HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 02:45.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 257 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 28 stu 2019, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Ima li itko ekonomske pokazatelje za Hercegovinu (pretpostavljam da bi mogli imati @novem ili @MinistryofSound)? Mislim primarno na BDP, BDP per capita, stope (realne) zaposlenosti i nezaposlenosti, stopu razvijenosti u usporedbi s ostatkom države, uvoz/izvoz, potrošačku košaricu, oporezivanje, proizvodnju energije, itd.

Idealno bi bilo za etnički hrvatski dio šire Hercegovine (ZHK, K10 minus GGD, HNK minus Konjic, Jablanica i istočni dio Mostara), ali može i za tri hercegovačka kantona u FBiH. Želim usporediti hrvatski dio Hercegovine kao (mikro)regiju s EX-YU zemljama i vidjeti razvoj od 80-tih do danas.

Osobno mislim da procentualno, osim SLO i RH, Hercegovina je najbolje prošla u zadnjih 30 godina usprkos svemu i da se najbolje držimo u usporedbi s državama u širem okruženju i regijama u BiH osim Sarajeva (jbg, nemamo koeficijent 2 za oporezivanje ni sadaku MZ kao oni, teško je natjecati se s tim). Procjena mi je da smo sami da bi barem bili na razini CG, ako ne i bolje, ali bih volio usporediti pokazatelje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 28 stu 2019, 16:12 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Johnny Quid je napisao/la:
Ima li itko ekonomske pokazatelje za Hercegovinu (pretpostavljam da bi mogli imati @novem ili @MinistryofSound)? Mislim primarno na BDP, BDP per capita, stope (realne) zaposlenosti i nezaposlenosti, stopu razvijenosti u usporedbi s ostatkom države, uvoz/izvoz, potrošačku košaricu, oporezivanje, proizvodnju energije, itd.

Idealno bi bilo za etnički hrvatski dio šire Hercegovine (ZHK, K10 minus GGD, HNK minus Konjic, Jablanica i istočni dio Mostara), ali može i za tri hercegovačka kantona u FBiH. Želim usporediti hrvatski dio Hercegovine kao (mikro)regiju s EX-YU zemljama i vidjeti razvoj od 80-tih do danas.

Osobno mislim da procentualno, osim SLO i RH, Hercegovina je najbolje prošla u zadnjih 30 godina usprkos svemu i da se najbolje držimo u usporedbi s državama u širem okruženju i regijama u BiH osim Sarajeva (jbg, nemamo koeficijent 2 za oporezivanje ni sadaku MZ kao oni, teško je natjecati se s tim). Procjena mi je da smo sami da bi barem bili na razini CG, ako ne i bolje, ali bih volio usporediti pokazatelje.

Čujem prije par dana kako firme iz Širokog Brijega imaju prihod od 1,5 milijardi maraka a generiraju oko 40% županijskih prihoda, 7500 zaposlenih sto je 44% radnih mjesta u zupaniji...

Trenutno su u izgradnji novi pogoni na trnu i knespolju ( novih 400 do 500 radnih mjesta), radovi se vec vide na satelitskim snimcima...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 28 stu 2019, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Prema prihodima, poduzetnici u Zapadnohercegovačkoj županiji su najpoduzetniji u regiji.

Zapadnohercegovčki poduzetnici ostvaruju godišnje oko 3,7 milijardi km prihoda (vjerojatno i više jer sumnjam da sve prihode prijavljuju Sarajevu). https://www.grude-online.info/top-20-ko ... 18-godini/

Znači uprihoduju 14 milijardi kn što je na 80 tisuća kolika je realna procjena stanovnika u ZHŽ, 175 tisuća kn po stanovniku.

Najveće poduzetničke prihode po stanovniku u Hrvatskoj ima Zagreb, a također Zagreb ima i najveći BDP (preko 20 tisuća € po stanovniku), a poduzetnici iz ostalih županija u Hrvatskoj gledaju u leđa poduzetnicima u Zapadnoj Hercegovini.

Drugoplasirana Istra koja ima BDP po stanovniku 14.500€ je po poduzetničkim prihodima na 165 tisuća kn po stanovniku.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 28 stu 2019, 19:43 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Imam ti porezne bilance firmi zhž ali iz 2012., ne znam jesu to inace javno dostupni podaci. Trebali bi biti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 29 stu 2019, 17:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Poduzetnici u Republici Srpskoj uprihoduju 23.277.298.573,00 KM https://www.akta.ba/vijesti/top-20-komp ... koj/101810 što je na 1.100.000 RS stanovnika (realna procjena?) oko 21 tisuća km odnosno 79 tisuća kn po stanovniku.

RS poduzetnci nisu ni do koljenja poduzetnicima u Zapadnoj Hercegovini.

Bošnjačka najjadnija Unsko-sanska županija je na nekih 7.500 km odnosno 28.444 kn po stanovniku.

RS, USK i ZHŽ je nekako najlakše usporediti jer su etnički čiste, a poduzetničke prihode ostalih županija mi je teško ovako na brzinu zbrajati jer su miješane i npr. u Sarajevu ima dosta kompanija iz Hrvatske sa sjedištem u Sarajevu kao npr. INA odnosno HOLDINA koja je sa preko milijardu km najjača sarajevska kompanija po prihodima, pa te prihode nikako ne bi trebalo navesti kao prihode bošnjačkih poduzetnika.

Inače, ovi iz akta ba su nešto sfušali u prepisivanju podataka i napisali da je KS uprihodovao 163 milijuna KM, a da se kojim slučajem radi o 163 milijarde km, to bi iznosilo 619 milijuna kn što je skoro duplo više od ZG prihoda što je naravno nemoguće da KS poduzetnici toliko uprihoduju. Netko od novinara tog portala je nešto zeznuo u prepisivanju: https://www.akta.ba/vijesti/top-20-komp ... bit/101192

Mislim da su trebali upisati 16.3 milijardi km za KS te bi to značilo da KS poduzetnici uprihoduju 39 tisuća km po stanovniku, ali kada centraliziranom Sarajevu oduzmemo HOLDINU, NEXE, TDR, slovenski Petrol, firme od Tedeschija, Roglića i još hrpu stranih firmi poput Philip Morrisa, bošnjački poduzetnici u KS uprihoduju možda 10 milijardi km.

Uglavnom, poduzetnost bošnjaka u njihovim kantonima je teški očaj. Sarajevski se nešto izdvajaju, srpski poduzetnici u RS su na razini ostatka bošnjakistana, a Hrvati u BiH, pogotovo ovi iz Zapadnohercegovačke županije su Bogovi poduzetništva ne samo u BiH već i u cijeloj regiji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 29 stu 2019, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Ono što kod Zapadnohercegovačke županije fascinira je da se većina te poduzetnosti svodi na domaće ljude! Tamo nema stranih firmi ili firmi iz Hrvatske koje doprinose razvoju tog kraja, već se sve svodi na domaću pamet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 29 stu 2019, 17:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Ovo je nekakva moja statistika koliko županijski poduzetnici uprihoduju po glavi u svojim županijama na temelju moje procjene stanovnika:

Poduzetnici K10 uprihoduju 539 milijuna km, po glavi 7.700km.
Poduzetnici USK uprihoduju 1,9 milijardi km, po glavi 7.500km.
Poduzetnici PK uprihoduju 830 milijuna km, po glavi 20.000 km.
Poduzetnici TK uprihoduju 7,4 milijarde km, po glavi 18.500km.
Poduzetnici SBK uprihoduju 3,9 milijardi km, po glavi 18.000 km.
Poduzetnici HNK uprihoduju 5,6 milijardi km, po glavi 25.000 km.
Poduzrtnici ZDK uprihoduju 6,5 milijardi km, po glavi 20.500 km
Poduzetnici KS uprihoduju 16 milijardi km, po glavi 39.000km.
Poduzetnici ZHK uprihoduju 3,7 milijardi km, po glavi 45.000 km.

E sad, KS bošnjačkim poduzetnicima moramo oduzeti najmanje 6 milijardi km je su to prihodi stranih firmi, vjerojatno i u RS se najmanje 3 milijarde km odnosi na strance. U SBK najmanje 3,3 milijarde km se odnosi na hrvatske poduzetnike, a u HNK hrvatski poduzetnici uprihoduju najmanje 5 milijardi km. U TK i ZDK najmanje 3 milijarde km uprihoduju stranci.

Za kraj, tko koliko u BiH uprihoduje po etničkom ključu:

Srpski poduzetnici uprihoduju 20 milijardi km, po Srbinu 18.000km
Stranci uprihoduju 12 milijardi km, po glavi stanovnika BiH 4.000km. (Među strancima jako puno firmi iz Hrvatske)
Bošnjački poduzetnici uprihoduju 24 milijarde km, po Bošnjaku 16.000km.
Hrvatski poduzetnici uprihoduju 13 milijardi km, po Hrvatu 35.000km.

Ako sam nešto sfušao ispravite me.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 29 stu 2019, 21:40 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Ja moram priznati da ne razumijem tu mjernu jedinicu "poduzetnički prihod po stanovniku". Je li to otprilike proporcionalno sa BDP per capita?

Ako je istina kao što si napisao da od hrvatskih krajeva jedino Zagreb ima veći poduzetnički prihod po stanovniku od zapadne Hercegovine i ako je to pokazatelj razvijenosti, zašto se onda Hrvati iz ostalih županija osim Zagreba ne iseljavaju u zapadnu Hercegovinu za boljim standardnom?

Koja je uopće definicija poduzetnika? Je li to svaka pravna osoba? Je li HŽ ili HAC naprimjer poduzetnik?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 30 stu 2019, 11:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mislim da je htio analizirati domaću poduzetnost kroz odbijanje onoga dijela BDP-a kojeg generiraju strane i državne firme.

Što se tiče ZG i MO:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bosnia+And+Herzegovina&city1=Mostar&country2=Croatia&city2=Zagreb&displayCurrency=EUR

Životni standard u ZG je 34% jači. Nema podataka za ostale gradove Hercegovine. Imao sam posebnu temu za ove Numbeo podatke, glavna manjkavost je da poredi zaposlene sa zaposlenim, odnosno da analiza nema smisla ukoliko se radi o dva mjesta koja imaju ogromnu razliku u % nezaposlenih.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 30 stu 2019, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Kaftanzoglio je napisao/la:
Ja moram priznati da ne razumijem tu mjernu jedinicu "poduzetnički prihod po stanovniku". Je li to otprilike proporcionalno sa BDP per capita?

Ako je istina kao što si napisao da od hrvatskih krajeva jedino Zagreb ima veći poduzetnički prihod po stanovniku od zapadne Hercegovine i ako je to pokazatelj razvijenosti, zašto se onda Hrvati iz ostalih županija osim Zagreba ne iseljavaju u zapadnu Hercegovinu za boljim standardnom?

Koja je uopće definicija poduzetnika? Je li to svaka pravna osoba? Je li HŽ ili HAC naprimjer poduzetnik?


Dobri poduzetnički prihodi među privatnicima su indikator da se neki kraj dobro razvija i ima zdravu ekonomiju odnosno zdrav rast BDP-a te budućnost. Prihodi koje ostvaruju privatne firme u Zapadnoj Hercegovini nam sugeriraju da poduzetnici u toj županiji plivaju u novcu, a koliko onoga što uprihoduju i zarade dijele sa radnicima i širom društvenom zajednicom, e to je sad malo škakljivije pitanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 30 stu 2019, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Kaftanzoglio je napisao/la:

Ako je istina kao što si napisao da od hrvatskih krajeva jedino Zagreb ima veći poduzetnički prihod po stanovniku od zapadne Hercegovine i ako je to pokazatelj razvijenosti, zašto se onda Hrvati iz ostalih županija osim Zagreba ne iseljavaju u zapadnu Hercegovinu za boljim standardnom?


Zapadna Hercegovina lišena socijalističkog nasljeđa i jugo-industrije koja ju je u širokom luku zaobilazila zbog čega je bila bačena na dno po razvijenosti u Jugoslaviji 1989. je tek uzela zadnjih 20 god. nekakav gospodarski zamah i to bez stranih ili državnih ulaganja i poticaja.

Nema u Zapadnoj Hercegovini centraliziranosti, javnih firmi ni prirodnih resursa na koja bi imala oslonac već se sve svodi na domaću inovativnost, zdravi mentalni sklop odnosno ljudski kapital kojem je stalo da svoj kraj nakon višestoljetnog demografskog pustošenja i izolacije revitalizira i pretvori u oazu prosperita i ugodnog života.

Potencijal Zapadne Hercegovine je ogroman jer u tom kraju dominira privatna poduzetna i izvoznička ekonomija koja će samo još više rasti i jačati u budućnosti, a koliko su poduzetnici iz Zapadnohercegovačke županije već danas jaki pokazuju i ulaganjima u Hrvatsku.

Vlasnik Lagera Posušje u vjetropark kod Knina ulaže 1,8 milijardi kn https://www.tportal.hr/biznis/clanak/pr ... o-20190121 . Vlasnik Violete Grude je do sad uložio najmanje 200 milijuna € u Hrvatsku. Vlasnik Feala je upravo završio s projektom Meandar u Zagrebu teškim 50 milijuna€ https://meandar.com/ . Tvrtka Grafotisak Grude preko svoje ZG tvrtke fokus d.o.o. ostvaruje najmanje 200 milijuna kn prihoda godišnje, tvrtka Lumen Grude u Zagrebu ima trgovinu, Violeta Grude ima u blizini Zagreba svoju tvornicu. Ez engineering Široki Brijeg ima svoje filijale u Hrvatskoj kao i Welplast Posušje i mnoge druge firme iz Zapadne Hercegovine.

Poduzetni Hercegovci ulažu dosta u Zagreb i stvaraju nova radna mjesta u Hrvatskoj umjesto da je obrnuto, odnosno da tvrtke iz Hrvatske i Zagreba stvaraju nova radna mjesta u Hercegovini.

Osobno, sebe vidim u npr. Grudama ili nekom selu oko Gruda za jedno 5 do 10 godina kada mi se poslože neke kockice na poslovnom i obiteljskom planu. Hercegovina mi je stalno u podvijesti i prije sam maštao o nekoj vikendici tamo, ali sad baš imam jaku želju živjeti u Hercegovini i što dalje od mentalnih socijalista koji ovih dana pokazuju koliko su nezahvalni, bahati i zaraženi parazitlukom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 30 stu 2019, 21:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Financial times uvrstio Zapadnu Hercegovinu među europske regije budućnosti!

Zanimljive su i ostale regije u čijem društvu je Zapadna Hercegovina.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 30 stu 2019, 23:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 tra 2018, 21:19
Postovi: 3578
robelec je napisao/la:
Financial times uvrstio Zapadnu Hercegovinu među europske regije budućnosti!

Zanimljive su i ostale regije u čijem društvu je Zapadna Hercegovina.

slika


Od tolike Europe 5/10 regija su iz "regiona", zanimljivo.

A ovo Republika Srpska je malo preširok pojam po meni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30386
robelec je napisao/la:
Ovo je nekakva moja statistika koliko županijski poduzetnici uprihoduju po glavi u svojim županijama na temelju moje procjene stanovnika:

Poduzetnici K10 uprihoduju 539 milijuna km, po glavi 7.700km.
Poduzetnici USK uprihoduju 1,9 milijardi km, po glavi 7.500km.
Poduzetnici PK uprihoduju 830 milijuna km, po glavi 20.000 km.
Poduzetnici TK uprihoduju 7,4 milijarde km, po glavi 18.500km.
Poduzetnici SBK uprihoduju 3,9 milijardi km, po glavi 18.000 km.
Poduzetnici HNK uprihoduju 5,6 milijardi km, po glavi 25.000 km.
Poduzrtnici ZDK uprihoduju 6,5 milijardi km, po glavi 20.500 km
Poduzetnici KS uprihoduju 16 milijardi km, po glavi 39.000km.
Poduzetnici ZHK uprihoduju 3,7 milijardi km, po glavi 45.000 km.

E sad, KS bošnjačkim poduzetnicima moramo oduzeti najmanje 6 milijardi km je su to prihodi stranih firmi, vjerojatno i u RS se najmanje 3 milijarde km odnosi na strance. U SBK najmanje 3,3 milijarde km se odnosi na hrvatske poduzetnike, a u HNK hrvatski poduzetnici uprihoduju najmanje 5 milijardi km. U TK i ZDK najmanje 3 milijarde km uprihoduju stranci.

Za kraj, tko koliko u BiH uprihoduje po etničkom ključu:

Srpski poduzetnici uprihoduju 20 milijardi km, po Srbinu 18.000km
Stranci uprihoduju 12 milijardi km, po glavi stanovnika BiH 4.000km. (Među strancima jako puno firmi iz Hrvatske)
Bošnjački poduzetnici uprihoduju 24 milijarde km, po Bošnjaku 16.000km.
Hrvatski poduzetnici uprihoduju 13 milijardi km, po Hrvatu 35.000km.

Ako sam nešto sfušao ispravite me.


Iz priloženih podataka, postoji velika šansa da je hrvatski dio HNK sličan onome ZHK. :palacgore1

Naša jedina sramota je K10.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 13:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Naša Kvačica je napisao/la:

Iz priloženih podataka, postoji velika šansa da je hrvatski dio HNK sličan onome ZHK. :palacgore1


Hercegovina je mala regija, a ograničenja s kojima se suočavala su je učinila još jačom. Zato Hrvati Hercegovine danas pokazuju nevjerojatnu žilavost i dominantnost u odnosu na druga dva naroda u BiH i ostale zavičajne skupine u Hrvatskoj. To kod mnogih izaziva divljenje, ali i patološku ljubomoru. Nisu Hrvati iz Hercegovine bez veze najnapadanija zavičajna skupina u regiji.

P.S. Kvačica, možeš li mi omogućiti da editiram nešto na ovoj temi, tek sad sam uočio neke greškice u svojim komentarima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 tra 2011, 00:20
Postovi: 197
Naša Kvačica je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Ovo je nekakva moja statistika koliko županijski poduzetnici uprihoduju po glavi u svojim županijama na temelju moje procjene stanovnika:

Poduzetnici K10 uprihoduju 539 milijuna km, po glavi 7.700km.
Poduzetnici USK uprihoduju 1,9 milijardi km, po glavi 7.500km.
Poduzetnici PK uprihoduju 830 milijuna km, po glavi 20.000 km.
Poduzetnici TK uprihoduju 7,4 milijarde km, po glavi 18.500km.
Poduzetnici SBK uprihoduju 3,9 milijardi km, po glavi 18.000 km.
Poduzetnici HNK uprihoduju 5,6 milijardi km, po glavi 25.000 km.
Poduzrtnici ZDK uprihoduju 6,5 milijardi km, po glavi 20.500 km
Poduzetnici KS uprihoduju 16 milijardi km, po glavi 39.000km.
Poduzetnici ZHK uprihoduju 3,7 milijardi km, po glavi 45.000 km.

E sad, KS bošnjačkim poduzetnicima moramo oduzeti najmanje 6 milijardi km je su to prihodi stranih firmi, vjerojatno i u RS se najmanje 3 milijarde km odnosi na strance. U SBK najmanje 3,3 milijarde km se odnosi na hrvatske poduzetnike, a u HNK hrvatski poduzetnici uprihoduju najmanje 5 milijardi km. U TK i ZDK najmanje 3 milijarde km uprihoduju stranci.

Za kraj, tko koliko u BiH uprihoduje po etničkom ključu:

Srpski poduzetnici uprihoduju 20 milijardi km, po Srbinu 18.000km
Stranci uprihoduju 12 milijardi km, po glavi stanovnika BiH 4.000km. (Među strancima jako puno firmi iz Hrvatske)
Bošnjački poduzetnici uprihoduju 24 milijarde km, po Bošnjaku 16.000km.
Hrvatski poduzetnici uprihoduju 13 milijardi km, po Hrvatu 35.000km.

Ako sam nešto sfušao ispravite me.


Iz priloženih podataka, postoji velika šansa da je hrvatski dio HNK sličan onome ZHK. :palacgore1

Naša jedina sramota je K10.


Ako izbaciš DGG iz jednadžbe i uzmeš u obzir da je popis u Tomislavgradu i Livnu debelo prenapuhan i da nema ni blizu toliko ljudi tu, onda situacija i nije tako loša. Pogotovo u Tomislavgradu.

_________________
Men have only two emotions: hungry and horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 13:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Već imate temu koja sadrži puno više podataka.

slika

https://hercegbosna.org/forum/gospodarstvo/bih-gradovi-dobitnici-i-gubitnici-tranzicije-i-rata-t10599.html

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Hrvatska dominacija i prema ovim statistikama iz 2013.! Stavi Ministre podatke za 2018. i bit ćeš Bog u mojim očima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 13:39 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
robelec je napisao/la:
Osobno, sebe vidim u npr. Grudama ili nekom selu oko Gruda za jedno 5 do 10 godina kada mi se poslože neke kockice na poslovnom i obiteljskom planu. Hercegovina mi je stalno u podvijesti i prije sam maštao o nekoj vikendici tamo, ali sad baš imam jaku želju živjeti u Hercegovini i što dalje od mentalnih socijalista koji ovih dana pokazuju koliko su nezahvalni, bahati i zaraženi parazitlukom.


Ja bi ti bio oprezan sa ovim. Ne bi ti znao to iskazati u omjerima i brojkama ali ima i u hercegovini ovoga. Zalosti me kad vidim mladjariju kojoj je jedini motiv zaposlit se u elektru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 17:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 srp 2012, 00:37
Postovi: 79
Hvala svima na podacima. Ovo je dobar početni pokazatelj, iako ga ne mogu koristiti da usporedim Hercegovinu sa Ex-Yu državama. Nadam se da će netko imati detaljnije podatke za tri hercegovačka kantona. Sve u svemu, već se nazire da je regija ekonomsko čudo s obzirom gdje je bila krajem 80-tih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 01 pro 2019, 22:48 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Svakako da su ljudi poduzetniji gdje država ne daje i ne gradi. I kad bi se radila ovakva istraživanja na recimo manjim jadranskim otocima gdje nema firmi i klasičnih hotela, otkrilo bi se da je skoro svaki stalni stanovnik poduzetnik jer živi od neke svoje djelatnosti, a neki imaju i 2-3.

Problem je kad takve regije stagniraju u BDP-u i ljudi se i dalje iseljavaju, znači da nešto u jednadžbi ne valja. Što se tiče otvaranja firmi u Zagrebu , jasno da se firme otvaraju tamo gdje je najveće tržište.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 02 pro 2019, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
U BiH je neprijavljeno najmanje 30% radnika, siva ekonomija navodno čini 30% BDP BiH, ako ne i više, pogotovo u Hercegovini gdje se na sve moguće načine izbjegava izdavanje računa. Neplaćanje poreza, rad na crno i umanjivanje prihoda i dobiti firmi je normalna pojava u Hercegovini.

Porezna evazija kod npr. mojih poduzetnih rođaka u Hercegovini koji su svi redom na BiH minimalcu kao i njihovi radnici je normalna pojava. Svi redom imaju veće nekretnine i bolje automobile od mnogih mojih poduzetnih rođaka i poznanika u Zagrebu. Ne sjećam se da mi je zadnji put kada sam bio u Hercegovini izdan račun i što je najbolje nikada u Hercegovini ništa nisam platio konvertibilnom markom, već su mi u trgovinama, apartmanima i restoranima uzimali kune ili eure.

Veliki broj Hrvata u Hercegovini ne šljivi ni 1% monetarni i porezni ustroj BiH. BiH za mnoge od njih ne postoji, pa nekada zezam svoje rođake da bi im najveća kazna bila da se Hercegovinu priključi Hrvatskoj jer sumnjam da bi se tako lako izvlačili od svih mogućih poreznih i parafiskalnih nameta kao u BiH.

Veliki dio ekonomskih aktivnosti u Hercegovini nije oporezovan. Siva ekonomija koju vidimo u Hercegovini i kojoj sam svjedočio puno puta nije dio službenih statistika, pa samim time nije ugrađena u BDP tako da sve službene statistike po BiH županijama, pogotovo statistike o Zapadnoj Hercegovini treba uzimati s velikom rezervom. Po nekim BiH statistikama Hrvati u Hercegovini i pogotovo hercegovački poduzetnici ispadaju siromašni, a realno su duplo, ako ne i tri puta bogatiji od službenih BiH statistika.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 02 pro 2019, 18:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
BDP po stanovniku u Republici Srpskoj iznosi 5.917$, a poduzetnici u Republici Srpskoj uprihoduju 23 milijarde KM godišnje što je oko 21 tisuća km odnosno 79 tisuća kn po stanovniku.

Zapadnohercegovčki poduzetnici ostvaruju godišnje oko 3,7 milijardi km prihoda, po glavi 45.000 km odnosno 175 tisuća kn po stanovniku.

Na temelju ovakve korelacije, moj nekakav dojam je da poduzetnici u Zapadnohercegovačkoj županiji generiraju oko 12 tisuća dolara po glavi.

Vjerojatno, odnosno sigurno veći dio tog BDP-a radnici i lokalna zajednica u Hercegovini ne osjete jer poduzetnici veći dio BDP kojeg stvore sebi prisvajaju te zato neki među njima mogu bez kune kredita ući u investiciju tešku preko 100 milijuna € u Hrvatskoj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 02 pro 2019, 21:15 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13471
Lokacija: ZG
robelec je napisao/la:
U BiH je neprijavljeno najmanje 30% radnika, siva ekonomija navodno čini 30% BDP BiH, ako ne i više, pogotovo u Hercegovini gdje se na sve moguće načine izbjegava izdavanje računa. Neplaćanje poreza, rad na crno i umanjivanje prihoda i dobiti firmi je normalna pojava u Hercegovini.

Porezna evazija kod npr. mojih poduzetnih rođaka u Hercegovini koji su svi redom na BiH minimalcu kao i njihovi radnici je normalna pojava. Svi redom imaju veće nekretnine i bolje automobile od mnogih mojih poduzetnih rođaka i poznanika u Zagrebu. Ne sjećam se da mi je zadnji put kada sam bio u Hercegovini izdan račun i što je najbolje nikada u Hercegovini ništa nisam platio konvertibilnom markom, već su mi u trgovinama, apartmanima i restoranima uzimali kune ili eure.

Veliki broj Hrvata u Hercegovini ne šljivi ni 1% monetarni i porezni ustroj BiH. BiH za mnoge od njih ne postoji, pa nekada zezam svoje rođake da bi im najveća kazna bila da se Hercegovinu priključi Hrvatskoj jer sumnjam da bi se tako lako izvlačili od svih mogućih poreznih i parafiskalnih nameta kao u BiH.

Veliki dio ekonomskih aktivnosti u Hercegovini nije oporezovan. Siva ekonomija koju vidimo u Hercegovini i kojoj sam svjedočio puno puta nije dio službenih statistika, pa samim time nije ugrađena u BDP tako da sve službene statistike po BiH županijama, pogotovo statistike o Zapadnoj Hercegovini treba uzimati s velikom rezervom. Po nekim BiH statistikama Hrvati u Hercegovini i pogotovo hercegovački poduzetnici ispadaju siromašni, a realno su duplo, ako ne i tri puta bogatiji od službenih BiH statistika.


Ovo je ziva istina od a do z.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ekonomski pokazatelji Hercegovine
PostPostano: 03 pro 2019, 14:23 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
useless je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Osobno, sebe vidim u npr. Grudama ili nekom selu oko Gruda za jedno 5 do 10 godina kada mi se poslože neke kockice na poslovnom i obiteljskom planu. Hercegovina mi je stalno u podvijesti i prije sam maštao o nekoj vikendici tamo, ali sad baš imam jaku želju živjeti u Hercegovini i što dalje od mentalnih socijalista koji ovih dana pokazuju koliko su nezahvalni, bahati i zaraženi parazitlukom.


Ja bi ti bio oprezan sa ovim. Ne bi ti znao to iskazati u omjerima i brojkama ali ima i u hercegovini ovoga. Zalosti me kad vidim mladjariju kojoj je jedini motiv zaposlit se u elektru.

Ja sam prvi kompetentan da se tamo zaposlim, al prije mene uvijek upadnu razni konobari il obicni fizicki radnici koji nemaju nikakve veze s tim poslom al imaju vezu.Nije li to jos zalosnije??

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 257 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO