HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 10:33.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1620 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 65  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 16 tra 2020, 14:32 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2012, 17:55
Postovi: 74
Diablo je napisao/la:
1986 je napisao/la:
Ima li ovo veze sa odlukama u HBŽ?

Nema, radnike su prije tjedan dana krenuli zivkat s pitanjem o mogucem povratku s ciljem ponovnog pokretanja proizvodnje. Prednost ima ljevaonica i dvadesetak celija koje moraju biti u funkciji zbog proizvodnje cistog metala...

Ostale celije su ociscene od ohladjenog metala al im moraju napraviti remont izolacije, valjda se vlage nakupilo sto je eksplozivno kad se doda tekuci metal...

Možeš li mi objasniti kakva je ekonomska isplativost prvo pokrenuti Ljevaonicu?
Za nju moraš uvesti aluminij i pretopiti ga, ali da bi postigao kvalitetu moraš imati i aluminij velike čistoće, koji se dobivao u našoj Elektrolizi. Samo pretapanje, bez svog aluminija je najobičnija glupost, jer uvezeni aluminij je loše kvalitete i na kraju nisi ništa dobio, samo imaš troškove. Zar nije logičnije da prvo pokrene Anode, jer ima tržište za njih a tek nakon pokretanja Elektrolize ide Ljevaonica. Tako je urađeno nakon rata i podigao se moderan Aluminij..
Daj Bože da se ponovno pokrene proizvodnja, ali iskreno rečeno, meni ovo debelo smrdi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 16 tra 2020, 14:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Valjda kvaliteta uvoznog aluminija ovisi kakav aluminij naručiš?

Čini mi se spominjali su i recikliranje aluminija.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 16 tra 2020, 15:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
Diablo je napisao/la:
Amir Gross Kabiri :



Od 10 milijuna Amira škutori pronašli jednog koji nije musliman i koji ne voli zapošljavati islamiste. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 16 tra 2020, 15:34 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Ruža je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Nema, radnike su prije tjedan dana krenuli zivkat s pitanjem o mogucem povratku s ciljem ponovnog pokretanja proizvodnje. Prednost ima ljevaonica i dvadesetak celija koje moraju biti u funkciji zbog proizvodnje cistog metala...

Ostale celije su ociscene od ohladjenog metala al im moraju napraviti remont izolacije, valjda se vlage nakupilo sto je eksplozivno kad se doda tekuci metal...

Možeš li mi objasniti kakva je ekonomska isplativost prvo pokrenuti Ljevaonicu?
Za nju moraš uvesti aluminij i pretopiti ga, ali da bi postigao kvalitetu moraš imati i aluminij velike čistoće, koji se dobivao u našoj Elektrolizi. Samo pretapanje, bez svog aluminija je najobičnija glupost, jer uvezeni aluminij je loše kvalitete i na kraju nisi ništa dobio, samo imaš troškove. Zar nije logičnije da prvo pokrene Anode, jer ima tržište za njih a tek nakon pokretanja Elektrolize ide Ljevaonica. Tako je urađeno nakon rata i podigao se moderan Aluminij..
Daj Bože da se ponovno pokrene proizvodnja, ali iskreno rečeno, meni ovo debelo smrdi

Ljevaonica ne moze funkcionirati bez 5-10 celija, naravno da je potreban cist aluminij. Vidim da je Feal nalagerovao onog otpada(krajevi od trupaca) , mislim da ima na desetke kamiona robe...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 16 tra 2020, 15:38 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
dudu je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
Amir Gross Kabiri :



Od 10 milijuna Amira škutori pronašli jednog koji nije musliman i koji ne voli zapošljavati islamiste. :D

Moglo bi sve ovo dobro ispasti jer radi se o privatnom kapitalu kojeg opet škutori indirektno kontroliraju. Ako ne bude slusao, imamo dosta mehanizama da ga nogiramo... :zubati

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 17 tra 2020, 07:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ožu 2012, 07:39
Postovi: 1695
Može li se negdje vidjeti EOTERP za tu elektranu koja će se navodno graditi?
Je l' EOTRP uopće zakonska obveza u BiH?

_________________
Neću NATO
Hoću na te


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 17 tra 2020, 08:09 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2012, 17:55
Postovi: 74
Upravo je ključna elektrolize, a ne vidim da su iznajmili pogon elektrolize kako bi imali za miješanje dovoljnu količinu čistog aluminija. Ostaci trupaca ne će vječno trajati, a pitanje je koliko je premija na te ostatke, jer trupci su visoko kvalitetni za razliku od metala za pretapanje. Ja ne vidim nikakvu ekonomsku isplativost u ovom poslu, a i inače ima mnogo nejasnoća. I dalje mislim da tu nisu čisti posli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 17 tra 2020, 08:26 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Ruža je napisao/la:
Upravo je ključna elektrolize, a ne vidim da su iznajmili pogon elektrolize kako bi imali za miješanje dovoljnu količinu čistog aluminija. Ostaci trupaca ne će vječno trajati, a pitanje je koliko je premija na te ostatke, jer trupci su visoko kvalitetni za razliku od metala za pretapanje. Ja ne vidim nikakvu ekonomsku isplativost u ovom poslu, a i inače ima mnogo nejasnoća. I dalje mislim da tu nisu čisti posli.


Alternativa je ključ u bravu, ako išta uspiju bolje je od ništa.

Najbolje vrijeme za rješavanje problema je bilo 2005. ali onda su svi konformistički šutjeli, od šefova do radnika, ne? Danas je ovako, nema smisla žaliti. Teško mogu biti gori od "našeg" vodstva Aluminija.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 17 tra 2020, 17:17 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2012, 17:55
Postovi: 74
2005.te je bila modernizacija, ne razumijem sta je tada pogresno napravljeno? Cijela elektroliza je modernizirana i povecana je produktivnost. Nije se moglo ici na nove proizvode dok se ne zavrsi modernizacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 17 tra 2020, 18:49 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Ruža je napisao/la:
2005.te je bila modernizacija, ne razumijem sta je tada pogresno napravljeno? Cijela elektroliza je modernizirana i povecana je produktivnost. Nije se moglo ici na nove proizvode dok se ne zavrsi modernizacija.

Trebalo se uvalit u kredite i napravit vlastitu elektranu(vjetro ili na plin) a ne financirat auta,stanove,vile, razne kurvetine i ostalo...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 18 tra 2020, 09:11 
Offline

Pridružen/a: 23 stu 2012, 17:55
Postovi: 74
Do dolaska Platforme nisu se financirale nepotrebne stvari, a koliko se sjećam izrađena je studija za vlastitu elektranu baš pred dolazak Platformasa, ali su oni počeli praviti gubitke i studiju nisu ni pogledali. Šta se desavalo kasnije ne znam već samo iz druge ruke, a to ne mogu potvrditi pa ni ne želim o tome raspravljati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 12:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Tko će platiti dugove Aluminija d.d.?
Ako novi partneri Aluminij Industries dobiju džabe korištenje prostora Aluminija a dugove ne treba vratiti, i Lijanovići bi im pozavidili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 13:09 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Vratit će Aluminij kad počne pozitivno poslovati. A dio se može otpisati/ reprogramirati u dogovoru s vjerovnicima.
Nije za očekivati da će vlasnici/dioničari plaćati svojim novcem.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 13:16 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2015, 22:58
Postovi: 537
Lokacija: Opčilište.org
Ne dobijaju oni mukte ništa, plaćaju najam. Sve je to bilo u vijestima.

A, između ostaloga, što bi oni plaćali dug druge firme? Na primjer, kada bi tvoja firma uzela u najam poslovni prostor od neke druge firme koja je u velikih dugovima, da li to automatski znači da si ti dužan plaćati te dugove?

Nisi, jer ti nisi stvorio te dugove.

Nisi ti kriv što je vlasnik u dugovima. To je njegova odgovornost, a ne tvoja.

E sada...isti princip se primijenjuje na primjeru Aluminij industries-a. Oni Aluminij d.d NISU kupili, niti su, koliko mi je poznato, se obavezali da će dio tog duga pokriti.

Što se vraćanja duga Aluminija d.d. , vjerojatno će se isti vratiti preko novca kojeg zarade od najma, ili prodajom imovine. Moguće čak ponovno na teret poreznih obaveznika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 13:33 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
I da su kupili ne bi odgovarali jer vlasnik d.d.-a ne odgovara za dugove društva.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2373
Lokacija: HR
Bolje je bilo da je EPHZHB uzela udjel u vlasništvu Aluminija, dokapitalizacija u visini svojih potraživanja. Tako da oni budu većinski vlasnik. Pošto je ona pod kontrolom tenederaške zajednice lakše bi se mukiji izbacili iz igre.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 21 tra 2020, 15:52 
Offline

Pridružen/a: 02 ruj 2016, 23:22
Postovi: 41
neretvanin je napisao/la:
Bolje je bilo da je EPHZHB uzela udjel u vlasništvu Aluminija, dokapitalizacija u visini svojih potraživanja. Tako da oni budu većinski vlasnik. Pošto je ona pod kontrolom tenederaške zajednice lakše bi se mukiji izbacili iz igre.


Proizvodnja aluminija na ovim prostorima, sa trenutnim stanjima elektroprivreda, se jednostavno ne isplati. Pogotovo ako se radi o HZHB koja je daleko manje u stanju ponuditi minimalnu cijenu MWh.

O tome sam već pisao isfrustriranim, glupavim forumašima sa forum.hr. Post #4474
https://www.forum.hr/showthread.php?p=79387427


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 26 tra 2020, 18:06 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Sherlock je napisao/la:
neretvanin je napisao/la:
Bolje je bilo da je EPHZHB uzela udjel u vlasništvu Aluminija, dokapitalizacija u visini svojih potraživanja. Tako da oni budu većinski vlasnik. Pošto je ona pod kontrolom tenederaške zajednice lakše bi se mukiji izbacili iz igre.


Proizvodnja aluminija na ovim prostorima, sa trenutnim stanjima elektroprivreda, se jednostavno ne isplati. Pogotovo ako se radi o HZHB koja je daleko manje u stanju ponuditi minimalnu cijenu MWh.

O tome sam već pisao isfrustriranim, glupavim forumašima sa forum.hr. Post #4474
https://www.forum.hr/showthread.php?p=79387427

Zasto uz proizvodnju nije ubacena i određena prerada aluminija cime firma itekako postaje profitabilna??

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 26 tra 2020, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
U Mostaru se prerađuje aluminij.

slika

Samo vlasnik pogona nije Aluminij nego Feal.

Nitko ne brani da budu i 4 pogona, to nije pitanje konkurencije jer sve ide u izvoz.

Aluminijev novi defacto vlasnik možda proširi proizvodnju u nešto različito od samo sirovog aluminija, a možda i riješi vlastitu struju.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 27 tra 2020, 00:25 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2015, 22:58
Postovi: 537
Lokacija: Opčilište.org
Koliko mi je poznato, graditi će se elektrana na plin za potrebe tvornice.

Samo ne znam kako će plin nabavljati, jer mislim da u Hercegovini (moguće čak i u Dalmaciji) nema plinovoda, koliko je meni poznato!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 27 tra 2020, 11:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
Eradicator je napisao/la:
Koliko mi je poznato, graditi će se elektrana na plin za potrebe tvornice.

Samo ne znam kako će plin nabavljati, jer mislim da u Hercegovini (moguće čak i u Dalmaciji) nema plinovoda, koliko je meni poznato!

Izgleda da je prošle godine i Split spojen.

slika

U članku piše da se nešto grade već ove godine.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 27 tra 2020, 14:09 
Offline

Pridružen/a: 02 ruj 2016, 23:22
Postovi: 41
Diablo je napisao/la:
Zasto uz proizvodnju nije ubacena i određena prerada aluminija cime firma itekako postaje profitabilna??[/quote]

El. energija + glinica čini 80% troškovi proizvodnje aluminija. Bogata Amerika npr ima jeftinije cijene MWh za proizvodnju, a cijena aluminija je sigurno veća u njihovim regijama nego u našim. Kina, ima još jetiniju cijenu. Aluminij d.d. je mislim većinom izvozio u zemlje regije. Prijevoz je isto jedan ključni dio troškova za koji Kina ne mari.

Za vašu informaciju... Aluminij je super poslovao do 2013. do kada se otkrila afera TLM, Aluminij, HEP pa je jadni Polančec najebao jer je potpisan ugovor na štetu države tj. HEP-a Ako se to uopće može nazvati afera. Aluminiju se isporučivala cijena i po 20 i nešto € po MWh. Kasnije su cijene znale doseći i po 50 i nešto € po MWh, a i skuplje. Glinica je isto postajala sve skuplja. Još jedan faktor je taj da se cijena aluminija počela popravljati zbog krize tek prije nekoliko godina, a do tada su mnogi proizvođači poslovali s gubitkom. Nije danas proizvodnja aluminija za naše prostore tj. elektroprivredu.

Što se tiče tvoga pitanja. Zašto, zašto ovo, zašto ono. Da se se svi to pitali možda bi danas živjeli na mjesecu. :sega Kada imaš toliko vlasnika, a još se radi o državama (a nije tvoje nego državno pa i boli svakoga *** samo da prođe dan) u ovom slučaju teže se išta dogovoriti nego kada je jedan osobni vlasnik. Da se izjednače troškovi proizvodnje aluminija. Ali, zašto uopće uložiti u nešto što ide u minus. Mogao je odbor napraviti isplativost skroz drugih tvornica za radnike ako je već potrebno ulagati ogromne novce. Pitanje je koliko se i elektrana isplati, neće raditi na zrak i nakon što se ulože ogromni novci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 27 tra 2020, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Jebeš plin. To na karti mora biti backbone broadband.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 27 tra 2020, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5190
BBC je napisao/la:
Jebeš plin. To na karti mora biti backbone broadband.

Kad ga već provlače nek bude nekome od koristi. U Dalmaciji i nema neke prevelike potrebe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Aluminij d.d.
PostPostano: 03 lip 2020, 17:47 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6274
Na posao u Aluminiju radnici bi se mogli vratiti već u kolovozu
https://www.jabuka.tv/na-posao-u-alumin ... -kolovozu/

Opredijeljeni smo da počnemo s proizvodnjom ove godine, kako je to i predviđeno ugovorom o zakupu Aluminijevih pogona. O točnim datumima teško je govoriti zbog situacije izazvane covidom-19, ali naš plan je da u kolovoz počnemo s čišćenjem pogona ljevaonice

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1620 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 65  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: iprodano i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO