HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 07:07.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 528 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 06 ožu 2011, 20:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
Danas je u Čapljini bio karneval, a čast biti Marko Krnjeval je imao biti jedan eminentan BiH političar. Optužen je za sva sranja kako u ******** tako i uže i šire, i za 2 dana će svečano biti spaljen.

slika

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 06 ožu 2011, 22:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
haha jel to zlajoglu hahah

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 06 ožu 2011, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
slika

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 07 ožu 2011, 00:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2010, 00:50
Postovi: 444
Jesu li se kako vratili Muslimani koji su u ratu bili izbjegli? Nisam znao da ih je toliko bilo prije rata. Koliko ih sada ima okoprilike, budući da se dosta naših izbjeglica naselilo.

_________________
"Pušenje ubija. A ako umrete, izgubili ste važan dio svog života." (Brooke Shields, glumica)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 19 ožu 2011, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
jeli ljepse sa trgom ili ko prije bez trga ?


Privitak/ci:
crkva cp2.jpg
crkva cp2.jpg [ 51.63 KiB | Pogledano 9093 put/a. ]
crkva cp2.jpg
crkva cp2.jpg [ 51.63 KiB | Pogledano 9093 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 22 ožu 2011, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
hercegovka69 je napisao/la:
jeli ljepse sa trgom ili ko prije bez trga ?


Ja mislim da je preuređenje trga i pretvaranje ulice Matije Gupca u pješačku zonu najbolji urbanistički potez u gradu od početka rata naovamo.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 22 ožu 2011, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Jest ljepše, jedino mi je kralj malo kičast...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 22 ožu 2011, 14:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24633
Lokacija: Heartbreak Hotel
hercegovac1981 je napisao/la:
hercegovka69 je napisao/la:
jeli ljepse sa trgom ili ko prije bez trga ?


Ja mislim da je preuređenje trga i pretvaranje ulice Matije Gupca u pješačku zonu najbolji urbanistički potez u gradu od početka rata naovamo.



A najgori - izgradnja (većinom praznog) poslovnog centra što je rezultiralo umiranjem rive.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 22 ožu 2011, 15:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Bobovac je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:

Ja mislim da je preuređenje trga i pretvaranje ulice Matije Gupca u pješačku zonu najbolji urbanistički potez u gradu od početka rata naovamo.



A najgori - izgradnja (većinom praznog) poslovnog centra što je rezultiralo umiranjem rive.


Ja sam živio na rivi i kad je bila na vrhuncu popularnosti i malo je reći da se od kafića nije dalo živjeti. Govorimo o vremenima kad i izlazak policije na teren radi buke i nereda nije puno značio. Sad je riva otišla u drugu krajnost. Najzapušteniji dio grada koji se općenito i najmanje čisti. Što se poslovnog centra tiče mislim da on nije viška i onaj dio što je na ulici je o.k. dok je iznutra bolje ne zagledati previše. Nije mi jasno što su mislili s onim drugim poslovnim centrom kod one najnovije zgrade kraj mosta. Nisu imali para da ga završe, apsolutno je nepotreban a navodno ga previše i cijene.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 23 ožu 2011, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Junuz Djipalo je napisao/la:
Jest ljepše, jedino mi je kralj malo kičast...



Meni osobno jedan od boljih spomenika povijesne tematike.


Dosta vala više nakićeni vojskovođa na konjima...

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 26 ožu 2011, 12:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
http://www.youtube.com/watch?v=59wmrW3Lqvo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 27 ožu 2011, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
hercegovka69 je napisao/la:
http://www.youtube.com/watch?v=59wmrW3Lqvo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 30 ožu 2011, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
http://www.youtube.com/watch?v=_tFfe57y8Ew



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 04 svi 2011, 21:32 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:09
Postovi: 1
Dobro vece svim prisutnim. Za 10tak dana bi trebao u Capljinu, tacnije trebao bi do Mercatora u Capljini, a poslije bi obisao i grad malo, cisto turisticki. Posto sam do sada samo prolazio pored Capljine, putem M17 prema Jadranu, nisam nikad ulazio u grad, pa vas molim ako neko moze da mi pomogne... Na netu nema mape Capljine sa gradskim ulicama pa zato cu postaviti sliku sa google eartha... Po slikama nekim i po pogledu iz svemira sam pronasao objekat Laste, koji se nalazi u istoj ulici kao i Mercator, tj, ulica Kneza Domagoja... Pa ako neko moze da mi pomogne da mi kaze objasni gdje se nalazi objekat Mercatora

slika

Lasta je oznacena, i oznacena su dva ulaza u grad...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 04 svi 2011, 21:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
pa tu ti je kraj laste
ne možeš ga promašiti sa ceste odmah je pored(iznad ta cesta)
upitaš nekog reći će ti ali nema potrebe nije nju jork

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 05 svi 2011, 10:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
turista je napisao/la:
Dobro vece svim prisutnim. Za 10tak dana bi trebao u Capljinu, tacnije trebao bi do Mercatora u Capljini, a poslije bi obisao i grad malo, cisto turisticki. Posto sam do sada samo prolazio pored Capljine, putem M17 prema Jadranu, nisam nikad ulazio u grad, pa vas molim ako neko moze da mi pomogne... Na netu nema mape Capljine sa gradskim ulicama pa zato cu postaviti sliku sa google eartha... Po slikama nekim i po pogledu iz svemira sam pronasao objekat Laste, koji se nalazi u istoj ulici kao i Mercator, tj, ulica Kneza Domagoja... Pa ako neko moze da mi pomogne da mi kaze objasni gdje se nalazi objekat Mercatora

slika

Lasta je oznacena, i oznacena su dva ulaza u grad...


http://iliosgroup.ba/

Imaš grubu mapu grada na ovoj stranici. Kod OMV-ove benzinske koja je na križanju sa ulicom Kneza Domagoja skreneš i Mercator ti je odmah iza.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 06 svi 2011, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Citat:
Teško bi se Gabela Polju naselju na jugozapadu čapljinske općine moglo naći pandana ne samo uz Požarevačkim mirom iz 1718. godine povučenu granicu između BiH i Hrvatske, nego i znatno šire. Nastalo je u zadnjih pedesetak godina naseljavanjam naročito stanovništvom s područja ljubuške općine koje je u plodnom polju imalo zemlju.

Umjesto polja danas su moderne višekatnice između kojih blješte plastenici.Teško je razluičiti dvojbu jeli riječ o selu ili prigradskom naselju Metkovića. Da je bilo više plana u gradnji Gabela Polje bi preraslo u gradić, međutim kako mu je urbanizam jedna slabija strana, taj mu epitet izmiče. Jedna od njegovih specifičnosti su tri granična prijelaza.

''Imamo službeni granični prijelaz Gabela Polje, zatim prijelaz u Srednjoj ulici i treći na Glibuši. Selo ima oko 450 domaćinstava sa oko 1600 stanovnika'' - ističe Andrija Barišić, predsjednik mjesne zajednice, a zatim podsjeća na nedavne probleme.


''Potkraj prošle godine selo je zadesila katastrofa, dva povodnja. Ozbiljnije je oštećeno oko 80 kuća, a o štetama da se i ne govori, jer stradalo je 90% kultura. Poplava je iznenadila sve, ne samo nas nego i stanovništvo susjednog Metkovića. Nešto slično nije zabilježeno u zadnjih pedesetak godina'' - kaže predsjednik Barišić.

Međutim, dojam dojam je da je nesreća zbližila Gabelopoljce.

Poplave su potkraj prošle godine izazvale velike probleme stanovništvu Gabela Polja


''Planiramo napraviti odvodne kanale, što je općina Čapljina stavila u prioritet za iduću godinu, ali mi se nadamo početku već ove godine. Zajedno s Hrvatskom radit će se i nasip koji će oko 2,5 kilometara ići kroz naše mjesto. Nadam se da ćemo tako riješiti problem plavljenja. Uz pomoć općine Čapljina privodimo kraju radove na instaliranju dvije crpke uz granični prijelaz koji je u zadnjim poplavama bio zatvoren skoro mjesec dana. Crpke bi trebale spriječiti njegovo dalje plavljenje, a usporedo radimo na projektima poboljšavanja javne rasvjete, koja treba preći na betonske stubove, zatim rekonstrukciji bivše škole u Dom kulture, a u planu je i obnova dijela puta prema Čapljini'' - navodi agilni predsjednik Barišić, te podvlači da će s radom krenuti i kulturno - umjetničko društvo.


Iako je mjesto puno djece nitko od njih se ne školuje u općini Čapljina


Jedno je sigurno, za razliku od niza drugih mjesta Gabela Polje buja životom, ima čak 162 osnovca, 95 srednjoškolaca i 46 studenata. Međutim, područna škola je odavno zatvorena jer sva djeca se školuju u Metkoviću, što je još jedna specifičnost ovoga mjesta.



Tekst: Dušan Musa | Večernji list


http://www.caportal.info/drutvo/2-drutv ... -hrvatskoj

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: http://youtu.be/J4v2uwVJS60
PostPostano: 07 svi 2011, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
[url][/url]


Vrh
   
 
 Naslov: imas na ovom snimku
PostPostano: 07 svi 2011, 19:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
http://youtu.be/J4v2uwVJS60


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 16 svi 2011, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Citat:
Iplativost projekta izgradnje željezničke pruge Čapljina- Nikšić ovisi o prometu jadranskih luka Ploče i Bar. Uz ostale dobiti prometne infrastrukture, izgradnja bi mogla višestruko smanjili troškovi transporta ljudi i roba.


Pruga Čapljina – Trebinje – Nikšić, kao dio Jadransko-jonskog koridora, mogla bi imati veliki značaj za BiH i intermodalni transport - kombinaciju željezničkog i vodnog prijevoza – konstatirano je na stručnom simpoziju “Razvoj jadransko-jonskog željezničkog koridora Čapljina – Trebinje – Nikšić”. Projekt ima iznimno veliki značaj za cijelu regiju, jer će doprinijeti regionalnom razvitku i povezati BiH, Crnu Goru, Albaniju, Makedoniju i Grčku prenosi Poslovni portal.ba.

U okviru izrade Studije izvodljivosti za ovaj projekt finacirane s milijun KM iz Programa pomoći Europske zajednice u obnovi, razvoju i stabilizaciji, urađena je preliminarna prometna studija, preliminarna studija o procjeni utjecaja na životnu sredinu, preliminarnu procjenu troškova i studija izvodljivosti za preliminarno projektno rješenje.

Pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH za transportnu infrastrukturu, pripremu i provedbu projekta Izet Bajrambašić rekao je novinarima kako je poznato kako je južni dio zapadnog Balkana veoma nerazvijen, kako ekonomski, tako i društveno u odnosu na sjeverno područje, a posebno u dijelu transporta. “Tamo su sve komunikacije stare 30, 40, a možda i 50 godina. Neke ranije komunikacije kao uskotračna pruga Čapljina – Trebinje – Nikšić izmještena je i nije u funkciji dugo vremena”, podsjetio je Bajrambašić.

Prema njegovim riječima, nove mreže koje se rade u EU i želja pokrivanja svih dijelova BiH, te bolje komunikacije ljudi i transporta roba, odlučeno je, zajedno s Europskom komisijom, izraditi studiju za izgradnju pruge Čapljina – Trebinje – Nikšić, s velikim opcijama i mogućnostima priključka za Dubrovnik, Neum i druge gradove koji gravitiraju ovom području.

Bajrambašić je istakao kako su zainteresirane zemlje za ovaj projekat Grčka, Albanija, Crna Gora, BiH i Hrvatska, kao i EU.

“Osnovni cilj svih naših aktivnosti u ovom razdoblju je priprema osnovne mreže koja će biti dio europske mreže na onom standardu i potrebama koje imaju ljudi u Europi”, rekao je Bajrambašić, dodajući kako se ovim želi stvoriti konkurencija pomorskim lukama, kako bi bili smanjeni troškove transporta.

Navodeći kako je EU uvijek spremna one projekte, koje je financirala u studijskom dijelu, finansirati i u izgradnji, on je naglasio kako će BiH graditi isključivo s europskim bankama.

Zamjenik voditelja Izaslanstva EU u BiH Renco Davidi rekao je kako je ovo veoma obiman projekat za koji je potrebno mnogo sredstava kako bi bio uspješno realiziran.

“Kroz ovaj projekat povezuju se dvije zemlje koje imaju jasan stav prema članstvu u EU. Tu je i politika koja se odnosi na sve ove zemlje Jadranske regije, a tu je i veoma bitan aspekt umanjivanja negativnih učinaka i posljedica na sredinu u kojoj živimo”, istakao je Davidi.

Naglašavajući kako je teško reći je li ovaj projekat rentabilan, on je istakao kako će to ovisiti od razvoja luka na Jadranskom moru i od prijevoza tereta.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 20 svi 2011, 11:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Citat:
Za samo nekoliko sati u gomilu izlomljenog betona pretvoren je sportski centar u središtu Čapljine pokraj Gradske sportske dvorane i Osnovne škole ''Vladimir Pavlović''. Teški građevinski strojevi porušili su betonske tribine sada već postojećeg sportskog centra, što su s dosta pozornosti promatrali prolaznici, a osobito školarci.


Početak je to jednog od najvećih poslijeratnih projekata izgradnje i obnove infrastrukture te uopće investiranja u samom gradskom središtu Čapljine. Na mjestu ''starog'' sportskog centra izgradit će se novi, ili bolje rečeno, u cijelosti će se renovirati dojučerašnji sportski centar.

Kao prva faza bilo je rušenje starih tribina, a u drugoj fazi slijedi izgradnja novih tribina i dva vanjska igrališta, za rukomet i košarku. Uz izgradnju novog sportskog centra slijedi još jedan veliki projekt, a to je podizanje velike, tzv. presostatične balon - dvorane, uz koju će biti veliki multifunkcionalni sportski teren te još jedan malonogometni teren s umjetnom travom i teniski teren.

Ranije se spominjala izgradnja tzv. aneksa Gradske sportske dvorane kako bi se stvorio prostor za treniranje čapljinskih sportaša i klubova. No, došlo se do zaključka da se tim dodatkom ne bi dobilo dovoljno prostora kao što će to biti sa balon - dvoranom koja je i dosta skuplja investicija, ali, uvjeren je načelnik općine Čapljina dr. Smiljan Vidić, sve je to dosta isplativije zbog dosta većeg prostora koji će se dobiti za sport i rekreaciju.

''Balon - dvorana je dosta skuplja, ali i dosta isplativija i korisnija investicija. Već je objavljen javni poizv za izgradnju ove dvorane koja je velika novost, ne samo u Čapljini, već i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Samo u Ljubljani postoji veća dvorana od ove koja će se graditi ovdje na sportskom centru u Čapljini. U toj balon - dvorani bit će i razni drugi sadržaji i prostorije, a sve će biti opremljeno najsuvremenijim sustavom grijanja i hlađenja. Stoga je ovo velika investicija i dobitak za Čapljinu jer će jedno pokraj drugog biti i vanjski tereni, tj. novi sportski centar, i spomenuta balon - dvorana. Stari sportski centar nije se obnavljao 30-ak godina, tj. od njegove izgradnje, pa je bilo vrijeme da se ide s ovim projektom. Ukoliko bude neplaniranih zastoja radova na novom sportskom centru i balon - dvorani trebali bi biti gotovi do rujna ove godine - istaknuo je Dalibor Milinković, savjetnik načelnika općine Čapljina, koji je jučer zajedno sa načelnikom Vidićem i suradnicima bio na mjestu izgradnje centra te su se pozorno analizirali svi detalji ovoga velikog sportskog projekta u Čapljini.

Novi centar je već, prema prvim procjenama stručnjaka, težal preko 1,2 milijuna KM. To će biti biti veliki dobitak ne sao za uspješne čapljinske sportaše i klubove, već i za sve rekreativce i školarce. Za sve njih postojeća gradska sportska dvorana odavno je postala (pre)tijesna pa su onda novi sportski centar i balon - dvorana zaista pun pogodak.


Tekst: Frano Matić | V. L.
FOTO: ČA::portal

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 23 svi 2011, 13:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Citat:
Željeznice Federacije BiH otvaraju radionicu za tračnička vozila u Čapljini
Ponedjeljak, 23 Svibanj 2011 12:06

Uz završetak rekonstrukcije Želježničkog kolodvora u Čapljini, prije nepunih 5 godina kao nova značajna investicija Željeznica FBiH, najavljena je izgradnja radionice tračničkih vozila sa skladištem rezervnih dijelova. Za izgradnju pogona u kojem bi se popravljali i vagoni Hrvatskih željeznica koji gravitiraju ovom području, spominjala se brojka od šest milijuna maraka.

U međuvremenu Željeznice BiH obavile su rekonstrukciju kolodvorskog trga u Čapljini, ali se na radionicu tračničkih vozila skoro zaboravilo.

Željeznice FBiH u radionicu u Čapljinu ulažu 3 milijuna KM

Ovih dana tema je ponovno aktualizirana, a u Čapljini je boravio Rešad Mulaomerović, vršitelj dužnosti pomoćnika izvršnog direktora za razvoj investicije Željeznica FBiH, zbog uvida u mogućnosti vlastitog doprinosa izgradnji radionice, te završetka natječaja za odabir izvođača radova.

''Investicija je prilagođena trenutačnoj situaciji. Željeznice su ove godine planirale uložiti osam milijuna maraka u tri radionice. Ovdje u Čapljini računamo na ulaganje od tri milijuna maraka, Zenici isto toliko, a Tuzli oko dva milijuna maraka. Realno nećemo moći realizirati sve što je u projektu kao što je uređenje pristupnih puteva, pa skladište rezervnih dijelova, što će ostati za sljedeću godinu. Prioritet nam je radionica s uredima, kako bismo stvorili uvjete za normalan rad'' - kazao je Mulaomerović.

Zbog realizacije projekta u fazama, na što su Željeznice FBiH prisiljenje zbog poslovnih mogućnosti teško je reći koliko će ovaj projekt donijeti novih radnih mjesta.

'' Nama je jako važno da se vagoni što kraće čekaju na opravku. Očekujemo višestruke učinke i skraćenje vremena opravke, smanjenje troškova i određenu zaradu, a umjesto stranih tvrtki posao dobivao domaće'' - dodao je Mulaomerović

Inače, u čapljinski kolodvor koji je i granični, Željeznice FBiH proteklih su godina uložile značajna sredstva na uređenje i opremanje.

Rekonstrukcija pruge

Tako je u rekonstrukciju, proširenje i opremanje same zgrade uložena 2,2 milijuna maraka, a oko milijun maraka koštalo je i uređenje kolodvorskog trga. Izgradnjom, bolje rečeno rekonstrukcijom radionice tračničkih vozila uz rekonstrukciju pruge, južni krak Željeznica Federacije bio bi u cijelosti osposobljen za normalno poslovanje. Inače, kroz željeznički kolodvor u Čapljini u prosjeku dnevno prolazi 36 vlakova, a godišnje 13.140. Njegovim dovođenjem u punu funkciju, te rekonstrukcijom pruga u drugim dijelovima Federacije stvaraju se pretpostavke za daljnji rast prometa.

Pruga za Nikšić

Rešad Mulaomerović vršitelj dužnosti pomoćnika izvršnog direktora za razvoj i investicije Željeznica Federacije ističe da bi investicija u prugu Čapljina - Nikšić, o kojoj se u posljednje vrijeme govori bila ''jako interesantna''. Idejni projekt bi mogao biti gotov za godinu dana, međutim daleko je to od realizacije, jer je riječ o financijski zahtjevnom projektu kojeg ne mogu realizirati dvije male zemlje.

''Mi željezničari smatramo da je šteta što je toliko pruga u BiH u zadnjih pedesetak godina uništeno. BiH je poput krvotoka u organizmu u doba Austrije, bila premrežena prugama, kada je počelo njihovo ukidanje, odumirali su cijeli krajevi i regije.'' - istaknuo je Mulaomerović.

Predstavljen projekt pruge Čapljina - Nikšić

Projekt ''Razvojno jadransko-jonskog željezničkog koridora Čapljina - Trebinje - Nikšić'', tj. studiju o izvodljivosti s 510.000 eura financirat će Europska unija. Ova pruga imala bi ogroman značaj u daljnjem razvoju regije naročito za konkurentnost luka Ploče i Bar. To je isti onaj put kojim je nekada uskotračnom prugom prometovao popularni ''ćiro''. Pruga je ukinuta 1976. od kada se iz ovog kraja odselio velik broj ljudi.

Nekadašnji željezničari vjeruju da je ideja o obnovi pruge dobra, ali da je kasno stigla. Posljednji vlak uskotračnom prugom od Čapljine do Nikšića prošao je 1976. godine.


Dušan Musa | Večernji list

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 04 lip 2011, 15:02 
Offline

Pridružen/a: 05 svi 2009, 19:46
Postovi: 1701
Lokacija: Tamo gdje viori crven-bijeli plavi!
Čapljina: Peti put otuđena zastava hrvatskog naroda, a sada otkinuta i ploča ''dr. Tuđman'' sa istoimenog mosta

Novi most ''dr. Franje Tuđmana'' u Čapljini u zadnje je vrijeme meta pojedinaca ili skupina. Već nekoliko puta do sada čupana je metalna ploča s natpisom ''dr. Franjo Tuđan'', te su ostavljene razne vulgarne poruke
o se opet ponovilo i ovih dana pa je otuđena spomenuta metalna ploča na početku mosta iz smijera Tasovčića.
U zadnje vrijeme na ovom su mostu učestali i incidenti i neobične situacije oko zastava. Lokalna je vlast ranije na početku mosta iz smijera Tasovčića postavila tri jarbola na kojima su bile izvješene zastave BiH, Čapljine i hrvatskog naroda u BiH.

''Već peti put u kratkom vremenu sa jarbola se skidaju i otuđuju zastave grada Čapljine i hrvatskog naroda u BiH, a ostavlja nedirnuta zastava BiH. U početku smo mislili da je to djelo nekog neodgovornog pojedinca i da je to izoliran slučaj, ali evo to se ponavlja, pa je jasno da se sve to radi s namjerom i da je isplanirano. To je loša poruka jer smo kao lokalna vlast donijeli odluku da na mostu budu sve tri zastave koje simboliziraju vrijeme i mjesto u kojem živimo. Sve je to simšljeno i bojim se da se iza ovoga krije pokušaj izazivanja međunacionalnih incidenata u naše gradu, u kojem je inače zabilježen i najbolji povratak u BiH. Očito nekome smetaju zastave grada Čapljine i hrvatskog naroda u BiH. Nadamo se kako će počinitelji biti otkriveni, a ja u ime lokalne vlasti poručujem da ćemo i dalje na mostu dr. Franje Tuđmana izvjesiti sve tri zastave'' - poručio je načelnik općine Čapljina dr. Smiljan Vidić.

U MUP-u HNŽ-a rekli su nam kako istražuju cijeli slučaj i kako se radi na otkrivanju počinitelja.

Frano Matić | V. L

_________________
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 04 lip 2011, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
[youtube][/youtube]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čapljina
PostPostano: 04 lip 2011, 20:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 pro 2010, 14:20
Postovi: 27
http://youtu.be/uFnOxoRhJz0


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 528 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 22  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO