HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 27 tra 2024, 02:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 589 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 07:06 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
robelec je napisao/la:
Naš izvoz je u odnosu na "zlatnu" 2008. povećan skoro duplo. Kuna ovakva kakva je nije nikakva brana za jačanje izvoza. Onaj tko ima kvalitetan proizvod taj izvozi.

Inače, mi uvozimo razne sirovine vrijedne 13 mlrd € da bi izvozili robu vrijednu 14 mlrd €. Npr. slovenski izvoz za 2019. godinu je iznosio 33,5 milijarde € dok je uvoz iznosio 34 milijarde €. Jedna mala Slovenija izveze 2,5 puta više nego mi dok uveze trećinu više od nas. Ima s eurom i jeftinije proizvode od nas.

Naš problem nije kuna niti bi deprecijacija išta riješila, već mi nismo u stanju stvoriti autohtone domaće inovacije koje bi mogle potaknuti novi rast i novo zapošljavanje, jednostavno kao narod nismo nešto pretjerano poduzetni te inovativni i ne znamo stvarati novu vrijednost.

Rušenje kune bi nas samo još više bacilo u siromaštvo, ne bi mi ništa bolje napredovali i realno, bili bi kao Srbija.


Kuna nije prepreka izozu u dobrim vremenima, kad tržišta ostalih zemalja rastu (Italija je naše glavnu tržište). Jeste u kriznim vremenima. Također, u kriznim vremenima je potrebno istisnuti dio uvoza da se spriječi odlijev novca, tako da uvoz mora poskupjeti više od domaće robe.

Podatci o uvozu sirovina se odnose na ukupnu proizvodnju, dakle veliki dio tih sirovina se koristi za domaće tržište, ne za izvoz.

Deprecijacija je nužna u kriznim vremenima, i zato je domaća valuta nužna za krizna vremena, naravno uz znatne devizne rezerve. To je kao vojska, treba ti za rat, inače je trošak.

U siromaštvo ćemo pasti tako i tako, pitanje je samo koliko i kakva će biti brzina oporavka. Iz iskustva drugih je vidljivo da je ova metoda djelovala i djeluje. Srbija ima veće stope rasta od Hrvatske i konvergiraju nam, sustižu nas. Mađarska je imala spektakučarni oporavak zbog ovoga. Zemlje koje nisu htjele (Hrvatska) ili mogle (PIGS) primjenjivati ovu metodu su imale najgoru recesiju prošli puta i imati će i ovaj puta.

Fanatici čvrstog tečaja su klasični primjer definicije ludosti: ponavljaj istu stvar i očekuj drugačije rezultate. Razultati su da Hrvatska na ljestvici razvijenosti stalno tone u usporedbi s drugima.

No ovaj puta, čvrsti tečaj će biti neobranjiv. HNB jednostavno nema dovoljno deviza da spriječi pad kune, ukoliko turizam kihne. Samo onda više neće imati deviza ni za konverziju dugova. Pa će biti švicarski franak na ntu potenciju.

Naravno, postoji i druga metoda, a to je veliko rasterećenje privatnog sektora. Samo ponavljam, u slučaju te metode, mi ovisimo o oporavku drugih i spremnosti da uvoze našu robu i šalju nam turiste.. U uvjetima krize, toga biti neće dovoljno.

Samo nemojte Slavka Linića vratit.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 07:08 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Carmello Šešelj je napisao/la:
BBC je napisao/la:
U Australiji im premijer neki dan najavio totalan karanten. Da ih pripremi.

Korona "radi" i za vreme leta?


Radi, ali po svemu sudeći sporije, teže.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 07:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Mar-kan je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Morat ćemo živjeti s novim virusom kao i do sad s gripom...

S tim "novim" virusom živimo već odavno.

Meni je neverovatno da apsolutno niko kome se kaže istinit podatak da svake godine daleko više ljudi umre od običnog gripa, nego što sad umire od ove korone, uopšte ne reaguje na taj podatak, reaguju kao da si im rekao da je napolju počela da pada kiša. I dalje panika kao da je epidemija kolere ili malih boginja, koliki uticaj medijska panika ima na ljude, to je neverovatno. A korona je blaža bolest od običnog gripa, jedino u čemu je jača je brzina i lakoća širenja virusa.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 08:31 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
S tim "novim" virusom živimo već odavno.

Meni je neverovatno da apsolutno niko kome se kaže istinit podatak da svake godine daleko više ljudi umre od običnog gripa, nego što sad umire od ove korone, uopšte ne reaguje na taj podatak, reaguju kao da si im rekao da je napolju počela da pada kiša. I dalje panika kao da je epidemija kolere ili malih boginja, koliki uticaj medijska panika ima na ljude, to je neverovatno. A korona je blaža bolest od običnog gripa, jedino u čemu je jača je brzina i lakoća širenja virusa.


Stvar je u tome da je ovaj virus mnogo zarazniji u kraćem vremenu. Gripom se zarazi nekoliko desetaka milijuna ljudi, ovime bi se moglo 70% ljudi, barem izvan tropskih područja.

No ovo pokazuje i kakva smo mimozica postali. Pred 120 godina, smrtnost od 3-4% godišnje je bila posve normalna i nitko se nije uzbuđivao. I ta smrtnost je uključivala 20% djece mlađe od 5 godina. Sad je ispod 1%.

Sad smo slomili globalnu ekonomiju radi epidemije koja ubija 95% stare i bolesne već osuđene na smrt. U svijetu godišnje umire 50 milijuna ljudi. Da nismo poduzeli ništa, ove godine bi imali 90 milijuna mrtvih, a idućih 4 godine po 40 milijuna, i na skali od 5 godina bi SVE bilo isto.

Ali ne, ajmo uništiti svjetsko gospodarstvo. Na kraju će to dovesti do ko zna čega, prošla depresija je izazvala ww2. Kao što reče Trump, lijek će biti gori od bolesti.

Nadam se samo da se kod nas ne zarati.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 10:05 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Carmello Šešelj je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
S tim "novim" virusom živimo već odavno.

Meni je neverovatno da apsolutno niko kome se kaže istinit podatak da svake godine daleko više ljudi umre od običnog gripa, nego što sad umire od ove korone, uopšte ne reaguje na taj podatak, reaguju kao da si im rekao da je napolju počela da pada kiša. I dalje panika kao da je epidemija kolere ili malih boginja, koliki uticaj medijska panika ima na ljude, to je neverovatno. A korona je blaža bolest od običnog gripa, jedino u čemu je jača je brzina i lakoća širenja virusa.


Teško je porediti mortalitet od gripa i od korone, jer protiv epidemije gripa nisu preduzete ovolike mere da bi se suzbila. Kada bismo pustili epidemiju da teče prirodnim tokom, tada bismo mogli da kažemo kakvo je tačno stanje.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 10:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Meni je neverovatno da apsolutno niko kome se kaže istinit podatak da svake godine daleko više ljudi umre od običnog gripa, nego što sad umire od ove korone, uopšte ne reaguje na taj podatak, reaguju kao da si im rekao da je napolju počela da pada kiša. I dalje panika kao da je epidemija kolere ili malih boginja, koliki uticaj medijska panika ima na ljude, to je neverovatno. A korona je blaža bolest od običnog gripa, jedino u čemu je jača je brzina i lakoća širenja virusa.


Teško je porediti mortalitet od gripa i od korone, jer protiv epidemije gripa nisu preduzete ovolike mere da bi se suzbila. Kada bismo pustili epidemiju da teče prirodnim tokom, tada bismo mogli da kažemo kakvo je tačno stanje.

Ok ima smisla. Mada, određen broj ljudi se vakciniše protiv gripa svake godine, moji roditelji na primer, ali svakako da većina to ne radi, tako da ti je komentar sasvim na mestu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
Također, korona još nije završila. U Italiji mislim traje tek mjesec dana, mada nam se odužilo.

Kad završi moći ćemo reći što se dogodilo.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 11:21 
Offline

Pridružen/a: 21 stu 2015, 17:34
Postovi: 3541
Lokacija: Folklorni srboćetnik, praktični muslimanski Bunjevac
Carmello Šešelj je napisao/la:
Leeroy Jenkins je napisao/la:

Teško je porediti mortalitet od gripa i od korone, jer protiv epidemije gripa nisu preduzete ovolike mere da bi se suzbila. Kada bismo pustili epidemiju da teče prirodnim tokom, tada bismo mogli da kažemo kakvo je tačno stanje.

Ok ima smisla. Mada, određen broj ljudi se vakciniše protiv gripa svake godine, moji roditelji na primer, ali svakako da većina to ne radi, tako da ti je komentar sasvim na mestu.


Sama činjenica da imaš vakcinu protiv gripa, da postoji kolektivni imunitet i specifična antivirusna terapija već čini razliku između gripa i korone.
Vakcina je bitna ne samo zbog opšte populacije već i zbog medicinskog osoblja, jer je veliki problem i to što zdravstveni radnici obolevaju i dodatno smanjuju operativnost zdravstvenog sistema.
Problem je što se sve države plaše italijanskog scenarija pucanja bolničkih kapaciteta. U bolnicama u Bergamu lekari svih specijalnosti rade na covid odeljenjima, što znači da su sve ostale medicinske procedure stavljene na čekanje, znači postoji indirektni uticaj epidemije na ljude obolele od drugih oboljenja. Elektivne operacije se odlažu da bi se zbrinuli akutno oboleli, za koje opet nema dovoljno mesta na odeljenjima intenzivne nege.
Sve ove mere služe da se uspori pandemija, da se rastereti zdravstveni sistem.

_________________
Robi lopove vrati bodove!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 vel 2020, 00:17
Postovi: 932
Slušao sam jednog engleskog eksperta koji kaže da globalne korporacije, a samim tim i globalno gospodarstvo mogu izdržati najviše 9 mjeseci mjera karantina i blokade. Nakon toga slijedi raspad i povratak na usko nacionalna gospodarstva i razmjenu samo sa najbližim susjedima. Naravno da se ne smije čekati zadnji trenutak da se pokrene gospodarstvo.

Moja procjena je da će moćni ovog svijeta restartirati globalnu ekonomiju najkasnije negdje početkom Lipnja, i da se neće više uzimati u obzir virus i pandemija. Ko preživi, preživjet će, ljudi na svijetu ionako ima 7 puta više nego je potrebno. Medijski će se ugušiti informacije i ulazimo u drugu fazu.

_________________
Valhalla, Hall of the Slain, the hall presided over by Odin. This vast hall has five hundred and forty doors. A wolf guards the western door and an eagle hovers over it. Till Valhalla!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 12:57 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Valhalla je napisao/la:
Moja procjena je da će moćni ovog svijeta restartirati globalnu ekonomiju najkasnije negdje početkom Lipnja, i da se neće više uzimati u obzir virus i pandemija. Ko preživi, preživjet će, ljudi na svijetu ionako ima 7 puta više nego je potrebno. Medijski će se ugušiti informacije i ulazimo u drugu fazu.


Ja čak mislim prvi maja. A kukavice i zečevi neka se zatvore u kuće ili odu živjeti u šumu, biti će toplo.

Usput će lagati kako neki lijekovi djeluju (vjerojatno nešto i djeluje), cenzurirat vijesti i to ti je to.

Na skali smrtnosti ovo neće imati nikakav efekt. U petogodišnjem razdoblju 2020.-2024- umrijet će potpuno isti broj ljudi kao da se ovo nije pojavilo, samo će smrt biti nejednako disperzirana (veća ove, manja iduće 4 godine).

Ekonomske štete će ipak biti velike. Nadajmo se da neće izazvat previše ratova, nereda, terorizma, kriminala i samoubojstava.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 13:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6125
Ma šta će čekat do prvog maja. 2—3 tjedna ranije će početi rad pod maksimalnom zaštitom, a uskoro će početi pozitivne vijesti o izliječenima, djelotvornim lijekovima i imunizaciji velikog broja ljudi bez simptoma.

Opća stopa smrtnosti u Italiji bi nam bio bogom dan podatak za kratkoročne efekte korone na smrtnost, a ukupni mortaitet za 2020. u Italiji će reći realne efekte.
Osobno vjerujem u jako male efekte na kraju godine, a ograničene krarkoročne efekte. Ali bez obzira na moje uvjerenje problem se mora držati pod kontrolom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 14:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24680
Lokacija: Heartbreak Hotel
Vjerojatno će se još čekati iz sljedećih razloga:

1.Sačekaće da se bolnice prepune. Ako nisu još pune u svim zemljama onda je teže muljati, onda ne mugo tako lako obmanjivati javnost da je "krenulo na bolje". Vide ljudi, - kako sad u svibnju bolje kad mi 36 radnika u firmi na respiratoru a u ožujku nije bio nijedan?
Ali kad se to omasovi, pa u travnju bude već 20 na respiratoru, onda će biti lakše varati narod. Navedena firma je samo baksuzna.

2. Zasićenost ljudi izolacijom. Nakon nekoliko tjedana životarenja u samoći biće spremniji na rizik u smislu - znamo mi da ovi možda muljaju da je korona u opadanju, ali ne mogu više u kući.

3. Materijalno osiromašenje ljudi i zabrinutost hoće li imati sredstava za život ako se ovo otegne na dulji rok ( uz pripremljenu masu medijskih članaka koji tobož pokazuju da će ovo trajati godinama kko bi ih dodatno uvjerili na povratak normali)

3. Treba proći određeni period medijskog pranja mozga. Utvrđivanje strategije ismijavanja onih koji kažu da korona ubija sve većim tempom - u smislu prikazivanja istih glupsonima koji podležu teorijama zavjera ili pak njihovo kažnjavanje kao onih koji šire paniku i lažne vijesti.

4. Treba ipak malo otopliti kako bi u višiim temperaturama našli saveznika i lažno opravdanje za tobožnje iznenadno povlačenje bolesti. Zadnjih dana mediji sve više i više pišu o nekakvim kineskim znanstvenicima koji su kao znanstveno utvrdili da više temp. ubijaju viruse korone.


Dakle, što će se desiti za koji tjedan vjerojatno?

Juhuu, korona se povlači, sve manje oboljelih i umrlih ( dakako zahvaljujući prije svega lažnoj statistici po njemačkom uzoru i medijskom obmanjivanju). Idemo malo pomalo smanjivati protuepidemiloške mjere.
A narod: - JEEEEEEEE, USPJELI SMO, USPJELI!!

Pa još za koji tjedan kasnije- broj zaraženih je vrlo mali a umrlih ima ali zanemarivo ( kao kod gripa) - a jest klinac, crkavaju i dalje ljudi.
A narod: - JEEEEEEEEEEEE! GOTOVO JE, GOTOVO!! OTVARAJ KAFIĆE DA FEŠTAMO!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 14:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 vel 2017, 23:34
Postovi: 1765
Lokacija: Zagreb
divizija je napisao/la:
robelec je napisao/la:
Naš izvoz je u odnosu na "zlatnu" 2008. povećan skoro duplo. Kuna ovakva kakva je nije nikakva brana za jačanje izvoza. Onaj tko ima kvalitetan proizvod taj izvozi.

Inače, mi uvozimo razne sirovine vrijedne 13 mlrd € da bi izvozili robu vrijednu 14 mlrd €. Npr. slovenski izvoz za 2019. godinu je iznosio 33,5 milijarde € dok je uvoz iznosio 34 milijarde €. Jedna mala Slovenija izveze 2,5 puta više nego mi dok uveze trećinu više od nas. Ima s eurom i jeftinije proizvode od nas.

Naš problem nije kuna niti bi deprecijacija išta riješila, već mi nismo u stanju stvoriti autohtone domaće inovacije koje bi mogle potaknuti novi rast i novo zapošljavanje, jednostavno kao narod nismo nešto pretjerano poduzetni te inovativni i ne znamo stvarati novu vrijednost.

Rušenje kune bi nas samo još više bacilo u siromaštvo, ne bi mi ništa bolje napredovali i realno, bili bi kao Srbija.


Kuna nije prepreka izozu u dobrim vremenima, kad tržišta ostalih zemalja rastu (Italija je naše glavnu tržište). Jeste u kriznim vremenima. Također, u kriznim vremenima je potrebno istisnuti dio uvoza da se spriječi odlijev novca, tako da uvoz mora poskupjeti više od domaće robe.

Podatci o uvozu sirovina se odnose na ukupnu proizvodnju, dakle veliki dio tih sirovina se koristi za domaće tržište, ne za izvoz.

Deprecijacija je nužna u kriznim vremenima, i zato je domaća valuta nužna za krizna vremena, naravno uz znatne devizne rezerve. To je kao vojska, treba ti za rat, inače je trošak.

U siromaštvo ćemo pasti tako i tako, pitanje je samo koliko i kakva će biti brzina oporavka. Iz iskustva drugih je vidljivo da je ova metoda djelovala i djeluje. Srbija ima veće stope rasta od Hrvatske i konvergiraju nam, sustižu nas. Mađarska je imala spektakučarni oporavak zbog ovoga. Zemlje koje nisu htjele (Hrvatska) ili mogle (PIGS) primjenjivati ovu metodu su imale najgoru recesiju prošli puta i imati će i ovaj puta.

Fanatici čvrstog tečaja su klasični primjer definicije ludosti: ponavljaj istu stvar i očekuj drugačije rezultate. Razultati su da Hrvatska na ljestvici razvijenosti stalno tone u usporedbi s drugima.

No ovaj puta, čvrsti tečaj će biti neobranjiv. HNB jednostavno nema dovoljno deviza da spriječi pad kune, ukoliko turizam kihne. Samo onda više neće imati deviza ni za konverziju dugova. Pa će biti švicarski franak na ntu potenciju.

Naravno, postoji i druga metoda, a to je veliko rasterećenje privatnog sektora. Samo ponavljam, u slučaju te metode, mi ovisimo o oporavku drugih i spremnosti da uvoze našu robu i šalju nam turiste.. U uvjetima krize, toga biti neće dovoljno.

Samo nemojte Slavka Linića vratit.


Ako se ova kriza oko virusa nastavi i poremeti nam špicu turističke sezone, nama će uvoz jako padati jer je naš turizam najveći generator uvoza.

HNB ima dovoljno novca za obranu kune, bez brige! Raspolažu s velikim deviznim pričuvama (19 mlrd €) što je dostatno za stabilizaciju, čak i kada bi došlo do potpunog nedostatka deviznih priljeva od turizma. Banke su nam nenormalno likvidne i apsolutna ludost bi bila igranje s kunom.

Samo možda još Pernaru pada na pamet slabljenje kune i onom njegovom ludom mentoru Lovrinoviću kojeg su izbacili iz udruge Prsten (udruga poduzetnih BiH Hrvata) koliko jer naporan lik.

Uglavnom, rješenja su dakle dva: prevesti sve kredite u kune, kao u Mađarskoj, napustiti valutnu klauzulu i devalvirati kunu 30% ili jednostavno i zakonski prijeći na euro jer je gospodarstvo "eurizirano", krediti su u eurima i u biti se sve radi u eurima pa kasnije samo preračunava u kune.

Sami izvoznici i 99% poduzetnika iz raznih udruga zagovaraju drugu opciju i ni jedna politička grupacija (osim živozidaša) nije spremna rušiti standard za 50% da bi "bolje živjeli u budućnosti", a garancija za to nikakvih nema. Mađari koje spominješ dolaze raditi u gospodarske zone u Međimurju i sretni su s 4.500 kn plaće (600€) jer u Mađarskoj van Budimpešte ne mogu mjesečno zaraditi više od 500 €.

Tvoje priče kako nas Srbi sustižu su priče za malu djecu i ako stvarno u to vjeruješ, odi živi u Srbiji, pa nam javi jesu li nas sustigli 2050. godine.

Imali smo mi u Jugoslaviji iskustva s devalvirajućim dinarom te inflacijom i jesmo li zbog takve monetarne politike bili industrijski i izvoznički giganti? Ma bili smo i dalje uvoznička država i na dnu po industrijskoj proizvodnji u Europi. Današnja Hrvatska je u mnogim gospodarskim i društvenim segmentima samo žrtva nasljeđenog sklopa bivše juge.

Ma dosta više floskula o precijenjenoj kuni, mi trebamo reformu javnog sektora, a ne se igrati sa kunom, to je sve što zagovaraju svi privatnici.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 14:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Leeroy Jenkins je napisao/la:
Carmello Šešelj je napisao/la:
Meni je neverovatno da apsolutno niko kome se kaže istinit podatak da svake godine daleko više ljudi umre od običnog gripa, nego što sad umire od ove korone, uopšte ne reaguje na taj podatak, reaguju kao da si im rekao da je napolju počela da pada kiša. I dalje panika kao da je epidemija kolere ili malih boginja, koliki uticaj medijska panika ima na ljude, to je neverovatno. A korona je blaža bolest od običnog gripa, jedino u čemu je jača je brzina i lakoća širenja virusa.


Teško je porediti mortalitet od gripa i od korone, jer protiv epidemije gripa nisu preduzete ovolike mere da bi se suzbila. Kada bismo pustili epidemiju da teče prirodnim tokom, tada bismo mogli da kažemo kakvo je tačno stanje.


Sad će zatrolati. Ja im to pišem danima.
Fino se zametnu sa kompletnom blokadom jedne države, pa onda turaju statistike "vidite da nije opasno".

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
Svaka inflacija je pljačka vlastitih građana.

Slabljenje kune bi bio dokaz da vlada nije u stanju voditi državu i traži od građana da doniraju vlastiti novac.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Bobovac je napisao/la:
Vjerojatno će se još čekati iz sljedećih razloga:

1.Sačekaće da se bolnice prepune. Ako nisu još pune u svim zemljama onda je teže muljati, onda ne mugo tako lako obmanjivati javnost da je "krenulo na bolje". Vide ljudi, - kako sad u svibnju bolje kad mi 36 radnika u firmi na respiratoru a u ožujku nije bio nijedan?
Ali kad se to omasovi, pa u travnju bude već 20 na respiratoru, onda će biti lakše varati narod. Navedena firma je samo baksuzna.

2. Zasićenost ljudi izolacijom. Nakon nekoliko tjedana životarenja u samoći biće spremniji na rizik u smislu - znamo mi da ovi možda muljaju da je korona u opadanju, ali ne mogu više u kući.

3. Materijalno osiromašenje ljudi i zabrinutost hoće li imati sredstava za život ako se ovo otegne na dulji rok ( uz pripremljenu masu medijskih članaka koji tobož pokazuju da će ovo trajati godinama kko bi ih dodatno uvjerili na povratak normali)

3. Treba proći određeni period medijskog pranja mozga. Utvrđivanje strategije ismijavanja onih koji kažu da korona ubija sve većim tempom - u smislu prikazivanja istih glupsonima koji podležu teorijama zavjera ili pak njihovo kažnjavanje kao onih koji šire paniku i lažne vijesti.

4. Treba ipak malo otopliti kako bi u višiim temperaturama našli saveznika i lažno opravdanje za tobožnje iznenadno povlačenje bolesti. Zadnjih dana mediji sve više i više pišu o nekakvim kineskim znanstvenicima koji su kao znanstveno utvrdili da više temp. ubijaju viruse korone.


Dakle, što će se desiti za koji tjedan vjerojatno?

Juhuu, korona se povlači, sve manje oboljelih i umrlih ( dakako zahvaljujući prije svega lažnoj statistici po njemačkom uzoru i medijskom obmanjivanju). Idemo malo pomalo smanjivati protuepidemiloške mjere.
A narod: - JEEEEEEEE, USPJELI SMO, USPJELI!!

Pa još za koji tjedan kasnije- broj zaraženih je vrlo mali a umrlih ima ali zanemarivo ( kao kod gripa) - a jest klinac, crkavaju i dalje ljudi.
A narod: - JEEEEEEEEEEEE! GOTOVO JE, GOTOVO!! OTVARAJ KAFIĆE DA FEŠTAMO!


Za koju državu pričaš ? Baš će Austrijanci otvoriti granice za bih državljane ako se budete tako ponašali.
Labilni ste i nasjedate na izjave političara. Trump neke stvari lupa da digne burze. Ne što sam vjeruje u to. Ovo je borba do kraja i neće se prekidati u pola. Ko to uradi više štete svom gospodarstvu će napraviti.

A koji klinac ste se mentalno pripremili samo na 2 tjedna max. Ja sam onako sebe pripremio da može potrajati do jeseni. Ako vam već sad pravi stres sami ste sebi krivi.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:20 
Offline

Pridružen/a: 23 lip 2009, 18:32
Postovi: 582
divizija je napisao/la:



No ovo pokazuje i kakva smo mimozica postali. Pred 120 godina, smrtnost od 3-4% godišnje je bila posve normalna i nitko se nije uzbuđivao. I ta smrtnost je uključivala 20% djece mlađe od 5 godina. Sad je ispod 1%.

Sad smo slomili globalnu ekonomiju radi epidemije koja ubija 95% stare i bolesne već osuđene na smrt. U svijetu godišnje umire 50 milijuna ljudi. Da nismo poduzeli ništa, ove godine bi imali 90 milijuna mrtvih, a idućih 4 godine po 40 milijuna, i na skali od 5 godina bi SVE bilo isto.

Ali ne, ajmo uništiti svjetsko gospodarstvo. Na kraju će to dovesti do ko zna čega, prošla depresija je izazvala ww2. Kao što reče Trump, lijek će biti gori od bolesti.

Nadam se samo da se kod nas ne zarati.



Ali nije takav stav slučajan, nije čak ni neutemeljen. Prije 100 i 120 godina stanovništvo je brzo raslo, bilo je djece koliko hoćeš, tako da su se ljudski gubitci mogli puno lakše podnijeti. Ljudi su isto tako imali širu i gušću porodičnu mrežu, tako da nije bila takva tragedija ako netko od njih umre, pogotovo ako se radi o prirodnoj smrti u starijoj dobi. Sada smo puno češće odvojeni od šire obitelji, pa su ljudi još više osuđeni na svoju užu obitelj.

S druge strane, bogatstva je puno više i zato su ljudi spremni žrtvovat ekonomiju. Većina ljudi u razvijenom svijetu bi mogla komotno nastavit živjet i sa 30-40-50% slabijom ekonomijom. Nećeš kupit novo auto, nego voziš dalje ono od 10 godina. Laptop od 5 godina i mobitel od 3 isto tako rade. Goni sve dok ne crkne. Ako crkne, kupi jeftiniji model ili polovno. Preskočit će se skupi odmor. Na te stvari se lova troši ionako radi socijalnog statusa, a kad ekonomija ovako padne onda svi gube podjednako tako da status nije ugrožen. Neće nitko imat za novi iphone, pa te onda nije ni briga što nećeš ni ti. Ljudi će više navalit da se karantena prekine radi stvari koje im stvarno fale (izlasci, druženja s ekipom) nego zato da mogu zaradit za novo auto.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6125
Devalavacija kune zbog povijesnih iskustava i euroizirane zemlje ne bi imala nikakvog efekta jer bi se sve cijene istog momenta vezale za euro i odmah korigirale sa svakom promjenom tečaja, ista stvar bi bila i sa plaćama.

Što se tiče općenito inflacije ona je poželjna i nužna, jer bi u suprotnom u slučaju konstante količine novca u opticaju došlo nelikvidnosti zbog gomilanja novca kod sposobnijih pojedinaca.
S druge strane cilj opće politike nije boljitak samo za sposobne, nego bolji život za što veći broj ljudi, tako se štampanjem i inflacijom uzima od onih koji imaju viška, a pomaže onima koji su u manjku i kreditima.
A najvažnija stvar u svemu ovome i osnovna zadaća monetarne politike je održavanje i poticanje produktivnosti jer to je realni pokazatelj i aktivnosti i bogatstva, a novac je samo sredstvo za razmjenu.

Kad ne bi bilo inflacije, posljedica bi bila nelikvidnost i pad produktivnosti, a to se ne smije desiti. Sve ostalo su pomoćna sredstva.
Zato vanjsko zaduživanje u mjeri inflacije i rasta BDP(vezano za otplatu kamata) nije loša stvar jer u suprotnom zbog inflacije gubiš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:31 
Offline

Pridružen/a: 12 pro 2019, 00:14
Postovi: 780
Imam par poznanika (čak uključujući bližu rodbinu) koji će crkavat od gladi i to jako brzo nastavi li ova blokada svega, pun *** ljudi živi od danas do sutra, u dugovima i kreditima su, plaćaju alimentacije, itd i uglavnom na knap sa svime... Evo jedan susjed dobio otkaz drugi poslan na godišnji i evo ga čupa cvijeće i sadi blitvu. Ne znam, ne želi nitko skupit ovaj jebeni virus ali bojim se da ovo neće funkcionirati ni na mjesec dana kamoli pola godine ili tko zna koliko...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:37 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
zaba1111 je napisao/la:
Devalavacija kune zbog povijesnih iskustava i euroizirane zemlje ne bi imala nikakvog efekta jer bi se sve cijene istog momenta vezale za euro i odmah korigirale sa svakom promjenom tečaja, ista stvar bi bila i sa plaćama..


Devalvacija kune, u slučaju pucanja turističke sezone, nije više pitanje opredijeljenja. Ona postaje zadatost. Ona će se DESITI, ovako ili onako. Već se dešava, kuna već pada, i to nitko ne može zaustaviti. HNB nema beskonačno mnogo deviznih rezervi da nadoknađuje odlijev deviza iz zemlje..

Jednostavno će devizni priljev toliko pasti da će HNB spizditi sve devizne rezerve i opet neće spasiti tečaj.

Ono što ja zagovaram je da se devizne rezerve iskoriste za spašavanje dužnika u eurima (a to su skoro svi), a ne na spašavanje tečaja uzalud.

Poskupljenje svega bi itekako imalo učinka, jer bi smanjilo uvoz. Vjerojatno je da bi domaći proizvođači ipak poskupili manje.
Istovremeno, izvoz i turizam (ako se ikada vrati) bi pojeftinili, što bi dovelo do većeg priljeva novca zbog veće konkurentnosti i omogućilo ubrzanje rasta.

U slučaju sloma sezone, jedino između čega mi biramo je - hoće li tečaj puknuti nakon što sataremo sve devizne rezerve, ili ćemo prvo konvertirati kredite dok imamo deviza, pa onda nek se tečaj regulira slobodno.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
zaba1111 je napisao/la:
Devalavacija kune zbog povijesnih iskustava i euroizirane zemlje ne bi imala nikakvog efekta jer bi se sve cijene istog momenta vezale za euro i odmah korigirale sa svakom promjenom tečaja, ista stvar bi bila i sa plaćama.

Što se tiče općenito inflacije ona je poželjna i nužna, jer bi u suprotnom u slučaju konstante količine novca u opticaju došlo nelikvidnosti zbog gomilanja novca kod sposobnijih pojedinaca.
S druge strane cilj opće politike nije boljitak samo za sposobne, nego bolji život za što veći broj ljudi, tako se štampanjem i inflacijom uzima od onih koji imaju viška, a pomaže onima koji su u manjku i kreditima.
A najvažnija stvar u svemu ovome i osnovna zadaća monetarne politike je održavanje i poticanje produktivnosti jer to je realni pokazatelj i aktivnosti i bogatstva, a novac je samo sredstvo za razmjenu.

Kad ne bi bilo inflacije, posljedica bi bila nelikvidnost i pad produktivnosti, a to se ne smije desiti. Sve ostalo su pomoćna sredstva.
Zato vanjsko zaduživanje u mjeri inflacije i rasta BDP(vezano za otplatu kamata) nije loša stvar jer u suprotnom zbog inflacije gubiš.


Sposobni će se već snaći. Sklonit će vrijednost u nekretnine, zlato, biznis ili negdje drugo. Neće držati keš. Eventualno ćeš osiromašiti srednju klasu.

U kojoj zemlji je inflacija funkcionirala?

Da se razumijemo, ne govorimo o normalnoj i najpoželjnijoj 2-3% inflaciji, nego o nekakvih idejama da će visoka inflacija (drugim riječima pljačkanje naroda) pomoći ekonomiji.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:45 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
pakovic je napisao/la:
Ali nije takav stav slučajan, nije čak ni neutemeljen. Prije 100 i 120 godina stanovništvo je brzo raslo, bilo je djece koliko hoćeš, tako da su se ljudski gubitci mogli puno lakše podnijeti. Ljudi su isto tako imali širu i gušću porodičnu mrežu, tako da nije bila takva tragedija ako netko od njih umre, pogotovo ako se radi o prirodnoj smrti u starijoj dobi. Sada smo puno češće odvojeni od šire obitelji, pa su ljudi još više osuđeni na svoju užu obitelj.

S druge strane, bogatstva je puno više i zato su ljudi spremni žrtvovat ekonomiju. Većina ljudi u razvijenom svijetu bi mogla komotno nastavit živjet i sa 30-40-50% slabijom ekonomijom. Nećeš kupit novo auto, nego voziš dalje ono od 10 godina. Laptop od 5 godina i mobitel od 3 isto tako rade. Goni sve dok ne crkne. Ako crkne, kupi jeftiniji model ili polovno. Preskočit će se skupi odmor. Na te stvari se lova troši ionako radi socijalnog statusa, a kad ekonomija ovako padne onda svi gube podjednako tako da status nije ugrožen. Neće nitko imat za novi iphone, pa te onda nije ni briga što nećeš ni ti. Ljudi će više navalit da se karantena prekine radi stvari koje im stvarno fale (izlasci, druženja s ekipom) nego zato da mogu zaradit za novo auto.


Stvar je u tome da nećemo svi ispaštati jednako. Ispaštat će oni koji ostanu bez posla i prihoda i kojima banke zaplijene stanove i završe na cesti gladni. To će postati more frustriranih građana orijentiranih ka nekom radikalnijem živom zidu, a potencijalni i revolucionarno-radikalni i agresivni.

U nekim zemljama će doći i do nereda i ratova, kad nastane more besperspektivne sirotinje, eksplodirat će kriminal, terorizam i ilegalne migracije. Porasti će i stopa samoubojstava. U prošloj krizi 150 farmera se u Hrvatskoj ubilo kad su ostali bez sve imovine i još bili dužni.

Teret krize neće biti raspoređen jednako, osim toga nije isto padneš li s 3000 na 2000 ili s 30 000 na 20 000, iako je u postotku isto. Zato ja zagovaram kao imperativ očuvanje zaposlenosti, kako bi svi nekako preživjeli.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6125
Ne kažem da treba braniti tečaj po svaku cijenu, nego da planska devalavacija neće dati efekte pojeftinjenja ni proizvoda ni troška rada, jer se isti moment sve veže uz euro i preračunava.
Ako državna poduzeća recimo zadrže iste plaće u kunama, a kuna devalvira, nema pojedinca koji neće opravdano smatrati da mu plaća nije smanjena, prije svega jer će rata kredita porasti u kunama, kao i cijene u trgovini.

@nk pišem i o tome da planska ( značajna) devalavacija nema efekta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:49 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Naša Kvačica je napisao/la:
Sposobni će se već snaći. Sklonit će vrijednost u nekretnine, zlato, biznis ili negdje drugo. Neće držati keš. Eventualno ćeš osiromašiti srednju klasu.

U kojoj zemlji je inflacija funkcionirala?

Da se razumijemo, ne govorimo o normalnoj i najpoželjnijoj 2-3% inflaciji, nego o nekakvih idejama da će visoka inflacija (drugim riječima pljačkanje naroda) pomoći ekonomiji.


Ne znam govoriš li o inflaciji ili devalvaciji, jer to dvoje nije isto. Ako misliš na devalvaciju, kako rekoh, ona ti se već dešava i tu nitko ništa ne može. Priljev deviza pada i kuna pada. Ponuda i potražnja. Srednji tečaj je u 2 tjedna sa 7.4 na 7.61 skočio. Samo je pitanje hoće li HNB potrošiti devizne rezerve i na što. Nemoeš zaustaviti devalvaciju ako nemaš priljeva deviza.

A snaći će se oni koji sada imaju puno. Oni koji su niža ili niža srednja klasa i u kreditima, će biti gurnuti na rub gladi ili preko.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Korona virus i globalno gospodarstvo
PostPostano: 25 ožu 2020, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30515
zaba1111 je napisao/la:
@nk pišem i o tome da planska ( značajna) devalavacija nema efekta.


Apsolutno se slažem. :zubati


Inače, ono što može pomoći društvu i gospodarstvu je borba protiv korupcije. Sve te mjere su kratkotrajne i kozmetičke. Ono što zaista može osnažiti ekonomiju je niska stopa korupcije. To treba biti br. 1. u društvu.

Poslije toga eventualno obrazovanje i sl., a te šibicarske manipulacije su na 20tom mjestu.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

811 of 2558 - 31.7%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 589 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO