HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 24 tra 2024, 12:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35515 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 1421  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
DzoniBG je napisao/la:
Izvoz nam je u 2010. godini bio 7.4 milijarde evra, a 2011. 8.45 milijarde. I dalje je to nadovoljno, ali sa Fijatom u drugom polovini ove, i cele sledece godine to bi trebalo da skoci i do 10 milijardi.

Ovde se dobro vidi koliko smo orjentisani i na okruzenje, i na EU... imamo pogodnosti bescarinskog izvoza u Rusiju, ali nesto tu steka.

Pokrivenost uvoza izvozom je preko 60%, to nije dobro, ali je bolje nego sto je bilo. Npr samo iz Rusije uvozimo robe 1.9 milijardi eura, pre svega nafta i gas. Od Nemaca 1.5 milijarda, Italija 1.3, Kine 1 milijardu...

Na osnovu ovoga treba projektovati i spoljnu politiku, stabilan odnos sa zemljama okruzenja, jake veze i sa Nemackom i Rusijom.


Čoveče, jedna teritorijalno malena Nizozemska ima dosta veći izvoz SAMO poljoprivrednih proizvoda nego što Srbija ima BDP. Prostora za napredak imamo koliko hoćeš.

Ako ništa, u ovoj krizi (pa plus slabljenje dinara) povećaćemo pokrivenost uvoza izvozom. Od Rusa moramo kupovati naftu i gas, od Nemaca i Italijana idu mašine i automobili, iz Kine sva elektronika.

A to oko izvoza u Rusiju mi nije jasno. Već 10 godina svi mlate kako "samo jedna Moskva može da kupi čitav..." ali od pravog posla ništa. Realno nema šta puno da im ponudimo. Drvo im ne treba, naoružanje ne treba, slabo prerađeni metali ne trebaju, krš oprema takođe... eto jedino nešto voća i lekovi (a i za ovo Hemofarm ima fabriku kod njih).

Mi smo se zajebali tamo oko 2006-7. Ušlo je dosta novca u zemlju, a Vlada umesto da uloži u nešto korisno, sve su stukli na osećaj blagostanja. Rezultat: para nema, a uvoz je nenormalno porastao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5391
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
DzoniBG je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Da, po istraživanju tvoje mišljenje o boljem životu u takvom scenariju dijele i Makedonac i Srbin i Musliman (Bošnjak), ali ne i Hrvat i kosovski Albanac.


Kapiram ja tvoj cilj...

Da ispadne da ostali placu za Jugom, a vi i Janezi ste van tog balkanskog smeca...

Mnogo bi bilo bolje da izneses svoje misljenje. Ne treba mnogo znanja pa da se shvati da bi bilo svima bolje da su narodi uspeli da nadju neki vidi labave federacije zasnovane na ekonomskom interesu.


Inteligentno razmišljanje. Čestitam.
:zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Lepo si nas zabavio a sad pređi na teme u koje se razumeš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Čoveče, jedna teritorijalno malena Nizozemska ima dosta veći izvoz SAMO poljoprivrednih proizvoda nego što Srbija ima BDP. Prostora za napredak imamo koliko hoćeš.

Ako ništa, u ovoj krizi (pa plus slabljenje dinara) povećaćemo pokrivenost uvoza izvozom. Od Rusa moramo kupovati naftu i gas, od Nemaca i Italijana idu mašine i automobili, iz Kine sva elektronika.

A to oko izvoza u Rusiju mi nije jasno. Već 10 godina svi mlate kako "samo jedna Moskva može da kupi čitav..." ali od pravog posla ništa. Realno nema šta puno da im ponudimo. Drvo im ne treba, naoružanje ne treba, slabo prerađeni metali ne trebaju, krš oprema takođe... eto jedino nešto voća i lekovi (a i za ovo Hemofarm ima fabriku kod njih).

Mi smo se zajebali tamo oko 2006-7. Ušlo je dosta novca u zemlju, a Vlada umesto da uloži u nešto korisno, sve su stukli na osećaj blagostanja. Rezultat: para nema, a uvoz je nenormalno porastao.


Sa Holandijom ne mozemo da se poredimo, mi smo pero-laka kategorija u odnosu na njih, ali su dobar indikator kako i na povrsini od pola Srbije mozes da napravis cudo... ali treba jedan specifican istorijsko-kolonijalan put, i kultura.

Ako uzmes Vojvodinu, Macvu, Pomoravlje... imamo obradive zemlje da eksplodiramo u poljoprivredi. Treba odredjeno vreme da se to podigne, tu ce nam i EU pomoci... u buducnosti bice sve manje hrane, mi mozemo da svojom proizvodnjom zadovoljimo i domace potrebe, i da imamo za dobru zaradu na izvozu... prosla godina je bila rodna, i odmah se to oseti. Ne moze to da pokrije sve rupe, ali daje neki zamajac.

Tacno je ovo sa Rusijom, nemamo mnogo toga sto njima fali, ali zato imamo otvoreno siroko polje u vocarstvu(samo da im ne uvaljujemo kao do sad pakete sljiva pojacanih kamenjem :zubati ), gotove proizvode u prehrani, i kao sto si rekao - lekovi.

Ne bi bilo lose da potrazimo svoju zaradu i na "crnoj" berzi... ako se vec neminovno kokaju svugde po svetu, ajde da im prodamo oruzje, radi namenska dobro, nek im liferuju metkove, bombe, pancire... al tu mora da bude blagoslov Amerike, oni su nam i dali kontigent za Irak...ali ce traziti odvajanje od Rusa, i tu je nasa spoljna politika u kurcu...

Kostunica je spiskao dobro tu lovu, nisu ni oni pre njega, ni posle bili znacajno bolji... treba odjebati vise G17 koji je u svakoj vlasti od 2000. Oni su toliko stete napravili u ekonomiji, da bi trebali kompletno u zatvor.

Za to nam treba priblizavanje EU...samo pod moranjem moracemo da smanjimo korupciju, javne nabavke budu transparentnije, bolje da rade sudovi...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
DzoniBG je napisao/la:
Ne bi bilo lose da potrazimo svoju zaradu i na "crnoj" berzi... ako se vec neminovno kokaju svugde po svetu, ajde da im prodamo oruzje, radi namenska dobro, nek im liferuju metkove, bombe, pancire... al tu mora da bude blagoslov Amerike, oni su nam i dali kontigent za Irak...ali ce traziti odvajanje od Rusa, i tu je nasa spoljna politika u kurcu...


Ma ide tu izvoz fino. Čujem da uskoro ide nova tura haubica u Aziju. Nego problem pravi SDPR sa gomilom amaterskih projekata. VTI zna da napravi proizvod ali ne zna da proda. SDPR (popularno nazvani i ZDRP) zna da proda ali ne zna da napravi. A u zadnjih par godina jedni drugima podmeću nogu. Kad se to sredi, ići će sve lakše.

Nema tu neke nauke: hrana, naoružanje i koridori. Sve ostalo su bonusi.

A EU što se tiče, samo da se uvalimo u pregovaranje. Za ulazak mi se baš i ne žuri.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Ma ide tu izvoz fino. Čujem da uskoro ide nova tura haubica u Aziju. Nego problem pravi SDPR sa gomilom amaterskih projekata. VTI zna da napravi proizvod ali ne zna da proda. SDPR (popularno nazvani i ZDRP) zna da proda ali ne zna da napravi. A u zadnjih par godina jedni drugima podmeću nogu. Kad se to sredi, ići će sve lakše.

Nema tu neke nauke: hrana, naoružanje i koridori. Sve ostalo su bonusi.

A EU što se tiče, samo da se uvalimo u pregovaranje. Za ulazak mi se baš i ne žuri.


http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/2308 ... -pomoc-SAD

Evo, vec smo dobro natrpali oruzja u Irak, sad smo dobili koridor za Afganistan... steta sto je pao Gadafi, tamo smo imali dobar ugovor, koji sad verovatno visi...

Kako se tu sad klatiti u spoljnoj politici, bez Amera, nemamo nove ugovore, a Rusi ce kazniti svako priblizavanje NATO... ne bio im u kozi u MIP-u.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
DzoniBG je napisao/la:
Evo, vec smo dobro natrpali oruzja u Irak, sad smo dobili koridor za Afganistan... steta sto je pao Gadafi, tamo smo imali dobar ugovor, koji sad verovatno visi...

Kako se tu sad klatiti u spoljnoj politici, bez Amera, nemamo nove ugovore, a Rusi ce kazniti svako priblizavanje NATO... ne bio im u kozi u MIP-u.


Generalno omraženi Šutanovac ima dosta zasluga za ovo sa amerima, a braća Rusi...pa oni su nam konkurencija u ovom slučaju. Hbg ekonomija je ekonomija.

U nekom slučaju da nam ne daj Bože Švabe i Amerikanci zavrnu slavine, možemo da se slikamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 07 ožu 2012, 23:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Da, po istraživanju tvoje mišljenje o boljem životu u takvom scenariju dijele i Makedonac i Srbin i Musliman (Bošnjak), ali ne i Hrvat i kosovski Albanac.


Kapiram ja tvoj cilj...

Da ispadne da ostali placu za Jugom, a vi i Janezi ste van tog balkanskog smeca...

Mnogo bi bilo bolje da izneses svoje misljenje. Ne treba mnogo znanja pa da se shvati da bi bilo svima bolje da su narodi uspeli da nadju neki vidi labave federacije zasnovane na ekonomskom interesu.

Ali da ne idemo dalje o Jugi, to je propalo, passe, i necu da trosim vreme na tu crkotinu.


To je kao da kažeš: Da smo svi skupa u stanju promijeniti mentalitet iz korijena, biti racionalni, marljivi i ne koristiti svaku mogućnost da zajebemo onog drugog, onda bi Yuga od početka bila održiva i ne bi ekonomski i na svaki drugi način bila na škrgama krajem osamdesetih. Samo, mi smo ono što jesmo, kao proizvod povijesnih okolnosti.

BiH ti je tu najbolji lakmus papir.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Generalno omraženi Šutanovac ima dosta zasluga za ovo sa amerima, a braća Rusi...pa oni su nam konkurencija u ovom slučaju. Hbg ekonomija je ekonomija.

U nekom slučaju da nam ne daj Bože Švabe i Amerikanci zavrnu slavine, možemo da se slikamo.


Sutanovac je uradio tu odlicnu stvar, i svako ko mu prisere moze da obrise dupe...

Ono sto je problem je sto radnici namenske rade ko crnci u 3 smene u nehumanim uslovima, a zna povremeno nesto i da eksplodira... treba to malo bolje organizovati, i sto vise ljudi ubaciti u taj sektor, kad je bal, nek bude vatromet :001_tongue

Posle svega ovoga je valjda jasno da mi sa Nemcima pre svega, a sire i sa Amerima nikako ne smemo da udjemo u direktan sudar... mozemo mi ovde na lokalu da srbujemo, ali sto se tice ovog posla, tu treba biti surovo realan, i gde god imas sansu, otimati...

Zavrcu nam ruke, mnogo boli, ali ako vec mora da boli, ajde da neku korist izvucemo iz toga... zato isticem spoljnu politiku, tu moramo da budemo tacni i precizni kao sat, i ono gde moramo da popustimo, sto vise izvuci koristi.

Clanstvo u EU sad nam ne treba, to nece biti aktuelno jos 10 godina bar... ali nam treba sto bolje pozicioniranje, i svu snagu i umece fokusirati kako bi privukli sto vise velikih igraca da ovde uloze lovu...

Necemo ziveti znacajno bolje, posrtace nam standard jos mnogo godina, ali time stvaramo pretpostavke da buducim generacijama bude bolje...a to je najvaznije...

Generacije nasih oceva su zivele u "titovom blagostanju", mi smo ga zbog toga popusili... al ne sme biti "posle nas potop"... samo da ostavimo iza nas bolju drzavu nego sto smo je zatekli...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
šta je sa željezarom? ima li ikakve perspektive da opstane? ona nosi dobar dio srpskog izvoza, oko milijardu eura godišnje.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:

To je kao da kažeš: Da smo svi skupa u stanju promijeniti mentalitet iz korijena, biti racionalni, marljivi i ne koristiti svaku mogućnost da zajebemo onog drugog, onda bi Yuga od početka bila održiva i ne bi ekonomski i na svaki drugi način bila na škrgama krajem osamdesetih. Samo, mi smo ono što jesmo, kao proizvod povijesnih okolnosti.

BiH ti je tu najbolji lakmus papir.


Slazem se...i rekao sam da u realnosti to nije bilo izvodljivo, a razlozi su u ovome sto si opisao...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
dudu je napisao/la:
šta je sa željezarom? ima li ikakve perspektive da opstane? ona nosi dobar dio srpskog izvoza, oko milijardu eura godišnje.


http://balkans.aljazeera.net/makale/pok ... -smederevo

Bas je danas krenula...

Ameri su otisli, trazi se kupac, ima nekoliko ponuda...ali ono sto je dobro je sto cena celika na svetskom trzistu je pocela da raste...

Cim se izadje iz krize, to ce opet biti primamljiv posao, a drzava mora da premosti taj period i nadje pravog za prodaju.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
dudu je napisao/la:
šta je sa željezarom? ima li ikakve perspektive da opstane? ona nosi dobar dio srpskog izvoza, oko milijardu eura godišnje.


Danas je počela sa radom jedna visoka peć. Uvaliće je valjda nekome uskoro.

DzoniBG je napisao/la:
Zavrcu nam ruke, mnogo boli, ali ako vec mora da boli, ajde da neku korist izvucemo iz toga... zato isticem spoljnu politiku, tu moramo da budemo tacni i precizni kao sat, i ono gde moramo da popustimo, sto vise izvuci koristi.


Ju, ju, pa onaj ministar ne zna gde udara. A ni kadrovi u diplomatiji baš nisu blistavi primerci svoje vrste. Sve neki poluškolovani partijski činovnici. Ni za vreme Slobe nije bilo dobro (a tada je još bilo ostataka iz SFRJ), a sad je još gore.

DzoniBG je napisao/la:
Generacije nasih oceva su zivele u "titovom blagostanju", mi smo ga zbog toga popusili... al ne sme biti "posle nas potop"... samo da ostavimo iza nas bolju drzavu nego sto smo je zatekli...


Jes, uvek mi vadimo kestenje. Neka... generacija mora da iznese svoje breme. Kad su ljudi od nepismenih seljaka dogurali do gospode i generala, valjda i mi možemo da preguramo kroz komunizam i epigone.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58877
Lokacija: DAZP HQ
čeličane posvuda propadaju, mislim da je kod nas u Sisku zatvorena, također se nedavno povukao strateški partner, propala je i u Crnoj Gori, a mislim da ni u Splitu ne radi više.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
dudu je napisao/la:
čeličane posvuda propadaju, mislim da je kod nas u Sisku zatvorena, također se nedavno povukao strateški partner, propala je i u Crnoj Gori, a mislim da ni u Splitu ne radi više.


Nezgodna situacija. Ali neće kriza zauvek trajati. Navodno ima kupaca u opticaju. Vlada se nadala da će uloviti neke evropljane (Nemce ili Fince), ali izgleda da Rusi i Indijci kolo vode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ju, ju, pa onaj ministar ne zna gde udara. A ni kadrovi u diplomatiji baš nisu blistavi primerci svoje vrste. Sve neki poluškolovani partijski činovnici. Ni za vreme Slobe nije bilo dobro (a tada je još bilo ostataka iz SFRJ), a sad je još gore.



Sami cinovnici su manje tu vazni, tu je mesano meso, ima i dobrih diplomata, ali i partijskog olosha...

Vazna je orjentacija drzave, elite, koje ce nas sunce grejati. Mi smo u takvoj poziciji da jedno sunce nije dovoljno...kao one planete iz SF filmova, nama treba bar dva sunca.

EU i Ameri bi da nas uguraju pod svoju sveru, ali da u potpunosti pristanemo na amputaciju Kosova, a Rusi nas drze u sahu sa energentima, i raspolozenjem obicnog naroda.

Kako se postaviti da se ne zameris i jednima i drugima, a ne stajati u mestu...pitanje od milion dolara.

Nije da ne moze, ali je koridor jako uzak i klizav...

Sto je rekao Pasic posle odluke da se povlacimo preko Albanije - ne bojte se, dobro biti nece :zubati

...a mislim da ipak mozemo...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:
Ju, ju, pa onaj ministar ne zna gde udara. A ni kadrovi u diplomatiji baš nisu blistavi primerci svoje vrste. Sve neki poluškolovani partijski činovnici. Ni za vreme Slobe nije bilo dobro (a tada je još bilo ostataka iz SFRJ), a sad je još gore.



Sami cinovnici su manje tu vazni, tu je mesano meso, ima i dobrih diplomata, ali i partijskog olosha...

Vazna je orjentacija drzave, elite, koje ce nas sunce grejati. Mi smo u takvoj poziciji da jedno sunce nije dovoljno...kao one planete iz SF filmova, nama treba bar dva sunca.

EU i Ameri bi da nas uguraju pod svoju sveru, ali da u potpunosti pristanemo na amputaciju Kosova, a Rusi nas drze u sahu sa energentima, i raspolozenjem obicnog naroda.

Kako se postaviti da se ne zameris i jednima i drugima, a ne stajati u mestu...pitanje od milion dolara.

Nije da ne moze, ali je koridor jako uzak i klizav...

Sto je rekao Pasic posle odluke da se povlacimo preko Albanije - ne bojte se, dobro biti nece :zubati

...a mislim da ipak mozemo...


Mislim da vam niti jedna opcija osim EU, dugoročno, ne donosi ništa. Koliko god mi Rusi bili dragi.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
DzoniBG je napisao/la:
Sami cinovnici su manje tu vazni, tu je mesano meso, ima i dobrih diplomata, ali i partijskog olosha...

Vazna je orjentacija drzave, elite, koje ce nas sunce grejati. Mi smo u takvoj poziciji da jedno sunce nije dovoljno...kao one planete iz SF filmova, nama treba bar dva sunca.

EU i Ameri bi da nas uguraju pod svoju sveru, ali da u potpunosti pristanemo na amputaciju Kosova, a Rusi nas drze u sahu sa energentima, i raspolozenjem obicnog naroda.

Kako se postaviti da se ne zameris i jednima i drugima, a ne stajati u mestu...pitanje od milion dolara.

Nije da ne moze, ali je koridor jako uzak i klizav...

Sto je rekao Pasic posle odluke da se povlacimo preko Albanije - ne bojte se, dobro biti nece :zubati

...a mislim da ipak mozemo...


Kom se carstvu prikloniti. :zubati

Lično, moje simpatije su kod slovenske braće (a posebno sestara), međutim geografija je neumoljiva nauka, kao i ekonomija. Sve nas vuče na zapad, ali izgleda da za to moramo "primiti metak".

U svakom slučaju, vreme odlučivanja se bliži. Kosmet neće još dugo ovako visitit, status kandidata smo dobili, kriza će proći pa ćemo videti šta se desilo sa EU, ide nabavka borbenih aviona i PVO sistema. Znaćemo, uskoro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:

Mislim da vam niti jedna opcija osim EU, dugoročno, ne donosi ništa. Koliko god mi Rusi bili dragi.


Rusi su mi dragi privatno, knjizevnost, muzika, ta neka ljudska i kulturna bliskost... ali to veze nema sa politikom.

Garasanin je jos pricao da prema njima treba biti na distanci, njihove namere prema Srbiji nikad nisu bile iskrene... niti su prema kome tako malom iz njihove perspektive, i tu ne bi trebalo biti ljutnje, vec samo da to prihvatimo kao neminovnost.

Blizi su nam svi evropski narodi koji su sada u EU, sa njima trgujemo, od njih uzimamo i koristimo tehnologije, tamo putujemo, tamo se obrazujemo... u tom smislu smo mnogo blizi toj opciji. Rusija je daleka zemlja o kojoj se sanja i masta, ali u svakodnevnom zivotu ne zivi se od toga.

Da EU nije u kurcu, i da nas toliko ne cimaju, svom snagom bi duvao u ta jedra... ali nije to to sad, sto ne znaci da je okretanje prema Rusima izlaz...vec balansiranje izmedju toga, priblizavanje EU, al da nas Rusi ne kinje zbog toga, vec i da njih ubedimo da necemo biti njihov odani satelit na Balkanu, vec dobronamerni saradnik, ako to zele...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Kom se carstvu prikloniti. :zubati

Lično, moje simpatije su kod slovenske braće (a posebno sestara), međutim geografija je neumoljiva nauka, kao i ekonomija. Sve nas vuče na zapad, ali izgleda da za to moramo "primiti metak".

U svakom slučaju, vreme odlučivanja se bliži. Kosmet neće još dugo ovako visitit, status kandidata smo dobili, kriza će proći pa ćemo videti šta se desilo sa EU, ide nabavka borbenih aviona i PVO sistema. Znaćemo, uskoro.


Jagnje, pametno zboris :wink

Da se mi brate dobro naoruzamo...posle cemo da vidimo :001_tongue

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
SDB je napisao/la:

Mislim da vam niti jedna opcija osim EU, dugoročno, ne donosi ništa. Koliko god mi Rusi bili dragi.


Rusi su mi dragi privatno, knjizevnost, muzika, ta neka ljudska i kulturna bliskost... ali to veze nema sa politikom.

Garasanin je jos pricao da prema njima treba biti na distanci, njihove namere prema Srbiji nikad nisu bile iskrene... niti su prema kome tako malom iz njihove perspektive, i tu ne bi trebalo biti ljutnje, vec samo da to prihvatimo kao neminovnost.

Blizi su nam svi evropski narodi koji su sada u EU, sa njima trgujemo, od njih uzimamo i koristimo tehnologije, tamo putujemo, tamo se obrazujemo... u tom smislu smo mnogo blizi toj opciji. Rusija je daleka zemlja o kojoj se sanja i masta, ali u svakodnevnom zivotu ne zivi se od toga.

Da EU nije u kurcu, i da nas toliko ne cimaju, svom snagom bi duvao u ta jedra... ali nije to to sad, sto ne znaci da je okretanje prema Rusima izlaz...vec balansiranje izmedju toga, priblizavanje EU, al da nas Rusi ne kinje zbog toga, vec i da njih ubedimo da necemo biti njihov odani satelit na Balkanu, vec dobronamerni saradnik, ako to zele...


Prvo i osnovno, EU nije monolitna, a igrača je dovoljno da se i tu može balansirati. Tome treba dodati činjenicu da ta tvorevina koliko-toliko funkcionira s jednakim pravilima igre za sve (radi zajedničkog interesa, jer bi se u protivnom odavno raspala).

Ruski problem je što su, na razini kolektivnog duha, ostali u vremenu Zlatne Horde. To se vidi s tom famoznom korupcijom koja zamalo da Vladi sad dođe glave. Jednostavno, osjećaj za vladavinu prava i važnost institucija ne postoji, zakoni su samo paravan iza kojeg stoji ona: "Kadija te tuži, kadija ti sudi."

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
DzoniBG je napisao/la:
Jagnjeca brigada je napisao/la:

Kom se carstvu prikloniti. :zubati

Lično, moje simpatije su kod slovenske braće (a posebno sestara), međutim geografija je neumoljiva nauka, kao i ekonomija. Sve nas vuče na zapad, ali izgleda da za to moramo "primiti metak".

U svakom slučaju, vreme odlučivanja se bliži. Kosmet neće još dugo ovako visitit, status kandidata smo dobili, kriza će proći pa ćemo videti šta se desilo sa EU, ide nabavka borbenih aviona i PVO sistema. Znaćemo, uskoro.


Jagnje, pametno zboris :wink

Da se mi brate dobro naoruzamo...posle cemo da vidimo :001_tongue


Nekakva regionalna utrka u naoružanju vama najmanje odgovara. Imate sad priliku s manjim dugom izvući investicijski ciklus, još ako od drugova Kineza i Rusa dobijete kamate 2-3%, nemojte se zajebavat.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
SDB je napisao/la:
Mislim da vam niti jedna opcija osim EU, dugoročno, ne donosi ništa. Koliko god mi Rusi bili dragi.


Baš tako. Mi na Balkanu smo često zarobljeni između famozne "slovenske duše" i zova (J)Evrope, ali nekad se mora i mozak koristiti.

Volim da sretnem Ruse, volim rusku muziku, filmove, knjige. Prelepa im je zemlja... ali nikada ne bih voleo tamo da živim.

Sa druge strane, Švabice su mi ružnjikave, one kobasice su im sr**e, jezik užasan, ali bih voleo da mi država tako izgleda (minus pomenute Švabice).

DzoniBG je napisao/la:
Da se mi brate dobro naoruzamo...posle cemo da vidimo :001_tongue


Pssst! Nemoj ovako javno. Provaliće naš udruženi zločinački poduhvat i salonsko četništvo. :tank

Nego daj da pravimo neku partiju kad se već kapiramo. Meni Telekom posle izbora, a ti biraj. :zubati

SDB je napisao/la:
Nekakva regionalna utrka u naoružanju vama najmanje odgovara. Imate sad priliku s manjim dugom izvući investicijski ciklus, još ako od drugova Kineza i Rusa dobijete kamate 2-3%, nemojte se zajebavat.


Ne bi mi, ali one kante jedva kotrljaju po pisti, a letenje već postaje misaona imenica. Uostalom, kad Srbija i Hrvatska nabave avione, moći ćemo da naplaćujemo bratskim republikama čuvanje vazdušnog prostora. Biznis. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
Jagnjeca brigada je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
Sami cinovnici su manje tu vazni, tu je mesano meso, ima i dobrih diplomata, ali i partijskog olosha...

Vazna je orjentacija drzave, elite, koje ce nas sunce grejati. Mi smo u takvoj poziciji da jedno sunce nije dovoljno...kao one planete iz SF filmova, nama treba bar dva sunca.

EU i Ameri bi da nas uguraju pod svoju sveru, ali da u potpunosti pristanemo na amputaciju Kosova, a Rusi nas drze u sahu sa energentima, i raspolozenjem obicnog naroda.

Kako se postaviti da se ne zameris i jednima i drugima, a ne stajati u mestu...pitanje od milion dolara.

Nije da ne moze, ali je koridor jako uzak i klizav...

Sto je rekao Pasic posle odluke da se povlacimo preko Albanije - ne bojte se, dobro biti nece :zubati

...a mislim da ipak mozemo...


Kom se carstvu prikloniti. :zubati

Lično, moje simpatije su kod slovenske braće (a posebno sestara), međutim geografija je neumoljiva nauka, kao i ekonomija. Sve nas vuče na zapad, ali izgleda da za to moramo "primiti metak".

U svakom slučaju, vreme odlučivanja se bliži. Kosmet neće još dugo ovako visitit, status kandidata smo dobili, kriza će proći pa ćemo videti šta se desilo sa EU, ide nabavka borbenih aviona i PVO sistema. Znaćemo, uskoro.


da je rusija ista valjala, napravila bi nesto do sada. imali su fenomenalnih povijesnih prilika da se nametnu na svjetskoj sceni, pa tako i nama, svojoj "maloj braci", no
medjutim mentalitet je jebena stvar.
da im je njemacki mozak, sa svojim potencijalom vladali bi galaxijom.

rusi ko rusi, nedaj boze nikom

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Događanja u Srbiji!
PostPostano: 08 ožu 2012, 00:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
SDB je napisao/la:

Prvo i osnovno, EU nije monolitna, a igrača je dovoljno da se i tu može balansirati. Tome treba dodati činjenicu da ta tvorevina koliko-toliko funkcionira s jednakim pravilima igre za sve (radi zajedničkog interesa, jer bi se u protivnom odavno raspala).

Ruski problem je što su, na razini kolektivnog duha, ostali u vremenu Zlatne Horde. To se vidi s tom famoznom korupcijom koja zamalo da Vladi sad dođe glave. Jednostavno, osjećaj za vladavinu prava i važnost institucija ne postoji, zakoni su samo paravan iza kojeg stoji ona: "Kadija te tuži, kadija ti sudi."


U ovoj krizi smo videli koliko svi igraju po istim pravilima...

Da se ne lazemo, Nemci su se nametnuli kao bog i batina, tu su delom Francuzi...a ostali su nizeg ranga, nesto se pitaju, ali se zna ko je gazda.

Rusi uredjuju zemlju onako kako njima odgovara, a prava mera za to je Putin... nisu oni za "zapadnu demokratiju", tamo je konzervativni duh negovan jos od vremena carstva, preko komunizma. Nije to "divlja horda", ali su im principi vladavine malo primitivniji. Nazire se neka gradjanska svest, ali to ne moze biti u nivou zapadnih zemalja, zbog svih faktora iz proslosti. Drze energente od kojih EU zavisi, zavisimo i mi, i zato su nam vazni... sutra ako zatvore gas, sta da radimo?! Samo da ih molimo da imaju milosti... nece to raditi jer od toga zaradjuju, ali ce biti jako vazan partner Nemackoj, i ako ona bude imala snage da se distancira od Amerike, Moskva-Berlin ce biti evropska osovina.

p.s ovo oko naoruzavanja je zajebancija, dovoljno je proizvoditi i izvoziti...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35515 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 1421  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 65 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO