HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 11:02.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1035 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 42  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 svi 2018, 02:23 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Ministry of Sound je napisao/la:
Solidno obrađeno.

Citat:
ŠIROKOBRIJEŠKI FEAL: Velika i dobra tvrtka ili urbani mit?


http://www.dnevnik.ba/teme/sirokobrijeski-feal-velika-i-dobra-tvrtka-ili-urbani-mit


Citat:
Ipak, kako saznajemo iz izvora bliskih vrhu menadžmenta ove tvrtke, FEAL će uskoro krenuti na svojevrsni 'plan B' i povećati plaće. Kako početničke, tako i prosječne. Ne žele se dovesti u situaciju da moraju uvoziti radnike.


evo ih ko i čović sa planom b

Citat:
Radnici u Viku nisu zadovoljni visinom plaće, ona varira od radnika do radnika i početna je puno manja nego ona u FEAL-u, prema našim informacijama, oko 600 KM.


600 jebenih maraka....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 svi 2018, 07:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6883
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
i to u razvikanim Fealu i Violeti... :eek
zna li itko kakvo je stanje u Grafotisku?

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 svi 2018, 08:43 
Offline

Pridružen/a: 03 lip 2009, 14:13
Postovi: 1747
kiler je napisao/la:
i to u razvikanim Fealu i Violeti... :eek
zna li itko kakvo je stanje u Grafotisku?

Grafotisak uno di noi.

Inače ima dosta manjih poduzeća za koja se malo zna sa dobrim uvjetima za radnika.

Feal je na tapeti zbog svoje veličine.

_________________
https://youtu.be/sJnJi5tcqxQ


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 30 svi 2018, 09:21 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
kiler je napisao/la:
i to u razvikanim Fealu i Violeti... :eek
zna li itko kakvo je stanje u Grafotisku?

Grafotisak gospodska firma, minimalna plaća u njihovom pogonu je 13 stoja, a velika većina ima i više...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 02 lip 2018, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Iako nemam ogroman uzorak (pogotovo ne u raznim industrijama), moje spoznaje će možda biti gorka pilula, a slobodno me možete i napasti. Prirodni instinkt je da se napadne "gazdu", što vjerujem u Hercegovini i ima dosta pokrića kad je riječ o raskalošenosti pripadnika "noveau riche" i njihovog podmladka.

Ja sam osobno u BiH imao ne baš sjajna iskustva, teško je naći kompletnog djelatnika. Imaš samo sljedeće kombinacije:

Talentiran + lijen
Netalentiran + vrijedan
Netalentiran + lijen (ovo kategorija je pobjednik, s relativnom većinom).

(ovo jeste simplifikacija i to žešća, ali tako je otprilike).

Suho zlato i bjanko ček za osobu tipa talentiran + vrijedan (iznad svega odgovoran, i netko tko te neće prvom prilikom prevariti). Tako da, iako je i meni ljudski instinkt da psujem "gazdama" mater, ne mogu, a ne upitati se je li imaju identična iskustva mojim.

Da ne ispadne da se bacam nekim općenitim frazama, ili da nešto govorim s udaljene visine, moja iskustva u RH su dijametralno suprotna. Djelatnici iz Zagreba su baš svjetska klasa, prezadovoljni smo svi.

Tako da, kad u budućnosti bude neki projekt, i kad bi moja reputacija/kapital bila na liniji, stvarno ne mislim da bih imao muda (ili živaca) odabrati Mostar prije Zagreba. Možda nije fer usporedba, jer Zagreb ima 20x veći ljudski potencijal, pa će naravski imati jaču elitu, ali ovdje ipak mislim da je i sam prosjek puno veći.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 06 lip 2018, 13:30 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Ministry of Sound je napisao/la:
Iako nemam ogroman uzorak (pogotovo ne u raznim industrijama), moje spoznaje će možda biti gorka pilula, a slobodno me možete i napasti. Prirodni instinkt je da se napadne "gazdu", što vjerujem u Hercegovini i ima dosta pokrića kad je riječ o raskalošenosti pripadnika "noveau riche" i njihovog podmladka.

Ja sam osobno u BiH imao ne baš sjajna iskustva, teško je naći kompletnog djelatnika. Imaš samo sljedeće kombinacije:

Talentiran + lijen
Netalentiran + vrijedan
Netalentiran + lijen (ovo kategorija je pobjednik, s relativnom većinom).

(ovo jeste simplifikacija i to žešća, ali tako je otprilike).

Suho zlato i bjanko ček za osobu tipa talentiran + vrijedan (iznad svega odgovoran, i netko tko te neće prvom prilikom prevariti). Tako da, iako je i meni ljudski instinkt da psujem "gazdama" mater, ne mogu, a ne upitati se je li imaju identična iskustva mojim.

Da ne ispadne da se bacam nekim općenitim frazama, ili da nešto govorim s udaljene visine, moja iskustva u RH su dijametralno suprotna. Djelatnici iz Zagreba su baš svjetska klasa, prezadovoljni smo svi.

Tako da, kad u budućnosti bude neki projekt, i kad bi moja reputacija/kapital bila na liniji, stvarno ne mislim da bih imao muda (ili živaca) odabrati Mostar prije Zagreba. Možda nije fer usporedba, jer Zagreb ima 20x veći ljudski potencijal, pa će naravski imati jaču elitu, ali ovdje ipak mislim da je i sam prosjek puno veći.

Prirodni instikt nije nikakav napad na gazde već golo preživljavanje pojedinca kojeg taj gazda( većinom ratni profiter čiji mentalni sklop nemože podnijeti da itko ima osim njega) obilno koči !! Uzmimo samo za primjer vlasnika Feala koji je uložio 100 m eura u zadnje 3 godine a 140 ljudi mu otislo u zadnjih godinu ipo? Svi ti ljudi su lijeni i nesposobni il su pametni pa u Njemačkoj imaju za isti posao od 2200-2500 eura neto plaću? Kako ti ljudi valjaju švabi pa nijedan nije otkaza dobio dok ovdje ne vrijede il nemaju talenta?? Liječi se dok nije kasno !!!

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 06 lip 2018, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5098
Tipico Sportwetten
- jedna od najjačih kladionica u Njemačkoj, navodno da su vlasnici hercegovci...

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 06 lip 2018, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
Brane je napisao/la:
Tipico Sportwetten
- jedna od najjačih kladionica u Njemačkoj, navodno da su vlasnici hercegovci...


Hercegovci su vlasnici svih privatnih kladionica u Hrvatskoj. Danko Ćorić iz Široki Brijeg je vlasnik SuperSport kladionice,
Ivan Korač iz Čitluka koji je vlasnik premier kladionice u BiH je vlasnik Germania kladionica u Hrvatskoj,
Jerko Šarić iz Tomislavgrad je vlasnik Prve sportske kladionice. Uglavnom, Hercegovci i općenito Hrvati rodom iz BiH ili BiH porijekla dominraju u svijetu biznisu u Hrvatskoj. Predsjednik IT udruženja je bio Ante Mandić rodom iz BiH, naslijedio ga Nikola Dujmović porijeklom iz BiH, tvrtka Rimac automobil stvara tehnologiju koja je svjetski vrh, osiguranjem (Euroherc) dominira Dubravko Grgić iz Širokog Brijega, Božo Prka dominira u bankarstvu, u hotelijerstvu se ističu Ađelko Leko i Andabak. Vlasništva nad zaštitarskim tvrtkama u Hrvatskoj imaju sve Hrvati BiH porijekla. Hrvati iz BiH dominraju u građevinskom sektoru, vlasnik najuspješnije trenutno građevinske tvrtke u Zagrebu (VMD grupa) je Željko Vučemil iz Tomislavgrada, Hrvati BiH porijekla dominiraju u zdrastvu, ravnatelji su bolnica, uspješni liječnici, zato su i za Predsjednika Hrvatske liječničke komore postavili Trpimira Golužu Hrvata BiH porijekla. Dragan Primorac vodi uspješno svoju privatnu polikliniku sveta Katarina, u trgovini se ističe Tomislav Mamić iz Tomislavgrada koji je vlasnik trgovina Tommy, u poljoprivredi se ističe Marinko Zadro, ma svugdje Hrvata BiH porijekla ima osim u "hrvatskim" medijima i DORH-u, a to su glavne poluge moći u Hrvatskoj. Uzalud dominacija na svim biznis poljima, uspjeh i velika bogatsva naših Hrvata BiH porijekla, oni su za javnost, pogotovo svjetonazorski lijevu krimosi i mogu biti mnogi od njih sretni da nisu stali na žulj vlasnicima medija Paviću ili Babiću i da nisu od udbaša u DORH-u označeni kao mete za odstrel kao npr. Mamić, a vrlo lako im se to može dogoditi jer su Hrvati BiH porijekla, a takve u DORH-u i medijima preziru i jedva čekaju da stave na nalovnice, naravno u negativnom kontekstu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 10 lip 2018, 08:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Diablo je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Iako nemam ogroman uzorak (pogotovo ne u raznim industrijama), moje spoznaje će možda biti gorka pilula, a slobodno me možete i napasti. Prirodni instinkt je da se napadne "gazdu", što vjerujem u Hercegovini i ima dosta pokrića kad je riječ o raskalošenosti pripadnika "noveau riche" i njihovog podmladka.

Ja sam osobno u BiH imao ne baš sjajna iskustva, teško je naći kompletnog djelatnika. Imaš samo sljedeće kombinacije:

Talentiran + lijen
Netalentiran + vrijedan
Netalentiran + lijen (ovo kategorija je pobjednik, s relativnom većinom).

(ovo jeste simplifikacija i to žešća, ali tako je otprilike).

Suho zlato i bjanko ček za osobu tipa talentiran + vrijedan (iznad svega odgovoran, i netko tko te neće prvom prilikom prevariti). Tako da, iako je i meni ljudski instinkt da psujem "gazdama" mater, ne mogu, a ne upitati se je li imaju identična iskustva mojim.

Da ne ispadne da se bacam nekim općenitim frazama, ili da nešto govorim s udaljene visine, moja iskustva u RH su dijametralno suprotna. Djelatnici iz Zagreba su baš svjetska klasa, prezadovoljni smo svi.

Tako da, kad u budućnosti bude neki projekt, i kad bi moja reputacija/kapital bila na liniji, stvarno ne mislim da bih imao muda (ili živaca) odabrati Mostar prije Zagreba. Možda nije fer usporedba, jer Zagreb ima 20x veći ljudski potencijal, pa će naravski imati jaču elitu, ali ovdje ipak mislim da je i sam prosjek puno veći.

Prirodni instikt nije nikakav napad na gazde već golo preživljavanje pojedinca kojeg taj gazda( većinom ratni profiter čiji mentalni sklop nemože podnijeti da itko ima osim njega) obilno koči !! Uzmimo samo za primjer vlasnika Feala koji je uložio 100 m eura u zadnje 3 godine a 140 ljudi mu otislo u zadnjih godinu ipo? Svi ti ljudi su lijeni i nesposobni il su pametni pa u Njemačkoj imaju za isti posao od 2200-2500 eura neto plaću? Kako ti ljudi valjaju švabi pa nijedan nije otkaza dobio dok ovdje ne vrijede il nemaju talenta?? Liječi se dok nije kasno !!!


Onda se možemo složiti da ne valjaju niti gazde, niti kadar.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 10 lip 2018, 08:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58759
Lokacija: DAZP HQ
robelec je napisao/la:
vlasnik najuspješnije trenutno građevinske tvrtke u Zagrebu (VMD grupa) je Željko Vučemil iz Tomislavgrada


hvala na informaciji, ove godine kupujem novi stan, a nekako VMD mi je tiha pitanja. rođak popust mi treba. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 10 lip 2018, 17:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69021
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
U svakoj djamiji treba postaviti Zekat automate.

slika

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 11 lip 2018, 17:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2017, 13:26
Postovi: 1198
s one strane dinare je napisao/la:

600 jebenih maraka....


Uvrsti u jednadžbu koliko novaca toj (a pogotovo onim manjim firmama) država otme porezima i za račun kojekakvih nameta - za očuvanje šuma i sl. - i doprinosa za zdravstvo, protiv nataliteta (za penzije) itd., dodaj tome troškove koje iziskuje nepotrebna papirologija i komunikacija s birokracijom, sve to košta.

Onda taj iznos podijeli na ukupan broj radnika pa vidi zašto su plaće kolike jesu.

Zadatak je uprave da firma bude profitabilna, što profitabilnija. Osim kad se radi o kakvom državnom poduzeću, rudniku u Zenici, brodogradilištu u Rijeci ili kakvom sličnom predratnom socijalističkom mastodontu u Bošnjakistanu čije gubitke snosi... pa upravo radnik Feala.

_________________
Djela su bitnija od rijeci.

Muslimanski SDP i Sejdo Komsic vode BiH u raspad. Njihov sam fan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 12 srp 2018, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69021
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Rudnik boksita u Posusju:

https://dnevni-list.ba/vladu-zhz-a-ne-z ... k-boksita/

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 11 kol 2018, 08:55 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
EKSKLUZIVNO Hrvatska Podravka gradi tvornicu u blizini Mostara !!
https://www.vecernji.ba/vijesti/hrvatsk ... ra-1263203

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 13 kol 2018, 23:00 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Približavanje razvojnoj dimenziji: ŽZH smanjila javni dug za više od 40 milijuna KM
https://www.jabuka.tv/priblizavanje-raz ... lijuna-km/

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 14 kol 2018, 13:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2406
Lokacija: HR
Diablo je napisao/la:
EKSKLUZIVNO Hrvatska Podravka gradi tvornicu u blizini Mostara !!
https://www.vecernji.ba/vijesti/hrvatsk ... ra-1263203

Navodno "šupljak".


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 15 kol 2018, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69021
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
"Porast kapitala"

Svaki put kolutam oci na ovoj frazi.
https://www.klix.ba/biznis/finansije/ne ... /180815030

Kakve ima veze trzisna vrijednost firme (cijena dionice na sarajevskoj burzi x kolicina dionica), s racunovodstvenim stavkama? Name ova brojka ne moze nikako biti objasnjena racunovodstveno, tako da mi je smijesno kada ju navode kod izvijesca skupa s velicinama kao sto je profit, ostvareni promet itd. Tim vise sto je ovo sto na Klixu zovu "kapital" (ustvari govore o cijeni dionice) poraslo tek 3%, a dionice za par dana mogu toliko otici gore ili dolje, znaci cak ni naslov o porastu nema previse smisla.

I kada je profit u odredjenoj godini negativan, vrijednost firme moze u bar 20% situacija rasti a ne padati. Vrijednost firme je jednostavno ocjena investitora i spekulanata o tome koliko zele platiti za dionice, i ima veze s njihovom ocjenom dugorocne buducnosti firme, procjena o tome sto ce se dogadjati narednih recimo 10 godina.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 17 kol 2018, 12:22 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Čapljinska ''Lasta'' ponovno kreće s proizvodnjom?
https://www.bljesak.info/gospodarstvo/u ... jom/245015
Zna li se tko pokreće proizvodnju?

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 21 kol 2018, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 sij 2011, 11:38
Postovi: 2611
neretvanin je napisao/la:
Diablo je napisao/la:
EKSKLUZIVNO Hrvatska Podravka gradi tvornicu u blizini Mostara !!
https://www.vecernji.ba/vijesti/hrvatsk ... ra-1263203

Navodno "šupljak".

????
Odakle ti to? Čović je sam to najavio u intervjuu u Večernjaku prije par tjedana.
A i drugi portali su objavili.
http://nasatv.ba/podravka-gradi-tvornic ... i-mostara/
Doduše, ne vjerujem u priču o 1000 ili 10 000 vezanih radnih mjesta, iako Podravka, kao domaća tvrtka, u RH ima običaj, čak i ugovorni, angažirati domaće kooperante.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 19 pro 2018, 21:25 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Dimač: Planiramo izgradnju tvornice Podravke u Hercegovini. Projekt je u završnoj fazi
Nakon što je Večernji list objavio ekskluzivno informaciju da hrvatska Podravka počinje uskoro graditi tvornicu kod Mostara, sada smo došli u posjed prezentacije o količinama pojedinih kultura voća i povrća koje Podravka planira otkupljivati. Dokument predstavlja četverogodišnji plan otkupa iz kojega se vidi kako se planira širenje proizvodnje i povećavanje kapaciteta prerade voća i povrća, koje se broji u tisućama tona, do 2022. godine. Samo je pitanje hoće li proizvođači uspjeti namiriti količine koje hrvatski gigant traži. Što se sve traži Na prvom mjestu nalazi se paprika za ajvar. Ove godine Podravka će otkupiti 6200 tona, a količina će svake godine rasti, tako da bi do 2022. godine trebala biti dosegnuta količina od skoro 7000 tona. Na drugom mjestu su krastavci. Trenutačna količina za otkup je 1206 tona, a za četiri godine trebala bi iznositi 1357 tona. Brend na kojem će Podravka intenzivno raditi idućih godina su feferoni. Neslužbeno se doznaje kako će se upravo od kooperanata u Hercegovini tražiti da se više posvete uzgoju ove biljke. Prema podacima koje smo dobili, trenutačno se obrađuje 160 tona ljutih feferona, a za četiri godine trebala bi biti dosegnuta razina od 185 tona. Tu su i slatki feferoni kojih Podravka sada obradi 57 tona, a proizvodnja će biti povećana na 75 tona. Ove brojke bi navodno trebale biti znatno veće ako proizvodnja u Hercegovini bude išla planiranim tijekom. Industrijska rajčica je ipak Podravkina najveća priča. Ova tvornica obradi trenutačno 16.000 tona, a 2022. taj broj će se povećati na 18.000 tona. Očekivanja su da će tisuće tona biti uzgojene upravo u Hercegovini. I grah je zanimljiva priča za Hercegovinu. Sadašnja obrada od 840 tona trebala bi u roku četiri godine biti povećana na 943 tone. Kada se govori o voću, šljive će uskoro biti jako tražene od Podravke. Planira se povećanje obrade za oko 150 tona, odnosno, ukupna količina za otkup do 2022. godine će biti skoro 1000 tona. Tu je i jabuka koje će se tražiti 577 tona u roku četiri godine. I tu nije kraj. Podravka otkupljuje i ogromne količine sirovina za sušeno povrće. S obzirom na to da je planirana izgradnja nove tvornice za proizvodnju sušenog povrća 2020. godine, količine koje su sada potrebne bit će znatno veće u roku od dvije godine. Prema raspoloživim podacima, hrvatski gigant će otkupljivati između 14.000 i 18.000 tona mrkve, 8000 do 9000 tona pastrnjaka i više od 2000 tona celera. Količina luka koja će se tražiti je veća od 6000 tona, peršina oko 1000 tona te krumpira - 8000 tona. Zemlja i ljudski čimbenik - Sada je samo pitanje ima li Hercegovina, ali i Bosna, dovoljno zemlje na kojoj bi se ovolike količine mogle proizvoditi i ima li ljudi koji su spremni raditi. Podravka će osigurati sadnice, pratiti uzgoj biljaka i voćaka, nuditi ugovore u predviđenim rokovima, a otkupne cijene će biti poznate na početku procesa. Sve mora biti transparentno i sve strane moraju biti zadovoljne jer planiramo je da suradnja bude dugotrajna i temelj razvoja poljoprivrede na ovim prostorima - poručili su naši sugovornici. Kako je Večernji list ranije objavio, Podravka bi tijekom iduće godine trebala završiti izgradnju tvornice kod Mostara u kojoj bi se tijekom cijele godine obrađivale sirovine koje smo ranije naveli. Ovo je prvi put da jedna hrvatska tvrtka gradi tvornicu na području Hercegovine i najkonkretniji oblik pomoći Hrvatske Hrvatima u BiH. Ipak, poručeno je kako ovo nije projekt samo za Hrvate u BiH nego za sve one koji žele u budućnosti živjeti od poljoprivrede i biti uspješni u ovoj djelatnosti. Poručeno je i kako neće biti posrednika između Podravke i proizvođača te kako se planira suradnja s kooperantima u BiH koja će trajati desetljećima. Zdravko Dimač, direktor Sektora za poljoprivredu Podravke, jučer je ekskluzivno za Večernji list potvrdio kako će hrvatski gigant graditi tvornicu na području Hercegovine. - Planiramo izgradnju tvornice Podravke u Hercegovini. Projekt je u završnoj fazi. Na pokusna polja, koja su zasađena na četiri lokacije, u Ljutom Docu, Ljubuškom, Ravnom i Grahovu, dolazi direktor razvoja Podravke prof. dr. Zdravko Matotan koji će utvrditi dan berbe industrijske rajčice. Podravka će od proizvođača otkupiti rajčicu i darovati je u humanitarne svrhe pučkim kuhinjama, staračkim domovima, vrtićima, studentskim domovima i ostalima koji imaju potrebu - rekao je Dimač jučer za Večernji list. Na ovaj način je odbacio poluinformacije koje su pojedini lokalni mediji objavili jučer, a u kojima je istaknuto kako Podravka ipak neće graditi tvornicu na području Hercegovine, točnije, u blizini Mostara. Očekuje se kako će Uprava Podravke uskoro donijeti i službenu odluku o ulasku u ovaj projekt. Važno je spomenuti kako je već donesena politička odluka da se krene u ovaj projekt koji će biti kamen temeljac buduće gospodarske suradnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 19 pro 2018, 21:28 
Offline

Pridružen/a: 08 pro 2017, 21:27
Postovi: 6285
Smiljomanija nam je dokazala da nasi hoce da rade ako u tome vide neku ekonomsku korist. Ako sve bude kako treba ova firma ce dosta stopirati odlazak mladih Hrvata jer neobrađene zemlje ima sigurno 80%(Široki,Posuše,Grude). To je ogroman potencijal za dodatni razvoj ovog kraja...

_________________
"Sretni robovi su najljuci neprijatelji slobode" !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 22 pro 2018, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4350
Ajde nesta pametno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 24 pro 2018, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69021
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Izvori energije su nasa nafta (koja i sama predstavlja energiju).

Zamislite koliko je Elektroprivreda HZHB mocna kompanija cak na regionalnom nivou, kada jedan Aluminij moze slepati.

Ova firma ce uvijek postojati jer je pravilnim vodjenjem skoro nemoguce da ne bude profitabilna ako izravnamo godine po hidroloskom prosjeku (znaci na stranu pojedine hidroloski lose godine, te odluke da zaposljavaju ili ova odluka da slepaju Aluminij), Sa svojih 2000 zaposlenih, sto znaci 10 000 ljudi kada se broje obitelji, prakticki EP HZHB dodaje sama 10 000 Hrvata na koliki god broj Hrvata u BiH bio, a ako se gleda neizravno (na jedan tip ekonomije mora doci i drugi koji ga podrzava - recimo potrosnja generirana od strane zaposlenih i same firme generira promet za druge firme), sve skupa mozda oko 30 000 ljudi mora zivjeti na tom prostoru da bi EPHZHB radila. Ok, tu sam mozda malo optimistican jer dio tih ljudi radi u odrzavanju sitne mreze za krajnje potrosace, i vezan je za broj potrosaca. Ali, znatan dio ne.

Ova kompanija podize donju teoretsku granicu broja Hrvata BiH. Jednostavno na tim prostorima mora biti par desetina tisuca stanovnika, u najgorem slucaju da odrzavaju te profitabilne elektrane. Te elektrane bi bile profitabilne da su i u Njemackoj, uz njemacke place. Te hidroelektrane su cisto zlato. Iako ni energiju vjetra ne treba zanemariti, tu je sada najveci potencijal za dodatno sirenje pored mogucnosti i termoelektrane. Jako se radujem svakom objektu koji proizvodi energiju na prostoru Hercegbosne. Postoji potencijal za udvostrucenje proizvodnje, i to skoro iskljucivo na prostoru Hercegbosanske zupanije, koja bi postala nama ono sto su "naftna polja" drugim zemljama.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 24 pro 2018, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Meni osobno se to ne sviđa. Zajebavati jednu veliku firmu da bi se spasila druga. Zatvori i gotovo, nije smak svijeta.
Možda vam treba napomenuti da radi iste filozofije muslimani imaju zagađene Tuzlu, Zenicu i Sarajevo.

Nije direktno uporedivo ali eto to se dogodi kad odgađaš neizbježno.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gospodarstvo Hercegbosne
PostPostano: 24 pro 2018, 16:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Moram promijeniti mišljenje. EPHZHB ne uplaćuje ni jednu KM u federalni proračun. Rade na pozitivnoj nuli. Svu zaradu prebace na pokrivanje troškova od prošlih godina, i naravno održavanje Aluminija i kojih drugih već ne. Drugim riječima muslimani plate od svog novca.

Ah tih lukavih Latina, pa nevjerojatni su.

Citat:
Iz akumuliranih javnih dobiti BH Telecom (65.000.000), Elektroprivreda BiH (63.000.000) i Međunarodni aerodrom Sarajevo (25.000.000) u budžet FBiH su uplatili nešto više od 153 miliona KM.

S druge strane, javno preduzeće Elektroprivreda HZHB Mostar obavijestilo je Ministarstvo finansija FBiH da na dan 31. 12. 2017. nema akumulirane dobiti i da se Odlukom Skupštine društva tekuća dobit raspoređuje za pokriće gubitaka iz ranijih godina.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1035 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 42  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO