HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 25 tra 2024, 07:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1622 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 65  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ruj 2009, 11:52
Postovi: 95
dudu je napisao/la:
jedino mi nisu jasni u EPHZHB,


Tko ti od njih nije jasan?

HSP ili Lijanovići?

Ovo je predzadnja faza velike operacije stavljanja Aluminija pod ingerenciju i vlasništvo Vlade Federacije (bošnjačkog entiteta). Zatim ide planirana i pripremana prodaja tvrtke nekom bošnjačkom favoritu.

Zadnja faza je ponovno pokretanje proizvodnje pod direktorskom palicom Salke, te potpuna isplata svih bivših bošnjačkih djelatnika. U roku od 3-4 godine u Aluminiju će većinom raditi Bošnjaci, a EP BiH će svoje ogromne viškove električne energije rado davati Aluminiju kroz povlaštenu cijenu.

Ovo je zadnji kolac u sanduk Hrvata BiH. No, uvijek je tu "nova pravednost"! 01.07.2013. i nije tako daleko. Pred konzulatom RH u Mostaru su danima ogromni redovi, ljudi strpljivo čekaju.

Sa ovakvom narodnom sviješću, vodstvom hrvatskog naroda u BiH i nesmiljenom potporom matične RH, dobro je na kraju i ispalo. Moglo je biti i mnogo gore.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 18:13 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
dudu je napisao/la:
ne treba dramatizirati oko ovoga, drama je onima koji su na plaći u Aluminiju, ali ovo je bilo previdljivo i dogodilo se diljem svijeta s aluminijskim proizvođačima. bolje je stati s proizvodnjom neko vrijeme i ne gomilati nove dugove, pa zavaljati firmu do kraja. proizvodni pogoni svakako neće nestati.

jedino mi nisu jasni u EPHZHB, ove godine imaju rekordnu proizvodnju struje, praktično će u 2013. godini proizvesti električne energiju koliko u tri prethodne godine zajedno, a ne mogu izaći u susret svom najvećem kupcu s povoljnijom cijenom.

:confused1

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 19:21 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13486
Lokacija: ZG
Nekom bi morala glava letjeti zbog ovoga ...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 19:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23320
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Jednostavno je za aluminij loša situacija na tržištu prodaje. Eh sada šti bi trebala svaka država stati iza velikih izvoznika - u ovom slučaju najvećeg BiH izvoznika - je u uređenim državama. Sarajevski čaršijaneri samo trljaju ruke na ovo - tako da od pomoći od Federacije BiH nema ništa, jer su i prije samo podmetali klipove pod ovu priču..

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23320
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
EP Bosne i Hercegovine - cijena struje:

1. Aluminij Mostar - 57 eura
2. Izvoz u inozemstvo - 47 eura
2. Mittal Steel Zenica - 37 eura


Jedini komentar :rigam

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 20:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
pitam se trebali im struja od EP BIH u uvjetima ovolike proizvodnje u EPHZHB. veliki industrijski sustavi ne mogu preživjeti bez povlaštene cijene struje, a pogotovo je na tu cijenu osjetljiva aluminijska proizvodnja, ali mi se čini da to nije sva priča. sreća je da TLM ovisi o Aluminiju, pa će izbit pobuna u Šibeniku, a i RH ima svoj udio u Aluminiju.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 21:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bili ste u pravu, velika frka u Dalmaciji.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Upozorio sam određene ljude u određenim ministarstvima RH na ovo. No vidim da će se problemi i sami prezentirati široj javnosti vrlo brzo.
Inače ovo nije ni loše, ako se iz dioničarstva izbaci Federacija, izbaciti će se i ove uhljebe poput sadašnjeg direktora i okolnih dupelizača, a osobno bih volio da FEAL dugoročno preuzme Aluminij u potpunosti, a da za vrijeme dok FEAL ne postigne isti kapacitet Aluminijem rukovode mali dioničari+RH .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
ne znam kako misliš da se FBIH izbaci iz vlasničkog udjela? postoji spor između Aluminija i FBIH o veličini vlasničkog udjela Federacije. Aluminij ga procjenjuje na 20-tak% ili čak i manje, a FBIH na 44%. po tom njihovom scenariju, koji je epilog dobio na sudu, 44% ide još radnicima i 12% ima RH.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Prisilit ih na više načina-dakako diplomatskih da prodaju svoje udjele nekome iz RH, ili samoj RH (mada će ovo potonje ići teže) .
A i sumnjam da će FBiH htjeti zadržati tolike gubitke.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 06 lip 2013, 23:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
FBIH ništa nema s gubicima, ne misliš valjda da će se minus krpit iz proračuna, pa nije to Krivaja. njima i jest cilj upropastit Aluminij i zato se bore godinama. ovaj problem se može riješiti s HEP-om i EPHZHP i eventualno s EPBIH u što manjoj mjeri.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 09:48 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
U Šibeniku su ljuti što je Hrvatska država dopustila da budu potpuno ovisni o Aluminiju i puna im je kapa kako kažu " ucjena iz Mostara" te će tražiti alternativna rješenja od vlade HR.
Inače nema nikakvih naznaka oporavka cijene aluminiuma na svjetskom tržištu.

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 09:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
TLM nema alternativnih rješenja i to je zapravo najbolje u cijeloj priči. u Dalmaciji više od 5 tisuća radnih mjesta izravno ovisi o Aluminiju, što u Šibeniku, Zadru, Omišu, ali i u Pločama jer Aluminij u luci Ploči radi otprilike pola ukupnog godišnjeg prometa.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 09:53 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
lider30 je napisao/la:
EP Bosne i Hercegovine - cijena struje:

1. Aluminij Mostar - 57 eura
2. Izvoz u inozemstvo - 47 eura
2. Mittal Steel Zenica - 37 eura


Jedini komentar :rigam

Zašto bi bošnjačka elektroprivreda davala jeftinu struju preduzeću iz kojeg su istjerani bošnjački uposlenici i koje odbija dopustiti FBIH da uđe sa svojim članom u upravni odbor?
I zar nije dvolično tražiti državnu pomoć za Aluminij a u isto vrijeme osuđivati istu drugim gigantima u Federaciji i ismijavati Ex-Yu doba kada kako kažete niko nije smio biti nezaposlen? :kava

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 10:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
Ko drugi nego ja je napisao/la:
dudu je napisao/la:
TLM nema alternativnih rješenja i to je zapravo najbolje u cijeloj priči. u Dalmaciji više od 5 tisuća radnih mjesta izravno ovisi o Aluminiju, što u Šibeniku, Zadru, Omišu, ali i u Pločama jer Aluminij u luci Ploči radi otprilike pola ukupnog godišnjeg prometa.

Zato su u Šibeniku i bjesni na Tuđmana te traže od vlade Hrvatske da nađe alternativu mostarskom kombinatu! :closedeyes


nema alternative, o tome se i radi, dakle jedino rješenje je upumpati novac u Aluminij i svi sretni i zadovoljni. hvala Franceku na dalekosežnim promišljanjima, kakav je to as bio, tek izlazi na vidjelo nakon 15-tak godina.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 10:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8234
Lokacija: Na rubu egzistencije
.

samo da pratim temu.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ko drugi nego ja je napisao/la:
dudu je napisao/la:
TLM nema alternativnih rješenja i to je zapravo najbolje u cijeloj priči. u Dalmaciji više od 5 tisuća radnih mjesta izravno ovisi o Aluminiju, što u Šibeniku, Zadru, Omišu, ali i u Pločama jer Aluminij u luci Ploči radi otprilike pola ukupnog godišnjeg prometa.

Zato su u Šibeniku i bjesni na Tuđmana te traže od vlade Hrvatske da nađe alternativu mostarskom kombinatu! :closedeyes


Ja sam čuo da Hrvate Varte ganjaju po ulicama, Jel tako muslimančino ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 11:31 
Offline

Pridružen/a: 21 svi 2013, 16:03
Postovi: 970
Lokacija: Hilafet, Sarajevo
Upozorenja: -2
TKO RUŠI ALUMINIJ RADNICI ALUMINIJA: NEĆEMO PASTI BEZ ISPALJENOG METKA


MOSTAR – Radnici Aluminija nakon jučerašnje odluke Nadzornog odbora poduzeća da će se 17. lipnja pristupiti gašenju postrojenja poručili su kako će se svim sredstvima boriti za poduzeće i svoju egzistenciju te su zaprijetili i radikalnim mjerama prema Vladi Federacije i premijeru Nerminu Nikšiću, koga drže odgovornim što je mostarska tvornica dovedena na rub ponora.

Nemoguće poslovati

Direktor Aluminija Ivo Bradvica za Dnevni list je objasnio kako nije bilo drugog rješenja te da Aluminij više ne može nastaviti s poslovanjem u uvjetima aktualnih cijena električne energije i primarnoga aluminija. Ovakva odluka donesena je nakon što je izvješće o poslovanju pokazalo da je mostarska tvornica u posljednja četiri mjeseca ostvarila 9,7 milijuna maraka gubitka mjesečno.Bradvica dodaje da će gašenje proizvodnje biti postupno i da to neminovno za sobom povlači smanjenje plaća i otpuštanje radnika.
“Proizvodnja pod ovakvim uvjetima više nema smisla. Naš je jedini izlaz u potpunomu zaokrenutu u postojećim odnosima obaju vlada prema Aluminiju (Vlade FBiH i Vlade RH) i, s obzirom na to da nisam u mogućnosti uopće ostvariti kontakt s Vladom FBiH, odnosno da onaj dogovor o konačnomu utvrđivanju naše strukture kapitala, s kojim bismo jedino mogli zatražiti nužna obrtna sredstva, a koji je najavljen 18. travnja, predsjednik Vlade FBiH još nije potpisao, osobno sam zatražio od hrvatskoga predsjednika Ive Josipovića da pokuša pitanje Aluminija izdići na razinu dvaju vlada. No, naše je vrijeme iscurilo i ovo je jedina razumna odluka koju sam mogao predložiti članovima Nadzornoga vijeća budući nisam spreman dopustiti slijetanje tvornice u provaliju, odnosno galopiranje u gubitak koji bi doveo do nekontroliranoga stečaja”, kazao je Bradvica, ocijenivši kako je Aluminij, govoreći rječnikom kriznoga upravljanja, došao do točke s koje nema povratka.
Bradvica objašnjava kako će proces gašenja ćelija trajati 120 dana i kako Aluminij nakon toga nema što više raditi. Napominje kako Aluminij struju kupuje po 57, odnosno 55 eura po megavat satu, a svugdje u Europi je po 40 eura. Bradvica ne želi izravno prozivati krivce za sadašnju situaciju, jer se boji da bi time možda naštetili poduzeću, međutim, kaže kako javnost vrlo lako može donijeti zaključke.

Prosvjedi

Neovisni sindikat zaposlenika Aluminija podržao je stajalište Uprave. Predstavnici sindikata kažu kako nemaju problem s Upravom niti unutar poduzeća, već isključivo s Vladom Federacije i premijerom Nerminom Nikšićem koji ne želi potpisati sporazum kojim bi se utvrdila vlasnička struktura, a što je u ovom trenutku jedino rješenje za Aluminij. Tražili su, kažu, tijekom posljednjih desetak dana, zajedno s čelništvom Sindikata bivših radnika, prijem kod Nikšića, ali su ostali bez odgovora.
Radnici Aluminija zbog toga nemaju druge, već da odgovore prosvjedima.
Predsjednik Neovisnog sindikata zaposlenika Aluminija Stanko Skener ističe kako će radnici prvo organizirati mirne prosvjede i moguće blokade Vlade u Sarajevu ili Mostaru, a nakon toga i blokadu magistralne ceste i pruge.
“Nećemo pasti bez ispaljenog metka”, poručio je Skender ogorčeno navodeći kako su u pitanju egzistencije više od 850 zaposlenih u Aluminiju. Podsjeća kako od Aluminija žive i vanjski suradnici te je u pitanju egzistencija gotovo 20.000 ljudi.
Dopredsjednik skupštine sindikata Nebojša Gvozdenović kaže kako su radnici do sada bili tolerantni i korektni, ali kako su sada došli do ponora i da od premijera i Vlade traže objašnjenje zbog čega se ne potpisuje sporazum između Vlade i Aluminija.
“U tom sporazumu se navodi da je vlasnička struktura 44 posto vladino, 44 posto radničko i 12 posto inozemni kapital TLM-a. Sporazum nije odgovarao starim ranicima pa je Nikšić poslao aneks ugovora, a naš direktor je pristao i na to. Nikšić ni nakon toga ne potpisuje sporazum i ne odgovara na naše vapaje. Taj sporazum jedini je akt koji nama omogućava opstanak, jer vjerujemo da će tada kada se utvrdi kapital države struja biti jeftinija. Mi sada Elektroprivredi HZ HB plaćamo 52 eura po megavat satu. Pitanje koje mi postavljamo svima jest zašto se nama ne dopusti da kupimo struju od Termoelektrane Gacko po 33 eura ili od Elektroprivrede BiH po 44 eura”, pita Gvozdenović.
Poručuju kako je sve na premijeru Nikšiću.

Nikšić odgovara

“Žalim što je Nadzorni odbor Aluminija d.d. Mostar donio odluku kakvu je donio, ali siguran sam da se krivci za stanje u Aluminiju Mostar ne mogu tražiti u Vladi FBiH koja godinama nema svoje predstavnike u nadzornim i upravljačkim tijelima ove kompanije”, poručio je premijer Federacije Nermin Nikšić. Kaže kako je s direktorom Aluminija Ivom Bradvicom i predstavnicima ove kompanije obavio niz razgovora u proteklom razdoblju te da njegovi suradnici rade na pripremi prijedloga sporazuma koji bi konačno trebao riješiti pitanje statusa ove kompanije, ali i obespravljenih radnika ove tvrtke. “O tome su upoznati i predstavnici Aluminija, a traženi sastanci trebaju biti održani kada bude finaliziran dokument oko kojeg se može razgovarati.
Žalim što su prijedlozi Aluminija do sada uvijek bili isključivi i što je prema tim prijedlozima Aluminij trebao dobiti sve, a država i obespravljeni radnici gotovo ništa. Također, Aluminij je u svojim prijedlozima od mene faktički tražio da pristanem da počinim kazneno djelo kako bi ova kompanija dobila jeftiniju struju.
Moj jedini interes kada je u pitanju ovo poduzeće jest njegovo što bolje poslovanje i daljnji razvoj, ali i konačno rješavanje pitanja tisuća bivših radnika. Ovaj problem, duboko sam uvjeren, može biti riješen samo u paketu i Ivo Bradvica je u protekle dvije godine imao niz prilika zajedno sa mnom takav sporazum postići. Žao mi je radnika Aluminija koje ovakav razvoj situacije najviše pogađa, ali podsjećam i da tisuće nekadašnjih radnika ove kompanije već godinama traže svoja osnovna prava, a na što se predstavnici ove tvrtke uopće ne obaziru”, izjavio je Nikšić za Dnevni list.
Problem Aluminija mogao bi dovesti do gospodarskog kolapsa u Hercegovini, a možda i do socijalnih nemira u Mostaru i šire. Problem ovog poduzeća, njegove vlasničke strukture i cijena struje povlači se dugi niz godina nakon rata. Osim nacionalnih i stranačkih, posrijedi su i osobni interesi moćnih pojedinaca, a u ovom poduzeću se strahuje da je posrijedi financijsko iscrpljivanje poduzeća da bi ga netko na kraju kupio za 100.000 maraka.

Zašto Čović šuti

Predstavnici sindikata pitaju se zašto hrvatski politički predstavnici šute i ne žele čuti za njihov problem.
“Ako je predstavnik hrvatskog naroda u Hercegovini i Mostaru i ako je najjača stranka s hrvatskim predznakom, označava li nebriga koju ispoljava HDZ, odnosno Dragan Čović prema radnicima Aluminija da ti Hrvati nisu dobri Hrvati da bi on njih zastupao. Što mi trebamo uraditi da se Dragan Čović zainteresira za nas”, kaže Gvozdenović. Na to ga je kolega Skender nadopunio riječima: “Možda bi trebao doći njegov direktor pa da mu se poklonimo.”

Piše: Sanja Bjelica Šagovnović

_________________
"Allah je naš cilj, Kur'an je naš zakon, Poslanik je naš lider, Džihad je naš način, a smrt na Allahovom putu naša najveća težnja."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 16:43 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Dajte vi koji imate bilo kakve kontakte, organizacijske mogućnosti i sposobnosti, uvid u stanje na terenu, upozorite one koji bi trebali znati za ovo i stati iza toga, pokušajte motivirati i pokrenuti ljude, mora se krenuti od nečega, a ovo je prava prilika, Aluminij ne smije pasti, Mostar se mora probuditi!

Sve ovo dosta podsjeća na Borovo kombinat 1990., štrajkove i govore Blage Zadre...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 16:48 
Online
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
Ivo Bradvica na slici, tako da svatko zna kome točno treba polomit facu pri eventualnom susretu:

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 17:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58891
Lokacija: DAZP HQ
faca mu prava za prodaju pečenih janjaca na Gospojinu.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 18:18 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2012, 17:55
Postovi: 74
Bradvica moli Nikšića da muslimani preuzmu Aluminij, to je veleizdaja Hrvata!!!
Kako su ovi sindikalisti "naivni" pa vjeruju da će im Nikšić dati jeftiniju struju, a čovjek je jasno rekao da on neće napraviti krivično djelo.
Znači, isporuči Aluminij, a ja ti onda ništa neću dati.
Kakve li su to igre bez granica?!!!
Uostalom, Bradvica kaže da prave mjesečne gubitke u iznosu skoro 10 mil KM, tako da dobije i besplatnu struju, on će stvarati gubitke.
Za početak bi mogao sebi i svojim trabantima smanjiti plaće, jer najveća pljačka je da on i dandanas ima plaću od 15 000Km.
Kod tog istog Bradvice stalno je visio Budimir, a sada optužuje Čovića da se ne oglašava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 19:39 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Ministry of Sound je napisao/la:
lider30 je napisao/la:
Možda je uprava ALuminija loša, ali sam nebrojeno puta slušao, da alumini ovisno o subvencioniranju struje, kao najznačajnijem inputu. Na komercijalnu struju ili nešto blizu komercijalne struje, nema šanse izaći iz zone gubitka.

Zato sam se pitao, koliko u EU ima aluminijskih kombinata na ovaj način. Pitanje je, koja će Elektroptrivreda transferirati svoju dobit proizvođaču aluminija.


Rob Peter to pay Paul, se ovdje kaže.

Ako su oba subjekta u državnom vlasništvu, onda možeš transferirati dobitke i gubitke između jednog i drugog subjekta potezom pera, odnosno variranjem cijene struje.

Cijena aluminija je stabilna, čak u porastu u zadnjih 6 mjeseci, tako da ili im je EP HZHB povisila cijenu struje, ili je uprava katastrofalna i namjerno uništava tvrtku.

slika


Dakle stavari su manje više jasne po ovome grafu što je ministar postavio...

Prelijevanje dobiti iz jednog poduzeća u drugo "nepovezano" moguće je jedino ako postoji viši interes da se zadrži gubitaš iznad vode, a to nije dobit

EPHZHB državno vlasništvo, Aluminij Državno + radnici.

Zašto EP HZHB ne isporučuje struju po prihvatljivoj cijeni za Aluminij.

Rješenje jednadžbe se nalazi u politici.
Jednako tako je nerealno očekivati da aluminij kupi privatnik koji će ovisiti o milosti i nemilosti Vlasti a ovisan je o elektroprivredama

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 07 lip 2013, 19:46 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
Ko drugi nego ja je napisao/la:



Zašto bi bošnjačka elektroprivreda davala jeftinu struju preduzeću iz kojeg su istjerani bošnjački uposlenici i koje odbija dopustiti FBIH da uđe sa svojim članom u upravni odbor?
I zar nije dvolično tražiti državnu pomoć za Aluminij a u isto vrijeme osuđivati istu drugim gigantima u Federaciji i ismijavati Ex-Yu doba kada kako kažete niko nije smio biti nezaposlen? :kava


Nije nimalo dvolično sudeći koliko se uplati poreza u Federaciju koja je u vašim rukama, a nižim razinama se vrati kusur.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Cijene aluminija LME, plinovod Ploče-Mostar, plinska elektrana...
PostPostano: 10 lip 2013, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2360
Hoće li biti prosvjeda za Aluminij u Mostaru.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1622 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 65  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO