HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 12:06.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7905 post(ov)a ] 
Stranica Prethodna  1 ... 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206 ... 317  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 17:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Evo komentator na videu o bradleyima piše kako je na stranim portalima citao o mozebitnoj nabavi m270 mlrs za HV. Kao naša Vlada je nazcila tiho nabavljati oružje poradi F16 faila.

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 17:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32062
DrMag je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Ove verzije 2 nisu loše. Nisam pratio cijene, što ima za manje love?


Nisu lose, uniste cilj, no u isto vrijeme si izlozen dok pripremas, lansiras i navodis projektil. Ne treba gledati na cijenu samog projektila, nego koliko mozes izgubiti uporabom istoga.

Izložen si u svakom slučaju. Zato se uči i vježba taktika, između ostalog kada, gdje i kako uporabiti određeno sredstvo za najveći učinak. TOW2 je dobar sustav, isproban u raznim sukobima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 18:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30076
Islamisti su u ratu u Siriji nanijeli dosta štete SAA koristeći TOW.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13034
Lokacija: Zagreb
Brane je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Čitaj pažljivije, 2A i 2B verzije.


Ma čitam to je ovo prema RBS-u napravljeno explozija prema dolje...



Koja je preciznost? postotak?
- tu su 1/3


Generalno ne vidim tu neku strategiju...osim jugoimprovizacije...znači ko nam je država partner za HV? Njemačka, Francuska, USA...

Valjda je bolje imati 3 partnera nego jednog. Pa samo među ove 3 države se jako puno toga promijenilo od 1991. pa do kraja rata. 1991. je Njemačka jako puno toga riskirala da bi EZ priznala RH i Sloveniju, a od dolaska Chiraca su nam bili najmanje naklonjeni od ove trojke. Tko se pouzda u samo jednig partnera se rijetko usreći.

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 22:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4916
volvoks je napisao/la:
Valjda je bolje imati 3 partnera nego jednog. Pa samo među ove 3 države se jako puno toga promijenilo od 1991. pa do kraja rata. 1991. je Njemačka jako puno toga riskirala da bi EZ priznala RH i Sloveniju, a od dolaska Chiraca su nam bili najmanje naklonjeni od ove trojke. Tko se pouzda u samo jednig partnera se rijetko usreći.

Ha ne mogu se složit s tobom...iako djelomično si u pravu!

Mislim da trebamo imat 2 partnera, jednog glavnog strateškog (koji će nas pogurat ako treba) i jednog rezervnog...
Recimo ako uzimamo avione od francuza logika da bi oni trebali dobit broj 1 (iako francuzi nisu NATO-u)
- prvo francuzi traže prostor za svoju vojnu industriju, jer rijetko ko koristi njihovu tehnologiju u Europi, a u Svijetu već postoje restrikcije kome smješ izvozit tehnologiju...mi tu uletavamo ko siguran partner, mogu nam prodat tehnologiju, a mi dobivamo uvid u svijet HI-TECH vojne industrije
- možemo surađivat s njima u širem smislu, jer su francuzi također pomorska zemlja, recimo u razvoju Corvette i tenkova, zašto se nebi mogo naći neki posao za ĐĐ neka laka oklopna vozila za izviđanje sa Rimac baterijama i motorima, na podmornicama, radarskom sustavu koji nam fali (koristimo civilni)
- recimo ja mislim da nam podhitno treba RIS-ratni institut di bi radili na razvoju postojećeg oružja i radili neke nove prototipe i razvijali recimo kibernetički aspekt...ne možemo sve kupovat, nismo toliko bogati

E sad ko će bit broj 2
- logično da bi to bila Njemačka, al se to dosta poklapa s francuzima, ima puno primjedbi na njihove nove kamione u Australiji, navodno i Puma je imala problema, pa je kasnio razvoj...
- britanci, nemamo neke odnose s njima iako je njihov GOHQ vrh kibernetike
- rusi bi vrlo rado s nama, svemirska velesila, raketni lideri...al je tu pitanje NATO-a, a pogotovo njihovog odnosa prema Srbiji...
- USA realno oni nama nisu apsolutno nigdje izašli u susret (te priče o donacijama su bajke, usporedite cijene drugih prozvođača) a mi njima cijelo vrijeme radimo usluge i velike, kako je reko onaj frajer "Croatia is kicking above the waist" ubiti oni konstantno rade protiv nas i ja ne kužim te ljude koji pričaju o nekom partnerstvu s USA
- Izrael ne doživljavam tu državu ozbiljno uz dužno poštovanje njima i vama koji ste njihovi fanovi
- Italija susjedi su tako da je nezgodno planirat geostrateški, al definitivno ih treba uzet u obzir
- Australija ima odličnu mornaricu, trebalo bi razmislit i o njima ozbiljno
- Japan također tehnološki vrhunska država i pomorska velesila
- Korea tehnološki gigant Samsung al oni su usko vezani uz USA
- Kina svaka čast, ali od komunista se treba držat što dalje

Ono što bi bilo zanimljivo (osim RIS-a) je razvoj protupožarnih aviona (mi ih zovemo kanaderi>Canada-air) jer ta firma više ne proizvodi kanadere, jedino Japan ima US-2 al je skup u PM...tu postoji veliko tržište, jer je sve više požara zbog toplije klime...recimo mi da radimo konstrukciju, jer smo jeftini, a neko s iskustvom motore i kod nas se sklopi sve...tu bi se mogo ubacit i Alumini Mostar...

DrMag je napisao/la:
To je procijenjena prodajna cijana za kompletan paket, s obzirom da se trazi od USA donacija platiti ce se daleko manje. Da smo usli u posao sa Izraelom oko punokrvnih Baraka prije dvije godine, imali bi novcana sredstva za nabavu i gusjenicnih vozila iz drugih zemalja bilo koristenih ili novih, na koje bi modernizacijom isle spike lr rakete, kao standardni PO protojektil.

Ovako od USA samo dobili dobiti cete Bradley samo u paketu sa oruzjem! Nazalost sada stvaramo buduce troskove jer cemo u naoruzanju imati nekoliko razlicitih oruzja za PO borbu. TOW na Bradley, Spike LR Patria, Hellfire na KW, Konkurs pjesastvo. Potrosimo HF , KW postaju bprbeno gotovo beskorisne. Potrosimo SPIKE LR patrije nemaju sto traziti na bojnom polju gdje je sa druge strane oklop. Ostaje osloniti se na americki TOW i ruski Konkurs.

Bravo Doktore, Točno o tome pričam, nema planiranja funkcionalnosti...da ne pričamo operativnosti logistike, ako imaš jedan motor na kamionu, drugi na BOV, treći na tenku, četvrti na PZ2000...pa streljivo jedno za ovaj kalibar, onaj kalibar...itd.
Da ne pričamo kolko to sve poskupljuje nabavu...recimo gume...koje gume koristi MORH, MUP, HEP, INA, CA, HP sigurno bi se mogla napravit ušteda da se recimo to ugradi u ugovor MORH-a jer ovima ostalima je ionako svejedno

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 22:50 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Dobro Boga vam dragog mi se naoruzavamo arsenalom koji nam je do pred koju godinu bio ono cure sline - i opet nevalja.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 22:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 kol 2020, 11:37
Postovi: 15483
Što god da uzmemo se javljaju neki da to ne valja. Samo ignor takve. Postajemo velesila regionalna sviđalo se to nekome ili ne.

_________________
Broj učenika u osnovnim školama u USK
2013/2014 - 25,758
2023/2024 - 15,503


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 23:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Zašto to tako gledate? Maloj zemlji samo može biti prednost ako ima više partnera i mogućnost nabavke opreme. Nikad mala zemlja ne može biti strateški partner velikoj. Nikad. Nisi dovoljno bitan. To ti ništa ne znači. U tom slučaju je bolje diverzificirati nabavu da te nitko ne može do kraja pritisnuti.

Ja jesam za to da mi napravimo ozbiljnu nabavu naoružanja od SAD-a- To smo već trebali napraviti. Iznad milijarde dolara svakako. Da pošaljemo poruku. Ali nabavljati i od Francuza i Nijemaca (glavni u EU). I Izraela. Jer ima sve što nama treba. Južna Koreja je isto jako zanimljiva.

Nama bi Amerikanci mogli raditi probleme oko BiH. Dobro je da nismo o njima u potpunosti ovisni.

Ja sam bio za Barake ali sad su nam Rafali pali kao dar s neba.

Kao Dubrovačka Republika bi mi trebali voditi vanjsku politiku. Sa svima prijateljski. Znaš gdje si, dio Zapada, tu surađuješ sa SAD-om, EU ali i sa svima ostalima koliko god možeš. Ako se tenzije sa Zapadom popuste kupio bi nešto i od Rusa. Samo je bitno da sve što kupimo da dobijemo sve dijelove koji nam trebaju za upotrebu i popravke. Da poslije ne ovisimo da nam neće isporučit nešto što nam treba zbog politike.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27123
volvoks je napisao/la:
1991. je Njemačka jako puno toga riskirala da bi EZ priznala RH i Sloveniju, a od dolaska Chiraca su nam bili najmanje naklonjeni od ove trojke. Tko se pouzda u samo jednig partnera se rijetko usreći.


Pa, puno i nije. Iako se često misli suprotno. Njemačka je samo predvodila pionirsku ulogu onog što je svima
bilo manje-više jasno, da je Jugoslavija doživjela rascjep. Problem je taj što neke zemlje nisu lako "progutale"
tek uspostavljeno njemačko jedinstvo i tu njenu prvu lidersku ulogu, pa su rastezali, opirali se, izmišljali koješta
ili jednostavno bili srpski saveznici. I sve što je radila, radila je u dosluhu s ostalima. Međutim, da bi umanjili
sva neopravdana prozivanja, Njemačka već 1992. predaje kormilo iz ruke i prepušta Britancima i Francuzima
inicijativu, što se pokazalo loše. Tek uspostavom Kontaktne skupine, vraćaju se opet značajnije u "igru".

Sam britanski ministar vanjskih poslova, Hurd na izvanrednom zasjedanju ministarstva vanjskih poslova EZ-a u
Bruxellesu, 16.12.1991., gdje je donesena deklaracija "Smjernice o priznanju novih država", rekavši: "Želim utvrditi,
Njemačka je čekala mjesecima na ovu odluku. Njemačka je se korektno pridržavala da zajednički djelujemo.
Sada je vrijeme. Ne možemo više odgađati. Zato to moramo danas učiniti."

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 23:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Citat:
Korea building new HDS-400 midget submarine

http://www.hisutton.com/News%20-%20Kore ... arine.html

The Tuo Chiang-class corvette (Chinese: 沱江; lit. 'Tuo River') is a Taiwanese-designed class of fast (up to 45 knots, 83 km/h, 52 mph) and stealthy multi-mission corvettes built for the Republic of China (Taiwan) Navy. It is designed to counter the numerous and increasingly sophisticated People's Liberation Army Navy ships by utilizing hit-and-run tactics, and thus featured clean upper structure design with very few extrusions to reduce radar signature, pre-cooled engine exhaust to reduce infrared signature, and a reduced visual signature to reduce chance of detection

https://en.wikipedia.org/wiki/Tuo_Chiang-class_corvette

Cost: US$72.39 million


Najjeftinije u svojoj klasi što sam našao. Nama itekako zanimljivo.

E da je u partnerstvu s Korejcima ili Tajvancima (ili Francuzima) gradit brodove u Hrvatskoj...

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
PCM je napisao/la:
Dobro Boga vam dragog mi se naoruzavamo arsenalom koji nam je do pred koju godinu bio ono cure sline - i opet nevalja.


Baš tako, postali smo ko curice- al Rafale nije lijep jer ima pimpač na čelu.

Vratite se na početak teme i vidite što smo onda pisali, a i nismo puno jer nisi imao o čemu.

Sad tu raspravljamo jel bolji Spike, Hellfire ili TOW2, a imamo sve to. =))

Već vidim za godinu, žustra rasprava oko Abramsa i Leoparda i 100 teorija koji je bolji partner i zašto sad Nijemce uvoditi u priču, je li bolje imati Bradely i Abrams ili Pantzerhaubitze i Leopard itd.

Daleko je Hrvatska dogurala u par godina, a tek je krenula.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 03 pro 2020, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Citat:


Citat:
Mexico’s defense ministry said it bought an unspecified number of Hermes 450 drones last year from Israel’s Elbit Systems Ltd for $23.25 million, according to a filing seen by Reuters on Tuesday.

https://www.reuters.com/article/us-mexi ... 7320100824

Source: Elbit Systems An ‘unnamed customer’ in Latin America has awarded a $70 million contract to Israel’s Elbit Systems for the supply of Hermes 900 UAVs and integrated intelligence systems for homeland security uses. The delivery will be completed in the next 12 months. The Hermes 900 Kochav (meaning ‘star’) is a Medium Altitude Long Endurance (MALE) tactical UAV, primarily intended for ISTAR but also capable of maritime patrol, ground suppor

https://www.defenceiq.com/air-forces-mi ... mes-900-ua

https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Hermes_900

https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Hermes_450


Ovo je ništa.

Meni je žao što Hrvatska nije nabavila nekoliko vrlo važnih nabava koje bi nam značajno ojačale vojsku, a za relativno male novce.

Super je dat milijardu eura za Rafale jer nam trebaju, ali za 100 ili 200 milijuna eura bi mogli nabaviti SVLR, taktičke balističke rakete, BPL.

Sa par takvih nabava koje su 50% cijene borbenih lovaca bi napravili veliku stvar.

A te nabave od 100 ili 200 milijuna eura bi puno lakše prošle.

Naravno zagovaram i jedno i drugo, a ne ovo umjesto lovaca.

S Izraelom smo morali napraviti neki deal nakon propasti nabave Baraka. Ta nam je veza jako bitna. SVLR i BPL od Izraela se povoljno može nabavit. A oni ništa ne uvjetuju. Za razliku od Amera...



https://en.wikipedia.org/wiki/BrahMos

BrahMos II i BahMos NG bi trebalo od prijateljske Indije uzet čim odluče to prodavat. A aktivno nude po svijetu...

Postavit na Vis pa da vidimo bošnjačko tursku mornaricu na Jadranu...

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 ruj 2020, 21:28
Postovi: 3917
Lokacija: Nizza, Naissus,Nis
dudu je napisao/la:
PCM je napisao/la:
Dobro Boga vam dragog mi se naoruzavamo arsenalom koji nam je do pred koju godinu bio ono cure sline - i opet nevalja.


Baš tako, postali smo ko curice- al Rafale nije lijep jer ima pimpač na čelu.

Vratite se na početak teme i vidite što smo onda pisali, a i nismo puno jer nisi imao o čemu.

Sad tu raspravljamo jel bolji Spike, Hellfire ili TOW2, a imamo sve to. =))

Već vidim za godinu, žustra rasprava oko Abramsa i Leoparda i 100 teorija koji je bolji partner i zašto sad Nijemce uvoditi u priču, je li bolje imati Bradely i Abrams ili Pantzerhaubitze i Leopard itd.

Daleko je Hrvatska dogurala u par godina, a tek je krenula.

Suvremeno oružje ima smisla kupovati, samo ako se planira ratovati i nešto osvojiti, inače je uludo protraćen novac.

Nove teritorije mogu biti kompenzacija za milijarde uloga.

_________________
Borac protiv ropstva i pampers pelena, koje poklanja AV, uz najjeftinije roblje

Na "sudaru" sa americkim ambasadorom Skotom https://www.youtube.com/watch?v=-FKa8RE6f-o&feature=emb_title


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 00:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
dudu je napisao/la:
PCM je napisao/la:
Dobro Boga vam dragog mi se naoruzavamo arsenalom koji nam je do pred koju godinu bio ono cure sline - i opet nevalja.


Baš tako, postali smo ko curice- al Rafale nije lijep jer ima pimpač na čelu.

Vratite se na početak teme i vidite što smo onda pisali, a i nismo puno jer nisi imao o čemu.

Sad tu raspravljamo jel bolji Spike, Hellfire ili TOW2, a imamo sve to. =))

Već vidim za godinu, žustra rasprava oko Abramsa i Leoparda i 100 teorija koji je bolji partner i zašto sad Nijemce uvoditi u priču, je li bolje imati Bradely i Abrams ili Pantzerhaubitze i Leopard itd.

Daleko je Hrvatska dogurala u par godina, a tek je krenula.

Dobro ja prihvacam isticanje tog legendarnog neplaniranja ali zar se to oruzje nemoze nagomilat za pocetak i onda smo OK.
Ono funkcionira super za odvracanje od zajebavanja sa nama a tek koliko nas ovi bradleyi i rafali dizu na ljestvici :) onih videa di boduju vojcke <3

Još ako bude od onih m270 nešta =))
Isuse kake su ono orgulje?

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 00:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
Reconquista je napisao/la:
Citat:


Citat:
Mexico’s defense ministry said it bought an unspecified number of Hermes 450 drones last year from Israel’s Elbit Systems Ltd for $23.25 million, according to a filing seen by Reuters on Tuesday.

https://www.reuters.com/article/us-mexi ... 7320100824

Source: Elbit Systems An ‘unnamed customer’ in Latin America has awarded a $70 million contract to Israel’s Elbit Systems for the supply of Hermes 900 UAVs and integrated intelligence systems for homeland security uses. The delivery will be completed in the next 12 months. The Hermes 900 Kochav (meaning ‘star’) is a Medium Altitude Long Endurance (MALE) tactical UAV, primarily intended for ISTAR but also capable of maritime patrol, ground suppor

https://www.defenceiq.com/air-forces-mi ... mes-900-ua

https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Hermes_900

https://en.wikipedia.org/wiki/Elbit_Hermes_450


Ovo je ništa.

Meni je žao što Hrvatska nije nabavila nekoliko vrlo važnih nabava koje bi nam značajno ojačale vojsku, a za relativno male novce.

Super je dat milijardu eura za Rafale jer nam trebaju, ali za 100 ili 200 milijuna eura bi mogli nabaviti SVLR, taktičke balističke rakete, BPL.

Sa par takvih nabava koje su 50% cijene borbenih lovaca bi napravili veliku stvar.

A te nabave od 100 ili 200 milijuna eura bi puno lakše prošle.

Naravno zagovaram i jedno i drugo, a ne ovo umjesto lovaca.

S Izraelom smo morali napraviti neki deal nakon propasti nabave Baraka. Ta nam je veza jako bitna. SVLR i BPL od Izraela se povoljno može nabavit. A oni ništa ne uvjetuju. Za razliku od Amera...



https://en.wikipedia.org/wiki/BrahMos

BrahMos II i BahMos NG bi trebalo od prijateljske Indije uzet čim odluče to prodavat. A aktivno nude po svijetu...

Postavit na Vis pa da vidimo bošnjačko tursku mornaricu na Jadranu...

Jadran osiguravaju turkinje(projektil) te hercegbosna.org + UZP navijači (zrinjski)

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 00:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 ožu 2015, 21:56
Postovi: 5046
K:M je napisao/la:
dudu je napisao/la:

Baš tako, postali smo ko curice- al Rafale nije lijep jer ima pimpač na čelu.

Vratite se na početak teme i vidite što smo onda pisali, a i nismo puno jer nisi imao o čemu.

Sad tu raspravljamo jel bolji Spike, Hellfire ili TOW2, a imamo sve to. =))

Već vidim za godinu, žustra rasprava oko Abramsa i Leoparda i 100 teorija koji je bolji partner i zašto sad Nijemce uvoditi u priču, je li bolje imati Bradely i Abrams ili Pantzerhaubitze i Leopard itd.

Daleko je Hrvatska dogurala u par godina, a tek je krenula.

Suvremeno oružje ima smisla kupovati, samo ako se planira ratovati i nešto osvojiti, inače je uludo protraćen novac.

Nove teritorije mogu biti kompenzacija za milijarde uloga.

Uči nas gospodine kosovo je srbija,de uči nas kako se brani i kako se osvaja!

_________________
Muslimani su nastali, kada je Bosna nestala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 00:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27123
novem je napisao/la:
volvoks je napisao/la:
1991. je Njemačka jako puno toga riskirala da bi EZ priznala RH i Sloveniju, a od dolaska Chiraca su nam bili najmanje naklonjeni od ove trojke. Tko se pouzda u samo jednig partnera se rijetko usreći.


Pa, puno i nije. Iako se često misli suprotno. Njemačka je samo predvodila pionirsku ulogu onog što je svima
bilo manje-više jasno, da je Jugoslavija doživjela rascjep. Problem je taj što neke zemlje nisu lako "progutale"
tek uspostavljeno njemačko jedinstvo i tu njenu prvu lidersku ulogu, pa su rastezali, opirali se, izmišljali koješta
ili jednostavno bili srpski saveznici. I sve što je radila, radila je u dosluhu s ostalima. Međutim, da bi umanjili
sva neopravdana prozivanja, Njemačka već 1992. predaje kormilo iz ruke i prepušta Britancima i Francuzima
inicijativu, što se pokazalo loše. Tek uspostavom Kontaktne skupine, vraćaju se opet značajnije u "igru".

Sam britanski ministar vanjskih poslova, Hurd na izvanrednom zasjedanju ministarstva vanjskih poslova EZ-a u
Bruxellesu, 16.12.1991., gdje je donesena deklaracija "Smjernice o priznanju novih država", rekavši: "Želim utvrditi,
Njemačka je čekala mjesecima na ovu odluku. Njemačka je se korektno pridržavala da zajednički djelujemo.
Sada je vrijeme. Ne možemo više odgađati. Zato to moramo danas učiniti."


Ovdje valja jedno bitno napomenuti. Sva ta priča oko njemačkog izlaganja velikom riziku sa svojim
saveznicima ili nekim samoinicijativama je čisti spin ljevičarskih medija i stranaka od kojih
mnogi ni danas nisu prebolili raspad trule Jugoslavije. Genscher je u svojim memoarima pojasnio
da se dosta radilo s partnerima, a u stručnim krugovima njemačka uloga se uopće ne smatra problematičnom.

Kad samo kod spinova, evo recimo, na DW "bosanska" verzija, zapis ljevičarskog
novinara iz Berlina i kako gleda na "eksremistične" Hrvate. Prilog od prije par tjedana:

https://www.dw.com/bs/njema%C4%8Dki-lis ... a-55574927

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 01:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
A nije to baš sasvim tako. Njemačko priznanje Hrvatske i Slovenije je ipak prvi put od Drugog svjetskog rata da je Njemačka išla samostalno s inicijativom protiv stava zapadnijih partnera. Tada se radilo i o ujedinjenju Njemačke čemu su se jako protivili Englezi i Francuzi pa je i tu bilo paranoje oko ponovnog dizanja Njemačke. Thatcherica je i tad mislila da će ujedinjena Njemačka biti uzrok novih ratova u Europi. Engleska paranoja s povijesnim utemeljenjem ali ipak. Njemačka je to izgurala. Naravno na kraju je to tako odigrano da je pričekano da svi zajedno priznaju ali je Njemačka dala do znanja ako se ostatak EU ne dogovori da su spremni i sami priznat. Nakon toga su se i povukli upravo zbog toga što su se više izložili i jer su se krenuli bavit problemima oko ujedinjenja.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 01:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27123
Reconquista je napisao/la:
A nije to baš sasvim tako. Njemačko priznanje Hrvatske i Slovenije je ipak prvi put od Drugog svjetskog rata da je Njemačka išla samostalno s inicijativom protiv stava zapadnijih partnera. Tada se radilo i o ujedinjenju Njemačke čemu su se jako protivili Englezi i Francuzi pa je i tu bilo paranoje oko ponovnog dizanja Njemačke. Thatcherica je i tad mislila da će ujedinjena Njemačka biti uzrok novih ratova u Europi. Engleska paranoja s povijesnim utemeljenjem ali ipak. Njemačka je to izgurala. Naravno na kraju je to tako odigrano da je pričekano da svi zajedno priznaju ali je Njemačka dala do znanja ako se ostatak EU ne dogovori da su spremni i sami priznat. Nakon toga su se i povukli upravo zbog toga što su se više izložili i jer su se krenuli bavit problemima oko ujedinjenja.


Ne čitaš sve. Lijepo ti predhodno stoji da je Njemačka uloga pionirska i tu nema ništa spornog.
Sporno je da im se nabijalo da su oni radi samostalno što nije nikako točno. Upravo na to je pazio
Genscher, stalni razgovori, priprema mirovne Konferencije za Jugoslaviju, Badinterova komisija...,
sve koordinirano i dogovoreno. Kao i čin priznanja. Dakle, može se netko ljutiti što je Njemačka imala
vodeću ulogu, ali ne može reći da je ona sama radila i odlučivala. A upravo tu laž medijska propaganda
stalno nameće. To da je bila sama spremna bila priznat je najobičnija ti glupost. Nikakva Hrvatska ili
Slovenija ili bilo koja druga ex-yu zemlja nije Njemačkoj bila vrijedna nekog rizika ugrožavanja
savezničkih odnosa i partnerstva. A posebice ne nakon događaja u svezi ujedinjenja. Pročitaj memoare
Genschera prije nego što se prosipaš s takvim izjavama.

Ima još jedna bitna stavka koja je pala u zaborav. Njemačka iz geopolitičkih razloga,
sve do 25. lipnja 1991. nije aktivno podržavala raspad Jugoslavije, što se vidi iz brojnih izjava, kao i iz
usvojene "Jugoslavenske deklaracije" (gdje se samo pet dana prije odlaska u povijest, još uvijek
naglašavala njena cjelovitost
, što naravno nije bio niti mogao biti slučaj pri raspadu DDR-a),
tek netom završene ministarske konferencije KESS-a u Berlinu, kojom je ona (min.v.p. Genscher)
predsjedavala. Agresijom JNA na Sloveniju i Hrvatsku dolazi do velikog zaokreta u njemačkoj politici i
podršci u zaustavljanju srpskih planova.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 01:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Ajde izbaci to prosipanje. Nema smisla tako pisat.

Njemačka je to gurala i uspjela je oko toga privoljeti većinu drugih. I to im se zamjeralo u jednom trenutku.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 02:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27123
Da je bilo neke njemačke samovolje, mogli su Hrvatsku dan nakon proglašenja
neovisnosti sami odmah priznati. Zašto su čekali ostale i još pola godine, ti
"pametnjakovići" nikad nisu odgovorili.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 02:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Pa jesam ja to napisao? Napisao sam da je Njemačka to gurala samostalno. I da im je to bila prva samostalna inicijativa od kraja DSR. I to se tad primjetilo. I nekima je to smetalo. Nisam ti oponirao već dopunio. Ne znam šta ljevica laže oko toga ali znam da generalno lažu. Ali da je tad Njemačka nastupila sa samostalnim stavom, je. I taj stav je jednim dijelom pogurao sve ostale u tom smjeru. A to je Njemačka ponajprije napravila zato jer im je do tog vremena sazrila svijest da Njemačka kao velika država ima pravo na svoj stav kao i sve ostale države. I tu su u pravu. Nije to bilo zbog Hrvatske i Slovenije nego zbog njih. Da nije bilo Hrvatske i Slovenije postavili bi se na nekom drugom pitanju. I tako su napravili jer su smatrali da su u pravu. I bili su u pravu. I to je svakom normalnom u jesen 91' bilo jasno. Da su Hrvati i Slovenci dobri dečki, a Srbi zločesti dečki jer napadaju i vrše agresiju, razaraju usred Europe. Napravili su to jer su bili u pravu i jer su smatrali da imaju pravo na svoj stav. A mi smo tu bili sporedni. Jako malo je bilo tog "savezničkog" sentimenta ako i toliko. Što svi na ovim prostorima predmijevaju jer nam je to način razmišljanja. Kao što su nas priznali jer su smatrali da je to normalno, tako su 25 godina poslije pozvali migrante u Europu jer je se taj stav izrodio u to da je normalno da pozovu "jadne migrante" koji stradavaju zbog rata u Njemačku. Jer je to novo normalno.

A Njemačka je od 91' i kraja Hladnog rata u potpunosti promijenila taj stav koji su do tad imali zbog DSR i podijeljenosti zemlje. Od tada su se pomaknuli i postali de facto poluhegemon EU. Do tad su dobro pazili da ne nastupaju samostalno i čvrstom rukom što im je zadnjih godina osobina. To priznanje je samo bio početak tog procesa.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27123
"Samostalno" bi značilo da je sama sve pripremila, odradila i protiv volje ostalih Hrvatsku priznala.
No to nije tako. Ona je samo iznijela svoj stav kojeg je dosljedno gurala i imala predvoditeljsku
ulogu, to je ta razlika. Prekini s tim izrazom. Uporno ga ponavljaš.

Citat:
ali je Njemačka dala do znanja ako se ostatak EU ne dogovori da su spremni i sami priznat.


I ovo sam ti jasno rekao da nije istina. Liči na neku često ponavljanu srpsku propagandu. Njemačka je zajedno
s Francuskom tada pripremala prelazak Zajednice u Uniju i nikakvi "samostalni" potezi nisu bili zamišljani a
bili bi i posve kontraproduktivni. Tako da je sve objašnjeno.

Ljevica iznosi bedastoće jer se ne miri s njemačkom ulogom. Činjenica je da je ona ekonomski jaka a to je
htjela i politički da bude, što uopće nije čudno i što je "prirodna" pojava. Njihov bijes je bio usmjeren prema
Hrvatskoj jer Njemačka na njoj, slučajem okolnosti, započinje ono što je četri desetljeća bila uskraćena iz
poznatih razloga. Oni su htjeli da Hrvatska bude izmcrvarena samo da bi ova druga sila bila manje aktivnija.
A uz to su bili teški naivci i vjerovali u model samoupravnog socijalizma (kao neku alternativu) i budućnost Yu.
I to sve decenije dok je ova propadala i klizila u propast. Doista porazno za njih.

No danas je njemačka uloga u svijetu daleko više puta jača nego tada, ali "začudo", to su prihvatili kao činjenicu.

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Samostalno znači da su gurali svoje neovisno o drugima što do tad nije bio slučaj. I to je bila promjena.

Neću više trolati temu prepucavanjima. Sa dijelom o ljevici se slažem.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: OSRH
PostPostano: 04 pro 2020, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
tema je vrlo specijalizirana, radi se o OSRH. ako ne pričamo o njemačkim Pantzerhaubitzama, Pumama, Lynxovima i Leopardima, nije tema rasprave.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7905 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206 ... 317  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO