HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 23 tra 2024, 23:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 18:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2020, 17:59
Postovi: 3526
Nadam se da ova tema pripada ovom PDFu.
Želim da pitam u kojoj valuti ili valutama čuvate svoj novac?Koja je valuta najbezbednija po vama?
Ja lično većinu novca čuvam u švajcarskim francima.
Deo novca čuvam u kunama i manji deo u dinarima.
Apsolutni sam protivnik zamene kuna u evre.
Koliko verujete bankama?
Vaše mišljenje na temu štednje i čuvanja novca.Izvolite.

_________________
Ja radim šta ja hoću.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 18:37 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Kuna nikad nije fluktuirala puno u odnosu na euro. HNB to drzi uvijek u egalu. Franak je divljao. Ja drzim sve u eurima, ali nije da imam neke ogromne svote. Kad imas veliku lovu krenes razmisljati o zlatu, nekretninama itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 18:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Čemu štednja u CHF kad ga Švicarska hoće rušit? U odnosu na kunu, dinar itd Euro je najstabilniji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 18:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2020, 17:59
Postovi: 3526
useless je napisao/la:
Kuna nikad nije fluktuirala puno u odnosu na euro. HNB to drzi uvijek u egalu. Franak je divljao. Ja drzim sve u eurima, ali nije da imam neke ogromne svote. Kad imas veliku lovu krenes razmisljati o zlatu, nekretninama itd.
Video si čitavu kanonadu zemljotresa u Zagrebu?
Zlato.Investiciono zlato.Da možda.Zašto da ne.
Ja nemam poverenja u Evro.U slučaju raspada evro zone a videli smo koliko je EU "jaka" i kako su se članice ponele jedna prema drugoj prilikom Korona "krize",šta će biti sa tvojom ušteđevinom u evrima?
Na tu temu niko od stručnjaka ne želi ništa da kaže.

_________________
Ja radim šta ja hoću.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2020, 17:59
Postovi: 3526
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Čemu štednja u CHF kad ga Švicarska hoće rušit? U odnosu na kunu, dinar itd Euro je najstabilniji.
Veštački ga ruše da bi im privreda bila konkurentna na EU tržištu.
U slučaju bilo kakve krize unutar EU tipa Kovid19, migranti..odleteće u nebo koliko se god Švajcarci trudili a to će se desiti pre ili kasnije.

_________________
Ja radim šta ja hoću.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 19:11 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
elit star je napisao/la:
Video si čitavu kanonadu zemljotresa u Zagrebu?
Zlato.Investiciono zlato.Da možda.Zašto da ne.
Ja nemam poverenja u Evro.U slučaju raspada evro zone a videli smo koliko je EU "jaka" i kako su se članice ponele jedna prema drugoj prilikom Korona "krize",šta će biti sa tvojom ušteđevinom u evrima?
Na tu temu niko od stručnjaka ne želi ništa da kaže.


Po moru nesto nekretnine, to je no brainer. Punac mi je kupio nesto zlata da vidi kako to ide, takodjer ne zeli drzati u valutama lovu. Ima teoriju da ce sve to sad past, a zlato bi moglo rast.

A meni ces desit isto sto i Angeli Merkel, kontam da ce njemac i francuz drzat to sve pod kontrolom, na stranu ideoloske razmirice, ali nitko ne zeli izgubit lovu.

Nemam toliko love da sam prisiljen razmisljat o tome.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Za sada u dinarima, jer većih oscilacija vrednosti nacionalne valute nema. Ali pratim situaciju.

Banke su nužno zlo, a slamarica majka.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 lis 2020, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Primjeni onu jevrejskih poslovicu:
Ako želite da znate šta Bog misli o novcu, onda gledajte ljude kojima ga on daje.
Prati šta bogati rade.
Jednostavno!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 07:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
useless je napisao/la:
elit star je napisao/la:
Video si čitavu kanonadu zemljotresa u Zagrebu?
Zlato.Investiciono zlato.Da možda.Zašto da ne.
Ja nemam poverenja u Evro.U slučaju raspada evro zone a videli smo koliko je EU "jaka" i kako su se članice ponele jedna prema drugoj prilikom Korona "krize",šta će biti sa tvojom ušteđevinom u evrima?
Na tu temu niko od stručnjaka ne želi ništa da kaže.


Po moru nesto nekretnine, to je no brainer. Punac mi je kupio nesto zlata da vidi kako to ide, takodjer ne zeli drzati u valutama lovu. Ima teoriju da ce sve to sad past, a zlato bi moglo rast.

A meni ces desit isto sto i Angeli Merkel, kontam da ce njemac i francuz drzat to sve pod kontrolom, na stranu ideoloske razmirice, ali nitko ne zeli izgubit lovu.

Nemam toliko love da sam prisiljen razmisljat o tome.


O krahu američkog dolara dosta se govorka u vremenu korone, ne znam šta da mislim o tome. Ja se sećam da je i Jordan Maxwell još davne 2008 prognozirao krah dolara, prošlo je 12 godina...

Dolar se još drži.

Verujem ipak da će nekakve monetarne "kataklizme" biti, to se ciklično dešava zbog felera u svetskim monetarnim tokovima. Ali kada, i da li zbog toga treba da se spremam na život Robinzona, moram da priznam da toliko nisam oprezan.

Jednostavno sam lenj za to.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 08:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Ja sve i odmah potrošim na kvalitetne i atraktivne žene.
Udoban, konforan i lagodan dolče vita život, pun HEDONIZMA.
Jedino to volim, i u tomu uživam, svim čulima.

Nemam dr poroka (cigare, kocka, kladare, droga, lov, ribolov).

Kafane, konobe, taverne, morske ribe, dobra vina, morski plodovi.

I u investicijom građevinskom zemljištu. Hebe me golem porez na god razini od 0,4%...pa punim pročačun sa desecima tisuća evara.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 11:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
Dugorocno gledano samo zlato i bitcoin su sigurni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Mozes li obrazlozit zasto je bitcoin siguran? Po dosad vidjenom sve je, samo ne siguran. Ozbiljnije ga koriste samo kriminalci, a exchangeovi su sve vise pod nadzorom. Treba nadodati i da svako malo iskace neka nova blockchain valuta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
useless je napisao/la:
Mozes li obrazlozit zasto je bitcoin siguran? Po dosad vidjenom sve je, samo ne siguran. Ozbiljnije ga koriste samo kriminalci, a exchangeovi su sve vise pod nadzorom. Treba nadodati i da svako malo iskace neka nova blockchain valuta.


I ja sam stekao taj utisak, Bitcoin je siva zona.

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 13:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Sigurno je samo zlato i to ako ga dobiješ na ruke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23318
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Nijedna.

Toliko je novca ubačeno u sustav zadnjih 8 mjeseci od strane centralnih banaka i toliko novog javnog zaduženja svih država, da ja ne vjerujem valutama. Stvarno papirina obična.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 13:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
OptimisticniVeSeljak je napisao/la:
Sigurno je samo zlato i to ako ga dobiješ na ruke.


A onda na ćošku, paf toljagom po glavi i ode tvoje zlato drugome... :zubati


Šalu na stranu, novac se štampa dok rade štamparije i banke koje ga naručuju, digitalne valute vrede (i "postoje") dok ima struje, a šta vredi kada toga nema?

Zlato, razume se. Neprevaziđeno i nezamenjivo zlato...

slika

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 14:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
useless je napisao/la:
Mozes li obrazlozit zasto je bitcoin siguran? Po dosad vidjenom sve je, samo ne siguran. Ozbiljnije ga koriste samo kriminalci, a exchangeovi su sve vise pod nadzorom. Treba nadodati i da svako malo iskace neka nova blockchain valuta.


Za razliku od nacionalnih valuta, Bitcoin je zaštićen od uplitanja države, i ne postoji institucija koja kontrolira izdavanje. Budući da je postupak rudarenja jasno definiran, a maksimalni broj bitcoina postavljen je na 21 milijun jedinica, tako da ne može doći do inflacije zbog nekontroliranog širenja novčane mase.

U posljednjih nekoliko mjeseci Kina i neke EU zemlje su izašli s planovima za uvođenje digitalne valute, i to pokazuje da će tijekom digitalizacije u monetarnom sustavu u narednim godinama doći do velikih promjena, a takav razvoj događaja samo pogoduje Bitcoinu, jer uvođenje državnih digitalnih valuta koje se očekuju u narednim godinama dovest će do većeg prihvaćanja Bitcoina. Pogotovo jer na potpuno drugačiji način prikazuje unutarnju vrijednost. Vrijednost državnih digitalnih valuta ovisi o politikama vlada i središnjih banaka, i tu se digitalizacijom neće ništa promijeniti. Suprotno tome, međunarodni i decentralizirani Bitcoin potpuno je neovisan o tome. Zbog svoje fiksne maksimalne količine, ne može se napuhati i stoga nudi alternativu. Ako prevlada konsenzus da je Bitcoin skladište vrijednosti koje se može koristiti širom svijeta, može se samo dodatno povećati.

Što se tiče toga da ga koriste samo kriminalci, to je glupost koju lansiraju idiotski portali koji pojma nemaju što je btc.

Evo ti nekih primjera velikih ulagača u btc, a siguran sam da će ih u budućnosti biti puno više.

https://www.nasdaq.com/articles/microst ... 2020-08-11
Citat:
MicroStrategy Buys $250M in Bitcoin, Calling the Crypto ‘Superior to Cash’


https://cryptopotato.com/bitcoin-helps- ... ihapitiya/
Citat:
The former Facebook executive has been a long-time Bitcoin proponent. Earlier this year, he said that his first BTC purchase came ten years ago when he bought one million bitcoins for about $80. Just recently, he classified Bitcoin as his best investment bet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 26 lis 2020, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 sij 2020, 15:08
Postovi: 4051
Lokacija: Свет
Ovakve postove već cenim, objasni brate mili šta je i kako je. Daj neke linkove, smernice.

+1

_________________
Долетеће бели голуб, једне зоре ране...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 27 lis 2020, 12:10 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 19:07
Postovi: 3022
Proces kopanja bitcoina je i tako već dosta usporen. Meni nije ključno tih 21 milijun, nego potražnja za bitcoinom u dobu hrpe novih digitalnih valuta, šta ako naleti nešto bolje? A investitori u bitcoin su samo kladioničari koji traže high risk/high reward oklade. Previše je tu još nepoznanica da bi on bio dugoročno stabilan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 27 lis 2020, 22:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 vel 2010, 02:15
Postovi: 780
useless je napisao/la:
Proces kopanja bitcoina je i tako već dosta usporen. Meni nije ključno tih 21 milijun, nego potražnja za bitcoinom u dobu hrpe novih digitalnih valuta, šta ako naleti nešto bolje? A investitori u bitcoin su samo kladioničari koji traže high risk/high reward oklade. Previše je tu još nepoznanica da bi on bio dugoročno stabilan.


Svaki ulagač mora procijeniti svoj omjer risk/reward-a i odlučiti je li to njemu odgovara ili ne.
BTC je zasada najsigurnija kripto valuta, mnogi altcoini pokušavaju napraviti neku razliku ali ne uspijeva im jer btc je postojao 8 godina prije njih i tehnološki je daleko ispred svih ostalih, a sigurnost btc dokazana je mnogo puta.

BTC ima najveći ekosustav s više softvera i više implementacija od bilo kojeg altcoina. BTC ima najviše poduzetnika koji oko sebe stvaraju tvrtke s puno intelekta i kreativnosti kako bi ga učinili korisnijim.

Naravno da je moguće da neki altcoin nekad u budućnosti preuzme prvo mjesto od btc, ali morao bi prvo pokazati daleko više upotrebljivosti kao npr. ETH sa svojim aplikacijama da bude konkurentan btc.
A s druge strane i developeri btc ne spavaju i mogli bi u slućaju uspješnosti nekih aplikacija iste u btc mreži razvijati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 27 lis 2020, 23:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
Sve sam pare spisko kod Đoke u disko. Nemam ništa.

Propo tko ciganski kauč.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 02 stu 2020, 10:03 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2013, 10:02
Postovi: 715
Ono što dobijem u kunama, štedim i trošim u kunama, a ono što dobijem u eurima (turizam), štedim i trošim u eurima. Svaka konverzija me košta, pa bolje ništa ne mijenjati, ako se ne mora.

_________________
lifetime ignore: 3 members (reason: personal insults). Since 24.11.2021. one less


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 vel 2022, 08:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23318
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Zlato.

Trenutno unca zlata na razini od 1.920 USD. Prije Corone bila izmedju 1.200 i 1.300 USD.


Pa da svi razmislimo sta nam vrijede papirine FIAT i ostalih valuta.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 25 vel 2022, 14:42 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
podrinje je napisao/la:
O krahu američkog dolara dosta se govorka u vremenu korone, ne znam šta da mislim o tome. Ja se sećam da je i Jordan Maxwell još davne 2008 prognozirao krah dolara, prošlo je 12 godina...

Dolar se još drži.

Verujem ipak da će nekakve monetarne "kataklizme" biti, to se ciklično dešava zbog felera u svetskim monetarnim tokovima. Ali kada, i da li zbog toga treba da se spremam na život Robinzona, moram da priznam da toliko nisam oprezan.

Jednostavno sam lenj za to.



neće se desiti krah dolara, nego krah ekretnog novca kao takvog.

u zadnjih 20 godina zlato je otišlo 500% gore, kriptovalute ne znam ni brokju, prevelika je, nekretnine isto.

novac kao sredstvo štednje je suluda stvar.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Najpouzdanija valuta za štednju
PostPostano: 09 ožu 2022, 11:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23318
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Kilo zlata trenutno 72.000 USD. Pred koronu bilo cca. 40.000 USD.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO