HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 22:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 06 tra 2010, 23:57 
Offline

Pridružen/a: 15 lis 2009, 00:22
Postovi: 3954
Kad se ovo već pretvorilo u temu o Balaševiću, evo jedne iz austro-ugarskog ciklusa.



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
tera, gde si iskopala ove neurotike =)) :klanjam

ne voliš Djoleta? :zubati

Ovako nešto mi iz Vojvodine ne možemo da ne volimo:


_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Nešto ne marim za te profesionalne ravničare. I to otezanje...bele gaće i tambure, ježim se! Pošto mi je keva iz južnog Banata, to je sasvim drugi mentalitet - govore isto kao Požarevljani ili Smederevci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 00:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
teranova je napisao/la:
Nešto ne marim za te profesionalne ravničare.


Đole je istina, bio povremeno ko vetrobran...koliko puta se zarotirao..ali ja recimo ne marim za to, meni je on prvenstveno muzičar/aranžer/tekstopisac. I definitivno ima talenat da time leči dušu. Šta privatno petlja, ne interesuje me ni najmanje.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 00:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ja sam volela njegovu prvu ploču. Ima talenta, nije da nema. Ima i Zdravko Čolić talenta pa ni njega ne varim. Nemam razlog, eto tako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 01:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Evo malo govora nadredjenih mladim vojnicima..

Pukovnik Čedomir Branković (zvani "Bonsek" zbog jednog komentara o potrebi košenja trave pa makar i bonsekom.. :zubati ):



Obratiti pažnju na 1:38... =))

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 07 tra 2010, 14:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
bumbar92 je napisao/la:
"Prijatno Septembar"!!!!!!,...:zubati za klasiće.


HVALA !!!

:D


slika

slika

slika

Pula / Muzil / For



Inače: Divulje (Split) - Knin - Divulje (Split) - Pula

Nekad davno :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 08 tra 2010, 00:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
@Agathonikose, mogao bi da napišeš i neke impresije odande.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 09 tra 2010, 19:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Khm, upravo sam dobila ovaj korisni recept :zubati , pa ga prenosim:

Vojnički pasulj


-Pasulj beli, srednje veličine (sorta - "Gradištanac") 120g po porciji,
-Slanina, suva, šarena, po JNA normi debljine 5,5-6,5cm (ne pančeta,ne hamburška) 60g po porciji,
-Meso juneće, kao za gulaš (ne sme biti suvo, mora da se topi u ustima kad se skuva, zato je važno da bude od sočnog komada) 60g po porciji
-Luk crni (u JNA često korišten suvi, ide 3x manje nego svežeg) pola glavice srednje veličine po porciji, najbolji tzv. "pogačar'" (spljošten, a ne okrugao kao jabuka)
-Luk beli, 1/4 češnja po porciji,
-Šargarepa/mrkva, komada - 1 na svakih 10-12 porcija
-Peršun sveži ili sušeni, kašika seckanog svežeg na 5-6 porcija, sušenog 3x manje,
-Mlevena crvena paprika slatka, supena kašika (puna) na svakih 10-12 porcija,
-Mlevena crvena paprika ljuta, po ukusu, po principu "što južnije to više'"
-Biber, crni, mleveni,
-Začin suvi, da ne reklamiramo proizvođače (Vegeta, Začin-C i sl.. :zubati ),
-Paradajz pire, na 10-12 porcija 3 pune supene kašike,
-Pšenično brašno, belo, na 10-12 porcija 1 puna supena kašika.

Za dan jedinice kad su dolazili gosti iz mesta i omladina (a bogami i omladinke) dodaje se kobasica, domaća, sušena, ljuta (u tom slučaju se količina mlevene paprike ljute i slatke reducira).

Priprema:

Meso, slanina, crni luk, deo belog luka/češnjaka (pola količine belog luka) se stavi u posudu da se prži. Prvo ide slanina, pa kad pusti masnoću, doda se meso i kobasice (kad se pasulj pojačava zbog utiska na goste :zubati ), pa luk isečen na rebarca a beli iseckan sitno, i šargarepa/mrkva narendana/kosana sitno. Malo bibera.
U slučaju da je slanina bila baaaaš suva (JNA normativ) doda se malo jestivog ulja.
U drugu posudu se stavi pasulj, nalije hladnom vodom i pusti se da proključa nekih 10 min dok ne počne da bubri (tzv. "deprdovanje'" istog).
U svim ovim dosadašnjim fazama je NAJSTROŽIJE ZABRANJENO svako učešće žena osim u ljuštenju luka i šargarepe, pranju dosad zaprljanog posuđa i pribora, kuvanja kafe, donošenja hladnog piva-znači pomoćne radnje jer kao i vojska, ovo su muška posla.
Kad je meso skoro mekano (otprilike na 2/3 pa da se topi u ustima) doda se oceđen pasulj, doda se suvi začin, paradajz pire (jedna se supena kašika ostavi za zapršku) i nalije hladnom vodom. Najbolje je da pasulj nadalje ne ključa nego samo da lagano vri, znači podesiti na umereno jaku temperaturu kuvanja.
Kad je pasulj gotov, zrna se raspadaju, tečnost se zgusnula, pravi se -
Zaprška:
Na malo ulja se stavi kašika brašna da se prži dok se ne oboji u tamno smeđu, doda se kašika slatke mlevene paprike, kad to sve dobije tamnocrvenu boju, doda se ona jedna kašika paradajz pirea, promeša i nalije u pasulj.
Posle 5-10 min. pasulj se sklanja sa vatre/šporeta/štednjaka. Ona ostala količina belog luka sitno iseckanog sa peršunom iseckanim se pospe po površini, sud se poklopi, pasulj je gotov.
Hleb-integralni, salata kupus sveži ili kiseli, može paprika sa belim lukom ili paradajz salata.
Opasno je piti posle toga vodu, preporučuje se pivo.
Drugovi vojnici prijatno!

slika

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 07:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
Real gone je napisao/la:

Vojnički pasulj



Čuveni "grah troprdac",...ali je burek bio zgoditak dana, ako si uspio doći na red, ili ako si na straži puštao kuhare u grad ili da izlete po rakiju i nazad. Kad si na straži onda si ti mag mita i korupcije u kasarni i gospodariš švercom, od Erotike do rakije, a neki su uzimali i para kada bi dame iza žice došle ubit koju stoju u drvljaniku...:zubati

Na straži stoji ponosni vojnik, domovinu čuva... :gunsmilie


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 08:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
bumbar92 je napisao/la:
Kad si na straži onda si ti mag mita i korupcije u kasarni i gospodariš švercom, od Erotike do rakije, a neki su uzimali i para kada bi dame iza žice došle ubit koju stoju u drvljaniku...:zubati



:sega =))

Znači, izvežbao si se...

Dok smo mi još piškili u pesku slušajući ovu pesmu.. :zubati


_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 08:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
Real gone je napisao/la:
Znači, izvežbao si se...

Dok smo mi još piškili u pesku slušajući ovu pesmu.. :zubati


Ja sam bio inkasator za bureke i dispečer :whistling
Dame su bile safari-klase i najčešće babe-starke, a nisam tolko zagorio, šmirgl desnica i erotika su redovnjak bile. Tu je bilo likova za apsolutne rekorde na svakom mjestu i u svako vrijeme, slatkohrani i neprobirljivi, ko smrt.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 08:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
To se puštalo kad su bile one legendarne "oproštajne",kad regruti prave feštu prije odlaska u JNA.I onda dođu oni koji su već odslužili,da ti dinare u džep i tješi te-ajd bolan,brzo će to proći,godina gore dole...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 08:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Vojska je najviše volela da ide u poslastičarnice.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
bumbar92 je napisao/la:
Real gone je napisao/la:
Znači, izvežbao si se...

Dok smo mi još piškili u pesku slušajući ovu pesmu.. :zubati


Ja sam bio inkasator za bureke i dispečer :whistling
Dame su bile safari-klase i najčešće babe-starke, a nisam tolko zagorio, šmirgl desnica i erotika su redovnjak bile. Tu je bilo likova za apsolutne rekorde na svakom mjestu i u svako vrijeme, slatkohrani i neprobirljivi, ko smrt.


Danas si baš inspirisan.. :D

A to (boldano) je inače zato što si suviše kasno rodjen.. :001_tongue

Garant su u sedamdesetim kasarne opsedale i neke ne-babe, tad je vojnik bio veći đir.. :zubati


@Mar-kan, tebe zamišljam u vojničkim danima ko ovog levo (odgledati klip do kraja..) :001_tongue :


_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
teranova je napisao/la:
Vojska je najviše volela da ide u poslastičarnice.


Pa kad smo više od polovine bili klinci bubuljičavci tek odbijeni od materine sise, bilo ih je što su dobijali pismo od kuće svako par dana, šutljivi munjara, plačka, maza..., ono zaželi se čovjek svega nakon mjesec dana, a kad paket stigne prvo ga džombe oljušte ili ćeš ga ujutro prosrat na poligonu ako im ne dadneš bar pola.

Kad sam došao sa redovnog dopusta sa paketom hrane nakon povečerja, stavio sam ga na kasetu na sred spavaonice, upalio svjetlo i drekno "ustaj vojsko!!!",...za 5min nije ostao niti karton od njega.

Gladna vojska onako iz sna... :biceovodobro


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
Real gone je napisao/la:
Garant su u sedamdesetim kasarne opsedale i neke ne-babe, tad je vojnik bio veći đir.. :zubati


danas manje posla, dolazi nam rvacki precidnik u šeer :hrvatinic

ne znam za 70te, ja sam klasa 88/89, foxy frizevi, fonasi bez gume i plastike, mrkva trapke, suknje na volane i starke, ali dame iza kasarske žice su bile iz 70ih sigurno,...ono rutinska rađa, s cigarom u ustima. :smajl034


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
Ja dolazim u Bileću da posetim momka a sad muža, a on fataljist! Bode onim štapom suvo lišće i pikavce po dvorištu kasarne. Jedva ga prepoznadoh.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
bumbar92 je napisao/la:
Real gone je napisao/la:
Garant su u sedamdesetim kasarne opsedale i neke ne-babe, tad je vojnik bio veći đir.. :zubati


danas manje posla, dolazi nam rvacki precidnik u šeer :hrvatinic

ne znam za 70te, ja sam klasa 88/89, foxy frizevi, fonasi bez gume i plastike, mrkva trapke, suknje na volane i starke, ali dame iza kasarske žice su bile iz 70ih sigurno,...ono rutinska rađa, s cigarom u ustima. :smajl034


Hrvatski u Šeher, a srpski u Mostar...kakva metafora.. :zubati

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
teranova je napisao/la:
Ja dolazim u Bileću da posetim momka a sad muža, a on fataljist! Bode onim štapom suvo lišće i pikavce po dvorištu kasarne. Jedva ga prepoznadoh.


ako ti je nekad oprao suđe, počistio pod..., za to je kriva JNA, a ako nije opet je kriva vojska. Ogadila metla i lišće za cio život, a još kad skontaš da ništ ne fali humusu. Ali čistoća nije primarni cilj, nekad se mete i ribalo očišćeno jer ima ona: "vojska žuri da bi čekala, i čeka da bi žurila".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
teranova je napisao/la:
Ja dolazim u Bileću da posetim momka a sad muža, a on fataljist! Bode onim štapom suvo lišće i pikavce po dvorištu kasarne. Jedva ga prepoznadoh.


Jesu te metode bile probe za psihu? :001_tongue

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
To je bio posao radi posla, naravno. Kao da je bilo pre sto godina...užas kako vreme ide.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32134
Nema *ebača bez bijelog opasača! :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
J...lo ih kozaračko kolo. Koja laž u p.m.!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ko se seća JNA (još)? Izumire joj i poslednji bastion...dajte priču! :)
PostPostano: 13 tra 2010, 10:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
Mar-kan je napisao/la:
Nema *ebača bez bijelog opasača! :zubati


Nema brzine bez gušterske *ebačine :zubati

..., a jeste bili frajeri sa onim opasačima i legitimiranjem,...još da su bile cvike dozvoljene. :cool


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 125 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: pomocnik kuhara i 120 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO