HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 13:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 570 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 08:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Mitovi i pomirenje na Balkanu..

Interesantno!Ali koliko uspesno?


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,46 ... 9-xml-mrss


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 09:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Crnogorci nemaju nikakve veze sa Srbima ni srpstvom. To što je u 19 stoljeću agresivnom kampanjom SPC posrbila Crnogorce kao i tolike druge to je drugi par rukava.

ali kao i svaka prevara, ni ona nije bila dugog vijeka.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 09:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Inkvizitor je napisao/la:
Crnogorci nemaju nikakve veze sa Srbima ni srpstvom. To što je u 19 stoljeću agresivnom kampanjom SPC posrbila Crnogorce kao i tolike druge to je drugi par rukava.

ali kao i svaka prevara, ni ona nije bila dugog vijeka.


Stefan Vojislav (~1040-1055) je « Arhont Srba ». Dukla i Tribalija su « ton topon ton Serbon » (Skilitzes). Stefan Vojislav je « Travunjanin Srbin » (Kekaumenos ; Strategicon).

Kralj Mihajlo (~1052-1081) je « Gospodar Tribala i Srba » (Skilitzes).

1166 : « Kaziri » ili « Katareni » (stanovnici Kotora) su « Srbi » (Niketas Choniates).

XVIII v : Ignjat Djurdjevic-Giorgi (1675-1737) u pesmi « Popijevka vise smrti Marka Kraljevica” :

“Dobitje se snagom sreta
Slave je stavnoj u odluci
Er junactvo srpskijeh ceta
Nije u nogah, negli u ruci …
Kad vidjese Turci kleti
Spravne srpske vojnicare
Ne mogose odoljeti
Srcu ognjenom da ne udare …“

:kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 09:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58765
Lokacija: DAZP HQ
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
dudu je napisao/la:
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!


Teško da je pod Nemanjićima bila većinski katolička, a Stefan Nemanja je osvojio Crnu Goru 1183.

Prije toga je bila većinski katolička, ovaj Stefan Vojislav je bio katolik. Međutim, povijesni izvori su ga zabilježili kao arhonta Srba i Travunjanina Srbina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Inkvizitor je napisao/la:
Crnogorci nemaju nikakve veze sa Srbima ni srpstvom. To što je u 19 stoljeću agresivnom kampanjom SPC posrbila Crnogorce kao i tolike druge to je drugi par rukava.

ali kao i svaka prevara, ni ona nije bila dugog vijeka.


Ma nemoj...
Srbi i Crnogorci su jedan te isti narod,tj.Srbi..
Samo sto jedni prednost daju nacionalnoj odredici,a drugi regionalnoj.
Politika Mila Djukanovica je ala politika Sejda Bajramovica.
Sto si ti Hrvat iz Bosne a nisi Bosanac?
I..kako stojim s mitomanijom? :zubati
Sad na stranu sve..ali o ovom posrbljavanju od strane SPC...da cujemo..
Pretpostavljam da je bilo prinudno,nasilno itd.......


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:10 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
dudu je napisao/la:
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!


pa mi smo za njih svi pokatoličeni srbi. time valjda lakše prihvaćaju poraz.
samo mi nije jasnoi na koji način prikrivaju činjenicu kako su vlasi dakle njihovi preci, bili vjerni sluge turaka, njihova pomoćna vojska, specijalizirana za pljačku, palež, silovanja, dakle nekako kao i danas.
službeni, srbi borci protiv turaka...u stvarnosti dudlači glavića.
šta bi da im se nije rodio onaj brkati lopov s fesom koji je krao narodno blago od naroda okolonaokolo pa sve proglašavao srbima?
on im je glavni argument, jebote čovjeku je najveće dostignuće bilo znati čitati i pisati.
svaki prvašić ga šije u općoj kulturi i znanju.

neće dugo proći, naći će srbi argumente i da asterixa i obelixa proglase srbima.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
caporegime je napisao/la:
dudu je napisao/la:
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!


pa mi smo za njih svi pokatoličeni srbi. time valjda lakše prihvaćaju poraz.
samo mi nije jasnoi na koji način prikrivaju činjenicu kako su vlasi dakle njihovi preci, bili vjerni sluge turaka, njihova pomoćna vojska, specijalizirana za pljačku, palež, silovanja, dakle nekako kao i danas.
službeni, srbi borci protiv turaka...u stvarnosti dudlači glavića.
šta bi da im se nije rodio onaj brkati lopov s fesom koji je krao narodno blago od naroda okolonaokolo pa sve proglašavao srbima?
on im je glavni argument, jebote čovjeku je najveće dostignuće bilo znati čitati i pisati.
svaki prvašić ga šije u općoj kulturi i znanju.

neće dugo proći, naći će srbi argumente i da asterixa i obelixa proglase srbima.


KATOLICKI PRELATI O PRIPADNOSTI SRPSTVU U XVI I XVII VIJEKU STANOVNISTVA NA PROSTORU NA KOME JE DANASNJA CRNA GORA

Marko Jacov je u knjizi "Spisi tajnog vatikanskog arhiva XVI-XVII veka", Beograd, 1983, objavio izvjestaje kotorskih i barskih biskupa, kao i nekolicine katolickih misionara, adresovanih na rimskog papu, u kojima su autenticna svjedocenja o srpskoj Crnoj Gori i Brdima u XVI i XVII vijeku.

............

Kotorski biskup, HIJERONIMUS RUSKA, izvjestava Vatikan, 5.oktobra 1592.g.:

"U cijeloj biskupiji ima sest paroha, od kojih trojica vrse pravoslavne obrede, ne priznaju prvjenstvo toj Svetoj stolici niti rimskom Papi, vec kupuju crkvene cinove od RASANSKOG episkopa na Cetinju (odnosi se na cetinjskog mitropolita), pogresan stav imaju u pogledu ishodista Duha Svetoga, poricu postojanje cistilista, a taj narod prihvaca iste one vjerskezablude na koje sam ja veoma cesto u svojim besjedama i opomenama upozoravao da napuste zablude, da priznaju istinu, i da postuju neprikosnovenu Rimsku crkvu, kao majku i uciteljicu svih crkava..."

...........

Kotorski biskup obavjestava rimsku kuriju 1608.g.

"Kotorski grad, nekad nazvan Askrivium... pod vlascu Venecijanaca... opkoljen sa svih strana Turcima i RASANIMA, pravoslavnim sizmaticima, i ovde-onde zasticeni planinama; ugledan nekada i drevan, no sada krajnje siromasan (jer su uzasni Turci tiranski uzurpirali veci dio njegove teritorije)..." (Navedene djelo, str.26)

............

Kotorski biskup pise Vatikanu, 5.septembra 1614:

"...Broj onih koji primaju Sveto Pricesce u gradu je oko 1.600. U utvrdjenju u Perastu oko 1.200. U okolnim selima zivi oko 500 RASANA TJ. SRBA, a onih koji zive na teritoriji biskupije ima vise od 6.000." (M.Jacov, navedeno djelo, str.28).

.............

Katolicki misionar DOMENIKO BUBIC, izvjestava Svetu kongregaciju za propagandu vjere (cuvenu inkviziciju), u Rimu, 1628.:

"...Crna Gora je dio kraljevine Srbije. Ima 50.000 stanovnika. Najveci dio je srpskog obreda POD NADLEZNOSCU PECKOG PATRIJARHA i mitropolita cetinjskog..." (Arhiv Svete kongregacije za propagandu vjere, Rim, v. 261, f. 358, 363 r.).

.............

Katolicki misionar LEONARDIS izvjestava, 1638.g., Svetu kongregaciju da u Crnoj Gori postoje 72 knezevine, koje su "sve staroslovenskog SRPSKOG obreda"...(Arhiv Svete kongregacije za propagandu vjere, Rim, v.157, f. VI r., XI r.).

............

Isti misinonar javlja 1642, da je bio na Cetinju i kaze da "tamosnji narod i crkva slave svetog Urosa, KRALJA SRPSKOGA". (Arhiv Svete kongregacije za propagandu vjere, Rim, v.60, f.502 r., 460 r.)

...........

Katolicki misionar, DJOVANI PASKVALI, izvjestava Svetu kongregaciju za propagandu vjere 1643:

"...U Crnoj Gori zive SRBI sizmatici i jeretici. Ima ih oko 7.000 dusa". (Arhiv Svete kongregacije za propagandu vjere, Rim, v.261, f. 185 r.)

...........

Kotorski biskup F. KRUTE, izvjestava Rimsku kuriju, 1. marta 1692.:

"...A buduci da se o praznicima vecina... SRBA, kako nazivaju otpadnike od katolicke unije, skupljaju u ovom gradu, opominjemo svestenike da im predoce stanje vjecne osude u koju dolaze kao clanovi otpadnicke crkve, ukoliko ne priznaju Papu kao vrhovnog poglavara, i ukoliko ne ispovijedaju pravu rimokatolicku vjeru, i da ih pristojno i ljubazno, kako prilici, savjetuju da se u propovijedanju vjere drze propisa koje je za istocnjake izdao Ediktom Presvijetli Gospodar nas Urban VIII. Da se narocito prije svega pobrinu da se to sigurno sprovede kod SRPSKIH SVESTENIKA i kaludjera..." (M.Jacov, navedeno djelo).

...........

Kotorski biskup izvjestava Rimsku kuriju, 21.oktobra 1688:

"...Juce je dosao k meni Visarion, biskup sa Cetinja, u Crnoj Gori, SRPSKOG OBREDA, i donio mi zatvoreno pismo PECKOG PATRIJARHA, toplo se preporucujuci da ga dostavim u Rim kako bi sigurno dospijelo u ruke Vase Svjetlosti; kako mi je pomenuti biskup rekao, patrijarh zeli da zive pobozno..."

...........

Barski nadbiskup izvjestava Rimsku kuriju, 27.februara 1684.:

"...Medju stanovnicima grada Bara, dobar dio su oni koji su nasilno Muslimani. U gradu i u selima pod svjetovnom vlascu ima oko 800 Turaka, 700 katolika, a ostali su SRBI pravoslavci. U Crnoj Gori, Kucima, Hotima, Kastriotima, Gornjoj i Donjoj Zeti, ima 10.000 dusa SRBA pravoslavaca, medju kojima nema ni jednog katolika, a ima oko 2.000 Turaka i nasilno Muslimani, koji se spolja predstavljaju kao nevjernici, kao neki u Baru, a medju sobom tvrde da su hriscani." (M.Jacov, Spisi tajnog vatikanskog arhiva, str.4.)

...........

Kotorski biskup izvjestava rimsku kuriju, 1.marta 1692.:

"...SRPSKI, odnosno pravoslavni obred uocljiv je u ovim krajevima, pa cak i u gradu imaju crkvu Sv.Luke Jevandjeliste za lokalno stanovnistvo; necuveni skandali izbijaju zbog krajnje neprosvijescenosti svestenstva koje vodi duse ovih ljudi - do te mjere, da se pored praznovjerica javlja i prodaja zvanja, tu prljavu trgovinu primjenjuje cak i za sluzenje liturgije za bolesne tj. jos naplacuju, tu su i pogresna ucenja, pa ih zbog svega toga, narocito zato sto javno ispovijedaju neprijateljstvo prema katolicima, svi zovu sizmaticima..." (M.Jacov, navedeno djelo, str.156.)

.........

Kotorski biskup izvjestava Rimsku kuriju, 25.marta 1695.g., o situaciji u njegovoj biskupiji:

"...Osim recenih 14 sela ima jos tri, naime, Lustica, Krtole i Ljesevici, koji cine oko 1.500 dusa, od kojih su 1.200 pravoslavni RASANI koji imaju parohe tu rodjene, koji samo utoliko poznaju pravilnik sto vrse obrede prema pravilima koje jeizdao papa Kliment VIII; ostali pak su katolici..." (M.Jacov, navedeno djelo, str.10.)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Urbana je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
Crnogorci nemaju nikakve veze sa Srbima ni srpstvom. To što je u 19 stoljeću agresivnom kampanjom SPC posrbila Crnogorce kao i tolike druge to je drugi par rukava.

ali kao i svaka prevara, ni ona nije bila dugog vijeka.


Ma nemoj...
Srbi i Crnogorci su jedan te isti narod,tj.Srbi..
Samo sto jedni prednost daju nacionalnoj odredici,a drugi regionalnoj.
Politika Mila Djukanovica je ala politika Sejda Bajramovica.
Sto si ti Hrvat iz Bosne a nisi Bosanac?
I..kako stojim s mitomanijom? :zubati
Sad na stranu sve..ali o ovom posrbljavanju od strane SPC...da cujemo..
Pretpostavljam da je bilo prinudno,nasilno itd.......



Crnogorci ni po kakvim osobinama nemaju nikakve veze sa Srbima. ni izgledom, ni genetski, ni običajno, ni stasom, ni glasom ni po čemu.

to su dva svijeta koja nemaju nikakvog dodira, osim što je i jedne i druge zapljuskivao talas SPC-a pod patronatom turske porte.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
dudu je napisao/la:
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!



naravno da je bila katolička kao cijela Bosna kao i hercegovina, dok nije došao Turčin a za njim srpski patrijarh i sve to posrbio.

više je SPC napravila Srba svojim kandilom nego svi Srbi kroz vijekove onom stvari.

da nje nije bilo danas bi Srbi bili regionalni toponim oko Kruševca i Čačka i ne bi ih bilo više od pola miliona.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Koja vam je najstarija crkva na prostoru BiH?
Ja nacionaliste delim na dve grupe..one dobre(ja)i zloce (ti)..
(Nemoj da me banujes zbog ovoga)
Ti uvek ali uvek imas pozitivne predrasude o svom narodu,a uvek negativne o uvom slucaju o narodu kome pripadam.
I stalno nabijas da su drugi krivi za sve a vi...zlato kakvog nema.
Sto se tice ovih iz C.G. i danas Srbi tj.Crnogorci slave i postuju SPC..
A oni "novi Crnogorci",ne smeju da se prekrste pred Crnogorcima Albancima..verovao ili ne...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
Inkvizitor je napisao/la:
dudu je napisao/la:
nije li crna gora katolička zemlja do 15. stoljeća?!



naravno da je bila katolička kao cijela Bosna kao i hercegovina, dok nije došao Turčin a za njim srpski patrijarh i sve to posrbio.

više je SPC napravila Srba svojim kandilom nego svi Srbi kroz vijekove onom stvari.

da nje nije bilo danas bi Srbi bili regionalni toponim oko Kruševca i Čačka i ne bi ih bilo više od pola miliona.


DAI veli drugačije. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 10:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Urbana je napisao/la:
Koja vam je najstarija crkva na prostoru BiH?
Ja nacionaliste delim na dve grupe..one dobre(ja)i zloce (ti)..
(Nemoj da me banujes zbog ovoga)
Ti uvek ali uvek imas pozitivne predrasude o svom narodu,a uvek negativne o uvom slucaju o narodu kome pripadam.
I stalno nabijas da su drugi krivi za sve a vi...zlato kakvog nema.
Sto se tice ovih iz C.G. i danas Srbi tj.Crnogorci slave i postuju SPC..
A oni "novi Crnogorci",ne smeju da se prekrste pred Crnogorcima Albancima..verovao ili ne...



ja ne govorim o predrasudama i ko je dobar a ko loš. ja govorim o činjenicama a one su da do dolaska Turaka nije bilo Srba u najvećem dijelu Bosne.

naše crkve su turci porušili ili podžamijali a ono što nisu dali su pravoslavnoj "braći" jer je srpski patrijarh bio odličan frend sa turskim sultanom.

Turci su katolicizam smatrali neprijateljem br. 1 a pravoslavlje su forsirali. Zašto.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Inkvizitor je napisao/la:
Urbana je napisao/la:
Koja vam je najstarija crkva na prostoru BiH?
Ja nacionaliste delim na dve grupe..one dobre(ja)i zloce (ti)..
(Nemoj da me banujes zbog ovoga)
Ti uvek ali uvek imas pozitivne predrasude o svom narodu,a uvek negativne o uvom slucaju o narodu kome pripadam.
I stalno nabijas da su drugi krivi za sve a vi...zlato kakvog nema.
Sto se tice ovih iz C.G. i danas Srbi tj.Crnogorci slave i postuju SPC..
A oni "novi Crnogorci",ne smeju da se prekrste pred Crnogorcima Albancima..verovao ili ne...



ja ne govorim o predrasudama i ko je dobar a ko loš. ja govorim o činjenicama a one su da do dolaska Turaka nije bilo Srba u najvećem dijelu Bosne.

naše crkve su turci porušili ili podžamijali a ono što nisu dali su pravoslavnoj "braći" jer je srpski patrijarh bio odličan frend sa turskim sultanom.

Turci su katolicizam smatrali neprijateljem br. 1 a pravoslavlje su forsirali. Zašto.


Citat:
naravno da je bila katolička kao cijela Bosna kao i hercegovina, dok nije došao Turčin a za njim srpski patrijarh i sve to posrbio.


Ovo i ono sto je posle receno nije bas isto..
A nije Srbin iz ljubavi shurov`o s Turcinom..vec je gledao da u zlu izvuce imalo koristi..
Vec zraci tvoja neosetljivost za takvom tragedijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Urbana je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:


ja ne govorim o predrasudama i ko je dobar a ko loš. ja govorim o činjenicama a one su da do dolaska Turaka nije bilo Srba u najvećem dijelu Bosne.

naše crkve su turci porušili ili podžamijali a ono što nisu dali su pravoslavnoj "braći" jer je srpski patrijarh bio odličan frend sa turskim sultanom.

Turci su katolicizam smatrali neprijateljem br. 1 a pravoslavlje su forsirali. Zašto.


Citat:
naravno da je bila katolička kao cijela Bosna kao i hercegovina, dok nije došao Turčin a za njim srpski patrijarh i sve to posrbio.


Ovo i ono sto je posle receno nije bas isto..
A nije Srbin iz ljubavi shurov`o s Turcinom..vec je gledao da u zlu izvuce imalo koristi..
Vec zraci tvoja neosetljivost za takvom tragedijom.


Čuj neosetljivost, čuj tragedijom.

a nije neosteljivost kad ti Turčin dadne katoličku crkvu pa je ti pretvoriš u pravoslavnu, to je osetljivost ili kad ti Turčin dade da kupiš crkveni porez pa ti onda od katolika učas napraviš Srbina.

odakle si ti, ako si iz centralne il zapadne Bosne nemaš ti veze sa srpstvom. Il si Vlahinja il si Hrvatica i eto ti sad braniš srpstvo a 99% nemaš veze s njim.

vidiš, to je neosetljivost.

Srpstvo se najviše proširilo za Otomana, to je žalosna ali neoboriva činjenica.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:20 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 22:08
Postovi: 347
Dukljani po svemu sudeći nisu bili izvorni Srbi...kako je Nemanja pokorio područje CG i uveo SPC, posrbili su se u velikoj mjeri. Zato što je SPC bila srpska crkva. Doslovno već kod Dušana postoji termin "pop srpski", mislim kada je Dubrovčanima prodo Ston onda je reko e ali pop srpski mora ostat, to je uvjet. To je pop SPC-a.
Turci su dovršili posao.

Evo i Corto navodi kako katolički izvori navode "srpsku vjeru". Kada je postojao pop hrvatski ili hrvatska vjera? Francuska vjera? Češka vjera? Nikad. Srpska vjera jest.

Ima čak i zabilješki stranaca u Bosni,jedan priča s nekim begom, beg kaže ruski car je Srbin. Stranac u čudu pita pa kako ruski car Srbin, a aga u čudu odgovara pa ruski car je iste vjere ko ovi naši kauri s bradama. :neznam Ili neki Švabo isto u Bosni pita kaure jel ste vi Srbi, oni kažu mi nismo Srbi mi smo zapadnoga zakona ili tako nešto. dakle nisu Srbi jer nisu srpske vjere. Oni koji su srpske vjere su Srbi.

Zatim Mađari bilježe cca 1700. da u Mađarsku u neka sela dolaze katolički Raci da se nasele. Onda nakon par godina prave popis po tim selima katoličkih Raca, i ne popišu ni jednog jedinog Raca već samo Dalmatince i Horvate, s tim da se jedan koji je reko da je Dalmatinac - preziva Horvat.

Itd...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 16:52
Postovi: 1859
Lokacija: forum HB
Sad se ti iznerviro...tztzztzt...
Ja sam Srpkinja vucem korene cak i iz Crne Gore(gde su moji preci uzivali u srpstvu)..
Inace po tvojim kriterijumima sam izgleda Vlajna.. :zubati
Pa koliko je Inkvi takvih slucajeva bilo?Jel bilo toliko da mozes da opravdas sve ostalo sto si rekao?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:23 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 22:08
Postovi: 347
Inkvizitor je napisao/la:

Srpstvo se najviše proširilo za Otomana, to je žalosna ali neoboriva činjenica.


:kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:26 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
Inkvizitor je napisao/la:
Urbana je napisao/la:



Ovo i ono sto je posle receno nije bas isto..
A nije Srbin iz ljubavi shurov`o s Turcinom..vec je gledao da u zlu izvuce imalo koristi..
Vec zraci tvoja neosetljivost za takvom tragedijom.


Čuj neosetljivost, čuj tragedijom.

a nije neosteljivost kad ti Turčin dadne katoličku crkvu pa je ti pretvoriš u pravoslavnu, to je osetljivost ili kad ti Turčin dade da kupiš crkveni porez pa ti onda od katolika učas napraviš Srbina.

odakle si ti, ako si iz centralne il zapadne Bosne nemaš ti veze sa srpstvom. Il si Vlahinja il si Hrvatica i eto ti sad braniš srpstvo a 99% nemaš veze s njim.

vidiš, to je neosetljivost.

Srpstvo se najviše proširilo za Otomana, to je žalosna ali neoboriva činjenica.


ako se božja služba služi srpskim obredom ne znači da su vjernici srbi.
dapače, srbi su nastali u modernom današnjem smislu posrbljivanjem svih pravoslavnih elemenata koji su se našli pod njezinom kapom.
mnogi katolici u bosni su uslijed nedostatka klera, za vjerske potrebe koristili pravoslavne popove. krštenja, sprovodi, vjenčanja....i malo pomalo postadoše srbi.
katolici su uvijek bili sumnjiv element, povezan sa zapadnim katoličkim monarhijama koje su bile neprijatelj turcima.
pravoslavci s druge strane su bili vjerni sluge sultana i njegovih beglerbegova, srbi s činili pomoćne čete a i srpkinje su na neki način činile pomoćne odrede turske vojske iako su najviše djelovale prije ili poslije bitke.
a kad propade turska, za novovjeke političko-nacionalne potrebe, ubaci priču o junačkom otporu i vijekovnoj borbi, nadodaj raznorazne guslarije o čojstvu i junaštvu i dobiješ na kraju štakora koji je umislio da je lav, zaratio sa svima i dobio batine.
i poslije svega oni opet isto po svome.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Urbana je napisao/la:
Sad se ti iznerviro...tztzztzt...
Ja sam Srpkinja vucem korene cak i iz Crne Gore(gde su moji preci uzivali u srpstvu)..
Inace po tvojim kriterijumima sam izgleda Vlajna.. :zubati
Pa koliko je Inkvi takvih slucajeva bilo?Jel bilo toliko da mozes da opravdas sve ostalo sto si rekao?


ti se možeš izjašnjavati kako hoćeš pa i marsovkom al ako vučeš korijene iz Crne Gore, ti srpkinja nisi.

to je ko da netko kaže, ja sam Španjolka, vučem korijene iz Njemačke, prava sam Španjolka.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
bonislav je napisao/la:
Dukljani po svemu sudeći nisu bili izvorni Srbi...kako je Nemanja pokorio područje CG i uveo SPC, posrbili su se u velikoj mjeri. Zato što je SPC bila srpska crkva. Doslovno već kod Dušana postoji termin "pop srpski", mislim kada je Dubrovčanima prodo Ston onda je reko e ali pop srpski mora ostat, to je uvjet. To je pop SPC-a.
Turci su dovršili posao.

Evo i Corto navodi kako katolički izvori navode "srpsku vjeru". Kada je postojao pop hrvatski ili hrvatska vjera? Francuska vjera? Češka vjera? Nikad. Srpska vjera jest.

Ima čak i zabilješki stranaca u Bosni,jedan priča s nekim begom, beg kaže ruski car je Srbin. Stranac u čudu pita pa kako ruski car Srbin, a aga u čudu odgovara pa ruski car je iste vjere ko ovi naši kauri s bradama. :neznam Ili neki Švabo isto u Bosni pita kaure jel ste vi Srbi, oni kažu mi nismo Srbi mi smo zapadnoga zakona ili tako nešto. dakle nisu Srbi jer nisu srpske vjere. Oni koji su srpske vjere su Srbi.

Zatim Mađari bilježe cca 1700. da u Mađarsku u neka sela dolaze katolički Raci da se nasele. Onda nakon par godina prave popis po tim selima katoličkih Raca, i ne popišu ni jednog jedinog Raca već samo Dalmatince i Horvate, s tim da se jedan koji je reko da je Dalmatinac - preziva Horvat.

Itd...


Stefan Vojislav je bio katolički vladar Crne Gore, ali opet arhont Srba i Travunjanin Srbin, kako su ga zapamtili povijesni izvori. A to je bilo prije Nemanje. :kava

I ignoriraš bit teksta koji sam stavio glede katoličkih misionara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Urbana je napisao/la:
Sad se ti iznerviro...tztzztzt...
Ja sam Srpkinja vucem korene cak i iz Crne Gore(gde su moji preci uzivali u srpstvu)..
Inace po tvojim kriterijumima sam izgleda Vlajna.. :zubati
Pa koliko je Inkvi takvih slucajeva bilo?Jel bilo toliko da mozes da opravdas sve ostalo sto si rekao?


Pa đes zemljakinjo...moji su se u Hercegovinu dovukli iz Crne Gore, sa kratkim pit-stopom u Dubrovniku, no to je samo jedna od teorija. Katolici naravno :hrvatinic

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:27 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 22:54
Postovi: 587
Urbana je napisao/la:
Koja vam je najstarija crkva na prostoru BiH?
Ja nacionaliste delim na dve grupe..one dobre(ja)i zloce (ti)..
(Nemoj da me banujes zbog ovoga)
Ti uvek ali uvek imas pozitivne predrasude o svom narodu,a uvek negativne o uvom slucaju o narodu kome pripadam.
I stalno nabijas da su drugi krivi za sve a vi...zlato kakvog nema.
Sto se tice ovih iz C.G. i danas Srbi tj.Crnogorci slave i postuju SPC..
A oni "novi Crnogorci",ne smeju da se prekrste pred Crnogorcima Albancima..verovao ili ne...

zanimljivo je ono sto caporegime napisase,to je i ono sto san ja vec par puta na ovon forumu naveja.veliki dio srpske inteligencije i dan danas hrvate stavlja u neku podgrupaciju srba.isto kao sto tvrdu za muslimane da su pomuslimanceni srbi,tako i tvrde da su hrvati pokatoliceni srbi.to ima psiholoske razloge,a ima i geopoliticke.znaci,navedi mi razlog zasto bi hrvati podupirali srbe u nastojanju da pokazu svakog crno gorca kao srbina?

_________________
"Imamo svoju Hrvatsku!"Franjo Tudjman

http://www.youtube.com/watch?v=XW1ICWXU ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nacionalni mitovi i obrazovanje u Ex-Yu
PostPostano: 14 ruj 2009, 11:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 svi 2009, 17:35
Postovi: 639
Urbana je napisao/la:

Ovo i ono sto je posle receno nije bas isto..
A nije Srbin iz ljubavi shurov`o s Turcinom..vec je gledao da u zlu izvuce imalo koristi..
Vec zraci tvoja neosetljivost za takvom tragedijom.


U redu Urbana to smo vec culi... nego daj objasni slijedece cinjenice...koje iznosi vas dr. Deretic...

Da su 20 i nekoliko velikih vezira bila Srbi... :smajl049
U 15-16 st. gotovo sve turske vojskovodje bili podrijetlom Srbi... :ucelo
Selejman Velicanstveni je dao naredbu on je obnovio Srpsku patrijarsiju...
....obnovio i rekao...
"Nitko ne sme da dira u srpske crkve i manastire ja sam njihov zastitnik"... i nitko i nije dirao... :smajl043

... a ovo moras sama pogledati... :sega


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 570 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 93 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO