HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 21:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 07:52 
Offline

Pridružen/a: 19 srp 2020, 09:24
Postovi: 579
Problemi iz realnosti. Corona. Nezaposlenost. Socijalno raslojavanje. Male mirovine.

https://slobodnadalmacija.hr/split/lopovi-haraju-po-ducanima-police-se-prazne-vise-nego-ikada-najvise-se-kradu-prsut-viski-i-kondomi-a-otimaju-svi-od-djece-do-starijih-gospoda-1045539

Citat:
Lopovi haraju po dućanima, police se ‘prazne‘ više nego ikada: najviše se kradu pršut, viski i kondomi, a otimaju svi - od djece do starijih gospođa

Je li kriva korona, strah, kod nekih labilnijih osoba i postraumatski stres, najobičnija dosada, besparica ili nelagoda zbog krize koju nam svi najavljuju, ne znamo što je u pitanju, ali pouzdano saznajemo da se u splitskim trgovinama krade više nego ikada.

Na top ljestvici lopovluku najdražih stvari su kondomi, cedevita, ali ne ona tipa jeftinijih inačica, već puno skuplja, ona u isključivo originalnom pakiranju, pršut, skupi sirevi, bajadere i brendirana alkoholna pića viski i konjak. Trgovkinje su na teškim mukama, krajičkom oka stalno moraju vrebati na dugoprstiće koji su jako dobro upoznati s pozicijama sigurnosnih kamera u dućanima.

- Boga će ukrast da može, to je neviđeno koliko se u vrimenu od korone pojačalo krađa. Kradu i dica, ali ona mahom žvake, čokoladice, kesicu bombona, čips. U velikim supermarketima u kojima se lako možeš sakrit u hodnicima, na policama ili u košu za smeće nađem vrećice u kojima je bilo pecivo, krafne, burek, kolači. Putem ga pojedu i bace ambalažu di stignu. Nevjerojatno je koliko nam često kradu te kao fine dame srednjih i starijih godina, dotjerane, sređene, namazane, fino odjevene – kaže nam jedna splitska prodavačica.
Otvore sok i - piju!

Nećemo imenovati niti jednu jer bi u protivnom zasigurno imale problema s nadređenima, a bogme boje se i reakcije onih koje ulove u krađi. Otkrit ćemo tek kako smo razgovarali s podosta trgovkinja iz kvartovskih dućana, ali i velikih marketa koje nam potvrđuju da je problem eskalirao. Ovo možda i pojašnjava ponašanje nekih blagajnica koje od kupaca na kasi traže da im pokažu sadržaj torbi.

- Evo vam primjera, prije neki dan uđe čovik od nekih 70-ak godina, starčić, O.K., uredan skroz, ne privlači pažnju. I izađe on lagano nakon pet minuta, noga pod nogu vani, a iza njega na podu ostane velika lokva. Odem vidit šta, a kad ono otvorio on staklenku maslina, pojeo tu u dućanu poskrivećki nekoliko komada, isproliva sve po podu, zatvorio staklenku i vrati je na policu. I šta ćeš ti onda.

Gledamo koliko možemo, na riblje oko, prođeš oko polica, zvirkaš, ali moraš i slagat robu, rizat sir, salamu, kruh, na kasi radit. Za sve to pratit moraš imat sto pari očiju. Kad su velike vrućine ima kupaca šta vrebaju momenat kad nikoga nema, i to otvori bocu ladne vode, soka, omiljena su i popularna gazirana pića, napije se koliko mu treba, i bocu vrati u frižider – saznajemo.

U jednom velikom trgovačkom centru nedavno je u sedam dana s akcijske ponude ukradeno pet kilograma uvoznih datulja. "Čoka" se sve što se stigne, na udaru su najviše bademi, lješnjaci, orasi. Mnogi su ih sada prodavači počeli pakirati u zdjelice, ne samo zbog korone, već i zbog činjenice da ih pojedinci šakama uzimaju. Kradu se pakiranja skupih tuna, konzerve, bolje čokolade, i Cedevita koja se lako može vani prodati za upola manju, a opet dobru cijenu.
Zamijene pakiranja

Na udaru su i pakiranja skupih vakumiranih delikatesa, pršuta i sireva koji se skrivaju pod jakne, košulje, široke suknje, u torbe.

- Eto, i kondomi se kradu ko ludi, korona i izolacija i kućna druženja su učinila svoje. Možemo se mi smijat, ali je u biti tužno. Na zahtjev im otvorimo staklene police koje držimo pod ključem, oni uzmu to šta ih zanima, poslije bace pakiranje i ostatak sakriju. Kradu se najskuplji žileti, ali i oni jednokratni, vrlo često i skupe slušalice.

I evo što rade, skuplju pastu za zube stavljaju u ambalažu jeftinije, samo zamijene pakiranja. Tako rade i sa skupim kremama i parfemima. I kinder jaja su na meti – saznajemo.

Nedavno je u jednom kvartovskom dućanu blagajnica primijetila ženu koja je ispod košulje, u grudnjak ubacivala čokoladice s police. Na blagajni ju je zamolila da sve to izvadi i stavi na pult. U trenu se tu našlo 15 čokolada!

- Pitala sam je, pa gospođo, pa što to radite. A ona meni, evo izvadila sam ih sve, i onda me mrtva-ladna pita može li napraviti još jedan đir.

I šta još rade, otvore kutiju s instant kavama, naravno što skuplje to im draže, tipa 3 u 1, i onda ukradu nekoliko kesica. Došlo je dotle da prilikom slaganja robe primijetimo otvorene pakete higijenskih uložaka i otkrijemo kako nedostaje po jedan ili dva komada. Kradu i obični ljudi i profesionalci, ali uvijek iznenade te kao fine žene koje kao ne bi ni mrava zgazile – čujemo i to.

Nedavno je u jednom većem marketu primijećen čovjek srednjih godina kako u ruksak stavlja nekoliko pakiranja skupog pršuta. Uspio im je pobjeći, no zaštitari su ga prilikom pretrage zaštitnih kamera iz nekih drugih dućana opet primijetili, ovog puta u jednom prigradskom trgovačkom centru. Tamo je na kameri snimljen kako krade žvakaće gume. A jedna nam prodavačica govori da je naletjela na ženu koja je mrtva-ladna otvorila usred dućana skupu kremu s kokosovim uljem, s namjerom da se namaže.
Luđački bijeg

- Pitam je, jeste svjesni što radite. Samo me mirno pogledala, kao u čudu što ja to govorim. Normalno da nas je strah, nikada ne znate kako će ti ljudi reagirati kada ih uhvatite na djelu. Baš smo pod velikim pritiskom, jer uz sve što radiš stalno moraš promatrati i tu psihijatriju, ne znam kako bi ih drukčije nazvala. I kad vide da su primijećeni, luđački počnu bižat, trče preko cilog dućana. Nema šta neće otvorit i pojist – govore nam.

Eto zašto vam na nekim mjestima blagajnice traže da otvorite torbu. Ili vas zamole da im pokažete račun za artikle kupljene u nekoj drugoj trgovini. Došla su nam, eto, i takva vremena.
Prevario frizerku

A da nije to problem samo u dućanima prehrambene robe, svjedoči i primjer iz jednog splitskog frizerskog salona. Riječ je o muškarcu, 50-ak mu je godina, na prvu ugodan, pristojan, fin. Ušao je s prozirnom vrećicom u ruci u kojoj su se nalazili boca piva i dvije litre mlijeka. Zatražio je šišanje. Kada je frizerka odradila svoje, zavapio je da je ostao bez novca, i da će ga odmah donijeti s bankomata.

- I naveo je da će, evo, ostaviti vrećicu s kupljenim stvarima, čisto ono kao neko jamstvo da će doći. Prođe vrijeme, njega nema i nema. Postalo je očito da se neće ni vratiti. Pogledam u kesicu, a ono unutra dvije prazne kartušine mlika. A umisto piva u boci voda. I šta reći na to, snalaženja u prijevarama i bezobraštini su došla na još višu razinu – priča je frizerke.

_________________
Krenimo ka miru i dobru.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 07:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Ma užasna je situacija. I ja planiram u Bosnu. Pod hitno treba institucionalno zaštiti Hrvate kako bi se potaknuo povratak ljudi iz bijede zapadnih zemalja.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 08:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 srp 2019, 21:04
Postovi: 5191
Velika glad kad se krade po 15 čokolada odjednom. Toliko kupim u godinu dana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 08:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 16:40
Postovi: 1785
Lokacija: Strateška autonomija
A bošnjakistan je u jeku gospodarskog čuda...how yes no...

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 09:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35314
Lokacija: Gl. grad regije
Saznat će on jako brzo kakva je razlika kad je država u EU i jad nije. I BiH i Srbija.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 11:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 5088
Inače ne gledam račun, jednostavno kupujemo previše artikala da bi sad na kasi gledo kolko šta košta...a igrom slučaja neko u kući je ostavio račun na stolu i tako škicnem u poluvremenu utakmice dok se vrte one reklame i skužim da sve što sam kupio na popustu, neka 3-4 artikla od 20-ak su naplaćeni bez popusta, znači puna cijena cca 50 kuna su mi mrknuli...

Još jedna stvar kupim njemačku pivu i sad pofuram vratit ambalažu u isti dućan, al ne primaju tu ambalažu iako je povratna, to me tako naživciralo, ne radi para neš ti 5 kuna, nego radi recikliranja, trudimo se bit odgovorni i razvrstavat papir, staklo, plastiku, kompost itd. a onda ovi šupci ne primaju svoju ambalažu nazad.

Jedna stvar koju Vranji neću zaboravit nikad...
Hrvatska je još ratnih 90i bila među prvima u Europi koji su razvrstavali otpad, svako veće križanje il zgrada u ZG je imala one box-kontenjere (zatvorene s gumenim vratašcima) da se nebi skupljali štakori i komarci plavi za papir, zeleni za staklo, žuti za plastiku, dućani su na ulazu imali box za stare baterije itd. Svaka veća ulica je imala svakih 200-300m onaj mali zeleni koš za smeće...
Dok nisu Bandić SDP-HNS došli na vlast...sad nit kontenjera nit koševa....sve do nedavno kad je EU stisla RH da nakon 20 godina ponovo razvrstavamo otpad.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Epidemija krađa po trgovinama
PostPostano: 21 ruj 2020, 13:53 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Evo propadosmo skroz, toliko je loše da se 10 000 Bošnjaka godienje doeli od katastrofe ovamo.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Robbie MO i 18 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO