HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 13:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kupovina dionica online
PostPostano: 03 sij 2014, 19:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Znali ko gdje se mogu kupiti dionice stranih firmi, npr. dionice na NYSE, dakle dionice od firmi Intel, Microsoft, Dell, Apple, IBM, Facebook, Twitter, Coca Cola, Google, Bank of America i slični?

Dali se iz BiH može trgovati dionicama van BiH?

Dali koji domaći broker nudi uslugu posredovanja pri kupovini dionica na stranim berzama?

Imali neko na ovom forumu da je imao iskustva sa kupovinom dionica vani?

Bilo kakav odgovor na ovu temu, a koji se tiče i dotiče iste je dobrodošao.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 03 sij 2014, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Moraš kupovati preko lincenciranih brokera, ne može se to samo tako. No, ne vjerujem da ti se to pretjerano isplati, nemaš neki kapital, a prinosi su sve manji, ne vidi se neki balon u budućnosti gdje bi cijena mogla otići 200 ili 300% gore. Možda ti je isplativije kupovati na domaćem tržištu, podcijenjeno je jako, a ako dođe do privatizacije zarada je zajamčena.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 03 sij 2014, 21:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
BH Telekom je prošle godine isplatio dividendu od 1,73 KM po dionici, što je uz cijenu dionice od 20 KM odličan prinos.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 04 sij 2014, 00:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32129
volvoks je napisao/la:
BH Telekom je prošle godine isplatio dividendu od 1,73 KM po dionici, što je uz cijenu dionice od 20 KM odličan prinos.


4/2007. godine,cijena dionice BH Telecoma na SASE bila je 69,4 KM.Bile su čak između 70-80 KM.

Btw,najlakše ići preko brokera,nisu nešto ni velike provizije.Ako te baš zanima (Vladimira),mogu ti preporučiti jednu sa kojom imam odlična iskustva u sarajevu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 04 sij 2014, 10:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Vladimir RUS je napisao/la:
Znali ko gdje se mogu kupiti dionice stranih firmi, npr. dionice na NYSE, dakle dionice od firmi Intel, Microsoft, Dell, Apple, IBM, Facebook, Twitter, Coca Cola, Google, Bank of America i slični?

Dali se iz BiH može trgovati dionicama van BiH?


https://www.interactivebrokers.com/en/main.php

Tehnički najjači i najjeftiniji, i moguće je otvoriti račun iz bilo koje zemlje. Nažalost, minimum je 10.000 USD.

Dakle tu nema brokera kojeg možeš nazvati telefonom i sl. sve je elektronski, pa možda baš i nije za novajlije.

Vladimir RUS je napisao/la:

Dali koji domaći broker nudi uslugu posredovanja pri kupovini dionica na stranim berzama?

Imali neko na ovom da je imao iskustva sa kupovinom dionica vani?

Bilo kakav odgovor na ovu temu, a koji se tiče i dotiče iste je dobrodošao.


Možda je u BiH najsigurnije probati Raiffeisen Capital, nude usluge na domaćim i inozemnim burzama, i imaju online trading platformu:

https://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view/603

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 04 sij 2014, 11:05 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Nema tu kruha. Za zaraditi pristojno od dividndi moras dosta uloziti. Bolje uloziti u nesto drugo. Mozda cak i u banku orociti. Jedino ako znas kad kupiti dionice a kad ih prodati, tu je zarada.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 04 sij 2014, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Ministry of Sound je napisao/la:
https://www.interactivebrokers.com/en/main.php

Tehnički najjači i najjeftiniji, i moguće je otvoriti račun iz bilo koje zemlje. Nažalost, minimum je 10.000 USD.

Dakle tu nema brokera kojeg možeš nazvati telefonom i sl. sve je elektronski, pa možda baš i nije za novajlije.

I ja sam čuo za ove, imaju jako niske naknade za transakcije samo mi njihov minimum ne odgovara. Dali možda znaš nekog brokera koji ima iste ili slične uslove kao ovi, samo sa znatno manjim minimumom. Ja planiram sa 1000 KM da krenem pa mi treba broker koji nudi niske naknade (može i nešto više od ovih), dakle onaj koji je prilagođen za početne kratkoročne investitore koji jednom dnevno vrše kupovinu i prodaju dionica.

Meni i ne treba broker kojeg mogu kontaktirati putem telefona pošto samo mi treba trgovačka platforma koja je brza kada je u pitanju kupovina i prodaja dionica, to a i engleski mnogo bolje znam čitati i razumijeti negoli se služiti istim u datom trenutku.

Ministry of Sound je napisao/la:
Možda je u BiH najsigurnije probati Raiffeisen Capital, nude usluge na domaćim i inozemnim burzama, i imaju online trading platformu:

https://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view/603

Koliko sam ja uspio da shvatim čitajući ponudu na njihovom sajtu, Raiffeisen Capital (BiH ogranak) nudi brokerske usluge isključivo za domaće berze, kako domaćim ulagačima, tako i stranim, ali nažalost ne nudi brokerske usluge domaćim ulagačima kada su u pitanju strane berze.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 05 sij 2014, 09:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ne znam ni za jednu koja dopušta otvaranje računa izvan ovih G20 zemalja, a koja prima iznose ispod $1,000. Problem sa tim iznosom je što će ti troškovi transakcija pojesti taj tvoj kapital, jer većina firmi imaju neki minimum koji naplate za svaku kupovinu i prodaju (recimo $10), neovisno o vrijednosti. Možda da probaš CFD ili FX, ali da budeš spreman da izgubiš cijelih 1.000.

Raiffeisen Capital je samo podružnica koja je registrirana u RS kako bi mogli obavljati poslove na BLSE. Sve ostale usluge (uključujući inozemne) nude kroz Raiffeisen Brokers i Raiffeisen Brokers.

Citat:
Investicijsko bankarstvo Raiffesen banke nudi posredničke usluge kod trgovine vrijednosnih papira na Sarajevskoj berzi-burzi vrijednosnih papira (SASE), kao i pristup i mogućnost trgovanja na velikom broju svjetskih berzi.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 07 sij 2014, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Malo sam se raspitao i našao TD Ameritrade. Naplaćuju 9.99$ po trgovanju (s tim da je prvih 60 dana trgovanja besplatno), što je više od naknada kod Interactive Brokersa, ali zato nemaju minimuma i primaju sve zemlje što odogovara mi za sada, a ako dođem do tog nivoa da od svojih 1000 KM napravim 10000$ onda definitivno prelazim na Interactive Brokers. :)

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 27 sij 2014, 15:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Izgleda da Ameritrade ne prima ljude iz BiH. Postoji li koji drugi broker koji ima slične uslove ko Ameritrade i da prima i BiH? :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 11:04 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 11:41
Postovi: 3
Vladimir RUS je napisao/la:
Izgleda da Ameritrade ne prima ljude iz BiH. Postoji li koji drugi broker koji ima slične uslove ko Ameritrade i da prima i BiH? :zubati


Ako te zanima kratkoročno trgovanje, nikako se ne isplati to raditi preko američkih brokera, preskupo ćete izać.

Izvedenicama na dionice možeš trgovat i preko Forex brokera, npr. Admiral Markets ima ove u ponudi:

http://www.admiralmarkets.ba/trader/admiral_standard_trading_terms

Provizija je 0,10 $ po komadu.

Simbol Opis
#AA Alcoa Inc. CFD
#AXP American Express Company CFD
#AAPL Apple Inc. CFD
#BA The Boeing Company CFD
#BAC Bank of America Corporation CFD
#CAT Caterpillar Inc. CFD
#CSCO Cisco Systems, Inc. CFD
#CVX Chevron Corporation CFD
#DD E.I. du Pont de Nemours & Co. CFD
#FB Facebook, Inc. CFD
#DIS The Walt Disney Co. CFD
#GE General Electric Co. CFD
#GOOG Google Inc. CFD
#HD The Home Depot, Inc. CFD
#HPQ Hewlett-Packard Co. CFD
#IBM IBM Corp. CFD
#INTC Intel Corp. CFD
#JNJ Johnson and Johnson CFD
#JPM JP Morgan Chase and Co. CFD
#KO The Coca-Cola Co. CFD
#MCD McDonalds Corp. CFD
#MMM 3M Company CFD
#MRK Merck & Co., Inc. CFD
#MSFT Microsoft Corp. CFD
#PFE Pfizer CFD
#PG Procter and Gamble Co. CFD
#T AT&T Inc. CFD
#TRV The Travelers Companies, Inc. CFD
#UTX United Technologies Corp. CFD
#VZ Verizon Communications CFD
#WMT Wal-Mart Stores Inc. CFD
#XOM Exxon Mobil Corp. CFD


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 11:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mogao sam mu i ja preporučiti CFD provajdere koji nemaju minimum iznose, ali ne želim nositi njegove gubitke na duši, jer većina malih investitora ne razumije efekt leverage u CFD-ovima, niti da u sebi sadrže kredit i do 90% vrijednosti dionice (sa kamatama koje se obračunavaju dnevno).

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 16:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Znam za leverage, zato i izbjegavam Forex. To je dobra stvar, ali očigledno nije za početnike. Načitao sam se dosta po stranim forumima ispovijesti ljudi koji su krenuli da ulažu u Forex i vrlo brzo ostali bez uloga. Leverage im "pojeo" uložen novac. Da nema toga, ozbiljno bih se dvoumio između Forexa i berze, ali zbog prevelikog rizika odlučio sam se da ulažem u dionice pošto berzu pratim već jedno 10-ak godina (banjalučku i sarajevsku, a posljednje vrijeme i kretanje dionica na NYSE).

Našao sam jednog koji prima i BiH. Riječ je o Sogotrade. Registrovao sam korisnički račun, još samo da profaksiram neke dokumente, prebacim novac na račun i to je to. Čitao sam da su malčice komplikovani kada je u pitanju dužina vremena za kompletiranje čitavog procesa, ali pošto sam početnik u svemu ovome (ne u smislu poznavanja berze, već u smislu investiranja online) ne smeta mi.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Nemoj zanemariti i činjenicu da ti novac koji položiš kod brokera nije osiguran kao bankovni depozit. Broker stavi ključ u bravu, ode i tvoj novac.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Jeli to tako kod svih online brokera na NYSE ili samo kod ovog "mog"?

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 06 vel 2014, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
A pardon, mislio sam da je neka "naša" firma. Ako je američka, nemaš problema, jer novac i dionice garantira država odnosno SIPC, do $500,000.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 07 vel 2014, 10:08 
Offline

Pridružen/a: 31 lis 2012, 11:41
Postovi: 3
Ministry of Sound je napisao/la:
Mogao sam mu i ja preporučiti CFD provajdere koji nemaju minimum iznose, ali ne želim nositi njegove gubitke na duši, jer većina malih investitora ne razumije efekt leverage u CFD-ovima, niti da u sebi sadrže kredit i do 90% vrijednosti dionice (sa kamatama koje se obračunavaju dnevno).


Ali ako broker nudi polugu, ne moraš je koristiti. Bez obzira imao na računu polugu od 1:1 ili 1:500 ako otvoriš dovoljno mali nalog trguješ bez poluge. A ove kamate bi na iznos od 2000 KM koji je spomenut iznosile nekoliko centi dnevno, zanemarivo.

Slažem se da ako se radi o par stotina tisuća dolara, najbolje je otvorit račun kod nekog američkog brokera, ali za ovako male iznose to baš i nema puno smisla.

Osim toga, godišnja zarada od 10% nije loša, ali 10% na 2000 KM je ništa, pa zašto to ne probat podebljat sa polugom? Naravno, to nosi i dodatan rizik, ali bez rizika nema ni zarade.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 07 vel 2014, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Leverage iliti poluga je divna stvar kad te krene, ali i dalje mislim da većina ljudi ne razumiju npr. koncept 1:10, a kamoli 1:100, gdje im neželjeni pomak u cijeni od 1% izbriše sav kapital.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 03 vel 2018, 19:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Kada sam pokrenuo ovu temu tada nije bilo puno izbora za investiranje online na NYSE za ljude sa ovih prostora, a kamoli Android i IOS friendly platforma sa povoljnim cijenom tradovanja i nikakvim minimumom. Danas je drugacije posto ima i bas takav broker i zove se DriveWealth koji je uz to i jako regulisan.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 25 sij 2020, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Jos (stranih) brokera koji su dostupni i nama...

https://www.home.saxo

https://www.webull.com

https://www.trading212.com

https://www.jfdbank.com/en

https://www.strateo.ch

i jedan domaci.

https://www.eurobroker.ba

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 26 sij 2020, 10:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Vladimir RUS je napisao/la:


Iako nije baš veliki brend, mogu potvrditi da je Saxo vrhunska platforma, bok-uz-bok Interactive Brokers. Riječ je o danskoj banci koji su odlučili postati globalno poznati za online platforme i trgovanje. Ne znam koji su im uvjeti otvaranja naloga za klijente u RH ili BiH, ali sigurno nećete pogriješiti ukoliko budete poslovali s njima.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 26 sij 2020, 22:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23304
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
U BiH je zabranjeno ulaganje fizičkim osobama u inozemstvo na tržištima kapitala, Forexu i sl.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 26 sij 2020, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19705
Gdje to pise? Koji zakon, koji clan zakona...?

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 12 ožu 2022, 19:44 
Offline

Pridružen/a: 12 ožu 2022, 19:32
Postovi: 1
Pozz svima, jedan bivsi radni kolega iz Amerike je me uputio u trgovanje dionicama, a sam učim putem interneta već pola godine o svemu tome. Još uvijek radim samo paper trading, a ubrzo planiram početi s pravim accountom. Kakva su vama iskustva i je li itko išta zaradio na tome haha?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupovina dionica online
PostPostano: 14 lip 2022, 13:56 
Offline

Pridružen/a: 14 lip 2022, 13:42
Postovi: 4
Vidim da je tema dosta neaktivna al javit ću se. Također neko vrijeme se zabavljam s paper tradingom i volio bi oprobat malo i stvarno trgovanje. Zanima me ako itko ima iskustva s daytradingom u Bih, znam da je skoro nemoguće al ako netko je uspio posložit sve da može funkcionirat nek malo napiše o tome.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO