HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 20 tra 2024, 02:30.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 19 kol 2016, 07:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Kao što znate, nekad je ćiro išao od Čapljine preko čapljinskih, neumskih, stolačkih sela prema Dubrovniku. Pruga je ukinuta 1976. što je imalo strahovit utjecaj na iseljavanje u tim krajevima. Danas se tek po grobljima vidi da je nekad tu bilo jako puno svijeta.

Netko se sjetio obnoviti prugu kojom se sad može prolaziti pješke, biciklom, a čak i autom dijelovima.

Citat:
Projekt "Bicikliranjem kroz povijest" - Revitalizacija stare uskotračne pruge "Ćiro" financira Europska unija u okviru Programa Prekogranična suradnja Hrvatska - Bosna i Hercegovina, a implementira Javno poduzeće "Vjetrenica-Popovo polje" Ravno i partneri Regionalna razvojna agencija REDAH, Regionalna razvojna agencija DUNEA, Udruga za promociju biciklizma "Hercegovina Bike", Turistička zajednica Općine Konavle, Turistička organizacija Opštine Trebinje te općine Čapljina, Ravno i Neum. Projektom je predviđeno uređenje i obilježavanje biciklističke trase od Mostara do Dubrovnika i Konalava, te do Trebinja u dužini oko 200 kilometara.


Kompletan opis puta su dali bajkeri na biciklijadi ovdje:

http://www.mtb.ba/hutovo-blato-uskotracnom-prugom/

Ja sam ljetos odlučio proći tuda. Start je u Gabeli, preko dva neobnovljena mosta, napomenuo bih kako ih je moguće izbjeći startom penjanja iza dućana u Dračevu. Samo, šteta što i njih nisu podaskali. Dalje se penje vrlo dobrim makadamom i blagim usponom, lako savladivom i rekreativcima van forme. Doista me čudi da put nisu gradili tuda jer je uspon neusporedivo bolji od uspona ceste prema Hutovu, a i manje je zavoja. Makadam je izgrađen skroz do Hutova, dalje ide asfalt bivšom prugom do Zavale (špilja Vjetrenica), a dalje ne znam.

Ja sam prošao taj dio do Hutova i oduševljen sam, cestom, pogledima, poskocima usput. No, imam i zamjerki, put je bagerski odlično odrađen, no sve drugo je očajno. Oznaka nema, nikakvih, prijelaz preko mostova je adrenalinski doživljaj, u tunelima cijuću šišmiši i nimalo nije ugodno ući u njih bez vozila, fali im svjetla. Promocija ove (nesumnjivo) atrakcije 0.

Vremenom će opet propast i zarast, pa pojeo vuk magare. A šteta.


Privitak/ci:
20160719_134328.jpg
20160719_134328.jpg [ 203.75 KiB | Pogledano 3331 put/a. ]

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 19 kol 2016, 07:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Fotke.


Privitak/ci:
20160719_075654.jpg
20160719_075654.jpg [ 169.39 KiB | Pogledano 3331 put/a. ]
20160719_074419.jpg
20160719_074419.jpg [ 199.29 KiB | Pogledano 3331 put/a. ]
20160719_072855.jpg
20160719_072855.jpg [ 213.72 KiB | Pogledano 3331 put/a. ]

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 19 kol 2016, 10:46 
Offline

Pridružen/a: 10 svi 2009, 16:05
Postovi: 298
Pronaći sredstva pa i ona iz europskih fondova i obnoviti prugu za početak bar do Hutova i Ravnog.
Kakva biciklistička staza, užitak za pojedince. Obnovom željeznice mnogo većem broju ljudi ti predjeli bi postali pristupačni a koliko toliko i život bi se vratio u te krajevei.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 19 kol 2016, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
NortHerz je napisao/la:
Pronaći sredstva pa i ona iz europskih fondova i obnoviti prugu za početak bar do Hutova i Ravnog.
Kakva biciklistička staza, užitak za pojedince. Obnovom željeznice mnogo većem broju ljudi ti predjeli bi postali pristupačni a koliko toliko i život bi se vratio u te krajevei.


Makadam je dovoljno dobar za turistički vlakić. Kao što je ovaj u Mostaru. Nema potrebe za prugom. Vjerojatno će tako i biti.

slika

Do Ravnog se i može s njim.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 20 kol 2016, 23:57 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Taj kraj totalno krahirao nakon ukidanja pruge. Svi otišli za Dubrovnik. Nikada tu više života neće biti. Prokletstvo blizine Dubrovnika.

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 08 stu 2016, 09:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Čini se po ovom tekstu da je sve gotovo, čini mi se da su mostovi popravljeni.

slika

http://www.mtb.ba/cirina-pruga/

Svejedno se treba pripaziti da kakav lokalac ne proleti kroz tunel s autom uvjeren da nema nikoga.

Inače, ovo je prvorazredna atrakcija, treba je uključiti u letke kao i Počitelj npr. Samo bi joj trebalo dati neko ime. U Istri se slična zove Parenzana i privlači more biciklista svake godine. Ja ću prvom prilikom u Neum tuda.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ćirom do Dubrovnika
PostPostano: 21 srp 2017, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Neki dan konačno prošao biciklom od Gabele do Hutova. Genijalno. Samo vode puno ponijeti. 10-ak tunela, nisu dugi, cijuču šišmiši ali može se s bilo kakvim svjetlom. Nekoliko mostova atraktivnih.

Nije preteška staza od Gabele do Hutova a ostalo je ionako asfalt. To je još jedna must eranska atrakcija. Probajte.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO