno antipartizanska. Da je netko rekao da želi neovisnu Hrvatsku u partizanima, streljali bi ga. Partizanstvo je samo po sebi borba protiv svake hrvatske neovisnosti. Hrvatski simboli su iznimno slični onima iz NDH, ne onima iz partizana. Hrvatska vojska ima znakovlje i činove koji nemaju nikakve veze s partizanima, a svake s NDH, hrvatska država je nastala rušeći državu koju su stvorili partizani u borbi protiv vojske koja je direktni pravni i faktički slijednik partizana, o rušenju komunizma i "jugosrpskog stanja", kako je govorio Tuđman, da ne pričam. Zastave koje su skinute 1945. su vraćene 1990. i one koje su postavljene 1945. su uklonjene 1990., vojska koja je ušla u Zagreb 1945. je 1991. i njega istjerana. Sva mjesta partizanskog ustanka su psotala mjesta velikosrpskog ustanka 1991., a vrhunac antihrvatskog karaktera prethodne države je bio dan kad se na okupiranom području JNA preimenovala u SVK.

Druga stvar, nije to samo kontekst ww2. Ustaštvo je nastalo prije toga, kao organski borbeni nacionalistički pokret, antijugoslavenskog karaktera. I taj esencijalni dio ustaštva je Hrvatska realizirala 1991.-95., oružanom borbom protiv Jugoslavije ostvarena je nacionalna država Hrvata. Drugi svjetski rat je bio samo splet okolnosti i pragmatično povezivanje s onima za koje se vjerovalo da ta cilj može ostvariti. Nakon rata, ustaška emigracije se opet povezivala sa zapadnim strujama vjerujući da se državnost može ostvariti rušenjem komunizma. Fašizam, nacizam, kapitalizam, to su potpuno sekundarne stvari u ustaštvu.

Druga je stvar ova mimikrija koja se iz pragmatizma obilježava, ono praznik koji se najmanje slavi u Hr je 22. 6., ali svakog veseli jer može prvi put spojit vikend i otić na more. Jedna je stvar što se nešto smije ili ne smije. Ukloni VANJSKI pritisak na Hrvatsku, pa bi vidio što se pjeva. Sve ovo s ustavom i praznicima itd...je isključivo posljedica pragme, tj. prilagođavanja vanjskom svijetu.

Kao što rekoh, kao što se 1941. posve pragmatično povezivalo s nacizmom i fašizmom, bez ikakve stvarne privrženosti, tako se sada posve pragmatično radi suprotno, a ispod kože je sve drugačije. To je obični oportunizam, radi vanjskog faktora.

Da vaši uPartizani su samo takijali da su za bratsvo i jedinstvo ,
Šibl već posle oslobođenja nije mogao da smisli Jugolsaviju .


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 vel 2020, 17:12
Postovi: 3509
Hrvati se dijele samo na navijače Dinama i Hajduka, sve ostalo su vaše srpske izmišljotine. Došao lik na Hrvatski forum govoriti Hrvatima što su i ko su. E ne mere tako.

_________________
Je l' moguće da ste zaspali na straži,
zakletva barjaku da više ne važi?
Je l' moguće da ste zavezali oči,
i ne čujete tuđe korake u noći?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
Revizija je napisao/la:
Ceha je napisao/la:
U RH nema Ustaša.

Ima senimenta prema toj nepriznatoj državi i to je manje-više sve.
I naravno, ima alergije na srpske laži, a poziva se i na malo preispitivanje nekih stvari iz ww2.

NDH je hrvatski Vichy, jbg.
S time da su Hrvati bili tlačeni 20ak godina u prvoj Jugoslaviji, pa da je to onda eruptiralo u ww2.

DP ekipa ?

Ne.
Eventualno neke manje pravaške stranke pokazuju ustaške sentimente.
Izvanparlamentarne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
konzerva je napisao/la:
snowflake je napisao/la:
Ma sve je "ustaško" prihvatljivo bez zločina i nasilja.
Kao što je sve nacističko prihvatljivo, ili bilo bi, da nije bilo zločina i nasilja.
Jedini problem jest što je bit tih pokreta neodvojiva od zločina i nasilja što su ih počinili.
Nemoj svodit ozbiljne probleme isključivo na simboliku.
P.S. Ustaše niti nemaju simboliku koja bi bila specifično njihova kao što nacisti imaju kukasti križ, sva njihova simbolika je više-manje
prerađena hrvatska simbolika i simboli iz prethodnih razdoblja.


Samo ti kažem da zločini i nasilje nisu ustaška specifičnost, niti se oni po tome nešto izdvajaju. Oni su samo dobili poseban tretman kao ratni gubitnici u ključnom ratu za trenutni svjetski poredak. Zato ti se recimo Srbi ubijaju dokazati da su četnici bili antifašisti. Jer ako ih prebaciš na tu stranu, njihovi zločini ne dobivaju više isti tretman.
Ne bih se složio nikako da su zločini bit ustaškog pokreta. To je narativ pobjednika koji im je prišiven. Ali mi se moramo tog narativa službeno držati u svijetu kakav jest. Ma koliko bio glup narativ. Službeno, Hrvatska ga se drži i mora držati. Drugo su naša lupetanja na forumu ili uz čašicu kod Pere. Nismo mi ovdje Grlić-Radman.


p.s. i kukasti križ je prerađena indoeuropska simbolika. To ti je indoeuropski simbol pobjede i sreće, imaš ga dan danas u budizmu i hinduizmu, a prije nacista su ga u Europi na razglednice stavljali for good luck. Ali ne bih tu stavljao poveznicu, jer kako rekoh, povezanost ustaša s nacistima je bila oportunistička, ne suštinska. Sve do travnja 1941. nacisti nisu računali na ustaše. Ustaše sve do tad rasnu ideologiju nisu uopće prepoznavali. Kako rekoh, da je SAd podržao hrvatksu neovisnost, ustaše bi i protestanti postali. To je njima nebitno, to nikako nije bit.

Briga me što su drugi ili nisu drugi. Znam da nije tako jednostavno, ali...
Hrvatski nacionalni pokreti su postojali i prije i poslije ustaša, nijedan od njih nisu karakterizirali masovni zločini ni približno takvog obima. Da, zato su zločini njihovo razlikovno obilježje ili bit.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Da ne bi hrvatskih ljevičara komunista ne bi se očuvala Hrvatska poslije WWII. I ovako jedva.

Puno su veće njihove zasluge. I hrvatska ideja je uvijek bila prije svega politička. Ne bi bila oružana ni 90-ih da nije moralo bit. Nama rat nije trebao.

A i oružani otpor su opet vodili ex lijevi.

Općenito naši intelektualci su uglavnom iz tog komunističko-partitanskog miljea a iz ultradesnog spektra se ne možeš sjetit skoro nikog. Sve neki simboličari i folkloraši koje ovi prvi jedu za doručak.

Uglavnom, ne treba nas opterećivat s Jasenovcem. Završena priča. Ustaše isto završena priča.

Moje je podrijetlo crno a ne crveno, ja sam žestoki antikomunist ali i dalje ne vidim ništa pozitivno u ustašluku.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
konzerva je napisao/la:
Neznam je napisao/la:
Zapravo nemaju ništa ako ćemo uzeti kontekst WW2. Hrvatska je danas oblikovana potpuno po partizanskoj ideologiji, od ustava do praznika itd, a taj folklor s kvaziustaškim pjesmicama i sl. ne znači baš ništa. Ustaštvo, tj. kvaziustaštvo je svedeno na nekakve pjesmice koje čak nisu izvorne, čak ni taj Jure i Boban i Korak za korakom, to su partizanske verzije haha Ne smiju se pjevati ni izvorne ustaške pjesme, pa o čemu dalje pričati? Presmješno


Hrvatska je po definiciji antipartizanska, jer partizanstvo bilo antihrvatsko. Sama činjenica da postoji neovisna Hrvatska je totalno antipartizanska. Da je netko rekao da želi neovisnu Hrvatsku u partizanima, streljali bi ga. Partizanstvo je samo po sebi borba protiv svake hrvatske neovisnosti. Hrvatski simboli su iznimno slični onima iz NDH, ne onima iz partizana. Hrvatska vojska ima znakovlje i činove koji nemaju nikakve veze s partizanima, a svake s NDH, hrvatska država je nastala rušeći državu koju su stvorili partizani u borbi protiv vojske koja je direktni pravni i faktički slijednik partizana, o rušenju komunizma i "jugosrpskog stanja", kako je govorio Tuđman, da ne pričam. Zastave koje su skinute 1945. su vraćene 1990. i one koje su postavljene 1945. su uklonjene 1990., vojska koja je ušla u Zagreb 1945. je 1991. i njega istjerana. Sva mjesta partizanskog ustanka su psotala mjesta velikosrpskog ustanka 1991., a vrhunac antihrvatskog karaktera prethodne države je bio dan kad se na okupiranom području JNA preimenovala u SVK.

Druga stvar, nije to samo kontekst ww2. Ustaštvo je nastalo prije toga, kao organski borbeni nacionalistički pokret, antijugoslavenskog karaktera. I taj esencijalni dio ustaštva je Hrvatska realizirala 1991.-95., oružanom borbom protiv Jugoslavije ostvarena je nacionalna država Hrvata. Drugi svjetski rat je bio samo splet okolnosti i pragmatično povezivanje s onima za koje se vjerovalo da ta cilj može ostvariti. Nakon rata, ustaška emigracije se opet povezivala sa zapadnim strujama vjerujući da se državnost može ostvariti rušenjem komunizma. Fašizam, nacizam, kapitalizam, to su potpuno sekundarne stvari u ustaštvu.

Druga je stvar ova mimikrija koja se iz pragmatizma obilježava, ono praznik koji se najmanje slavi u Hr je 22. 6., ali svakog veseli jer može prvi put spojit vikend i otić na more. Jedna je stvar što se nešto smije ili ne smije. Ukloni VANJSKI pritisak na Hrvatsku, pa bi vidio što se pjeva. Sve ovo s ustavom i praznicima itd...je isključivo posljedica pragme, tj. prilagođavanja vanjskom svijetu.

Kao što rekoh, kao što se 1941. posve pragmatično povezivalo s nacizmom i fašizmom, bez ikakve stvarne privrženosti, tako se sada posve pragmatično radi suprotno, a ispod kože je sve drugačije. To je obični oportunizam, radi vanjskog faktora.


Povijesno gledano, ideja hrvatske neovisnosti nije izvorno ustaška, već izvorno pravaška. To da Srbi ne razlikuju to dvoje, to mi je razumljivo, da to ne radiš ti, baš i ne.
Ne misliš li da je i HSS u poznoj Kraljevini išao prema toj ideji? Drugo je što se smjelo ili je bilo uputno javno reći.
Reći da je ideal samostalne Hrvatske samo i jedino ustaški ideal, isto je što i reći da je svaka hrvatska država ustaška, samo obrnutim redom riječi.
A ne moram govoriti tko gura tu tezu i kome ona odgovara.
Takva ideja je preživjela čak i povijesnu kompromitaciju u vidu NDH upravo zato jer je bila ukorijenjena u puku, u narodu.
Da su ti bile potrebne ustaše za nju, 90-ih ne bi bila realizirana, uz pet posto ustašofilnih stranaka u Saboru.
Franjo Tuđman ustaša? Stjepan Radić ustaša? Oni s ustašama imaju zajedničko odanost prema ideji, ali ustaše nemaju tapiju na tu ideju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 20:53 
Offline

Pridružen/a: 21 lip 2023, 14:22
Postovi: 2936
Junuz Djipalo je napisao/la:
Da ne bi hrvatskih ljevičara komunista ne bi se očuvala Hrvatska poslije WWII. I ovako jedva.

Puno su veće njihove zasluge. I hrvatska ideja je uvijek bila prije svega politička. Ne bi bila oružana ni 90-ih da nije moralo bit. Nama rat nije trebao.

A i oružani otpor su opet vodili ex lijevi.

Općenito naši intelektualci su uglavnom iz tog komunističko-partitanskog miljea a iz ultradesnog spektra se ne možeš sjetit skoro nikog. Sve neki simboličari i folkloraši koje ovi prvi jedu za doručak.

Uglavnom, ne treba nas opterećivat s Jasenovcem. Završena priča. Ustaše isto završena priča.

Moje je podrijetlo crno a ne crveno, ja sam žestoki antikomunist ali i dalje ne vidim ništa pozitivno u ustašluku.


Oni su zaslužni zato što sada imamo kiflu, a ne Banovinu.
Oni su zajedno sa Srbima kumovali da najjači Ustaški krajevi ostanu van matice (Hercegovina, Livno, Tomislavgrad, Kupres, Travnik, Posavina) i onda sustavno u poraću i sljedećih 45 godina pokušali dotući politički i raseliti naš narod koliko god su mogli.
Još su si masu tog pripisali.
Kao vraćanje Istre, otoka i dijela Dalmacije.
A to je sve vraćeno nakon kapitulacije Italije i proglasom dr.Ante Pavelića.
Nisu se borili za Hrvatsku nego za Jugoslaviju.

https://www.bitno.net/academicus/znanos ... -trogrlic/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 12:38
Postovi: 2695
Noname01 je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Da ne bi hrvatskih ljevičara komunista ne bi se očuvala Hrvatska poslije WWII. I ovako jedva.

Puno su veće njihove zasluge. I hrvatska ideja je uvijek bila prije svega politička. Ne bi bila oružana ni 90-ih da nije moralo bit. Nama rat nije trebao.

A i oružani otpor su opet vodili ex lijevi.

Općenito naši intelektualci su uglavnom iz tog komunističko-partitanskog miljea a iz ultradesnog spektra se ne možeš sjetit skoro nikog. Sve neki simboličari i folkloraši koje ovi prvi jedu za doručak.

Uglavnom, ne treba nas opterećivat s Jasenovcem. Završena priča. Ustaše isto završena priča.

Moje je podrijetlo crno a ne crveno, ja sam žestoki antikomunist ali i dalje ne vidim ništa pozitivno u ustašluku.


Oni su zaslužni zato što sada imamo kiflu, a ne Banovinu.
Oni su zajedno sa Srbima kumovali da najjači Ustaški krajevi ostanu van matice (Hercegovina, Livno, Tomislavgrad, Kupres, Travnik, Posavina) i onda sustavno u poraću i sljedećih 45 godina pokušali dotući politički i raseliti naš narod koliko god su mogli.
Još su si masu tog pripisali.
Kao vraćanje Istre, otoka i dijela Dalmacije.
A to je sve vraćeno nakon kapitulacije Italije i proglasom dr.Ante Pavelića.
Nisu se borili za Hrvatsku nego za Jugoslaviju.

https://www.bitno.net/academicus/znanos ... -trogrlic/

Nisu se borili za Hrvatsku, ali su joj pridonijeli. Neki od njih vrlo nerado.
Još jedan od brojnih hrvatskih paradoksa.
Ustaše su se borili za nju, ali joj nisu pridonijeli.
P.S. Branjitelji jesu i jedno i drugo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22538
snowflake je napisao/la:
Revizija je napisao/la:
DP ekipa ?

Ne.
Eventualno neke manje pravaške stranke pokazuju ustaške sentimente.
Izvanparlamentarne.


To je možda par likova koji voli malo čudniji folklor, poput ST-a ili SW-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 20 svi 2024, 21:41 
Offline

Pridružen/a: 08 kol 2023, 14:57
Postovi: 524
konzerva je napisao/la:
Neznam je napisao/la:
Zapravo nemaju ništa ako ćemo uzeti kontekst WW2. Hrvatska je danas oblikovana potpuno po partizanskoj ideologiji, od ustava do praznika itd, a taj folklor s kvaziustaškim pjesmicama i sl. ne znači baš ništa. Ustaštvo, tj. kvaziustaštvo je svedeno na nekakve pjesmice koje čak nisu izvorne, čak ni taj Jure i Boban i Korak za korakom, to su partizanske verzije haha Ne smiju se pjevati ni izvorne ustaške pjesme, pa o čemu dalje pričati? Presmješno


Hrvatska je po definiciji antipartizanska, jer partizanstvo bilo antihrvatsko. Sama činjenica da postoji neovisna Hrvatska je totalno antipartizanska. Da je netko rekao da želi neovisnu Hrvatsku u partizanima, streljali bi ga. Partizanstvo je samo po sebi borba protiv svake hrvatske neovisnosti. Hrvatski simboli su iznimno slični onima iz NDH, ne onima iz partizana. Hrvatska vojska ima znakovlje i činove koji nemaju nikakve veze s partizanima, a svake s NDH, hrvatska država je nastala rušeći državu koju su stvorili partizani u borbi protiv vojske koja je direktni pravni i faktički slijednik partizana, o rušenju komunizma i "jugosrpskog stanja", kako je govorio Tuđman, da ne pričam. Zastave koje su skinute 1945. su vraćene 1990. i one koje su postavljene 1945. su uklonjene 1990., vojska koja je ušla u Zagreb 1945. je 1991. i njega istjerana. Sva mjesta partizanskog ustanka su psotala mjesta velikosrpskog ustanka 1991., a vrhunac antihrvatskog karaktera prethodne države je bio dan kad se na okupiranom području JNA preimenovala u SVK.

Druga stvar, nije to samo kontekst ww2. Ustaštvo je nastalo prije toga, kao organski borbeni nacionalistički pokret, antijugoslavenskog karaktera. I taj esencijalni dio ustaštva je Hrvatska realizirala 1991.-95., oružanom borbom protiv Jugoslavije ostvarena je nacionalna država Hrvata. Drugi svjetski rat je bio samo splet okolnosti i pragmatično povezivanje s onima za koje se vjerovalo da ta cilj može ostvariti. Nakon rata, ustaška emigracije se opet povezivala sa zapadnim strujama vjerujući da se državnost može ostvariti rušenjem komunizma. Fašizam, nacizam, kapitalizam, to su potpuno sekundarne stvari u ustaštvu.

Druga je stvar ova mimikrija koja se iz pragmatizma obilježava, ono praznik koji se najmanje slavi u Hr je 22. 6., ali svakog veseli jer može prvi put spojit vikend i otić na more. Jedna je stvar što se nešto smije ili ne smije. Ukloni VANJSKI pritisak na Hrvatsku, pa bi vidio što se pjeva. Sve ovo s ustavom i praznicima itd...je isključivo posljedica pragme, tj. prilagođavanja vanjskom svijetu.

Kao što rekoh, kao što se 1941. posve pragmatično povezivalo s nacizmom i fašizmom, bez ikakve stvarne privrženosti, tako se sada posve pragmatično radi suprotno, a ispod kože je sve drugačije. To je obični oportunizam, radi vanjskog faktora.

Ova Hrvatska danas? Nebi rekao, granice su partizanske, ustav, pravno nasljeđe, sve što je bitno. Po većini drugih stvari nije ni partizanska ni ustaška, ali elitama odgovara konstantno vraćanje u 1941 i 1945, jer netko mora živjeti od partizanstva i ustaštva, pa zato stalno naglašavaju partizansko i ustaško nasljeđe. Partizanski pokret nije hrvatski nacionalni pokret nego jugoslavenski, komunistički, to je povijest, borili su se za Jugoslaviju i Hrvatsku unutar Jugoslavije. Ustaše su se borili za Hrvatsku, ali su prihvatili istovremeno borbu za 3. rajh i fašizam. Od toga se ne može pobjeći. To ne znači da su svi Ustaše bili nacisti, fašisti, zločinci, ali pokret je nepovratno kompromitiran.

Naravno da su Ustaše iz oportunizma prihvatile suradnju s nacistima, ali to nije opravdanje. Ulaskom u neki savez prihvaćaš i posljedice istog bez obzira na motiv ulaska. Zapravo je šteta što je jedini hrvatski pokret koji je bio istinski antijugoslavenski tako kompromitiran, ali vjerojatno je i morao biti zato što su za Jugoslaviju bili svi, a za samostalnu Hrvatsku nitko, uključujući fašiste, naciste i onu oraganizaciju koju ne smijemo niti spomenuti. To je sve povijest, iz povijesti treba učiti, a ne je pokušavati promjeniti, uljepšavati ili nedaj Bože ponavljati.
Za sve je kriva tzv "nacionalna" pomirba, projekt koji je Hrvatsku za dugo vremene vratio u WW2 i to je rezlog zašto sad pričamo o tome. Da je 1991. došla neka normalna vlast koja je htjela raščistiti komunizmom i fašizmom, zločinima jednih i drugih jednom zauvijek danas nebi uopće raspravljali o tim kretenskim temama i bitkama od prije 80 godina. Ovako su rehabilitirali i Partizane i Ustaše, Tita i Pavelića i podjelili zemlju za sljedećih 50 godina da bi mogli živjeti od vječnog antifašizma i uvijek prijetećeg kvaziustaštva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 21 svi 2024, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 11:42
Postovi: 10680
Junuz Djipalo je napisao/la:
Moje je podrijetlo crno a ne crveno

To znamo,ne moraš se hvalit.
Jesu li nosili fes ? :D

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 21 svi 2024, 13:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 19:58
Postovi: 36620
Lokacija: Gl. grad regije
Graničar18 je napisao/la:
Junuz Djipalo je napisao/la:
Moje je podrijetlo crno a ne crveno

To znamo,ne moraš se hvalit.
Jesu li nosili fes ? :D

¸
Nisu, crne kape sa velikim samoglasnikom. Zanimljiva priča, moj praamiđa je čuvao srpsko selo u toj uniformi, nakon rata se oženio i ostao živjeti u njemu i dobio je djecu. Ta strana je sad srpska iako imaju moje prezime i oca, djeda ustašu. :zubati

Tako da imam rodbine u RS i Srbiji čak, neki su mi se čak i javili preko FB, frendovi smo na FB. :D Nisu potpuno izgubili kontakt.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 21 svi 2024, 15:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 11:42
Postovi: 10680
Junuz Djipalo je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
To znamo,ne moraš se hvalit.
Jesu li nosili fes ? :D

¸
Nisu, crne kape sa velikim samoglasnikom. Zanimljiva priča, moj praamiđa je čuvao srpsko selo u toj uniformi, nakon rata se oženio i ostao živjeti u njemu i dobio je djecu. Ta strana je sad srpska iako imaju moje prezime i oca, djeda ustašu. :zubati

Tako da imam rodbine u RS i Srbiji čak, neki su mi se čak i javili preko FB, frendovi smo na FB. :D Nisu potpuno izgubili kontakt.

Nije bitno šta je praamiđa po nacionalnosti,samo nek su djeca Srbi. :laugh
Inače svaka čast praamiđi,bilo je i kod vas dobrih ljudi. :D

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 21 svi 2024, 16:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2023, 17:17
Postovi: 1124
Ceha je napisao/la:
snowflake je napisao/la:
Ne.
Eventualno neke manje pravaške stranke pokazuju ustaške sentimente.
Izvanparlamentarne.


To je možda par likova koji voli malo čudniji folklor, poput ST-a ili SW-a.

Ko su ti?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 22 svi 2024, 06:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 13:12
Postovi: 22538
Revizija je napisao/la:
Ceha je napisao/la:

To je možda par likova koji voli malo čudniji folklor, poput ST-a ili SW-a.

Ko su ti?


Nitko bitni, u RH nema priča o obnovi ustaštva, kao što kod vas ima četništva...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 22 svi 2024, 07:28 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2024, 14:30
Postovi: 275
Neznam je napisao/la:
Ova Hrvatska danas? Nebi rekao, granice su partizanske, ustav, pravno nasljeđe, sve što je bitno.


Granice su svakako partizanske, ali su obranjene protiv dirketnog i pravnog slijednika partizana, s istim obiježjima, pri čemu su sva "prvoboračka" sela bila predvodnici agresije na HR. Istovremeno je 3000 partizanskih spomenika dignuto u zrak, od strane hrvatskih boraca, sasvim logično, jer su ovima djeca ratovala protiv Hrvatske, jer su do 1943. većina partizana u HR bili - Srbi.

Sve ostalo je potpuno antipartizansko, simboli, vojska, činovi, obilježja, samo proglašenje neovisnsoti je udarac na temeljne postulate partizanije i ostvarenje temeljnih postulata ustaštva.

Temeljni postulat partizana = komunizam i Jugoslavija

Temeljni postulat ustaša = nacionalna država Hrvata

Što danas imamo?


Ustav? Po partizanskom ustavu mi smo država Hrvata i Srba "vječno" ujedinjena u bratsku zajednicu blablabla, tzv. jugosrpsko stanje kako je rekao Tuđman. Prvi potez demokratske Hrvatske je svođenje Srba na manjinu, tj. realnost. Jedino partizansko u HR je ostao praznik koji niko ne slavi osim ekstremne i karikaturalne ljevice i navođenje ZAVNOHa u ustavu (što je pravno točno), ali kako rekoh, to je mimikrija, i da nema vanjskog faktora ničeg od toga ne bi bilo.

Današnja Hrvatksa ide dalje, ima drugog posla i drugih problema, ali da je ona išta naslijedila od partizana na suštinskoj razini, nije. Nema Jugoslavije, nema komunizma, nema bratstva i jedinstva, nema jugosrpskog stanja i privilegiranih Srba, sve temeljne okosnice partizanske borbe su ELIMINIRANE. Pravno gledano, mi smo slijednik SRH jednako kao što je Estonija sliejdnih Estonske SSR, ali je ona svakako antisovjetska država.

S druge strane, temeljni postulati ustaškog programa su realizirani, i to na ustaški način - oružanom borbom do nacionalne države Hrvata. Danas koristimo DRŽAVNE simbole za koje bi u partizanima bili streljani.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Crnogorskom parlamentu upućen prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu
PostPostano: 22 svi 2024, 18:27 
Offline

Pridružen/a: 08 kol 2023, 14:57
Postovi: 524
konzerva je napisao/la:
Neznam je napisao/la:
Ova Hrvatska danas? Nebi rekao, granice su partizanske, ustav, pravno nasljeđe, sve što je bitno.


Granice su svakako partizanske, ali su obranjene protiv dirketnog i pravnog slijednika partizana, s istim obiježjima, pri čemu su sva "prvoboračka" sela bila predvodnici agresije na HR. Istovremeno je 3000 partizanskih spomenika dignuto u zrak, od strane hrvatskih boraca, sasvim logično, jer su ovima djeca ratovala protiv Hrvatske, jer su do 1943. većina partizana u HR bili - Srbi.

Sve ostalo je potpuno antipartizansko, simboli, vojska, činovi, obilježja, samo proglašenje neovisnsoti je udarac na temeljne postulate partizanije i ostvarenje temeljnih postulata ustaštva.

Temeljni postulat partizana = komunizam i Jugoslavija

Temeljni postulat ustaša = nacionalna država Hrvata

Što danas imamo?


Ustav? Po partizanskom ustavu mi smo država Hrvata i Srba "vječno" ujedinjena u bratsku zajednicu blablabla, tzv. jugosrpsko stanje kako je rekao Tuđman. Prvi potez demokratske Hrvatske je svođenje Srba na manjinu, tj. realnost. Jedino partizansko u HR je ostao praznik koji niko ne slavi osim ekstremne i karikaturalne ljevice i navođenje ZAVNOHa u ustavu (što je pravno točno), ali kako rekoh, to je mimikrija, i da nema vanjskog faktora ničeg od toga ne bi bilo.

Današnja Hrvatksa ide dalje, ima drugog posla i drugih problema, ali da je ona išta naslijedila od partizana na suštinskoj razini, nije. Nema Jugoslavije, nema komunizma, nema bratstva i jedinstva, nema jugosrpskog stanja i privilegiranih Srba, sve temeljne okosnice partizanske borbe su ELIMINIRANE. Pravno gledano, mi smo slijednik SRH jednako kao što je Estonija sliejdnih Estonske SSR, ali je ona svakako antisovjetska država.

S druge strane, temeljni postulati ustaškog programa su realizirani, i to na ustaški način - oružanom borbom do nacionalne države Hrvata. Danas koristimo DRŽAVNE simbole za koje bi u partizanima bili streljani.


Sve je to više manje simbolika, ali ono što je najvažnije je da je današnja Hrvatska pravno sljednica AVNOJa i ZAVNOHa. To što se partizani nisu borili ili nisu željeli samostalnu Hrvatsku tu nije toliko važno, ove današnje granice su one za koje su se oni borili. Isto kao što su Mađarska, Poljska itd sljednice komunističkih država. Češka i Slovačka su usporedivi s nama, kao i zemlje bivšeg SSSRa. Te zemlje su se osamostalile, ali pravno nasljeđe je ostalo.

Nemoj se previše uzdati u simbole, važnije je ono što je pravno na snazi i što je u svijesti ljudi. Jedina trenutna pravna kočnica za uspostavu nove Juge je onaj čalanak u ustavu o zabrani ulaska u tvorevine s ex-yu državama i to je zapravo najvrijednije u ostavštini Ustaštva (iz pred nacističke faze), nikakva simbolika i te gluposti. I sam vidiš da ekipa koja fura nekakvo Ustaštvo na razini simolike nema nikakav problem s prizivanjem neke nove Juge ili udruživanjem s ex-yu državama što nije ništa drugo nego uvod u novu Jugu. Znači simbolika je jedno veliko ništa, ekipa koja pjeva ustaške pjesme su dobrim dijelom ispod površine mentalni Jugoslaveni. Ustaštvo je nažalost kompromitirano infantilnom suradnjom s nacistima i to je dovoljno da ga Jugoslaveni danas koriste za svoju korist, povezivajući sve te promašaje s idejom hrvatske samostalnosti, pogotovo uz pomoć svihtih korisnih budala koje furaju kvaziustaštvo i asociraju ga s nacizmom, rasizmom i tako rade za Jugoslavene. Za par minuta ću skužit na liku koji pjeva ustaške pjesme i fura svu tu simboiku da je mentalni Jugoslaven, a takvih je danas velika većina, idioti i korisne Jugo-budale.

Nemoj misliti da nisam svjestan da je Ustaštvu napakirano 100 puta više nego što je stvarno loše, isto kao što je drugima umanjeno, to je potpuno jasno. Možda najoklevetaniji pokret i država ikada, upravo zato što su gurali nešto što nije bilo po volji nikome, ni nacistima, ni fašistima, saveznicima, crkvenjacima, komunistima, a to je antijugoslavenstvo. Da nije tog antijugoslavenstva Ustaše nitko nebi niti spominjao danas niti bi bili po ičemu značajni. Realno, Ustaški pokret ima tu otegotnu okolnost suradnje s nacistima i svega što uz to ide da to Jugoslaveni mogu koristiti do mile volje kao što i rade, a u pozadini svega je naravno borba protiv antijuglsavenstva. Jugoslavenima ne smeta sva ta simbolika i pjesmice i ovo modrerno udbaško simboličko jugo-ustaštvo, to oni sve donekle dopuštaju i potiču, jedino što im zapravo smeta je onih par suverenističkih rečenica u Ustavu koje nekim čudom još tamo stoje. Jednostavno, Ustaški pokret je danas prevelik uteg od kojeg imamo više štete nego koristi, previše je kontaminiran u WW2 pogrešnom politikom, rasnim zakonima, infantilnim vezanjem za najgore politike da korist od toga danas imaju jedino ovi koji grade temelje za novu Jugoslaviju.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 160 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO