HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 00:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:11 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Th1950 je napisao/la:
Ne mogu se uspoređivat Istočne Zemlje koje su se bez rata odvojili od komunizma i mi koji smo vodili rat 5 godina i gdje nam je 25 posto teritorija opustošeno


Što je točno "opustošeno" u Hrvatskoj za vrijeme rata? Srpske kuće? Pa to smo mi sami srušili. Srbi nisu ništa stigli pokvariti iza sebe, možda bi da su imali vremena, ali nisu. Sva infrastruktura u RSK se u nekoliko dana mogla staviti i stavila se u funkciju.

Prvi vlak Zagreb - Split 21 dan nakon Oluje, pa duže traje zatvor pruge kod redovnog održavanja.

Rat nije nikakav izgovor da smo mi iza Češke ili Slovenije po BDP-u, nego je to realno stanje politike, ekonomskog razmišljanja, mentaliteta.

Ali netko je dobro primijetio da svim visokorazvijenim zemljama ne trebaju investitori, već oni sami smišljaju svoj razvoj. Čim se počne pričati o investitorima, znači da su problemi nastupili. I onda oni dolaze kad im država pokloni zemljište, oslobodi ih starih dugova i poreza. Pa neka pokloni sve to meni pa ću ja biti investitor.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
Kaftanzoglio je napisao/la:
Ali netko je dobro primijetio da svim visokorazvijenim zemljama ne trebaju investitori, već oni sami smišljaju svoj razvoj..

Mafiji također ne trebaju investitori. :kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:18 
Offline

Pridružen/a: 26 lip 2021, 20:40
Postovi: 433
Naša Kvačica je napisao/la:
USA 65,297 (pritom, ogromne unutarnje razlike između grupa)
Kanada 46,194

Čudi me da je Kanada ovako relativno loša.

Imaju stabilnost zbog štita USA i pristup njihovom razvijenom tržištu, i imaju prirodna bogatstva.

Očekivao bih odnos nešto kao Skandinavija - Njemačka. Kao npr Aljaska BDP po glavi stanovnika 2019. iznosi 74,422, očekivano viši prosjek od USA. Kanada totalno nesposobno nije iskoristila svoju odličnu poziciju.



Velike razlike su i u Kanadi, Alberta kao najbogatija provincija ima 63 500 $ (ne računam NW terotorij koji ima 79000$ ali na 45 000 stanovnika) dok recimo Quebec ima 43000 pa Ontario 48 000 a imaju najviše stanovnika. Te dvije zajedno imaju preko 70% stanovništva Kanade. Jos se najbolje vide razlike kod minimalne satnice u Alberti je ona 15 Cad a u ostalim između 10 i 11 Cad, ili na porezu u Alberti je PDV 5% a sve ostale provincije imaju iznad 12%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68991
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Kaftanzoglio je napisao/la:
Th1950 je napisao/la:
Ne mogu se uspoređivat Istočne Zemlje koje su se bez rata odvojili od komunizma i mi koji smo vodili rat 5 godina i gdje nam je 25 posto teritorija opustošeno


Što je točno "opustošeno" u Hrvatskoj za vrijeme rata? Srpske kuće? Pa to smo mi sami srušili. Srbi nisu ništa stigli pokvariti iza sebe, možda bi da su imali vremena, ali nisu. Sva infrastruktura u RSK se u nekoliko dana mogla staviti i stavila se u funkciju.

Prvi vlak Zagreb - Split 21 dan nakon Oluje, pa duže traje zatvor pruge kod redovnog održavanja.

Rat nije nikakav izgovor da smo mi iza Češke ili Slovenije po BDP-u, nego je to realno stanje politike, ekonomskog razmišljanja, mentaliteta.

Ali netko je dobro primijetio da svim visokorazvijenim zemljama ne trebaju investitori, već oni sami smišljaju svoj razvoj. Čim se počne pričati o investitorima, znači da su problemi nastupili. I onda oni dolaze kad im država pokloni zemljište, oslobodi ih starih dugova i poreza. Pa neka pokloni sve to meni pa ću ja biti investitor.


To gledanje u strane investitore ko u kišu s neba, je tek malo manja sramota od zvanja MMF-a.

Kad zoveš MMF priznaješ da si bez para, a kad zoveš i raduješ se bilo kakvim investitorima priznaješ da nisi sposoban biznis pokrenut.

Dođite otvorite nam "radna mjesta" kmee...

Sam pojam radno mjesto je meni komičan.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:39 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2015, 11:38
Postovi: 3886
Ok su investitori koji dolaze pokrenuti nešto što ovdje ne postoji, na ledini gdje nema ničega.

Ako kupuju gotovu tvornicu koja ima ime i ugled za 1 kunu jer je u dugovima, onda znači da ta tvornica ima potencijala jer se inače u to ne bi upuštali. Osim ako nisu sakupljači starog željeza. Ako ima potencijala onda zašto mi sami ne upravljamo u tom smjeru da se oni realiziraju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
Naša Kvačica je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:

Pa nije to baš tako binarno.

https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 1_2021.htm

Iznenađujuće je kako sjever ima manje plaće, ali zato veću zaposlenost.

https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Pokazatelji/ ... ijama.xlsx

Uvijek je to neki trade of.

Hoću reć, budimo realni, nismo mi neki knowledge hub ili šta već.


Ne može ni u kojem slučaju biti prihvatljivo ići na male plaće kao neku strategiju ili ponudu Hrvatske za investitore. U svakom slučaju bolje je da taj investitor ne dođe.

Glavni razlog za to je što Hrvatska nije otok, i jednostavno će Hrvati otići u Njemačku jer tamo za isti jednostavni posao imaju višu plaću, a nama će ovdje tražiti jači uvoz imigranata jer neće moći naći dovoljno radnika. I što si dobio na kraju, Hrvati bježe iz te države, imigranti dolaze i dodatno snižavaju kvalitet života, a statistika kaže sve je u redu rastu investicije i zaposlenost.


u moju firmu od 1.11. dolazi raditi 20 Nepalaca (istovarat će i utovarati kamione), osim ako ih ovi neredi koje sam podigao ne zaustave. međutim dobio sam prijetnju, može i 30 Afganistanaca pa sam stao na loptu.

što raditi? propasti nećemo i ne možemo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 14:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30418
dudu je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Ne može ni u kojem slučaju biti prihvatljivo ići na male plaće kao neku strategiju ili ponudu Hrvatske za investitore. U svakom slučaju bolje je da taj investitor ne dođe.

Glavni razlog za to je što Hrvatska nije otok, i jednostavno će Hrvati otići u Njemačku jer tamo za isti jednostavni posao imaju višu plaću, a nama će ovdje tražiti jači uvoz imigranata jer neće moći naći dovoljno radnika. I što si dobio na kraju, Hrvati bježe iz te države, imigranti dolaze i dodatno snižavaju kvalitet života, a statistika kaže sve je u redu rastu investicije i zaposlenost.


u moju firmu od 1.11. dolazi raditi 20 Nepalaca (istovarat će i utovarati kamione), osim ako ih ovi neredi koje sam podigao ne zaustave. međutim dobio sam prijetnju, može i 30 Afganistanaca pa sam stao na loptu.

što raditi? propasti nećemo i ne možemo.


Odakle ja znam što raditi, nisam ja direktor tvoje firme. Trebao bih biti upoznat sa poslovnim modelom prije donošenja zaključaka. I doktor traži da se prvo uslika sa MRI pa onda nešto kaže.

Ali evo, zamisli da ih nema nikako, jednostavno ne postoje, a moraš naći rješenje. Što bi bilo? Pa ne biste propali, ne? :zubati

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

804 of 2558 - 31.43%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Navikavanje na nove brojke GDP per capita
PostPostano: 24 ruj 2021, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 kol 2021, 17:18
Postovi: 369
dudu je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:

Ne može ni u kojem slučaju biti prihvatljivo ići na male plaće kao neku strategiju ili ponudu Hrvatske za investitore. U svakom slučaju bolje je da taj investitor ne dođe.

Glavni razlog za to je što Hrvatska nije otok, i jednostavno će Hrvati otići u Njemačku jer tamo za isti jednostavni posao imaju višu plaću, a nama će ovdje tražiti jači uvoz imigranata jer neće moći naći dovoljno radnika. I što si dobio na kraju, Hrvati bježe iz te države, imigranti dolaze i dodatno snižavaju kvalitet života, a statistika kaže sve je u redu rastu investicije i zaposlenost.


u moju firmu od 1.11. dolazi raditi 20 Nepalaca (istovarat će i utovarati kamione), osim ako ih ovi neredi koje sam podigao ne zaustave. međutim dobio sam prijetnju, može i 30 Afganistanaca pa sam stao na loptu.

što raditi? propasti nećemo i ne možemo.

Dobro došao u kapitalizam.
Otprilike ne možeš im ništa. Možda postoji mogućnost ako svi radnici dignu štrajk i kažu da neće raditi sa njima ili da dovedeš jeftinije radnike ali ako već dovodi Nepalce teško.
Sem toga još jedna mogućnost po meni postoji a to je uključivanje politike i medija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO