HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 11:49.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 20 srp 2013, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
rastko je napisao/la:
Vidi ima jedno mesto u Bosni kod Banja Luke u kojoj se clanovi moje familije sahranjuju toliko generacija da vise niko nezna tacno kad je pocelo.Kad mi je deda umro naisli smo na kosti Bog zna kog predka ,baba je znala da nabroji do svog pra dede,a islo je jos dalje,znaci na tom parcetu zemlje mi je citava familija,koliko je Kosovo sveto za Srbe toliko je to parce zemlje sveto za mene ali da ste usli u Banja Luku nikad vise nebi ni priso gore niti bi hteo tamo da budem zakopan,jednostavno nebi imo sta da trazim gore


Kakve veze ima Jadran s grobljem tvojih predaka? :blink

I on je bio vaš, ali vam ga je Hrvatska otela u belosvetskoj zaveri s Vatikanom i Nemačkom na čelu? :smijeh


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 21 srp 2013, 00:09 
Offline

Pridružen/a: 16 vel 2013, 04:53
Postovi: 367
GoranM je napisao/la:
rastko je napisao/la:
Vidi ima jedno mesto u Bosni kod Banja Luke u kojoj se clanovi moje familije sahranjuju toliko generacija da vise niko nezna tacno kad je pocelo.Kad mi je deda umro naisli smo na kosti Bog zna kog predka ,baba je znala da nabroji do svog pra dede,a islo je jos dalje,znaci na tom parcetu zemlje mi je citava familija,koliko je Kosovo sveto za Srbe toliko je to parce zemlje sveto za mene ali da ste usli u Banja Luku nikad vise nebi ni priso gore niti bi hteo tamo da budem zakopan,jednostavno nebi imo sta da trazim gore


Kakve veze ima Jadran s grobljem tvojih predaka? :blink

I on je bio vaš, ali vam ga je Hrvatska otela u belosvetskoj zaveri s Vatikanom i Nemačkom na čelu? :smijeh

Ako bi groblje mojih predaka ,zemlju na kojoj je zivela moja porodica od prvih poznati predaka smatrao toliko zagadjenim i oskrnavljenim ako je kontrolisu Hrvati da bi se stidio da od nje poticem,cak bi sam samim prisustvom u njoj bio osramocen ,pa koji razlog bi imo da hranim tu rasu nacista bez nacije ili kako Pavelic rece narod od tri vrste(podsetime me koje ),budem medju njima dobrovoljno ,pa makar i gole guzice?
Jadran,on je pripadao mnogim narodima,od Grka do Svaba i Italijana,pa bio je i pod Turskom kontrolom i da u jednom kratkom periodu je pripadao Srbima i bio je nastanjen Srbima ,medju ostalim i pod Mihajlom koji je pobedio Bugare,pobjeda koju vi pokusavate namestiti vasom umisljenom kralju Tomislavu. Nije mi poznato da je ikad bio Hrvatski do dvadesetog veka ali hvala ti sto me poducavas povjesti,casna rec,koliko te postujem krecem da citam bespuca povjesne zbunjenosti :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 21 srp 2013, 00:33 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
rastko je napisao/la:
GoranM je napisao/la:

Kakve veze ima Jadran s grobljem tvojih predaka? :blink

I on je bio vaš, ali vam ga je Hrvatska otela u belosvetskoj zaveri s Vatikanom i Nemačkom na čelu? :smijeh

Ako bi groblje mojih predaka ,zemlju na kojoj je zivela moja porodica od prvih poznati predaka smatrao toliko zagadjenim i oskrnavljenim ako je kontrolisu Hrvati da bi se stidio da od nje poticem,cak bi sam samim prisustvom u njoj bio osramocen ,pa koji razlog bi imo da hranim tu rasu nacista bez nacije ili kako Pavelic rece narod od tri vrste(podsetime me koje ),budem medju njima dobrovoljno ,pa makar i gole guzice?
Jadran,on je pripadao mnogim narodima,od Grka do Svaba i Italijana,pa bio je i pod Turskom kontrolom i da u jednom kratkom periodu je pripadao Srbima i bio je nastanjen Srbima ,medju ostalim i pod Mihajlom koji je pobedio Bugare,pobjeda koju vi pokusavate namestiti vasom umisljenom kralju Tomislavu. Nije mi poznato da je ikad bio Hrvatski do dvadesetog veka ali hvala ti sto me poducavas povjesti,casna rec,koliko te postujem krecem da citam bespuca povjesne zbunjenosti :palacgore1


Volimo i mi vas, pitanje je sto pomanitala cetka kao ti radi na hrvatskon forumu, osin da zagadjujes virtualni zrak.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 21 srp 2013, 00:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
:001_rolleyes Bravo, odi još čitaj/gledaj Šešelja, bit ćeš još zatucaniji.

Glede regiyuna, projekt je mrtav. Zemljopisno ostajemo tu gdje jesmo i jedni i drugi što znači da će odnosi postojati i nadam se biti sve bolji u ekonomskom smislu. Sva druga povezivanja su promašena. Zašto? Pa zato što za uspješna drugačija povezivanja (kulturna, športska...) trebaju postojati i nekakve međusobne simpatije među stanovništvom.

Osobno cijenim i poštujem, zbog njihove povijesti i/ili civilizacije i/ili ... ... sljedeće narode kao skupine, ne govorim o pojedincima, otprilike ovim redom:
Židove, meni neosporivo br. 1, zatim Mađare pa Njemce i Austrijance, Portugalce, Fince..., simpatiziram Poljake, Irce, Mađare, Ukrajince, ... ovakav donekle blesav popis razlikovat će se kod svakog od nas, ali!

Hrvati uopćeno neke narode cijene i poštuju, neke vole, a Srbi i Muslimani nisu niti u jednoj od tih kategorija. Jedini koji imaju neke simpatije prema Srbima su naši Jugoslaveni koji izumiru. Prema Muslićima također, uz Pavelićeve idiote. Jugići drže značajne pozicije u vlasti/medijima trenutačno, ali s vremenom će to doći na svoje.
To znači da regija dugoročno nema smisla u drugom pogledu od isključivo gospodarskog. Na stranu sad što s povijesno-kulturalne strane nije nikad ni imala smisla. A i u području gospodarstva je njen potencijal preuveličan, poglavito ako gledamo na to da je glavni ekonomski činitelj hrv. gospodarstva turizam. Srbi i Muslimani niti mogu platiti ljetovanje na Jadranu, niti su poželjni jer tjeraju druge goste.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Jugonostalgija
'Kako nam je nekad bilo lepo...'
slika
Iz perspektive poslijeratne generacije Beograđana, Hrvatska djeluje kao zemlja meda i mlijeka koju bi ipak svi nekako najradije izbjegli. Užasno je lako biti Zagrepčanin u srpskoj metropoli. Obrat, dakako, ne vrijedi, donosi Deutsche Welle

Beograd u proljeće 2014. izgleda kako je izgledao i prije dvadesetak godina. Tek su se fasade po centru dodatno oljuštile i na propadajuće sivilo nakrcano je još par tisuća klima-uređaja. Grad stagnira u beznađu, frustraciji, ali i osebujnom ponosu koji se temelji na čistom prkosu pred političkom i ekonomskom apokalipsom koja je mnoge mlade Srbe otjerala u emigraciju, ostavljajući ostatak urbane populacije da besperspektivnost liječi crnim humorom, partijanjem po kafanama i snalaženjem u svim smjerovima, legalnim ili ilegalnim, nije toliko bitno, donosi Deutsche Welle.

Dva najveća grada bivše Jugoslavije (Beograd i Zagreb) danas su godinama daleko, mada će to biti teško shvatljivo prosječnom Hrvatu koji se mazohistički hrani mišlju da živi u slijepoj ulici povijesti i da mu se ništa gore ne može dogoditi. Treba prvo doći u Beograd i blago revidirati vlastite komplekse. Iz istočnog rakursa, naime, Zagreb izgleda i funkcionira kao Beč.

Zagreb kao Beč

'Kada sam prvi put došla u Zagreb, moj je dojam bio joj, kako je sve ovde lepo i čisto. No, ne verujem da se igde u ovoj regiji dobro živi', kaže Nataša, djevojka koju je pogodila sreća da radi u beogradskoj filijali jedne američke tvrtke. Odmah potom prelazi na reminiscencije iz Splita. 'Ljudi su u Splitu nekako umireniji, kulturniji, mogu se zamisliti da tamo živim. Devojke ovde obožavaju hrvatski jezik. Općenito stav spram Hrvatske ovisi o tome s kim si odrastao, ali kada dođeš u neke srednje dvadesete, ovde uglavnom nitko nema negativnu sliku o Hrvatima. Dapače, svi koji mogu vade hrvatski pasoš, opisuje Nataša tektonsku promjenu paradigme o Hrvatskoj. Zemlja prijetnje i neugodnosti, postala je u međuvremenu i zemlja prilike.

Beograd kasni u usporedbi sa Zagrebom, reći će nam dvadesetšestogodišnjakinja. No, ne nije toliko stvar u kašnjenju koliko u "fiksaciji" na prošlost. Jugonostalgija hara po glavama generacije koja od Jugoslavije nije doživjela ni pet minuta. Po štandovima uz Kalemegdan prodaju se bedževi s jugoslavenskom mapom i natpisima ''Kako nam je nekad bilo lepo..'' Po fasadama uz Knezmihajlovu grafiti dozivaju Tita, televiziju pune spotovi hrvatskih izvođača, a koncert u Hrvatskoj zaboravljene Doris Dragović postaje predmet općeg oduševljenja. Nataša nudi objašnjenje: ''Generalno živimo u prošlosti, tu budućnosti nikad ni nije bilo. Sada kada postoji tračak nade, mnogo je teže prebaciti se. Inače, Srbi generalno vole imati puno prijatelja, puno familije, da budemo zajedno. Volimo udruživanje. Prije smo, kao Jugoslavija, bili veći i nitko nas nije mogao dirati. Sad smo kao mladunčad. Percepcija je da su nas Hrvati ostavili'' .

Privlačna egzotika

No, istini za volju, rijetko bi koji mladi Beograđanin pri pomisli na bolji život u inozemstvu pomislio na Hrvatsku. Privlačna egzotika Hrvata u Beogradu daleko je manjeg intenziteta u obrnutom slučaju. Sanja je jedna u nizu onih koje su ''stomakom za lebom'' i zahvaljujući mogućnosti da dobiju hrvatsku putovnicu, otišle raditi u Hrvatsku. Ima 23 godine i njezina su iskustva iz Rijeke u najmanju ruku ambivalentna: ''Rijeka, hm...to je liberalni gradić..haha! Ne znam, nekad mi se čini da je cijela Hrvatska izgrađena na mržnji prema Srbima. Naučila sam govoriti hrvatski i onda nema problema. Čim se opustim i promijenim malo naglasak, odmah me pitaju odakle sam i jesam li s istoka. Svi pričaju kako je Rijeka otvoreni grad, ali iskreno kažem da radim u Rijeci samo zato što mi je plaća odlična. Da imam normalni posao ovde u Beogradu, vratila bih se sutra.''

Hrvatska je, za razliku od Srbije, normalna država s pravilima i zakonima koji se poštuju, zemlja snova, reći će Sanja uz ironični dodatak – ''naravno, samo ako si Hrvat''. Doživjela je nekoliko diskriminatornih ekscesa, gađali su je voćkama na plaži na Pećinama, a kolegica s tečaja stranog jezika prestala je s njom razgovarati kad je ova progovorila srpski. Priča mi o svojoj prijateljici Jeleni koja je pak ljetovala na Rabu te "zaradila" šaku kada je prigovorila tipu na plaži jer se gurao. Dakako, s beogradskim naglaskom.

''Drugačiji smo. Što god da neki govore, da nismo, da smo isti, ali nije tako. Živjela sam i ovde i tamo, totalno smo drugačiji. U Hrvatskoj su ljudi zatvoreniji, nezadovoljni, svi su namrgođeni i uvek im je netko drugi kriv. Srbi pogotovo. Ovde nemamo problem s tim, nismo šovinisti. Pričamo isti jezik i umesto da nas zbliži, u Hrvatskoj se izmišljaju nove reči samo da se što više razlikujemo. Ovde, naprotiv, postoji potreba da svi budu zajedno'', zaključit će Sanja.

Kompleksna energija

Energija koja struji iz Beograda prema Zagrebu prilično je kompleksna. Mješavina fascinacije i stava ''sve je kul, brate''. Unatoč tome daleko će se teže mlađi Srbi odlučiti na život u Hrvatskoj nego obrnuto. Iva je iz Zagreba i udala se u Beogradu. Kaže kako većina hrvatsko-srpskih ljubavnih veza otpada na onu srpskog momka i hrvatske cure. Obrnuto je puno teže jer su Srpkinjama Hrvati ''premekani''. Općenito, Beograđani su Hrvate smjestili i u svoj žargon. Zovu ih ''svileni''.

''Svako malo sam s mužem u Zagrebu i on kaže kako tu ne bi izdržao. I u Sloveniji i u Srbiji, Hrvate se doživljava kao najmrzovoljnije. Ispada da smo najveći hejteri, puni gnjeva i kompleksa, ne želimo priznati uspjeh nikome. Zanimljivo, ali to se vidi i po komentarima ispod članaka na internetu. U Hrvatskoj će redovito popljuvati tekst o uspjehu neke zvijezde ili zvjezdice, u Srbiji će, naprotiv, biti puni podrške. Ne znam nikoga u Beogradu tko bi htio živjeti u Zagrebu'', kaže Iva koja nije sto posto sigurna može li se nositi s direktnim i sirovim mentalitetom srpske metropole gdje ti svi izlijevaju dušu nakon tri rečenice, a svade se i mire u ekspresnim intervalima.

Nikad prežaljeno odvajanje Hrvatske iz bratskog zagrljaja istočnih susjeda očituje se nakraju i povrh svega u žaljenju za Jadranom. Nema taksista koji nakon što kažete da dolazite iz Hrvatske ne bi počeo nostalgičnu tiradu o predivnim ljetima i idili hrvatskog priobalja. Tko želi okusiti Jadransko more danas otići će najvjerojatnije do Istre ili sjevernog Kvarnera iz straha da mu u Dalmaciji ne bi izbušili gume ili kamenom provjerili izdržljivost stakala. Iako, paradoksalno, ako bi trebalo tražiti hrvatske pandane beogradskog stanja svijesti, najprije bi ih pronašli u Dalmaciji.

Čudesna aura

Koliko Beograd novih generacija voli i razumije Zagreb, stoji pod debelim upitnikom. Uostalom, beogradska djeca rođena u devedesetima odrasla su u informacijskoj blokadi i praktički nemaju pojma o ratnim zbivanjima. Pojam rata vežu za NATO-vo bombardiranje Beograda i situaciju oko Kosova. Hrvatska im je najbliža daleka zemlja, dio Europske unije, koju, da odmah kažemo, mahom gledaju s neodobravanjem i osjećajem nepripadnosti. Istodobno, Hrvatska je i zemlja s čudesnom aurom privlačnosti. Očiti jaz senzibiliteta, naravno, samo intenzivira tu percepciju.

http://www.vecernji.hr/balkan/kako-nam- ... epo-934882

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Yup, dobro analizirano stanje uma istočnih nam komšija.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 19:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Meni se više sviđa rastavljanje riječke tolerancije na vodeonik i kiseonik. :D

slika

Well not according to Srbeki. :D

Citat:
'Rijeka, hm...to je liberalni gradić..haha!


I ja kažem. :D

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 19:51 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Tuka neka ide "stomakom za lebom" negdje drugdje. Nema smisla živjeti tamo gdje se osjeća ugroženo i gdje joj ne odgovara.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Beograđane nabijem na q. Čast izuzecima.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
I ja kažem progresivni sugrađanine.



Eto jedna nostalgična za komšije.

http://www.youtube.com/watch?v=KkT_puBIJiY

I oni su ga nama lijepo otpjevali. :zivili

Pa da s tim ponajboljim osobinama koje posjeduju naša dva naroda i dobrim željama zakoračimo u svijetlu budućnost i bolje sutra.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Kakve odvratne laži... Jel taj novinar uopšte bio skoro u Beogradu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
i kod moje cure u firmu nedavno dosla jedna Beogradjanka, prebacena u Zagreb zbog ljubavi ili tako nesto...i prije par dana se ne pojavi na poslu, nitko ne zna di je. :D radi se za nase pojmove o velikoj firmi.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:24 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
dudu je napisao/la:
i kod moje cure u firmu nedavno dosla jedna Beogradjanka, prebacena u Zagreb zbog ljubavi ili tako nesto...i prije par dana se ne pojavi na poslu, nitko ne zna di je. :D radi se za nase pojmove o velikoj firmi.


Nemam ja ništa protiv da Beograđanke dolaze u Hrvatsku, dapače. :D Ali ovakvi kao ova "Sanja" imaju žešće probleme i predrasude, nebitno otkud dolaze.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:28 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Bogami ovu godinu sam jako puno u Bg i nisam baš dobio dojam da smo gđicama sa istočne strane "mekani"
Al eto to možda nisam ja, možda je to samo moja schauma.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 24 tra 2014, 20:29 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Inače dobra zabava tamo i skroz ok ljudi, bez ikakvih ekscesa dosad sve ...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
doc je napisao/la:
a koncert u Hrvatskoj zaboravljene Doris Dragović postaje predmet općeg oduševljenja.

:sega =))

A i ostatak teksta je jednako debilan i nema veze sa mozgom, ali ovo ipak treba izdvojiti jer najbolje pokazuje koliko je autor teksta upućen u situaciju i koliko je nadrobio gluposti čim je mrtav hladan ovo napisao. :smijeh


Ako nekome nije jasno o čemu pričam neka ukuca u google "Doris Dragović Beograd koncert".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Carmello Šešelj je napisao/la:
doc je napisao/la:
a koncert u Hrvatskoj zaboravljene Doris Dragović postaje predmet općeg oduševljenja.

:sega =))

A i ostatak teksta je jednako debilan i nema veze sa mozgom, ali ovo ipak treba izdvojiti jer najbolje pokazuje koliko je autor teksta upućen u situaciju i koliko je nadrobio gluposti čim je mrtav hladan ovo napisao. :smijeh


Ako nekome nije jasno o čemu pričam neka ukuca u google "Doris Dragović Beograd koncert".


Tako je, nije Doris Tereza Kesovija, Dino Merlin ili Dubioza Kolektiv...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 13:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Totalno si promašio poentu onoga što sam hteo da kažem. 30 metara preko gola...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Carmello Šešelj je napisao/la:
Totalno si promašio poentu onoga što sam hteo da kažem. 30 metara preko gola...


Da je Doris izuzetak a ne pravilo?

Nina Badrić da podršku đeneralima iz Haga preko Tvitera, svе koji joj odgovore na to obriše i napuši qrcem, ne prođe ni dva mjeseca, ja vidim gedžovani po fejsu kače slike kako su se ekstra proveli u nekom klabu u BeGeju na njenom koncertu... a neko *** iz Novog Sada piše peticiju da se Ceci zabrani koncert u NS jer je kriva za genocid i etničko čišćenje.

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 14:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Metemma je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Totalno si promašio poentu onoga što sam hteo da kažem. 30 metara preko gola...


Da je Doris izuzetak a ne pravilo?

Nina Badrić da podršku đeneralima iz Haga preko Tvitera, svе koji joj odgovore na to obriše i napuši qrcem, ne prođe ni dva mjeseca, ja vidim gedžovani po fejsu kače slike kako su se ekstra proveli u nekom klabu u BeGeju na njenom koncertu... a neko *** iz Novog Sada piše peticiju da se Ceci zabrani koncert u NS jer je kriva za genocid i etničko čišćenje.

Ne, niti je Doris Dragović poenta, niti bilo koji od ovih estradnih umetnika koje si naveo. Poenta je da je tekst koji je okačen totalno sranje i da nema veze sa vezom, a to oko Doris Dragović sam citirao samo da ilustrujem koliko taj lik lupeta, jer je jednostavnom proverom na internetu za pola minuta mogao da sazna o čemu se tu radi.

A što se tiče koncerata, neka drži koncerte ko god hoće ako ima publiku, ne vidim baš nikakav problem u tome.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 20:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 14:18
Postovi: 8425
Članak je tragikomičan. Opis Beograda, dozivanje Tita u Knez Mihajlovoj, šugonostalgija...WTF =))
I još neka kompleksaška kvazi-patnja za uređenim Bečom i uljudbom, koja apsolutno kod Beograđana ne postoji. Beograd je svoj, originalan i autentičan, nisu potrebna nikakva upoređivanja ni sa kim.

Od nekad pograničnog grada koji u istoriji najmanje bio srpski (vizantijski, bugarski, mađarski, turski), na najpovoljnijem geografskim položajem u istočnoj Evropi, napravili smo predivnu široku srpsku metropolu. A ovaj moj dio koji čak do 1918. nije bio u Srbiji, danas je najsrpskiji dio Beograda. :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 tra 2014, 21:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Metemma je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
:sega =))

A i ostatak teksta je jednako debilan i nema veze sa mozgom, ali ovo ipak treba izdvojiti jer najbolje pokazuje koliko je autor teksta upućen u situaciju i koliko je nadrobio gluposti čim je mrtav hladan ovo napisao. :smijeh


Ako nekome nije jasno o čemu pričam neka ukuca u google "Doris Dragović Beograd koncert".


Tako je, nije Doris Tereza Kesovija, Dino Merlin ili Dubioza Kolektiv...

A jebiga, i kod nas klub poludi kada puste Cecu(to je nivo, prije se nije uopce pustala), Balaš već godinama puni dvorane. Susjedova trava je uvijek zelenija.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 22 sij 2015, 07:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mali prilog kontra stava u naslovu. Ovoga puta nije riječ o sastavljanju internog potrošačkog tržišta, nego nešto nalik zadrugi ili vertikalno integriranom sistemu kooperanata koji će zajednički (i logistički kroz jednu hrvatsku kompaniju nastupati prema EU (točnije prema istočnoeuropskim članicama EU):

Citat:
Inicijativa hrvatske distribucijske kompanije Orbico

Kompanije iz bivše Juge osvajaju Evropsku uniju

slika

Izvoznu ofanzivu na tržišta Mađarske, Češke, Slovačke, Poljske vodit će Orbico, a osim nekoliko desetina hrvatskih i slovenačkih firmi, u igri su i bh. kompanije. Dani su istražili šta će to značiti za slabašni bh. izvoz i koje šanse ne smiju biti propuštene na tržištu od 100 miliona potrošača

Hrvatska distribucijska kompanija Orbico prije nekoliko mjeseci pozvala je hrvatske, slovenačke i bosanskohercegovačke kompanije u izvoznu ofanzivu na tržišta Mađarske, Češke i Slovačke, a nakon toga i Poljske.

Inicijativa je uslijedila nakon što je Orbico 2014. preuzeo poljsku kompaniju Nava, čime je ojačao svoj distribucijski kanal. Orbicov cilj je širenje na sveukupno 17 evropskih zemalja sa tržištem od oko 100 miliona potrošača.

Ganjanje predratnog suficita

Osim 70 hrvatskih, inicijativi su se do sada pridružile 15 slovenačkih i četiri bh. firme. Odgovor na pitanje zašto ići na tržište Evropske unije prije nego je osvojeno regionalno je vrlo jednostavan. U regionu pada kupovna moć potrošača, a tržište Evropske unije se polako oporavlja od višegodišnje ekonomske krize koja je potresla gotovo cijeli svijet. Također, kompanije iz regiona postale su svjesne da je za njihov razvoj potrebno osvojiti i druga tržišta, baš kao što već uveliko rade inostrani proizvođači koji su poklopili tržište u regionu. Proizvođači iz regiona koji uđu u Orbicov distribucijski lanac će morati biti svjesni da će na tržište EU morati poslati kvalitetne, ali cjenovno konkurentne proizvode.

Prema Orbicovom planu, na evropsko tržište prvo će stupiti velike firme iz regiona, potom srednje i na kraju male. Kompanije koje su izrazile želju da uđu u posao sa Orbicom uglavnom dolaze iz prehrambene industrije, ali šansu imaju i one koje pokrivaju neprehrambeni segment.

Bosna i Hercegovina već decenijama ima veliki vanjskotrgovinski deficit. Deficit dominira još od rata, a rijetki se sjećaju 1990. godine u kojoj je bh. pokrivenost uvoza izvozom iznosila za današnje prilike fantastičnih 110 posto. Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, u 2014. izvoz iz BiH je iznosio 8,6 milijardi KM, a uvoz 16,1 milijardu KM, što znači da je pokrivenost uvoza izvozom 53,6 posto.

Dakle, vanjskotrgovinski deficit iznosi 7,5 milijardi KM. Bh. izvoz u zemlje CEFTA (Srbija, Crna Gora, Albanija, Makedonija, Kosovo) iznosi 1,3 milijarde, a uvoz 1,8 milijardi KM, što znači da je pokrivenost uvoza izvozom 72,9 posto. Izvoz u zemlje Evropske unije iznosi 6,2 milijarde KM, a uvoz 9,5 milijardi KM (pokrivenost uvoza izvozom 65,7 posto). Iako izvoz u zemlje CEFTA i EU svake godine raste, i dalje je to daleko od prijeratne statistike, pogotovo uzimajući u obzir činjenicu da uvoz raste brže od izvoza.

Problemi bh. proizvođača i poslodavaca isti su već dugi niz godina - loš poslovni ambijent, preveliki fiskalni i parafiskalni nameti, prekomplikovano registrovanje preduzeća. Problemi su detektovani, ali treba ih rješavati, čim prije.

S druge strane, one bh. kompanije koje su uspjele da pokrenu i razviju proizvodnju svoje proizvode teško uspijevaju plasirati na inostrana tržišta. Zato je vjerovatno Orbicova inicijativa prava prilika za bh. proizvođače.

Vlasnik Orbica Branko Roglić za Dane kaže da je u Zagrebu formiran Odjel za izvoz ove kompanije koji vodi Koraljka Tomić. Cilj Odjela je koordiniranje firmi koje su se prijavile za ovaj projekat. Na naše pitanje zašto je inicijativa fokusirana na firme iz regiona, Roglić odgovara da ''mi možemo biti korektni susjedi".

Bh. izvozni aduti

"To znači da će gospodarstvo funkcionirati bez obzira na granice. Naše gospodarstvo je živjelo 50-ak godina zajedno. U tom vremenu stvorile su se komplementarne vrijednosti. U BiH se gradila energetika, u Srbiji i Vojvodini poljoprivreda, Hrvatskoj i Sloveniji industrija. Zato je logično da se ta suradnja nastavi. Ako ne zaboravimo neke ružne stvari, svi ćemo ostati gladni. Osim interesa, nema drugog razloga da se napravi dugoročno održiva firma. Da bismo došli do toga, firma mora imati zdravog kupca koji će plaćati robe i zdrave dobavljače, a to se može uraditi samo na jednoj teritoriji na kojoj se decenijama dobro surađivalo. To je bivša Jugoslavija. Slovenija se u međuvremenu orijentirala na Zapad, Hrvatska ide sličnim pravcem, ali mi na tržištu bivše države moramo surađivati. To će, nadam se, donijeti boljitak za svaku firmu sa ovih prostora i cijelu regiju'', kaže Roglić.

Naš sagovornik smatra da projekat neće biti lako realizovati. Kudikamo lakše će biti sa firmama iz Hrvatske i Slovenije, s obzirom na to da između ove dvije zemlje nema, kako kaže, graničnih barijera.

Iako broj imena svih firmi iz BiH koje su prihvatile Orbicovu inicijativu nije još zaokružen, već se nazire njih nekoliko. Od Roglića smo saznali da bi na policama u Orbicovom distribucijskom lancu u Evropskoj uniji trebao biti Agrokomercov biskvit Tops. Također, pregovori se vode sa nekoliko kompanija iz AS Grupacije, čiji su najpoznatiji brendovi proizvodi Klasa, Sprinda, Vispaka...

Voditeljica Orbicovog Odjela za izvoz Koraljka Tomić nam je rekla da je odaziv na apel proizvođačima za saradnju na vanjskim tržištima veći od očekivanog.

"Kontaktiralo nas je oko 90 tvrtki iz regije, među kojima je većina iz Hrvatske, 15-ak iz Slovenije, te neke iz Makedonije i BiH. U BiH smo u kontaktu s nekoliko tvrtki iz AS Grupacije koje imaju prehrambeni asortiman. Za prvi proboj prema tržištima centralne Europe, među svim zainteresiranim tvrtkama napravili smo uži izbor u koji smo uzeli i tvrtku Vispak iz BiH. To je tvrtka koja ima zaista široku paletu prehrambenih proizvoda za koje smatramo da svojom kvalitetom i cijenom mogu konkurirati na ciljanim tržištima i to primarno Mađarske, Češke, Slovačke i Poljske", kaže naša sagovornica.

Orbico posluje u 17 zemalja u Evropi, ponavlja ona i dodaje da je "cilj u svim tim zemljama ponuditi atraktivan asortiman iz regije. To znači da zainteresirane tvrtke u tim zemljama mogu preko Orbica dobiti najjeftiniji oblik distribucije i dosegnuti preko 100 milijuna potrošača kroz oko 70.000 prodajnih mjesta, koje danas pokriva Orbico''.

S druge strane, Roglić kaže da će Orbico potrošačima u Evropskoj uniji naglasiti odakle dolaze proizvodi koji će biti plasirani, ali da svaka firma mora pojedinačno razvijati svoje brendove.

Oživljavanje Agrokomerca

''Dakako, prvi cilj je da svi posluju pozitivno. Niko ne radi da bi bio na gubitku. Mi smo, primjerice, mnogo investirali da bismo ušli u Poljsku, državu sa 40 miliona stanovnika, odnosno, na tržište deset puta veće od hrvatskog. Logično očekujemo da nam se novac vremenom vrati.

Mislim da se uspjeti može, pogotovo kada se sjetim svog prvog poslijeratnog dolaska u Sarajevo, kada smo na mjestu našeg sadašnjeg sjedišta zatekli potpuno spaljena poduzeća. Danas, skoro 20 poslije, uspostavili smo poslovanje na teritoriju cijele Bosne i Hercegovine sa prometom od oko 120 miliona KM'', ističe Roglić.

Upućeni kažu da je jedan od najvećih problema proizvodnih firmi plasman, odnosno pronalazak kupca, nakon toga je problem cijena, a na kraju kvalitet. Međutim, Roglić ima recept za uspjeh.

''Da bi neka firma uspjela, mora iskoristiti svoje komparativne prednosti. To znači da iz svoje okoline mora uzeti sirovine, napraviti proizvod i takvog ga plasirati na druga tržišta. Mislim da BiH, Hrvatska i Slovenija imaju dovoljno komparativnih prednosti i mogućnosti za proizvodnju proizvoda koji će biti interesantni na tržištu Poljske, Češke, Slovačke. Njihova prednost će biti cijena i kvalitet. Vjerujem da ćemo svi imati koristi i od toga živjeti dobro. Imamo pamet, samo je trebamo povezati sa vlastitim resursima i tehnologijama koje su danas dostupne. Samo tako možemo biti uspješni'', smatra on.

Izvoz na tržište Evropske unije bi, prema Orbicovom planu, trebao početi u martu, a ambicioznim planom predviđeno je da već do kraja naredne godine izvoz iznosi 20-ak miliona eura.

Mustafa Gadžo, vlasnik kompanije Gadžo komerc, koja je 2013. godine počela saradnju sa nekadašnjim prehrambenim gigantom kompanijom Agrokomerc iz Velike Kladuše, za Dane je otkrio nekoliko detalja u vezi sa saradnjom sa Orbicom. Po njegovim riječima, osim poznatog biskvita Tops, na tržište EU će putem Orbica ići i začin Vegedor, čokolada za kuhanje, supe i krem-proizvodi.

''Naša saradnja s Orbicom za tržišta Poljske, Slovačke i Češke kreće 1. februara. U te zemlje planiramo godišnje izvoziti 400 tona Topsa i oko 500 tona naših drugih proizvoda koje već uspješno izvozimo na tržište CEFTA, EFTA, Hrvatske, te prekookeanskih zemalja. Mislim da će nam saradnja s Orbicom donijeti dosta pozitivnog, jer smo tržištu EU imali otežan pristup. Ako sve bude kako treba, u budućnosti planiramo da u ove zemlje počnemo izvoziti i ostale proizvode, poput kiselih krastavaca, paprika i miješane salate. Na tržište EU očekujemo izvoz od otprilike pet miliona KM'', rekao nam je Gadžo.

Gadžo komerc je poslovnu saradnju s Agrokomercom pokrenuo 2013. godine, a ona podrazumijeva iznajmljivanje Agrokomercovih pogona, korištenje brendova i posao za stotinu radnika.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 25 sij 2015, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Citat:
REGION

Blizanci s Balkana
slika
Prodefilovale su kroz Crnu Goru u potonjih četvrt veka – na zvaničnom, najvišem, nivou – svakojake protuve: od sumnjivih političkih lica, preko odbeglih kriminalaca, do belosvetskih tajkuna.

Ipak, nijedna od poseta na tako upečatljiv način ne skicira beznađe u koje nas je gurnula vladajuća politička hunta, kao nedavna poseta potpredsednika kosovske vlade Hašima Tačija Podgorici.

Još više: susret sedmostrukog crnogorskog premijera Mila Đukanovića i nekadašnjeg komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Tačija, isto toliko, ako ne i znakovitije, demaskira svo licemerje i trulež onoga što umišljeni političari i birokrate sa Zapada – koji preovladavajuće kontrolišu i kreiraju ovdašnje procese – nazivaju Zapadom.

Prvo o marionetama. Nije slučajno što se Tači i Đukanović odlično razumeju: to su politički blizanci. I jedan i drugi su stvorili države u isprepletanoj igri politike i organizovanog kriminala, formalnih procedura i neformalnih lanaca moći, nadzemnog Ustava i podzemne omerte.

I jedan i drugi su ratove, koje su vodili devedesetih, nastavili drugim sredstvima, dvehiljaditih. Iza dugogodišnje nacionalne i etničke retorike – Đukanović je tu bio dinamičniji: prvo Srbin, pa Crnogorac, Tači: samo Albanac – i kod jednog i kod drugog se ukotvio san svakog kleptokrate o bespoštednom namicanju bogatstva.

Na vreme su shvatili nemilosrdni fakat svih vremena i prostora, da je za legalizovanje nepravedno stečenog i organizovanje zaborava o kriminogenim rabotama važna politička funkcija. I jedan i drugi su na svojoj koži osetili blagodeti njegove političke svetosti – imuniteta.

Za Đukanovića je, recimo, pre deceniju, zbog „mafijaškog udruživanja” u poslu šverca cigareta, italijansko tužilaštvo zatražilo pritvaranje i hapšenje, ali je on, pošto za to nije prošla žalba na najvišoj instanci, snažnije krenuo u priču o crnogorskoj nezavisnosti i – imunitetu.

Potom se, nakon što je Crna Gora postala nezavisna, samoinicijativno odazvao pozivu tamošnjih pravosudnih organa, ali ne tokom prve dve godine nezavisnosti, kad se povukao sa funkcije i bio bez imuniteta, već posle te pauze, tačno mesec (!) nakon što ga je ponovo stekao.

Mogao je, stoga, da bude spokojan dok su ga tužioci u Bariju ispitivali, šest sati. Ni Tači, iz istih razloga, dok god je na funkciji ne mora da brine zbog, recimo, istrage o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji.

I jedan i drugi su primarno zaslužni što su Crna Gora i Kosovo na svetskim političkim mapama označeni kao mafijaški zabrani. Tako je, uzmimo samo to, Moises Naim u analizi naslovljenoj „Mafijaške države” („Forin afers”, maj/jun 2012. godine) – čak i u tom vašingtonskom biltenu – Crnu Goru okarakterisao kao mafijašku zemlju, dok je za Tačija naveo delove izveštaja u kojima stoji da je reč o čoveku koji, sa svojima, kontroliše trgovinu narkoticima, te zauzima važno mesto u mafijaškim strukturama Kosova.

I jedan i drugi su bili ili jesu na čelu organizacija kojima ništa nije sveto: Tači je vodio OVK, Đukanović vodi Demokratsku partiju socijalista (DPS), koja, u biti, i nije partija, već ogromni i dobro organizovani Đukanovićev – alibi, mašinerija koja ima za cilj zaštitu gospodara, po svaku cenu.

I jedan i drugi – i tu dolazimo do na početku pomenutog Zapada – slušaju. Đukanović i Tači su, zapravo, idealni primeri, slučajevi – in vivo, onoga što Vašington sa svojim bajonetom u vidu NATO-a, čini po svetu, decenijama: na ključnim pozicijama u, za njih, interesantnim državama – a takve su im sve – instaliraju na sve spremne vazale.

I, bez obzira na sve: nije, tamo, u epicentrima zapadnog odlučivanja, važno koliko ima nerasvetljenih ubistava u Crnoj Gori i zašto je ubijen novinar Duško Jovanović, koliko je bubrega izvađeno u „Žutoj kući” i šta je po Kosovu radio OVK, koliko je civila pobijeno u napadu na Faludžu, koliko je Kurda usmrtio Husein, koliko ljudi likvidirao Suharto, koliko streljao Pinoče, koliko masakrirao Pol Pot...

Dok god su na (atlantističkom) kursu, dok god slušaju i predstavljaju „izvor stabilnosti”, dotle će se uvek naći neka Medlin Olbrajt da ih, kao Tačija i Đukanovića, celiva. Svi takvi, „elite” na čelu američkih protektorata, pa i dvojac iz ovog teksta, psihološki i politički – ljudi su roba i ljudi robovi. Taj skicirani, zapadni pristup geopolitici, mogao bi se nazvati i – tačirizam: nije kriminalac, ako to radi za mene. Onda je partner.

Tu nastupaju mediji, oni stvaraju šmitovsku sliku neprijatelja i partnera, oni, markuzeovski rečeno – jednodimenzionalizuju. Pa, kada u Podgoricu dođe Tači, onda ogromna većina medija, pa i oni „građanski”, ne vide problem u Tačijevoj biografiji – ne, to se ne problematizuje – već se više pozabave demonizovanjem šačice ljudi, koji protestuju zbog posete.

Prate ih „građanske” NVO i tako profilisani pojedinci i „intelektualci” koji, preovlađujuće, oćute Tačijev si-vi (CV). Pojedini opozicioni političari iz redova albanske manjine, koji se predstavljaju kao građanski, onda pođu s Tačijem na večeru, i u tome se ne vidi ništa sporno. Svi navedeni, „građanski” punktovi, kakve slučajnosti, dele atlantističke snove Hašima Tačija, Mila Đukanovića i Baraka Obame.

Velika, demokratska, građanska – idila.

Marko Milačić,

Crnogorski novinar, piše za „Monitor” i „Vijesti”

objavljeno: 25/01/2015

http://www.politika.rs/rubrike/region/Blizanci-s-Balkana.lt.html

Srbi mrze sve svoje susjede.

Evo što objavljuju ozbiljne dnevne novine, 'Politika' koja slavi 111. obljetnicu.

I kod njih se opaža kroatizacija jezika, već u naslovu. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Regija EX YU - nepovratno raslojavanje?
PostPostano: 26 sij 2015, 01:00 
Offline

Pridružen/a: 08 lis 2012, 15:49
Postovi: 1565
Glazbenik je napisao/la:
Citat:
REGION

Blizanci s Balkana
slika
Prodefilovale su kroz Crnu Goru u potonjih četvrt veka – na zvaničnom, najvišem, nivou – svakojake protuve: od sumnjivih političkih lica, preko odbeglih kriminalaca, do belosvetskih tajkuna.

Ipak, nijedna od poseta na tako upečatljiv način ne skicira beznađe u koje nas je gurnula vladajuća politička hunta, kao nedavna poseta potpredsednika kosovske vlade Hašima Tačija Podgorici.

Još više: susret sedmostrukog crnogorskog premijera Mila Đukanovića i nekadašnjeg komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Tačija, isto toliko, ako ne i znakovitije, demaskira svo licemerje i trulež onoga što umišljeni političari i birokrate sa Zapada – koji preovladavajuće kontrolišu i kreiraju ovdašnje procese – nazivaju Zapadom.

Prvo o marionetama. Nije slučajno što se Tači i Đukanović odlično razumeju: to su politički blizanci. I jedan i drugi su stvorili države u isprepletanoj igri politike i organizovanog kriminala, formalnih procedura i neformalnih lanaca moći, nadzemnog Ustava i podzemne omerte.

I jedan i drugi su ratove, koje su vodili devedesetih, nastavili drugim sredstvima, dvehiljaditih. Iza dugogodišnje nacionalne i etničke retorike – Đukanović je tu bio dinamičniji: prvo Srbin, pa Crnogorac, Tači: samo Albanac – i kod jednog i kod drugog se ukotvio san svakog kleptokrate o bespoštednom namicanju bogatstva.

Na vreme su shvatili nemilosrdni fakat svih vremena i prostora, da je za legalizovanje nepravedno stečenog i organizovanje zaborava o kriminogenim rabotama važna politička funkcija. I jedan i drugi su na svojoj koži osetili blagodeti njegove političke svetosti – imuniteta.

Za Đukanovića je, recimo, pre deceniju, zbog „mafijaškog udruživanja” u poslu šverca cigareta, italijansko tužilaštvo zatražilo pritvaranje i hapšenje, ali je on, pošto za to nije prošla žalba na najvišoj instanci, snažnije krenuo u priču o crnogorskoj nezavisnosti i – imunitetu.

Potom se, nakon što je Crna Gora postala nezavisna, samoinicijativno odazvao pozivu tamošnjih pravosudnih organa, ali ne tokom prve dve godine nezavisnosti, kad se povukao sa funkcije i bio bez imuniteta, već posle te pauze, tačno mesec (!) nakon što ga je ponovo stekao.

Mogao je, stoga, da bude spokojan dok su ga tužioci u Bariju ispitivali, šest sati. Ni Tači, iz istih razloga, dok god je na funkciji ne mora da brine zbog, recimo, istrage o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji.

I jedan i drugi su primarno zaslužni što su Crna Gora i Kosovo na svetskim političkim mapama označeni kao mafijaški zabrani. Tako je, uzmimo samo to, Moises Naim u analizi naslovljenoj „Mafijaške države” („Forin afers”, maj/jun 2012. godine) – čak i u tom vašingtonskom biltenu – Crnu Goru okarakterisao kao mafijašku zemlju, dok je za Tačija naveo delove izveštaja u kojima stoji da je reč o čoveku koji, sa svojima, kontroliše trgovinu narkoticima, te zauzima važno mesto u mafijaškim strukturama Kosova.

I jedan i drugi su bili ili jesu na čelu organizacija kojima ništa nije sveto: Tači je vodio OVK, Đukanović vodi Demokratsku partiju socijalista (DPS), koja, u biti, i nije partija, već ogromni i dobro organizovani Đukanovićev – alibi, mašinerija koja ima za cilj zaštitu gospodara, po svaku cenu.

I jedan i drugi – i tu dolazimo do na početku pomenutog Zapada – slušaju. Đukanović i Tači su, zapravo, idealni primeri, slučajevi – in vivo, onoga što Vašington sa svojim bajonetom u vidu NATO-a, čini po svetu, decenijama: na ključnim pozicijama u, za njih, interesantnim državama – a takve su im sve – instaliraju na sve spremne vazale.

I, bez obzira na sve: nije, tamo, u epicentrima zapadnog odlučivanja, važno koliko ima nerasvetljenih ubistava u Crnoj Gori i zašto je ubijen novinar Duško Jovanović, koliko je bubrega izvađeno u „Žutoj kući” i šta je po Kosovu radio OVK, koliko je civila pobijeno u napadu na Faludžu, koliko je Kurda usmrtio Husein, koliko ljudi likvidirao Suharto, koliko streljao Pinoče, koliko masakrirao Pol Pot...

Dok god su na (atlantističkom) kursu, dok god slušaju i predstavljaju „izvor stabilnosti”, dotle će se uvek naći neka Medlin Olbrajt da ih, kao Tačija i Đukanovića, celiva. Svi takvi, „elite” na čelu američkih protektorata, pa i dvojac iz ovog teksta, psihološki i politički – ljudi su roba i ljudi robovi. Taj skicirani, zapadni pristup geopolitici, mogao bi se nazvati i – tačirizam: nije kriminalac, ako to radi za mene. Onda je partner.

Tu nastupaju mediji, oni stvaraju šmitovsku sliku neprijatelja i partnera, oni, markuzeovski rečeno – jednodimenzionalizuju. Pa, kada u Podgoricu dođe Tači, onda ogromna većina medija, pa i oni „građanski”, ne vide problem u Tačijevoj biografiji – ne, to se ne problematizuje – već se više pozabave demonizovanjem šačice ljudi, koji protestuju zbog posete.

Prate ih „građanske” NVO i tako profilisani pojedinci i „intelektualci” koji, preovlađujuće, oćute Tačijev si-vi (CV). Pojedini opozicioni političari iz redova albanske manjine, koji se predstavljaju kao građanski, onda pođu s Tačijem na večeru, i u tome se ne vidi ništa sporno. Svi navedeni, „građanski” punktovi, kakve slučajnosti, dele atlantističke snove Hašima Tačija, Mila Đukanovića i Baraka Obame.

Velika, demokratska, građanska – idila.

Marko Milačić,

Crnogorski novinar, piše za „Monitor” i „Vijesti”

objavljeno: 25/01/2015

http://www.politika.rs/rubrike/region/Blizanci-s-Balkana.lt.html

Srbi mrze sve svoje susjede.

Evo što objavljuju ozbiljne dnevne novine, 'Politika' koja slavi 111. obljetnicu.

I kod njih se opaža kroatizacija jezika, već u naslovu. :zubati


Milaçiç=lazanski=pavloviç latas. To su ceda vasiljeviceva


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 66 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO