HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 17 kol 2024, 18:58.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Hercegovina mi je uvijek bila samo dio BiH koji je služio za prolaz do jadranskog mora. Medjutim prolaskom autoputa neki dijelovi će praktično postati predgrađa kako Mostara tako i Sarajeva.
Kad kažem predgrađa Sarajeva, pri tom ne mislim na dijelove Hercegovine nego recimo na grad Konjic.
Ono što je meni jako važno je klima, koja je veoma blaga.

Drugi presudni faktor je blizina mora, Neretva, atraktivna jezera i lijepa i zdrava okolina :D

Osim povoljnog geografskog položaja, mislim i da su nekretnine, zemljišne parcele i život dosta jeftiniji nego u Sarajevu recimo?
Mostar je pretpostavljam skuplji, ali meni takodjer i nezanimljiv kao mjesto koje bi odabrala za život.

Kad se govori o Hercegovini, prva pomisao je kamenja! Medjutim ima dovoljno obradivih površina i naravno zbog blage klime i voće i povrće bolje uspijeva.

Ako bi se dakle a hoće, riješila povezanost saobraćaja ne vidim razlog zašto bi bilo ko željan života jeftinijeg, blaže klime i blizine more izbjegavao Hercegovinu?

Što vi mislite?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 12:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mislim da je TV program na TV večeras dosadan.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Hercegovinu treba zbilja naselili. Navela sam prednosti koje mi se čine primamljive. Plus kuća od kamena onog poduzetnika hrvatskih korijena mi je fenimenalna..

Jedino me brine društveni život/kulturni zivot.. kad bi se to oživjelo, moglo bi se fino negdje prijatno raditi na državnom proračunu u Mostaru ili Sarajevu i voziti doma.

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 22:41
Postovi: 9853
Ako su ti to kriteriji, mogla si komotno u Dalmaciju ili Papuansku Novu Gvineju da se seliš, ako ti slučajno bude do egzotike.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Pa što bi ti naveo kao kriterije za neko mjesto vrijedno preseljenja?

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 lis 2013, 22:41
Postovi: 9853
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Pa što bi ti naveo kao kriterije za neko mjesto vrijedno preseljenja?


Meni je svako mjesto dobro.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 00:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
http://domidizajn.zabranjeni.hr/imanje-no ... a-stanica/

Meni je recimo ova kuća ekstra. Već je neko lijepio i da ponovimo. Obožavam ove kamene gradjevine. Kako se samo griju? Kamen je hladan pa pretpostavljam da je ljeti prijatno iako su temperature visoke.. no zimi???

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 10:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 22751
Čuj klima u Hercegovini blaga :) da je tako dole bi bilo zimzeleno drveće u šumama, a ne četinari i ono koje može preživjeti ekstremne uvjete visokih ljetnih vrućina i burom ohlađenih zima. A Konjic je još ekstremniji, ljeti sparine, zimi snijeg do grla.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 10:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 11:09
Postovi: 25246
Lokacija: Heartbreak Hotel
SarajkaDjevojka je napisao/la:
Hercegovinu treba zbilja naselili.


Začudila bi se, ali tamo ljudi već žive, čak i previše njih.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 10:39 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 14:09
Postovi: 3485
SarajkaDjevojka je napisao/la:

Jedino me brine društveni život/kulturni zivot..


Sumnjam da te brine, ali ajd...slika
Odeš do nepasa svako malo, a jednom godišnje na večernjakov pečat.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
ManInBlack je napisao/la:
Čuj klima u Hercegovini blaga :) da je tako dole bi bilo zimzeleno drveće u šumama, a ne četinari i ono koje može preživjeti ekstremne uvjete visokih ljetnih vrućina i burom ohlađenih zima. A Konjic je još ekstremniji, ljeti sparine, zimi snijeg do grla.


Klima u Hercegovini sigurno je blaža nego u Bosni. Evo uzmi konkretno kao primjer Sarajevo. Gledam neki dan slike i usporedbu u kotlini magla ( vidljivost 20m ) a stari most iz daljine snimljen okupan suncem. Zimskim, ali suncem. Istina nisam nikad prezimila u Hercegovini, ali znam da su temperature mnogo više nego kod nas. Dobro i to ima nedostatke jer kažu da vjetar zna prodirati do kostiju.. no nije ni to svaki dan.

Plus toga ti ne govoriš o razlikama u temperaturi kao što su pustinjske. Po danu +40 a uveče 0. Nego se temperature mijenjaju shodno godišnjim dobima ljeto-zima.

@Bobo, znam da u Hercegovini žive ljudi, no ne slažem se da je napučena stanovništvom poput KS recimo.
Možda iz moje perspektive Hercegovina izgleda kao neka egzotična destinacija, no kao što rekoh nakon svih pogodnosti koje ima i koje slijede, zavređuje da se i dobar dio stanovništva naseli još i rastereti Sarajevo, Zenicu pa možda i Tuzlu čak.

@Wind, trenutno me ne brine "kulturna ponuda" pretjerano. Govorila sam o slučajevima kad bi se ljudi naselili iz većih gradova...što bi im možda moglo nedostajati.

Na kraju velika prednost je zbilja u hercegovačkim momcima. Evo ovaj Lider, za razliku od Bosanaca je primjer dobro vaspitanog momka. Vidi se da su hercegovačke žene čvrsta ruka u odgoju a kasnije i u braku .. za razliku od bosanski ( bez obzira na nacionalnost )
Čovjek je godinama nečujan. Kao da ga nema. Ponekad si da oduška nekom slikom sexy žene, no to je sve :D

A s bosančerosima vazda problem :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 10:57
Postovi: 9626
Lokacija: HR HB
Humana preseljenja, čin drugi, strofa prva... :D

Raseliti, naseliti, protjerati, razoriti,... koja je sad etapa Bošnjinog Master Plana za okupaciju Hercegovine?

Mislim, samo nakon ovih decenijskih medijskih sotoniziranja sumnjam da će ikome pasti na pamet da živi u takvoj sredini kakvom kotlinski mediji opisuju Hercegovinu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
Gospodine Bumbar u :zivili zdravlje :D

Kako provodite ove predblagdanske dane? Nema vas dugo. Jeste spremili sve za Božić?

Uglavnom ja sve što imam reći, rečem bez prevoditelja. Hvala lijepa. Sabura malo :)
Dakle, ne zagovaram nikakva humana preseljenja niti kantonizaciju Hercegovine... Zanima me je li zaista moguće unovčiti nekretninu negdje u dobrom dijelu recimo Sarajeva i za manje novaca kombinirati život u nekom idiličnom mjestu bliže moru. Obzirom na skoru dobru povezanost kad je saobraćaj u pitanju, tOčnije autoput, meni se ta opcija čini kao dobra investicija za budućnost.

To je sve. Karte i nadhebavanje nataliteta nikad nisu bile moj djir.

Lijepo je što ste se vratili, orni, sretni i veseli tako :)

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 15:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 22751
Moguće je, stotine ljudi su unovčili nekretnine u Sarajevu i kupili zemlju gdje džamije nema :D Imamo ovdje i neke forumaše koji su napustili Sarajevo i danas žive na hercegovačkom kršu.

E sada, druga strana priče, nekretnine u Sarajevu kupuju muslimani iz dijelova BiH gdje su crkve češće i glasnije od džamija i ezana. Humano preseljenje, svaka ptica svom jatu leti.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 11:47
Postovi: 37506
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Široki i Mostar su skuplji za život od Sarajeva a cijela Hercegovina općenito od Bosne.
Pokušaj kupiti nekretninu u Mostaru ili zemlju u Međugorju ili Neumu, jeftinije ćeš naći plac ili stan u Sarajevu.
Svugdje je poželjno za život ako se ima mogućnosti i uvjeta za normalan život.

Zašto kupovati u Hercegovini sad će autoput,samo što nije , možda ti dočekaju unučad kako napreduje.

Ako već imaš para i željna si mora kupuj na makarskoj rivijeri tamo kupuju i hercegovački dijasporci.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 18:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:10
Postovi: 4463
Ako neko kupuje kuću u Hercegovini preporučam svakako provjeriti kako je kuća položena u odnosu na smjer bure.

Uštedit ćeš na grijanju a sačuvat kosti.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 21:33 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 14:09
Postovi: 3485
Citat:
@Wind, trenutno me ne brine "kulturna ponuda" pretjerano. Govorila sam o slučajevima kad bi se ljudi naselili iz većih gradova...što bi im možda moglo nedostajati .


Kavada. :zubati

Što se tiče blage klime tctctctc… pa znaš ti kad zrikavci zriču, a žabe krekeću, a zvizdan?! I sve u isto vrijeme. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 21:59 
Offline

Pridružen/a: 17 vel 2011, 14:09
Postovi: 3485
Citat:
Dobro i to ima nedostatke jer kažu da vjetar zna prodirati do kostiju.. no nije ni to svaki dan.


Jel znaš da je bura jedan od najopasnijih vjetrova na svijetu?
Jedno auto je u to ime dobilo i ime. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 09 pro 2015, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 srp 2012, 00:08
Postovi: 19904
Lokacija: među zvijezdama
ManInBlack je napisao/la:
Moguće je, stotine ljudi su unovčili nekretnine u Sarajevu i kupili zemlju gdje džamije nema :D Imamo ovdje i neke forumaše koji su napustili Sarajevo i danas žive na hercegovačkom kršu.

E sada, druga strana priče, nekretnine u Sarajevu kupuju muslimani iz dijelova BiH gdje su crkve češće i glasnije od džamija i ezana. Humano preseljenje, svaka ptica svom jatu leti.


Ne zanimaju me vjerski objekti, a pogotovo ezani ili crkvena zvona. Temu sam otislavorila iz pragmatičnih razloga ...
Koliko znam tebi je badelka džamija najbliža pa ako ti se ide na džumu, znaš kad je? Petkom! :D

Citat:
Široki i Mostar su skuplji za život od Sarajeva a cijela Hercegovina općenito od Bosne.Pokušaj kupiti nekretninu u Mostaru ili zemlju u Međugorju ili Neumu, jeftinije ćeš naći plac ili stan u Sarajevu.Svugdje je poželjno za život ako se ima mogućnosti i uvjeta za normalan život.Zašto kupovati u Hercegovini sad će autoput,samo što nije , možda ti dočekaju unučad kako napreduje.Ako već imaš para i željna si mora kupuj na makarskoj rivijeri tamo kupuju i hercegovački dijasporci.

Moštar i Široki, Neum nikad nisu bili opcije za kupovinu, tako da me cijene nekretnina nisu ni zanimale. Mislila sam na gradiće poput Čapljine recimo...i okolina.
Što se tiče Jadrana i kupovine ne radi se o meni, a nikad nije ni postojala želja da se na Makarskoj rivijeri moji roditelji skuće. Ako bi se izdvajala lova za HR koja je mnogo skuplja, uvjek im je bila zanimljiva ideja na dvjestotinjak kilometara obale udaljene od Zagreba nego taj dio.
Ove godine smo i razgledali promenadu u Novom Vinodolskom, pa iako nije ni približno posjećena prije pet ili šest godina, sve što smo našli na prodaju preskupo je ili iziskuje velika ulaganja u renoviranje.. papiri i obiteljsko nasledje na par lokacija nisu bili u redu i sl

@Wind, temu sam postavila uopćeno da razvojem diskusiju. Uglavnom zanima me nešto povoljno za ljude koji bi mjesec ili dva u godini provodili tu. No naravno možemo raspravljati i o životu i pogodnostima odnosno nepogodnosima za prosječnu obitelj.
Uglavnom mislim da trebaš doživjeti sarajevsku zimu, pa tek onda možemo i o buri i kostima.


@Jole, zahvaljujem na konstruktivnom prijedlogu :D

_________________
Sarajevo ljubavi moja! Слава Україні!


Ponesi zastavu!!!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mogu li dijelovi Hercegovine postati poželjna mjesta za život?
PostPostano: 11 pro 2015, 11:15 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 22:38
Postovi: 4379
Mogu li postat ? Kao da nisu ?
Najvazni faktor su radna mijesta, dok njih nema ostalo sve je nebitno.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 20 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO